Tweeduizend jaar Chinese schilderkunst Zauherflöte versterkt met Colette Lorand Merelnest in kratten Zuidhollands polderland ontsloten door net van rijwielpaden Y olleybal-successen voor juniorenteam Stedelingen in de polder Noodzaak van ontsluiting in cijfers Rijksloods of slik- loods op schepen? Museumhal een fraaie tuin nÜöTcüz/u& Uit het dagboek van de politie Café Extase gesloten Duivensport Ir. J. W. de Vries leidt Deltadienst Kooplui werden snel berecht Twee gouden hmvelijken Kantonrechter Sommelsdijk: chiedammers onder elkaar otoetVeen Huur opgezegd, Bijeenkomst van Leger des Heils Burgerlijke Stand Om kampioenschap van Schiedam HET VRIJE VOLK DINSDAG 15 MEI 1956 PAGINA 5 een in STEEN gehakte luipaard, tweeduizend jaar geleden door een Chinees kunstenaar bedacht, blijkt ook in onze mo derne ogen een voortreffelijk staaltje van zuivere tekenkunst. Die conclusie kan men trekken op de expositie „Twee duizend jaar Chinese schilderkunst", die op het ogenblik in het Stede lijk Museum te Schiedam wordt gehouden. Het is een bewonderenswaardige expositie, door de Unesco samengesteld, daartoe in staat dank zij de huidige bijna per fecte techniek van reproduceren. Verlating Onder Ons Twee spichtige ijzeren hekken staan midden in het wijde pol- derland aan het begin en aan het einde van de Otikoopsedijk. Ket is eigenlijk géén gezicht, die twee magere hekjes in de uit gestrektheid van mollig grasland en lange lage dijken. Waarom geen knoestig houten boerenhek? „Zou een stedeling dat hek daar hebben neergepoot?" vraagt de stedeling zich af. En als hij nieuwsgierig genoeg is, wendt hij zich tot de dichtstbijzijnde boer. B-PLAN VEEVOER Rijksloods verplicht Bloemen en planten zijn wel lij uitstek het motief voor Chi nese tekeningen. Men ontdekt 'dat steeds weer bij het bekijken van Chinese kunst en men wordt steeds weer getroffen door de uiterste verfijning waarmee de natuur weerspiegeld wordt op pa per, zijde of katoen. De hal van het Stedelijk Mu seum is dan ook, ter gelegenheid van J000 jaar Chinese schilder kunst" veranderd in een prach tige tuin, waar weliswaar „wes terse" bloemen, bloesems en plan ten een fraaie indruk geven van Chinese botanie. Met zeer veel zorg heeft men onder leiding van de heer D. Schwagermann, de conservator van het Museum., deze tuin geplant, en het kan ons slechts oprecht spijten, dat deze illustratieve versiering gedoemd, is weer te verdwijnen. Het clubhuis St. Jorisdoele heeft nu v;eer een verlengstuk gekregen in de open lucht. Want zodra de dagen lengen en het niet al te hard regent, trekt men naar buiten, om op de sportvelden aan Laan Ons Genoegen sport en spel te bedrijven. Voor de werkende jeugd, soms ge noodzaakt om al te lang stil te moe ten zitten in fabriek of kantoor, be tekent zulk spelen in de natuur ezn grote bevrijding. En men hoeft niet lang naar de bedrijvigheid op het veld te kijken om aan te voelen dat dit ook inderdaad zo is. Zie de meis jes en jongens in grote uitgelaten heid rondspringen of achter een fel begeerde bal aanlopenI Het fluitje van de sport- of spelleiders èn leid sters is vaak de enige regie bij een dartel en opwekkend spel. De belangstelling is, zover wij dat oo die ene avond gezien hebben, groot. Nu was het weer bepaald nog niet ideaal* maar toch speelden er vele tientallen op het veld. Dat is een verheugend verschijnsel, en het doet ons hopen dat hel nijpende probleem vrijetijdsbesteding op de duur tot kleine afmeting wordt teruggedron gen. De verloting, die de Vrouwenclub Onder Ons van de Bond van Ouden van Dagen op 10 mei zou houden, Is nu vastgesteld op 24 mei. De verlo ting begint om twee uur en vindt plaats in de Blauwhuisschool. DINSDAG Bioscopen: PASSAGE-THEATER, 8.15 uur: Met dieven vangt men dieven (a.l.). MONOFOLE-THEATER, 2. 7 en 9 u.: Mareella, een circuskind (14 Jr). Tentoonstellingen STEDELIJK MUSEUM, 2—5 uur: 2000 jaar Chinese schilderkunst. Voor schoolbezoek: Ned. vakman tri de metaalindustrie. CULT. CONTACT CENTRUM. 3—6 U:. schilderijen en gouaches. W. Boers. Apotheek: Firma F. H. Backer, St. Liduicastr. 58. telef. 68364. Diversen IRENE, 7.30 uur: Ger. Zondagsschool, illmavond. MUSIS SACRUM, 8 uur: Ouderavond Comenlusschool B. VOLKSGEBOUW, 8 uur: Vrouwen groep PvdA. sluitingsavond. WOENSDAG Bioscopen: PASSAGE-THEATER. 8.15 uur: Mot d!ev»n vangt men dieven (a 1.1. MONOPGLE-THEATER, 2. 7 en 9 u.: Macella, een circuskind (14 Jr) Tentoonstellingen STEDELIJK MUSEUM, 2-5 en 7-10 u.: 2000 jaar Chinese schilderkunst. CULT. CONTACT CENTRUM, 9—6 u:. schilderijen en gouaches, W. Boers. Apotheek Firma P. H. Backer. St. Llduinastr. 58. telel. 68364. Diversen: MUSIS SACRUM, 8 uur: Personeels vereniging Wilton-Fljenoord, caba retavond. IRENE, 8 uur: Lutona, toneelavond. VOLKSGEBOUW, 8 uur: Slultings- bijeenkomst Vrouwenbond NVV. ROTTERDAMSE BIOSCOPEN ARENA: Vrouwen in de val. 2, 7 en 9.30 uur <18 jr). CAPITOL: Het monster van de zee bodem. 2. 7 en 9.15 uur (a.L). CENTRAAL: Moord op de voorpagina 2. 7 en 9.15 uur (18 jr). CINEAC: Journaal van 9 tot 5.15 uur. BJenghis Khan, de overwinnaar. 5.30, 7.45 en 10 uur (18 jr). COLOSSEUM: Djenghts Khan, de overwinnaar. 2, 7 en 8.15 uur (18 jr). HARMONIE: Het bataljon der ge- doemden. 2. 7 en 9.15 uur (14 Jr). LUMIèRE: Phfirt11 2.15, 7 en 9.30 uur (18 Jr). LUTUSCAKing's Rhapsodic. 2.15, 7 en 9.30 uur (a.l.). LUXOR: Carmen Jones. 2, 7 en 9.30 uur (18 jr), METRO: Moord op de voorpagina 2. 7 en 9.15 uur (18 Jr). PRINSES: Liefde, die duur betaald wordt. 2,15, 7 en 9.30 uur (18 Jr). HEX: Hannoc, de Indiaan. 2, 7 en 9.15 uur (14 Jr). THALIA: Picnic. 2.15. 7 en 9.30 uur (a.l.). 't VENSTER: The constant husband. 2, 7 en 9.15 uur (14 Jr). VICTORIA: Djenghls Khan. de over winnaar. 2, 7 en 9.15 uur (18 Jr). ROTTERDAM DINSDAG GROTE SCHOUWBURG, Zuidplein. De Schouwspelers met ,.De twee wezen". S uur. ig> ROTTERDAMSE KUNSTKRING. Kamermuziekgezelschap, concert 8 uur. DE LANTAREN, Gouvernestraat. Filmliga, filmvoorstelling, 8 uur. ODEON, Gouvernestraat, Het Visnet, ballet-varleté-avond, 8 uur. Want behalve de authentieke af arukken, die men heeft gemaakt van Oudchmese reliëfs, hangen hier niets dan reprodukties van Chinese schildexwerken. Deze reprodukties zijn echter nauwelijks meer van de originelen te onderscheiden. En op deze wijze heeft men voor het eerst een overzicht kunnen samenstellen van de door het twintigste-eeuwse Westen zo hoog gewaardeerde Chi nese kunst. Uiterst moeilijk i$ het in een der gelijk overzicht met talloze stijlperio den elk kunstwerk te plaatsen in het licht van zijn geestelijke omgeving en achtergrond. De Chinese kunst immers is een intellectuele kunst, meermalen be oefend door filosofen. Wijsgerige beschouwingen spelen hun subtiele en telkens wisselende rol. Confu cius, Tao, Boeddha en hun denk wijzen worden weerspiegeld in de universele en kosmische harmonie, die met delicate penseelstreken wordt benaderd. En van tijdperk tot tijdperk, van dynastie tot dynastie, ontwikkelen zich de stijlen van primitief via klas siek tot romantiek, om het op zijn Westers te zeggen. Gevestigde, door keizers gehuldigde, stijlen verzanden in academisme, aesthetische codes vceren op tot dromerige intensivering oi brengen verval wanneer de - pi- rake weggedrukt wordt door'gehei ligde manieren. Politieke gebeurtenis sen drukken hun stempel op stijlps- rioden. De nomadische Mongoolse overheersers bijvoorbeeld drongen tot een krachtiger en kleurrijker stijl dan de tere lijnen en schaduwen van de klassieke kunst. Van dat alles kan men iets terug vinden in de expositie. Maar bijna van prent tot prent kan men er bui ten deze filosofische reflecties om, aesthetische belevenissen opdoen. Veertig reprodukties zün er te zien, te beginnen met twee details uit de rol van Ku K'ai-chik, het enige over blijfsel van de kunst van de Drie Ko ninkrijken (derde tot vijfde eeuw na Chr.) cn te eindigen met prachtige voorbeelden van kunst uit de Ch'ing- periodc (1644 tot 1912) van artisten uit de 17de eeuw. Daarnaast zijn er fascinerende af drukken van bas-reliëfs uit de Han- dynastie (van 200 jaar voor tot 200 jaar na Cristus). merendeels van tempelmuren of graftomben afkom stig. Ze geven een idee van de stand van zaken op schilderkunstig gebied in de Han-periode, waarvan niets dan beschrijvingen zijn overgebleven. De reliëfs zijn nl. gehakt naar originele schilderwerken en verschaffen dus enig inzicht in de techniek en kleu- renkarakteristiek van deze periode. De zuivere lijnen en terughou dende kleuren van deze afdruk ken doen des te meer spijt gevoelen, dat er geen schilderwerken uit deze vroege tijd zijn overgebleven. ADRI LAAN Advertentie LM. elegante bijdrage voor ronnlge toiletjes! Leuke smaakvolle perforatie en de èlles-zeggende Van Schijndel afwerkingI Keus uit de kleuren rood, geel. blauw en lichtbeige. KORTE IIJXBUH 3 ROTTERDAM De Nederlandse Opera heeft „Die Zauberflöte" op twee punten versterkt, waarachtig geen weelde als we ons herinneren hoe juist op die punten een uitstekende voorstelling van enige tijd geleden bedenkingen opriep. Die punten waren de rol van Tamino de ietwat vage, verdwaal de vorstenzoon, die een hele reeks beproevingen moet ondergaan eer hij Pamina m zijn armen sluiten mag, en de rol van de Koningin van de Nacht, dat wonderlijke wezen waar niemand goed raad mee weet, om dat deze dame op onverklaarde wijze van beminnelijkheid naar boosaardigheid evolueert Beide zeer lastige figuren dus, dat staat vast, de lastigste zelfs in een opera, die, ware het muzikale genie van een Mozart er niet bij betrok ken geworden, een bijna lachwek kend rariteitenkabinet was gewor den. ■Verdacht van oplichting is aange houden de 26-jarige losse arbeider C. M. v. G„ die vonge week een ban ketbakker oplichtte. V. G„ een oude bekende van de politie, had gebak en een doos meegenomen, zonder te betalen, met achterlating van een vals adres. De 28-jarige groentehandelaar C. P. B, werd gistermorgen het slacht offer van een aanrijding met een hond. Het dier stak onverwachts de Graaf Florisstraat over, en B. kwam met zijn bromfiets ermee in botsing. B liep een gekneusde duim op en kon na behandeling in het Gemeen te Ziekenhuis naar huis keren. De tweejarige H. M. stak gister avond plotseling achter een stil staande auto de Cort v. d. Linden- straat over. Een passerende perso nenauto kon een aanrijding met voorkomen. De knaap kreeg lichte schaafwonden en een hersenschud ding. De bar-Tiotlega Extase, gevestigd naast het Passage-theater, is vanaf vandaag gesloten. Naar wij vernemen heeft hel lus- chinski-concern, dat de eigenaar van deze oorspronkelijke bioscoop-foyer is, de huur aait de tegenwoordige pachter opgezegd. Extase was vroeger verbonden met de aangrenzende bioscoop en diende ais foyer. Later werd de foyer ver pacht; de laatste huurder, de heer C. H Horsten, was vanaf novembpr 1955 in Extase. Vermoedelijk zal men de bar weer de oorspronkelijke vorm geven. De foyer zal dan alleen voor bioscoop bezoekers toegankelijk zijn en de in gang aan de Passage komt te verval len.' De merels doen het steeds gekker. De vorige week fotografeerden we een nest in een kistje op het boven- lichtkozijn van een portiek aan de Statenweg. Nu heeft men ons uitge nodigd een merel te komen bekij ken, die zit te broeden in een stapel metalen kratten achter het inelk- depot van „De Combinatie" aan de Boterstraat in Schiedam. Het lijkt wel of de vogel achter de tralies zit. Het broedende wijfje trekt zich niets aan van het lawaai in het vlakbije magazijn. En haar man zit elke morgen prachtig te zingen op het randje van de dak goot. Blauwe Doffer hield een wedvlucht vanuit Vilvoorde. De afstand was 102 km. Om 8 uur werd gelost. De eerste duif kwam 9.27.18 uur en de laaste 9.38.51 uur. 1 12 v. Leeuwen-Schrumpf2 v. d. Kant; 3 9 19 Lems; 4 15 Morra; 5 6 Kerkhof; 7 Kouwenberg; 8 Putters zn; 10 11 mevr, Domeme; 13 16 20 C. A. Hersbach; 14 17 Gogh Kosten; 18 Sebrechts, De SCV de Postduif begon met haar Zuid-africhting met de wed vlucht Vilvoorde, afstand 110 km. De uitslag: 1 13 17 J. -Doejaarden; 2 Th. Weelie; 3 P Koppenhagen; 4 7 18 J. v, d. Windt, 5 J, de Waard; 6 15 20 A. Delmotte; 8 14 A. Wagtendonk; 9 J. Kazenbrood; 10 A. Vis; 11 J. Christen; 12 E. v. Smirren. 16 A. v. d. Grijp; 19 G. Kiela. De Snelvlicgers had als wedvlucht Mons (België) 164 km. Ondanks har de noord-vesten vind had het con cours een vlot verloop. De uitslag: 1 7 16 19 Ch. Zweistra; 23 H. Groe- neweg; 4 5 6 17 M. Broekhuizen; 8 20 21 J. C. Konings; 9 22 P. v. Eijk; 10 13 H. J. Tjaden: 11 J. v. d. Meü; 12 18 J. Stolk: 14 A. H. Osterholt; 15 A. Bezemer. Aankomst eerste duif 14.57.36, laatste duif 15.19.16. Ter algemene kennis wordt ge bracht, dat Ingevolge raadsbesluit vanaf 1 mei 1956 het volgende tarief zal gelden voor het sluiten en her openen van de hoofdkraan van de ■waterleiding: 3.voor het tijdvak van 1 maart tot 1 november en 6,— voor het tijdvak van 1 november tot 1 maart. Chris Scheffer was nu de rol van Tamino toevertrouwd. Schef fer is zo min als zijn voorganger een groot acteur, maar vocaal was er aanzienlijke winst, ook al, om dat hij zichzelf in de forti beper kingen wist op te leggen. De grote verrassing van de avond was echter Colette Lorand, die de uiterst moeilijke Koningin van de Nacht zong, helder, krachtig, furi eus ten slotte zelfs en over het alge meen met een trefzekerheid in de hachelijk lastige coloratuur, die alle bewondering verdiende. Er zijn niet veel figuren die Mozart hier kunnen volgen, maar Colette Lorand mag zich ertoe rekenen. De bezetting was overigens gelijk aan de vorige keer, met Guus Hoek man dus als Sarastro, Nelly Burbach als Pamina, Nel Duval als Papagena en de voortreffelijke Jos Burcksen als Papageno. Het orkest onder Alexander Krannhals was uitstekend op dreef. Geen wonder, dat het herhaaldelijk delen mocht in de toejuichingen van de stampvolle schouwburg. J. AARSE Honderdduizenden stedelingen zullen misschien deze vraag aan die boer (spaar hem, alstublieftsteiien, ais de plannen van de Provinciale Plano logische Dienst in Zuid-Holland werkelijkheid gaan worden. Deze piannen beogen de ontsluiting van het polderland voor recreatie van de stedeling. Wat dat allemaal voor gevolgen met, zich zal brengen is moeilijk te voorspellen. Maar één ding staat voorop. Het polderlandschap móet be schermd worden. Een geluk is het dat bü de ontsluiting van het polderland een nauwe samenwerking bestaat tussen de PPD, de Stichting Zuld-HoHands Land schap en de ANWB, Langs de tientallen kilometers rijwielpaden, die in de nabije toekomst worden aangelegd, zal een enorme stroom stedelingen op het polderland worden „iosgeiaten". Vaak genoeg blijken in ontsloten ge bieden bossen te worden geveld, plasranden te worden volgestort en be bouwd. Als deze gevaren niet bezworen worden, heeft een kostbare ont sluiting van het landschapsschoon geen enkele zin. Het rijwielpadenplan bouwt voort op de talloze fraaie landwegen, die nu nog verborgen in het landschap liggen en vaak doodlopen. Voor de aaneenschakeling van deze aantrek kelijke weggetjes wordt in eerste in stantie (het A-plan) 170 km rijwiel pad aangelegd. De paden worden ongeveer drie meter breed en zijn dus berekend op een massale uit tocht van de stedelingen. Met Rotterdam en Den Haag als middelpunt overdekt het plan de ge hele provincie als een spinneweb. Het zal mogelijk zijn de stad in alle richtingen te veriaten om langs een andere route terug te keren. Ook de kleinere steden zijn zorgvuldig in het rijwielpadennet opgenomen. De kos ten van dit A-plan worden geraamd op f 5.000.000 en het ligt in de be doeling de uitvoering in tien jaar te doen plaatsvinden. Hiermee is dan een algemene ontsluiting van de provincie voor de wielrijders bereikt. Behalve de natuurgebieden en landschappen, die door dit A-plan worden ontsloten, zijn er nog tal van andere aantrekkelijke water partijen. boscomplexen en derge lijke. Ook deze worden opgevangen en wel in een B-plan. Dit plan omvat circa 195 km en de kosten komen niet alleen ten laste van De Schiedamse Volleyhal Club SVC heeft in de afgelopen week behoor- Hike resultaten geboekt. Het junior-team speelde tegen kampioen Concordia een aardige wedstrijd (AP laatste van de competitie) en wist een keurig 2—2 gelijk spel te behalen. Heren 2 speelde eveneens de laaiste competitiewedstrijd en won reglemen- tair met 4C. aangezien de tegenpartij niet kwam opdagen. Alle SVC-teams zijn nu uitgespeeld wat de competitie betreft. Hoewel dit jaar geen kampioenschappen werden behaald, mogen de bereikte resulta ten toch zeer goed genoemd worden, speciaal van het juniorenteam en het eerste dameszestal. SVC gaat zich nu weer terdege op de training toeleg gen. Ook de buitentraining begint woensdag in het Sterrenbos om 7 uur. De tweede serièwedstrijden van het SVC-nederlaagtoernooi zijn op één wedstrijd na wederom Schiedamse overwinningen geworden. Dames 2 verloor dit keer met 3—0 van het ZVC-zestal. Deze nederlaag was voornamelijk te wijten aan het feit, dat het Schiedamse zestal iedere keer met andere dames m het veid komt, hetgeen het spel weliswaar niet ten goede komt, maar de technische commissie een beeld van de beschik bare krachten kan geven. Dames 1 speelde een goede wedstrijd en won verdiend met 21. Met 21 bleven de Schiedamse ha ren hun tegenstanders na spannende strijd de baas. Deze wedstrijden lagen, zoals ver wacht, op een hoger plan dan de eer ste serie. Vrydag komt bekernoudcr Smash op bezoek. Spannende en prettige wedstrijden kunnen weer verwacht worden. Brigadier L. Nijman, divisie-officier van het Leger des Heils, bekend als vertaler van de toespraken, die door Billy Graham in Nederland werden gehouden, zal donderdag in de Grote Kerk spreken over het onderwerp: „Waar horen wij bij?" De avond wordt belegd door het Comité Schiedam voor Christus. Aan deze avond werken onder meer mee enkele zangkoren en 't muziekkorps van het Leger des Heils. Er is samen zang vanaf 7.45 uur. Geboren: Robert, z v B Hoek en N v d Velde; Petronella J M, d v J F H Terwiel en A J M v d Zanden; Jan, z v J v d Kooij en E J Muilwijk; Hans, z v P Niestadt en J C J den Ouden; Hendnka, d v H Heus en C van Wagtendonk. Overleden: C. van Kryuiringen, 83 jr; A v d Slot, 56 jr; J C van Hoek, 79 jr; M E van Hoijdonk, 87 jr, wed van J A van Unmk, De leiding van de nieuwge vormde Deltadienst is opgedragen aan de hoofdingenieur-directeur van de Rijkswaterstaat, ir. J, W. de Vries in Den Haag. De hoofdingenieur-directeur ir. J. Volkers te Den Haag is belast niet de dienst in de directie bene den-rivieren, ir. M. de Bruijn met de dienst in de directie Deltawer- kcr.-Noord en ir. H. .4. M. C. Dib- bits is behalve met de dienst in de directie-landaanwinning be last met de dienst in de directie Deltawerken-Zuid. Het aantal partijen om het per soonlijk schaakkampioenschap van Schiedam is de helft gepasseerd. Na de enerverende en verrassende par tijen uit de vorige ronden deed de rust en de kalmte in de thans ge speelde vijfde ronde zelfs weldadig aan. In de hoofdklasse was de ontmoe ting tussen Leeventveld en v Eden voor beide spelers belangrijk voor hun handhaving in de kopgroep. In tijdnood had van Leerentveld weinig beschikbare zetten voor handen te gen de komende aanval. Toen die aanval dan ook doorsloeg en in zijn nadeel was geëindigd gaf hij op. Piek en v. d. Starre speelden een vrijwel gelijkopgaande strijd met een iicht overwicht van v. d. Starre. Groen Sr. en Noordegraaf speel den een partij die slechts langzaam vorderde. Plotseling echter kreeg Noordegraaf gelegenheid zijn lichte stukken in stelling te brengen. Hij zette een offensief in waarop Groen sr. het antwoord schuldig bleef. Bij het verlies van groot materiaal werd door Groen sr. opgegeven. Een even taaie partij was die van Reitsma tegen W. de Bruin. Zoveel mogelijk risico vermijdend speelden zij zich langzaam naar het midden spel toe. De partij werd afgebroken. Vechtend tegen een dreigende de gradatie heeft Bijloo zich tegen Meijer niet kunnen handhaven. Hij liep in de opening al een slechte stelling op en moest ten slotte de winst aan notaris Meijer laten. De stand in de hoofdklasse ls thans: 1 en 2 v. Eden en Meijer 4 uit 5: 3. Reitsma 3 uit 4 en een afgebr. partij: 4. Noordegraaf 3 uit 5; 5. Leerentveld 2té uit 5: li. cn 7. Plek en v. d. Starre 2 uit 5; 8, W. de Bruin Hé uit 4 en een afgebr. partij: 9. Groen sr. 1L uit 5: 10 Bijloo L uit 5. De overige uitslagen waren, le klasse A: PlankenSlagmolcn 01: Marks Paap 1—0: v. d Veldev. Beekum I—0; v. EttenWinkelman 01. Ie klasse B: Koogje—Koster V,v. d. Meer—v. Tol l0: v d. BergSteenhouwer té Immerzee!A. de Bruin 01; Groen jrVisser 01. 2e klasse: Roodenburg— Moordam 01; J. GroenewegBergman 01; BronnemanDen Hartog >'2li: K. GroenewegTinda! 01; Deijivan Toledo 1O. De rechtbank te Rotterdam heeft dinsdagmorgen onmiddellijk uit spraak gedaan in de zaak tegen de 23-jarige koopman M. R. J. A. F. en de 20-jarige koopman B. K., beiden uit Rotterdam. F. en K. moesten te rechtstaan omdat ze een gehuurde carrier hadden verkocht. Aan F. was verder ten laste gelegd dat hij een bromfiets had gestolen en in dronkenschap een ruit had inge trapt. De rechtbank veroordeelde F. we gens de diefstallen tot 9 maanden met aftrek waarvan drie maanden voor waardelijk en drie jaar proeftijd en wegens de vernieling tot 1 maand voorwaardelijk" ook met drie jaar proeftijd. K. kreeg zes maanden met aftrek waarvan drie maanden voor waardelijk en drie jaar proeftijd. De ANWB heeft voor zijn pink sterwandeling op 19, 20 en 21 mei e route uitgezet in het polderlandschap tussen Gouda en Reeuwijk. Hiermee wil de ANWB de stedeling met een nog te weinig bekend landschap laten kennismaken. Maar deze invasie is het begin van een grote ontwikkeling van het polderland als recreatiege bied. Welke plannen er bestaan en welke mogelijkheden er aanwezig zjjn, daarover hebben ir. N. P. K. J. Roor- da van Eysinga, directeur van de Stichting Zuid-Hollands Landschap en adviseur van de PPD en de heer J. C. Ligtvoet va" de afti. sociaal toe risme van de ANWB maandag in Reeuwijk het een en ander verteld. de provincie. Zo wordt bijvoorbeeld 't rijwielpad rondom de Brielsche Maas gezamenlijk reeds gefinan cierd door de provincie, de Maas steden en de aangrenzende ge meenten. Met de uitvoering van beide ge deelten, het A-plan en het B-plan is gelijktijdig een begin gemaakt. Be schikbaar voor het toerisme zijn thans een vrijwel doorlopend fiets pad dour de duinen van Hoek van Holland tot de Zilk (prov. grens), dat wordt aangesloten op Zandvoort, het pad van Leiderdorp naar Wou- brugge en 't pad langs de Brielsche Maas van Brielle tot Oostvoorne. In voorbereiding zijn de route tussen Schiedam en Kijkduin, voltooiing van gedeelten in de bollenstreek, het piassengebied en in de Krimpener- en Alblasserwaard. Ook voor het toeristisch autover keer wordt het polderland steeds beter ontsloten. Onder meer zullen weldra worden voltooid de provin ciale wegverbinding over Voome- Putten, de centrale weg door de Krimpenerwaard en door de Alblas serwaard, terwijl ook de provinciale wegen in het piassengebied belang rijk zijn verbeterd, zoals de route Rotterdam-Schiphol over Bleiswijk, Alphen en Leimuiden. Het is uiteraard niet voldoende zich in het polderland te kunnen voortbewegen. De stedeling trekt er uit om rust en verpozing te vinden. Er moeten grazige en beplante stro ken zijn, waar het publiek zich pret tig kan ophouden, zonder daarbij in conflict te komen met de boer die zijn veevoer ziet platgelopen. Brede bermen, plasranden, over- hoeken en dergelijke behoren dan ook tot bet rijwielpadenplan. Zo ontsluit het pad tussen Hoogmade en Woubrugge de oevers van de Wijde Aa, het pad om de Brielsche Maas ligt in een groot gebied op de plasranden. Bij de aanleg en beplanting van de provinciale wegen wordt hieraan ook de nodige aandacht geschonken. Schiedam heeft deze week twee gouden echtparen, en nog wel op dezelfde datum! Morgen zullen namelijk de volgende echtparen de dag herdenken waarop zij vijftig jaar geleden in het huwelijk traden. Het zijn: het echtpaar PlooijZagwijn, B rielsestraat 13, en het echtpaar Maagden burg, Overschieseplein 1. Onze hartelijke gelukwen sen gaan uit naar deze gouden echtparen en wij wensen hun een zeer feestelijke dag toe! Langs de centrale weg door de Krimpenerwaard komt tussen de wegberm en het boezemwater een brede recreatiestrook, waarin zelfs ruimte is voor vrij wat kampeerge legenheid. De schoonheid van het polderland moet zurgvuldig worden onderhou den en „verpleegd", als het gebied eenmaal goed ontsloten is. Dat is vooral de zorg van de Stichting Zuid-Hollands Landschap. Bossen, waterpartijen en eendenkooien wor den rüet alleen door de Stichting beschermd, maar ook aangekocht om vernietiging of ontluistering te voorkomen. Tevens worden deze ge deelten van het landschap zoveel mogelijk verbeterd en toegankelijk gesteld voor het publiek. Naast het net van rijwielpaden komt er dus een net van rustpunten in het polderland. De ANWB ls reeds druk doende om de stedeling de weg te wijzen naar het nieuwe recreatiegebied. Een eerste „georga niseerde" kennismaking met het polderland staat met Pinksteren te gebeuren. De ANWB heeft daartoe drie wandelroutes uitgestippeld met Gouda als uitgangspunt. De tocht voert langs weilanden, molens, plas sen en dijken. Ook langs de Oukoop- sedjjk met zijn ijzeren hekjes. Maar men late de boer met rust... Zuid-Holland telt thans reeds rond 2,5 miljoen inwoners, waarvan twee miljoen in steden woont. Een half miljoen stedelingen trekt op zomerse dagen naar buiten, waarbij tw-e- derde gedeelte gelijktijdig in de be staande recreatiegebieden (strand, duinen) aanwezig is. Dit zijn dan nog alleen maar de dagjesmensen uit Zuid-Holland zelf. Daarbij komen nog de bezoekers van elders. In 1955 trok één miljoen dagbe zoekers uit het buitenland naar de bollenstreek, terwijl daarenboven nog talloze vakantiegangers uit binnen- en buitenland een plaats opeisten. Voor deze massale stroom recrea tiezoekenden zijn beschikbaar 40 km strand, een beetje duinen en het piassengebied. Als in de komende 25 jaren de stedelijke bevolking tot drie miljoen groeit, als lie, verkeer nog meer gemotoriseerd wordt (de brom fietsen!) en als er ook nog met een vijfdaagse werkweek rekening ge houden moet worden, dan wordt re creatie met recht een probleem. Zeker, het Deltaplan zal enige ver lichting schenken in de vorm van nieuwe recreatiegebieden. Maar het zal nog jaren duren eer het land schap „aangekleed" is. Ondertussen moeten andere mogelijkheden ont wikkeld worden. Het polderland, voor de planologen de „long" van de rand stad Holland, wordt thans voorzichtig ontsloten. „Schepen, die de Waterweg aandoen, of een andere zeehaven, zijn niet verplicht een loods aan boord te nemen. Maar als zij een loods nemen, moet het een rijksloods zijn," zo zei de ambtenaar van het Openbaar Ministerie van de rechtbank te Rotterdam, mr. De Jong, in de jongste zitting van de Sommeisdijkse kantonrechter mr. Zuur. Het ging hier over een zaak tegen A. V. uit Sommelsdijk, die deze winter een kustvaarder van Middelharnis naar Hellevoetsluis loodste. De kapitein van het schip, de „Reggeborg", heeft geen ge bruik gemaakt van de diensten van een rijksloods. Het bleek een aangelegenheid, die in de kring van het loodswezen en rivierpolitie nogal de aandacht trekt, omdat er vele malen door kapiteins z.g. slikloodsen aan boord worden genomen in plaats van rijksloodsen. A. V. liet zich vertegenwoordigen en verdedigen door mr. L. J, den Hol lander uit Middelharnis. Ais getuige werd gehoord de rijks loods V. uit Hoek van Holland, die verklaringen aflegde over de diep gang van het schip, die niet zo groot zou zijn geweest dat een loods ver plicht was. Volgens hem is een kapi tein nimmer verplicht een loods aan boord te halen, maar wel om loods geld te betalen! Hij meende, dat een kapitein, die wel een loods neemt, een rijksloods moet nemen. „Dus u erkent geen slikloodsen", vroeg de rechter aan getuige, maar die ontweek de vraag, evenals de vraag of er altijd wel rijksloodsen beschikbaar zijn voor schepen, die naar of van Middelharnis, via Maas sluis, varen. Hij vond dat een zaak, die de directie van het loodswezen aangaat. „Als een schip een loods vraagt, krijgt het die zolang de voorraad strekt", verduidelijkte de; getuige lakoniek, die overigens er kende dat er voor de loodsen wel moeilijkheden bestaan vanwege de slechte verbindingen met Flakkee. De ambtenaar OM hield het erbij, dat een rijksloods, zo men er een wenst, verplicht is, onverschillig welk schip het betreft. Mr, De Jong bleef bij de eis van 25.of 5 da gen. Mr. Den Hollander vond dat het niemand tets aangaat wie een kapi tein als loods meeneemt, indien hij geen rijksloods wenst. Hij betoogde dat volgens de redenering van het OM ook vissers, jachtjes enz. gebruik van zeeloodsen zouden moeten ma ken; dan kon nooit iemand assis tentie verlenen bij navigatie. Mr. Den Hollander haalde ook de akte van Mannheim aan, waarin de vrij heid van de kapitein buiten kijf ge steld wordt. De rijksloodsen zijn met altyd beschikbaar, de slikloodsen ko men overal. PI. concludeerde tot vrijspraak. De rechter zal over 14 dagen schriftelijk uitspraak doen.

Het Vrije volk | 1956 | | pagina 1