Jaarverslag Ver. t.b.c.-bestrijding Schiedam laatste plaats met verouderde hallen In 1955 werden 36 gezinnen ingeschreven Aardige roman over verleden van de Haarlemmermeer DFC volledig tegen SVW BATAVUS Hermes had aan Flakkee de handen vol Spartelpartij bracht SVV een 3-0-zege MIMI KOK begon a WALDO-TAXI Oud-directrice leeszaal overleden Demos verloor van Delft Gevaarlijk terrein Van de duiventil Nederlander in Zweden trad op als geveltoerist Begrafenis twee doden busramp Gevonden Unitas verdiende meer M 67570-69915 chiedammers onder elkaar Haven Hazenkamp Auto's beschadigd door kinderen Burgerlijke Stand Esperanto-agendo Kasconcours van liengelvrienden L. Pk. Kurpershoek hoofdstationschef te Zwolle Jubileum J. N. Luthart HET VRIJE VOLK MAANDAG 20 AUGUSTUS 1956 PAGINA 6 Uit het zojuist verschenen jaarverslag van de Vereniging tot Bestrijding van Tuberculose te Schiedam blijkt, dat zich per 31 december 1955 237 gezinnen met 289 patenten nog onder toezicht bevinden. In 1955 werden in totaal 31 gezinnen met 36 patiënten nieuw ingeschreven. Het jaarverslag maakt gewag van het opheffen der lighal- len, waartoe al een jaar geleden werd besloten, aangezien men er (gelukkig!) geen emplooi meer voor had. De vaste gebouwen werden door de gemeente Schiedam overgenomen en de lig- hallen aan particuliere gegadigden verkocht. Advertentie I.M. Waakzaam Collecte WERKENDE HANDEN van F. Ginjoolen is een roman die handelt over de eerste kolonisten van de Haarlemmermeer. Wat er ongeveer een eeuw geleden in die Haarlemmermeer leefde en werkte: Ginjoolen heeft het uit oude kranten en documenten bij elkaar gezocht. Zijn boek is levendig, niet zon der humor en geeft een goed beeld van ons platteland een honderd jaar terug. (La Rivière en Voorhoeve. Zwolle). De lichtlopende (Iets BZ SS B33 -^MÊSSMi In een interessante glij-, val- en spartelwedstrijd (het veld was door de regen spiegelglad) heeft SW zondag bewezen een goede ploeg als het Gorkumse Unitas te kunnen bedwingen en er zelfs een overtui gende zege op te behalen. De Gorkumers konden ook de eer niet redden en verlieten Schiedam met een 30-nederlaag. rimi Kok (22 jaar) is begon nen als 'Miss Zand poort'. In septem ber aanstaande' gaat ze naar de Haagse Comedie. Het heioijst, dat Mimi ook nog iets anders kan dan paraderen in een badpak voor een als jury fungeren de menigte. Mimi weet namelijk iets van acteren af. Ze zou het nooit heb ben kunnen bol werken bij de troe pen van Toon Her mans en Wim Kan als ze niet het ware bloed had. De stad maakt zich op voor het komende vakantie feest. Als een mooie vrouw, zich tooiend voor een gala hal. zo tracht onze stad geur en fleur aan bewonderaars te geven. Overal zijn vlaggen geplaatst, vooral op de punten waar men de stad binnen komt. „AWe hens aan dek" is het refrein, waarmee velen binnenkort hopen in te stemmen. Verschrikkelijk veel hangt van het weer af. Denke. men alleen al aan flor alia", dat ontstellend weinig be zoekers trekt. Zaterdagavond telde men er een duizend kijkers Maar goed, er valt in de Vakan tieweek genoeg te beleven dat niet afhankelijk is van het weer. Zagen wij vanmorgen niet een lange rij staan voor het Passage-theater, waar ie plaatsverkoop voor de grote revue „Alle hens aan dek" is begon nen? Schiedam zal weer gonzen van bedrijvigheid en wij hopen er het allerbeste van. Hiermee werd een belangrijk hoofd stuk in de geschiedenis van de ver eniging afgesloten. Vele stadgenoten vonden in de loop van tientallen jaren genezing in deze lighallen. Zij boden een uitstekende gelegenheid om de steden van de vroege voorjaar tot in de late herfst te ontvluchten om er ruimer te kun nen ademhalen. Schiedam was, aldus het jaarver slag, vrijwel de laatste stad waar nog lighallen werden aangetroffen. Ondanks het feit, dat de tuber culose steeds verder achteruit is gedrongen, moet men nog zeer waakzaam blijven, zo wordt in het jaarverslag gezegd. Vooral bij een verslechtering van de voedingstoe- etand zou de gevreesde ziekte weer de kop kunnen opsteken. De Ver eniging dringt derhalve aan op grote activiteit en steun. De Emmabloemeollecte heeft 5.381,26 opgebracht. In 1955 wer den 2832 huisbezoeken afgelegd. De t.b.c.-vereniging nam 15 mannen, 12 vrouwen en een kind op in sanatoria. Het bestuur was als volgt samenge steld: Dr. A. Hoogendijk, voorzitter; mevr, H. G. Kuyper-Holterman, secr.; S. J. Kleyn, penningmeester en voorts mej. M. P. C. Cool, mevr. M. Smit-Huizinga, mevr. H.' Walsmit- Megens, mevr. I. Adriaansens-Heze- mans en de heer A. M. Sunderman.' Te Schiedam is, 71 jaar oud, over leden mej S. C. Bok, die van 1919 tot 1951 directrice van de gemeen telijke openbare bibliotheek en lees zaal te Schiedam is geweest. Zij heeft het instituut volledig opge bouwd en een aantal filialen ge sticht, daarbij volgens algemeen in zicht een grote werkkracht en veel inzicht tentoonspreidend. Mej. Bok was o.m. hoofdbestuurs lid van de afdeling Schiedam van het Algemeen Nederlands Verbond. Voorts had ze zitting in verscheidene verenigingen te Schiedam, o.m. in die van de zorg voor zwakzinnigen. De burgemeester van Schiedam, mr. J. W. Peek, is van zijn vakantie teruggekeerd en heeft zijn ambtsbe zigheden hervat. Demos speelde zondag met vier elftallen tegen het pas gepromoveer de Delft. Aan deze wedstrijden was een beker uitgeloofd voor de club met de meeste punten. De strijd met het derde en het tweede elftal eindigde respectievelijk met 33 en 2—2. Bij de veteranen won Delft met 31. En ook de laatste wedstrijd DemosDelft bracht een nederlaag voor de Schiedammers; zij verloren met 12, waarbij dat ene doelpunt het gevolg was van een goed be nutte strafschop door Tettero. Zondag gaat Demos met twee elf tallen naar Dordrecht om tegen de Merwe-Boys uit te komen. Onder de aandacht van de ouders wordt gebracht dat 't haventje van Hazenkamp door de Reinigingsdienst gedeeltelijk is volgestort met bagger specie, waardoor betreding van het terrein uiterst gevaarlijk is. Er zijn op deze plaats weliswaar waarschu wingsborden geplaatst, maar wel licht ten overvloede verzoekt men ouders hun kinderen daar niet te la ten spelen. Het parool luidt dan ook. Let op. DFC zal zaterdagavond om half zeven in de eerste bekerwedstrijd te gen SVW in Gorkum zijn sterkste elftal in het veld brengen. De volgen de dag speelt DFC om twee uur een oefenwedstrijd, tegen SW in Schie dam. Daar Piet Meeusen niet als onder wijzer voor de BPM naar Nieuw- Guinea of de West gaat, zal hem waarschijnlijk wederom een contract worden aangeboden. Bij k.b. is benoemd tot notaris binnen het arrondissement Rotter dam ter standplaats Vlaardingen, de heer W, Robert, kandidaat-notaris te Schiedam, in de plaats van de heer J. Th. Rutgers, die eervol is ont slagen. Advertentie LM. Voor veiligheid en betrouw baarheid! Fostduivenhoudersvereniging „De Snelvliegers".',.,.hield deze week een' wedvlucht vanuit St. Quentin (Fr.) 244 km. Door de harde zuidwesten wind bereikten de duiven een snel heid van ca. 100 km per uur. De uitslag was als volgt: 1, 4, 20 P. J. v Eijk; 2 H. Tjaden; 3, 6, 18, 22; J. C Konings: 5, 15 A. Bezemer; 7, 8, 14 M. Broekhuizen; 9, 10, 16, 21; H. Groeneweg; 11 Chr. Zweistra; 12 A, Faas; 13 J. v, d. Meij; 17 A. Ver waal; 19 J. Stolk. De SCV de Postduif organiseerde een wedvlucht voor broed 1956 van uit Creil (340 km) De uitslag: 1, 5, 28; G. Kiela; 2 H. v. d. Kant; 3 J. Nieumeyer; 4 J. de Koster; 6, 26, 29 J, Doejaaren; 7 Th. Weelie; 8 F. Kopenhagen; 9, 24 L. Borrani en co:; 10 C. v. Tricht; 11 M. Mourik; 12, 18 C. Verlinde; 13, 20 J. v. cl. Wind; 14 J. Brand; 15 A. Deimotte; 16 C. de Tuinder; 17 L. v d. Meij; 19 mevr. Bakker; 21 A. v. d. Tuijn; 22 J. Houtsma; 23 Th. Jansen; 25 J. Lips; 27 W. Blon de; 30 Gebr. Harmeien en Co. MAANDAG Bioscopen: PASSAGE-THEATER, 2 en 8.15 uur: 't Zit in de lucht (a.1.1. MONOPOLE-THSATER. 2, 7 en 9 uur; Stad ln boeien (14 jrj. Tentoonstellingen: STEDELIJK MUSEUM, 15 en 7—10 uur: .Schip en WerI" JULIAN APARK, 7.30-12 uur: F1 oralis. Apotheek: Fa. Westendorp, Singel 81, tel. 67674. DINSDAG Bioscopen: PASSAGE-THEATER, 2 en 8.15 uur; *t Zit In de lucht (a.l,). MONOPOLE-THEATER. 2. 7 en 9 uur: Stad ln boelen (14 Jr). Tentoonstellingen: STEDELIJK MUSEUM, 1—5 en 7—10 uur: „Schip en Werf". JÜLIANAPARK, 7.30-12 uur: Floralia. Apotheek: Fa. Westendorp, Singel 81, tel. 67674. ROTTERDAMSE BIOSCOPEN ARENA: The Goldrush. 2, 7 en 9.30 uur fax). CAPITOL: GevaarUJke'eerzucht, 2. 7 en 9.15 uur (18 jr). CENTRAAL: Because you're mine. 2. 7 en 9.15 uur (a.l.). CINEAC: Journaal van 9 tot 5.15 uur. Charlie's tante. 5.30, 7.45 en 10 uur (I8 iri. COLOSSEUM: De prlvé-oorlog van majoor Benson. 2, 7 en 9.30 uur (a.1.1. HARMONIEMarcella een circuskind. ,3 7 en 9.15 uur (14 jr). LUMIÈRE: Alle hens aan dek. 2.15. 7 en 9.30 uur (a.l.). LUtusca-, Artists and models. 2.15. 7 en 9.30 uur (aJ.), LUXOR: Je kunt 't toch niet mee nemen. 2, 7 en 9.30 uur (aX). «ETRO: De terugkeer van Lemmy Caution. 2, 7 en 9.15 uur (14 jr) PRINSESSun valley serenade. 2.15. 3® 9.30 uur (aX). «EX: Robin Hood. 2. 7 en 9.15 uur (a.l.). THALIA: De wereld der stilte. 2.15. 7 «n 9.30 uur (aX). t VENSTER: Summer Madness. 2, 7 en 9.15 uur (is jr), VICTORIA: Charlie's tante. 2, 1 en 9.15 uur (18 jr). ROTTERDAM maandag grote SCHOUWBURG, Zuidpleln. net Lelds Kindertoneel met „Panda" uur. Rotterdamse schouwburg. Het Rotterdams Toneel met „Krlk- xrak", 8 uur. Een record aantal toeschouwers waren zondagmiddag in Middel- harnjs samengestroomd om getuige te zijn van het optreden van semi-profclufo Hermes-DVS tegen Flakkee. Het is een zeer goede wedstrijd geworden, waarin ondanks de 41-overwinning der Schiedammers, Flakkee geen moment de mindere is geweest. Hermes had overigens wel begre pen, dat in Flakkee een'lastige klip wachtte. Het had het volledige eerste elftal naar Middelharnis uitgezonden. Gesteun door de straffe wind drong Hermes herhaaldelijk tot het doel van Den Engelsman door, maar het trof deze in ongenaakbare vorm. Stopper Kievit schakelde de Schiedamse stormram Leen Jansen goeddeels uit en het was Cockle van der Tuijn, die het spits in de Hermes-aanval af moest bijten. Zijn operaties waren steeds gevaar lijk waarbij hij het vooral vzocht in het uit-elkaar-spelen van de Flakkee- defensie. Deze defensie moest voor de eerste maal zwichten toen Zaal de bal kreeg toegespeeld en op zijn beurt de goed meegekomen Schenk in staat stelde Den Engelsman kansloos te passeren CO—1). De Flakkee-tegenaanvallen waren ondertussen allerminst van gevaar ontbloot, wat wel bleek toen Piet den Engelsman alleen op van Diest af stormde en deze ternauwernood de situatie meester kon blijven. Aan de overzijde dribbelde Van den Burg alleen door de gehele verdediging om vervolgens met een welgericht schot Den Engelsman het nakijken te geven (0-2). Onderwijl voerde Cockie van der Tuijn de ene actie na de andere uit en stelde tussen de bedrijven door Schenk in staat de stand op 30 te brengen. Zelf zorgde hij ook voor zijn bijdrage toen hy bijzonder fraai de stand op 04 bracht. De Stockholmse politie heeft de 35-jarige Nederlander H. K. uit Den Haag beschuldigd van een aantal bru tale juwelendiefstallen ten nadele van rijke Zweden en van de Britse ambassadeur, sir Robert Hankey. K. heeft de inbraken ontkent, maar hij heeft toegegeven, dat hij deel uitmaakt van een internationale bende. De politie verdenkt hem ook van de geruchtmakende inbraken, die tijdens de huwelijksfeesten van prins Rainier en Grace Kelly in Monaco zijn gepleegd. Dinsdag vonden drie kleine Zweedse jongens, die naar wormen voor het hengelen aan het zoeken waren, in een bosje een hoeveelheid juwelen ter waarde van ongeveer 30.000,Zij waarschuwden on middellijk de politie, die zich in een hinderlaag legde en geduldig wacht te totdat K. kwam opdagen om zijn buit te halen. Hij trachtte te ontvluchten, toen de rechercheurs te voorschijn kwa men, doch bleef na een waarschu wingsschot staan en werd onmiddel lijk gearresteerd. De Stockholmse politie heeft thans goud, zilver en juwelen ter waarde van minstens 40.000,in beslag genomen. Tot de buit behoort een sigarettenkoker die koningin Elisabeth persoonlijk aan Lady Hankey heeft geschonken. K. werd beschreven als een inter nationaal bekend inbreker met geveltoeristische capaciteiten. Hij ge bruikt een speciaal ingerichte auto bij zijn werk, een huis op wielen, dat bovendien alles bevatte wat een' geveltoerist voor zijn praktijken nodig kon hebben. Vier kinderen tussen acht en tien jaar hebben vernielingen aange bracht aan auto's, die op de Velle- vest geparkeerd staan. Zij rukten richtingaanwijzers af, vernielden het glas van een klok op het dashbord en braken de wijzers af. Voorts werd de bekleding en het lak van een auto danig besmeurd. Van een vrachtwagen sloegen zij het dash bord kapot. De schade bedraagt cir ca 150,ten nadele van de koop man P. v. d. H„ die bij de politie aangifte van de vernielingen heeft gedaan. Geboren: Paulus J M, z v H van Groenewoud en F M Reekers; Hen- drica MY,dvR van Rutten en C C van Lange; Theodoras J A H E, z v TC L Wiliems en SÏMÏHart; Ma ria J, d v G F Veth en J Hagestein. Was in de eerste helft Hermes de ploeg geweest, die de lakens uitdeelde, daarna was het Flakkee, dat goed ge steund door de wind keer op keer een bezoek bracht aan Van Diest. Tot scoren kwamen de geelblauwen echter voorlopig niet omdat de Schiedamse verdediging iedere duimbreed grond bezet hield. Toch kon men niet voorkomen, dat de benjamin in de Flakkee-ploeg, Kees Jongejan, op keurige manier de eer redde door Van Diest onhoudbaar het nazien te geven. Wat de thuisclub echter ook nog ondernam de eindstand onderging geen verandering meer. Onder enorme belangstelling rijn vanmorgen te Dordrecht de stoffe lijke resten ter aarde besteld van het echtpaar F. L. J. Megens-van de Ven, twee van de zeven Nederlanders die verleden week bij het busongeluk bü ijlm om het leven kwamen. Zeer veel Dordtenaren bewezen de slachtoffers op de r.-k. begraafplaats de laatste eer. Onder hen waren de burgemeester mr. J. A. H. J. v. d. Dussen en de hoofdinspecteur van politie, A, v, Damme. Tot de verte genwoordigers van de vervoerorga- nisaties die de begrafenis bijwoon den behoorde ook de heer C. Stok, van het reisbureau dat door de ramp werd getroffen. In de St.-Bonifaciuskerk werd een plechtige uitvaartdienst gehouden. De mis werd opgedragen door de ka pelaan J. Duivenvoorde, die werd ge assisteerd door de weleerwaarde he ren H. Ooms en A-Hubers. Een zang koor voerde de gehangen uit van de Messa da Requiem van Ferosi. De absoute werd verricht door ka pelaan Duivenvoorde. CATASTROPHE door TOUS- saint Bokma (uitg. Zomer en Keuaings te Wageningen) is een roman, die. zoals de inleiding zegt, *de kwestie van de atoombom ter sprake brengt.* Het verhaal speelt dan ook in een instituut voor kera- physisch onderzoek te Amsterdam, waar een jong ingenieur een baan brekende ontdekking doet betreffen de vrijmaking van kernenergie. Het besef, dat hij krachten heeft vrijgemaakt, waarvan een verkeerde toepassing de ondergang der mens heid kan betekenen, bezorgt hem een zenuwcrisis: doch hij wordt getroost, wanneer hij hoort,- dat zijn ontdek king op een fout berust Afgezien van de vraag, of deze visie op het atoombom-vraagstuk ons veel verder brengt, kunnen wij op merken, dat de roman niet geheel boven het banale verhaaltjesgenre is uitgekomen om de belangrijke pro blemen die hij wil behandelen, orga nisatorisch in zijn boek op te nemen. John Harris, auteur va" THE CLAWS OF MERCy een roman over Afrikaanse kolonisatie, tracht een beeld te geven van de onderdruk king der negers in Afrika. Hij biijft daarbij op een behoorlijke afstand van de problemen, die hij bovendien alleen maar plaatselijk ziet; maar door het volledig ontbreken van een eigen mening (een eigen stem van de hoofdpersoon bij voorbeeld) ontstond toch een eerlijk boek. De roman, in het Nederlands ver taald als 'De MIJN', verhaalt San uit voerig over de samenleving van een klein aantal blanken tussen de neger bevolking. De plaats is Amama, waar sen open mijn geëxploiteerd wordt. Een twistzieke bedri jfsleider, a-sociaal in de omgang met het Inlandse per soneel. veroorzaakt opstand en mui terij en de hoofdpersoon Jimmy is iemand, wiens zachtaardigheid nau welijks blijkt te zijn opgewassen tegen de fanatieke boosaardigbeic van deze twistzoeker. Jimmy slaat zich door zijn moeilij ke perioden in Afrika heen en na de opstand blijkt alles mee te vallen. Opgesmukt met opdringerige, grap pige en minder grappige figuren is deze roman in overvloed, doch goede documentatie en een vlotte vertel trant maken "De Mijn* zeer wel lees baar. De schrijver had. zich wel iets moe ten beperken in zijn dialogen. Dit rijn vaak tot vervelends toe uitge sponnen en doen door hun langdra, digheid afbreuk aan de ontwikkellns van het eigenlijke thema. John Harris: DE MIJN. Vitg Elsevier. Vertaling Hilda van dei Wal In een uitgeverij van tijdschriften te New York wordt een moord ge pleegd op éen schrijfster van strips Zekere Webb Wilson, redacteur van de uitgeverij, die ln de oorlog een luitenant per ongeluk in zijn rag schoot, meent ook nu een moord ge pleegd te hebben. Zijn drankzucht, z'n onverschillig heid tegenover het werk bij de fir ma en de nagalm van zijn oorlogser varingen dwingen hem steeds tot zelfbeschuldiging. William F. McG i v e r n. de schrij ver van dit verhaal, 'HET COM PLEX' poogt, met nogal vervelende nauwkeurigheid, duidelijk te maken dat Wilson geen slechte vent is. Er zijn natuurlijk goedwillende collega's die Wilsons onschuld willen bewijzen en daar ook, dank zij hun hardnek kigheid. in slagen. Maar de lezer vindt al gauw de oplossingen te ge makkelijk en het zelfbeklag van de pseudo-moordenaar niet echt genoeg. Het is bepaald geen goede detecti ve-roman; dit 'Complex' zit daarvoor veel te doorzichtig in elkaar om de gesuggereerde spanning te verwerke lijken. WILLIAM P. MCGIVERN, Het Complex, Uitgeverij J. H. Gott- mer.' Haarlem-A'Aam. Vertaling: Rein van Loog. Met alle kenmerken van de dames roman' heeft Kathleen. Tre ves haar werk 'DOOR HET LE VEN GERIJPT' toch geen karakter tekening kunnen meegeven. Personen en bedoelingen blijven vaag en Ue situaties zij- nauwelijks gemotiveerd en zelfs soms in tegenstelling met hetgeen in een vroeger gedeelte werd gesuggereerd. Zelfs werkend naar beproefd re cept heeft de Engelse schrijfster geen boek kunnen afleveren, waarin men kan geloven. Eerder rijst het vermoe den. dat hier een 'old maid' haar verdrongen complexen uit-schrijft en terwille van de lezeressenkring er een 'gelukkig einde' aan vlecht, dat geen verantwoording vindt in het voorgaande. De oorspronkelijke titel "Afraid to love' komt dichter bij de inhoud, dan de Nederlandse. De ver taling is van de hand van mevrouw A. Lourens—Koop. 'Door het leven ger :t', door Kathleen Treves; u.J. H. Gottmer, Haarlem Antwer pen. •HEIL EN GENEZING', door dx. M. J. E1 z i n g a is een beschouwing van een arts over vraagstukken van ziekte en genezing gezien vanuit het standpunt van het evangelie. De schrijver betoogt, dat ziekte als ver- Etoring van het evenwicht in de li chamelijke functies van de mens, pas volledig verdwijnen kan, als de ver houding van de mens tot God m het reine is gebracht. Want. aldus de gedachtengang van dr. Elzinga, juist de modeme psycho somatische geneeskunde welke het nauwe verband tussen licnaam en ziel bij de mens erkent, betekent te vens, dat de geest van de mens onge stoord aan de genezing ook van een lichamelijk ziekteproces kan meewer ken, als de mens zijn relatie tot God op een geestelijk gezonde basis heeft gebracht, door berouw te tonen voor zijn zonden. Een diep menselijk boek, gebaseerd op een grote kennis van evangt_.'J eD liefde voor de zieke mens. Heil en genezing, door dr. M. J. Elzinga, Uitg. Callenbach, Nijkerk. ZEG EENS A\ Van de vele boe ken en boekjes, die populair-msdische onderwerpen bevatten, is dat van dr, Guido Möriag wel een van ds beste, die we kennen. Op alleraardig ste wijze beschrijft de auteur, een Deense arts, talloze ziekten, vertelt het een en ander over diverse func ties van het menselijk lichaam, en geeft allerlei nuttige wenken. De illu straties zijn geestig. Een populair- medisch boekje, dat we zeker kunnen aanbevelen. ZEG EENS At door dr. Guido Mitring, Uitg. Mij 'Het Wereld venster'. Baarn. Te bevragen aan het hoofdbureau van politie te Schiedam tussen 9-12.30 uur en 2-t uur: Eigarenetui. Te bevragen bij de vinders: Wieldop van auto, Scholi, Lcrentzplein 8b: ring mrt sleutels, M Oosterholt, Buljs Ballot- singel 3b; sleutel, J Kapel, Fabrlplein. 1b; groene vulpen, E Bezemer, Vondel laan 32a: vulpen, G Vorle. Parallelweg 156; damesarmbandhorloge, Groesbeek, Dr. Wibautptein 8; bedeikettinkje, De Wit, Prinsensteeg 17; broche met steen, Hamerslag, Broersvest 59a; broche met steentjes, B Noordijk, Alb Thymstr, 21; kinderbroche en ringetje, J Verdam, Visserstraat 22; dolkje in etui, J Bloera- heuvel, Rctterdamsedijk 243c; nylon da meshandschoen (LH v d Vlies, Nieuw Mathenesserstraat 76; 1 pr witte kinder- schoontjes, J Ostende, Lange NJeuwstr. 107b; gabardine regenjas, J L van Ger- ven, Pcndrechtsestraat 22a (2xbellen); plastic regenjas, v d Helden. Pendrecht- sestraat 22a (2xbelien) emfw lodaatel xz sestraat 4: plastic bal, W van Dijk, Den Bommelstraat 4; blauwe autoped. Van Ieperen, Prof Aalberselaan 76; rode da- mesportemonnaie met inhoud, Buchen- horu. Parallelweg 193; kindertasje met inhoud, C Maagendenberg. Buijs Bal- lotsingel 83b. Jaudon, la 23an de augusto klub- vespero. Parolkaskado dum la kon- versacio ce gek.: v Gink, Floegstraat 19. Venu malgrau la malbona vetero al via klubo. De SHV „Zwarttouw's Vrienden" hield zondag haar jaarlijkse 'kas concours. De prijzen werden als volgt behaald: le prijs N. W de Vries, 1270 gr.; 2e pr. D Kouwenhoven, 1120 gr. 3e pr. P. C. Backer, 1085 gr.. - Als extra prijs voor de grootste baars en voorn kwamen in aanmer king de heren D. Kouwenhoven en J. Brouwer jr. Met ingang van 1 september is tot hoofdstationschef van de Neder landse Spoorwegen te Zwolle be noemd de heer L. Ph. Kurpershoek, thans adjuct-hoofdstationschef te Rotterdam-Zuid. Hij volgt de heer A. J. Schalke op, die tot hoofdstations chef te Utrecjrt is benoemd. De heer Kurpershoek is sedert 1919 bij de NS werkzaam. Hjj werkte o.a. in Barneveld-Voorthuizen, Amers foort, Hoorn, Gouda en Enschede. Hü is als stationschef o.a. werkzaam ge weest in Maassluis. Sedert 1952 is hij in Rotterdam-Zuid, eerst adjunct chef eerste klasse, vervolgens ad junct-hoofdstationschef, ten slotte hoofdstationschef geweest. Verdiend? Och, die kwieke ama teurs zojuist gepromoveerd naar de eerste klasse zullen velen, van de tweeduizend toeschouwers zeker wel een doelpunt hebben toegewenst. Objectief gezien kon men bij deze wedstrijd van gelijkwaardige krachten spreken. Maar SW smeedde het ijzer toen het heet was en maakte in de eerste helifc gebruik van de straffe wind, die de rood-groenen in de rug hadden. Toch, ondanks een zekere onberekenbaarheid, een niet gering voordeel. Na een amusante inleiding met veel „liggend werk" op de grasmat ont stond het eerste doelpunt voor SW door een blunder van de Gorkumse üoelverdediger, die de bal liet glippen na een schot van Hunting (10). Uit een pass van Jan v. Schijndel maakte rechtsbinnen Maltha na dertig minuten het tweede doelpunt en, geholpen door de wind, kon Küneman van ca. dertig meter af stand met 'n even krachtig als zuiver geplaatst schot de score op 30 brengen. Spectaculaire zaken zag men niet meer in de tweede helft, hoewel de strijd even flitsend en toegewijd bleef als voor de pauze het geval was. Unitas' pogingen om de SW-achter- hoede te doorbreken werden niet be loond. Tijdens een genoeglijke receptie in restaurant Van Sittert is zaterdag middag de heer J. N. Lugthart, hoofdopzichter van de afdeling bur- gerwerk bij het Bouw- en Aanne mingsbedrijf Gebr. Spindler, door collega's en relaties gehuldigd. De heer Lugthart. die op twaalfjarige leeftijd bij Gebr. Spindler in dienst trad, vierde woensdag zijn vijftig jarig jubileum. Namens het gemeentebestuur speldde mr. H. C. G. Timmer de ju bilaris de eremedaille in zilver, be horend bij de orde van Oranje-Nas- sau, op. De oudste directeur van de fiirma, de heer J. J. Spindler, reikte de medaille van de Nederlandse Aannemers- en Patroonsbond uit. Namens het personeel bood de heer J. Bouwlander een fauteuil en po- bureaulamp aan. De directie gaf blijk van haar waardering met een cadeau onder couvert. Zingen kan ze ook en ze doet het de laatste tijd veelvuldig. Het merk waardige is, dat ze dit deel van haar carrière inleidde voor de microfoons van Radio-Luxemburg Iedere zon dag stelt dit buitenlandse station enige zendtijd beschikbaar voor een zuiver Nederlands programma. De organiserende stichting 'Onze Lich te Muziek' zegt, dat bij deze bui tenlandse omroep liedjes van eigen bodem de kans krijgen, die ze in het eigen land vaak wordt onthou den. Mimi Kok greep die kans. Nu is ze vry regelmatig te beluisteren via de Hilversumse zenders. Een deel van de liedjes kan zij zelf kiezen. Ze getuigt hierbij van goede smaak. Een week of drie geleden keerde ze terug uit Amerika. 'Ik heb er zomaar wat rond gekeken. De reis met de Nieuw-Amsterdam had ik voor niets. Dat wil zeggen: Ik heb ;e met zingen verdiend.Elke dag trad ik op. Het was heel leuk.' In New York heeft Mimi vrijwel alle filmstudio's bezocht. Max Tak had de contacten voor haar gelegd. 'Daardoor heb ik al de grote man nen ontmoet, die anders zeker twaalf jaar hun deuren voor je gesloten houden. Iedereen was even aardig tegen me. Of ik kansen heb? Wie zal het zeggen. Ik kreeg in elk ge val niet te horen, dat ze me nog De 22-jarige Mimi Kok heeft een voorliefde voor ro tan. Ze houdt ervan te zitten in een stoel als een troon. Na hard werken is het goed rusten. wel eens op zouden bellen. Dat zeg gen ze namelijk steevast als ze niets in je zien. Ik heb enkele scripts uit het hoofd moeten leren en voordragen. Toen zeiden ze tegen me, dat eik meisje met ambitie iets kan bereiken. Ik ga in elk geval nog eens terug naar Amerika.' Mimi Kok weet nog niet wat ze gaat doen bij de Haagse Comedie, "Ik weet nog niets van het stuk, helemaal niets. Het enige wat ik kan zeggen is dat ik het leuk vind bij de Haagse Comedie te gaan werken. Het is een mooi vervolg van ■mijn loopbaan: een jaar Toon Hermans, vier jaar Wim Kan en hoorspelen. Ik zou dolgraag eens in een musical willen optreden. Het is doodjammer, dat ze zo iets hier niet kennen.' In haar prille jeugd ze was toen zeventien had Mimi er geen idee van hoe ze aan het toneel moest komen. Ze wist maar één ding: het moest zo vlug mogelijk gebeuren. Daarom gaf ze zich op voor de "Miss Zandvoort'-verkiezing. De hoofdprijs was een engagement by Toon Hermans. "En een prach tige reis, die ik nog altijd te goed heb,' zegt Mimi. Ze verscheen met veertien andere meisjes met allemaal zeer bekwame figuurtjes ten tonele. 'Er waren ik weet niet hoeveel duizend mensen. We moesten in badpak over een plank lopen. Ik vond het ontzettend, maar wat doe je al niet als je een maal tets in je hoofd hebt gezet. Tk zat nota bene nog op school.' Daarna werd het «te toneelschool, waar 2» ging hospiteren. Tan haar vader, die een dansinstituut leidt, had ze tie moderne passen van deze edele kunst geleerd. Ook was ze een tijd op een balletschool geweest. Toen Mimi voor het eerst auditie maakte als zangeres, zong ze een boogie-geval voor, dat iedereen zo prachtig vond, dat het meteen maar op haar programma werd gezet Daarop heeft het een. heel jaar ge staan. En nu Mimi's toekomst. Behalve haar debuut by de Haagse Come die wacht haar waarschijnlijk een programma met Jules de Corte. Amerika zet ze ook niet helemaal uit haar hoofd. Ze vertelde dat ze het plan heeft eerstdaags eens met de consul te gaan praten. Amerika.— Ze heeft aan het bin nenvaren van de haven van New York nog een prettige herinnering. 'Terwijl ik over de verschansing leunde en het Vrijheidsbeeld bewon derde hoorde ik plotseling naast mij tweo studenten "Het lied van de bosmeisjes' uit een van Kans pro gramma's zingen. Ze maakten het helemaal af. Ik vond het heel iief.' En dat mag gezegd worden door een meisje, waarvoor deze kwalifi catie eveneens geldt. HANS STERNSDORFF

Het Vrije volk | 1956 | | pagina 1