niet „NET ECHT" maar waarom zou dat ook moeten? Bond Ouden v. Dagen koos nieuw bestuur in jaarverslag NYV ANS en JAAP DANIELS: beschaafde liedjes in elf talen Zware straffen voor jeugdige inbrekers Herenpantalons en garen verduisterd ^9 e rts df rö in iri en Voor nieuwe vijf miljoen Bestuur der sbond Schiedam Simplex brommen' Poetslappen in brand Gevonden V oor 12e maal KW-tocht Wat zij vingen Bedreigingen in zaak-Sciimidt Kousensmokkel in koekdozen uit warenhuis Grote lading kolen Onheus gedrag op stembureau? Inbreker voor Gerechtshof chiedammers onder elkaar die op een Zangvereniging Excelsior op stap Visafslag HET VRIJE VOLK WOENSDAG 20 JUNI 1956 PAGINA 5 Nieuwe Koers Een ploeg flinkerds Ik noemde de naam van Rem brandt niet toevallig. Juist bij zijn genie kan men leren dat kunstenaars a 11 d gemaakt hebben wat zij zelf wilden maken, denkt toch niet, dat we naar het Rijksmuseum zou den gaan om de echte schutters- compagnie van mijnheer Cocq te zien? Wat interesseert ons mijnheer Cocq en zijn ploeg flinkerds i Ons in teresseert Rembrandt, de schilder, die toverde met de taalmiddelen van zijn kunst, met de verf dus op een plat vlak, met kleur, met licht, met compositie, met ritme, naar aan leiding van de schutters. Schutters zijn plat Niet boos aftvijzen De afdeling Schiedam van de Algemene Bond van Ouden van Dagen heeft dinsdagmiddag in Musis Sacrum een nieuw bestuur gekozen. Dit gebeurde tijdens de tiende jaarvergadering van de bond, die thans circa 1700 leden telt. er ztjn HL Twee taaigenieën dat zijn Jaap (33) en Ans (32) Da niels, een artiesten-echtpaar, dat zich uitsluitend bezighoudt met beschaafde liedjes. Jaap zit aan de piano, Ans zingt. Zo is het nu al enige jaren. 'Ik durf niet" Malmö TT org en opent in het Schiedams Museum een grote tentoonstelling aT van de „experimentele" schilder. Corneille. Zoals men zich mis schien herinnert, heeft dit museum eerder een tentoonstelling gewijd aan Karei Appel, een schilder, die tot dezelfde, uiterst losse groepe ring behoort. Corneille, die in '2?, te Luik geboren werd en een opleiding kreeg aan de Rijksacademie te Amsterdam, heeft nooit zoveel „schandaal"' verwekt als zijn Amsterdamse (nu Parijse) vriend, waarschijnlijk omdat zijn werk niet die „razende zang op de klippen" is ?ipar Hugo Claus het noemde. Corneille is beschouwelijker, fijner, minder explosief, Lijn schilderijen stormen niet op u af, ze hebben hun eigen, zorgvuldig gecomponeerde .muziek". - Er zal nog gelegenheid zijn, over Comedies persoonlijke kwaliteiten te spreken. In dit artikel zou ik graag enige algemene opmerkingen maken over de „experimentele" of „voorstel- lingsloze" of „nonfiguratieve" kunst. Men weet, dat dit soort kunst geen herkenbaar „plaatje" biedt. Men kan niet zeggen: 't stelt dit of dat vóór. 't Beeldt niets „af", het is niet „naar de natuur". Een eeuwige wet? Men kan dit nemen of men kan het niet nemen. Veel mensen nemen het beslist niet. Ze eisen van een schilderij, dat het hun iets geeft van de zichtbare wereld. Zij accepteren Een bewoner van de Babberspol&er Klaagt ons zijn nood over het gebrek aan recreatieve mogelijkheden. Ui) schrijft cUs volgt: Nu de Babberspolder bijna geheel bebouwd en bewoond is zou ik gaar ne de aandacht van het gemeente bestuur willen vestigen op het gebrek aan ontspanningsmogelijkheden in deze grote woonwijk. Speeltuinen en twee rolschaatsba- nen werden reeds aangelegd, zo schrijft hij, maar zou het ook niet mogelijk zijn enkele van de Hojcon- cer'ten in onze woonwijk te laten plaatsvinden, zodat er in de komen de vakantieweken wat meer te doen zal zijn? Wij moeten hier meer tot de gedachten komen, nu Vlaardingen zich zo snel uitbreidt; anders zullen deze wijkgebewoners hun ontspan ning gaan zoeken in het bijna vol tooide aangrenzende recreatiegebir 1 van de gemeente Schiedam, en dit is zeker ten nadele van onze midden stand (gevestigd bij de plantsoenen en het Kolpa-bad)zo besluit hij. Deze smeekbede tot het gemeente bestuur sluit wel heel fraai aan op ons artikel over de Schiedams-Vlaar- dingse recreatieve geneugten ten wes ten van de Poldervaart, Uiteraard kan men nog niets zeggen over even tuele nadelen, die de middenstanders van de typisch Vlaardingse ontspan ningsterreinen zouden ondervinden. Ook al komen er in de genoemde wijk meer ontspanningmogelijkheden, degenen, die bijvoorbeeld de voetbal wedstrijden bij Kethelwillen bijwo nen, gaan toch wel. In ieder geval is een en ander wel het overdenken waard. Nieuwe Koers houdt op 22 juni ten huize van de heer H. B. Engelsman, R. de Berenbroucklaan 14, een bijeen komst, aanvang 8 uur. De uitslag van de verkiezingen zal dan nader onder de loep worden genomen. Tevens zal de uitslag van de verkiezingswedstrijd worden bekendgemaakt. WOENSDAG Bioscopen: PASSAGE-THEATER 2 en 8.1S uur: Slssl CaU-)- MONOFOLE-THEATER, 2. 5 en 1 U. Elchard -Leeuwenhart (14 Jr). Apotheek: Rembrandt Apotheek, Bern brand tl. 5. Diversen: MUSIS SACRUM, 2—4 en 4—6 uur: fümmiddag NVV-Bestuurdersbond. TECHNISCHE SCHOOL, 3—5 en 7—9 uur: openbare lessen. MAASBOULEVARD. 7 uur: Jeugd Jolijt. STEDELIJK MUSEUM, 8.15 uur: ope ning expositie Corneille. DONDERDAG Bioscopen*. PASSAGE-THEATER, 2 uur: 61ssi (al.). MONOFOLE-THJEATER. 2 5 en 7 uur: Richard Leeuwenhort (14 jr). Apotheek: Rembrandt Apotheek. Bembrondtl. 5. Tentoonstellingen CULT. CONTACT CENTRUM. S—6 u.: werken van Frlts Klein. STEDELIJK MUSEUM. 2—5 uur: wer- - ken van Corneille. Diversen: TECHNISCHE SCHOOL, 3—5 en 7—9 uur: openbare lessen. PASSAGE, 7 uur: gymnastiekultvoe- rlng Bureau Onderwijs. ROTTERDAMSE BIOSCOPEN ARENA: The rose Tattoo. 2, 7 en 9.30 uur (18 jr). CAPITOL: De doder is in de stad. 2. 7 en 9.15 uur (18 Jr). CENTRAAL: Wedloop met de dood. 2. 7 en 9.15 uur (14 Jr). CINEAC: Journaal van 9 tot 5.15 uur. Nacht der verschrikking. 5.30. 7.45 en 10 uur (14 Jr) COLOSSEUM: Semiramls, courtisane van Babylon. 2. 7 en 9.30 uur (18 jr). HARMONIE: Zijn grote beproeving. 2. 7 en 9.15 uur (18 Jr). LUMIÊRE: La meilleure part. 2.15. 7 en 3.30 uur (18 Jr). LUTUSCa: Vrouwen in de nacht. 2.15. en 9.30 uur (18 Jr). 1UXOR: Rlgoletto. 2, 7 en 9.30 uur (14 Jr). tïETRO: Paris canaille. 2. 7 en 9.15 „uur (18 Jr). PRINSES: Vrouwenbungalow. 2.15, T en 9.30 uur (18 jr). REa: De zoon van Robin Hood. 2, 7 en 9.15 uur (14 jr). THALIA: De -prairie verdwijnt. 2.15, 7 en 9.30 uur (a.l,J. t VENSTERIk hou van belasting. 2, 7 en 9.15 uur (ad.). VICTORIA: Duivels te paard. 2. 7 en 9.15 uur (14 jr). ROTTERDAM OPENLUCHTTHEATER DUKZICHT, f Museumlaan. Populair zomer-avond- concert door de accordeonver. 8 «Progressto", 8 uur. X ROTTERDAMSE SCHOUWBURG. X Rott. Toneel met „Krik-Krak", S.u, niet, dat het schilderij zelf een zichtbare wereld is, compleet in zich zelf en dat geen eeuwige wet voor schrijft, dat de schilder zich tot „de patuur" of „de dingen" moet beper ken. Wie even nadenkt zal erkennen, dat de schilder net ais ieder mens recht heeft op geestelijke vrijheid. Men kan erover twisten hoe ver die geestelijke vrijheid gaan mag, en gaan kan. Men zou Immers kunnen stellen, dat schilders als Corneille door de „voorstelling" uit te bannen of consequent te vermij den, zich zelf opsluiten in wat voor een ander niet volledig nagevoeld of herkend kan worden, omdat de herkenningspunten ontbreken. En men hoeft het helemaal niet eens te zijn met deze kunstenaars, als zjj de kunst, die wei herkennings punten biedt, als van minder waarde of betekenis afwijzen. Dan immers moeten zij ook een eminent kunstenaar als Rembrandt afwij zen. Maar dit zijn allemaal min of meer academische punten. Al was het al leen reeds, omdat Corneille c.s. zich geenszins opgesloten voelen, maar juist bevrijd, namelijk uit de druk van een kunstopvatting, die zij te beperkt vonden. Bovendien ontbre ken weliswaar de herkenningspunten, de „bakens" en „nonnen" waarin wij geleerd hebben te zien, maar herken ning in een minder „letterlijke" zin is toch helemaal niet uitgesloten. Wat?, roept u nu echt boos uit. Wat? Ik kan er niets van maken. Niets. De kunstenaar, Rembrandt of Cor neille, zoekt altijd een aanleiding en probeert daar dan in zijn kunst een gewaarwording van te maken, 't Gaat niet om de aanleiding maar om wat ervan gemahkt wordt, wat ermee gedaan wordt. Rembrandt vond zijn aanleiding bü de schutters en strikt genomen, misschien zelfs al leen maar bij de opdracht voor dit staatsieschildérij. Hij heeft er geen kiekje van gemaakt, om de eenvou dige reden, dat de fotografie toen nog niet was uitgevonden en om de andere eenvoudige reden, dat hij geen fotograaf was maar een schil der. Thans is de fotografie wel uitge vonden en daarmee een middel om een redelijk getrouw beeld van „de" werkelijkheid te geven. Daarom al leen al voelen schilders als Corneille zich niet meer geroepen om met „de" werkelijkheid in zee te gaan. Geeft Rembrandt de aanleiding, na melijk de schutters, nog in zijn beeld, Corneille ca. spreken uitsluitend met de genoemde taalmiddelen der schil derkunst, dezelfde taalmiddelen die Rembrandt ook gebruikte, vergis u niet. dezelfde taaimiddelen waardoor wij Rembrandt kunnen herkennen, want ieder gebruikt -ze persoonlijk, varieert ze anders, zet er zijn eigen stempel mee op het werk. dus zelfs op de schutters. Het beslissende verschil tussen Cor neille en de. „klassieke" schilders waartoe men dan in dit verband zelfs Picasso rekenen magis dat het uoor Corneille niet de minste sin heeft, om ook zelfs maar te sugge reren. dat zijn schilderijen „de" werkelijkheid geven en niet „zijn" werkelijkheid. Corneille en zijn vrien den hebben afstand gedaan van de „herkenbaarheid" want die herken baarheid berust immers maar op lis tige suggestie. Rembrandts schutters zijn plat, ze zijn van verf. ze zijn niet echt, ze zijn ook niet net echt; diepte in een schilderij kan niet bestaan want het schilderij is plat,; licht bestaat niet op een schilderij of men zou licht gevende verf moeten gebruiken Corneille uit zich daarom geheel op het schilderij zelf, hij bouwt geen brug naar de toeschouwer, maar hoopt, dat de toeschouwer uit zijn kleur, zijn compositie, zjjn ritme, iets kan meebeleven van wat hij zelf be leefde, van wat hij zelf is. Hij is alleen, maar hij hoopt dat de gevoe lige, onbeschroomde waarneming toch kar. weten wat hij niet „formu leert'' maar wel degelijk zegt. Wie zijn schilderyen werkelijk durft te nemen voor wat ze willen zijn, zal hem niet boos afwijzen. Met boze afwijzingen komt men er by de kunst nooit en ais ik dit zeg weet ik best, dat een criticus ook wel eens iets boos afwijst. Laten we tenminste proberen, om open te blijven staan voor de dingen; wie dat niet doet wordt er "armer va». PIERRE JANSSEN. De schilder CORNEILLE. De voorzitter, de heer W. van Beek, werd herkozen. In de plaats van de afgetreden penningmeesteresse, mevr. Kamerling, werd mej. C. H. Blad ge kozen. In de plaats van de commissa rissen Everhard en v. Lochen be noemde de afdeling mevr. Hoogen- doom en de heer W. de Zeeuw. Mevr. Kamerling, die met de voor zitter en het afgetreden bestuurslid, de heer v. Lochen, tot de oprichters van de afdeling heeft behoord, werd hartelijk gehuldigd voor haar vele werk. Zij heeft de groei van 1600 tot 1700 leden van nabil meegemaakt. Voorzitter v. Beek richtte zich in zijn dankwoord tot de scheidende pen ningmeesteresse en bood haar, na mens het bestuur, een horloge aan. De heer v. Lochen, een der pioniers Uit het jaarverslag van de NW-Bestuurdersbond-afdeling Schie dam blijkt dat in 1953 een optimistisch geluid ten opzichte van de situatie in 1945 zeer wel geuit kan worden. Het standpunt van het NW, dat bij het ontbreken van loonsverhogingen, de stijgende wel vaart moet blijken door prijsverlagingen, wordt in het jaarverslag ten volle gedeeld. Advertentie I.M. Volmaaki vakmanschap geeft de Simplex-brommer de hoogste veiligheid In de lompenopslagplaats van de firma v. S. aan de Havendijk brak dinsdagavond brand uit door broeiing in de afdeling poetslappen. Enige zakken, tafels en manden werden een prooi der vlammen. Aanvankelijk kon het vuur door de bedrijfsleider met een slang op de waterleiding worden bestreden; de brandweer moest later echter voor de nablussing zorgen. De schade be draagt enkele honderden guldens. De arbeiders-zangveren. .Excelsior' heeft een genoeglijk uitstapje naar Brabant gemaakt. Een zestigtal leden vertrok vanaf de Koemarktbrug per touringcar naar Breda, waar de Bra bantse Stem het gezelschap allerhar telijkst ontving. Na de koffie in Breda ging bet ver volgens naar Oisterwijk, om in het vakantieoord Pastorale de lunch te gebruiken. Men bezichtigde de prach tige omgeving en zette de reis voort naar Udenhout om kennis te maken met de zandverstuivingen. Het eind punt van de reis was Den Bosch. Een bezoek werd gebracht aan de Grote St. Janskerk en verschillende stads wijken. Om 8 uur vertrok men weer met be stemming Schiedam, waar ook nog even Gorkums bekende café van de oud-internationaal Frank van Wels werd bezocht. Voldaan en vol indruk ken keerden de zangers en zangeres sen weer; unaniem was men vol lof over dit geslaagde uitstapje. In Schiedam was het aantal open staande aanvragen voor mannelijk personeel op 1 januari 1955 2053 en op 31 december 1955 bedroeg dit 2028, waarbij 226 personen jonger dan 19 jaar. Het beschikbare aan bod bedroeg toen 168 man. Dit was voor het vrouwelijk personeel res pectievelijk 115 en 10. De Bestuurdersbond behandelde in 1955 467 ontslagaanvragen, waarvan 352 van -werknemerszijde. Van de aanvragen van werkge verszijde werden er drie afgewezen en van werknemerszijde 103. Bij de sportvelden onder Kethel werkten in de periode december tot mei zestig arbeiders; hoofdzakelijk waren dit Scheveningse vissers. In de overige tijd werkten aan dit ob ject tien arbeiders. In 1955 was het NW Schiedam vertegenwoordigd in 24 commissies. Het bureau voor arbeidsrecht werd bezocht door 146 leden (vorig jaar 228). De NW-Vrouwenbond had per eind december 448 leden. bi) de bond, ontving een fraai bloem stuk. Tijdens de bewogen vergadering hield de heer Van Beek een voor dracht over de organisatie van de plaatselijke bond en de aspecten van de ouderdomswet. Te bevragen aan het hoofdbureau van politie te Schiedam tussen. 9 en 12.30 uur en 25 uur: blauw linnen, cape, grijs jongensjasje, autoped, portemonnaie met inhoud, Knlppoitemonnaie met inhoud, alarmpistool, aantal spaarzegels. Te bevragen bij vinders: zadeldek, Du- chenne, Singel 132/3: benzinedop van auto, W. Soeters, Korte Achterweg 3; doublé klnderarmbandie, Aibers, New- tonstraat 40a; koperen afsluiter, H. Moore, Esdoornlaan. 6; koffertje, C. Krab bendam, Rubensplein 17b; beige wan delwagentje, J. Bast, "Van Beverenstr. 6b; zwarte rozenkrans, L. v. d. KoolJ, Newtonstr. 48a; zwarte vulpen, F. de Bruijn, Fr. Halsplein 3a; Ulpssleutel, M. Goos, Bosboomlaan 10b; Lipssleutel, W. Lepair. Gr. van Prinstererlaan 53; vulpen, H. Noordhorn, BK Laan 267b; porte monnaie met inhoud, mevr. Pinster. Prof, Kamerllngh Onneslaan 149; plastic por- tefellle met inhoud, J. Kruit, Delftsche- veerweg 3b, Vlaardingen; bruine porte monnaie met inhoud, K. Vermeer, Alb. Thymstr. 56; kinderbezempje, G. Krab bendam, Rubensplein 17; speelgoed autootje, J. Middelburg, Julianalaan 86a; speelgoedbeestje, J. Meijer, Van Dijck- straRt 26; rode autoped, Simon de "Wit, Groenelaan; rood-grijs jongensvest, A. Stöve, Nw. Maasstraat 32; grijze broek, M. Abedorve, Nleuwsticht M 28; blauw manteltje, J. Bakker, J. Israëistr. 5b; groene kindercape, J. van Leeuwen, Wil le mska de 43b; zwart kinderiakschoentje (r.), N. de Bok, Potgieterstraat 54a; grijze wollen trui, F. v. d. Zouwen, Van Ruys- daellaan 3a; blauwe alpinomuts. Middel koop, St. Liduinastr. 64; parkiet, v, d. Touw. Vlilastr. 58; zwart-grijs gestreept poesje. C. Houtman, Lange Nleuwstr. 27; Kanarievogel, Knijper, Marconlstr, 83. Voor de twaalfde maal organiseert het vendel Schiedam van de Oranje Garde de Koningin Wilhelmina "ars, waar op 14 augustus weer velen aan zullen deelnemen. Dit bij de Nederlandse Christelijke Wandelsport Bond aangesloten ven del heeft in de loop van elf jaar een goede klank gekregen bij de wandel- liefhebbers in deze omgeving en zon der twijfel zal men ook dit ar op grote deelname kunnen rekenen. De startplaats van de mooie pol dertocht aan de Plantage staat ra dio-telefonisch in contact met alle gosten, die onderweg zijn opgesteld. )it nieuwe verbindingmiddel zal ook bij het vertrek gebruikt worden. De EHBO zal paraat zijn om eventuele liulo te bieden onderweg. De organi satoren van deze KW-mars zullen elke deelnemende groep fotograferen tij dens het défilé; bij binnenkomst In Schiedam zal de groepsleider de foto in ontvangst kunnen nemen. Inschrijvingen voor de mars kun- vinden: nen op de volgende adressen plaats enden: A. H. Nleuwenhuis, Vlaardingerdijk 331 b: Schiedam; J. Luyten, Katen- drechtse Lage dijk 200b, Rotterdam- Zuid; G. Doolaard of A. A. da Bruin, Zweedsestraat 47, Rotterdam-West. Vangstberichten van hedenmorgen; VI 78 8 kantjes. VI 79 8 k., VI 172 7 k„ VI 203 6 k„ VI 206, 2 k„ VI 207, 11 k„ VI 208 6 k. VI 29 7 k„ VI 86 12 k., VI 97 10 k„ VI 142 9 k., VI 190 15 k„ VI 196 7 k.. VI 197 10 k.r VI 199 10 k„ VI 53 18 k., VI 61 10 k., VI 83 20 k., VI 50 10 k., V! 14 2 k„ VI 56 55 k., VI 84 55 k., VI 132 15 k. VLAARDINGEN 19 Juni: ver trokken V 205 A. Visser. 20 Juni: binnen V 114, Ad. Visser, 24 last. Vanzelf is dat niet gekomen. Jaap had het dat stond van het begin- af-aan wel vast. Ans dito maar dat was in alle opzichten een sluime rende zaak. En ook, toen min of meer toevallig Ans' uitgesproken vocale aanleg was ontdekt, kwam daar weinig verandering in. Het werd van een sluimerende een ietwat sle pende zaak. Jaaps wederhelft had namelijk een duidelijke schroom te overwinnen. Ze had angst voor zich zelf, angst voor de muziek en angst voor het publiek. Pas na heel veel tijd durfde zij echt de planken op. Zo koos zij een beroep, dat zij feitelijk had ge schuwd, hetgeen alweer eens bewijst, dat er niet altijd idealen hoeven te bestaan om toch iets te verwezen- lijken. 1 •'-.----'-l--—*. maar een keeltje om wat meer uit Het talengenie Jaap is op zich zelf M kajefl, geen wonder. Zjjn repertoire omvat Ans en Jaap Daniels in hui selijke sfeer. Op de piano de clown 'O mein Papa'. Deense, Duitse, Noorse, Franse, Zweedse, Weense, Engelse, Maleise, Jaap probeerde het voorzichtig, Zuidafrikaanse, Italiaanse en Spaan- maar Ans wilde nergens van weten, se liedjes. Het een is wat dit betreft een logisch gevolg van het ander. Vóór Jaap Daniels de muziek koos, volgde hij een opleiding tot corres pondent en daarmee reikte zijn kan toorwijsheid tot ver over de grenzen. in de puntjes verzorgd uitziet, meer waard dan iemand met een mooie stem. Het succes van Ans is. dat zij alleen maar doodgewoon zingt ieder een vriendelijk aankijKt en verder niets 'versiert'. Dat vinden de men sen leuk.' En leuk ls het. HANS STERNSDORFF Het was slechts bijzaak, dat hij op avondjes wel eens achter de plano kroop en de gasten zeer verdienste lijk amuseerde. Het werd hoofdzaak wonderlijk zijn de wegen in deze wereld toen hij na de oorlog met een groepje musici voor de Canade zen ging werken. Daarna ging hij op tournee voor de Amerikaanse sol daten in Duitsland, Vrijwel daarop aansluitend trok hij met een gezel schap van Daan Hooikaas naar In donesië. Het grote succes diende zich aan, toen Jaap een uitnodiging kreeg in Malmö te komen spelen. Sindsdien trad het beminnelijke echtpaar vijf achtereenvolgende jaren op in alle drie de Scandinavische landen. De radio gaf hun tal van uitzendingen. Zij zijn onder de poolcirkel even ge vraagd en beluisterd als een Jules de Corte hier. Malmö dus. Het aanbod kwam, toen Jaap in een Amsterdams hotel op verzoek van wat gasten Let ene na bet andere Franse liedje 'moest zingen. Hij aarzelde niet lang, ook al 'Ik durf niet eens thuis een liedje te zingen," zei ze, 'iaat staar, dat ik er toe zou komen om in het open baar op te treden.' Maar Jaap was diplomatiek. Hij kreeg zijn vrouw zo ver, dat ze samen een liedje (Blow ing bubbles) instudeerden. En toen gebeurde het. Op een avond was er een klein gezelschap Hollandse gasten In het hotel. Jaap stond op en kondigde aan. dat zijn vrouw zou optreden. De mensen klapten. Maar Ans vlóóg weg met een hoofd zo rood als een biet. 'Ik doe het voor .geen goud,' zei ze. Jaap warmde de Hollanders op haar op te halen. Toen stend Ans voor ze er zelf erg m had op de planken. Er was geen terug. Ze moest wel. Blowing bubbles. M'n knieën knikten doorlopend.' weet ze zich nu nog te herinneren. Het gevolg was echter, dal de baas er aankwam. 'Jammer, dat jullie geen duo vormen,' zei hij. 'Die vrouw van jou ziet er zo vreselijk leuk uit. Het is toch zonde als zij altijd maar op haar kamer blijft zitten. Ik bied haar een gage van 100 kronen (dat is 55 gulden) per dag.' 'Dat'kun je niet laten lopen.' zei Jaap na afloop van het werk tegen zijn Ans. Ze fronste haar wenk brauwen en aarzelde. 'Ik zou het wel leuk vinden, maar ik durf niet.' Jaap pakte de zaken echter ver- schaamde hij er zich als linguist standig aan. Hij sloot met de baas een beetje voor, woord Scandinavisch dat hij geen machtig was. Jaap kocht een boekje: Zweeds in één maand. Hij heeft het als een vod in de pruliemand kunnen gooien. De taal leerde hij pas in het land zelf en wel zo goed, d3t hij nu voor een onvervalste Zweed kan door- gaan. In Malmö ontdekte Jaap In zijn een contract af voor over zeven maanden. In die tussentijd ging hij met zijn vrouw een repertoire vor men. Ze brachten het tot acht in gestudeerde nummers. Toen het eenmaal zover was, zei de baas op een keer: 'Die vrouw van jou is een schat. Ze zingt leuk, ziet er allerliefst uit, maar ze doet niet veel.' Jaap hoorde het maar aan. V/at kon hij zeggen? In elk geval niet, dat ze samen maar acht num mers kenden. Op den duur werd dat anders. Ans 5*1- demonstreerde _em af even'groot wijl hij in de ochtenduren in een rustig zaaltje van het notel studeer de. Ans, die vaak bij hem zat, zong eens een keer wat mee. Voor de aar digheid. Maar Jaap spitste zijn oren. Wat hoorde hij daar? Die vrouw van hem had een stem. Niet zomaar een verdienstelijk geluid, taalgevoel als Jaap. Nu beschikt het echtpaar over een repertoire, groot genoeg om er een wereldreis mee te maken. Jaap en Ans hebben altijd veel voor hun kleding gedaan Jaap zegt: 'Ik vind een artiest, die er tot De Rotterdamse rechtbank heeft dinsdagmorgen vonnis gewezen in de zaak tegen een aantal jongelieden uit Rotterdam-Zuid, die zich schuldig had gemaakt aan verscheidene diefstallen en inbraken. Zij pleegden vooral diefstallen uit auto's en parlevinkersbootjes. De rechtbank veroordeelde de 18- jarige fabrieksarbeider A. van der W. tot twee jaar en zes maanden jeugd gevangenis, de 24-jarige losse werk man W. J. M. tot twee jaar met af trek, de 20-jarige classificeerder S. van D. tot een jaar en drie maanden met aftrek, de 20-jarige monteur C. J. V. tot een jaar en zeven maanden jeugdgevangenis, de 22-jarige rijwiel hersteller J. H. K, tot negen maan den met aftrek waarvan drie maan den voorwaardelijk en drie jaar proeftijd, de 24-jarige schilder L. G. tot vijf maanden met aftrek en de 22-jarige opperman J. A. M. en de 18-jarige bijrijder F. H. ieder tot acht maanden met aftrek waarvan drie maanden voorwaardelijk en drie jaar proeftijd. De bijrijder zal daarna in een opvoedingsgesticht worden opge nomen. De 21-jarige classificeerder L. H. en de 20-jarige classificeerder G. M. kregen zeven maanden met aftrek waarvan drie maanden voorwaarde- De officier van Justitie bij de Rotterdamse rechtbank heeft dins dagmorgen. acht maanden met aftrek, waarvan vier maanden voor waardelijk en drie jaar proeftijd, geëist tegen de 23-jarige magazijn bediende A. G. H. P., die ten nadele van zijn werkgever, een Rotter dams confectiebedrijf, herenpantalons en klossen garen had. ver duisterd. Hij verkocht deze artikelen aan de 52-jarige bedrijfsleider H. T. A. G„ tegen wie de officier negen, maanden met aftrék waarvan vier maanden voorwaardelijk en drie jaar proeftijd vorderde. Beide verdachten waren nog niet eerder veroordeeld. De reclasse ring had over hen zeer gunstige rap porten uitgebracht. P. vertelde voor de rechtbank, dat hij wilde trouwen en daarom méér had willen sparen, dan van zyn sa laris mogelijk was. De bedrijfslei der bracht naar voren, dat hi) in zijn verantwoordelijke functie te weinig verdiende. Hij zei: „De di recteur deed allerlei beloften, maar wanneer ik bij hem kwam. werd ik weggevloekt. Ontslag kreeg ik niet." Ook de raadslieden van de ver dachten wezen er in hun pleidooi op, dat strubbelingen in het bedrijf tot deze misstappen hadden geleid. Zij bepleitten een gecombineerde straf. Uitspraak op 26 juni. Heden werden van IJmuiden en elders 150 kisten verse zeevis en 25 kg paling aangevoerd. De prijzen waren: tarbot klein 0.70--0.90, per kg; schol middel 32—34, klein 17—19. schilvis middel 28—30, klein 20—23, kabel jauw groot 2730. klein 1517, zee wolf 3537, makreel 2022, zeehanen groot 4849, middel 46. klein 15—18, wijting 13—17. verse haring 1118, alles per kist; levende paling dik 4.204.45, dun 220—2.50, per kg. Van de raffinaderij te Pemls, met een zinker door de Nieuwe Waterweg vervolgens met een pijpleiding tot benoorden Vlaardingen, waar een vertakking naar de gasfabriek van Den Haag en naar de gasfabriek aan de Keilehaven te Rotterdam komt, zal een tweede gastransportleiding worden aangelegd. Dit besluit nam maandagavond de algemene raad van de Gemeentelijks Gasvoorziening Zuid-Holland. De raffinaderij van de BPM zal in de toekomst zoveei gas kunnen af leveren, dat de bestaande transport leiding onvoldoende is. De nieuwe leiding, waarvan de aan- legkosten op 5 miljoen zijn begroot komt van Pernis via de zinker over Vlaardingen tot bij Naaldwijk, gaat dan via de Middel Broekweg tot Wa teringen en vervolgens via de Lange Noordweg en de Van Vredenburch- weg door Rijswijk naar de Haagse gasfabriek aan de Trekvliet. lijk en drie jaar proeftijd. Zij zijn direct in vrijheid gesteld. De 17-jari- ge bankwerker J. A. L. werd zonder toepassing van straf voorwaardelijk ter beschikking van de regering ge- steld met drie jaar proeftijd. Tijdens de vijftigste zitting in de zaak-Schmidt, die gisteren ie Dja karta is gehouden, heeft de heer Schmidt meegedeeld, dat commissaris Endoeh hem met een revolver heeft bedreigd. Dit was gebeurd om van hem een bekentenis te verkrijgen, dat hij leider is geweest van een illegale organisatie. Endoeh ontkende, ooit de beklaag de te hebben bedreigd. Mevrouw Boumaa, de verdedigster, overhandigde rechter Rochjani ver klaringen van andere arrestanten in deze zaak, dat zij door Endoeh en twee kroongetuigen tijdens ondervra gingen waren geslagen. Voorts zeiden zij in deze verklaring, dat de twee kroongetuigen Manoch en Tomasoa hadden gezegd: 'De hele zaak is be drog'. Een van de getuigen, die Endoeh heeft beschuldigd van mishandeling, is gisteren met de commissaris ge confronteerd. Deze getuige. Barkey, herhaalde, dat hij tijdens het verhoor door Endoeh was geslagen. 'Hij sloeg mij in het gezicht met een houten liniaal.' zo zei hij. Endoeh ontkende ook dit. Kousen, pyjama's, knotten wol. Deze en nog meer artikelen werden in koekdozen buiten een groot Rot terdams warenhuis gesmokkeld en in Den Haag verkocht. De personeels leden, die deze goederen wegnamen, de 38-jarlge magazijnmeester 3. C. H. van N. en de 31-jarige magazijn bediende A. M. B., alsmede de heler, de S6-jarige banketbakker P. J. L. van P., stonden dinsdagmorgen voor de Rotterdamse rechtbank. De zaak kwam aan het licht toen de Haagse politie bij een caféhouder bepaalde goederen in beslag nam. Via de merken ontdekte men de her komst van de goederen. Magazijn meester en bediende legden een be kentenis af. De officier van Justitie eiste tegen Van N. zeven maanden met aftrek waarvan drie maanden voorwaarde lijk met drie jaar proeftijd, tegen B. acht maanden met aftrek waarvan drie maanden voorwaardelijk met drie jaar proeftijd en tegen de heler Van P. zes maanden met aftrek. De rechtbank wijst op 26 juni von nis. In de Rotterdamse haven is gis teren het Liberiaanse s.s. „Capetan Yiannis" aangekomen met een lading van 14.500 ton Amerikaanse kolen, bestemd voor het binnenland. Dit is de grootste lading kolen, die ooit van Baltimore In één schip te Rotterdam werd ingevoerd. Importeur en cargadoor is de N.V. Rotterdamsche Kolen Centrale. Het lid van de Tweede Kamer, jonkvrouwe Wttewaaïl van Stoetwe gen, heeft aan de minister van Bin nenlandse Zaken schriftelijk ge vraagd of hij bereid is een onderzoek te doen instellen naar het in stem bureau no. 130 aan het Prinsenhoofd te Rotterdam gebeurde, waar een van de leden van dat stembureau bij de overhandiging van een stembiljet aan een door huwelijk Nederlandse geworden kiezeres de opmerking maakte: „Weer zo'n rasechte Neder landse. je krijgt hier ook van alles, en dat stemt maar." Zij vraagt voorts of de minister niet van mening is dat een' dergelijke opmerking ontoelaatbaar is en dat herhaling daarvan dient te worden voorkomen. De procureur-generaal bij het Ge rechtshof in Den Haag heeft van morgen tegen de 22-jarige Rotter damse metaaldraaier R. F. L. be vestiging van het vonnis in eerste aanleg geëtst, namelijk een jaar en negen maanden gevangenisstraf met aftrek van preventieve hechtenis. L. was door de rechtbank te Rot terdam veroordeeld, omdat hjj in de nacht van 5 en 6 januari ingebroken had in de Nederlandse Confectiefa briek aan de Boompjes, waar hij voor een bedrag van ƒ2700 aan textiel had gestolen. De politie veronderstelde dat L., deze inbraak door middel van inklim- ming niet alleen ha dkunen doen, omdat hy een gebroken pols had. Vandaar dat men öe metaaldraaier deze inklimming had laten herhalen waarbij bleek, dat deze ondanks de gebroken pols er toch in slaagde het pand binnen te komen. L. is reeds maal voor dergelijke delicten ver- oordeeld. De raadsvrouwe Th. Roëll bepleitte clementie. Uitspraak over 14 dagen.

Het Vrije volk | 1956 | | pagina 1