m en Verdere uitsla P olitie-Sportdag Velen vierden feest van de Coöperatie Een statig heer Dr. J. H. v. cl. Berg wegens 20-j. dienst gehuldigd En Willem maar hellen.. Contactavond Rocle Kruis Dodelijke val van fiets Onteigening Broersveld 4 Volks1wagen? Niet nodig, ons eigen produkt bracht ons roem mi Wat zij vingen Uit het dagboek van de politie Onderwijzers en dienstplicht Algerijnen gaan vandaag staken HET VRIJE VOLK WOENSDAG 4 JULI 1956 PAGINA 5 .(V. chiedetmmers onder elkaar T ele visieprogramma Orgelconcert Jacq P. Bekkers zal woensdag weer het orgel van de Grote Kerk bespe len. Uitgevoerd worden werken van D. Buxtebude, J. S. Bach, G. F. Han del, G. Pierné, P. Hindemith en Max Reger. H. Sjoers verlaat Dienst BB Tafeltje dek je" door het zuiden Jubileumserie: Martinit-Excelsior an onze verkeersredacteur) 'MIJNE IIEREN, nog altijd is de Britse auloinobielindiistric de grootste ex porterende auto-industrie ter wereld Gentlemen, nog steeds is een hetrer concents - The British Motor Corporation de grootste groep op zijn. gebied huiten Amerika. Heren van de persbedenkt, dat onze produktie dit jaar nog niet zestien per cent is gestegen Woord op tafel Burgerlijke stand assingen f Wisselkoersen Subsidies voor molenrcstauralie [slag auto 9 T?EIf GROEP NEDERLANDSE journalisten *-J heeft een gedeelte van de Engelse automo bielindustrie bezocht. Ons blad teas vertegen woordigd door zijn vcrkeersredacleur, die in vier verslagen zijn indrukken zal veeergeven. De ontvangst van de groep tras zeer hartelijk en royaal. De journalisten kregen automobielen ter beschikking, die, zij zelf konden rijden en beproeven. De terugreis van Birmingham naar Londen werd gemaakt per trein. Op het. perron ver scheen een statig heer in hoge hoed en geklede jas. In zijn handen klemde hij zwarte hand schoenen. Er was eett kleurioc viool in zijn knoovsgat. Hij was de stationschef cn hij kwam op deze wijze afscheid nemen. Hij doet dit hij iedere be- langrijke (jroep, die van zijn station vertrekt Het station van Birmingham moge een oude. besmookte kast zijnstijl hébben de Britten! !«UiUUUHHIUUÏUmUHUIIiUlflIUt!ïUSU[IHt!i!IE»ffi!!iÜi!l!JïillïinmmfIiïïH!?JillJm!liJt!SJÏÏüil!lHiaïli1UiiïUmii:ir, Het is erg om een tand oj kies te verliezen. Waarom is hel dan niet even naar om naar de kapper te gaan? Daar wordt zo om de paar we ken iets van ons persoonlijk wegge haald. Wij gaan vrijwillig naar de kapper om ons te laten ontdoen van bezit. De kapper toer kt, als hij vak- mail is, snel en zonder pijn. Mis schien, dat wij daarom geen angst hebben voor hem. Stel, dat we even hard naar hem. zouden moeten lopen als naar de tandarts. Het zou een ramp voor het land betekenen. De mensen zouden hun haar laten groei en uit angst voor de pijn. Want, vrienden, kom beken het maar op recht, het is geen pretje om de boor in kies oj tand te voelen. Het is nu wel erg flink om te zeggen: mij doet dat niets. Ik geloof 'het eenvoudig niet. Kappers zijn psychologen, even gevoelig als de kiezentrekker. Zij 'proberen ons met. praatjes over weer o; politiek van hun onmenselijke handeling af te leiden. Want. vrienden, er wordt ons iets wezenlijks ontnomen! Mij doet het pijn te zien dat met woest geweld (maar de kap per is o zo handig er. maakt allerlei bijgeluiden met zijn schaar om ons het scherpe geluid van het haarsnij den niet al te duidelijk ie laten ho ren) een haarlok van het lichaam wordt gescheiden. Het witte kleed, dat mij behoedzaam oen de schou ders wordt gelegd, is gelijk een dwangbuis, waaronder ik doodsang sten uitsta. De maatschappij eist nu eenmaal een fatsoenlijk voorkomen. Ik ga daarom naar de kapper. Ik vind het aardige mensen. Zij weten veel. Zij vertellen nog meer. Maar als ik het voor 't zeggen zou hebben: Ik zou ken omscholen tot toneelspelers, tot schoorsteenvegers of professoren. En ik sou dan uiteraard andere regels voor onze maatschappij opstellen. Een maatschappij vol baarden en lokken. Ten slotte: wij laten ons onze neuzen toch ook niet besnoeien als die te lang zijn? Deze week kan men alleen op za terdag met de VARA-Televisieelub om 8 uur naar een programma kij ken, waarin filmpremières worden vertoond. Om 8.50 begint dan de be kende weekend-show met mr. Doodle, Johnny Kraaykamp, het orkest van Max Woiski e.v.a. Het adres is als steeds: Lange Nieuwstraat 183 poort naast gym nasium. De volgende orgelbespeling is op 18 juli m.m.v. de sopraan Truus van Amey en Diny v. Ameyde, viool. Planlageconcerl Programma van het door Gusto's Muziekvereniging op zaterdagavond 8 uur te geven concert in de Plan tage: 1. Entrée de Concours (mars) Cori; 2. Ouv. Sophonisbe, A. Klug- hart, arr. O. Zurmühle; 3. Suite Ro- mantique, Fr. Popy; a. La le?on d'amour, b, Le rêve de Desdémone, c. Serenade a Roxane, d. Quand le repos a passe, e. Een farandoiant; 4. American Patrol, F. W. Meacham Delhaye; 5. Heitere Ouverture, E. Frilling6, De Vogelkoopman, C. Zei ler (S. P, v. Leeuwen): I. Met de Gusto op mars. De verdere uitslagen van de gehou den Politie-Sportdag op het BPM- sportpark „De Vijfsluizen" luiden als volgt: Atletiek: 100 meter hardlopen ju nioren: 1 D. van de Voorden (S.) 12 sec., 2 Visser (V.) 12.8 sec., 3 Goud siers <S.) 12.8: 100 meter hardolpen senioren: 1 De Ruiter (V.) 12.3 sec., 2 Pakvis (V.) 12.8 sec-, 3 Gros (S.) 12.9 sec. 4 x 100 meter hardlopen ju nioren: 1 Schiedam 50.1 sec., 2 Vlaar- dingen 52.7 sec., 3 RIPO te water 53.3 sec. 4 x 100 meter hardlopen se nioren: 1 Schiedam 52 sec., 2 Vlaar- dingen 53.8 sec., 3 RIPO te water 58 sec. Verspringen junioren: 1 Van der Voorden (S.) 5.68 mtr, 2 Visser (V.) 5.39 mtr, 3 Vink (S-) 5.29 mtr. Ver springen senioren: 1 Geeratz (S-) 5.01 mtr, 2 De Ruyter (V.) 4.79 mtr, 3 Loomans (S.) 4.75 mtr. Hoogspringen junioren: 1 Luiten (S.) 1.45 mtr, 2 Brouwer. (V.) 1.40 mtr, 3 Smit (V.) 1.35 mtr. Hoogspringen senioren: 1 Geeratz <S.) 1.30 mtr, 2 Van Vliet (RIPO) 1.25 mtr, 3 Loomans (S.) 1.25 mtr. Kogelstoten junioren: 1 Brou wer (V.), 9.97Ï2 mtr, 2 Van der Voor den fS.) 9.451 mtr, 3 Koole (V.), 9.3018 mtr. Kogelstoten senioren: 1 Overgauw (RIPO) 10.02 li mtr, 2 Stolk (S.) 9.95 li mtr, 3 Geeratz 8.79 li meter. In de kantine van het sport park. „De Vijjsluizen" vond dinsdag aan het slot van de Politie Sportdag de uitreiking van dc prijzen plaats. De heer H. Willems van Bevercn, voor zitter van de Schiedamse Po litie Sport Vereniging, sprak zijn tevredenheid uit over het sportieve verloop van deze loedstrijden. De majoor Silver, commandant van hel district Vlaardingen van de Rijkspoli tie te Water, reikte ten slotte de prijzen uit. Velen mochten fraaie bekers en medailles in ontvangst nemen. Mr. J. W. Peek, burgemees ter van Schiedam (links) en de burgemeester van Vlaardin gen, mr. J. Heusdens, zaten aan bij een lunch, ivaar de heer W'llems v. Bever en mid denzich met een korte speech tot de deelnemers richtte. De heer H. Sjoers. plaatsvervan gend ondercommandant van de Dienst Bescherming Bevolking te Schiedam heeft per 1 juli zijn ont slag bij deze dienst aangevraagd. Hij zal zijn werkzaamheden echter voor lopig nog voortzetten. De heer Sjoers is sinds 1952 in dienst van de BR. Het commando wordt tijdelijk waargenomen door de heer M. F. Engels. In september zal vermoedelijk een opvolger voor de heer Sjoers worden benoemd. l)e voorzitter van het Ned. Rode'Kruis afd. Schiedam, dr. J. II. v. d. Berg, opende woensdag in zaal Irene een contactavond, die werd aangeboden aan alle helpsters en heipers en in het bijzonder aan hen, die zich zo bereidwillig hebben getoond tijdens de collecte. Op de Koemarkt vond woensdag middag een ongeval plaats dat het leven koste aan de 17-jarige mej. C. K. uit de Overschiesestraat, leer- onge aan de huishoudschool te Schiedam. Het meisje reed op haar fiets over de Koemarkt, toen haar in de bocht bij hotel De Kroon een zeer lange trekker met oplegger passeerde. Ver moedelijk schrok het meisje van de lengte van de wagen, waardoor zij Qe macht over het stuur verloor en kwam te vallen. Zij kreeg de achterwielen van de wagen over zich heen en werd vrij wel op slag gedood. Het slachtoffer is naar het gemeenteziekenhuis over gebracht. De commissaris van politie ver zoekt degenen, die getuige waren bij uit ongeval zich te melden op de af- aekng Verkeerspolitie, Lange Nieuw straat 53—55. De politie te Schiedam is er ach ter gekomen dat de negenjarige Wil lem regelmatig misbruik heeft ge maakt van de telefoon. De knaap belde garagehouders op en liet allerlei taxi's de stad insturen. Ook belde hij de politie, de PTT en-de brand weer. Bij een groentenhandelaur in de stad gaf hij een gefingeerde bestel ling op. Een Rotterdamse sloperij liet hij zogenaamd een auto uit Schie dam ophalen. De politie heeft een einde gemaakt aan deze telefonische avontuurtjes. De gekostumeerde optocht „Tafel tje dek jetrekt vanavond door het Zuiden (Gorzen) van de stad. De verklede kinderen verzamelen om 7 uur op de speelplaats van de school Dwarsstraat. Daar wordt met de deelnemers (sters) gespeeld, het sprookje verteld en om ongeveer kwart voor acht vertrekt de stoet. Aan de kop gaat de band van de Oranje Garde, dan volgen de ezel en twee zoons van de kleermaker, daar na de kinderen en in het midden marcheert de Jonge Harmonie. De route is: Maasstra-LekstraatPoortugaaat Dwarsstraat, Ridderkerkstraa t, Niieuwe Maasstraat, Lekstraat. Poor- tugaalstraat (even) Poortugaalstraat (oneven), IJsselmondestraat. Oude Maasstraat, Abbenbroekstr. Zwarte- waalsestraat, Voornsestraat, Klaas- vvaalsestraat-, Fernlssestraat, Ploeg- straat, Dwarsstraat, Gasstraat, Dwarsstraat, Hagastraat. Groene- laan, Beierlandsestraat naar Nieuwe Maasstraat bij houthandel Van de Wetering. Vrijdag speelt Martinit haar - laatste wedstrijd van de Jubile;. serie tegen de 3de klasser Excel.su/. 20. Nu alle elftallen geheel vrij zijn van competitiewedstrijden zal voor i een zo sterk mogelijk elftal worden samengesteld uit spelers, die in aan- merking komen om het komende seizoen Martinit in de 4de klas van de KNVB te helpen. Een bijzonder woord van waarde ring richtte dr. v. d. Berg tot twee broeders van de GG en GD, de heren L. van Rij en B. Maan, die zich ge- aurencffi het'afgelopen cursusjaar be schikbaar stelden om candidaten op te leiden voor- het helpsters- en hel persdiploma. Zij ontvingen uit han den van dr. v. d. Berg een boekenbon. Vervolgens reikte dr. G. Sterk v. d. Weg, de kolonnecommandant, 18 EHBO-dipïoma's en 8 helpersdiplo ma's uit. Dr. Sterk v. d. Weg feliciteerde tot slot mevr. B. Mak-Verbrugge en de heren D. Sitton en J. Trum voor het behalen van het instructeursdiploma. Zij hadden de naam van het Schie damse Rode Kruis in Den Haag hooggehouden De secretaris van het Rode Kruis afd. Schiedam, mr. Roos, huldigde dr. v. d. Berg voor het feit, dat hij 20 jaar trouwe dienst had vervuld. Na de pauze werd de film „Het le ven van Louis Pasteur" vertoond. Dr. Sterk v. d. Weg>schetste in zijn korte inleiding het leven van Pasteur, die leefde van 18821895 en veel gedaan heeft voor het welzijn van de mens heid. Zijp werk was een verrijking voor de iftedische wetenschappen. De burgemeester van Schiedam, maakt ter voldoening aan het be paalde in artikel 80 der Onteigenings wet bekend, dat ingevolge bovenge noemd wetsartikel een bij besluit van de gemeenteraad van 29 juni 1956 voorlopig goedgekeurd, uitgewerkt plan met uitvoerige kaarten, een grondtekening en verdere bescheiden tot onteigening op grond van het be paalde in art. 77, le lid, le der Ont eigeningswet-, in het belang der volks huisvesting, ten name van de Ge meente Schiedam ter verkrijging van de beschikking over ongebouwde en gebouwde eigendommen, kadastraal bekend gemeente Schiedam, sectie B RVS. 1733, 1735. 1736, 1737, 1738, 1739, 3307, 3308, 1426, 1375, 1374, 2987. 2349, 2126, 2350, 2926 en 3032, gelegen tus sen het Broersveld en de Broersvest, op 6 juli 1956 ter secretarie (afd. Al gemene Zaken, stadhuis) t.m. 4 Augustus voor een ieder ter inzage liggen. Volgens artikel 81 van bovenge noemde wet, kunnen belanghebben den uiterlijk veertien dagen na ver loop van de termijn voor nederleg- ging van hun bezwaren schriftelijk aan het gemeentebestuur opgeven. 9 Als wij maar schej -.den, konden wij aan California zoveel sportwagens kwijt als wij maar wilden en zoud,. nnen maken. Een sportwagen fabriek als de MG in Abingdon, Berkshire, is alles dank zij Amerika, dat 71 percent van de produktie afneemt, en zou niets be tekenen zónder de Verenigde Staten. Onze produktie veranderen? Waarom zouden wij? Wij menen beroemd te zijn geworden door wat wij hebben gemaakt en die weg zullen wij blijven volgen.' De plaats, waar deze volzinnen val- [|§||||fe,a8S&<' 41' len, is meestal de tv® stijlvolle ontvang zaal van een lan delijk Engels ho tel en soms ook de fraai betimmerde bestuurskamer van een grote Britse fabriek. De woorden wor den gesproken tot een gezelschap van een goede dertig Nederlandse jour nalisten, die naai' het Verenigde Ko ninkrijk zijn geno digd om bij een bliksembezoek iets te zien van een in dustrie, die op het ogenblik in liet centrum staat van de wereldbelang- stelling. De woorden wek ken soms verbazing en een enkele maal een gevoel van verzet, want ieder begrijpt, dat deze dertig journalisten niet zó maar naar Engeland zijn ge komen. Zij zijn vastbesloten het onderste uit de 'kan te halen en er nu eens het fijne van te weten te komen. A'oor zij weggingeu, hebben zij ge lezen van 'automation' en de con flicten, die daarmee gepaard gaan. Zij hebben Reuters ontboezemingen van enige weken geleden gepubli ceerd over de teruggang van de Brit se automobielverkopen iu Europa. Over de verdringing van de Engels man door Duitse.- Italiaan en Frans- men liet accepteren.' redevoeringen door. klonk in hun AUTOMATISERING in de per- ctie. In de Morris-motoren fabriek tc Coventry, die ver van le Oxfordse assemblagefabriek iaat, worden versnellingsbakken >l-automatisch vervaardigd. man op de contine«.'a!e markt. Zij hebben berichten gezien over Zij zijn het Verenigde Koninkrijk Pn TFfTlrWPht" Van WAT Alrron i V-, 7.1ir» inrincfl-i (rann recti-. o)7/in nv. vielen, die juist bij de Britiseh Motor Corporation zulk een onrust hebben veroorzaakt. Van de mogelijkheid tot zulke ontslagen was tegenover ons niet gerept, zodat achteraf moet wor den geconcludeerd dat de directie de zaak wel wat te optimistisch heeft voorgesteld. Behalve ettelijke vertegenwoordi gers van de dagbladpers, is de hele Nederlandse vakpers op motorgebied meegekomen. Daar zijn de mensen, die precies weten wat er te koop is op de internationale markt, wat het publiek wil en wat er aan ontwik keling te wachten staat. leraar en hij spreekt voor de vuist weg en met- geestdrift. Soms met enige verontwaardiging. En wat verneemt men? Kijk naar Citroen" 'Citroen.' zeggen zij, "bracht twin tig jaar dezelfde wagen en dat ging goed. Volkswagen is in geen tiental len jaren veranderd en heeft hij soms geen succes? Waarom zou men dan onorthodox moeten zijn. flccft onorlhodoxic op zich zelf dan voordelen?" Dat waren de letterlijke antwoor den. Een pleidooi voor het conserva tisme zelf, zou men kunnen zeggen. En tóch, en tóeh is onze sterke in druk, dat deze groten in de auto wereld zich wel degelijk bezinnen op bedreiging en gevaar. 'De verkoopbelasting binnenslands is zestig percent.' klagen zij. 'Austra lië en Nieuw-Zeeland hebben de Im port beperkt. Op het continent on dergaan wij de grote concurrentie van die landen, die een eigen auto mobielindustrie hebben. De invoer rechten zijn daar enorm hoog.' 'Het zijn de kleine landen.' geeft men •toe, 'waarvan wij het daar moeten hebben.' De Nederlandse pers ls bij dit be zoek voortreffelijk ontvangen. Een week lang werd zij gegidst en men mag wel zeggen gefuifd in een sfeer- van allerhartelijkste kameraadschap. Men sprak elkaar bij de voornaam aan en men ging om als jarenlange (Tienden. Er was geen twijfel of men haalde deze afvaardiging van ons Jand, dat, naar de waarde geschat, de tiende klant is, met vreugde in. Er was niets, hoegenaamd niets van wat men wel eens stijve Britse conventie noemt. De vriendschappelijke waarschu- Laat ons voorzichtig zijn met dit vei7>anenc^ aandrang, die samen te vatten Want hun vehoi d<ï, Ned£,r!anóse week- en dagblad- men hebben deze ££- ten scenszins prijsgegeven en zij ook niet zijn voorbijgegaan. Het zou liebbc, niels verklapt van de din gen dit zij niet kwijt willen. Zoals i 't de aanvang van dit ver slag blijk, hebben zij een optimis tisch getu genis gegeven van hun ons vertezen. als dat ten slotte toch het geval bleek te zijn. 'Zijn wij iets wijzer geworden?' vroeg ons na de laatste grote maal tijd een collega. Ik geloof inderdaad, tak van '.ijverbeid."'Wat wij doen dat wij het zijn. Het zal waarschijn- is goed r.i zoals wij het doen, moet lijk. veel later blijken. een werkweek van vier dagen in deze en zijn industrie geen van allen on- industrie en gedurende de hele week welwillend uezinr> TntwmHft,! -r van hun bezoek is het mogelijke Geboren: Maria L., d. v. J. J. M. Westerholt en J. E. van de Goor- bergh; Evert J., z. v. W. van Loenen en E. van der Gaag: Erna, d. v. C. Kruines en A. G. Vermeulen. Vangstberichten van hedenmor gen: VI 70 23 k.. VI 79 17 k„ Vi 172 2 k., VI 203 75 k„ nog 12 netten, Vi 206 80 k„ nog 20 netten, VI 207 thuis varend, VI 208 27 k„ VI 216 30 k„ VI 29 2 k., VI 86 6 k., VI 97 thuisvarend, Vi 114 24 k., VI 115 90 k. nog 34 net ten, VI 142 35 k., VI 190 50 k„ VI 196 25 k„ Vi 197 14 k„ VI 199 25 k., VI 53 8 k., VI 61 8 k„ VI 71 8 k., VI 166 4 k„ V! 50 2 k„ VI 14 3 k.. VI 96 2 k„ VI 84 thuisvarend, VI 89 4 k.. Vi 112 3 k., VI 132 2 k. 4 juli: Vertrokken VI 83, L. Rog. ontslag van 2400 man bij één "fa briek hangende... En tenslotte hebben zij één woord in hun hoofd en dat woord wordt ook herhaaldelijk en zonder schroom op tafel gewoipen. Het luidt 'Volkswagen'. Het bezoek werd echter gebracht en deze artikelen werden geschreven vóór plotseling de massale ontslagen welwillend gezind. Integendeel. Maar in persconferentie na persconferen tie en in elke andere ontmoeting met de voormannen van de Britse auto industrie, oefenen zij een enorme druk uit op hun gastheren. Ven'i W'aar- c aan?' Bij het verlaten" van het station brak mevr. C. E. v. d. B, woensdag avond haar enkel. De GGD heeft haar naar het Eudokiaziekenhuis te Rotterdam vervoerd. De politie betrapte woensdag avond de 2ö-jarige distillateursfcneeht A. J. M. op het stelen van een fiets, die op het Broersveld stond. M„ een goede bekende van de politie, werd naar het bureau overgebracht. Bij de politie is aangifte gedaan van vermissing van een fiets ten name van J. E, P. te Schiedam. Het rijwiel stond gisteravond op slot tegen een pand aan de Nieuwe Mat-heries- serstraat. Door baldadigheid werd in een keet van Van Haaftens aannemings maatschappij. die tussen de Oude Dijk en de Schiedamse Schie staat, voor 30.- schade aangericht. In breker' omleiden enkele installaties van edrijf. 'Waf wilt ge?' vragen zij. mee komt ge? Waar werkt g_ Zal de als conservatief bekend staan de Brilse motorindustrie spoedig met verrassend nieuwe dingen kernen of zal zij zich laten terugdringen, om dat zij geen initiatieven kan of wenst te nemen? Zal zij ooit een 'Volkswagen' brengen? De ene vraag na de andere wordt losgelaten op de man in de voorzit* tevsstoel. Soms is de 'chairman' de brede en gedegen figuur van een 'captain of industry', die zijn woor den kiest met bedachtzame diplo matie en hoffelijke nietszeggendheid Een andere maal (en dan geldt het de sportwagenfabriek) heeft Ue pre sident van de company de lenige gestalte van een vlotte gymnastiek- Keer vele leclen waren, woensdagavond in gebowio Arcade bijeen gekomen om het feest van de Coöperatie le vieren. Zoals men weet heeft Schiedam, ter gelegenheid van de Internationale Coöperatiedag, een Coöperatieweetc georganiseerdxoaaraan door alle aangesloten winkels wordt deelgenomen. Voor het onderwijzend personeel, dat in 1955, doch niet op 1 mei 1956 bij het l.o. werkzaam was, zal de 3%-regeling eveneens van kracht worden. Gemeente- en schoolbestu ren zullen hierover richtlijnen ont vangen. Onderwijzers, die geslaagd zijn na de spoedcursus voor het l.o. kunnen verlenging van uitstel voor eerste oefening krijgen, indien zij voor oktober een betrekking vervullen aan een twee- of driemansschool. Zij, die bereids een oproeping kregen, maar nog voor 1 oktober wilien solli citeren, kunnen tot zolang eveneens uitstel krijgen. Onderwijzers, die niet voor 1955 reeds een jaar uitstel van eerste oefening kregen, kunnen nu eveneens verlenging van uitstel aanvragen voor zover zij geboren zijn in de jaren 1935 en 1936. Voor leraren, die opgeroepen zijn en die tot het kaderpersoneel beho ren, duurt overleg over mogelijke vrijstelling nog voort. Dit heeft mi nister Cais medegedeeld in antwoord op vragen van het Tweede-Kamerlid Gortzak. De Algerijnse nationalisten hebben root vandaag, wanneer de verovering ran Algerië in 1830 zal worden her- lacht, een algemene staking afgekon- ligd. Politie en leger hebben opdracht teer streng op tc treden tegen orde verstoorders. Aangezien de staking door de Fran se autoriteiten als een uitsluitend po litieke zaak wordt beschouwd, zulien degenen die het werk neerleggen, wor den gestraft. Uit angst voor vergeldingsmaatre gelen van de zijde van de rebellen durven de meeste Algerijnse werkne mers vandaag echter niet op hun werk te verschijnen. Velen hebben er al iets op gevonden: zij nemen een snipperdag. 4 JULI Engels pond Amerik. dollar Franse frank Belgische frank Zwitserse frank Zweedse kroon Duitse mark Deense kroon Noorse kroon Zwitserland (vrij).. Canada Italiaanse lire Japanse dollar Turkse dollar Surinaamse gulden 10,63 "S—10.64 3,82"/.,.—3.83'fn 1,0852 t-i1,08621 8 7,65 :!17.65', 87,30—87,35 73,65—73,70 31.13—91,18 55,0155,06 53,18'b53,23'.- S9,89ri—89,90'i 3.84-ü— 3,89 h 60,87 L 60,92 ia 3.76:13,77'i 3.797/i»3,79f)É< 200.50—203.50 HET VRIJE VOLK SCHIEDAM Redactie en Administratie: Passage 20 - Tel. 68798 Officiële koersen Oostenr schilling 14.58';14.64':. Portug. escudo 13.15—13.28 Tsjechische kroon 52.62—52.94 Antill. gulden 200.50—202.50 In Noord-, zuidwest- en Duitsland en in Berlijn is ernstige schade aangericht door zware on weersbuien. In verscheidene plaatsen kwamen straten en kelders onder water te staan. Terecht merkte de voorzitter van de Schiedamse DES op dat men met alle vlaggen van de DES-winkels een lint zou kunnen vormen, dat de hele wereld omspant! In zijn toesprank tot de vele be langstellenden belichtte de voorzitter van de propaganda-commissie. de heer A. Bakker, het werk van de coöperatieve verenigingen. De be langen van de DES worden be schermd tegen willekeur van de han del en de industrie, aldus de heer- Bakker. Tijdens deze feestelijke bijeenkomst n erden enkele films vertoond, o m, een charmante muziekfilm, een pro pagandafilm en een grappig 1. eer- filmpje. Mouse Trappen Na de pauze genoten de aanwezigen van de gees tige Engelse film The man in the white suit. De heer J. v. Amstel hield voorts een propaganda-speech. De DES neeft, zo zei hij, een tweeledig doei. Men streeft ernaar de consument zo voordelig mogelijk te laten kopen, maar naast deze materiële zi'de is er ook een ideële. Want de heersen de gedachte is toch wel het uitgangs punt: De noodzakelijke levensbehoef ten voor de mens mogen niet winstobjecten worden gemaakt. Voorts deelde hij mee dat in ,s"lds, de oprichting van DES. het ledental gegroeid is 1800 tot 5300. DONDERDAG Bioscopen: PASS AGE-THE ATEB, 2 en 8.15 uur: De mooiste vrouw van de wereld (14 U), .MON O POLE -THEATER 2. 7 en 9 u.: Ccstoien liefde {18 jr). Apotheek: Fit. Evers. Lange Haven 81. Tentoonstellingen STEDELIJK MUSEUM. 2—5 uur: Schilderijen van Cornellle. Diversen: DWARSSTRAAT. Jeugd Jolijt. uur: Optocht tot van Op voorstel van GS hebben de Pro vmciale staten van Zuid-Holland ver schillende subsidies verleend voor de restauratie van molens. Het betreft hier de korenmolen te Ond-Alblas de korenmolen te Zuid-Beijerland de korenmolen te Riisoord. De cirie korenbloemen" te Schiedam en de windwatermolen van de Stevenshof- jespolder te Wassenaar. Ingetrok- xen werd de subsidie voor de restau ratie van de molen in de polder Vi ouv geest te Alphen nan den Rijn VRIJDAG Bioscopen: PASSAGE-THEATER 2 cn 8.35 uur: The man with the golden arm (18 jr). MONOPOLE-THEATER. 2. 7 en 9 u.: Heersers der vallei (14 jr). Apotheek; Fa. Evers, Lange Haven 81. Tentoonstellingen STEDELIJK MUSEUM. 2—5 uur. Schilderijen van Corn ei lie. CULT CONTACT CENTRUM. 9-6 uur werken van Frits Klein. ROTTERDAMSE BIOSCOPEN AKEN AThe desperate hours. 2. 7 en 9.30 uur (18 jr). CAPITOL. Een kus voor Je sterft. 2. 7 en 9.15 uur (18 jr). CENTRAAL: Strangers on a train. 2. 7 en 9.15 uur (18 jr). CINEAC: Journaal van 9 tot 5.15 uur. Botsende jeugd. 5.30, 7.45 en 10 uur (is jr). COLOSSEUM: The rose Tattoo 2. 7 eri 9.15 uur (18 jr.). HARMONIE: Comanche! 2. 7 cn 9 15 uur (14 Jr.). LUMIËRE: The return ol Jack Slade. 2.15. 7 en 9.30 uur ij4 jr). LUTUSCA: Jacht zonder ?en<ide. 2.15 7 en 9.30 uur (13 jr). LbXOR: De politie volgj het SDCor eu 9^30 uur (18 Jr). ROTTERDAM, 4 juli Aan de Visafslag alhier werden van IJmui- den, Stellendam en elders 250 kisten vers zeevis aangevoerd. De prijzen waren: Tong midd. 2 60 —2.65; id. klein 2.30—2.35: id. slips 1.80—1.85; Tarbot midd. 1.601.70; id klein 0.90—1.10: Griet 0700.85 alles' per kg; Schol midd. 31—34: id. klein zuid- 22!7' Schelvis midd. 1822; id, klein 912: Kabeljauw midd. 38-Lo' ld. klein 17—19; Makreel 21—26: Zeehanen gr. 54—56; id. midd, -36" id. klein 20—22: Wijting 11—14 alles per kist. en 9,15 uur METRO; Berucht. (18 jr>. PRINSES: Onsterfelijke lieiq.-. 15 7 en 9.30 uur <14. j r REX: De dief van Damascus. 2 7 en 9.!e uur (54 Jr). THALIA: De prairie verclwlliu. 2 17 en 9.30 uur (a.l./. 't VENSTER: Hoffmann's verteUnven 2. 7 en 9,15 uur (14 jr). VICTORIA: Het meisje van de rivse- -. en 9.15 uur (IS Jr). ROTTERDAM DONDERDAG Tontel en muziek: GROTE SCHOUWBURG, Zuldplelu. De (v)lach In top door bet Radio- revue-ensemble van Kens van Dorth, 8 uur.

Het Vrije volk | 1956 | | pagina 3