SAHOYITE Kritiek van KAB op nieuwe loonbeleid Begin uitvoering 3-eilandenplan V.S. Olaertsduyn nu bezit van Volkshogeschool Gaul wint Ronde van Luxemburg Televisie hier, holbewoners daar Kort geding over zwarte lonen van metselaars Topatleten van Middelhuis roert de grote trom Verzekering overstroming nu onmogelijk Tennis op Piaswij ck Zeven DHCTers niet terug Vandaag eerste baggermolen bij Veere Invloed medewerkers in ziekenfondsen blijve, zegt VMZ WP Neem 'n pak niee. naar buiten! O 6k ZOUTLOOS overai verkrijgbaar! PAGINA 3 HET VRIJE VOLK DINSDAG 26 JUNI 1956 (Van onze soc Saai- economische re-aactie) De voorzitter van. de Katho lieke Arbeiders Beweging1, de heer J. A. Middelhuis, heeft gisteren op i3e vergade ring van de Verbiradsraad te Utrecht, kritiek uitgeoefend op de wijzigingen in het loon beleid". Zijn bezwaren tfegen de op 19 maart jL ingevberde diffe rentiatie waren: Poging moet slagen Vandaag begint de uitvoering van het drie-eilandenplan. Het eerste materiaal voor de aanleg van de werkhaven zal in de loop van de dag bij Veere aankomen, het baggerwerk zal maandag beginnen. Over tien maanden hoopt men de werk haven gereed te hebben. In alle stilte is in de laatste maanden gewerkt aan de voor bereidingen van het drie-eilandenplan. In alle stilte ook zal de uitvoering beginnen. Slechts een kleine directiekeet op de dijk tussen Veere en Vrouwenpolder, waar gisteren de laatste spij kers in werden geslagen,, is voor het publiek een aanwijzing dat de decors voor de generale repetitie voor het Deltaplan ge reed zijn. Grond te slap miiiHmiMHniiiiiiraiiiiiniiiiiitnwitniiiiiniriiiiifiiiniiiHijiiiiiiiiiiiiiiiiimimuiiiiiiiHiiHiiiiiiiiiiiiiHiuiiiiiiiimiHHiiitiiKiiitiiiiiiminiiiimiiijnftif JN DE HALL van het hotel in Tripoli, Lïbye, zaten vier gasten in diepe-stoelen en keken naarde televisie! Want Tripoli profiteert mee van de service, die de Amerikaanse luchtmacht zijn personeel verleent: een eigen televisiezender op het enorme vliegveld Wheelus Air Base dicht hij die stad. Advertentie IN HETZELFDE LAND, een paar uur rijden naar hel zuiden tuonen deze jongetjes, met hun hele familie, in een hol, meters diep in de grond uitge hold. Van televisie hebben zij nog nooit gehoord; ze zijn ie oltelampjes nog niet eens ontwend. ll!lllllll!|]||||!l!lllllUllllll!!lll!lllll!!l!llilil!lll!lllllltllllllllllll!lll!IIIli[llllIIIll!lll(llllll!IIIIHIIIIII!llllll[llllllIIII!llllllllllllill!lll!l|]ll!ll!lll!llüllll|!llil Maar op enkele minuien daarvandaan wordt nog zo zand geschept dat door de Ghibli, de verstikkend hete woestijnwind over de 'woestijnweg is geblazen. Het wordt met scheppen vol omhoog gegooid; dc wind blaast het teel verier. En morgen oj overmorgen ligt het er weer. NIET ALLEEN de televisie, maar ook Davy Crockett, de ontembare cowboy en afgod van alle Amerikaanse jongetjes, heeft de Libysche woestijn veroverd. Dit ventje zijn vader iverkt op het vliegveld zette zijn Davy Crockett-muts zelfs bij honderd graden in de schaduw niet af. De 'pantsermuw' it Hoek van Holland, een deel van de 'At- lantikwall' uit de oorlogsja ren, wordt niet gesloopt. In tegendeel, Nederland gaat dit overblijfsel uit de bezettings tijd verstevigen met een asfalt- laag. Want de pantsermuur, die de invasie niet kon tegen houden, is voor de duinen een flinke bescherming tegen de aanvallen van de zee. 1. De beslissing houdt geen rekening met het feit, dat al lang vóór 19 maart in coltestieve contrac ten en loonregelingen de nodige afwijkingen van de richtlijnen waren binnengeslopen. Het gevolg daarvan is. dat geen serieuze poging is gedaan de ontwik keling van 1955 wat rpeer in de hand te Krijgen. Dat zou bg een verhoging van de nationale richtlijn met drie percent beter mogelijk zijn geweest. 2. Met het vrijwel geheel overboord gooien van de centrale richtlijnen is bovendien vertoren gegaan de aanwijzing omtpent het meest wenselijke loonniveau. 3. In tegenstelling tot de gedachten- gang van de Stichting van de Ar beid en de Social-Economische Baad worden de partijen niet ge dwongen zich een beeld te vor men van de economische situatie in de bedrijfstakken, alvorens met differenÉiatievoorstellen te komen. De KAB-voorzitter meende, dat minister Snairhoff zijn verwijten aan de heftigste voorstanders van de dif ferentiatie beter kon richten tot de werkgevers en de regering. Ondanks de bezwaren zal de KAB alles In het werk moeten stellen om deze eerste poging te doen slagen. De grondslag van de beslissing van 19 maart de prijsstabilisatie moet tot een succes worden gemaakt aldus de heer Middelhuis. De verbe teringen dienen, in het algemeen te worden betaald uit de toegenomen ondememingswinsten. De KAB zal zo actief mogelijk medewerken aan het oniangs opge richte oonsumentencontactorgaan. Ons parool dient te zijn, zei de heer Middelhuis: 'De consument is ster-, ker dan hij denkt.' De KAB-voorzitter vroeg zich af of de bonden in de verschillende be drijfstakken niet te vlug naar het maximum streven en het aan de werkgevers overlaten om aan te to nen, dat hun voorstellen niet kun nen worden gerealiseerd. Hij be toogde, dat men zich eerst een beeld moet vormen van de specifieke eco nomische positie van de bedrijfstak. De heer Middelhuis sprak ook even over de verkiezingsuitslag. Het was hem opgevallen, dat in plaatsen waar de KAB een actief leven leidt, de uit slag voor de KVP in het algemeen gunstig is te noemen. Hij verheugde zich erover, dat in cidentele samenwerking tussen de vakcentrales weer mogelijk is gewor den. Zonder deze samenwerking en over leg is het, volgens de heer Middel huis, uitermate moeilijk een werke lijk verantwoorde sociaal-economi sche politiek te voeren. Tot het gouden NW richtte hij alsnog een hartelijke gelukwens. De Nederlandse brandverzekeraars zullen niet meer In hun polissen de schade, die ontstaat door overstro ming of dijkdoorbraak, als een verze kerbaar risico opnemen. Dit besluit is genomen dota de Ver eniging van Brandassuradeuren in Nederland, een organisatie waarbij vrijwel alle brandassadeuren zyn aangesloten. Behalve uit de nieuwe polissen verdwijnen de bepalingen over over- stromingsschade en dijkdoorbraak ook uit de lopende polissen. Hou ders hiervan kunnen tegen de eerstvolgende vervaldatum na 1 okto ber 1956 een schrijven verwachten van hun verzekeringsmaatschappij waarin dit wordt medegedeeld. Berekeningen hebben volgens da vereniging nl. aangetoond, dat de schade uit deze rampen ontstaan, zo groot kan ïijn, dat die niet door het verzekeringsbedrijf opgevangen kan worden. De vereniging heeft zich niet uitge sproken over de vraag of de premie door deze uitsluiting van tot dusver gedekte risico's verlaagd moet worden. (Van onze tennismedewerker) Het open A. B. en jC.-toernooi. dat deze week op de banen van Plas- wijck werd gehouden, is ondanks het slechte weer in het begin van de week, toch op tüd geëindigd. Alleen de eindstrijd heren-dubbelspel van het B-toernooi wprdt later afge speeld. Den Hoed won twee nummers, nl. het heren-enkelspel en het gemengd- dubbel met mej. J. Versteege van het A-tocrnooi. In de eindstrijd van het enkelspel nam Den Hoed het af en toe wat ge makkelijk op. waar de actieve Hoo- gendoom van wist te profiteren. De 42-voorsprong, welke Den Hoed had. wist Hoogendoorn op 44 te brengen. Toch nam Den Hoed weer de leiding en via 75 won hij de eer ste set. De 2e set had vrijwel het zelfde verloop. Ook nu nam Der, Hoed een voorsprong. Hoogendoorn weerde zich verdienstelijk en maakte er 33 van. Na 53 voor Den Hoed maakte deze de set uit met 63 en won hierdoor de wedstrijd. Mej. Van Kuyk was te sterk voor mej. Heieen Versteege, die af en toe toch wel verdienstelijk spel te zien gaf. Het werd een vlotte overwinning voor mej. v. Kuyk van 2 korte sets. De goed ingespeelde club-combina tie mej. J. Versteege en Den Hoed was te hecht om in gevaar te ko men tegen mej. Schilthuis en Elffers. Het nummer heren-enkelspel van het B-toernooi werd gewonnen door Noyen en dat van de dames door de jeugdige mej. M. Hendriks. Voor de vice-president van. de Am sterdamse rechtbank heeft gisteren een principieel kort geding over de zwarte lonen van metselaars gediend. Twaalf metselaars patroons In Am sterdam waren overeengekomen om met ingang van 11 juni hun metse laars volgens het zogenaamde model boek waarin lonen, tarieven enz. wettelijk zijn geregeld te gaan be talen, omdat het hun onmogelijk was de steeds stijgende zwarte lonen te betalen en bovendien omdat de arbeidsprestatie ondanks de hoge lonen verminderde. Bij drie van deze patroons liepen de metselaars toen weg, en de pa- .troons dagvaardden daarom negen van hen in kort geding. Namens de patroons betoogde mr. :M. V. van der Woude dat de metse laars zonder vergunning van het ar beidsbureau hun dienstbetrekking hebben beëindigd, hetgeen nietig is. De metselaars vérdienden per week bruto 120,-, volgens de regeling zou dat ƒ80 moeten worden. 'De situatie in Amsterdam is kri- tiek. De arbeidsintensiviteit is schrikbarend teruggelopen en werk gevers, die weigerden zwarte lonen te betalen, zijn ten onder gegaan,' aldus mr. Van der Woude. De raadsman van een van de met selaars, mr. D. Boltjes, voerde aan dat tussen patroons en metselaars een mondelinge overeenkomst was ge maakt dat boven het werkelijke loon een percentage zou worden uitge keerd. Nu werden de metselaars in eens voor een fait accompli gesteld door de mededeling dat geen andere dan de wettelijke lonen zouden wor den betaald. De advocaat kwalificeer den dit als een eenzijdige verbreking van de afspraak. De raadsman van de patroons stel de in zijn repliek nadrukkelijk dat als de eis niet wordt toegewezen, er zal worden doorgemodderd en -ge konkeld. 'Werkgevers- en werknemersorga nisaties hebben de loonregelingen goedgekeurd, maar men is bij de bonden bang om tegen de mensen te zeggen: Dat is jullie plicht', al dus de raadsman. Uitspraak 2T juni om half tien. Vandaag komt de baggermolen bij Veere, die het bassin voor de werk haven op diepte moet brengen. Deze week zal worden gebruikt om alles de goede plaats te geven. Maandag beginnen de emmers van de bagger molen de wentelgang, die een van de grootste projecten in de geschie denis van de Nederlandse waterstaat inleidt. Het werk begint enige maanden later dan oorspronkelijk in het werk schema was vastgesteld. Er waren nog meer vertragingen. Er zijn ook wijzigingen in de plannen gekomen. Over enkele punten van het. drie eilandenplen is nog een discussie gaande. Met dit alles was echter rekening gehouden in het schema. Er zit een vrn ruime speling in. Al komt dan ook pas vandaag de bagger molen bij Veere. het tijdstip van voltooiing van het drie-eüanden- plan blijft hetzelfde: 1961 zeggen de ingenieurs van Rijkswaterstaat. Voor dit jaar stond ook de bouw van een sluisput voor de oostelijke dam bij Katseveer in dc Zand- kreek op het programma. Daar zal echter pas volgend jaar aan war den begonnen. BU Veere zou behalve een werk haven ook een droogdok worden ge bouwd. Men dacht aan een eilandje, waarop de caissons voor de afslui ting van het Veersegat moesten wor den vervaardigd. Zodra de caissons moesten worden gebruikt, zouden dan de dijken rond het eilandje worden doorgestoken. De caissons konden dan naar het sluitgat worden gevaren. Van dit „droogdok" heeft men af gezien. De grond bij Veere is niet stevig genoeg. Bovendien vreest men, dat men niet voldoende caissonbou wers naar deze streek zou kunnen trekken. Er wordt thans over ge dacht, de caissons voor drie-eilan denplan en Deltaplan op centrale plaatsen gereed te maken. Inmiddels wordt nog steeds ge discussieerd over het al of niet aanbrengen van een sluis in de dam in het Veersegat ten behoeve van de garnalenvisserij uit Veere. Ir, Dibbits heeft echter een paar weken geleden op de algemene ver gadering van de Nederlandse Vereni ging voor Landaanwinning ais zijn persoonlijke mening naar voren ge bracht, weinig mogelijkheden voor een sluis te zien, HU vreest opslib- bing in de geul voor de sluis. Ir. Hofker van de dienst Drie- eilandenplan zagen wij gisteren op de kade in Veere kijken naar hes binnenkomen van de vissersvloot. Hjj wilde het wel eens van dichtbij be zien om te weten aan welke eisen een nieuwe vissershaven in bijvoorbeeld Colijnsplaat zou moeten voldoen. „Dit is zuiver een particuliere lief hebberij", zei hij, terwijl hij op een kleine blocnote aantekeningen maak te. „Officieel is er nog niets beslist over het lot van de vissershaven Veere". Zeker 'is alleen, dat vandaag het drie-eilandenplan begint. De Scandinavische luchtvaart maatschappij Sas zal in januari of februari van het volgend jaar een dienst Kopenhagen—Tokio openen. Deze lijn zal met DC 7-C vliegtuigen via de noordpool worden gevlogen. De consul-generaal van Para guay in België, die uit jaloezie zijn. 35-jarige Belgische echtgenote tij dens een autorit doodschoot, haar vriend verwondde en daarna poogde zelfmoord te plegen, verkeert thans niet meer in levensgevaar. Men ver wacht, dat ook de vriend het er le vend af zal brengen, In Belgrado is een proces be gonnen tegen 17 leden van een contra-revolutioniare organisatie. De stichting Eerste Volkshogeschool voor Zuid-Holland heeft gisteren de grote trom geroerd. De aanleiding was, dat de stichting thans, dank zij de financiële steun van het Koninklijk Nederlands Landbouw-Comité, in het bezit is gekomen van het.fraaie buiten Olaertsduyn te Kockanje. we Luxemburger Charly Gaul heeft ook In de derde en laatste etappe van de Ronde van Luxemburg zjjn eerste plaats In het eindklasse ment met succes verdedigd. Niet al leen hielp hij zijn landgenoot Willy Kemp bij het behalen van de etappe zege. maar door in het peloton te eindigen behield hu ook zijn leidende positie in het algemeen klassement. De derde etappe voerde de 25 over gebleven renners van Diekirch naar Esch-sur-Aizette. Reeds snel nam de Fransman Geminiani een kleine voorsprong, die na 21 km zelfs 3 min. 10 sec. bedroeg. Toen reageerden in het peloton de Nederlander Gerrit Voorting, de Luxemburger Kemp en de Fransman Poncet. De achtervol ging werd ingezet. Bij Cierve, na 55 km, was de voorsprong van de Frans man op dit drietal geslonken tot 1 min. 35 sec. Het peloton volgde op 1 min. 55 sec. Ook in de groep werd het tempo verhoogd. Aan de voet van de Drau- feld waren de drie achtervolgers weer in het peloton opgenomen en op dat moment lag Geriünianl slechts 308 meter vöor. De Fransman liep ech ter opnieuw weg van zijn belagers. Bij Eschdorf (90 km) volgde de karavaan op 10 sec. achter Gemi niani. Heftie stelde hii zich te weer. Reichiange (lis km) passeerde ny zelfs 5 min. vóór de overige renners. Peter Post. Mies Stolker en Gerrit Voorting verloren door lekke banden de aansluiting met het peloton, zjj volgden op 30-sec. Bij het naderen van Luxemburg bleek dat Geminiani wel erg veel van zijn krachten had geëist, vooral toen er enkele hellin gen genomen moesten worden. De grote groep Jachtte achter hem aan en met slechts 200 meter voor sprong reed hU het 11 km lange circuit op. Toch werd hij enkele kilo meters later ingehaald. Gedesillusio neerd stapte de Fransman daarop van zijn fiets. Peter Post volgde even later zijn voorbeeld. Tot in de vijfde en laatste ronde op het circuit bleven de renners bij een. Toen slaagde de Luxemburger Willy Kemp erin weg te komen bi) de beklimming van de Kayl. En met de hulp van zijn landge noten, die het peloton, afremden, luk te het hem zelfs ruim twee minuten voor te komen op de groep. Met 1 min. 28 sec. achterstand op Kemp ging het peloton over de eindstreep, hetgeen een dubbele Luxemburgse overwinning betekende. Niet alleen had Kemp de laatste etappe gewon nen, maar ook was Charly Gaul winnaar van de ronde geworden. In dat prachtige herenhuis, te midden van een oud park, was de volkshogeschool Olaertsduyn welis waar reeds negen Jaar gevestigd, maar het buiten was geen bezit van de stichting. Even heeft zelfs de dreiging be staan, dat het buiten verkocht zou worden, zodat de volkshogeschool het veld zou moeten ruimen. Dat gevaar is thans definitief afgewend. Het gevolg is echter wel, dat de stichting voor zware financiële ver plichtingen staat. Zy vertrouwt evenwel, dat het bedrijfsleven in de naaste toekomst meer daadwerkelijke steun zal geven dan in het verleden. ,De belangstelling voor het werk van de volkshogeschool groeit. Dat is een verheugend teken, maar we zouden ook graag zien. dat het be drijfsleven, dat het nut van ons sterven erkent, die toenemende in teresse ook metterdaad toont," zei de voorzitter, de heer G. C. M. Harde- beok. Hij noemde het „ronduit bescha mend", dat de volkshogeschool nog De Delftse seini-profclub DHC zal voor het komende seizoen geen nieu we contracten aangaan met de eer ste elftalspelers De Ruyter, Van Sckaik en Van Willigen, die niet meer in competitiewedstrijden zullen uitkomen. Melief (ex-Hermes-DVS) zal even eens niet meer worden gecontrac teerd, dit na medisch advies, Pieters (ex Laakkwartier) niet aangezien het bestuur van DHC hem niet ge schikt acht en Boekee en Van der Eyk niet in verband met de militaire dienstplicht, die deze twee spelers moeten vervullen. De transferlijst van DHC is nog niet samengesteld. steeds uitsluitend moet bestaan van overheidssteun. „Moge het Nederlandse bedrijfs leven in de toekomst in alle moge lijke opziohten meer belangstelling tonen. Door financiële steun, maar ook en vooral door veel mensen in de gelegenheid te stellen onze cur sussen te volgen," hoopte de voorzit ter. Een groep journalisten heeft gis teren een bezoek gebracht aan de volkshogeschool Olaertsduyn endaar in de middaguren een cursus bijge woond. Mr. M. Rooy hield een inlei ding over de betekenis van de dag bladpers voor de democratie. De voorzitter van de stichting lichtte doel en streven van de volks hogeschool toe: Een centrum, waar jonge volwassen mensen van elke rang en stand en van verschillende politieke en godsdienstige gezindheid elkaar ontmoeten, leren kennen en waarderen. Bij de Amerikaanse atletiekkam- pioenschappen te Bakersfield zijn in drukwekkende prestaties geleverd. Verrassend was $at 3a,ck Davis, die in zijn serie het 'wereldrecord op de 110 meter horden op 13,4 bracht in de finale verslagen werd door Lee Calhoun. Calhoun 13,6 en Davis 13,7. 3ob Morrow (die in de serie 10,2 liep) won de 100 meter in 10,3. Ook de tijd voor nummer 2, Leamon King was 10,3. Glenn Davis won de 400 m horden in 50,9. De titel kogelsto ten ging niet naar wereldrecordhou der Parry O'Brien (die nu tot 17,97 m kwam) maar naar Ken Bantam, 18,02 m. Het verspringen was voor Ernie Shelby met 7,965 m. Verder kwamen de titels bij de volgende atleten: 200 m Baker 20,6 (2 Stanfield 20,6); 3000 m steeple: Ashenfelter 9.4,1; hoogspringen: Du- man 2,08 m; 10.000 m: Truex 30 min. 51 sec; 800 m: Sowell 1.47,6; speerwerpen: Young 75,578 m; dis cuswerpen: Drummond 54,94 (we reldrecordhouder Gordien werd twee de met 54,407 m); 1500 m: Walters 3.48,4; hink-stap-sprong: Hollie 15,087 m; polsstokhoogspringen: Bob Ri chard 4,572 m; 400 m: Courtney 45,8. De federatie van door verzekerden en medewerkers bestuurde zieken fondsen heeft zaterdag In Utrecht haar jaarvergadering gehouden. Zij heeft o.a. de organisatorische proble men van het ziekenfondswezen be sproken. Dit gesohiedde aaa de hand van een nota, waarin was gesteld, dat de invloed van de medewerkers in de ziekenfondsen gehandhaafd moest worden en gewaarborgd. Daarbij zal echter niet onder alle omstandigheden worden vastgehou den aan de gelijke vertegenwoordi ging van medewerkers en verzekerden in de besturen. Het prachtige buiten Olaertsduyn eigendom is geworden van de stich- te Rockanje, dat thans definitie) I ting Eerste Volkshogeschool voor Zuid-Holland. Hieronder ziet u de zetel van die modernste van alle rustverstoorders, nu ook al doorgedrongen in de Libysche woestijn. Daarnaast is de nieuwste Life te koop.

Het Vrije volk | 1956 | | pagina 2