tijdens de m soorten in de Voorhaven HET KOPEN op afbetaling terrein vol haken en ogen Colportage is een m Baders voelden niet altijd nattigheid' Grote fluctuaties in de theehandel in 1955 ONZE VOGELS EN DE VORST V ertelavoncl van leger des Heils Pi De dagelijkse fietsendiefstal NVV-hoofdbestuurder P. de Vries: iff-* Uitleningen van de leeszalen Buitenhavenweg afgesloten Swanevelcl gaat naar Fortnna Burgerlijke stand mm® Arnhemmer wilde broeder-overste bedriegen WÊISMiki» DE EERSTE DOUCHE Helene Oosthoek met „Elckerlyc" Uitstapje bejaarden Koude avonturen in Monopoletheater Eindelijk is op 27 februari de lang verbeide dooi ingevallen. Vanaf de laatste dag van januari had koning Winter met uiterst strenge hand geregeerd. Dat dit voor veel vogels noodlottig is geworden, is iedereen wél bekend. Vooral de meerkoeten hébben bijzonder veel doden in hun gelederen. Het lijkt wel dat de meerkoet niet voldoende weerstand tegen de intense kou kan opbrengen en ook op het punt van de pro viandering is hij vrij kieskeurig. Vélen van hen zijn omgekomen door honger en koude, maar gelukkig zijn er ook vele op het nippertje gered en zullen te zijner tijd weer in vrijheid gestéld worden. Eén voordeel hebben zij en dat is, dat de soort zich tamelijk snel van de ^ontvangen slagen kan herstellen vanwege, de grote legséls die deze vogels maken. In de mond van de Voorhaven en van het Balkengat, die beide gelukkig voor een deel ijsvrij waren, hebben wij kennis kunnen maken met verscheidene eendensoorten, die we anders weinig of in het geheel niet te zien krijgen. Duel in het water Vogelactie Waterral zeldzaam Lente aaa* DOOR EEN MILD regenbuitje onderweg enigszins „voorge- kweek,"t kwamen dinsdagavond in de zaal Boter straat num mer 8 een vijftigtal jongeren bijeen om onder de eerste DOUCHE van Karei Scholte junior te gaan. Hoewel de temperatuur van het onder meer geboderie spraakwater niet zo was, dat iedereen er als herboren onder vandaan kwam, werd het toch' een ver kwikkend bad. Lucebert w OM PAAL EN PERK te stellen aan de excessen, die voorko men bij het kopen op afbetaling is er van de zijde van de werk nemersorganisaties in de commissie van de Sociaal-Econo mische Raad (SER), die een rapport opstelt voor de Tweede Kamer, een aantal voorstellen gedaan, die de koper tegen zich zelf moeten beschermen. Dit vertelde de hoofdbestuurder P. de Vries van het NW, die dinsdagavond in het Volksgebouw over de afbetaling sprak voor de Schiedamse Bestuurdersbond. Deze maatregelen houden in: verbod van de colportage, een eis van contante betaling van een deel van de aankoopsom, de registratie van het consumentenkrediet en het stichten van plaatselijke registratiekantoren, die er toezicht op houden, dat een koper, zichniet in de narigheid van talloze schuldeisers Stort. I ijj-gaigt neemt blijken aeze kosten Sociale zekerheid De vraag hoe men ertoe komt om zo gemakkelijk te beschikken over de nog niet ontvangen inkomsten, was voor de spreker een gelegenheid om nader in te gaan op de sociale zeker heid, die dit bevordert. De sociale zekerheid kan men beschouwen als een verzekering van de toekomstige inkomens, waarmee, men de afbeta ling hoopt te voltooien. Er blijft ech ter altijd een grote' mate van onze kerheid bestaan, bij ziekte, wegval len van een kostwinner en andere volkomen onverwachte tegenslagen. Onvoordelig Haken en ogen In de Voorhaven zagen we soms enkele honderden kuifeendjes, de mannetjes deftig in een glanzend zwart pakje met witte flanken en de wijfjes in stemmig bruin-zwart. Beide zi)n in het bezit van een van de achterhals afhangende kuif, waaraan zü uiteraard hun naam danken. Voorts zwommen en doken er en kele tientallen roodgekopte tafeleen den met zwarte borst en grijs veren kleed en enkele toppereendjes, die veel lijken op de tafeleenden, doch die een zwarte kop hebben. De wijfjes zijn steeds gemakkelijk te herkennen aan de witte rand om de snavelbasis evenais we dat van de roeken ken nen. Verder enkele brilduikers, waar van het mannetje onder elk oog een witte ronde vlek heeft, vandaar zijn naam. Het wijfje heeft geen bril op, maar is evenals h aar gemaal een prachtig eendje. Ten slotte nog een eenzame fuut en een dito aalscholver trachtten evenals alle genoemde eenden al duikende in hun-onderhoud te voor zien. Dat dit niet altijd even vlot ging, bleek mij toen de fuut na her haald duiken in het ijskoude water een klein visje naar boven bracht teneinde het aan de oppervlakte naar binnen tè werken. Dit werd opgemerkt door een, zil vermeeuw, die op de tuut afvloog met de bedoeling hem zijn eerlijk ge vangen buit te ontfutselen. De fuut dook onmiddellijk, doch moest om adem te halen weer spoedig naar bo ven komen, maar nog steeds met het visje in de snavel. De meeuw schoot andermaal op hem af, greep zelfs met en sterke snavel de. fuut bij de: kop, doch deze liet gijn prooi niet los. Wel gilde de fuut erbarmelijk en toen de zilvermeeuw daardoor zijn slachtoffer even losliet, schoot deze als een pijl uit een boog naar bene den. Toen hij voor de derde maal bo ven kwam zag ik hem juist nog even slikken. Naar alle waarschijnlijkheid Kinderschep, H. Zuldema, v. Ostade- l&an 24a; nagelgarnituur en schaartje, A. Selp, Nassaulaan 13a: nagelgarnituur In etui, Voorend, P. Potterstraat 24a; rozenkrans in etui, S. Vermeer, Alb. Thymstraat 56; sleutel met ring, J. Brökllng, Ampérestraat. 14a; dop van benzinetank, G. Bies, G. Relndersstraat 36a; zak met fietspomp en gereedschap, J.". v. Oostende, Heenvlletsestraat 29a; zadeldek, Schuurmans, Halleystraat 48; schakelarmband. H. Visser, W. Franke- landsestraat 94b; bedrag aan geld, Hof man, Swammerdamslngel 75; drie schrif ten, C, Kortland, v. Ostadelaan 57; portemonnale met Inhoud, Naring, Wa rande 218: rood kinderportemonneetje, R. Paulussen, Veeniantstraat 11; groene klnderportemonnale, v, Etjk, Ribeslaan 3; Kethel; plastic portefeuille, M. Bak ker, v. Ruljsdaellaan 70b; blauwe kln derportemonnale, Bouwman, Singel 231: grijze klnderwant, W. Wljnolte, Snel- Uusslngel 52a; padvlndersriem, D. v. d. Hoeven, Archimedesstraat 48a; zwarte sjaal, B. Daalmeljer, Burg. Verveenstraat 23, Kethel; rode glacédameshandschoen, Steenbergen, Pendrechtsestraat 2: grijze handschoen (r.). B. Laurens, Nieuwe Buurt 9; paar geblokte kinderwantjes, J. Scheffers, Galileistraat 19b; bruin lede ren vest, A. Vroegop. v. Leeuwenhoeck- straat 30a: paar bruine glacéherenhand- schoenen, T. Poot. G. Relndersstraat 22a; bruine glacéherenhandschoen (r.), A. Heinsbrock. Gasstraat 27, bruine gla céherenhandschoen (1.), F. v. d. Blgge- laar, J. v. Avennesstraat 45b. Donderdagavond zal in de zaal van het.Leger des Heils" een vertelavond worden gehouden door kapitein W. Krommenhoek. De kapitein heeft zes jaar doorggebracht in Suriname, Cu rasao en Trinidad. Hij zal zijn toe spraak toelichten met gekleurde licht beelden, die niet alleen een beeld zul len geven van het werk van het Leger in Zuid-Amerika, maar bovendien een kijkje gunnen in het prachtige na tuurschoon van dit tropische land. Geboren: Francien, d v F de Jong en E F Marse; Wilhelmus P, z v W P Schaap en A Meerburg. Overleden: P C Mak, 74 jr; E van der Plas, 94 jr, wed van A de Goede ren; J van Hees, 33 jr: C B C K Jan sen, 74 jr; M P A de Groot, 70 jr. had hij dus kans gezien het visje onder water te verorberen, hetgeen overigens tegen de gewoonte is. Toen de meeuw dat zag, zwenkte hij af en landde op een ducdaif in de buurt, kennelijk om de fuut nog wat in de gaten te houden en om bij gelegen heid zijn laffe aanval te herhalen. Soms zagen wij in de haven, en kele nonnetjes, de mannetjes in een schitterend wit verenkleed met en kele grijze dunne streepjes ver sierd en de wijfjes in een tenue van bruin en grijs met vuilwitte kop en donkerbruine schedel. Al deze eendensoorten plus de nonnetjes en hun grotere familie leden, de middelste en de grote zaagbek, lieten zich weinig gelegen liggen aan het brood dat hun door medelijdende mensen werd toege worpen. Het zijn nl. alle duikers, die duikend hun voedsel moeten zoeken, waterdiertjes of rotte plan tendelen. Dat heeft de natuur hun nu eenmaal zo geleerd'en zelfs de strengste winter kan daarin - geen verandering brengen. Het brood bleef derhalve onaange roerd totdat de nimmerzatten van meeuwen het ontdekten en dan was het gauw verdwenen. De grote zaagbekken hebben-een witte romp,, donkere vleugels, een zwart-groene kop en een rode snavel voor wat de mannetjes betreft, de wijfjes zijngrijsachtig met witte borst, roodbruine kop en eveneens een rode snavel. De middelste zaagbekken zijn bij na gelijk van kleur als de grote.. Het beste kenmerk is. evenwel de wilde kuif, die beide seksen bezitten. In het Balkengat kwamen al deze soorten eveneens voor, doch in klei ner aantal: Het gros der daar ver- toevende soorten bestond uit wilde eenden en meerkoeten. Het kwam mij voor dat het merendeel der z.g. wilde eenden(met de bekende groen glanzende kop van de woerd) en het bruingrijze kleed van de eend (het wijfje), uit parkeenden bestond en zelfs waren er onmiskenbaar enkele hoereneenden onder, herkenbaar aan de witte vlekken in het verenkleed. Uiteraard zijn alle andere eenden eveneens wilde, doch de, hierboven getekende soort staat alleen bekend als cfe wilde eend. Bank zij de spontane voedselacties van Dierenbescherming, politie en particulieren zijn er stellig veel vo gels van de hongerdood gered. De vogels die van de voedering het meest profiteerden, waren de meeu wen. Ofschoon'niet bepaald voor hen bestemd, hebben zij toch bijna overal het meeste voedsel weggehaald. Alle soorten waren dan ook present op plaatsen waar gevoerd werd; kap- meeuwen (al heel wat exemplaren met bruine kop) zilvermeeuwen, stormmeeuwen en de grote en kleine mantelmeeuw. Toch bleef er voldoende over voor de meerkoeten en wilde eenden, zo doende hebben zij behoorlijk geprofi teerd van de hulpvaardigheid van zo veel vogelvrienden. In het Balkengat werd flink gevoerd, evenzo op twee plaatsen In Kethel, waar vele tien tallen hongerende en kleumende meerkoeten zaten. Ten slotte zijn er wat de water vogels betreft vele van een wisse dood gered, doordat zij tijdig onder en tus sen het ijs werden gehaald of de be vroren veren werden ontdooid. De ge meente-kwekerij herbergde zodoende enkele kuifeendjes en een vrij groot aantal meerkoeten. Te zijner tijd worden zij natuurlijk weer in vrij heid gesteld. Helaas bleven niet alle patiënten in leven. Enkele kuif eendjes en meerkoeten en een do- daarsje zijn de goede verzorging ten spijt, bezweken. Deze waren vermoe delijk al aan het einde van hun krachten toen zij in de kwekerij arri veerden en meestal is er dan weinig meer aan te doen. Hetzelfde was het geval met een waterral, een verkleinde en tevens verfijnde uitgave van het waterhoen tje, die mij werd bezorgd. We hebben hem voedsel en water gegeven, maar de volgende morgen was.hij al dood. Dit vond ik bijzonder spijtig omdat de waterral normaal ip onze con treien niet voorkomt, ja zelfs in heel ons land in de wintermaanden een zeldzaamheid' is, aangezien de mees ten naar het zuiden trekken. In het bos werd op vele plaatsen voedsel voor de zangvogels gestrooid. Maar de lijsterachtigen merels, zanglijsters, koperwieken en krams vogels -hebben het het moeilijkst gehad omdat zij uitsluitend insecten- eters zijn en dit artikel vanwege de sneeuw totaal onbereikbaar was. Rotte appels brachten hier uitkomst en tevens "werden de laatste bessen, die sommige heesters nog droegen en die de vogels tot dusver niet aan keken, met graagte verslonden. In mijn tuin heb ik geweldig veel vogels op het voer gehad: mezen, vinken, spreeuwen, merels, houtdui ven,- roodborstjes, heggemussen en zelfs een aantal kepen. Op één dag waren er zelfs twaalf kepen bij el kaar. Ik stond er versteld van dat er nog zoveel kepen binnen onze ge meente waren. De houtduiven hadden het dank zij de hulp van mensen nog zo kwaad niet. Zelfs hoorde ik ze op de koudste dagen nog koeren. Wat een optimis ten, hè. Trouwens op de eerste dag dat het dooide hoorde ik een paar merels zingen. Zij waren dus de na righeid gauw vergeten. Intussen zijn we nu weer in de lentemaand gekomen en kunnen we rekenen op allerlei verrassingen. Me rels en zanglijsters zingen reeds even als de mezen. Vinken, groenlin—n en heggemussen zullen zich ook wel spoedig laten horen. Z°" kunnen we deze maand de eerste zomervo gel, de tjiftjaf, weer verwachten, al zal hij vermoedelijk wel iets later ko men dan andere jaren. In de polder, waar gedurende de afgelopen maand een doodse stilte heerste, zullen deze maand de kievi ten weer baltsen, tureluurs en grut to's boven de weiden juichen en de scholeksters htm uitbundig te-piet- te-piet" roepen ter ere van de ko mende lente. A. de Jong Een wijfjesexemplaar van de bril- duiker. Het mannetje heeft een witte vlek rond de ogen, vandaar de naam van het beestje. Dit prachtige eendje werd ongetwijfeld door de eig -aar van de hand goed verzorgd. De heer v. L. liet zijn fiets voor zijn huls in de Ampèrestraat staan. Maandag tussen negen uur en kwart voor tien was hij verdwenen. Het rij wiel was niet op slot. Op het strafblad van de 53-jarige koopman F. B. te B. uit Arnhem prijkt sinds woensdagmorgen zijn drie en twintigste vonnisDitmaal werd hij door de Rotterdamse politierechter veroordeeld, omdat hij op 18 februari geprobeerd had om de broeder-over ste van het klooster der Heilige Familie te Schiedam voor 65 op te lichten. Van Rotterdamuit had de Arn hemmer de broeder-overste telefo nisch meegedeeld dat zijn invalide vriend V. uit Scheveningen 65 nodig had om zijn auto te laten repa reren. De koopman had zich in dit telefoongesprek „De roeper van de expolitieke gevangenen" genoemd. Broeder-overste had hierop geant woord, dat deze V. dan maar even naar Schiedam moest komen. Het geld is niet aan de man ge geven, want in Schiedam zag een politieman-in-burger hem het kloos ter binnengaan en zijn argwaan was zó groot dat hij de broeder-overste ging waarschuwen Later bleek, dat de Arïihemse koopman deze broeder overste al eens voor 50 had opge licht. Van die zaak was echter nooit werk gemaakt. De officier van Justitie vond de zaak zo ernstig dat hij vier maanden eiste. De politierechter deed er één maand af. - V y De aanwezigen werden voor de pauze overspoeld, met muziek van het Dave Brubeck kwartet. Karei Scholte vertelde iets over de persoon: van Brubeck en over zijn wijze van musi ceren en die van de, saxofonist Des- mond. Hierbij moet 'ons wel van het hart, dat we de gegeven toelichting zuinig en weinig instructief vonden voor een belangstellende, doch „oningewijde" jongere. (Een onderhoudend gram- mofoonplatenprogramma voor lief hebbers was toch niet de bedoeling?). Onzes inziens was ook de keus van de te spelen nummers niet geheel juist. Voor 'n kennismaking met Bru beck -- een kennismaking was het al thans voor velen, ook voor ons lij ken ons zijn werken met langzame tempi het geschiktst. eZ zijn niet „gejaagd", hebben iets „klassieks", spreken makkelijker aan dan de com posities met een snel ritme. Wel bekennen we, dat we alvast iets wijzer zijn geworden.Wellicht groeit onze waardering voor Brubeck als we nog meer van hem horen. Met zijn toehoorders nam Karei Scholte jr. na de pauze een duik in de proefondervindelijke zee der poë zie. Ook hier deed zich een bezwaar aan ons voor. De inleiding was te kort en te onpersoonlijk. Voor hen voor wie de experimen tele poezië „dada" was, is het dat nu nog. De inleiding was te kort. Voor een dichter als Lucebert zou men minstens een heie avond moeten re serveren. Ter illustratie las Karei Scholte ten slotte enkele gedichten van de „kei- Over de maand, februari leende de Openbare Leeszaal en Bibliotheek in sch'edam 20704 boeken uit. Vorig jaar waren het er 19447. Er werd dus in deze koude februari maand heel wat boeken bij de warme haard gelezen. Het aantal romans was weer het grootst, terwijl studiewerken en kin derboeken daarop meteen volgen. De Centrale Bibliotheek aan de Lange Haven nam er 10327 voor haar reke ning, de uitleenpost van het zieken huis leende 325 romans en tien stu dieboeken uit. Er waren februari '55 3776 houders van leeskaarten en dat steeg februari van dit jaar tot 4231. Het boekenbezit bestaat nu uit 51.226 exemplaren. Het vorige jaar waren dat er. infebruari 51.669. Donderdagavond is er in Musis Sacrum een voordrachtsavond van mevrouw H. Oosthoek-Zoetmulder. Zij zal „Elckerlyc" ten gehore bren gen. De avond is georganiseerd door de Katholieke Kring Schiedam. zer der experimentelen" op duide lijke en gevoelvolle wijze- voor. Tot nog toe hebben we verscheiden bezwaren opgesomd. Dat wilechter niet, zeggen, dat we overdé eerste douche ontevreden zijn.Integendeel. We hopen er alleen mee te betogen, dat de baders een volgende'maal de nattigheid nog beter voelen. Onze kritiek zij een teken van sympa thisering met het werk van de bad meester en zijn helpers. F. Koffijberg lager te liggen dan een klein krediet, ïn ieder geval is het altijd onvoor deliger om op afbetaling te kopen. In Nederland is er sinds 1936 een wettelijke regeling voor de afbeta ling, die echter nu niet meer aan de eisen kan voldoen. Hierbij is er sprake van een voorschrift dat man en vrouw een. contract moeten tekenen. Men noemt dit wel een „pantoffelheld-clausule". O/ndat man en vrouw elkaar kunnen machtigen te tekenen, is er weinig controle mo tettenen, is er weinig controle moge- geÜlk op de naleving van dit voor schrift. De vertegenwoordigers, van. de. middenstanders in de commissie van de SER voeren herhaaldelijk motie ven aan waarmee zij trachten te be wijzen dat er geen beter systeem dan de afbetaling is. Maar de regelmatig voorkomende overkreditering in ge zinnen waar in. de ergste gevallen 60 k 70 procent van het inkomen naar schuldeisers moet worden gebracht De heer De Vries, die zelf ook lid is van de commissie van de SER, vertelde eerst het een en ander over de geschiedenis van het krediet in het algemeen en daarna in het bijzonder over het „op de lat", „op de reutel" en het „dp de pof" kopen, dat tegen woordig met een net woord „con sumentenkrediet" heet. Hoogconjunctuur Over de tegenwoordige ontwikke ling van het consumentenkrediet merkte de hoofdbestuurder van het NW, op, dat de stijgende lijn in de hoogconjunctuur en 'de toenemende welvaart na de oorlog de koopprikkel bij het publiek verhoogd hebben. Hierin schuilt, een .groot gevaar, 'wanneer men bedenkt dat men steeds tracht de conjunctuuront wikkeling te drukken om bij een eventuele neergang een grote depressie te voorkomen. De afbe talingskredieten stimuleren echter de produktie van gebruiksartikelen stevig en. in. geval van een neer gang zal de depressie het econo mische leven).des te harder aan pakken. In Nederland heeft men. berekend dat er in twee gevallen per dag per provincie loonbeslag moet worden toegepast om de koper, die een af betalingsovereenkomst sloot, te vrij waren van grote moeilijkheden bij een gereohtelijke vordering, zo ver telde de heer De Vries. Ook de grote onkosten die verbon den zijn aan een consumentenkre diet vormen een niet onaanzienlijk bezwaar. Wanneer men een groot brengt onmogelijke toestanden met zich. De kredietregeling voor de afbeta ling is een terrein vol haken en ogen. De heer De Vries achtte het dringend noodzakelijk een wettelijke regeling op te stellen om de kopers tegen zich zelf te beschermen. De beteugeling van de coiportage- verkoop is een dringende noodzaak. Dit bleek wel uit een voorbeeld dat de hoofdbestuurder van het NW aanvoerde van de colporteur, die in Maassluis kans zag vijftig korsetten te plaatsen, waarbU de koper tien gulden vooruit moest betalen. Na de lezing was er een geani meerd gesprek over afbetaling. Het bestuur van de Vrouwenclub „Onder Ons" van de Algemene Bond van Ouden van Dagen bericht, dat het donderdag de laatste dag ls dat men zich op kan geven voor het uit stapje naar De Handelskamer op 2 mei. Zjj die mee willen gaan kunnen zich dus uiterlijk morgen opgeven in het Blauwe Huls. Dit vreemde apparaat, dat op bet eerste gezicht op een duikerklok lijkt en op het tweede gezicht, zo men daar althans over beschikt, op een gedemonteerde mijn, heeft vele ja ren, een nuttige rol gespeeld bij het uitloten van de obligaties van de premielening Rotterdam 1863. Het voorwerp 'staat thans opge steld, op non-actief, in een van de gangen van het Rotterdamse stad huis. f s'- De gewoonte was om alle lootjes in de trommel.te deponeren, de trommel af te sluiten, het gevaarte voor te rij den het staat op wieltjes en ten slotte, terwijl de toeschouwers plech tig zaten te kijken, enige bodes te verzoeken het geheel snel in de rond te draaien. Het maakte de in druk of er wildbraad aan het spit ge roosterd werd, maar zover kwam het niet. Nadat de bodes de ton enige ma len zo rongedraaid hadden, dat' vol gens redelijke verwachtingen alle lootjes volmaakt dooreen geschud waren, werd het stopsein gegeven. Daarna begon de uitloting. Hét voorwerp wordtthans niet meer gebruikt. Het staat rustig in de gang. Het staat eigenlijk een beetje in de weg. In een museum zou het wellicht beter op zijn plaats zijn) Is daar geen mogelijkheid voor aan wezig? De Buitenhavenwegte' Schiedam zal voor alle doorgaande rijverkeer vanaf donderdag 8 maart tot en met zaterdag 24 maart of zoveel langer'of korter dan nodig mocht blijken^ wor den afgesloten, zulks in verband met werkzaamheden aan leidingen in deze straat.' Een romantisch getinte documen taire, zo kan men de film ,D>e zee der verloren schepen"noemen, die tm. donderdag in hét Monopole theater draait. Deze rolprent geeft om, een goed beeld van. de strijd, die de Amerikaanse kustpatrouilles voe ren met de ijsbergen in 't hoge hoor den van de twee oceanen. Het werk van de patrouillediensten bestaat in het bepalen van de posities van deze ijsmassa's en het te hulp komen van vastgelopen schepen. Om wat warmte in deze letterlijke koude, maar niettemin spannende avonturen te brengen mocht een liefdesaffaire niet ontbreken. Voor het onmisbare vrouwelijke schoon zorgt "Wanda Hendrix, Haar tegen spelers zijn de stoere John. Derek en de niet minder mannelijke Walter Brennan. Swaneveld van De Hollandiaan, die oorspronkelijk overschrijving had aangevraagd naar SW in Schiedam, heeft deze ingetrokken en zich als lid aangemeld bij Fortuna te Vlaar- dingen. Hij speelt zondag in de oefenwedstrijd tegen De Valk mee. Er zijn pogingen in het werk gesteld deze wedstrijd op een andere datum te spelen, doch deze zijn mislukt. De wedstrijd begint om 2.30 uur. WOENSDAG Bioscopen: PASSAGE-THEATER. 2. 7 en 9.1S U.J Vera Cruz (14 Jr). MONOPOLE-THEATER, 2. 7 en 9 u.l De zee der verloren, schepen (aj.). Tentoonstellingen STEDELIJK MUSEUM: tijdelijk ge sloten. CULT. CONTACT CENTRUM. 11-5 U.: werken van Krijn van Dljke. Apotheek: Firma Backer. St. Lldulnastraat 58a» telefoon 68364. Diversen: MUSIS SACRUM 8 uur: Voordracht— „Tot vijf minuten over twaalf". CHR. SOC. BELANGEN, 7.30uur: voor drachtavond Schiedamse Toonkunst- muziekschool. DONDERDAG Bioscopen: PASSAGE-THEATER, 2 uur: Vera Cruz (14 Jrl. MONOPOLE-THEATER. 2, 7 en 9 u.: De zee der verloren schepen (aJ.J. Tentoonstellingen STEDELIJK MEUSEUM: tijdelijk ge sloten. CULT CONTACT CENTRUM. 11-5 u.: werken van Krijn van DUke. Apotheek: Firma Backer. St. Lldulnastraat 58a, telefoon 68364. Diversen: PASSAGE-THEATER. 8 uur. Rott. Phllh. Orkest oJ.v. Ed. PUpse. MUSIS SACRUM, 8 uur: Voordraht- avond Kath. Kring. H. Oosthoek- Zoetmulder met .Elckerlyck". VOLKSGEBOUVv, 8 uur: Jaarvergade ring IvAO. LEGER DES HEILS, 8 uur: vertel avond kapt. W. Krommenhoek over Suriname. Curacao en Trinidad. ROTTERDAMSE BIOSCOPEN ARENA: You're never too young. 2. 7 en 9.30 uur (aj.). CAPITOL: Het laatste gevecht. 2 T en 9.15 uur (14 Jr). CENTRAAL: Madame Butterfly. 2, 7 en 9.15 uur (a.!.). CINEAC; Journaal van 9 tot 5.15 uur. De Jacht op kapitein EhrUch. 5.30. 7.45 en 10 uur (14 Jr). COLOSSEUMDe glorie van net leven, 2. 7 en 9.15 uur (18 Jr). HARMONIE: Nachtdienst vrouwen- polltte. 2. 7 en 9.15 uur (18 Jr). LUMISRE: Beau Brummell. 2.15, 7 en 9.30 uur (14 Jr). LUTUSCA: Contrabande en moordl 2.15. 7 en 9J0 uur (18 Jr). METRO: Tiger In the sky. 2. 7 en 9.15 uur (14 Jr). PRINSES: Tiger In the sky. 2.15, 7 en 9.30 uur (14 Jr). REX: De schat van de gouden Condor. 2. 7 en 9.15 uur (14 Jr). THALIA: To catch a thief. 2.1S. 7 en 9.30 uur (a.l.). 't VENSTER: Doctor In tho house, 2, 7 en 9.15 uur (al.). VICTORIA: Tennessee's partner. 2. 7 en 9.15 uur (14 Jr). ROTTERDAM WOENSDAG LUXOR-THEATER, Kruiskade. Slees- wljks nieuwste Snip en Snap Revue .Hollandse nieuwe" tast toe!) 8 uur. RIVIÊP.AHAL. Rott. Phllh. Orkest, Concert, 8.15 uur. ROTTERDAMSE SCHOUWBURG. Rott. Toneel met „Het eeuwig mis verstand". 8 uur. AULA HBS, Afrlkaanderpleln. Ned. Ver. van Suikerzieken, voorlich tingsavond. 8 uur. AULA VU, WestzeedUk 145. Voor drachtsavond van Allne Markus. 8.15 uur. BEURSGEBOUW (Blauwe zaal). Meent 110. Rotterdamse Graanstudleclub. filmavond. 8.15 uur. De theehandel heeft in het afgelo pen jaar als gevolg van grote fluc tuaties In het prijsverioop aan vele moeilijkheden het hoofd moeten bie den. Gedurende 1954 tot en met Januari 1955 zijn de prijzen praktisch con- stant gestegen tot een onverantwoord hoog niveau, waarna zij in de tweede helft van 1955 daalden tot een zeer laag niveau. Tenslotte werd per medio 1955 een meer normaal peil bereikt, dat een uitgangspunt bleek te zijn voor een verder betrekkelijk normale prijsontwikkeling. Het jaaroverzicht van de N.V. L. Ellnk Schuurman te Rotterdam, dat tot deze conclusie komt, vermeldt een gemiddelde vei- lingprijs van 425J ct. per kg per 13 januari en van 217 ct. per 12 mei 1955. De gemiddelde prijs voor Java-thee in de Amsterdamse veiling bedroeg 2651 ct. in 1955 tegen 289 ct. in 1954 en voor Sumatrathee 298} ct. tegen 294} ct in 1954. De consumentenprijzen werden In het afgelopen jaar diverse malen ver laagd en waren eind 1955 gelijk aan die op 1 Juni 1954. De Nederlandse theehandel heeft een zeer moeilijk jaar. Vrijwel zonder uitzondering heeft men zich in het marktverioop van 1955 vergist en de scherpe prijsdaling in 1955 heeft grote eisen aan de financiële draag kracht gesteld. De N.V. Elink Schuurman raamt voor 1955 een overschot in de produk tie van 5,5 procent. De produktie ls intussen nog verder opgevoerd. Dit is niet alleen het geval in de oude theelanden. Ook in Afrika is de verdere ontwikke ling van de theecul tuur nog in volle gang en men verwacht hier grotere oogsten ia de toekomst. Feiten cijfers Voor 1956 zal dus met een over schot rekening gehouden moeten worden. In India zijn bovendien nog aanzienlijke hoeveelheden thee aan wezig. Over het algemeen bestaat er ech ter wel een tekort aan theeën van goede kwaliteit en verwacht wordt, dat ook in de komende maanden voor deze soorten bevredigende prij zen voor de handel gemaakt zullen worden. Voor de overige soorten wor den lagere prijzen verwacht. Het aandeel van de Indonesische thee in de totale Nederlandse con sumptie is nog steeds vrij aanzien lijk, maar loopt terug. Het bedroeg in 1954 nog ongeveer 76 procent, maar is in de eerste negen maanden van 1955 gedaald tot 63 procent. De kwa liteit van de Indonesische soorten is over het algemeen sterk achteruitge gaan. Schadevergoeding. Italië is na drie jaar onderhandelen bereid aan Ethio pië een schadevergoeding van 16,3 miljoen dollar te betalen voor de schade geleden in de oorlog van 1934- "35. De schadevergoeding zal in de vorm van materiële hulp, onder an dere do bouw van een waterkracht centrale, worden verstrekt. Boven dien heeft Italië er in toegestemd historische voorwerpen, die tijdens de Italiaanse bezetting werden weg gevoerd terug geven. GazeUe. De omzet van de Gazelle- rijwielfabnek is in 1955 met 15 pro- tegen. De brutowinst bedroeg 85a.000 (v. j. ƒ590.000). Voorgesteld wordt over 1955 een dividend vun 9 (v.j. 8) procent uit te keren. Landbouwer port. Volgens het Cen traal Bureau voor de Statistiek be droeg de waarde van de uitvoer van vfnü, ^..^totouwprodiikten in 1955 ƒ3.704 miljoen (v.j. 3.443 miljoen).

Het Vrije volk | 1956 | | pagina 1