G OFFER T-S TADION 'OP Z'N KOP V oetbal- uitslagen Met 4-3 verslagen Sportclub komt na protest-strafschop (4-4) en verlenging met 5-4 voor Stagnatie Betere techniek en hoger tempo beslissend bij KFC-NOAD m Zweden in dressuur superieur Handbalteam slaat België gemakkelijk Konijn sneller m Hands van Hendriks brengt de stand op 3-1 voor Tilburgers Buitenspel goal tot slot (4-1) Sport op TV Lutherse jeugdraad bestaat 10 jaar Roeisuecessen in Duisburg Close winnaar van DaupMné libéré HET VRIJE VOLK MAANDAG 18 JUNI 1956 PAGINA 5 (Van een speciale verslaggever)' Twee doelverdedigersfouten en twee strafschoppen "(wegens hands van zijn verdedigers) waren voor Sportclub juist iets te veel in de beslissingswed strijd tegen Rapid JC voor een plaatsin de kampioenscompetitie. De ver beten eindspurt der Enschedeërs leverde hun niet meer op dan een 4-3-nederlaag- Ze protesteerden wegens het niet toekennen van een strafschop wegens hands en toen Lenstra die na afloop van de wedstrijd goed nam, was scheidsrechter Roomer uit Rotterdam wel verplicht de partij te verlengen. In driemaal 1\ minuut werd c. - met §esc°°rd- Drie minuten voor de vierde periode afliep doelpuntte Oonk voor «sportclub en zag men het wonderlijke schouwspel, dat de officiële verliezers in deze wedstrijd door hun uitgelaten supporters als winnaars van het veld werden gedragen. 'Voorbarig' is wel een beel zwakke uitdrukking voor deze uitbundigheid, want dat het protest de Enschedeërs zal helpen lijkt ons onwaarschijnlijk. Maar het was voor de 30.000 toeschouwers een opwindend besluit van een interessante .wedstrijd. De vorige ontmoeting met Rapid bracht Sportclub een grote nederlaag, doch aan de wijze waarop de Enschedeërs in het Goffert-stadion tegen de Limburgers van leer trokken viel te merken dat het destijds een vergissing van hen was geweest. Van kwaad tot erger! Nóg niet verloren Verlenging Van een onzer verslaggevers) Het was in de wedstrijd KFCNOAD, die de Tilburgers met 41 hebben gewonnen, toch wel heel duidelijk te merken, dat NOAD een seizoen in een betere omgeving heeft gespeeld dan KFC. De techniek van Louers' mannen stak wel heei ver uit boven die van KFC, dat bovendien, vooral in de eerste helft, steeds tempo te kort kwam. Het middenvoor spelen van Kok was een vergissing en togn hij in de tweede helft met Mul van plaats verwisseld had, leek het beter te gaan. De 20-achtcr- stand kon toen snel worden verkleind en KFC kreeg weer alle kansen. Op de proef gesteld Scheidsrechter te mild Olympische spelen: Direct 20 RAP] D v int, maar de Twentse HOOFDKLASSE B Rapid J CEnschede beslissingswcdslrij - den) (na protest en verlenging 4—5) 4—3 (30000) GVAVDFC (na ver lenging) 4—3 (13000) PROMOTIE- COMPETITIE EEE-DIHSIE KFC—NOAD 11 (15000) Hennes DVS—RCH 2—0 (18000) EERSTE KLASSE B Be Quick—ONA 3—0 1500) EERSTE KLASSE C Oosterp.—Volendam 2—2 2000) AMATEURS KAMPIOENSCHAP VAN NEDERLAND RFCYlissingen 52 5000) AMATEURS EERSTE KLASSE C WH '16Alliance 21 2000) aanha ng jubelt 't laatst Want In bet eerste kwartier van de match is Rapid vrijwel met gevaar lijk geweest, terwijl Sportclub daar entegen keer op keer dicht bij een doelpunt kwam: het dichtst toen Lenstra een vrije schop afgemeten op het hoofd van "Voges plaatste en rechtsback Banrasser de over keeper Cox gekopte bal pas op de doellijn kon keren. Het dekkmgswerk der Rapid-verdediging was maar heel matig en met wat meer geluk had middenvoor Oonk, na bewonderens waardige Enschedese combinaties, voor zeker twee treffers kunnen zor gen. Verder dan een buitenspeldoel- punt kwam Sportclub echter niet. Maar ook de Enschedese verdedi ging bleek niet bijzonder solide, al leek het keepersvraagstuk van de zwarthemden opgelost door het zeer goede ingrijpen van hun doelman Peters, die na tekortkomingen van spil Weustink en rechtsachter Bus- schers een paar dappere saves ver richtte. Jammer voor Enschede was dit echter slechte schijn. Want na bij zondere kwaliteiten te hebben ge toond, faalde Peters door bij een schot van de door Van Melis mooi vrij gespeelde rechtsbinnen Jansen de bal jammerlijk te laten glippen (10). Èr was toen 30 minuten ge speeld. Toch maakte Rapid geenszins de indruk sterker te zijn. De aanvallen van Sportclub hielden nl. meer mo gelijkheden in dan die van de Lim burgers, wier aanvalslinie maar zel den tot snijdende combinaties kwam. Na de rust werd dat echter enigs-' zins anders. Een lichte tempo-verho ging verschafte de Limburgse voor- waartsen wat meer ruimte. Van Melis kwam vrij voor Peters' doel, maar faalde en een meesterlijke volley van linksbinnen Bisschops sprong van de lat terug. Maar toch had Rapid een fout van Peters nodig om te kunnen uitlopen. Na 13 minu ten plaatste linksachter Mommertz de bal scherp door het midden. Pe ters liep uit om de bal te grijpen en liet die glippen, aldus Bisschops een niet te missen kans biedend (2—0). Zes minuten later werd Sportclub andermaal door pech achtervolgd. Weustink wilde de doorschietende, gladde bal met de borst opvangen, kreeg hem tegen een arm en dat kostte Sportclub een strafschop, door kanthalf Coerver benut i30). Wet kon vier minuten later de fel doorzettende Enschedese rechtsbui ten Moddenjonge jr. de uitlopende Cox de ba! ontnemen en Lenstra in staat stellen de achterstand te ver kleinen (3—1), maar weer drie minu ten later viel Busschers bij een scrimmage in het strafschopgebied en duwde daarbij met zijn arm de Klaas Molenaar maakt voor KFC het enige doelpunt in de wedstrijd tegen NOAD, zondag in het Olym pisch Stadion gespeeld. De Tilburgers wonnen met 4—1. V.l.n.r.: Walhout, doelman De Rooy, Kok, Mul, Ebbing, De Wilde en Fleur. Door het protest van Enschede zal de kampioenscompetitie stag neren, want het is onmogelijk dit protest nog voor woensdag te be handelen. De wedstrijd Enschede of Rapid tegen Sparta zal dus niet kunnen doorgaan. Volgens het reglement van de KNVB moet een vereniging nl. drie dagen de tijd hebben om haar protest in te dienen en dat tijdstip moet de protestcommissie dus afwachten. De zittingsdatum is nog niet vastgesteld. bal opzij. Weer schoot Coerver van de witte stip raak (41). Met nog minder dan 20 minuten te spelen kon de strijd als beslist worden beschouwd, maar het 'Lim burgs volkslied' dat op de tribunes werd aangeheven, verstomde vrijwel onmiddellijk. Want een minuut na net vorige doelpunt bracht Modde jonge jr. andermaal de Rapid-verde. digmg m moeilijkheden. Weer be reikte zijn verraderlijke pass Lenstra en terwijl Cox en Coerver elkaar in wanhoop tegen de grond liepen, mik- te Jte international de bal in het net Alle hulde voor het slotoffensiei dat Sportclub toen inzette, maar dat toch onmiddellijk de vraag deed rij zen: 'Waarom hebben die kerels niet veel eerder zo aangepakt?' Scherp op aanval spelend, drongen de zwarthemden hun tegenstanders terug. Rapid wankelde onder de aan vallen en dankte het voorlopig slechts aan de slagvaardigheid van Cox, dat er geen doelpunten kwa men bij schoten van Feldman en Oonk en bij verraderylke kopballen van Voges en Lenstra. Acht minuten voor het einde werd het 43, toen de naar voren geko men kanthalf Moddejonge sr. een voorzet van Voges inkopte. De in. grote moeilijkheden geraakte Rapid- defensie moest zich met hand en tand (en er kwam menig handje aan te pas) verweren en was" bepaald for tuinlijk dat haar dekkmgsfouten Sportclub geen doelpunten oplever den. Met een ontzaglijk schot van links back Odenthak door Cox in een lenige sprong tot corner gestompt, eindigde Sportclubs offensief "en daarmee de wedstrijd. Tenminste... dat dócht men. Scheidsrechter V. Roomer is niet alleen een onverstoorbare Rotterdam mer, maar ook een uitstekende refe ree. Hii leidde deze ontmoeting be kwaam en al 'zat er een lading dyna miet onder', hij'heeft ervoor gezorgd dat het niet tot een explosie kwam en bracht de wedstrijd tot een goed einde. Niemand kan meer verbaasd zijn geweest dan hij. toen onmiddellijk na afloop van de match de Ensche dese aartvoerder een protest indien de omdat naar zijn mening een straf schop had moeten worden toegekend 'wegens hands van een der spelers in de tweede helft van de wedstrijd'. Dat was een nogal vage omschrijving. De heer Roomer raadpleegde zijn neutrale grensrechters, die echter de bedoelde overtreding al evenmin hadden geconstateerd als hij. Maar spelregels zijn spelregels en Abe Lenstra mocht een strafschop nemen, die hij (natuurlijk) benutte. Zou de protest-commissie nu het doel punt aanvaarden, dan werd de stand 44 en zou men op andere wijze tot een beslissing moeten komen. Er stsnd de referee dus niets anders te doen dan de wedstrijd nu reeds te verlengen tot een der partijen een doelpunt had gescoord. Die verlenging is een ware marte ling voor de spelers geworden. Rapid, door deze onverwachte gang van za ken kennelijk gedeprimeerd, kreeg het heel moeilijk. Sportclub, dat Moddejonge jr. had vervangen door de wegens een blessure aanvankelijk niet opgestelde v. d. Wel, trok slag op slag ten aanval. V/ie mocht menen dat Lenstra's uithoudingsvermogen niet meer zo groot is, had de Fries in deze moor dende strijd in actie moeten zien: fel, verbeten, voortdurend In de voor ste linie. De eerste verlenging van tweemaal 7S minuut leverde niets op. Men zag de bekwame Cox de ene save na de andere verrichten. De man scheen, eenvoudig niet te passeren. Het tempo daalde echter met de minuut en de bewegingen der spelers werden steeds moeizamer. En toen scoorde ten slotte Oonk. Eerst had Moddejonge sr. een kogel Ingezon den, die Cox via de paal had weg geslagen, maar voor de keeper zich kon herstellen, zond Oonk c-<>n dia gonale schuiver In de hoek. En dat zou dan 45 moeten zijn al blijft het, tot de protestcommissie anders zou mogen beslissen, natuur lijk 4—3 voor Rapid. Het zal wel 43 blijven, want wie geeft er geld voor een protest tegen een waarneming (of het ontbreken daarvan) van een scheidsrechter? Wes Santee, de veel besproken Amerikaanse atleet, werd op de 300 meter te Los Angeles geslagen door Tom Courtney (tijd 1 m 47.1 sec.) en daarna gedisqualificeerd wegens hin deren van Lou Spurrier. De Lutherse Jeugdraad, het ge meenschappelijk beraad van de leid sters en leiders van de Lutherse jeugdgroepen in Rotterdam werd in j.uni 1956 In een nieuwe vorm opge richt. De jaarfeesten werden meestal vóór de verschillende groepen georgani seerd. Met het tienjarig bestaan heeft men het echter anders gedaan en nu de groepen zelf laten werken. In dit kader werden zaterdagmid- dap op de Nenijtobanen atletiek wedstrijden voor de jeugd georgani seerd. Denk niet dat er schrikbarende records werden gebroken. De pret was er niet minder om. Er waren heel wat series nodig om de verschillende per soonlijke winnaars aan te wijzen. Het meest spectaculaire nummer was wel de hindernisbaan, waarbij menige deelnemer de finish slechts kon be reiken ten koste van een paar natte voeten. Behalve het atietiekgedeel- te waren er ook nog enkele onderlin ge wedstrijden in voetbal, volleybal en trefbal. Eén konijn was de allerbeste Oosteuropese atleten in Praag te snel af. Plotseling verscheen het dier tijdens een der races op de baan. Het snelde over een afstand van ongeveer 200 meter over de bin nenbaan voor de atleten uit en bleef, toegejuicht door 7000 toe schouwers, de lopers voer. Als eerste ging het konijn over de eindstreep. Het wachtte niet op de bloemen, maar vluchtte de bossen weer in. Prins Bernhard met zijn paard, bas- kaar, dat aan de grote dressuur- proej op de Olympische ruiterspelen uitkwam. i De oude twee van Njord boekte zo wel zaterdag als zondag een overwin ning op internationale roeiwedstrij- den te Duisburg. Aegir triomfeerde beide dagen in de vier zonder stuur man. De oude acht van Laga werd zaterdag derde en de twee zonder stuurman van Het Spaame tweede. Stuurvrouw mej. M. Ie Com te stuur de de dames dubbel 4 van Willem XII zondag als eerste over de finish. De grand steeple chase de Faris (8500 meter) die begiftigd was met een prijs van ruim 80.000 gulden, is gewonnen door het paard 'Necor' van de heer Esehepare. De grote favoriet ',Quo Vadis', werd tweede op li leaste. Een strafschop wegens volkomen onnodige hands van Hendriks bracht de stand echter op 1—3 en daarmee ging de mogelijkheid voor KFC om de achterstand in te lopen verloren. NOAD maakte er nog een vierde m duidelijke buitenspelpositie gescoord doelpunt bij. De overwinning kwam NOAD zeker toe, maar 4I was iets te veeL De hoofdklasse heeft toch beslist wel aan de verbetering van litet spel peil gewerkt. NOAD leek KFC in de eerste helft te zullen overspelen. Het aanvalsspel van de Kogsrs had weinig te betekenen. Het gevolg was. dat er bijna uitsluitend op de Koogse helft'werd gespeeld. Een vrije schop werd al nsel snel gevaarlijk voor KFC, maar doelman Schouten kon het 2eer harde en goed gerichte schot van Louer stop pen. De verdediging van KFC werd voortdurend zwaar op de proef ge steld. maar opnieuw* bleek, dat dit deel van de ploeg het sterkste is. Hendriks mag dan een beetje zwaar geworden zijn. hij weet toch nog wel wat opruimen is Ook stopper Koggeveen was steeds een groot struikelblok voor de 'watervlugge Tilburgse aanvallers, die elkaar de bal snel langs de grond toespeelden en die KFC steeds bleven terug dringen en als KFC al eens een uitval ondernam, dan was Kok stdeeds weer de rem. Loose, Walhot en Ebbing vorm- 1 den het rustige Tilburgse verdedi- gingsblok en invaller doelman De Eooy behoefde maar zelden in te 'grijpen. Na twaalf minuten leidde een foutje van Heinis, de nieuwe man in de verdediging, van KFC, tot het eerste doelpunt van NOAD. Rechts binnen Meijer, dir de gehele wed strijd door een der gevaarlijkste aanvallers bleef, kon tot dicht voor doelman Schouten dribbelen en zijn schot was onmogeiijk te stoppén (0—1). Een onmiddellijke tegenaanval van KFC met een scherpè voorzet van Klaas Molenaar had de gelijkmaker kunnen opleveren, maar Krui ver kopte naast. De aanvallen van NOAD bleven sneller. Weer kreeg Louer een vrije schop te nemen. Hij speelde de bal keurig naar Van Osch. maar tijdig uitlopen van Schouten voorkwam een doelpunt. Schouten liep dikwijls ver uit en eenmaal raakte hij de ba! buiten het strafschopgebied met de hand. Het had andermaal een vrije schop tot gevolg met allerlei verwarde si tuaties. Eerst werd de bal regen de paal geschoten en toen in handen van de doelman. Misschien was scheidsrechter W. Beltman wel wat neel erg mild voor NOAD toen hij geen enkeie straf toekende toen Kruiver in het straf schopgebied omvergewerkt werd op een ogenblik, dat hij met de bal geheel vrij voor doe! gekomen was. Op zijn minst was hier toen van een strafbare obstructie sprake. Acht minuten voor de rust kwam het tweede Tilburgse doelpunt. Rom- bout schoof de bal naar Louer, die van de linksbuitenplaats met de rechter voet in de uiterste hoek schoot (02). Er kwam nog een gevaarlijke te genaanval van KFC, waarbij Van Rooy een schot van v. d. Horst met de voeten stepte. Kok kopte de te ruggekomen bal naast. In de tweede helft bleek de om zetting KokMul een verbetering. De aanvallen van KFC, steeds met groot enthousiasme uitgevoerd kre gen nu meer kracht en toen na tien minuten Klaas Molenaar, daar- Wie de winnaar is in de wedstrijd RapidEnschede is nog niet bekend. Officieel is het 4—3 voor Rapid. Het is aan de protestcommissie om uit te maken of het 54 voor En schede zal worden. Men ziet hier hoe Abe Lenstra het tweede doel punt maakt. Verder naar links nog doelman Cox, Smeets en Bisschops. toe door Mul in staat gesteld, de achterstand verkleind had, kreeg de strijd plotseling een geheel ander aanzien. Het aanvalsspel van KFC werd levendiger en doortastender, het tempo werd opgevoerd en nu kwam het Tilburgse doel keer op keer In. ernstig gevaar. De gelijkmaker leek gauw te zul len komen, maar in plaats daarvan, veroorzaakte Hendriks in het straf schopgebied geheel onnodig hands en uit de strafschop doelpuntte Louer onhoudbaar (i3). Daarmee was de strijd beslecht. KFC zakte snel ineen en Hendriks ging vervelend doen door een paar keer opzettelijk en naar het" scheen, demonstratief hands te maken. Toen hij eenmaal de bal al val lend met beide handen wegstompte, kreeg hij daarvoor een waarschu wing van de scheidsrechter. NOAD beheerste het spel nu weer geheel. Kort voor tijd maakte Jan sen nog een vierde doelpunt. Meijer, die de bal in zeer duidelijke bui tenspel-positie gekregen had, plaat ste. toen Schouten uitliep, naar Jan sen, die toen in het ledige doel kon trappen. Zo kwam met 4—1 voor NOAD het einde van een wedstnid. die dikwijls aantrekkelijk en in 'elk ge val spannend voetbal had opgele verd. De Belg Alex Close heeft in de laatste etappe van het criterium der Dauphiné libéré de Fransman Picot van de eerste plaats verdrongen. In deze etappe van Briangon naar Gre noble, waarin o.a. de zware berg ritten over Col de Vars en Isoard lagen, werd de Fransman zwaar te rug geslagen. Stan Ockers won de etappe, maar zijn landgenoot Close werd eerste in het eindklassement. Dit luidt als volgt: 1. Close (Belg) 51.45,41. 2. Rolland (Fr.) 51.50.25. 3. Pieot (Fr.) 51.51.58. 4. Bertolo (Fr.) 51.53.24. 5. Privat (Fr.) 51.54.15. 6. Gouget (Fr.) 51.54.41). 7. Barbotm (Fr.) 51.54.43. 8. Favero (It.) 51.56.36, 9. Ockers (Belg) 51.57.46, 10. Scri- bante (Fr.) 51.58.49, 39. Van der Lijke (Ned.) 52.31.59. 54. Van den Broek (Ned.) 53.09.01. 64 Voor ting (Ned) 53.57.53. 65. Van Grms ven (Ned54.01.16. 68. K e u 1 e r s .(Ned.) 54.24.43. De Zweedse majoor Henri St. Cyr mag zich de beste dressuurruiter van de wereld noemen. Hij veroverde in de grote dressuurproef op de Olym pische Spelen te Stockholm de gou den medaille en herhaalde daarmede zijn prestatie van 1952. De 54-jarige legde met het paard Juli (14 jaar) de proef feilloos af. Evenals in Helsinki veroverde de Deense Lis Hartel het zilver. Deze amazone leverde jarenlang een taaie strijd tegen kinderverlamming. Haar benen waren totaal verlamd. Het paardrijden was van gunstige invloed op haar herstel. De bronzen medaille ging naar de Duitse mevrouw Linsenhoff. Ook in het landenklassement ver overde Zweden de eerste plaats. Onze landgenoot A. Pantchonlidzev eindigde als 28e. De Duitser Hans Gunther Winkler veroverde de gouden medaille indivi dueel springen, welk nummer m groepsverband door zijn team werd gewonnen. 'Aftontidningen', een Zweedse krant, schreef dat prins Bernhard als president van de Internationale Hip pische Federatie de verantwoordelijk heid droeg voor de incidenten tijdens de uitboudingsproef van woensdag. Enkele ruiters raakten toen gewond, een paard moest worden afgemaakt. Verschillende deskundigen spraken de beschuldigingen over 'kwellerljen' van dieren categorisch tegen. De prins gaf tijdens een perscon ferentie als zijn mening te kennen, dat de protesten waren ontstaan door verhalen, die door leken werden ge schreven. (Van een onzer verslaggevers) Tweeduizend toeschouwers zagen op het Vitesse-terrein te Arnhem het Nederlands handbalelftal een 129- zege boeken op België. Het was een troostprijs voor het vaak minder fraaie spel. Het Nederlandse spel was in aan leg en opzet beter. Bij de Belgen mankeerde het vaak aan combinatie vermogen. terwijl andere keren juist te veel werd samengespeeld. Men ontkwam met aan de indruk, dat de Oranjemannen te gauw tevre den waren met zich zelf en na enkele goede acties vervielen in een lusteloze en nonchalante speelwijze. De gunstige uitzonderingen waren bij de Nederlanders keeper Siaats cn aanvoerder Rutjes, die zijn laatste wedstrijd speelde voor zijn vertrek naar Australië. Bij de Belgen waren Provoost, die zeer tactisch manoeu vreerde en Crutzen, de doorzetter en goaigetter, de grote mannen. Nadat de Belgen hadden afgewor pen nam Nederland onmiddellijk de aanval over en na twee minuten was het door Rutjes al 20. De Belgen kwamen aan bod en Crutzen gaf zijn visitekaartje af (2—1). Daarna blun derde de Belgische keeper bij een schot van Kleingeld (3—1). Nog voor de rust doelpuntten Zuidema en Van Duursen en nogmaals Zuidema, ter wijl Provoost (strafworp), Crutzen en Polis voor de Belgen het net von den (64). Na de hervatting bracht Nederland de voorsprong op 8—4 en dat vonden de Oraniehemden blijkbaar voorlopig genoeg. De Belgen lanceerden een of fensief. dat de Nederlanders ia het nauw bracht. Het werd 97 en daar na 108, voordat Nederland weer tot betere verrichtingen kwam, In de laatste speelfase stelde Ne derland de zege veilig (128. In de laatste minuut werd de eindstand nog 12—9. De Nederlandse televisiestichting zal uitzendingen verzorgen van de volgende sportgebeurtenissen Donderdag 21 juni 35.05—16.30 uur: rechtstreekse uitzending van de 'gold cup day of the ascot-races'. Zondag 24 juni 13.3014.10 en 16.0017.15 reportage van de Olym pische dag in het Olympisch Stadion te Amsterdam. Van donderdag 5 juli af zal op ieder# uitzendavond (dmsdag, woensdag, donderdag en zaterdag) van 22.15— 22.30 uur een filmreportage van de Tour de France worden uitgezonden. Op zondagmidag 8 juli zal een reportage van de zwemwedstrijd Ne derland—Frankrijk in Tiel worden uitgezonden.

Het Vrije volk | 1956 | | pagina 2