e wij ze twee punten rijker stelde teleur na de overwintering^ Visknechten worden niet ontslagen en arapsyc Messteker in Kleine zege yan op Waddinxveen Arnhemmer heeft bekend achterhaald WALDO-TAX! 67570-69915 met nieuw repertoire Eerste prijs voor ,De Trekvogels' Biljarten voor HW-beker Uit het dagboek van de politie PvdA-vroiiwen op colportage Wordt Hekman kampioen? van en Geen winst voor Sunlight Politiè geeft fietsenshow Bedrijfsleider Stadsgehoorzaal neemt ontslag Politienieuws Piet Kortland won rit Vrouwen naar Rotterdam Ronde veemarkt in Rotterdam 111 Damkampioenschap van Schiedam Burgerlijke stahel Voor de lraisvrouwen Gouden medaille voor G. Hartman Esperantoagendo Wisselkoersen Minister spreekt morgenavond 99 het VRIJE VOLK MAANDAG 12 MAART 1958 PAGINA 7 VFC is er zondagmiddag niet in geslaagd revanche te nemen op HBS voor de destijds in Den Haag geleden nederlaag. De ploeg bleek niet al te best „overwinterd" te hebben. Een aantal spelers bleef doorlopend beneden de maat en ook aan het sa menspel van de voorhoede ontbrak veel. Vooral in dé eerste helft van deze wedstrijd kwam de machteloosheid van de yiaardingse aanvalslinie tot uitdrukking. In deze periode heeft de HBS-doelman v. d. Land praktisch geen enkel moeilijk schot te verwerken gehad. De 21-zege was dan ook volkomen ver diend, al kregen de bezoekers die in feite cadeau, omdat Den Outer het winnende doelpunt zelf bij Dettingmeyer scoorde. Advertentie t 11. Wat enff steurt,alsVeen gefortu neerde Amerikaan met zijn gezin naat Engeland trekt en daar een oud' kasteel huurt, dat een echt spook „rijk" blijkt te. zijnkregen de leden van. de Schiedamse Gymna siasten. Bond zaterdagavond in Mu sis] Sacrum te zien.r'. De toneelclub van -de schoolver eniging bracht „Het spook van Can- tervllle" 'over ,het voetlipht, een do'or Toin Taggert tot blijspel bewerkte novelle .van Oscar Wilde. De gymnasiastengaven"- met gevoel voor stijl.: en .tempo een kostelijke uitbeelding van de welzeer bijzon dere belevenissen van de wasmidde- lenmiljonair en zijn omgeving. Vooral Donny Tjia, die twee rollen voor zijn - rekening had genomen, kweet zich (uitstekend van zijn taak. Van de wat' pedante" Engelse 'lord Canterville gaf - hij een rake type ring, terwijl ook ;het voor spook spe len hem.goed.-af ging; Els van "der "Wind en Herman. Bos zorgden samen - voor het gang bare type van een Amerikaans echt paar. Wemke Haanstra "en Frederik Sanders zetten een hartveroverende tweeling op, de planken. De regie was van de lerares mejuffrouw Th. M. S. de Haas.*, Hetprogramma vermeldde verder nog voordracht en muziek. Baldy Tjia droeg „De rijke bramenplukker" van Godfried Bomans voor. waarmee zij overigens alleszins verdiend veel succes had. Het schoolorkest speelde onder directie van W. F. Geldermans' amusementsmuziek. De avond werd- met een enkel woord ingeleid door de: praeses .van de SGB, de heer R. Ormel. Na af loop was er een geanimeerd bal tuM, .The Dixieland Seven. MAANDAG Bioscopen: PASSAGE-THEATER. 2 7 en s.15 u.: Johnny knapt 'v op (18 jr). MONOFOLE-THEATER. 2, .7 en 9 U.: Het meisje en de cowboy (14 jr). Tentoonstellingen; STEDELIJK MUSEUMr Kunstnijver heid uit bezit.' Apotheek: Firma Van. Westendorp, Singel 81, telefoon. 87674. Diversen: s MUSIS SACRUM: Modeshow Gebrs; Bervoets. 8 uur. GROTE KERKR'dams Ph. Orkest, Matheus Passion. IRENE; CJMV, 70 Jaar, feestavond. DINSDAG Bioscopen: PASSAGE-THEATER.'2. 4.1S, 7 en 9;15 uur: Johnny jenapt 't op (18 Jr). MONOPOLE-THEATER, 2, 7 en 3 U.: Typhoon (al.). Tentoonstellingen: 3TEDSLIJK MUSEUM:kunstnijver heid uit eigen bezit. Apotheek: Firma Van Westendorp, Singel .81, te'efoon 67674. Diversen: IRENE: Ned. Chr. Vrouwenbnd, film strook Gezinsbegrotingslnstltuut, 3 uur. VOLKSGEBOUW, IvAO-lezlng: dr. P. J. Idenburg: De culturele taak van hét socialisme. ROTTERDAMSE BIOSCOPEN ARENA: De voddenrapers van Abbel Pierre. 2, 7 en 9.30 uur (14 Jr). CAPITOL: The naked street. 2, 7-en 9.15 uur (18 Jr). CENTRAAL: Marceila, het circuskind. 2, 7 en 9.15 uur (14 Jr). CINEAC: Journaal van 9 tot 5.15 uur. M'sleur la Caille. 5.30, 7.45 en 10 uur (18 Jr). COLOSSEUM: Helena van Troje. 2. 7 en 8.15 uur (14 jr).. HARMONIE: Mannequins voor Kla 2, 7 en 9.15 uur <18 Jr). LUMIÈRE: Het verloren continent. 2.15, 7 en 9.30 uur (a.L). LUTUSCA: Gentlemen Marry Brunet tes. 2.15. 7 en 9.30 uur (14 Jr). METRO: Johnny knapt 't op. 2, 7 en 8.15 uur (18 Jr). PRINSES: Deradeloze, indringer. 2.15, 7 en 9.30 uur (14 Jr). REX: De prins der piraten. 2, 7 en 9.15 uur (14 Jr). THALIA:' To catch a thief. 2.15, 7 en 9.30 uur (ai.). 't VENSTER: Doctor in the house. 2, 7 en 9.15 uur (a.l.). VICTORIA: M'sleur .la Caille, 2. 7 en. S.15 uur (18 Jr)- ROTTERDAM MAANDAG GROTE SCHOUWBURG, Zuidpleta, De Schouwspelers met „De twee wezen," 8 uur. LUXOR-THEATER. Kruiskade. Slees- wijks nieuwste Snip en Snap Revue „Hollandse nieuwe" (....tast toe!). 8 uur. ROTTERDAMSE SCHOUWBURG: Jtt- ltëtte Oreco, 8.15 uur. AULA HBS. Afrlkaanderpleln. Nederl. Ver. tot Bescherming van Dieren, 8 uur: BEURSGEBOUW (Blauwe Zaal), a Meent: Vereniging voor crematie, "openbare vergadering, 8 uur. EMPORIUM. Kipstraat 27: Malson Westerveld. modeshow, 8 uur. m V - 0 Er is hard gewerkt door het VFC- elftal. Niemand zal dit willen ont kennen. Maar alleen met hard wer ken zijn geen resultaten te boeken en zeker geen overwinningen te behalen. Daarvoor is méérnodig, o.a. ook spelinzicht. Dat spelinzicht misten wij in deze wedstrijd zelfs .bh spelers als Van Eyk, Remmers, maar vooral bij Den Outer, die bijzonder zwak speelde. Zo onbetekenend waren de aanvallen van VFC, dat doelman v. d. Land er slechts enkele kerenaan te pas behoefde te komen. De Haag se achterhoede en middenllnie kon den het varkentje wel alleen.' yvassen en z(j deden dat op afdoende wijze, al werd er soms vr{J-hard'gespeeld. Eén keer kreeg VFC een behoorlijke kans, toén De Wilt een goede pass gaf, waarop Seen doorliep. Hij kwam echter met v. d. Land (en" de bal)in aanraking en moest even naar de kleedkamers -om wat'op verhaal te komen. Bij HBS viel meer te waar deren. Kunemann is een speler, die goede passes geeft" en zijn partners in het spel betrekt. Regelmatig had den Oole en Bos de grootste moeite zich staande te houden,: En toen rechtsbinnen Ohr een keer, op enkele meters afstand, tegenover .Detting meyer stond, en deze stokstijf bleef staan, kon v. d. Woude op bet nip pertje een'doelpunt voorkomen. Na een half uur had, Mennes succes, weer uit een pass van Kunemann, maar wegens buitenspel werd het doelpunt afgekeurd. Zeven (minuten voor de rust liet Dettingmeyer zich door een'schuiver van Ohr-verras sen (0—1)Enkele minuten later Het mandolinegezelschap ÓNI komt 'op 3 april met ëen hieuw repertoire op de planken van „Irene**. Ook het toneelgezelschap ,3rederode" werkt mee. Het voert een blijspel op „De gelukkigste dagen van m'n leven' ONI onder leiding van dir. J. G. Hak- kert en „Breóerode" met regisseur. Karei Tubbing zullen de leden, geno digden en donateurs ongetwijfeld een gezellige avond bieden.' De muzikale omlijsting wordt verzorgd door het ONI-Showsextet. Evenals voorgaande jaren gaat de Damclub „Schiedam" weerwedstrij-, den organiseren om het damkam pioenschap van Schiedam. Een prachtige gelegenheid voor de „thuisdammers" om hun krachten eens te meten met de clubdammers, want de deelname aan deze wed strijden staat open voor een ieder, die in Schiedam woonachtig is. In het bijzonder - worden daarom de thuisdammers opgewekt om aan deze aantrekkelijke wedstrijden deel te nemen, die vermoedelijk 22 maart zul len aanvangen. -■ Er wordt gespeeld om. fraaie prij-. zen, waaronder een beker. (Geen wisselprijzen). Het inschrijfgeld be draagt 1.50 en 1.—cautie, welke na het volledig uitspelen yan alle partijen wordt terugbetaald., Inlichtingen en inschrijvingen op donderdag 15 maart 1956-" in het clubgebouw, Tuinlaan 50. Alle ove rige dagen t/m 17 maart 1956 bij de navolgende adressen C. A. Haber- mehl, Vlaardmgerdijk 219b: J. de Wilde, v. Beverenstr. 2b; J. Wester veld, P. de HoogStr, 18a; E. v. Hoek, Pr. Mauritsstr. 24a en W. M. Pran-r ger, Geervlietsestr. 32b. De Schiedamse wand eLsportvêr- eniging ,3e Trekvogels" heeft zater dag met succes het wandelseizoen ge opend. Met t wee juniorengroepen heeft zij deelgenomen aan tochten, die georganiseerd waren door de V/KR en O te Rotterdam ten bate van de blinden. Met 439 punten wis ten ..De Trekvogels" beslag te leggen op de eerste prijs. Een mooi begin van dit seizoen. „De Trekvogels" zal dit jaar zijn tienjarig bestaan vieren. Geboren: Catharina E-, dv L. Boer en C. E. Sluimer: Gerharda C„ dv j; Lohmann en P. A. Smits; Elisa beth L., dv A. Lelieveld en J. Kools; Hendrika E., dv B. Kooij en J. Scha- dee- Liduina M„ dv A. H. Coppers en A. M. Hengst. Geboren: Kornelis z v K Bol en G Sluijters; Adrianus z v P Maasdam en M Kooij; Geertien J. d v G van Logchem en C. W. J. Vlasveld. Overleden: M H Blom 67 jr; J C Nientied 72' jr vr v J M Huisman: C Brussaard 72 jr: A van Tilborg 56 jaar; A J van Geloven 55 jr;.H van Soest 85 jr wed v R Zijlstra.: De Schiedamse dames van de Ne derlandse Vereniging voor Huisvrou wen hebben het programma voor eind maart en begin april vastgesteld. Woensdag 28 maart gaan de huis vrouwen op excursie naar-een melk inrichting te Rotterdam. De donder dag daarop is er een demonstratie van Lucas Bols in malson wesHuis. Op woensdag 4 April houden zij een koffie-uurtje"bij Chung Hing. Vrijdag 13 a--.il is er in gebouw Arcade een propaganda-avond van „Het Vierde Prinsenkind".' voorkwam Den Outer een tweede doelpunt, toen Schwenke tegen de deklat kopte en Kunemann klaar stond om in te schieten. Beter op dreef In de tweede helft heeft VFC zich wat beter'geweerd. Het Haagse doel Werd nu meer onder druk gezet en na 12 minuten kon Groeneveld een voorzet van Remmers benutten 1—1. Het leek er daarna op. dat VFC op de zege zou gaan aansturen. Dekker bracht de bal enkele malen voortref felijk voor doel, maar er werd niet van geprofiteerd. Er kwam geen tweede Vlaardingse doelpunt en toen luwde ook het offensief weer. Een kwartier voor het einde ging de Ha genaar Mennes er op links tussenuit. Den Outer trachtte de voorzet te onderscheppen,, maar trapte de bal in eigen doel 12. Het bleef bij deze stand, hoewel Groeneveld nog twee maal een kans kreeg om gelijk te ma ken. Het wedstrijdprogramma voor het biljarttoemooi om de grote wissel- prijs van „Het Vrije Volk" luidt voor heden- en dinsdrgavond: Raadhuis a—HVO b: Valk 130— Termijn 130: v d Brugge 90—Visser 90; Post 70—Voorburg 90; Benjert 60 Groeneveld 60. SunlightLuctor: De Winter 140 Van Tïelen 130; Kalisvaart 100Bak ker 90; De Vries 70—De Wit 80; Hoo- genboom 50v d Hoeven 45. De WaalHVO b: Dessens 130 Erkelens 130; Hofman 90—Huiskes 90; Redert 60—Drop 70; Steenbergen 50 Bakhuis 60. OBKVolksgebouw a: N Hartog 140—v d Zande 130; W Hartog 100— Breederveld 90; B Groen 80Verbeek 70: Van Opstal 50—Helmich 50. Volksgebouw b—Conflance: Klos 130—Van Rees 130; Mondt 90—Boo- mert 90; Boogaard 70De Voogd 60; Keirtie 50—v d Vaart 50. Op de Overschieseweg-hoek Hulp brug werd zaterdag om ongeveer negen uur een personenauto uit Rot terdam, bestuurd door de heer P. W: A. S. in de flank'gegrepen en in dé berm geslingerd door een vrachtauto van L. v. S„ eveneens uit Rotterdam. De personenauto lag op de rechter zijde en viel gelukkig niet in de Schie. De inzittendenkonden zich uit de gekantelde "wagen bevrijden. Zij lie- pen: snij wonden op aan .gelaat; en handen. De vrachtauto van v. S. haalde naar links uit met de bedoe ling naar rechts te gaan. Zijn rich tingaanwijzer-werd echter door S. niet' opgemerkt. De" personenauto kwam tegen het rechterachterwiel van de vrachtwagen en werd opge wipt. Sterk" remmen kon èen ongeluk niet voorkomen. Drié jongens staken zaterdag het 'gras bij de spoorwegovergang Vlaardingen-Schiedam in brand. Een passerende politieagent bluste -het met zand., Zaterdag werd er weer een fiets gestolen. Dit keer van de heer M. aan de Mesdaglaan, die het rijwiel in een poortje naast zijn huis. had gezet. Twee bezoekers van het Sport- fondsenbad, de heren J. J. van U. en J. M. de V. deden zaterdag aangifte van diefstal van geld, een vulpen, een ballpoint en een pakje sigaret ten uit hun kleding. Dinsdag houdt de vrouwengroep van de PvdA In het centrum van Schiedam een grote colportagetocht. Het vertrek is om twee uur van de Passage. Vanavond worden in het club lokaal van de biljartvereniging ,Jlet Oosten" aan de Binnensin gel, de laatste partijen gespeeld voor het districtskampioenschap le klasse libre. Na de verrassende nederlaag van Van Spelen vorige week tegen Groeneveld I staat Eppo Hekman nu met één punt voorsprong aan de kop. Wint hij vanavond van de Schiedammer Koog, dan is hij zeker van de ti tel. Het is bovendien niet uitge sloten, dat onze stadgenoot dan tevens zal mogen deelnemen aan de gewestelijke kampioenschap pen le klas libre, die op 21 en 22 april in Leiden worden verspeeld. Hekman's concurrent Van Soelen speelt zijn laatste partij tegen de Maassluizer v. d. Marei, die in het begin van het toernooi aan de kop heeft gestaan. De leden van de Vara-tele visie club te Schiedam kunnen woensdag avond kwart over acht gaan kijken naar de film „De drie Musketiers" naar het bekende boek van Dumas. Zaterdagavond acht uur kunnen zij Willy Walden en ,Plet Muyselaar op het scherm zien in de revue .Hol landse Nieuwe". (Van onze visserijredacteur) De Nederlandse Bond van Vervoerspersoneel (NW) heeft de klin kende overwinning in de vishallen van IJmuidcn onverkort kunnen handhaven. Hoewel er door het arbeidsbureau aan de Stichting IJmuider Visverwerking vergunning was verleend voor het ontslag van de 47 reserve-visknechten van de zogenaamde A-lijst, heeft deze stichting onder druk van de vakbond geen gebruik van deze vergun ning, die zaterdag 10 maart verstreek, gemaakt. De A-lijst in IJmui- dens vishallen blijft aldus volledig gehandhaafd. De vergunning voor dit ontslag werd destijds verleend, omdat de Stichting zich ais gevolg van de sta king op de trawlervloot op overmacht beriep. Men was niet meer in staat om de onproduktieve uren van de reserve-visknechten uit te betalen. VLAARDINGEN Het Vlaardings Volkstoneelheeft zaterdagavond voor een geheel uit verkochte Stadsgehoorzaal een goed geslaagde opvoering van Herman Heyermans „Op Hoop van Zegen" gegeven. Als steeds boeide dit be kende vissersdrama de toeschouwers zeer. Voor de gemeenschap Vlaardingen van het Humanistisch Verbond heeft dr. D. H. Prins een interessante verhandeling ten beste gegeven over het onderwerp „Hoe denkt.de humanist over parapsychologie?" Er bestond voor deze bijeenkomst zeer veel belangstelling. In zijn betoog belichtte dr. Prins enkele facetten van wat hij noemde de jonge tak van wetenschap, de parapsychologie. Aan het eind van zijn betoog kwam hij tot de conclusie, dat een humanist eerbied moet hebben voor de feiten, zoals ze zich voordoen. We moeten ons daarvoor openstel len. en ervoor waken, dat we licht vaardig oordelen over dingen die we niet kunnen verklaren," aldus dr. Prins. De parapsychologie houdt zich be zig met enkele zijden van de mens, die min of meèr in het duister ver borgen liggen en door velen graag in het duister gelaten worden. In eerste instantie hing er een waas van ge heimzinnigheid rond wat genoemd werd het spiritisme, .dat omstreeks '1850 begon op te'komen. Gedurende ongeveer 25 jaar ging de .helder ziendheid" gepaard met veel sensa tie,. totdat na 1875 de .parapsychologie wetenschappelijk aangepakt werd. Men begon toen te spreken over bui tenzintuiglijke' Waarneming. Buitenzintuiglijke - waarneming komt beslist voor, aldus dr. Prins, Het gaat er nu maar: om verdichting van waarheid te onderscheiden.Het gaat niet op; om, als er iets gebeurt, dat we niet direct kunnen passen in datgene wat tot nu toe bekend is van de wereld, de natuur, de mens, etc., maar meteen te zeggen; ,Dat kan niet". Een humanist wil proberen vrij te denken en zich een zelfstan dig oordeed vormen. Daarvoor is het Sunlight is er niet in geslaagd een winstpunt mee naar huis te brengen uit de wedstrijd tegen RAS. De Ylaar- dlngers warén in deze ontmoeting wei- doorlopend sterker, maar de thuisclub heeft veel geluk gehad. RAS hield zich mét moeite staande bij een heftig Vlaardings offensief. Met behulp van het houtwerk werden doelpunten voorkomen en bij een uit val kon de thuisclub zelfs de leiding nemen. Daarna maakte Gerards ge lijk, terwijl dezelfde speler, de stand voor de rust op 1—-2 bracht. In de tweede helft kon RAS de Sunlight- voorhoede in bedwang houden. Na één van, de weinige uitvallen kwamen de gastheren opnieuw gelijk (2—2), Het spel ging hierna gelijk op en Sunlight had pech toen Drop fraai inkopte en de bal, via de bovenlat, net over doel ging. Kort voor het ein de maakte v. d. "Weyden „onopzette lijk" hands. Uit de toegestane straf schop kon RAS het winnende doel punt maken. (32). noodzakelijk respect te hebben voor de feiten. Er is nog steeds niemand, die een redelijke verklaring kan ge ven, van wat er gebeurt tijdens de buitenzintuiglijke waarneming. Er bestaat een uitgebreide literatuur van duizenden gevallen van „helderziend heid" en enkele frappante voorbeel den daarvan werden door dr. Prins voorgelezen en besproken. Het staat vast, aldus dr. Prins, dat het kan zijn, dat met de dood van de mens niet alles afgelopen is. Met het trekken van conclusies hierom trent moet men voorzichtig zijn. De parapsychologie kan veel bijdragen tot de kennis van wat er na de dood is. Dr. Prins sloeg echter de prakti sche waarde van deze kennis niet zo hoog aan. Van de na de pauze gebo den gelegenheid tot vragen stellen werd door enkele aanwezigen gebruik gemaakt. De inleider heeft deze tot genoegen beantwoord. tie Schiedamse politie stelt wiel rijders, die liun karretje missen, zaterdag van 5 tot 8 uur in de gele genheid een kijkje te komen nemen op het bureau. Daar staat een flink aantal fietsen uitgestald, die de afge lopen zes maanden onbeheerd wer den aangetroffen. Thans heeft men besloten om de heffing van 10% van het loon van de reserve-visknecht, die betaald moet worden door de werkgever, te verhoeren tot 15%. De heffing van twee cent van elke via de afslag ver kochte kist vis blijft gehandhaafd. Op korte termijn zal men zich voorts "beraden, wat er nog meer ge daan moet worden om de positie van de visknechten veilig te stellen. Hierbij overweegt men ernstig om een begin te maken met een recht vaardige verdeling van de arbeid in de vishallen onder de bonafide vis knechten door het sluiten van de vishallen voor arbeiders, die hier te hooi en te gras maar iets trachten bij te verdienen. Vooral arbeiders van de grote con tinubedrijven in IJmuiden bezondi gen zich hieraan in hun vrije tijd. Over de door deze pseudo-visknech ten verdiende lonen worden geen sociale lasten betaald. Inmiddels heeft het stakingscomité de stakers geadviseerd de actie voort- te zetten. Het achtte de verklaring der reders van vrijdag te weinig posi tief; De heer A. G. van Zuylen bedrijfs leider van de Stadsgehoorzaal, heeft het college van burgemeester en wethouders ontslag gevraagd uit zijn functie. Per 1 september wil hij van z-ijn verplichtingen ontslagen zijn. De heer Van Zuylen werd verle den jaar aangesteld als bedrijfsleider van de Stadsgehoorzaal. Hij nam toen het beheer over van. de heer Goumare, die tijdelijk met de leiding was belast. Naar wij vernemen,'' zou de heer Van Zuylen dit ontslag genomen hebben, omdat het werk niet aan zijn verwachtingen voldoet. In zijn functie zou hem te weinig ruimte overblijven voor eigen initiatieven. Zijn werkzaamheden zouden zich voornamelijk beperken tot het ver huren van de zalen van het Stads gehoorzaal-complex en het leiding geven aan het personeel. Mogelijk heden tot het zelf contracteren van gezelschappen zitten er voor de be drijfsleider van de Stadsgehoorzaal nauwelijks in. Daardoor is het voor de bedrijfsleiding niet mogelijk een actief cultureel en commercieel be leid te voeren. Js„don, la 15 an de marto, Klub- vespero, Kunportu la lastan „Sen- naciulo" n porke ni kmnune legu Een lijst met vindplaatsen en bij-1 artikolon venu al Ploegstraat 19 de zonderheden hangt achter het raam fam. v. Gink. van het kantoor van Het Vrije Volk,La vintro estas for kaj la varmo Passage 20. ankorau ne estas tia. VDL heeft zijn positie weten te versterken door in een levendige wedstrijd op een zeer zwaar veld een overwinning op Waddinxvécn te behalen, dat in deze competitie vermoedelijk wel het kind yan de rekening zal worden. Ondanks het feit, dat de VDL'ers technisch verre de meerderen waren van hun bezoekers, kon slechts een kleine 32-zege worden geboekt. Dit was voornamelijk te danken aan de Waddinxveense doelman Henk van Vuren, die zijn dub, dank zij zijn voortreffelijk werk, voor een grotere nederlaag heeft behoed. Rechtsbinnen Rinus van Gijzen van VDL was goed op dreef en de maker van de drie doelpunten. Het hadden er zeker meer geweest kunnen zijn als zijn koppen technisch beter was geweest. Vijf maal hoog overkoppen, in een zeer goede positie was toch al te veel. Dit gold ook voor zijn naamgenoot Gerrit, die overigens zeer goed werk deed. Direct na de aftrap ontplooide zich een levendig spel, met VDL sterk in de meerderheid. De ook nu weer zeer hard en verdienstelijk spelende Van Eijk wist een paar tegenstanders te omspelen, waarna hij de bal afgeme ten kon afgeven nan R. yan Gijzen, die doelman Van Vuren onhoudbaar het nakijken gaf, 10. In de 25e minuut kreeg Van Vuren opnieuw het nakijken. Het waren de Van Gijzentjes, die door de verdedi ging wisten te komen, mede dank zij de snelle linksbuiten De ligt, waama R. van Gijzen scoorde, 20. De gasten hadden tegen spil Koole en back Bevaart niet veel in te bren gen. Een doorbraak gaf linksbinnen Van Gelooven een kans die hij be nutte, 21. Na de rust waren de VDL'ers weer sterk in de meerderheid. Tegen de verwachting in wist Waddinxveen echter gelijk té maken, al was het dan uit een nogal zwaar gestrafte pe nalty. Back Bonevaas zag nog kans om de bal in de handen te schieten van doelman Groenendaal, die echter de gladde bal niet klemvast kon krijgen, waarna Bonevaas inschoot, 2—2. - De gelijkmaker had slechts een zeer kort bestaan, daar R. v,; Gijzen via een goed voorgezette bal van De Ligt. de stand op 32 bracht. In aansluiting op ons bericht van gisteren omtrent het gebeurde op het voetbaltcrreïn bij Valkenhuizen in Arnhem, vernemen wy van de zijde der politie, dat de 57-jarige arbeider C. J„ die donderdagavond werd gear resteerd, bekend heeft het slachtoffer de week daarvoor op het voetballer- rein te hebben gedood. Hij heeft liet lijk enige dagen verborgen en daarna begraven. Naar het schijnt is tussen beide mannen een twist ontstaan over het feit, dat de vêïslagene zich bemoei de met zekere werkzaamheden in de voetbalvereniging, waarin beiden een actieve rol speelden en waarin de verslagene zich naar de mening van de dader niet had te verdiepen. Deze twist liep zo hoog, dat C. J. in een driftbui eën ih. de nabijheid liggend metalen voorwerp greep en daarmee naar het slr-.chtoffer sloeg. Deze slag kwam zo ongelukkig te recht, dat de heer Klaassen vrij spoe dig aan de bekomen verwondingen moe ;ijn overleden. Hij was gehuwd en vader van zes kinderen. Israël heeft de aandacht van de bestandscommissie der VN gevestigd op Egyptische troepenconcentraties bij de Israëlische grens, die het 'dreigend' noemt. Het heeft om een onderzoek hiervan gevraagd. De jeugdige koning Hoessein van Jordanië heeft de uitnodiging afge- ■lagen, deel te nemen aan de bij eenkomst in Cairo van de leiders van Syrië, Egypte" en Saoedi-Arabië. Wel heeft hij deze drie landen laten we ten, dat hij voorstander is van een bijeenkomst van alle Arabische staatshoofden. Enkele dagen geleden was de Sy rische premier per vliegtuig naar Jordanië gegaan om Hoessein t« vragen ook naar- Caïro te komen. In Jordanië heeft een Inzame ling ter bewapening van de burger wacht in één dag een miljoen gulden opgebracht. Koning Hoes sein stond 160,000 gulden af, een Amerikaanse auto en zijn eigen •geweer, koningin Dina gaf een diamanten oorring. Gevangenen stonden de waarde van één dag voedsel af. Verwacht wordt dat het fonds binnen een week vijf miljoen gul den zal hebben verzameld, In Londen heeft een socialistisch parlementslid. Greenwood, voorspeld, lat een Arabische aanval cp Israël 3eze zomer waarschijnlijk is. Hij zei. 3at Engeland zonder uitstel Israël ie wapens moet leveren die het voor cijn defensie nodig heeft. In Halifax, Canada, heeft het N e- lerlandse vrachtschip Wonogiri van de Koninklijke Rotterdamse Lloyd de haven verlaten met negen Har var d-les vliegtuigen voor de Egyp- ilsche luchtmacht. i 10 "AART Enegls pond 10.63%10,64% Ainerik. dollar 3,82Ta3,83% Franse frank 1,08151,0825 Belgische frank7,62%7,63% Zwitserse frank 86,91%86,96% Zweedse 'kroon 73,19%73,24% Duitse mark 90,80%90,85% Deense kroon Noorse kroon Zwitserland (vrij) Canada Italiaanse lire Argentijnse dollar Japanse dollar Turkse dollar 54,96%—55,01% 53,15%—53,20% 89.34%—«9,35% 3,83-/»—3,83V« 60,68%00,73% 3,797 i«—3,80Vi. 3.78"/:»—3.797» 3,797»3,79'V» Aan de Rijksuniversiteit tfc Gro ningen is gepromoveerd tot doctor in de godgeleerdheid op een proef schrift getiteld „Geloof en ongeloof in een Noordhollandsc polder een religiografie van de Beemster", de heer A. Weiland, geboren te Vlaar dingen. Vrijdagavond werd de 23-jarige matroos K. F. Ulmann van het Noorse ms. „Sunhii" hét slachtoffer van een steekpartij op de werf Wilton-Fijen- oord in Schiedam. Een groepje En gelse zeelieden van het ms. „New Combia" raakte aan het vechten met twee Noorse zeelieden, die zich naar hun schip begaven. Een van hen kon aan boord gaan, doch matroos Ul mann kreeg een steek in zijn buik. De politie, die pas zaterdag gewaar schuwd werd, stelde een onderzoek in. De „New Combia" bleek al ver trokken met de vermoedelijke dader aan boord. De Schiedamse politie stelde zich onmiddellijk via het bureau „Interpol" in Den Haag in verbinding met haar Engelse col lega's. Zaterdagavond al kon de En gelse politie telefonisch mededelen, dat zij de dader heeft gearresteerd. HÜ heeft bekend matroos Ulmaim in de buik te hebben gestoken. De ge wonde wordt verpleegd in de Dr. No- letstichtlng en maakt het redelijk wel. Het staat vast; dat de vechters bazen onder invloed van sterke drank waren. VLAARDINGEN Op de Burgemeester Pruissingel werd zaterdagmorgen de 39-jarige wielrijdster E. v. d. H.v. P. door een personenauto aangereden. Zij liep vermoedelijk een hersenschudding en enige verwondingen op. Een 5-jarig zoontje, dat achterop de bagagedrager van het rijwiel was gezeten, bleef ongedeerd, Hét gras langs de berm van de spoorbaan aan de Parallelweg ge rékte zondagmiddag over een afstand van circa 60 meter In brand. De brandweer had het vuurtje spoedig onder de knie. Over de oorzaak betreffende het ontstaan van de brand is nog niets bekend. De he<r G. Hartman, procuratie houder van de Visserijmaatschappij „Vlaardingen N.V." is onderscheiden met de gouden medaille behorende bij de orde van Orsmje-Nassau. Vanmorgen heeft de burgemeester tijdens een receptie in het handels gebouw deze medaille uitgereikt. De heer G. Hartman is vijftig jaar in dienst van zijn rederijTijdens de plechtigheid in het handelsgebouw heeft de burgemeester de jubilaris toegesproken. Hij zei o.m. dat de heer Hartman op zeer jeugdige leeftijd een vertrouwenspositie bij zijn maat schappij heeft verworven. Al 25 jaar is hij procuratiehouder. „U bent een bekende figuur in de visserij wereld, die dag en nacht voor zijn werk klaarstaat," aldus de burgemeester. Voorts herinnerde hij eraan dat de jubilaris op tal van andere terreinen werkzaam is geweest. Hij was om. 15 jaar lang secretaris-penningmees ter van het burgerlijk armbestuur. In 1934 na de reorganisatie van het Bal is hem gevraagd in gemeentedienst te treden, dat heeft de Jubilaris niet aanvaard maar daarentegen trad zijn zoon later in gemeentedienst. JDe burgemeester stelde er prijs op te verklaren dat de zoon van de jubi laris een zeer goede naam heeft. Voorts was de heer Hartman 30 jaar lang verbonden aan de onder linge verzekeringmaatschsppij Vlaar dingen. Onder applaus zei de burge meester dat het de koningin heeft behaagd de jubilaris te begiftigen met de gouden medaille behorende bij de orde van Oranje-Nassau. Namens de directie sprak de heer D. Kwakkelsteln. Hij overhandigde de Jubilaris een couvert met inhoud. Namens de schippersbazen. en oud gedienden bood schipper Visser een elektrische klok aan. Een oude vriend van de jubilaris, de heer J. van Toor ,Hzn, bood eveneens een fraai geschenk aan. Hij getuigde dat hun wederzijdse v-riendschap altijd zonder incidenten is geweest. Ver volgens spraken nog enkele vrienden en personeelsleden van het bedrijf de jubilaris toe. Morgenavond spreekt minister Suurhoff in de Stadsgehoorzaal. Juist in verband met de actuele spannin gen in de sociale sector zal het be langwekkend zijn het betoog van de minister van Sociale Zaken aan te horen. Daarnaast zullen enkele klein- kunst-artisten optreden met een aantrekkelijk programma. Het zijn: Max van Praag Karin Larsen, Jan Gorissen en J. Twuyne. De Vlaardinger Piet Kortland won de eerste wedstrijd in de A-klasse van de wintercompetitie van de RRC Feijenoord. Hij legde de 62% km af in de tyd van I" uur 41 min. HU had ruim een ronde voorsprong. Donderdag gaat de Vrouwenbond van de Partij van de Arbeid naar de gewestelijke bijeenkomst in Rotter dam. De Vlaardingse leden vertrek ken om ongeveer halftien van Vlaar dingen (grote station). B. en W. van Rotterdam hebben de gemeenteraad een nlenw tc»- marktplan voorgelegd, waarvoor zij een krediet van 12,7 miljoen gulden vragen. Het nieuwe plan is in ronde vorm ontworpen. Geprojectéerd zijn een ringweg, die toegang geeft tot de parkeerterreinen en aansluiting op de verkeerswegen, een marktcafé, centrale telefoon- en omroepinstal latie. veestallen, ontsmettingsinrich ting voor auto's en gereserveerd is een ruimte voor een asfyxistie-inrich- ting voor de Dierenbescherming. De nieuwe veemarkt zal door een groengordel van het Krallngse Bos waarbij het is gedacht worden afgeschermd. De capaciteit zal in lengte van jaren voldoende zijn. Er is ruimte voor 3.200 runderen. 300 paarden. 600 graskalveren, 2.400 nuchtere kalveren. 1.5Ö0 verkensen 800 schapen. De 2.300 runderetan den worden overkapt, de kwadran ten voor de paarden, schapen, var kens en kalveren worden geheel overdekt. Aan de buitenzijde van de de markt omgevende ringweg zijn parkeerterreinen geprojecteerd voor 88 trailers, 480 vee-auto's en 630 per sonenauto's. B .en w. van Rotterdam menen, dat met het nieuwe plan een groot algemeen belang is gediend en dat het een offer voor de stad waard is. Niet minder dan 9,4 miljoen zal nl. onrendabel zijn, ook al zoude» de tarieven worden verhoogd.

Het Vrije volk | 1956 | | pagina 1