Vraag naar winkelpersoneel leidt tot nieuwe cursus Leerling-verkoopster kan nu vele kansen benutten DE ijen gaan nu rekenen Beslissing opgeschort Man en vrouw bij aanri jding gewond Concert in Duitse kerk Leopold Hager nu al meester op orgel Fortuna tevreden met de competitie-indeling Vlaardingers krijgen sterke tegenstanders NIEUWE OPLEIDING HUISHOUDSCHOOL Een opruiming die alies overstemt wmm T oneelwedstrij d in september Geld van Raad van Arbeid verduisterd Jehova-congres in Nijmegen Prijzen voor Wandellust Diploma Engels voor politie HET VRIJE VOLK DINSDAG 17 JULI 1956 PAGINA 5 DE GROTE BEHOEFTE aan leerling-verkoopsters, die bij de middenstand van niet geringe betekenis is, mag de aanleiding worden genoemd tot het instellen van een nieuwe cursus aan de Huishoud- en Industrieschool voor Schiedam en om streken. Vanaf september zal men er starten met de cursus leerlinr-verkoopster, waarmee men dan in die grote behoefte hoop te kunnen voorzien. Deze cursus is in Nederland, althans op de huishoudscholen, nog niet algemeen verbreid. Pas enkele scholen, met name in Breda en Heerlen, leiden de meisjes sinds kort op tot leerling verkoopster. Men kent uiteraard deze opleiding wel, doch meer op gespecialiseerd terrein, namelijk bij de desbetreffende vak scholen. De Schïedamse Huishoud- en Industrieschool heeft gemeend niet achter te mogen blijven bij de uitbreiding van het onder- wijs-programma en zo zal er dus, naast de vakopleiding een nieuwe cursus ontstaan, die tot vorming van een leerling-ver koopster. Groot belang Ook voor de huishoudschool is een uitbreiding van 't lesprogramma van groot belang. Immers, de meisjes mo gen niet voor hun vijftiende jaar praktisch werk verrichten. Wanneer de leerlingen na onderwijs op de lagere school te hebben gehad, de huishoud school bezoeken, krijgen zjj er een primaire opleiding, die twee jaar duurt. Zij zijn dan veertien jaar en chieda?nmers onder Loting O.v.D. Toelatingseisen Leerplan Minder klachten 290 200 NU 87c'® Weer overwinning voor Schiedam Samenwerking in bloemenhandel Tien maanden geëist Bromfiets verleende geen voorrang Burgerlijke Stand Ronde van Maassluis Harde dobber In 1931 wendde het bestuur van de school zich al tot het Ministerie van Onderwijs met het verzoek, een derge lijke opleiding toe te staan en helpen te bevorderem Dat zou uiteraard met rijkssteun moeten gebeuren. Maar het rijk voelde er destijds niets voor en het bleef dus bij vage plannen. Nu echter, waar de behoefte aan winkel personeel zich zo dringend doet gel den, ziet men het belang van zulk een opleiding met graagte in. Het was min of meer een toeval dat mij, tijdens een bezoek aan de Huishoud- en Industrieschool, een bron aanboorden, waarvan wij het be staan niet vermoedden. Wanneer men in de 'school binnen komt, vindt men, tegenover de in gang, enkele kleurige „tegels" achter glas. In een soort wandkast zijn werkjes 'van leerlingen tentoonge steld alleraardigste plaketen, waar op met glasmozaïksteentjes figuren zijn „gemodelleerd". Een heel een voudige bewerking; men drukt een voudig de steentjes in de vochtige klei en laat het geheel drogen. De boetseerklei kan dan na het drogen, worden gekleurd. Zo onstaat een vrolijk borduurwerk met kleine steen tjes, dat het heel goed doet. Een vorm van vrije uiting ook, die naast de te keningen de kinderen kennelijk veel plezier oplevert. Maar via het spoor van deze werk jes hoorden wij van de artistieke kwaliteiten van sommige leerlingen en wij kondenalhoewel dat geenszins d.e bedoeling van ons bezoek was, een kijkje nemen in de tekenklas. Dat daar de onderwijsmethode uiterst progressief is, bleek onmiddel lijk. De vrijs uiting wordt er in al zijn schakeringen toegepast. De leer lingen kunnen met vele soorten te kenmateriaal werken, en wij zagen bepaald opmerkelijke proeven van be kwame linoleum- of aardappeldruk. Ook de groepstekeningen getuigen van een enthousiast onderwijs, waar niemand gedwongen wordt de ouder wetse methoden na te volgen, maar volgens aanleg kan werken met verf of tekenpotlood. Toen wij dat allemaal zagen speet het ons oprecht dat wij niet meer op. school zitten. Wat een vrinst is die vernieuwing van onderwijs! Televisieclub In het Blauwe Huis kunnen de te levisie-liefhebbers met de VARA- televisieclub vanavond kijken naar een film over bergbeklimmers. Za terdag geeft de NCRV een zonnig programma vanuit het openluchtthe ater in Den Haag. Voor de thuisblij vers treden Hetty Berger en Johan Fiolet op. Aanvang 8 uur. De prijzen bij de loting van de Ontspanningscommissie Algemene Bond van Ouden van Dagen zijn als volgt uitgeloot: nr 2882, koekoekklok; 2737, eetservies: 499, tafelkleed; 4469, theeservies: 1053, wollen dekens; en als zesde 2499, sierkleeö. Prijzen kun nen worden afgehaald bij A. Kop- penol, Tabristraat 63. kunnen zich tot de tot werken be voegde leeftijd, specialiseren in een vakklasse. Het is voor de meisjes, die vaak toch „clandestien" nog ergens terecht komen, van uitermate groot belang dat zij tot hun 15de jaar onderwijs ontvangen. Op deze wijze zal dit onge oorloofd werken de arbeidswet be paalt dit nu eenmaal tot een mini mum kunnen worden beperkt. De eisen voor toelating tot deze nieuwe cursus houden alleen de pri maire opleiding in. De meisjes moeten na zes jaar l.o„ dus twee jaar huis houdkundige ervaring hebben opge daan op de school. De duur van de nieuwe cursus, die in september be gint, is een jaar. Als doel wordt ge steld een goede, verantwoorde oplei ding tot leerling-verkoopster, welke laatste zich, met de opgedane er varing, kan opwerken tot verkoopster wanneer zij eenmaal haar kermis aan de praktijk zal hebben getoetst. Het leerplan voor de cursus is in TL .a '.rote lijnen opgesteld door het elRXtdr '.epartement van O, K en W. Er zul- ien per week 34 lestijden van vijftig minuten worden gegeven, waarin om. verkoopkunde, Nederlandse taal (met rekenen). Engels, tekenen (reclame- schrift, handenarbeid, etaleren) en kennis van stof en' patroon-stofbe- rekenen zullen worden onderwezen. specialisten uit de verschillende branches) en sociale wetgeving, huis houdkunde en warenkennis. Men hoopt met de instelling van een dergelijke cursus de klachten van de middenstand over de capaciteiten der verkoopsters te kunnen omzetten in bewondering voor de algemene kennis en het „peil" van de persoon lijkheid. Vooral dit laatste is van grote betekenis en daar zal dan ook door de docenten de grootst mogelijke aandacht aan worden besteed. Het aantal aanmeldingen Is reeds verheugend. Het minimum aantal leerlingen (16) dat nodig is om voor rijkssubsidie in aanmerking te kun nen komen zal zeker worden over schreden. Vooral de Kamer van Koop handel en Fabrieken voor de Be neden-Maas te Vlaardingen heeft zich beijverd contacten te leggen met scholen, waar de betreffende cursus al wordt gegeven, om op deze wijze de nodige ervaringen op te kunnen doen. Naar alle waarschijnlijkheid zal ook de R.K. Huishoudschool in Schiedam in september met een soortgelijke cursus starten. Advertentie IJM Een enorm voordelige opr ulmlngtpsr tij VERENDE MATRASSEN „SULTANA-SUCCES" met binnenwerk van prima conliche «talen veren, dagejijaé afdekking en overtrokken met restanten van da rwaarsla kwaliteit zijden damast (die alleen voor de duurste matrassen gebruikt wordt) 1 - persoont NU 2 - parsooni NU Langdurige garantie. Restantpartij zware wollen WILTON KARPETTEN In 6 verschillende Perzische dessins In donkere warme kleuren. 'n Prachtig karpet f 30.- - I 40.— benaden de waarde. Ook nog in 'grotere en kleinere maten voorradig. ROTTERDAM BINNENWEG, BEtJERLANDSELAAN (Vervolg van voorpagina) Het is duidelijk, dat de oliemaatschappijen verder nog open oog zullen hebben voor het feit, dat Rotterdam reeds beschikt over een uitmuntende havenoutillage, yooral ook voor de over slag van olie. Verder zal het hun niet ontgaan, dat de afstand van Rotter dam naar het Roergebied korter is dan die tussen Wilhelms- haven en de raffinaderij. Gevolg: goedkoper onderhoud. Om de meisjes meer zelfvertrou wen te geven is de speciale lestijd expressie en declamatie ingelast. Tijdens die les leren de meisjes zich goed uit te drukken tegenover de klant en een algemene beheersing van de taal. Zeer belangrijk is ook de les lichamelijke opvoeding, die er toe zal bijdragen dat de aanstaande verkoopsters, dank zij een goede houding tijdens het staan, minder vlug vermoeid raken. Het leerplan vermeldt danaiog op voedkunde, koken, warenkennis, Cursorische les (onder leiding van Het echtpaar Koopman uit Amster dam is vanmo.^sn ernstig gewond geraakt bij een botsing op de Rijks weg onder Pijnaeker. Zij botsten met een personenauto op een vrachtauto uit Rotterdam en kwamen in de wrakstukken bekneld te zitten. Met snijbranders moesten zij uit de rava ge worden bevrijd. Zij zyn in het Coolsingelziekenhuis in Rotterdam Er is weer Iets meer bekendge maakt, omtrent de al lang geleden aangekondigde toneelwedstrijd, die onder auspiciën van de Schïedamse Gemeenschap tijdens de wintermaan den wordt georganiseerd. Zoals wij al berichtten zullen zes (van het grote aantal Schiedam.se verenigingen!) gezelschappen deelne men. De wedstrijden worden in Musis Sacrum op vrijdagavonden gehouden. Of men in september kon beginnen kon men ons nog niet definitief zeg gen, maar men streeft wel naar een datum in die maand. Tijdens een bijeenkomst in Arcade hebben enkele vertegenwoordigers van de deelnemende verenigingen iets van het programma uit de doeken gedaan De Schïedamse Onderwijzers Toneel vereniging zal de toneelstukken „De gevaarlijke bocht" en ..Meisjesiy- ceum" brengen. Het gezelschap Bre- derode gaat .Hotel Het Gulden Vlies opvoeren en Utile Dulcl is van plan het stuk „De vogels zwijgen" in te studeren. De kleine, jeugdige Leopold Hager uit Salzburg heeft vorige week vergeefs naar de prijs van het Internationaal Orgelconcours të Haarlem gedongen: de jury maakte uit, dat Klaas Bolt en Johan van Dommele hem de baas waren, en met die uitspraak konden we ons zeker verenigen. Dat betekent echter niet, dat Leopold Hager het In het orgelspelen niet ver gebracht zou hebben; de prijs gold de beste Improvisatie, en het is best mogelijk, dat hij technisch niet de mindere van de prijswinnaar was. Zijn techniek, de beheersing van het manuaal- en pedaalspel en de registratiekunst, zoals we die op het indrukwekkende St.-Bavo-orgel van hem hoorden, bleek van voortreffelijk gehalte. opgenomen: hun toestand is niet le vensgevaarlijk. Het ongeluk gebeurde doordat de vrachtauto bij het inhalen van een Belgische trekker met oplegger piot seling moest inhouden, omdat de Belg naar links uithaalde om een motor te passeren. De Rotterdamse vracht auto bestuurd door J. Köeïega raakte aan het slippen en schoot de linker weghelft op, waar hij tegen de perso nenauto van M. Koopman botste. De Belg reed door maar is later achter haald. HU had van het ongeluk niets gemerkt. De ravage was groot: het verkeer moest gedurende een half uur worden omgelegd. Schiedam I is wederom een stapje dichter bij het kampioenschap ge komen. Zaterdag trokken de zwartiwitten naar Bussum om daar een bezoek te brengen aan het onderaan staande Allen Weerbaar. Op het praohtige sportpark aan de Meerweg Is het 'voor de Schiedam mers een waar slagfestijn geworden. Beide, door Allen Weerbaar gepro beerde werpers, konden de slaggrage Schiedam-ploeg niet in bedwang houden. In de eerste inning was de stands reeds 60 in het voordeel der zwartwitten en tot en met de 6e in ning leek het erop of de 0 gehand haafd zou worden Een Inzinking van tverpeT Reljnierse werd hem nood lottig. De eindstand van deze een zijdige wedstrijd werd 208. G. Kok was degene die het 100ste punt voor de Schiedammers kon scoren, een feit dat niet dikwijls bij het honikbalspel in de tweede klasse voorkomt. Doordat DOS stadgenoot SW een fikse nederlaag toebracht is het mo gelijk dat op de Boshoek de kam- pioensvlag kan worden gehesen in dien DOS in Ufcreoht zal verliezen. Voorlopig hebben de oliemaat schappijen hun beslissing, die zij aanstaande woensdag zouden nemen, opgeschort. Ze wensen alle bereke ningen te zien, voordat zc beslissen.... We vernemen, dat vooral British Petrol zich sterk tegen een besluit zou verzetten, voordat een nauwkeu rige kostenberekening ls gemaakt. De Duitse Shell zou het plan Wil- heimshaven al definitief afgewezen hebben op grond van de bovenge noemde berekeningen. Onze correspondent te Bonn acht het zeer onwaarschijnlijk, dat de Duitse overheid bereid zou zijn het verschil van 30 miljoen te overbrug gen met een subsidie. De Duitse regering en de regering van Neder-Saksen hebben weliswaar toegezegd, dat zij 42 miljoen zullen bijdragen, maar deze som is niet be doeld om de aanleg goedkoper te ma ken, maar om de haven van Wil helmshaven voor olietankers geschikt te maken. Deze toezeggingen gingen al niet bepaald vlot en nadien hebben Bre men en Hamburg geprotesteerd tegen deze financiële steun, daar deze ha vensteden schade dachten te onder vinden van een uitbreiding van Wil helmshaven. Kortom: de Rotterdamse papieren zijn geweldig gestegen. Het commentaar van het Rotter damse gemeentebestuur en havenbe drijf: Dit is geen nieuws voor ons. We wisten, dat wij in alle opzichten be tere mogelijkheden te bieden hadden dan Wilheünshaven!" De Schiedamse bloemenhandelaren hebben maandag tijdens een bijeen komst in zaal „Eureka" besloten een stedelijke afdeling van het Neder lands Verbond van Bloemenventers op te richten. Het doel van de bond is bevorde ring van een gezonde samenwerking tussen vakgenoten en verhoging van vakkennis door het geven van cur sussen. Het bestuur van de nieuwe afdeling bestaat uit de heren: F. Schaper, voorzitter, A. Smit, secretaris, I. Vis ser, penningmeester en J. Koogje, commissaris. Tegen de 47-jarige agent-incas seerder A. J. S. van die V. uit Vlaar dingen eiste de officier van Justitie te Rotterdam vanmorgen een gevan genisstraf van tien maanden met af trek, waarvan vijf maanden voor waardelijk met drie jaar proeftijd. De verdachte had ƒ2800,-- van de Raad van Arbeid verduisterd. Van de V, die sinds 1948 bij de Raad van Arbeid werkte, begon ln 1953 met zijn knoeierijen. Hij had geldgebrek en vond een oplossing door kwitan ties van zijn werkgever te vervalsen. In drie jaar kreeg hij zo'n 2800, bijeen. De officier noemde de ver dachte een slappe figuur, die boven zijn stand wilde leven. Uitspraak op zaterdag 21 juli. Voor de cursus 1956/1957 is be noemd tot leraar in tijdelijke dienst aan de rJi.bs. en de daaraan ver bonden rms.vjn. te Schiedam de heer J. A. van Hove, wonende te Amsterdam. Bij KB is de eremedaille in zil ver, verbonden aan de orde van Oranje-Nassau, toegekend aan de heer G. Visser, fabriekschef bi) de wagen-, carrosserie- en werktuigen- fabriek Ary Jordaans te Schiedam. DINSDAG Bioscopen: PASSAGE-THEATER. 2 en 8.15 uur: Goldrush (a.l.). MONOPOLE-THEATER, 2, 7 en 9 U.t Met stalen vuist (14 Jr). .VpotKeeK: Fa. Backer. St. Lidulnastraat 58. Tentoonstellingen: CULT CONTACT CENTRUM, 9-S uur: werken vao Nico Molenkamp. Diversen: PASSAGE-THEATER, 10 uur: Jeuga- opcrette „Perllne". ABCADE, 2 uur: JeugcUUramlddag; 8 uur; voor volwassenen, Jeugd- operettc „Perfide". SW. BAVEN-SCHOOLSTHAAT, 7 uur. EC Schiedam, zomeravondtoernool. WOENSDAG Bioscopen. PASSAGE-THEATER, 2 en 8.15 UUr: Goldrush (a.l.). MONOPOLE-THEATE 1, 2, 7 en 9 U.: Met stalen vuist (14 jr). Tentoonstelt tngen CULT. CONTACT CENTRUM. 9-6 U.S Werken van Nico Molenkamp. RHBS. Overschtesestra-at 2, 95 uur: werk van leerlingen. Apotheek: Fa. Backer, St. Lidulnastraat 58. Diversen: GROTE KERK. 8 uur: orgelbespeling ARCADE. 8 uur: Jeugdoperette „Per fide. MUSIS SACRUM. 2 uur: RK Bond voor Bejaarden, jaarfeest. ROTTERDAMSE BIOSCOPEN ARENA: The Goldrush. 2. 7 en 920 uur (ad.). CAPITOL; Da terugkeer van net monster. 2, 7 en 9.15 uur (14 jr). CENTRAAL: Wie ls zonder zonden. 2. 7 en 9.15 uur (18 jr). CINEAC: Journaal van 9 tot 5.15 uur. Het eiland der verleiding. 520, 7.43 en 10 uur (18 jr). COLOSSEUM Brigitte, het meisje van „Place Pigalle", 2, 7 en 9.30 uur <14 jr). HARMONIE: Voetstappen ln de mist. 2. 7 en 9.15-uur (18 Jr). LU MIERE: Leve de Jantjes. 2. 7 en 9.30 uur (ai.).* LUTUSCA: Lady and the tramp. 2.15. 7 en 9.30 uur (ai.). LUXOR: Genevlêve, 2 uur (ai.) METRO: Do lult droog een rokje. 2. 7 en 9.15 uur (a.l.). PRINSES: Bij ons op Hawaii. .2.15. 1 en. 9.30 uur (IB jr). REX;. Rebellen van de prairie. 2, 7 en 9.15 uur (14 Jr). THALIA: The trouble with Harry. 2.15. 7 en 9.30 uur (14 jr). 't VENSTER: Hoffmann's vertellingen. 2. 7 en 9.15 uur (14 Jr). VICTORIA: De levensroman van Jo- üann Strauss. 2. 7 en 9.15 uur (ai.). ROTTERDAM DINSDAG GROTE SCHOUWBURG. Zuldpletn. De (v)lach in top. Radlo-revue- ensemble Rens van Dorth, 8 uur. LUXOB-THEATER. Kruiskade. One- man-show door Toon Hermans, S uur. ROTTERDAMSE SCHOUWBURG. Nederlands Ballet o.l.v. Sonia Gaskel, 8 uur. Gisteravond is deze jongeman in de Duitse kerk een concert komen geven, dat dan ook de aanwezigen verbluft heeft door de enorme zeker heid en virtuositeit, waarmee hij zijn bedoelingen zelfs op een hem onbe kend orgel weet te verwezenlijken. Zijn grote natuurtalent moet onder zeer deskundige leiding ontwikkeld zijn, want de italle opzichten exacte en stijlzuivere weergave kennelijk door ontembare muslceerdrlft bezield van werken van uiteenlopende aard, beantwoordde aan de hoogste eisen. Composities in polyfone stijl uit de 16e en 17e eeuw (Hofhaimer en Freberger), een fantasie in f van Mozart, koraalvoorspelen van de in 1939 gestorven Franz Schmidt en een prelude en fuga van de heden daagse J. N. David vormden een Oostenrijks programma met grote stijlverschillen, die hij volmaakt aanvoelde en realiseerde.. Daarna gaf hij een improvisatie op een thema van Koos Bons, dat een nogal gedurfd karakter had. Hager moet op een thema in oude stijl jJ. zaterdag in Maassluis prachtig ge fantaseerd hebben, deze keer slaagde het echter (evenals in Haarlem) blijkbaar wat minder goed, zij het dat er nog genoeg reden tot bewon dering voor zijn beheersing van de contrapuntische stijl overbleef. Zo'n modem gebint thema schynt de jonge organist gemakkelijker tot onberedeneerbare dissonanten te brengen, waar hij dan niet goed raad mee weet en die hem zijn houvast voor modulaties en stemvoering ont nemen, wat alleszins begrijpelijk is. Enkele malen bevond hij zich kenne lijk op dood spoor, en daardoor ver dween de grote lijn uit het- geheel. Toch zijn we blij, deze begaafde Oos tenrijker te hebben gehoord: z}jn spel belooft zeer veel voor de toekomst, en stellig zulleh we hem vaker horen! Het programma is gecompleteerd met religieuze muziek van Mozart, die echter door het onvolledig gere digeerde programma niet allemaal 'te determineren viel, zoals een Agnus Dei en een Sanctus en Benedictus voor soli voor sopraan entenor, koor en oTgel. Men kan hieT zelfs, evenals met de geestelijke aria voor tenor en orgel, te doen hebben met onechte composities. Bekend waren het Laudate Domi- num voor sopraan, koor en orgel (eigenlijk orkest en orgel!) uit de Vesperae solennes de confessore en het Ave Verum. De werken werden verzorgd en beschaafd uitgevoerd door Ala Bosloper, sopraan, Jan Waayer, tenor, het chr. gem. koor „Crescendo" uit Maassluis o.l.v. Ba rend Hess en Koos Bons, orgel. Op de kruising Van Ostadelaan— Jan Steenstraat vond maandagmid dag een aanrijding plaats tussen een bromfiets en een bestelwagen, waar bij de bestuurder van de fiets ern stig werd gewond. Deze, de 13-jarige scholier te Schiedam, moest met een hersenschudding en gebroken schou der naar de Dr. Noletstichting wor den gebracht. Geboren: Anna, d v J van der Vel den en H G van den Berg; Jan G, z v B van'Westrenen en M Kok; Pe- tronella M, d v C M Koppenhagen en C A yan Rijn; Cornells, z v A A f J M van der Heiden en J. van 't Zelfde; Man ja H, d v J S Vermeu len en T W Hendriks; Cornells, z v W Kruithof en J M Huigen; Henri- cus B M, z v J J Alberts en G van Strien; Petrus J, z v J Profijt en W J M Laurens. Overleden: J G Bevelander, 66 jr; A Kwakernaat, 75 jr wed v N Kruit hof. Ook dit jaar organiseren Jehovah's Getuigen weer congressen, waarvan twee in Nederland, nameiyk in Nij megen en Groningen. Naar de heer M. Schroot, gemeen te-opziener van de gemeente Schie dam van Jehova's Getuigen, mee deelde, zullen vijftig afgevaardigden van Schiedam het congres in Nijme gen bijwonen, dat van 19-22 juli wordt gehouden. Er worden geduren de die tijd 4000 bezoekers verwacht. De lieer Schroot beschreef dit con gres als één van de meer dan 100 soortgelijke vergaderingen, die onge veer tegelijkertijd over de gehele we reld worden gehouden. Al deze ver gaderingen zullen hetzelfde pro gramma hebben. De vergadering staat onder auspi ciën van het Wachttorengenootschap en wordt dooi- vertegenwoordigers daarvan georganiseerd. De -wandelsportvereniging Wandel- lust nam met 46 wandelaars deel aan de propagandatocht in Rotter dam. Groep I onder leiding van mevr. J. Rademaker won op de tien km een tweede prijs. De tweede groep onder leiding van mevr. J. Oers liep vijftien km; groep in (seniors) liep onder leiding van de heer Joh. Ter- wiel 25 km en behaalde als een eer ste prijs een prachtige beker. Zaterdag zullen elf wandelaars naar Apeldoorn gaan om daar de NWB Vierdaagse te lopen onder lei ding van de heer Terwiel. Commissaris K. Rijpma heeft maandagmiddag aan twaalf deelne mers van de cursus Engels, die door drie inspecteurs van politie wordt ge geven, de diploma's uitgereikt. Brigadiers en agenten werden dooi de commissaris met een toepasselijk woord toegesproken tijdens een korte bijeenkomst in het hoofdbureau. Reeds drie jaar geeft men bij de politie lessen in Engels, maar het was dit jaar voor de eerste maal dat, naast de traditionele vlaggetjes, ook diploma's werdén uitgereikt. In september zal opnieuw een cur sus in het Engels welke afgestemd is op het praktisch nut voor de politie mannen, starten. De indeling:, die het sectiebestuur Betaald Voetbal heeft ge maakt, is redelijk. Fortuna VI. zit in de Eerste Divisie B. met drie oostelijke, twee zuidelijke en tien westelijke ploegen. De andere eerste divisie heeft een overeenkomstige samenstelling. Het betekent, dat voor ieder de financiëie consequenties van het reizen even zwaar gaan wegen. Dit geldt uiteraard alleen voor de ingdeelde westelijke ploegen. De oostelijken en de zui delijk hebben het moeilijker, maar dat is nu eenmaal niet an ders. Ik geloof, dat er geen andere mouw was aan te passen. Fortuna zit bepaald ln een aan trekkelijk afdeling. Daar ben Ik blij om. Er zijn klinkende namen genoeg bij. Tal van clubs, die jarenlang een vooraanstaande rol hebben gespeeld en nóg spelen, zijn de tegenstanders van Fortuna in het komende seizoen. Om er maar een paar te noemen: Hermes DVS, Excelsior, Blauwt Wit, DFC. RCD en EDO. Over elk van deze clubs is een geschiedenis te ver tellen. Laat Ik volstaan met enkele aanduidingen. Hennes DVS en RCH hebben door hun kampioenschap van hun afdeling al aan dc poort van de Ere-devisie geklopt. In de strijd om de achtste en negende plaats in de voormalige hoofdklasse, waardoor eveneens die Ere-devisie bereikt kon Door de abnormale weersomstan digheden van zaterdag jl, kon de ronde van Maassluis op gewone fiet sen op het circuit rond de Maasde- kenfabrlek niet doorgaan. De CJMV hoopt nu zaterdag 21 juli om 320 uur het publiek dit buitenkansje toch voor te schotelen. Een gang naar het Stort is zeer zeker de moeite waard. De inschrijving staat vrijdag van 78 uur n.m. in Sursum Corda nog open. worden, speelden Excelsior en DFC een vooraanstaande rol. Het is een aanduiding dat Fortuna het in het komende seizoen niet ge makkelijk gaat krijgen. Plezierig vind ik het, dat onze oude tegenstander uit de Haringserie EDO eveneens in onze devisie is Ingedeeld. Hetzelfde geldt trouwens voor .Volendam, de enige club die verleden jaar in onze afdeling uitkwam. Aan het spel en de sportieve opvattingen van Volen dam bewaar ik bijzonder prettige herinneringen. Uit het vorengaande blijkt wel, dat Fortuna in het komende seizoen ik verheel het me niet een harde dobber gaat krijgen. Want behalve de reeds genoemde tegenstanders zün de overbiijvenden, zoals bijvoorbeeld AGOVV, Helmond, SHS, Slttardia Stormvogels en Vitesse evenmin te onderschatten. Voor Fortuna betekent het. dat stevig aangepakt moet worden. Naar mijn smaak zullen we geen greep naar het allerhoogste kunnen doen. Het komende seizoen 2»1 voorname lijk staan in het teken van de con solidatie. Vooral op de kem van eer- ste-elftalspelers doe ik een beroep de positie, die voor het Vlaardingse voetbal is bereikt, ie handhaven. Fortuna zal zeker tot een goede pres tatie kunnen komen, wanneer be stuur en leden in harmonische sa menwerking het eerste elftal helpen bij zijn moeilijke taak. Ik ben niet defaitistisch. Trainer Smit ls een man van kwaliteiten. Ik ben ervan overtuigd dat hij van Fortuna het team kan maken, "dat in staat is de stormen van de Eerste Divisie te doorstaan. Voor dg eerste, eiftalspelers breekt nu weer de tijd aan zich te gaan voorbereiden op de tomende competitie. Na de ondrage lijke spanning van de strijd om de vierde plaats was een periode van ontspanning hard nodig. Daar had- d ende jongens volkomen recht op. Maar ik hoop, dat zjj zich met even veel toewijding als in het afgelopen seizoen gaan geven. Dan ben ik overtuigd, dat Fortuna een woordje mee zal spreken. Wij hebben prachtige spelers, die stuk voor stuk tot prestaties in staat zijn. Voor mij staat het vast, dat er geen enkele reden is, waarom elf Fortu- nn-spelers niet hetzelfde zouden kun nen doen als elf jongens uit Amster dam, Rotterdam of Dordrecht. Daar om zie ik met vertrouwen de komen de competitie op ons al komen. Dick Haddeman Dick Haddeman: consolideren

Het Vrije volk | 1956 | | pagina 1