On bedwingbaar leven tot t hart van de stenen in ComeiUe in Sted. Museum Duizenden teleurgesteld; ruit ingedrukt Publiek verzuimde kaartjes vooraf te kopen Ook in de zomer actief Nieuwe Koers met programma 56-57 Technische School streeft naar ruimere Gebrek aan leslokalen is gevolg van de bouwstop Jeugd Jolijt startte op de Maasboulevard Politiemannen kregen diploma Zwem bond Corneilïe in Schiedam: Experimenteel* Van der Hoogt- prijs voor Van der Molen S.G. organiseert Jeugd Jolijt Excelsior naar Martinit Scooterrijder bij Maasland verongelukt Het Vrije Volk Kasconeours Het Voorntje Wat zij vingen Ds. Stam naar Sao Paulo chiëdammevs elkaar onder Onttrekking aan openbaar verkeer De blauwe doffer Winterprogramma Katholieke Kring Onderscheiding voor J. van Brandwijk Drinkwater-contract R'dam-Vlaardingen De grootste krant Kinderveiianmiiiig in Leiden, Limburg en Delft 't N'W-feest ook feest voor jeugd Smeden bijeen in Groothandelsgebouw HET VRIJE 7QLK DONDERDAG 21 JUNI 1956 PAGINA 5 Men kan niet zeggen, dat men bij „het begin" van Corneilïe reeds zou mogen verwachten, dat hij het zo prachtig, zo inspi r erend, zo werkelijk „vrij" zou weten te „halen". Wie bij het begin van de in het Schiedams Museum zeer mooi gearran geerde tentoonstelling begint, bij het werk dus uit '47 en later ziet werk, dat heel duidelijk geboren is uit verzet en uit nogal onzekere actie. Het leven ontkiemt Het leven ontkiemt ov.r het ge hele schilderij, het vlak wordt tot in de hoeken veroverd. Leven, leven, het is het woord, dat men bij deze schil der gebruiken moet. Hij zoekt de on derstroom, dat wat onbedwingbaar zich overal doet gelden, in „het hart van de stenen"' zogoed als in „het spoor van insekten", in „ster en mi neraal" en in „de brandende zomer" (dit zijn enkele titels van zijn schil derijen). Een reis naar de Sahara brengt hem dit levensbesef en levens verlangen nog intenser bij. Meer dan mode De belangstelling voor de oorlogsschepen, die ter gelegen heid van de vlootweek in de Rotterdamse haven liggen en be zichtigd mogen worden, was gisteren zo overweldigend groot, dat enige duizenden mensen teleurgesteld naar huis terug keerden en dat een spiegelruit van een kaartjesbureau werd verbrijzeld. De politie moest er aan te pas komen om de opgewonden en verbitterde belangstellenden in toom te houden. Dat was niet zo gemakkelijk, omdat er geen rekening was gehouden met een dergelijke massale toeloop. In enkele gevallen moest de politie zelfs enigszins hardhandig optreden om de rust te herstellen. Het bestuur van de afdeling Schiedam van Nieuwe Koers, de jongerenorganisatie van de Partij van de Arbeid, heeft woens dagavond in een daarvoor gehouden vergadering een voorlopig programma opgesteld voor het seizoen 1956/57 In afwijking met voorgaande jaren heeft men voor 1956 tevens een zomerpro- gramma ingelast. Dit zomerprogramma omvat o.m. een bezoek aan het Bouwcentrum en uitgangetjes van zuiver ontspannende aard, zoals een tocht naar De Beer en een spelevaart op het Bommeer. In 22 klassen van de Technische School voor Schiedam en omstreken kan men tijdens openbare lessen de leerlingen bezig zien. Het nieuwe, goed geoutilleerde gebouw aan de Burgemees ter van Haarenlaan werd woensdag druk bezocht door ouders en andere belangstellenden, waarvan velen de moderne inrichting bewonderd hebben. Ook vandaag kan men nog de openbare les sen bijwonen. Politieke scholing Slagzij? Boze gezichten Zouden er nog mensen zijn die hardnekkig geloven dat juni 'de meest ideale maand voor vakantie is? Ik ben overtuigd van niet. Ik beklaag hen oprecht. Het bloed stijgt tot kooktemperatuur wanneer ik denk aan al die intensieve voorbe reidingen om de vakantie te doen slagen. Met volle oprechtheid noem. ik dit weer schandalig, en ik zou er wat aan willen doen. zult lachen, waarde lezer. Ook u kent dat gevoel van machteloosheid, van wanhoop ook om zoveel onrecht en zoveel leed. Wat zullen die leesportefeuilles wor den stukgelezent O, ik zie de tonelen in de honderden verregende pension netjes. Daar zitten de vakantiegan gers, de ogen rood van het schreien om die wezenloze toestand. Er zijn huizenhoge ruzies. Iedereen is ge prikkeld. Men brandt uit rebellie ga ten in de tafelkleden; men balt de misten en krvipt reel te vroeg in het klamme bed. Bah, wat is dat alle maal akelig. een alles verwarmende zonnestraal Totdat, ja totdat dan werkelijk een alles verwarmende zonnestraal met een slag alle narigheid verbant. Wij hebben hier vandaag zo'n hoop gevend zonlicht gezien. En meteen dachten we: moed, vakantiemensen, vooral moed. Er is nog hoop! Een uitgebreide collectie Tan wer ken van de „experimentele" schilder Corneilïe, waar Pierre Janssen in Het Vrije Volk van woensdag een groot artikel aan wijdde, Is tot en met 15 juli dagelijks Tan twee tot vijf uur in het Stedelijk Museum te Schiedam te zien. Woensdagavond, is deze belangwek kende tentoonstelling door de dichter Jan G. Elburg, in zekere zin eén geestverwant van Corneilïe, geopend. Veie belangstellenden waren in de museumauia bijeen, toen Elburg iets over het werk van zijn kunstbroeder vertelde. In bloemrijke bewoordingen legde hij getuigenis af van zijn. bewonde ring voor de prestaties van Corneilïe. Terloops vestigde hij er (ten over vloede?) de aandacht op, dat men „achter" de schilderijen van Corneilïe niets moet zoeken, niet moet trach ten te ontdekken wat het voorstelt. De wereld van Corneilles werken is niet terug te vinden in de oils om gevende. Tot degenen, die de opening bij woonden, behoorde de schilder zelf. Deze schilderijen zijn niet helder, ze zijn vaak krampachtig en ze heb ben wat scherps, wat schraals in de gekraste lijntjes. Het is de tijd, dat hi) zich tot de kindertekening wendt, omdat hij .en zijn geestverwanten die, niet helemaal terecht overigens, als een waarlijk vrije uiting beschouw den, als een aanwijzing van hoe het kon en moest. Paul Klee en Jean Miro zijn verder voorbeelden, die niet zonder een zekere gedwongenheid ge volgd worden. Langzamerhand, zo ziet men, won corneilïe aan doordringende diepte. Een periode begint, waarin het werk gaat „drijven", r verschijnen op de doeken vast omsloten kernen van leven in krachtige, warme kleur, t Merkwaardige is, dat deze kernen elkaar op het viak van het schilderij nog niet goed kunnen „vinden", ze blij ven los van eikaar of boren door elkaar heen of er worden kleine ker nen uitgestoten. Omstreeks '50—"51, als ComeiUe met Appel naar Parijs vertrokken is, doet zich diens invloed gelden, maar Corneilïe slaagt erin, door Appels natuurkracht heen te ko men tot iets dat niet rhinder be zield is maar fijner, geheimzinni ger, van groter bekoorlijkheid en, of men het nu „snapt" of niet, vaak ronduit betoverend. De klem- gaat zingen en bloeien, er komt een bevrijdende, waaierende, ronde beweging, de manier, waarop de verf behandeld wordt, wint voort durend aan betekenis vol raffine ment. Wordt in '53 en '54 de toon don kerder, hartstochtelijker, in de laat ste jaren, en vooral in het nieuwste werk, dat in de kleine zaal apart gehangen is, komt in de kleurmuziek een zeldzame trilling van lijnen en- lijntjeseen vibrerend patroon, dat doet denken aan de dans der elek tronen in de atoomkernenaan de rusteloze beweging in schijnbaar roerloze stof. Men hoeft er niet aan te twijfelen, want men kan het niet: ComeiUe is een buitengewoon begaafd schilder en allerminst slechts een „modever schijnsel". Nu hij zich al "werkende verlost heeft van een verzethouding, is hij ln zijn eigen recht, zijn eigen onmiskenbare waarde, zelfs meer dan louter een tijdsverschijnsel. Waar ook dit werk belanden zal en hoe men er later ook over wil oor delen (een vraag die men altijd op werpt maar die er weinig toe doet aangezien we NU leven en niet in de toekomst), deze dichterlijke schil der heeft Iets aangeraakt van wat al tijd de mens en de kunst bewogen heeft: de verwondering en verruk king om het bestaan zelf, het bestaan in zijn reinste, onversneden, onbe snoeide wezenlijkheid. PIERRE JANSSEN Ter openbare kennis wordt ge bracht, dat ter gemeente-secretarie van Schiedam (afd. Algemene Zaken) van 21 juni tot en met 30 juni ter Inzage is gelegd een ontwerp-besluit tot het onttrekken aan het openbaar verkeer van: 1. het nog niet aan het openbaar verkeer onttrokken gedeelte van het pad, verbindende de Parallelweg met de Laanslootseweg (volgnummer 5 van de Wegenlegger der gemeente Schiedam gedeeltelijk), voor zover gelegen binnen de grens der gemeente Schiedam; en 2. de Laan naar Spieringshoek (volgnummer 9 van de Wegenlegger der gemeente Schiedam). Belanghebbenden kunnen tegen dit voornemen gedurende de termijn van de ter-visie-legging bezwaren inbren gen bij de gemeenteraad. .De Van der Hoogt-prijs 1956 is toe gekend aan de dichter IV. J. van der Molen,, voor zijn. bundel „De onder kant van het licht". Aldus is vandaag bekendgemaakt op de jaarvergade ring van de Maatschappij der Ne derlandse Letterkunde in Leiden. W. J. van der Molen werd in 1923 in Broek op Langendijk geboren. Hij debuteerde in 1945 met een bundel „Gered voor vannacht". Daarna pu bliceerde hij „Sous-terrain" (1950) en „Voor dovemansoren" (1951). in 1953 verscheen zijn roman „Tien tenen en elf ribben". Enorme toeloop naar vlootweek-smaldeel Na het slechte weer zijn de duiven van de „Blauwe Doffer" dinsdag los gelaten uit Chamaij; afstand 196 km. De eerste duif kwam om 8.35.32, en de laatste 9.34.40. 1, 17 M, Putters (zn), 2, A. Lim- borgh, 3, 5, 14 P. Ilmer, 4 Sebrechts, 6 V. v. d. Sloot (Co), 7 gebr. Lems, 3 T. J. v. Wijk, 9, 20 v. Leeuwen (Co), 10 K. v. Loopik (zn), 11 v. Gogh (Co), 12 v. d. Heiden, 13 mevr. Do- menie, 15 Vermeulen, 16 M. Bakker, 18 M. J, Kouwenberg, 19 C. Paarden kopen 21 J. W. Kazenbroot. Zondagmorgen is er een jonge- duivenvlucht uit Barendrecht. In- korven zondagmorgen van half acht tot half negen op de Schie 62 voor alle georganiseerde liefhebbers. Later kwamen mariniers en ma trozen het personeel van de WV te hulp. Hand ln hand hielden ze de op dringende mensen een beetje op een afstand en in een soort rij. WV- op- HET VRIJE VOLK SCHIEDAM Redactie en Administratie: Passage 20 - Tel. 68798 Ten onrechte hebben wij de organi satie van Jeugd Jolijt toetoedacht aan het clubhuis St. Joris Doele. Na tuurlijk is dit clubhuis er wel nauw bij betrokken, doch het is de sectie Jeugd van de Schiedamse Gemeen schap die het kinderfeest heeft samengesteld. Jeugd Jolijt vindt dus plaats onder auspiciën van de Schie damse Gemeenschap. DONDERDAG Bioscopen: PASSAGE-THEATER, 2 uur: Sissi (l.l.). MONOPOLE-THEATER. 2 S SU 7 uur. Richard Leeuwenhart (14 jr). Apotheek: Rembrandt Apotheek. Rembrandu. 5, Ten toonstellingen: COLT. CONTACT CENTRUM. 9—e u.: werken van Prlta Klein. STEDELIJK MUSEUM, 2—3 uur: wer ken vaa Corneilïe. Diversen: TECHNISCHE SCHOOL, 3—S en 7—9 uur: openbare leasen. PASSAGE, 7 uur: gymnastiekultToe- rlng Bureau Onderwijs. ROTTERDAMSE BIOSCOPEN ARENAi The rose Tattoo. 2, 7 èn fl.30 uur (18 jr). CAPITOL: De doder is ln de stta. 2, 7 en 9.15 uur (18 jr). CENTRAAL: Wedloop met de dooa. 2, 7 en 9.15 uur (14 jr). CINEACJournaal van 9 tot 3.15 uur. Nacht der verschrikking. 5.30, 7.45 en 10 uur (14 Jr) COLOSSEUM: Semlramis, courtisane van Babyion. 2, 7 en 9.30 uur (18 Jr), HARMONIE; Zijn grote beproeving. 2. 7 en 9.15 uur (IS Jr), LUMIÈRE: La mellleure part. 2.15, 7 en 9.30 uur (18 Jr). LUTÜSCAVrouwen ln de nacht. 2.15. 7 en 9.30 uur (18 Jr). LUXOR; Rlgoletto. 2. 7 en 9.30 uur <14 Jr). METRO: Paris canaille. 2, 7 en. 9.15 uur (18 Jr). PRINSES: Vrouwenbungalow. 2.1S, 7 en 9.30 uur <18 Jr). REX: De zoon van Robin Hood. 2, 7 en 9.15 uur (14 Jr). THALIA: De prairie verdwijnt. 2.15, 7 en 9.30 uur (aJ.). "t VENSTER: ïk hóu vaa belasting. 2. 7 en 9.13 uur (a.i.). VICTORIA: Duivels te paard. 2, 7 ea 9.15 uur <14 Jr). ROTTERDAM DONDERDAG ROTTERDAMSE SCHOUWBURG. De Sloveense Nationale Opera met „The love tor the three Oranges", 3 uur. De Technische School probeert zoveel mogelijk contact te onder houden met het bedrijfsleven. Het is daarom dringend vereist om met de ontwikkeling van de techniek gelijke tred te houden. Daar mee valt onmiddellijk samen de behoefte van het bedrijfsleven aan volwaardige krachten, geschoold in de veie technische afdelingen van een moderne Technische School. Op de dagschool werken circa 550 leerlingen, verdeeld over 22 klassen. De duur van de cursus is drie tot vier jaar; dat hangt geheel af van de afdeling die voor verdere specia lisatie van de leerling zorgt. Fijn bankwerkers, elektriciens en auto monteurs moeten vier jaar Ieren. In de school vinden voorts opleidingen plaats voor bankwerker, metaalbe werker, schilder, timmerman, enz. Na een jaar richt zich het onder wijs op de hout- en metaalbewerking. In het derde jaar kunnen de leer lingen dan hun vak kiezen. Als no viteit zal in het komende cursus jaar in aiie klassen onderwijs in Engels worden gegeven; ook wil men komen tot muzieklessen. Proefles- De Katholieke Kring heeft haar winterprogramma voor 19561957 be kendgemaakt. Er zulien verschillende toneeluitvoeringen plaatshebben, en plaats is ook ingeruimd voor koor uitvoeringen, voordracht en operette. De volledige agenda is als volgt; 13 sept. Het Nederlands Toneelge zelschap: 4 oktober lezing met film; 25 oktober Het Ned. Toneelgezelschap; 12 november Kunstavond; 29 novem ber Het Zuidelijk Toneel, dir. Louis Saalbom; 20 december Het Rott. Toneel; 28 december kinderfeest; 1 januari nieuwjaarssoiree; 10 januari operette; 23 januari voordrachts- avond; 7 februari Het Ned. Toneel gezelschap; 22 februari Vastenavond feest; 25 april nog onbekend; 30 april Oranjebal; 16 mei De Ned. Comedie. De Schiedammer J, van Brandwijk uit de Mesdaglaan 22a was gisteren veertig jaar werkzaam bij de Maat schappij Van Berkei's Patent. Met zjjn echtgenote is hil door de directie in de kantine ontvangen waar hij werd toegesproken door de directeur de heer F. M. H, Rijke. De heer Rijke deelde de jubilaris mede, dat hjj onderscheiden was met de ere medaille in zilver verbonden aan de orde van Pranje-Nassau. In het vervolg van zijn toespraak richtte de heer Rijke woorden van waardering en dank tot de jubilaris voor de toewijding en plichtsbetrach ting gedurende zovele jaren in dienst van de n.v. bewezen. Deze geluk wensen gingen vergezeld van de aan bieding van een Delfts blauw her inneringsbord en een cadeau onder couvert. Ook van dezijde van collega s werd de heer Van Brandwijk dank gezegd en kreeg hü geschenken aan geboden. Wegens een kleine verschuiving in het jubileum-programma van Marti- n:l zal niet Fortuna 2, maar Excel sior 2 uit Rotterdam vrijdag de strijd aanbinden tegen Martinit op het ter rein Boshoek. Na 4 wedstrijden blijkt SVV 2 Martinit de grootste neder laag te hebben toegebracht, namelijk met 32. Voor Martinit zal het een zware wedstrijd worden om tegen het zeer goed spelende Excelsior met een gelijk spel uit de strijd te komen. Voor zaterdagavond is vastgesteld de wedstrijd om de gouden plak te gen het Rotterdamse LMO. Reeds staat vast dat Martinit in deze wedstrijd niet op volle sterkte uit zal komen, maar de eventuele invallers zullen zeer zeker alles in het werk stellen om mee te helpen deze gouden plak via een zege op LMO in de wacht te slepen. Wint echter LMO van Martinit dan zal deze ploeg zichkampioen van Rot terdam kunnen noemen. Deze wed strijd wordt gespeeld op het Coal- terrein. Bij een overwinning van Martinit 2 op Rockanje 2 kan men met een gerust hart naar Schiedam komen. Wint echter ook DCL dan zal men weer geheel opnieuw beginnen, om dat dan alie ploegen met 3 punten zijn geëindigd. sen hebben bewezen dat dit onderwijs goed bevalt. Voor vele jongens be tekent namelijk de Technische School het sluitstuk van hun onder wijsperiode. Daarom ook streeft men naar een goede karaktervorming en algemene ontwikkeling van de jeug dige leerling. Wegens de bestaande bouw-stop is het nog niet mogelijk gebleken de school uit te breiden. Er bestaat een dringende behoefte aan grotere loka len en uitbreiding van het werkma teriaal. De inrichting van een zaal men schaft meer aan dan alleen maar hamer of beitel! brengt zeer hoge kosten met zich mee. Wegens gebrek aan ruimte worden dit jaar 80 jongens niet toegelaten. B. en W. van Rotterdam hebben aan de gemeenteraad een nieuw contract voorgelegd met de gemeente Vlaardingen voor de levering van drinkwater. De hoeveelheid water, die Vlaardingen in de naaste toe komst van Rotterdam wenst te be trekken, vergt de aanleg van een nieuwe leiding, lopende van de grens tussen de gemeenten Rotterdam en Schiedam, door Schiedam naar Vlaar dingen. De aanlegkosten van deze leiding zijn begroot op f 750.000, in welk bedrag de gemeente Vlaardingen 50.000 zal bijdragen wegens verleg- gingskosten van een gedeelte leiding ten gevolge van de bouw van een tunnel door de spoorbaan bij Vlaar dingen. Deze nieuwe overeenkomst zal In gaan op 1 januari 1954 en eindigen op 31 december 1969. Op de Rijksweg bij Maasland vond woensdagmorgen een aanrijding plaats, die het leven kostte aan de 48-jarige fabriekschef uit Maassluis, de heer A. V. Verploegh. De heer Verploegh reed met zijn scooter in de richting Maasland, toen hij op het kruispunt Rijksweg 20 en 21 in bot sing kwam met een vrachtauto, be stuurd door de heer A. van M. uit Rijnsburg, Deze reed in de richting Vlaardingen. De scooter kwam tegen de zijkant van de auto en schoof vervolgens onder de achterwielen. De bestuurder werd op siag gedood. De politie heeft het slachtoffer naar de post Maas land overgebracht. De scoojer werd zwaar beschadigd; de bestuurder van de vrachtauto kreeg geen letsel. Voor de maanden „met een R" heeft het bestuur een Indrukwek kend programma samengesteld. Na tuurlijk is alles nog niet in kannen en kruiken en krijgen de leden meer voorgeschoteld dan wij hier zullen vermelden. Vanzelfsprekend staat de politieke scholing der Nieuwe Koersers op de voorgrond. Op vele bijeenkomsten zuilen actuele politieke vraagstukken (zowel binnenlandse, buitenlandse ais gemeentelijke) worden behandeld. Voorts is een serie avonden gewijd aan de ontwikkeling van het socia lisme in Europa. Enkele bijeenkomsten zullen tot onderwerp hebben de diverse party- vormen in ons land. Verder zal men proberen de plaats van de vakbewe ging in onze maatschappy te bepalen. Ook de cuituur wordt door de Nieuwe Koersers niet vergeten. Op het programma staat een bezoek aan Museum Boymans (Rembrandt!) Men zal een vooraanstaande figuur uitnodigen te komen spreken over cultuurpolitiek. Er zijn de laatste weken in Leiden eif, in Brunssum (Limburg) negen en in Delft drie gevallen van kinderver lamming geconstateerd. In Leiden zyn er deze week een en de vorige week twee gevallen aan het licht gekomen. Ook in Leiderdorp en Delft zijn de vorige week twee ge vallen bekend geworden. Het verdient aanbeveling, dat men in plaatsen, waar kinderverlamming in byzondere mate voorkomt of dreigt voor te komen, extrazorg besteedt aan de algemene hygiëne. perbevelhebber Schutter ging zelf achter een loket zitten ln een koel bloedige poging om de zaak in de hand te houden. De marine had een maximum aan tal bezoekers per uur vastgesteld voor de verschillende oorlogsbodems. Zo kwam men tot een uuxtotaal van bijna vyftienhonderd. Dat bleek ech ter bij lange na niet voldoende om de enorme stroom belangstellenden op deze woensdagmiddag te verwerken. Naar schatting verdrongen zich omstreeks twee uur meer -dan tien duizend meiwen voor de vier loketten, waar volijverige VVV-medewerkers de toegangskaarten verkochten. Die be langstellenden, van wie er uit Alk maar en Enschede kwamen, namen geen genoegen met dat gestelde maxi mum. De VW-mensen gingen ten slotte ook maar over die streefgetallen heen, zodat in plaats van 4500 ze ker 7000 mensen de oorlogsschepen overstroomden. Het verhaal gaat, dat de schepen op bepaalde mo menten slagzij maakten doordat zo veel kijkers op een zyde stonden. Hadden die belangstellenden ge bruik gemaakt van de voorverkoop van toegangskaartjes op de Coolsin- gel (by de WV), dan was er niets aan de hand geweest. Dat is echter niet gebeurd. Daar verkocht men slechts 1500 toegangsbewyzen voor de gehele vlootweek. De kaartjesloketten aan de Park kade waren, gezien de onverwacht grote toeloop, niet „handig" geplaatst. Het bleek bijna onmogeiyk om geor dende ryen te formeren en ook dat leidde uiteraard tot boze gezichten. Men kon aanvankeiyk de opdrin gende menigte niet in bedwang hou den, zodat een grote spiegelruit van een van de loketten versplinterd werd onder het geweld van de opdringen de mensen. Toen greep de politie in. Een waarschuwing is nu op zijn plaats: Wilt ge zaterdag of_ zondag de oorlogsschepen gaan bezichtigen, koop dan uw toegangsbewijzen van te voren in de voorverkoop op de Coolsingel. Men mag verwachten, dat het dan wéér enorm druk zal zijn. tie den en hun dames een kasconeours in de Delftse Schie. Ondanks het slechte weer werd er met veel animo gevist; vooral bij de dames was er veel spanning. De volgende dames gingen met een prijs naar huis: 1. Mevr. de Jong, 2. mevr. J. Lup- ker, 3. mevr. G. Lupker, 4. mej. v. d. Ree, 5 mevr. v. Gerven, 6. mevr. J. Prein, 8. mevr. Pil, 9. mevr. Doesburg, 10. mevr. Jongenengel, 11. mevr. Lo- man, 12. mevr. v. Vliet. De uitslag van de heren was als volgt: 1. J. Lupker, 2. R, Lomaa, 3. G. Vermeer, 4. B. J. Pil, 5. H. Lupker, 6. G. Lupker, 7. B. J. Lupker. 8. H. Lupker, 9. Knikman, 10. D. v. Eden, 11. C. J. de Jong, 12. L. v. Gerven, 13. D. Jongenengel, 14. J. Preln, 15. H. Prein, 16. W, Doesburg, 17. J. Schwa- german, 18. H. v. Vliet, 19. H, de Waard, 20. E. Schlarman en 21. H. Kramer. JEUGD JOLIJT, het zomerfeest voor de Schiedamse jeugd, is weer begonnen. Gisteravond waren er rolschaatswedstryden voor de kin deren uit de wijk Zuid op de Maasboulevard en was er een spelavond met poppenkastvoorstelling op het schoolplein aan de Huysmans- straat. wy woonden het rolschaatsen by. Circa vyfentwintig meisjes en jon gens namen daaraan deel. Het weer was goed en aan de kant had zich een groot aantal supportertjes opge steld. Onder leiding van de heer J. Klinkenberg hadden de wedstrijden een vlot verloop. De winnaars van wyk Zuid komen op een nader te bepalen datum uit tegen die van de andere wyken. Voor donderdagavond (heden) staat er -weer heel wat op het pro gramma. Dan volgt de eerste bijeen komst van „Tafeltje-dekje, ezeltje strek-je". Kinderen die mee willen doen, moeten verkleed om zeven uur op het Doelenplein zyn, voor het clubhuis. Daar wordt tot kwart voor acht in kringen gespeeld. Daarop vertrekken de kinderen met muziek voorop. De route van deze gekostu meerde optocht is: Doeleplein, Noordvest, Spoelingbrug, Boterstraat, Kreupelstraat. Lange Kerkstraat, Nieuwstraat, Laan, Lange Achterweg. Hoogstraat (langs Monopole), Lan ge Haven (rechts), Beursbrug, Nieu we Sluisstraat, Oude Sluis, Prinsen- steeg, Achter de Teerstoof, Verbran de Erven, Raam (slot). De heer Karei Scholten sr. ver- In het Sportfondsenbad hebben woensdagmiddag vele leden van het Schiedamse politiekorps het officiële zwemdiploma van de Koninklijke Ne derlandse Zwembond ontvangen. Vorige week deden 22 kandidaten een examen voor diploma 1 en nu volgden dan de kandidaten voor diploma 2, waarvoor de eisen uiteraard strenger waren. Voor het eerste diploma moet men 75 m schoolslag en 50 m rugslag zwemmen en een minuut watertrappen, i De eisen voor het tweede diploma zijn: gekleed zwemmen, 50 m schoolslag, i 25 m rugslag, duiken en zeven meter onder water zwemmen. Als toegift volgt dan nog 100 m school- en 50 m rugslag. Na het afzwemmen sprak commis saris K. Rypma de mannen toe; hy prees hun yver en doorzettingsver mogen. Hij was het gemeentebestuur erkentelijk voor de royale, financiële medewerking by de organisatie van de lessen. De commissaris noemde de kunst van het zwemmen een sociale taak, die zeker ook door de politie mannen moet worden uitgedragen. De heer Rijpma dankte ook de direc teur van net Sportfondsenbad. de heer F. A. Putto en zyn medewerkers. Hy bood de directeur een ingeiyste foto van een zwemklas aan en chef- instructeur Garnaat werd verrast met sigaretten. Ook inspecteur H. Willems van Beveren, voorzitter van de Politie- sportverenlging, sprak de geslaagden toe. Diploma 1: J. P. van Biezen, Schie dam, L. W. Both, Berkenwoude, K. C. Broek, Vlaardingen; M. J. Fransen, Naaldwyk; Ch. Gosens, Schiedam, W. F. de Haan, Twello, W. Hagestein Schiedam, J. H. v. d. Heuvel, Hel, L. G. Hollemans, Klundert, A. Janse, Sint Laurens, S. Kind, Terschelling; B. Kroon, Ter Aar, Th. H. Joh. Kuy- pers, Stompwyk, M, Slavenburg, Schiedam, D. van der Voorden, Rot terdam, Joh. Voorend. Nieuwkoop. P. A. A. van der Voort, Vlaardingen, J, C. de Vos, Waddtaxveen, J. H. van Wely, Veenendaal, Jac. F. H. Terwiel, Delft. Diploma 2: J. W Fryters. Hooge en Lage Zwaluwe, G. Gros, Rotterdam, O, A. J. Nater. Delft; B. Nouwt. Vlaardingen, P. Plooy, Schiedam, C, van Vendeloo, Rotterdam, A. G. de Vette, Vlaardingen; A. Wiekenkamp. Schiedam. E. zytveld, Schiedam, L. G. Hollemans, Klundert, J. F, H. Terwiel, Delft, zoekt de ouders hun kinderen van 8 tot 13 jaar san deze optocht te laten deelnemen. Alleen kinderen mogen meedoen. Honderden kinderen zongen woens dagmiddag in Musis Sacrum uit volle borst het „Lang zal die leven!" Dit ter ere van het Nederlands Verbond van Vakverenigingen, die dit jaar zijn gouden jubileum viert. De afdeling Schiedam van het NVV hield, ter gelegenheid van het gulden feest voor de kinderen van de leden een filmmiddag. Er waren twee voorstellingen. De organisatie was in goede handen by de Vrouwenbond. Mevrouw A. Brand-Dykhoffz. die deze middag opende, vertelde de kin deren 'a het kort waarom zy hier waren, waarna spontaan het boven genoemde lied werd gezongen. Men vertoonde twee onderhoudende films: Aladdin en de wonderlamp" en „Het geheim van de noodmijn". By het weggaan kregen de kinderen nog een luchtballon en een zakje versnaperin gen toegestopt. Al met al heeft de NW-jeugd zich kostelijk geamuseerd. Het gemeentebestuur, vertegen woordigd door burgemeester mr. G. E. van Walsum, heeft gisteren de deelnemers aan een congres van de Ned. Katholieke Bond van Smeden patroons en Werkgevers in staal- verwerkende bedrijven op het stad huis ontvangen. Het welkomstwoord van de burge meester werd beantwoord door de bondsvoorzitter, de heer F. van Beur den. De bond congrêsseert twee da gen ln het Groothandelsgebouw. Vangstberichten van hedenmorgen; VI 78 65 kt, VI 76 60 kt nog 45 netten* VI 172 50 kt, VI 203 65 kt, VI 206 65 kt, VI 207 50 kt, VI 208 70 kt nog 45 net ten,VI 29 12 kt, VI 86 80 kt nog 30 netten. VI 97 25 kt. VI 142 8 kt. VI ICO 60 kt, VI 196 45 kt thuisvarend, VI 197 102 kt nog 30 netten, VI 199 90 kt nog 30 netten, VI 53 100 kt nog 30 netten thuisvarend, VI 71 100 kt nog 35 net ten, VI 83 80 kt nog 40 netten, VI 50 100 kt thuisvarend, VI 14 95 kt nog 40 netten, VI 56 105 kt nog 40 netten VI 84 110 kt nog 45 netten, VI 132 65 kt nog 40 netten. Prijzen van hedenmorgen: maatjes haring groen f 90- tot f 109,-, jong f 43— tot f 50.-. VERTROKKEN 20. Juni: VL 115, L. Muis, VL 166, M. Letsch, VL 70, L. v. d, Horst. VL 112, A. Bot, VL 89, M. v. d. Snoek, VL 61, L. A. Verbaan. BINNEN 21 juni: VL 216, H. van Roon,. 27 last. Dr. J. J. Stam, emeritus-predikant van de Hervormde Gemeente te Rotterdam, heeft van de Nederlandse Protestantse Kerk te Sao Paulo in Brazilië het verzoek-gekregen die ge meente gedurende twee jaar te hel pen. Ds. Stam heeft het verzoek in gewilligd en zal begin augustus naar Sao Paulo vertrekken.

Het Vrije volk | 1956 | | pagina 1