FRED KLEIN in C-C-C: Verrukkelijke wereld van harmonische kleur Kampioenen gehuldigd VADER KREUGER Bisam- ratten graven in en dam Koeriers onderhielden perfecte verbinding Vier vangers bestrijden ze in alle stilte Burgemeester Nieuw- Hel voet nu voor Hof HERENMODE Vrouwenkoor weer terug Brand bij bet Cornerhuis Uitvoering DOK in Kethel Minder export van Verenigde Glasfabrieken Politieman voorkwam inbraak Grote drukte in Passage Onder invloed ingebroken; eis één jaar Arbeiders door kisten geraakt Wat zij vingen door Giel Bakker m IP S Je' het VRIJE VOLK DONDERDAG 14 JUNI 1956 PAGINA 5 Br is een tijd geweest, dat Nederlandse jongens, die graag wilden schilderen, zo maar, ouderlijke toestemming of niet, geld of niet, in de trein naar Parijs stapten, en ginds niet slechts schilderden maar nog succes hadden ook. Kees van Dongen, de jongen uit Delfshaven, was er zo één en hij werd wereldbe roemd. Ook de economische student F r i t s K1 e i n, die in 1921 naar de Franse hoofdstad vertrok omdat hij veel liever met het palet omging dan met handelswaren, is niet spoorloos verdwe nen. Hij is nu in dé vijftig, hij woont nog in Parijs, hij schil dert nog en hij schildert goed. chiedammers r elkaar onder Collecte Rode Kruis AJC-iveekeinde Voetbalcompetitie 17 juni Vaderdag TIMCO VADERDAG heeft graag WAAR VINDT U MEER KEUS DAN BIJ DE HERENMODE-SPECIALIST BROERSVEST 6, TELEFOON 68206 Na succesvolle reis Muzikale douche Corneille in het Stedelijk Museum Mulders N.V. 9 Volksgebouw Ook de landelijke ütslagen werden door velen in de stad »/eboeid gevolgd. Op twee plaatsen h 'dden zich de vrienden van de Partij van de Arbeid verzameld: in de Passage, waar de uitslagen door middel van borden werdeiv aangegeven en in het Volks gebouw. waar vele prominente partij functionarissen aanwezig waren om met de overige belangstellenden naar de radio te luisteren. Stemming goed De stemming was er goed. Hes kan het ook anders! De stroom van van- sten wekte steeds een hoerageroep op; biyde gezichten en een opgewekt commentaar vervolmaakten het beeld van deze bijeenkomst. Lang is men nog bij elkaar gebleven om de resul taten te bespreken en om, gesterkt door deze overwinning, plannen te maken voor de toekomst. Wethouder Sabel verheugd Elk jaar weer trekken ze ons land binnen: grote langharige ratten met zwemvliezen en een platte palingstaart, die ze als roer gebruiken. Van snorharen tot staartpunt meten ze ruim een halve meter. De Want zonder dat het grote publiek het weet, bestrijden ze voortdurend de bisamratten, die in Europa nog nooit iemand winst hebbc-n opgeleverd. Al leen maar zorg en schade. Dat laatste is al voor de oorlog op tentoonstellingen in Nederland ge bleken (Klein heeft, de contacten met zijn vaderland nooit verloren laten gaan en spreekt nog uitstekend onze taai) en. ook na de oorlog zag men bier af en toe zijn werk. De Galerie C-C-C aan de Lange Kerkstraat in Schiedam wijdt hem tot en met 4 juli een nieuwe expositie. De wereld van Kleins schilderijen is een verrukkelijke wereld van vrou wen in tuinen vol bloemen, van vrou wen aan het strand met grote hon den. badstoelen, wapperende vlaggen, een wereld ook van het circus, met Op het stukje in de krant van gis- teren, waarin het zwakke karakter van een hond werd beschreven in vergelijking met het kordate optre den van een kat hebben enkele ver ontwaardigde lezers gereageerd. Zo werd onder meer door can van hen beweerd, dat, als het er werkelijk op aan komt, een hond wat kracht en flinkheid betreft verre superieur is aan ie kat. Een man verhaalde van de trouwheid van honden, bij voor beeld in gevallen van nood. Een van onze lezers haalde zelfs voorbeelden uit de literatuur aan, waar grote toe wijding en kameraadschapsgevoel van de hond beschreven worden. Van die toewijding merkt men bij ie kat maar heel weinig, meent hij. Een kat is egoïstisch en. gaat ervan door. Een kat is niet trouw, een hond daarentegen wel. Ach, lieve lezers, wij willen niet bewerende honden- of katlemoijshedcn in pacht te hebben. Vie hebben maar een simpel feit weergegeven, iets, dat in onze onmid dellijke nabijheid gebeurde. Wanneer wij daarbij de gevoelens van enkelen gkwetst hebben spijl ons dat oprecht. En daarom hopen we nu maar, dat men ons eens met een mooi kattenverhaal zal verrassen. De gehouden collecte ten bate van het Rode Kruis heeft 8412,56 opge bracht. Alle Zwaluwen, die met het komen de weekeinde (van 16 op 17 juni dus) mee willen, eri zich nog niet hebben opgegeven, kunnen zich vandaag tus sen 7 en 8 uur melden in het nieuwe gebouw. In de B-afdeiing van de zomer avondcompetitie St.-Joris Doele vin den op 15 juni de volgende wedstrij den plaats: 7 uur Het AnkerDWO, 8 uur COJPiet Hein. De wedstrij den worden gespeeld op het terrein Laan Ons Genoegen. Op het kruispunt Vlaardinger- dijk—Burgemeester Knappertlaan vond gistermiddag wegens onoplet tendheid een aanrijding plaats tus sen een motor en een bromfiets. Bei de bestuurders kregen verwondingen en moesten zich onder medische be handeling stellen. DONDERDAG Bioscopen: AiONOPOLE-THEATER. 2, S en 7 U.: Jeugd ia gevaar (18 jr). Apotheek: Firma Gouka en Co., Groenelaan 127. Diversen: PASSAGE-THEATER, 8 uur: Cabaret Ned, Theater Burea. MUSIS SACRUM 7 uur: Balïetu'.tvoe- rlng Kath. Vrouwelijke Jeugd. VRIJDAG Bioscopen: PASSAGE-THEATER 2 en 3.15 uur: Sissl (a.l.). MONOFOLE-THEATER. 2, 5 en 7 u. Het plateau des doods (14 Jr), Apotheek*. Pa. Gouka en Co., Groenelaan 127. Diversen: IRENE, 8 uur: diploma-uitreiking EHBO; S uur: voor-examen brand weer. ARCADE 8 uur: KVP-eontaotavond. BROEKSVELD, 6 uur: trekking loterij reclamemarkt. ROTTERDAMSE BIOSCOPEN ARENA: The rose Tattoo. 2, 7 en 9.30 uur (18 Jrj. CAPITOL: Ontwakende begeerte. 2, 7 en 9.15 uur (18 Jr). CENTRAAL: Het avontuur begon ln Bombay. 2, T en 9.15 uur (13 Jr). CINEAC: Journaal van 9 tot 5.15 uur. Nacht der verschrikking. 5.30. 7.45 en 10 uur (14 Jr). COLOSSEUM: Zij allen waren schul dig. 2, 7 en 3.30 uur (14 Jr). HARMONIE: Prom here to eternity. 2. 7 en 9.15 uur (13 Jr). LTJMIÈRE: De man aan de top. 2.15, 7 en 9.30 uur <14 Jr). LUTtJSCA: Storm over de Niji. 2.15. 7 en 9.30 uur (14 Jr). LUXOR: Rlgoletto. 2, 7 en 9.30 uur (14 Jr). METRO: De regen kwam. 2, 1 en 9*15 uur (14 jr). PRINSES: Een keerde niet terug, 2.15, 7 en 9.30 uur (14 jr). REX: Tarzan ln gevaar. 2, 7 en 9.15 uur (14 jr). THALIA: Avontuur der eenzamen. 2.15. 7 en 9.30 uur (18 Jr). t VENSTER: Ik hou van belasting, 2, 7 en 9.15 uur (a.l,!. VICTORIA: Nacht der verschrikking. 5f 2. 7 en 9.15 uur (14 Jr). ROTTERDAM DONDERDAG ROTTERDAMSE SCHOUWBURG. Rott, Toneel met „Moord en dood- slsg", 8 uur. X DE LANTAREN, Gouvernestr. Krai. X Volkshuis, kinderen spelen en dan- sen. 7 uur. 5 danseressen en parforcerijdsters op paarden, waarvan de blanke huid overtogen is met de parelmoeren tin- ,van zee- van wonderlijke schelpen. Er is geen zorg, geen scha duw*. geen drama, er zijn slechts har- honieen. muziekjes van kleur. En die muziekjes zijn bijzonder prettig om te „horen", en meestal prachtig en zeer gedurfd gecomponeerd, als bij voorbeeld in het kleine schilderijtje van de vrouwtjes in van die grappige Franse tuinstoelen onder een boom. Bij een echte kleurschilder als Frits Klein, een late vertegenwoordiger van het impressionisme, dat eens de Franse en. Europese kunst zo blijmoe dig heeft verfrist, lijdt dikwijls de vormgeving, de tekening: die is vaak uitgesproken zwak, vooral ais de schilder in details afdaalt. Aange zien er meestal geen ander „pro bleem" is dan 't probleem der kleur- compositie, heeft ook het werk de neiging, wat slap en zoetig te wor den, ietwat week. Een enkel schil derij. o.a. het grote met de paard- rijdsters, dat in het trappenhuis net plaats kon vinden, of het kleine, dat daar dichtbij hangt, nadert de grens der onpersoonlijke behaagzucht. Ik miste op deze tentoonstelling de clowntjes, die viueger aan Kleins fijne, gevoelige kunst een grotere menselijke diepte gaven. Maar ge lukkig vindt men hier een schilderij tje met danseressen, lichtend paars in een donkere omüjsting, en een klein werkje op papier van een torea dor, die met een rode mantilla de stier bezweert, een uiterst krachtige, volkomen geslaagde schildering, waarbij dc grote vorm en de strakke kleur elkaar op de gelukkigste wijze vinden. C-C-C en Klein verdienen succes met deze expositie. PIERRE JANSSEN Advertentie., I.M.. Het cadeau voor Vader een zelf- binder van TIMCO. Keuze uit 5000 verschillende dessins vanaf 1.95. (Luxe verpakking'gratis). voor de betere herenmodes. BROERSVEST 56. Op grootse wijze heeft de suppor tersvereniging van Hermes-DVS woensdagavond in Musis Sacrum alle gecontracteerde spelers van het eerste elfta! en de trainer Wim de Smit gehuldigd. Natuurlijk werden tijdens dit hul debetoon vele woorden van lof ge sproken. Behalve in woorden werd de erkentelijkheid van de supporters ook in tastbare vorm tot uitdrukking gebracht. De spelers kregen een fraaie reistas en een gedenktegei. Hun echtgenoten bedacht men met bonbons. Wim de Smit werd verrast met een mooi Delfts blauwe vaas. Voor de rest van de avond liet men het woord en de daad aan de Tiro- ler Kapel, de conferencier Johnny van Heist en zijn pianist cn de mu zikale clown Do-re-mi, Gezamenlijk verzorgden zij een vrolijk en onder houdend programma. De avond werd geopend door de voorzitter van de supportersvereni ging,-de heer A. J. Wennekers. Na afloop was er een geanimeerd bal m.m.v. The Rhythm Aces o.l.v. Jos 1 Tepel. Advertentie I.M. LUXE VERPAKKING GRATIS Na een buitenlandse concertreis van een week is het Schiedams Vrouwenkoor woensdagnacht weer thuis gekomen. Het koor gaf drie uit voeringen in Duitsland en Oosten rijk, nl. in Naurod, in Baden bij We nen er in het Weense concerthuis. De ontvangst, zowel in Duitsland als in Oostenrijk, was overweldigend. Overal heeft men het koor enthou siast verwelkomd en men bleek al gemeen opgetogen over de kwaliteit van de uitvoeringen. Bij het afbranden van verf met propaangas raakte gistermiddag enig houtwerk aan de eerste verdie ping van het Cornerhuis aan het Rubensplein in brand. Overgordijnen gingen in vlammen op, het kozijn- werk werd ernstig beschadigd en ook het plafond kreeg schade. De brand weer" hoefde niet in te grijpen, daar de vlammen met emmers water kon den worden gedoofd. Bij goed weer zal de Christelijke Gymnastiekvereniging DoorOefening Kracht zaterdagavond 7.45 uur op het DHS-terrein in Kethel een open luchtuitvoering geven. Vooraf vindt een mars plaats. Bij slecht weer zal de openluchtdemonstratie uitgesteld worden tot 23 juni. Er komt weer een „douche". Op vrijdag zullen in zaal Tivoli, Nieuwe Haven 237. het ensemble Dixieland Society uit Schiedam en het Cool Jazz Quartet optreden. Een aantal musici zal voorts, afscheid nemen van de klarinettist Jan Hartman, die deze maand naar Canada vertrekt. Om circa één uur wordt deze muzikale douche met een grote jam-session be sloten. Gratis kaarten zijn verkrijgbaar bij Karei Scholten, Frans Halsplein 6b, Cees Nijhoff, Lorentzlaan 38b en Jan Hartman, Oosthavenkade 85, Vlaardingen. In het Huis van Bewaring te Rotterdam is opgesloten de 19-jarige J. T. M. K. uit Vegel (N.B.), die diefstal van 19 bromfietsen op zijn geweten heeft. Een der fietsen was afkomstig uit Schiedam en werd ontvreemd ten nadele van zekere L. J. R. De N.V. Verenigde Glasfabrieken te Schiedam heeft in 1955 een saldo winst behaald van 539.035 540.091). Zoals bekend wordt een dividend voorgesteld van 10 procent (onv.). Ondanks een tekort aan ar beidskrachten konden de verkopen een verdere vooruitgang boeken, zo zegt het verslag. Door de ongunstige ontwikkeling der kostprijzen wegens verhoging van lonen, vrachten en de prijs van stookolie, verminderde de export met 10 procent. Deze terug slag werd weliswaar meer dan ge compenseerd door een vergroting van de binnenlandse afzet, doch het feit zelf blijft ongunstig. De zoveel* grotere omzet vergeleken bjj vroegere jaren heeft niet tot een overeenkomstig resultaat kunnen lei den. Naast de eerder vermelde kos tenstijging deed de scherpere concur rentie van bepaalde landen haar in vloed gelden. De behoefte nam in de tweede helft van het verslagjaar toe en heeft thans een ongekende om vang bereikt. Hoewel een gedeelte hiervan niet als blijvend kan worden beschouwd, zullen de maatregelen, nodig voor arbeidsbesparing en-om- laagbrengen van de kostprijzen, waar dit mogelijk is, ook een verantwoorde uitbreiding moeten omvatten, aldus het verslag. Twaalf maanden met aftrek waar van drie maanden voorwaardelijk en drie jaar proeftijd eiste de officier van Justitie tegen de 37-jarige sol deerder h. N. en de 51-jarige melk bezorger A. van E., beiden uit Rot terdam, die wegens poging tot in braak voor de Rotterdamse recht bank moesten verschijnen. In de nacht van 14 op 15 maart hebben de verdachten geprobeerd om in te breken in een Schiedamse werktuigen- en machinefabriek. N„ die in deze fabriek had gewerkt, wist precies de weg. Hij klom aan de ach terzijde over een schutting, liep over een plat dak en kwam via de binnen plaats in het bedrijf terecht. Toen hij aan de voorzijde de deur voor Van E. wilde openen, verstoorde een agent hun illusies. De officier merkte op. dat N. reeds vier keer en Van E. al achtmaal eer der is veroordeeld. Uitspraak over tien dagen. In het Stedelijk Museum wordt vanaf 20 juni een tentoonstelling ge houden van werken van de schilder Corneille. De opening geschiedt woensdagavond 8.15 uur door de dichter Jan G. Elburg in de aula van het museum. De expositie duurt tot en met 15 juli. Veel groter dan de gewone bruine rat is de bisamrat, die elk jaar opnieuw uit België ons land binnendringt. Snelle koeriers zorgden woensdagavond voor een perfecte ver binding tussen de stembureaus in alle delen van de stad en het bureau van Het Vrije Volk. Op die wijze kon men daar de offi cieuze uitslag samenstellen en om half elf was de totale uitslag bekend. SCHIEDAM De politie heeft vier jongens aangehouden die vorige week uit de consumptietent van de sport vereniging Excelsior bij de Oudedijk snoepgoed ter waarde van 15 had den weggenomen. „Ik had op Katendrecht bier ge dronken en was toen niet geheel nor maal meer," vertelde de 25-jarige stuurman J. V. donderdagmorgen aan de Rotterdamse rechtbank. Hij moest terechtstaan omdat hjj in de nacht van 7 op 8 maart uit de patates- fritestent aan.de Tweede Roseslraat een radiotoesetl had gestolen. Een dag later verkocht hij dat toestel in een café. Uit het strafregister bleek, dat de stuurman reeds zesmaal eerder is veroordeeld. Deze diefstal had hij ge pleegd in de proeftijd van een voor waardelijke straf. Daarop wijzend eiste de officier van Justitie tegen V. één jaar met aftrek van voorarrest. De raadsman noemde zijn cliënt een avontuurlijk en zwerflustig man, die in een balsturige bui had ingebro ken. De rechtbank wijst vonnis op 26 juni. ROTTERDAM Op een loswal aan de Pelgrims straat zijn gistermiddag twee arbei ders getroffen door uit een hijs val lende kisten. Eén van de arbeiders, de 37-jarige J. Vcrvloed uit de Ge rard Scholtenstraat. moest met ern stige verwondingen in de borst in het St. Franciscus Gasthuis worden op genomen. De 29-jarige chauffeur A. W. Krui denier uit de Russischestraat liep een gekneusde rechtervoet en rech terarm op en kon na behandeling in het ziekenhuis naar zijn woning wor- derf vervoerd. Het ongeluk ontstond, toen een hijs van zes kisten met een gewicht van anderhalf ton met een kraan op een vrachtauto werd geladen. Dc hijs stootte tegen de lading, die reeds op de auto stond. Er vielen vier kisten uit, die de op de auto staande arbei ders troffen. Aan de op 23 juli a.s. te houden algemene vergadering var. aandeel houders van Mulders fabriek van rollend materiaal en landbouwma chines N.V. zal worden voorgesteld het dividend over het jaar 1955 vast te stellen op negen procent. (Vorig jaar 8 Ié procent.) „Dat u maar zo weinig gedronken heeft, is niet wel voi te houden. Ik weet ook niet of dit wel verstandig is", zei de president van iet Haags Ge rechtshof tot de burgemeester van Nieuw-Helvoet, de 56-jarige W. S. de V., die door de Rotterdamse rechtbank was veroordeeld tot veertien dagen ge vangenisstraf cn één jaar ontzegging van het rijbewijs, omdat hij in Nieuw- Hclvoct dronken een auto zou hebben bestuurd en een meisje had aange reden. De burgemeester ontkende te veel gedronken te hebben. Het ongeluk was gebeurd in de vooravond van 2 augustus bij* de strandtent in Nieuw-Helvoet. Volgens een getuige had de burgemeester daar bij een bespreking glazen bier en port gedronken, maar de burgemeester zei, toen het Haagse Hof de zaak woens dagmorgen in hoger beroep behandel de, dat dit drinken zich beperkt had tot een glas bier en een glas limo nade. Op dc strandweg reed De V. een fietsend meisje aan. De burgemeester reed echter langzaam door en stopte zelfs niet toen twee bromfietsers hem rlJden Edkelc getuigen verklaarden nog dranklucht geroken te hebben, maar een arts uit het dorp en een gepen sioneerde inspecteur van politie, die als getuigen a decharche, werden ge hoord, hadden (onmiddellijk na het ongeluk) niets geroken en van dron kenschap niets gemerkt. De V, werd ter zitting verweten, dat hij regelmatig drinkt, maar de bur gemeester ontkende dit. Ten slotte wees de president er nog op, dat de V., hoewel zijn rijbewijs was ingeno men, in oktober toch weer was gaan waarschuwden over het ongeluk. Kort daarop kwam de auto tot stilstand bjj een bocht in een heg en tegen een boomstronk. „Een volkomen onbenullige en suf fige manier van rijden", aldus de procureur-generaal. Hjj vorderde be vestiging van het vonnis. Op het stadhuis daarentegen duur de het: nog even voordat de officiële cijfers konden worden prijsgegeven. De uitslag van stembureau nr. 17, bij het Vrije Volk al lang bekend, moest kennelijk nog nader bevestigd wor den. Ook in de Passage volgde men nog tot ver na middernacht met grote aandacht de uitslagen. Meer dan verheugd over de uit slag van de verkiezingen in Schie dam was vanmorgen wethouder H. Sabel, die wij telefonisch om zijn opinie vroegen. Ook in Schie dam is bewezen, aldus de wethou der, dat de doorbraak-gedachte vaste grond onder de voeten heeft gekregen en werkelijk gerealiseerd kon worden. De resultaten zijn hartverwarmend en wij kunnen niet anders dan met grote voldoe ning pralen over de geboekte winsten. Vangstberichten van hedenmorgen: VI 70, 15 ktj; VI 79, 10 ktj; VI 172. 25 ktj; VI 208. 24 ktj; VI 216, 17 ktj; VI 29, 32 ktj; VI 97, 10 ktj: VI 114, 12 ktj; Vi 115, 25 ktj; VI 196, 20 ktj; VI 61, 16 ktj; VI 71, 30 ktj; VI 83. 12 ktj; VI 166. 11 ktj; VI 50. 14 ktj; VI 56, 17 ktj; VI 89, 12 ktj; VI 112, 20 ktj; VI 132, 30 ktj. VERTROKKEN VI. 197 L. Kuiper; VI. 203 J. Goed- knegt: VI. 207 Joh. Schenkel; VI. 84 A. Visser: VI. 78 K. Pronk. BINNEN VI. 53 B, van Dorp, 235 ktj. Ze zwemmen door de beken en riviertjes die in België hun oorsprong vin den en zo overschrijden ze, bij voorkeur 's nachts, onze zuidgrens. Het zijn de grootste ratten, die in Europa leven en voor een waterland als het onze uiterst gevaarlijk: bisamratten. In 1941 is die invasie begonnen en het opdringende bisamrattenleger werd nadien steeds talrijker. Tegen maatregelen werden noodzakelijk. Men heeft toen een premie uitge loofd voor elke dode rat en ten slotte toen ze toch nog terrein bleven win nen werd een beroepsrattenvanger aangesteld. De Flantenziektenkundige Dienst beeft de bestrijding ter hand genomen. Nu, in 1956, werkt de PD zelfs met vier rattenvangers. Elke dag doorkruisen die vier het bedreigde terrein, de zuidelijke pro vincies. Ze werken in alle stilte, even geruisloos als hun tegenstanders. En de mensen in het gebied van de grote rivieren, dat zo kwetsbaar is omdat deze bisams dijken en dam men ondergraven, hebben er daarom niet eens weet van voor welk gevaar ze worden behoed; elk jaar weer als de trekdrift de dieren noordwaarts stuwt. Niet alleen met klemmen, ook met fuiken proberen de rattenvangers de invasie tegen te houden. ,e bisamrat ls van oorsprong een bewoner van Noord-Amerika, maar hij heeft er geen moeite mee zich in Europa te handhaven. Dat bleek al in 1905, toen een rijke land eigenaar, prins Colloredo Mannsfeld, van een jachtreis in Alaska vijf die ren meenam naar Bohemen. Die vijf, drie mannetjes en twee vrouwtjes, werden eerst gevoerd met wortelen en aardappelen. Het was echt niet nodig. Ze konden zich zo wel redden. Tien jaar later hadden ze twee miljoen nakomelingen Ze verspreidden zich over een steeds grotere oppervlakte en Juist daardoor kwam er van een fokkerij ter wille van het kostbare bisambont niets terecht. In 1927 waagde men in Enge land een poging Mot een fokkerij. Het bleek onmogelijk de bisam ratten binnen een afrastering te houden. Acht jaar later waren er ook daar een paar miljoen rat ten. Het heeft alleen maar kapi talen gekost ze weer op te rui men. Daarna probeerde men het in Bel gië. De fokkerij bij Begijnendijck. tussen Mecheten en A.erschot, kon de bisamrat niet binnen de perken hou den. In 1930 werd het houden van zulke ratten verboden, maar toen was het te laat. De ratten verwilderden en ons land ondervindt daarvan, de gevolgen. '"Tweemaal per jaar, tijdens de voor- jaars- en de najaarstrek, trach ten de bisamratten hun domein te vergroten. Via de Molenbeek bij Roosendaal, de Aa bij Breda, de Ley bij Tilburg, de Dommel bij Eindhoven en ook door alle Limburgse beken, trekken ze naar het noorden. De grote bruine ratten zoeken dan nieuw gebied om er te paren en voedsel te zoeken. Ze gra ven een ingewikkeld gangenstelsel en in de nestketel werpt het wijfje drie maal per Jaar een stuk of vijf Jongen. Ze wroeten dijken kapot en onder graven wegen. En als ze zich hebben zat gevreten aan wortels van riet en kalmoes zoeken ze voer in de velden met haver, tarwe, klaver en hooi- gras. Tot 1947 werden er per Jaar niet meer dan enkele tientallen gevangen, maar toen nam hun sterkte angst wekkend toe. Ze kwamen bij hon derden. Zonder een beroepsrattenvanger kon men de intocht niet tegenhou den. Een Veiuwse boswachter, een die geoefend was in het zoeken van spo ren' werd naar Eindhoven gezonden en hij speurde langs de rivieroevers naar pootafdrukken. Vooral zocht hij naar de uitwerpse len, want precies als de andere knaagdieren, de konijnen, houden de bisams er WC-tjes op na, vaste plaat sen waar ze steeds terugkeren. Daar zette hij zijn klemmen. Maar de ratten breidden hun front in de breedte uit en als ze wa ren doorgebroken en jongen hadden geworpen was het des te moeilijker ze te vangen. Daarom werkt de Plantenziekten- kundige Dienst nu met vier ratten vangers in vaste dienst, in Breda, Tilburg, Eindhoven en Maastricht. Per motor en auto doorkruisen ze dagelijks hun frontsector. Hun wa pens zijn de klem en de fuik, 'Tienduizenden, misschien wel hon- I derdduizenden bisamratten zou den Nederland nu onveilig maken als zU ai die jaren niet hun spoorzoekers- werk hadden verricht. Dat blijkt wel uit de vangstcijfers. In 1948: 165. daarna 537, 337, 567, 659, 829, 518, en in het afgelopen jaar 370. Het is de grote trots van de ratten vangers, dat ze hun verdedigingslijn tot nogtoe beneden het Wllhclmina- kanaai hebben gehandhaafd. Wel 95 percent van alle ratten hebben ze namelijk gevangen op minder dan vijf kilometer van de grens. Maar altijd zijn er iiniebrekers. Ook deze zomer. Ongeveer 150 die ren stierven in maart, april en mei de verdrinkingsdood ln klemmen en fuiken; naar schatting tien a twintig zijn verder doorgedrongen. Men heeft dat aan de sporen en het afgeknaag de riet kunnen zien. Er zijn stellig veel drachtige wijfjes bij en als ze niet tijdig worden opgespoord ver meerdert hun aantal snel tot hon derd. Elke dag speuren de rattenvan gers nu naar die indringers. Ze moeten voorkomen dat er in de Biesbosch of noordelijk Brabant kolonies worden gevormd. Nog deze zomer zullen ze ze in handen krij gen en dan zijn ze weer paraat om de volgende aanval, die van de herfsttrek, te keren.

Het Vrije volk | 1956 | | pagina 1