Oversteekplaatsen heter beveiligd Wouters leidt in het klassement Wegens schaking één maand voor opperman 'eeds drommen Kruispunt G. Verboonstraat-Lange Nieuwstraat Goedaardige diefstal A-elftal de eerste prijs Sluitingsavond Jeugd Jolijt Van de duiventil Geen voorrang verleend Tekemverk naar Den Haag Delftse taptoe met historisch tintje Wat zij vingen chiedammers onderelkaa DERDE UIT SCHIEDAMS TOERNOOI er zijn die op een Burgerlijke Stand Cartonnagefabriek gegund Zomeravoncltoernooi Succes voor HBS Jaarvergadering v.m. Oranjever. Alarmnummer hoofdbureau - het VRIJE VOLK WOENSDAG 25 JULI 1956 Hangende lichten nog 'n verkeers-probleem HET IS ZOVER. De verkeerslichten op het kruispunt Gerrit Verboonstraat-Oranjestraat-Lange Nieuwstraat zijn in werking gesteld. Kleurige ogen kijken naar de verrichtingen van auto's, fietsers en voorbijgangers. Een agent van de verkeerspolitie troont oppermachtig in het verkeershuisje tegenover de Am sterdamse Bank. Hij heeft het lang niet makkelijk. Een uitgebreid systeem van knoppen moet hij bedienen om 't verkeer in goede banen te leiden. Haastige bestuurders, die nog net voorbij willen flitsen, kan hij afstraffen met een waarschuwend oranje. Schoolkinderen kunnen de overkant veilig bereiken als hij het wil. PAGINA 5 Uit het handige boekje „Vraag baak Schiedam", dat dezer dagen is verschenen, merkt men dat de Schie- damse vergaderdichtheid groot is; ontstellend groot mag ik wel zeggen. Wist. U, dat onze goede "stad circa 430 verenigingen, organisaties, stich tingen, commissies, clubs, raden, groepen, a/delingen, verbonden, tan- jare's, bewegingen en federaties telt? Dat we er in een jaar niet komen met al de jaarvergaderingen? Reken maar uit. Afgezien nog van de gewone leden vergaderingen zal het jaar van een verlengstuk moeten worden voorzien. Dagelijks hollen leden en bestuurders door onze goede stad. Dagelijks zou den 430 voorzittershamers met harde klappen de vergadertafels bewerken. Dagelijks moeten zich mannen uit htt huisgezin rukken om notulen voor te lezen, verslagen uit te bren gen. En nu is hier nog slechts sprake van de echte vergaderingen. Wij rep pen niet van de gewone, bijeenkom sten, die toch talrijk moeten zijn wil een vereniging niet alleen maar op papier bestaan. Zeker, van die 430 zijn er een paar al lang ingeslapen, maar De Vraagbaak dateert van maart 1956; vermoedelijk zijn er in de loop van de volgende maanden wel weer enkele bijgekomen- In ernst: het is een bijzonder in structief en handig boekje dat uit gegeven is door Studio van Oosten te Schiedam. Bij de inhoud zijn om. opgenomen een voorwoord van de burgemeester, routes voor fietstocht jes en wandelingen door Schiedam, een respectabele lijst van genoemde verenigingen, organisaties etc, spoor-, tram- en busverbindingen, adressen van scholen, kranten, belangrijke per sonen. gemeentelijke instellingen, ver gaderlokalen en een fraaie platte grond. Het boekje bevelen wij velen zeer warm aan. SCHIEDAM WOENSDAG Bioscopen: PASSAGE-THEATER. 2 en 8.15 uur: You're never too young (a.l.). 5IONOPOLE THEATER, 2, 7 en 9 uur: Het Roversnest. Tentoonstellingen CULT. CONTACT CENTRUM: 9-6 u.: Werken van Nico Molenkamp. RIJKS HBS, Overschlesestraat 2, 9- 5 uur: Tekenwerk van leerlingen. Apotheek: FA. WESTENDORP, Singel 81. Diversen: ARCADE, 8 uur: Spelrepetltle S.G. IRENE, 8 uur: Ouderavond J. Ligt- hartochool. DONDERDAG Bioscopen: PASSAGE-THEATER. 2 en 8.15 uur: You're never too young (aJ.). MONO POLE-THEATER, 2. 7 en 9 u.: Het roversnest (14 Jr). Tentoonstellingen CULT CONTACT CENTRUM. 9-6 uur: werken van Nico Molenkamp. RHBS, Overschlesestraat 2: 95 uur tekenwerk van leerlingen. Apotheek: Fa. Van Westendorp, Singel 81. Diversen: tRENE, 8 uur: Afscheidsavond Co- meniusschool. VOLKSGEEOUW, 8 uur- Ouder avond KL de Vriesschool. PLANTAGE, Jeugd Jolijt: Bont pro gramma. STADHUIS. 7.3C uur: Raadsvergade ring. HUISHOUDSCHOOL. 2 en 7.30 uur: Dlploma-ul tretklng. ROTTERDAMSE BIOSCOPEN ARENA: The Goldrush. 2, 7 en 9.30 uur (a.L). CAPITOL: De gouden berg. 2, 7 en 9.15 uur (14 Jt). CENTRAAL: Wie is zonder zonden. 2. 7 en 9.15 uur (18 Jr). CINEAC: Journaal van 9 tot 5.15 uur. De naakte oorlog. 5.30, 7.45 en 10 „uur (14 Jr). COLOSSEUM: De 2O0n van Sindbad. 2. 7 en 9.30 uur (14 Jr). HARMONIE: Prins der piraten. 2, 7 en 9.15 uur (14 Jr). LUMIÈRE: By the ligt of the silvery moon. Woensdag en dondgrdag 2.15, 7 en 9.30 uur (aJ.). LUTUSCA: Het geheim van de vijf graven. 2.15, 7 en 9.30 uur (14 Jr). LUXOR: Goedemorgen. Juffrouw Duif. 2, 7 en 9.30 uur (a.l.). METRO: The ladykillers. 2. 7 en 9.15 uur (14 Jr). PRINSES: Het mysterie der gesmoorde stemmen. 2.15, 7 en 9.30 uur (14 Jr). HEX: Hoe langer hoe gekker 1. 2. 7 en 9.15 uur (a.l.) THALIA: Dunja. 2.15, 7 en 9,30 uur (18 Jr). t VENSTER: Tempi nostrl. 2, 7 en 9.15 uur (14 Jr). VICTORIA: De naakte oorlog. 2, 7 en 9.15 uur (14 Jr), ROTTERDAM WOENSDAG GROTE SCHOUWBURG, Zuidplein. De Schouwspelers met ..De nacht van de 16e Januari". 8 uur. STADHUISTUIN, Cooisingel. Beiaard- concert, 8 uur. Op dit drukke kruispunt zal de weggebruiker zijn volle aandacht no dig hebben om het geheel op juiste wijze te kunnen overzien. Want links en rechts en zelfs hoog boven hem, ziet hij lichten. Hij zal er wel aan wennen, alhoe wel 't niet makkelijk zal zijn. De Gerrit Verboonstraat is verdeeld in drie rijbanen; komende van de Koe markt wordt hem wat betreft zijn verdere richting een netwerk van pij len voorgelegd, als het ware een in leiding tot wat komen gaat. Want eenmaal genaderd bij de kruising Lange Nieuwstraat zal hij heel dui delijk zUn bedoelingen kenbaar moe ten hebben gemaakt. Links staan be tekent afbuigen naar de Lange Nieuwstraat; stelt hij zich aan de rechterzijde op dan betekent dat richting Westvest. En de middelste rijbaan is uiteraard voor doorgaand verkeer bestemd. Moeilijkheden wij constateerden, nogal wat moei lijkheden op. Niet iedereen is zich ervan bewust dat ook daar het ver keer door lichtsignalen wordt gere geld. Een zij-arm van de installatie, die naast het verkeershuisje in het mid den var. de straat is opgesteld, reikt tot boven die middenbaan. Ja, men moest natuurlijk een oplossing vin den, Wanneer men die lichten op gelijke hoogte met de andere had ge plaatst zouden hoog-opgeladen vrachtwagens er onmogelijk onder door kunnen rijden. Blikvanger? Ze hangen nu dus zo'n paar meter boven de grond en blijken de blik niet genoeg te vangen. Althans, zo zag het er de eerste dag naar uit. Of er verbetering zal optreden kan men moeilijk voorspellen; degene, die zo langzamerhand met deze, wat inge wikkelde, situatie vertrouwd gaat ra ken kent op de duur liet systeem. Voor een „buitenstaander", die als eerste* het kruispunt zal naderen, kunnen wel eens lastige problemen ontstaan. Men heeft overigens de voetgangers een grote service verleend. Op de oversteekplaatsen zijn aparte ver keerslichten opgesteld, die correspon deren met de signalen, die de agent vanaf zijn schakelbord geeft. Vanuit dit verkeershuisje be dient een agent het schakel bord. Door middel van „ver klikkers", die aan de achter kant van de verkeerslichten zichtbaar voor hem zijn kan hij steeds een goed overzicht van de situatie krijgen. wat Menig weggebruiker zal nog na-mopperen, wanneer hij dit bonte kruispunt zal zijn gepasseerd. Maar laat hij bedenken; het was voorheen steeds een gevaarlijk, onoverzichte lijk Schiedams knooppunt. Met enig overleg en de hulp van de moderne beveiligingssystemen zal hü nu zijn uitgestippelde route veilig kunnen vervolgen. En dat is toch heel wat Die middelste baan levert, zoals waard! De politie heeft vannacht twee Noorse zeelieden afkomstig van het bij Wilton liggende schip „Telnes", aan gehouden. De heren hadden bloemen uit de tuinen van de Burgemeester Knappertlaan geroofd en liepen met hun (goedkope) bloembossen vrolijk over straat. Zij kregen een strenge reprimande van de politie, die hen door de Vreemdelingendienst naar hun schip liet terugbrengen. ■RH Kees de Ruig heeft gisteravond de door het falen van Sijthoff wat teleurgestelde Schiedamse jeugd, laten juichen. Met een vlijm scherpe sprint besloot Kees zijn wedstrijd na vele ronden in gezel schap van Kortland en Alblas ver voor de anderen uit te hebben gereden en samen een volle ronde te hebben genomen. De man, die echter het best uit de bus kwam, was Wouters. Deze soms wat nonchalant rijdende Rotterdam mer heeft zich naar de top van het klassement gewerkt door niet te ver uit de buurt der favorieten Sijthoff en v. Gooi te gaan. Dit tweetal bleef achter toen na 25 van de 60' te rijden ronden Alblas, De Ruig en Kortland elkaar na verscheidene mislukte ont snappingen vonden en van het pelo ton wegsnelden. Advertentie I.M. Bromfiets kopen? Dan zonder risieo dus: Simplex, vanouds gerenommeerd^ Geboren: Paulina d v J Wijnmaa- len en P Langereis; Apolline Adv G W Sol en N van Veen; Dirkje d v H Hekkema en M Voorsluijs; Corrie dvj van Stijn en J Verhaal; Alexan der z v L den Houting en A C de Jager; Adriana JdvWL van Duijn en H P Buijtenhek. Overleden: B W Niemann 74 jr; L Poot, 68 jr wed van C J Jansson: C Tangerman 64 jaar. Namens de Schiedamses Cartonna gefabriek te Schiedam heeft ir. F. C. de Weger te Rotterdam na onder handse aanbesteding de bouw van een nieuw bedrijfspand met annexen gegund aan de N.V. Aann. Mij. J. p. van Eesteren te Rotterdam voor 2.200.000. Hun voorsprong groeide snel aan tot dik 20 seconden. Sijthoff, uiteraard met Van Gooi in zijn buurt, maakte het weer bij zonder talrijke publiek enthousiast, toen hü met nog 11 ronden te rijden ging trachten zich van de 4e plaats te verzekeren. Oosterwijk trok de zaak evenwel weer snel bijeen. Groeiende rivailiteit in het peloton maakte dat er wat werd getreuzeld, waardoor het vluchterstrio aar. de ronde voor sprong kwam. Een uitval van de Ketheise coureur v. d. Meer was de inleiding tot de vorming van een nieuwe groep vluchtelingen met Wouters aan het hoofd en Vassena, Griep, Oosterwijk, Callegari en v. d. Meer als medestrijders. De koplopers bleven in het kleine peloton, dat toen volgde en verspeelden hierdoor ver scheidene kostbare punten. De uitslag van de rit werd ten slotte 1. K. de Ruig, 2. P. Kortland, 3. B. Alblas, 4. op ronde A. Wou ters, 5. C. Oosterwijk, 6. G. Vassena, 7. J. Griep, 8. Br. Callegari, 9. P. v. d. Meer, 10. Th. Sijthoff, 11 J. Meijer, 12. C. van Gooi. In het klassement heeft Wouters nu 10 punten, Alblas 11, Sijthoff 13, Van Gooi 17 en Kort land 21 punten. De nieuwelingen reden hun laatste rit. Bob Kouwenhoven won deze in de sprint en werd hiermede tevens winnaar van het hele toernooi. De Schiedammer Niestadt heeft nog alles aange wend om voor eigen publiek te winnen. Hij hield tot 50 meter voor de meet netjes vol, maar zag plotseling Kouwenhoven aan zijn rechterzijde voorbijkomen. Een andere sprinter, de Rotterdam mer Jongejan finishte als derde vóór Spanjersberg, v. d. Meijden, Giessen. v. d. Heiden, Faber, (H.) de Graaf en Schlosser. Tot de onfor- tuinlijken behoorden Swemmer, die ten val kwam en daarna werd ge dubbeld, en Aad de Graaf, wiens achterremstel dienst weigerde. Het eindklassement was hier: 1. B. Kou wenhoven, 2. A. Jongejan, 3. H. Gies sen, 4. H. Faber, 5. C. Spanjerrberg, 6. A. de Graaf, 7. L. Schlosser, 8. P. de Vries, 9. P. v. d. Meijden, 10. H. Kroon, 11. J. Niestadt, 12. A. v. d. Heiden. Voorzitter Breur reikte na afloop in het clublokaal van r.c. „Schiedam" de prijzen uit. De Gerrit Verboonstraat is een nette, keurige, rechtlijnige straat geworden. Maar de weggebruiker zal nog wel even moeten wennen aan het inge wikkelde systeem van verkeers lichten, dat moet zorgen voor een perfecte regeling van het verkeer in de richting Oranje straat, Lange Nieuwstraat of Westvest. Vooral de lichten boven de middenbaan blijken nog niet voldoende de blik te vangen. Schiedamse jeugd van de St. Joris Doeie heeft dinsdagavond op het voetbalveld aan de Laan Ons Genoe gen de laatste wedstrijd van de zo meravondcompetitie gespeeld. De wedstrijd ging tussen het A-elftal en een gecombineerd elftal en eindigde met 42 in het voordeel van het A- eiftal. Na de wedstrijd reikte Karei Scholten de prijzen uit. In totaal namen vijftien clubs deel aan het toernooi. In de A-afd. kreeg het A- elftal van de St. Joris Doele de eerste prijs en het clubhuis Piet Hein de tweede. In de B-afd. ging de eerste prijs naar DSB en de tweede naar Piet Hein. In de C-afd. behaalde Piet Hein de eerste en TTB de tweede Drees geeft zaken van opening hoger onderwijs zouden kunnen ont-j Onmiddellijk na zijn terugkomst van het Huis ten Bosch, waar hij de Koningin ontheffing van zijn opdracht als formateur had gevraagd, heeft dr. Drees In een openhartig gesprek met de pers mededelingen gedaan over de mislukking van zijn formatiepogingen. Hij verklaarde daarbij dat de belangrijkste punten van meningsverschil tussen hem en de KVP betrekking hadden op de kwestie van de bezitsvor ming en op de pacificatie van het openbaar en bijzonder hoger onderwijs. Dr. Drees liet in dit gesprek duidelijk blijken, dat hij van de houding van de KVP weinig kon begrijpen. Dat wil niet zeggen, dat de ex-for- mateur eropuit was, een polemische beschouwing te houden. Hü stelde zelfs nadrukkelük voorop, dat niet te willen doen. Maar bü de bespre king van de verschillende punten was de verbazing begrijpelijkerwijs niet nit te sluiten. Om te beginnen heeft dr, Drees nog eens uiteengezet, wat de uit gangspunten van zijn formatiepo ging zijn geweest. Het ging hem er om. in overleg met de fractievoor zitters en met globale instemming van de fracties éen kabinet te for meren, waarbij het beslissende woord zou moeten worden gesproken door de fractievoorzitters in het advies aan de uit hun partijen uitgenodigde kandidaten voor het ministerschap. Van meet af aan heeft dr. Drees daarbij het voorbehoud gemaakt, dat de definitieve tekst van het rege ringsprogram door hem In overleg met de kandidaat-ministers zou moe ten worden vastgesteld. Een andere wijze van formeren was hem met het oog op de Neder landse vernouaingen onmogeiijK voorgekomen. Alleen de KVP heeft zich echter aan deze opzet tenslotte niet willen houden. Dr. Drees constateerde in zijn uit eenzetting, dat sommige persorga nen waarbij hij met name scheen te doelen op enkele KVP-bladen in de loop van zijn formatie alles hadden gedaan, om het bereiken van overeenstemming te voorkomen, doordat zij de zaken terstond in de prestigesfeer hebben getrokken. Het belangrijkste punt van de KVP was de kwestie van de bezits vorming. Er stond daaromtrent als vrucht van de gevoerde besprekingen al heel wat in het program, dat de KVP desondanks meende te moeten afwijzen. Zo zou de bezitsvorming bevorderd worden, o.a. door middel van reeds ingediende of reeds in voorbereiding zijnde voorstellen. Genoemd werden de voorstellen Inzake de eigen woning: de regeling voor werkgeversbijdragen aan het bomvsparen, het verstrekken van premies aan jeugdige spaarders en maatregelen ten aanzien van het overheidspersoneel. Voorts was een wettelijke regeling opgenomen tot bevordering van de wmstdeling met een spaarregeling, zowel voor de bezitsvorming als ter vermijding van inflatoire spannin gen. KVP ivilde zekerheid In deze bepalingen was al heel wat van de KVP-wensen vervuld. Op aandringen van de KVP had dr. Drees voorts de zin opgenomen, dat de vraag zou worden overwogen, of ter bevordering van de bezitsvorming ook speciale fiscale maatregelen in aanmerking zouden kunnen komen. (Zo'n fiscale maatregel is overigens reeds te vinden in het voorstel om trent het bouwsparen.) De KVP wilde met deze formule ring echter *geen genoegen nemen. Het 'overwegen' vond zij onvoldoen de: zij wilde zekerheid hebben. Deze opvatting van de KVP bete kende een stelling kiezen in een pro bleem, dat nog geenszins als opgelost kan worden beschouwd. De vraag is bijvoorbeeld, of men iemand, die door bepaalde omstandigheden zo gelukkig is dat hij van zijn inkomen kan spa ren, dan ook minder belasting moet laten betalen, terwijl iemand met hetzelfde inkomen die daarvan niet kan sparen (omdat hij bijv. geen ver mogen bezit of in zijn gezm met bij zondere omstandigheden te maken heeft), dan juist het volle bedrag aan de belasting zou moeten afstaan. In verband met dergelijke vragen heeft dr. Drees dan ook de term ■overweging' willen gebruiken en handhaven. Deze term is, naar hij meedeelde, ook voor diverse speciale wensen van de PvdA in het program gebruikt. Bijv. ten aanzien van de mogelijkheid van een belasting op kapitaalwinsten. De PvdA had met deze term ge noegen genomen. Zij had ook, on danks de vervaging van enige van haar verlangens, zich akkoord ver klaard met het program. Dat akkoord zou zij echter niet hebben kunnen handhaven, wanneer de formateur nog verder tegemoet zou zijn ge komen. Nieuw-Guinea Ten aanzien van Nieuw-Guinea wilde de KVP nog eens uitdrukkelijk de Nederlandse soevereiniteit in het program opgenomen zien. Dr. Drees wenste niet van een dergelijke defen sieve opzet uit te gaan. Hij wenste, dat de toepassing van het zelfbe schikkingsrecht der bevolking zoveel mogelijk sou worden bevorderd. Het vooropstellen van de soevereini teit die ook reeds in de grondwet te vinden is zou te allen tijde aan het kabinet kunnen worden over gelaten, naar gelang van zich voor doende situaties. Zending en missie Ook dit verschilpunt bleef bestaan, evenals dat ten aanzien van de wens van de heer Romme, dat zending en missie door de overheid krachtig souden worden ingeschakeld bij de ontwikkeling van Nieuw-Guinea. Dr. Drees maakte hiertegen het oezwaar, dat met name de zending voor een dergelijke binding aan de overheid niet te vinden is. De heer Romme meende toen missie en zending' t moeten verta len als 'maatschap "lijke instellin gen'; dit was een van de kwesties, waarvan dr. Drees nadrukkelijk zei: 'Ik begrijp niet, dat dit een reden kan zijn om de zaak niet te laten doorgaan.' Onderwijsperikelen Nog groter was de verbazing van dr. Drees ten opzichte van de door de KVP begeerde pacificatie van het openbaar en bijzonder hoger onder wijs. Ki) herinnerde nog eens aan het feit, dat de KVP-minister Cals dit vraagstuk enkele maanden geleden heeft voorgelegd aan een commissie en toen zelf de volle nadruk heeft gelegd op de moeilijkheden en op de gevaren, die bij een volledige finan ciële gelijkstelling voor het bijzonder De laatste bijeenkomst van Jeugd Jolijt staat voor de deur. Donderdag wordt in het westen Huismanstraat nog eens Tafeltje dekje" gespeeld: daarna zal de gekostumeerde stoet naar de Plantage gaan, waarbij de muziekvereniging Harmonie de toon zal aangeven. De bedoeling is om de kinderen vanaf het Wilhelminaplein verkleed naar de Plantage te laten vertrekken. Daar is dan de band van de Oranje Garde aanwezig. Het vertrek is op half acht gesteld. Waarschijnlijk vertrekt om dezelfde tijd een groep uit. het oosten vanaf het Edisonplem met medewerking van de Jonge Harmonie. Het programma in de Plantage wordt verzorgd door een dansgroep van de AJC, de muziekvereniging Harmonie treedt op en tevens is er een poppenkastvoorstelling. Bij vol doende leiding zal deze slultings- öijeenkomst van Jeugd Jolijt zeer ze ker een groot succes worden 1 De vereniging De Postduif hield een wedvlucht van Helmond. De uit slag was als als volgt: Du Charte- nier 1, A v d Grijp 2, L Verheugen 3, J Koogje 4 6, J Lips 5, A de Man 7, J Freij S 17, J Kazenbrood 9, J Doe- „„u* rp„f „i„f j„„_ ------ jaaren 10 18, J de Koster 11, Gebr eenmedallle-wedstriid eesralld tuf HaiTOelen 12- C van Trioht 13, H Ln Sr O"»» L Crama 15, K Ohrister sen het A-elftal van St. Joris Doele en het clubhuis Piet Hein 16, J Ohrister 19, L Borrani 20. WEGENS SCHAKING van een minderjarig meisje heeft de Rot terdamse politierchter, mr. Schadee, woensdagmorgen de 32-jarige opperman H. W. uit Rotterdam veroordeeld tot een onvoorwaar delijke gevangenisstraf van één maand. Ook de officier van Justitie, mr. Groeninx van Zoelen, had een maand tegen deze verdachte geëist. Volgens de dagvaarding had de opperman op 16 mei dit negentien jarige meisje zonder de wil van haar ouders doóh mét haar toestemming weggevoerd van Rotterdam naar Roosendaal. De man vader van dne kinderen had dit meisje enige tüd leren kennen, maar haar ouders waren zeer gekant tegen de omgang. Het tweetal heeft 'n dag of tien in de omgeving van Roosendaal rond gezworven. Soms in de bossen over nacht. „Het geeft geen pas om vrouw en kinderen zomaar achter te laten," zei de politierechter verontwaardigd. Even later merkte hij op: „U geeft de ouders de schuld en u geeft uw vrouw de schuld, maar u moet deze schuld eens bij u zelf zoeken." „Ik heb er spijt van," sprak ver dachte. die de rechter verzekerde, dat hij met het meisje geen omgang meer heeft. Verzamelen Alle Zwaluwen, Trekvogels en Rode Wachten verzamelen donderdag om 7 uur bij de school Huysmanstraat voor de slotbijeenkomst van Jeugd Jolijt. Op de hoek van de Oosterstraat en Stephensonstraat kwam een brom fiets dinsdagavond in botsing met een personenauto, bestuurd door de heer C. L. de K. uit Den Haag. De bromfietsbestuurder, de 19-jarige A. M. F. M. uit Rotterdam, verleende geen voorrang. Zijn duopassaglere, de 15-jarlge J. A., werd tegen de grond geslingerd en liep een bloeduitstor ting aan het achterhoofd en een ge broken middenvoetsbeentje op. Zij werd naar het Gemeenteziekenhuis vervoerd. De bromfiets -werd zwaar beschadigd. Ook de auto kreeg enige schade. In verband met het verzoek een di dactische tentoonstelling voor exa minandi in te richten, zal de exposi tie „Jeugd en Kunst" die in de aula van de RHBS wordt gehouden, vrij dag naar de Academie voor Beelden de Kunsten te 's-Gravenhage worden overgebracht. De laatste dag te Schiedam is dus donderdag 26 juil (95 uur). Uit het jaarverslag van de Vereni ging Nationale Feest- en Gedenk dagen (voormalige Oranjevereniging) blükt, dat het ledental thans tot 500 is gesteeen. 1955 is voor de vereniging een druk laar geweest. Op bijzondere wijze werd ook door de vereniging het tiende laar na de bevrijding ge vierd. Voorts maakt het jaarverslag melding van de uitstekende samen werking met de Schiedamse Gemeen schap en haar secties Ook heeft men veel steun gehad van het gemeente bestuur bij de organisatie van feeste- Uikheden. Tijdens de gehouden jaarvergade ring op maandagavond in Amstelbron deelde de voorzitter mee dat het 50- jarig bestaan van de vereniging in december zal worden herdacht. In het bestuur werden herkozen de heren W. G. J. Boer J. v. d. Griend. W. Nieuwstraten. J. J. Schip per, J. v. Pelt en P. v. Rijn. Tot nieuw bestuurslid koos de vergadering de heer L. v. d. Brugge Bond Ouden van Dagen Dank zij de medewerking van vele collectanten is de collecte van de Alg. Bond van Ouden van Dagen een suc ces geworden. De ontspanningscom missie dankt hen daarvoor. De commissie verzoekt voorts de leden zich op te geven voor de reis- club op maandag en dinsdag in het Bluawhuis van 24 uur. st-3-3.n Niettemin schijnt minister Cals als lid van de KVP-fractie Juist op dit programmapunt te hebben aange drongen. Enkele maanden geleden zei hü echter nog, dat met het zoe ken van een oplossing jaren gemoeid zouden moeten zijn. Vervolgens was er dan het verlan gen van de KVP in het program te bepalen, dat de stijging jan de staatsuitgaven dient- achter te blijven bij de stijging van het nationale m- .-.ornen Celling, die dr. Drees zelf ten volle onderschrijft. Zelf had hij reeds de bepaling opgenomen, dat de inwilliging van allerlei verlangens binnen de perken van het financieel mogelijke moet blijven. Maar eon algemene stelregel als door de K v I verlangd, zou niet voor alle tijden kunnen gelden. In tijden van neergaande conjunc tuur kan_daarvan geep sprake, zijn en voor 1937 staan reeas zoveel extra- uitgaven op het lijstje, die aller instemming hebben, dat het reeds voor dar, jaar zeer de vraag zou zijn, of de gestelde regel zou kunnen wor den gehandhaafd. Onder deze omstandigheden vond de formateur het dus weinig zinvol, een dergelijke bepaling aan zijn ont werp toe te voegen. Alleen uitbreiding Dr. Drees legde er de nadruk op, dat de KVP geen principiële bezwa ren heeft gemaakt tegen de defini tieve tekst van zijn program. Dat kon ook moeilijk, omdat punten, die voor een der partijen principieel on aanvaardbaar zouden zijn, uit het program waren weggelaten. De verlangens van de KVP strekteD tot uitbreiding, resp. aanvulling van het program. De ex-formateur nam aan, dat de Party van de Arbeid, die op een tien tal punten bezwaren tegen de geko zen formuleringen had laten blijken, maar desondanks bereid was het pro gram te aanvaarden, in een volgende fase een ander standpunt zal Inne men. Op de vraag, door wiens toedoen het laatste gesprek van dr. Drees met de heren Romme en Burger tot stand is gekomen, zei de heer Drees, dat dit mede aan prof. Zijlstra te danken ia geweest. Op de vraag, of eerder van KVP- zijde een bemiddelingspoging ia gedaan iets wat door de KVP thans hardnekkig wordt ont kend antwoordde dr. Drees, dat hij daarover niets kon zeggen. Men zal dus wel moeten aannemen, dat de bewuste figuur of de bewuste figuren geheimhouding hebben bedongen. Dr. Drees heeft ook nog meege deeld, dat de ARP cn de CHXJ geen enkel schriftelijk bezwaar tegen zijn ontwerp-program hebben aangevoerd. In de definitieve conferentie over het program, vorige week maandag gehouden, zijn van die kant wei en kele opmerkingen gemaakt, maar beide partijen zagen daarin geen re den om niet met het program in zee te gaan. De WD had van het begin af aan voorbehoud gemaakt, doch de KVP stond geheel alleen in haar wens naar verder overleg met de fracties- Het hoofdbureau van politie is in het vervolg voor zeer dringende ge vallen bereikbaar onder nummer 64666. Van dit zogenaamde alarmnummer kan gebruik worden gemaakt in ge val van ernstige misdrijven, idem verkeers- of bedrijfsongevallen en dergelijke. Voor andere gevallen blijft het telefoonnummer 69333 van kracht. De telefoonnummers van Brandweer, (691123) en Geneeskundige Dienst (69290) blijven eveneens ongewüzigd. Voor het inroepen van hulp van de Brandweer of geneeskundige hulp dienen dus uitsluitend deze nummers te worden gebruikt. De taptoe, de jaarlijkse succesvolle show op de Delftse markt krijgt dit jaar een historisch tintje. Musketiers en pikeniers uit de tijd van prms Maurits zullen geheel in dlensttrant exerceren en een muziekkorps van vijftien man zal laten zien en horen, hoe ln 1745 door militairen werd ge musiceerd. Met deze terugblik op het verleden zullen de duizenden belang stellenden op de tribunes zich kun nen voorstellen, hoe de eerste mili taire muziekkorpsen er uitzagen en hoe zij speelden. Overigens blijft men met de Tap toe 1956 niet in het verleden toeven. Vijf muziekkorpsen de kapel van de kon. landmacht, de kon. militaire kapel, het fanfarekorps der genie, het trompetterskorps van de cavale rie en de marinierskapel zullen mu ziek uit minder ver verwijderde tjj- den spelen tot St. Louis Blues en een speciaal voor taptoe in opdracht ge schreven werk van Rudolf Karse- meier toe. Dit laatste werk is een enigszins koraalachtig stuk geworden, dat de vijf korpsen samen in de fi nale zullen spelen. In totaal zullen zes honderd medewerkers hun krach ten geven aan de zo populair gewor den show. De Taptoe wordt dit jaar van 15 augustus tot 4 september ge houden, behalve op zondagen. Vangstberichten van hedenmorgen: VI. 70 50 k.; VI. 78 thuis varend; VI. 203 50 k. nog 30 netten; VI. 205 6 k, nog 10 netten; VI. 207 75 k.; VI. 29 70 k.; nog 20 netten; VI. 86 17 k.; nong 10 netten; VI. 97 35 k.; VI. 115 lk.; VI. 142 thuis varend; VI. 190 10 k. nog 20 netten; VI. 199 19 k.; VI. 53 25 k.; VI. 61 17 k.; VI. 71 thuis va rend; VI. 83 15 k VI. 166 40 k.; VI. 50 12 k.; VI. 84 thuis varend; VI. 89 50 k.; VI. 112 30 k. Prijzen van hedenmorgen; Maatjes haring: Groen 43.10—52.70. VERTROKKEN VI. 132, H. Plugge; 208 Zwan; 114, Adr. Visser; 25 juli Binnen 25 juli. Binnen, VI. 172. C. Poot 26 last; 56, M. Dijkhuizen 29. P. v. d. xz

Het Vrije volk | 1956 | | pagina 1