van viert eerste lustrum 'S ijvert voor maritieme interesse ramp. nog geen wel overal enorme of poging tot roof? Wegenwacht in de Waard Burg 0.90 en 1.25 Bijeenkomsten Vrouwengroep Zeekadetkorps viert lustrum Wie was die fietser? Vakantiefeest Garagebediende veroordeeld Marinebezoek aan Schiedam Conserven gaan van de hand in de mond? 532ste STAATSLOTERIJ 4® klas 3e lijst chiedammers onderelkaar Fietsen gestolen Floralia verwacht 20.000ste bezoeker Zweedse lichtmatroos voor rechtbank Brievenbussen in nieuwe wijken Nieuw secretariaat Dierenbescherming Jongen aangereden romans Bestuursverkiezing t.v. De Dilettant HET VRIJE VOLK WOENSDAG 22 AUGUSTUS 1956 PAGINA 5 55 55 Postduiven Elke liefhebber aangesloten bil een erkende organisatie van postduiven- houders, kan donderdag 23 augustus takorven voor nationaal Orleans in PV „De Vrijheid", Ketelstraat 4 Schiedam, van 6 tot 7 uur. „Geen enkele taxi-chauffeur, waar ook ter wereld, stelt er prijs op om op dergelijke hardhandige manier te worden vast gepakt". Op verzoek van de president van de rechtbank te Rot terdam, mr. Bloemarts, heeft een tolk dinsdagmorgen deze op merking voor de 20-jarige lichtmatroos H. B. uit Helsingborg in het Zweeds vertaald. De jonge Zweed stond terecht, omdat hij in de nacht van 19 op 20 juli de Rotterdamse taxi-chauffeur A. J. Bok in diens auto had aangevallen. Schijninval Geen vervolging (Van onze verslaggevers) Van een werkelijke oogstramp kan men ondanks alle regen en koude deze zomer nog niet spreken. Maar het is wel zo dat men zich in landbouwkringen ervan be wust is, dat voor een aantal boeren reeds een ramp ge schied is, terwijl vele anderen op de rand van oogst- verlies balanceren en alleen door een goede droge herfst nog iets kunnen redden. Niets heeft de landbouw dit jaar meegezeten. De winter was te streng. Het voorjaar was te laat en te koud en de zomer te koud en vooral te nat. Nu kunnen de meeste gewassen heus wel een stootje velen, maar als de eerste voorjaarsgroei slecht is, moet de zomer beslist goed zijn wil men nog een goede oogst hebben. Voor de boer is 1956 dus een slecht jaar. Moeilijk oogsten Degraanoogst moet onder zee: moeilijke omstandigheden plaats vin den. Tarwe heeft tot'nu toe het minst, geleden. Het gewas, dat nog op het veld staat, vertoont in de belang rijke tarwegebieden een vrij behoor lijke stand. Flink wat koolzaad Koolzaad, dat er goed voor stond tot eind juli toe en record oogsten beloofde, heeft veel geleden van de stormen. Een groot deel was gelukkig reeds binnen vóór het slechtste weer. begon en dat heeft een behoorlijke opbrengst gegeven. Kleine bietjes Tuinbouw slecht De zijn in iedere boekhandel verkriigbaar en kosten slechts Run op 'blik' Vijf jaar geleden startte in Schiedam het Zeekadetkorps „Jacob van Heemskerck met het jeugdwerk waarbij jongens in hun vrije tijd een degelijke nautische opleiding ontvangen. Tijdens de laatste wereldoorlog hebben Nederlandse koopvaardij- en marine-officieren in Engeland het Sea Cadet Corps leren kennen en, enthousiast over hun ervaringen werd, ook In Nederland kort na de oorlog de eerste afdeling (In Gouda) opgericht. Gedurende de feestelijkheden op het S.G.-podium in de Plantage zul len. verschillende stadgenoten hun krachten onderling meten. Dat wil echter niet zeggen, dat ze zullen gaan leerstelen of een bokspartij te zien zullen geven, want het gebied waar op ze elkaar bekampen, ligt geheel op intellectueel niveau. Gedurende de eerste avond, op donderdag zullen twee groepen, personeelsleden van de scheepswerven Gusto en Wtlton-Fij- enoord eikaars krachten meten in een wedstrijd „hersengymnastiek"daar na komt het bekende spel „Trek aan de bel" aan de beurt. Deze beide spelen worden geleid door Jan Boots met medewerking var. Les Braam horst, Mieke en Gerard van Krevelen, Op dinsdag 28 augustus zullen kop pels van, het reclamebureau Lintas, de Kon. Ned, Boekdrukkerij H. A. M. RoeUnts', de h'.A.V.-Bank en het Ge meente-archief proberen de hammen uit de mast ie halen, waarbij Johan Bodegraven hun de vragen zal stellen welke ze goed moeten beantwoorden om deze kostelijke prijzen te bernach- tigen. Het bestuur van de Vrouwengroep van de PvdA vestigt gaarne de aan dacht van de vrouwen op enige be langrijke „Born"-bjj eenkomsten. Van 28—31 augustus wordt een al gemene bijeenkomst belegd waar, naast vakantiegezelligheid ook enige belangrijke onderwerpen be sproken zullen worden. Een onderwerp-btleenkomst zal van 11—14 september gehouden worden. Het „onderwerp" is: Kinderen in en buiten de school. Voor muziekliefhebbers wordt een bijeenkomst georganiseerd van 12 15 oktober. Ten slotte is de reeds aangekon digde weekbyeenkomst vastgesteld in de week van 1217 november. Leden, die aan een van deze bij eenkomsten willen deelnemen, kun nen zich opgeven bij de secretaresse, Gr. Florisstraat 77, tel. 65801. Deze maand viert liet Zeekadet korps Jacob van Heemskerck zijn eerste lustrum. Om hieraan uiting te geven, worden aan boord van het wachtschip „Spica", liggende in de Voorhaven (Westkade) te Schiedam, een tentoonstelling en theeschenker |j ingericht en wel vanaf dinsdag, 28 augustus t.m. vrijdag 31 augustus van 14.0017.00 uur en 19.0022.00 uur. Schiedam diende een pakhuis aan de lange Haven als onderkomen, maar nu heeft het korps de beschik king over 't wachtschip „Splca", een ex-loodsboot, ideaal gelegen te mid den van de scheepvaart. Vandaar uit, zo lezen w|j in de Schiedamse Gemeenschap, wordt bij de kadetten belangstelling gekweekt voor het zeewezen. Hoewel de jongens veel praktyk en theorie op nautisch gebied kragen te verwerken, is het ZKK geen school. De kadetten. die naar zee trekken (en dat zijn er velen I) krijgen een flinke ruggesteun voor hun verdere vakopleiding. Het programma, dat meestal op de zaterdagmiddagen wordt uitgevoerd uitgebreid als veelzijdig. De kadetten ontvangen o.m. een elemen taire instructie in het gebruik van nautische instrumenten als kompas en sextant, ze leren de zeekaart lezen, moeten loden en schiemannen, seinen en scheepstypen kunnen onderschei den. Naast al dit werk z|jn er excursies en kampen. Boeien en zeüen vormen y belangrijke programma punten, en eenmaal per jaar neemt het korps deel aan de ALN-mars in Den Haag, waar men dit jaar voor de vijfde maal de eerste pr|js veroverde. De korpsen, verenigd In het Zee kadetkorps Nederland, genieten de sympathie en steun der reders, Komnkiyke Marine en andere, bedrij ven, en hebben hun bestaansrecht zeer ze.<er bewezen. Ten nadele van de Schiedammer J. H„ in de Fultonstraat, is maan dag een fiets gestolen. De diefstal werd eerst dinsdag bemerkt. De Vlaardingse heer M. A. v. d. R. be merkte, dat dinsdag een geleende fiets was gestolen uit een bouwwerk aan de Damlaan. De heer Ven der R. had de fiets 's morgens om haU acht daar gestald. De fiets was eigendom van zijn baas Als het weer een beetje wil mee werken, kan morgen de twintigdui- zendste bezoeker of bezoekster wor den verwacht op Floralia in het Ju- lianapark. Evenals dit met de tien duizendste bezoeker het geval was, zal ook deze door het bestuur van de Schiedamse Gemeenschap een kleine attentie worden aangeboden. De commissaris van politie te Schiedam verzoekt de fietser, die dinsdagmiddag, kort na drie uur, een jongen heeft aangereden in een laan van het Sterrebos te Schiedam, zich bekend te maken bij de Verkeers politie, Lange Nieuwstraat, tel. 69333. In een laan van het Sterrebos werd een tienjarige jongen, Antho- nius R., uit Lage Zwaluwe, aange reden toen h|j bij de Zandvlakte overstak. De jongen logeert bij fa milieleden in de Dr. Kuyperiaan, in polder Nieuwland. De knaap viel en brak z|jn linkerscheenbeen. De GG en GD bracht hem naar het rit. zie kenhuis Dr. Noletstichting, waar h|j nu wordt verpleegd. Het programma van 't Vakan tiefeest luidt voor DONDERDAG Het Hoofd, 1S.00 uur: Intocht van de zeegod Neptunus; 20.45 uur ontvangst op Stadhuis. Daarna tocht door de stad. Plantage, 20.30 uur: Avondcon cert door Harmonie Wilton-P|je- noord en het gelijknamige Man nen- en Dameskoor. Als inter mezzo „Hersengymnastiek" en „Trek aan de Bel". De lichtmatroos kon zich .weinig meer herinneren; zó dronken zou "a|i die avond en nacht zijn geweest. Wel wist h|j nog dat h|j met ae trein naar Rotterdam was gekomen om op een Zweeds schip aan te monsteren. Ten behoeve van de bewoners in de nieuwe woonwijken heeft de PTT twee brievenbussen geplaatst. Een daarvan Is opgesteld aan het brug wachtershuisje aan de Schie bij de Nieuwpoortweg (industriegebied) en de andere op de hoek van de Van Limburg Stirumstraat en de Van Hogendorpstraat in Nieuwland. De Waarheid is voor de dag geko men met een verhaal, dat de strek king heeft, de heer C. P, van Essen, die destijds burgemeester van Beerta was, te beschuldigen van medeplich tigheid aan de arrestatie van twee joodse jongemannen. Aan de hand van een onderzoek, waarbij een redacteur ook de heer Van Essen, de tegenwoordige burge meester van Goor, heeft bezocht, komt het communistische dagblad tot de conclusie, dat de burgemeester in 1942 opdracht zou hebben gegeven, de onderduikers Louis en Alex Levi te arresteren. Burgemeester Van Essen, die wij om een reactie op deze beschuldiging Verzochten, verwierp de lezing van De Waarheid zonder voorbehoud, volgens hem komen de feiten hierop neer: De beide Joodse onderduikers waren woonachtig in Beerta en b|j de hele bevolking bekend. Hun verblijfplaats, een oude schuur, werd door een on gelukkig toeval bekend. Op een avond toen zij een luchtje wilden scheppen, ontmoetten zij b|j de schut» namelijk een vrijend Paartje. D« minnaar, hevig ge schrokken omdat h|j in gezelschap van een getrouwde vrouw werd aan getroffen, maakte daarop de verblijf plaats van de twee jongelui bekend tan de politieman Njjdsm. Nydam ging de volgende ochtend °P reis.. Hij stelde de burgemeester öt twee van z|jn ondergeschikten, Jonge agenten van de'rijkspolitie, in tennis van het hem toevertrouwde. De twee agenten kwamen overeen, ®en schijninval b|j de gebroeders uevi te doen. Zij zouden nam'elijic lawa -inva' Aankondigen met veel Hun opzet gelukte. Toen zij bin nenkwamen, waren de gebroeders gevlucht. Zij hadden wat kleine eigendommen achtergelaten. Later besloten de politiemannen, een en ander op te lialen, om gedekt te z|jn tegenover, hun chef, de NSB-er Meyer te Finsterwolde en. tevens om diens eventuele onderzoek te bemoei lijken. Toen zij later de schuur weer be traden, troffen rij tot hun schrik daar de gebroeders Levi aan. Er was publiek bij aanwezig en de politieman nen wisten niet beter te doen dan de joodse onderduikers te arresteren Op verzoek van de slachtoffers zelf zijn zij daarop onmiddellijk naar Westerbork overgebracht. Naderhand hebben zij in Duitsland het leven ge laten. In 1942 meenden zij nog, dat Westerbork de beate kansen bood betere dan uitlevering aan de SD te Groningen, waarheen Meyer hen ongetwijfeld zou hebben getranspor teerd. Burgemeester Van Essen verklaart, hier geheel bulten te hebben gestaan. Na de bevrijding heeft hij zelf de zaak aanhangig gemaakt bij de Zui veringscommissie voor Burgemeesters. Naderhand onderzocht de politieke recherche deze kwestie nogmaals. Geen enkele Instantie heeft termen aanwezig geacht, de heer Van Essen te vervolgen. Merkwaardig is nog, dat het Mili tair Gezag, toen het aan vooraan staande communisten in Beerta vroeg, of z|j bezwaar hadden tegen het aanblijven van burgemeester Van Essen, hierop een ontkennend ant woord kreeg. Eerst later, toen de verhouding tussen, de communisten en de socia listische burgemeester van Beerta zich toespitste, is de heer Van Essen eenmaal gedreigd met aangifte van het in ÏS42 gebeurde. Toen hij hierop antwoordde, niets op openbaarmaking tegen te hebben bood de betrokken communist zijn verontschuldigingen aan. De burge meester heeft destijds de commis saris der Korvn "in in G bi'wjenvan dit incident op de hoogte gesteld. Voor het stadhuis in Barendrecht liet gistermiddag om Jcioart voor één eert draaiorgel opgewekte klanken horen. Vlaggen wapperden overal in het dorp. Over belangstelling behoef de men niet te klagen. Dit alles ter ere van de Wegenwacht, die het tra ject RotterdamNumansdorp offi cieel in gebruik nam. Vanaf heden rijdt wegenwachter L. Korbijn uit Numansdorp tussen, de haven van zijn woonplaats en Café Sport op de Dordtsestraatweg om hulp te bieden waar dit nodig mag zijn. Dinsdag maakte de ANWB er een feestelijke openingsrit van. In Nu mansdorp, Heinenoord en Baren drecht werden de zes wegenwachters en de genodigden feestelijk ontvan gen. In de raadzalen van de ge meentehuizen werden over en weer vriendelijke woorden gesproken. Barendrecht organiseerde een ont vangst door de motorclub met draai- orgelmuziek, drie jeugdbrigadiertjes er» een reportagewagen, van de Ne derlandse Radio Unie. H|j wist ook, dat h|j een voorschot had gekregen en met twee andere Zweden op Katendrecht was terecht gekomen. Er werd flink gedronken Vervolgens scheen zijn herinne ringsvermogen hem echter in de steek te laten. Maar een feit was zo meende de officer van Justitie, mr. Hoek dat hij op een gegeven ogenblik in een rijdende taxi de ar men om de nek van de chauffeur sloeg en de man naar achter drukte. De heer Bok wist zich echter na enige moeite aan de greep te ont wringen. „Waarom greep u hem vast? Wilde u hem van zijn geld beroven?", liet de president vragen. „Ik weet het niet meer", antwoordde de verdachte voor de zoveelste maal. Mr. Hoek sprak in z|jn requisitoir; „Het is onze plicht om de chauf feurs te Rotterdam tegen dergelijke handelingen te beschermen." De po ging tot diefstal met geweldpleging bewezen achtend, eiste de officier een onvoorwaardelijke gevangenis straf van acht maanden met aftrek. „Van deze els ben ik geschrokken," bekende de raadsman, mr. De Heer, die in z|jn pleidooi sprak over een „dronkemansgril" en niet geloofde dat de jonge Zweed de heer Bok had willen beroven. Toen ik in Zweden in dronken schap eens hetzelfde heb gedaan, kreeg'ik alleen maar een boete," zei de lichtmatroos nog. Hoe de Neder landse rechters daarover denken, zal h|j over veertien dagen, bij de uitspraak, weten. Overeenkomstig de eis van de offi cier van Justitie veroodec'de de poli tierechter te Rotterdam woensdag morgen dé 54-jarige garagebediende J. H. G. wegens diefstal tot vijf maanden met aftrek, waarvan twee maanden voorwaadeljjk en twee jaar proe ftij d. De verdachte had in de garage, waar hij werkte, tien maan den lang blikken olie en bussen lak- verf en venis weggenomen. Ook stal hij uit auto's zonnebrillen. Eveneens conform de eis veroor deelde de politierechter de 61-jarige werkster C. B. uit Schiedam tot vier maanden met aftrek vaarvan twee maanden voorwaardelijk en twee jaar proeftijd. Z|j had in haar dienst betrekking enkele malen flinke be dragen gestolen. Ter gelegenheid van het Vakan tiefeest „Alle Hens aan Dek" en van de tentoonstelling „Schip en Werf" zullen van 24 tot en met 27 augus tus de twee patrouillevaartuigen van de Koninklijke Marine, Hr. Ms. Freyr en Hr. Ms. Hadda een bezoek brengen aan Schiedam. De beide schepen zullen omstreeks 11 uur bij het Hoofd aankomen en dan door varen tot de Oranjebrug, waar zij een ligplaats zullen vinden. Ze hébben een bemanning van 50 koppen aan boord en staan onder commando van de luitenants ter zee der tweede klasse J. W. Lugard en C. M. de Jonge. Des avonds zullen de schepen geïllumineerd worden, terwijl door de Schiedamse Gemeen schap gepoogd zal worden toestem ming te krijgen dat de schepen be- rocht mogen worden. Het secretariaat van de Schiedamse afdeling van de Nederlandse Vereni ging tot Bescherming van Dieren is veranderd. De heer J. Borsten, die geruime tijd deze functie vervulde, heeft deze overgedragen aan mej. M. Vis, Nieuwe Maasstraat 68 b. Ook in 1954 hebben we een zeer natte zomer en herfst beleefd. Maar doordat de natte moesson dit jaar een maand vroeger begon en het ein de nog niet in zicht is, mag men ver wachten dat de gevolgen dit Jaar ook ernstiger zullen zijn. In 1954 werd van de meeste belangrijke Jandbouw- produkten een grotere hoeveelheid geoogst dan in andere jaren, maar de kwaliteiten waren over het algemeen matig tot slecht. Dit jaar zal men zeker niet boven een normale hoeveelheid uitkomen en de kwaliteit van een aantal prodak- ten zal zeker slecht zijn. Hooi mislukt De hooioogst kan men over het algemeen wel als mislukt beschouwen, ri zijn er we) enkele gebieden als Friesland en delen van Noord-Hol land waar men nog redelijke hoeveel heden matig hooi heeft binnenge bracht. Er zijn echter vooral in het oosten en zuiden van het land streken, waar het lai 1 vrijwel ondergelopen is, waardoor de veehouders daar hun dieren op stal hebben moeten zetten zonder dat zij voldoende hoot van eigen bedrijf hebben om ze te voeden _pe natte grond bemoeilijkt het ma chinale oogsten en dat betekent duur werken, omdat dan. handwerk nodig ls voor het binnenbrengen. Rogge en haver zijn in zeer veel gebieden neergeslagen en het Dogsten van dit gelegerde gewas levert veel moeilijkheden en vraagt extra- werk. Wat binnenkomt is zo nat dat de graanürogerijen er aan te pas moeten komen om het koren houd baar te maken. In de meeste gebieden kan men niet meer dan matige opbrengsten verwachten. Op de hoek van de Rotterdamse- dijk en Van Deventerstraat is dins dagmorgen om. v|j£ voor tien een fietsende jongen, uit Vlaardingen, aangereden door een tankauto. De wagen reed de Van Deventerstraat in, waardoor de rijrichting van de jongeman werd afgesneden. Hjj reed tegen de auto op en liep daardoor een kneuzing aan de linkerknie op. Bij de GG en GD aan de Tuin- laan werd hij verbonden. Zijn flets werd licht beschadigd. op de laag gelegen gronden in Gelderland en Overijsel zullen rogge en haver een slechte opbrengst geven. De erwten hebben veel geleden van het weer en de aanvankelijk goede verwachtingen zijn niet uit gekomen. Wat op contract voor de conserven- industrle is verbouwd, heeft nog wel goede opbrengsten geleverd, al moes ten de erwten moeizaam geoogst worden in het bane doorweekte land. Wat nu nog op de ruiters staat, gaat dagelijks in kwaliteit achteruit, door zaadverlies en door ziekte. De aardappelen hebben, wat de vroege soorten betreft, vrij be hoorlijke opbrengsten opgeleverd. Wat nu op het land staat en in de herfst gerooid moet worden, lijdt plaatselijk zwaar door ziekte en te veel water, vooral in de streken met slechte afwatering in oosten en zuiden. De suikerbieten hebben looi als nooit tevoren. Maar onder dai loot zitten maar hele kleine bietjes en daar gaat het toch om. Zelfs een droge herfst zou hier de bestaande achterstand niet meer geheel kunnen opheffen. Het vlas is dit jaar ook in de knel gekomen. De' kwaliteit is maar matig, de opbrengst viel niet mee. Het ergste voor alle nog te velde staande gewassen als tarwe, haver, aardappelen en bieten is wel dat men de verzorging moet verwaarlozen, omdat de regen het landwerk niet mogelijk maakt. Onkruid krijgt daardoor z|jn kans en dat gaat ten koste van het gewas. In de tuinbouwsector zijn de zo mergroenten nauwelijks te krijgen. Toch staan niet alle gewassen er even slecht voor. Uien, wortelen, sla, andijvie en bloemkool staan er rede lijk tot goed bij. Maar helemaal mis Is het met de bonen. Hoewel er meer ivas uitgezaaid dan verleden jaar is de opbrengst veel en veel minder. Uit veilingcijfers blijkt die op- Drengst een derde te zijn van de vorige oogst. En bonen voor conser vering aankopen in het buitenland heeft geen zin, omdat regen en wind daar evenzeer hebben huisgehouden en de prijzen er nog meer zijn opge lopen dan bij ons. Augurken vormen niet bepaald ons hoofdvoedsel, maar het is een gewild conserven-artlkel, dat een rampjaar meemaakt. Een tiende van de normale aanvoer Komt er siecnts binnen, of om een veilingcijfer te noemen: in Venlo anderhalf miljoen kilo tegen dertien miljoen verleden jaar. Zelfs Italië kan niet bijsprin gen, daar ook in dat land de augur- kenoogst slecht is, namelijk gehal veerd. ABC HOGE PRIJZEN ƒ5000 7426 /ÏOOO 4550 14507 ƒ1500 S879 7979 ƒ1006 7387 .16368 17S23 1S1S4 21155 400 1894 3305 5180 6S2S 12931 13337 34503 200 1958 2476 3026 3079 3723 3795 4531 4703 4321 6093 6173 6997 789S 8947 10356 12234 32233 13312 14156 14212 14604 15465 16043 16754 17147 17722 17845 1S2SS 20682 20737 21274 21668 PRIJZEN VAN 80 1175 229 367 391 649 992 2004 314 173 253 436 698 703 716 764 8016 423 470 488 566 599 622 673 751 908 933 4005 061 112 199 308 S57 412 496 578 810 5033 143 198 210 213 488 920 973 985 6075 191 198 281 350 414 525 547 569 618 643 935 7272 293 408 422 532 610 677 698 785 787 793 SST 893 957 992 998 8081 173 479 504 548 590 633 654 671 741 755 7SS 775 825 838 9S3 993 3091 437 612 669 886 88S 10281 312 449 552 778 841 986 947 958 11027 163 230 S23 388 439 4SS 601 680 777 870 12021 037 222 264 298 330 350 475 546 573 643 785 786 831 964 18091 295 299 412 606 728 881 836 905 941 14097 167 194 238 278 399 546 709 726 741 779 S95 902 938 989 16001 028 060 225 236 660 716 730 802 807 881 981 988 16061 257 544 545 572 583 591 710 802 861 994 17184 232 275 431 451 590 615 909 997 18011 028 114 175 217 218 238 301 349 356 358 487 550 856 679 697 779 932 19308 591 645 727 737 747 793 312 S74 902 999 26033 223 325 356 428 461 855 882 S3® 21008 104 159 206 212 312 409 482 547 548 619 22000 NIETEN 1005 033 044 045 077 079 0® 120 182 187 208 214 219 285 341 359 480 497 533 578 602 606 609 620 651 867 671 673 678 697 701 711 717 747 792 824 90S 912 927 936 937 95S 9S0 2023 051 053 067 134 140 196 197 21? 236 239 240 344 401 409 413 433 +40 503 514 524 528 593 610 629 643 681 721 848 87« 898 958 962 965 967 S71 975 981 995 3066 067 128 160 338 245 264 268 273 299 307 327 368 SÜ2 504 520 521 548 579 59S 60S 619 620 634 685 691 695 730 753 759 765 783 732 801 828 830 909 923 957 955 999 4013 038 066 105 127 144 191 238 297 321 33S 343 366 377 378 394 410 425 465 506 535 540 546 557 572 610 614 615 758 798 867 870 809 903 916 928 937 953 957 977 993 5001 021 022 041 053 071 073 146 151 170 193 208 209 212 225 258 $22 351 353 357 406 414 483 488 407 509 537 547 568 604 608 628 698 768 $16 829 850 863 870 90S 90S 954 981 6007 110 114 128 146 175 249 304 366 416 425 457 539 53$ 651 662 690 713 741 754 789 792 794 SIS 853 873 886 $87 891 914 928 045 932 967 980 996 99S 7013 040 046 076 089 123 139 175 205 217 236 314 327 343 368 382 410 436 536 571 620 624 631 663 675 695 715 728 743 758 810 817 872 897 911 048 061 997 8078 086 091 109 194 212 229 254 267 269 332 355 377 435 474 496 603 606 630 642 644 655 658 665 672 685 690 700 737 791 803 834 916 923 928 931 950 901 992 9000 9027 059 067 082 095 124 1S6 183 196 220 253 370 282 361 423 438 440 417 458 464 486 506 573 622 635 649 781 S09 825 855 S60 887 916 921 925 938 959 10007 018 050 094 098 152 196 233 246 297 313 329 350 392 406 482 S71 581 582 622 631 639 673 681 702 736 773 827 849 873 883 910 960 11004 007 018 038 055 089 096 162 220 244 285 307 348 371 393 426 442 484 503 504 512 517 532 536 581 S9S 605 621 631 S74 692 782 797 856 861 875 889 910 930 945 985 995 12019 023 031 076 080 086 123 130 170 171 190 217 270 285 323 328 338 383 405 430 444 481 521 70S 745 796. 819 879 884 894 13005 015 040 054 089 146 157 233 244 290 303 317 323 331 363 373 391 423 461 550 582 598 599 609 S40 657 696 785 801 827 859 863 874 387 922 932 973 14016 141 151 153 210 304 335 336 377 395 427 429 440 451 470 508 574 696 710 714 725 729 S08 829 870 914 957 995 997 15000 15003 017 020 047 061 107 118 142 172 190 285 303 312 319 328 373 406 445 447 489 502 503 513 518 535 541 564 597 612 678 745 767 774 791 812 856 874 SSO 883 901 911 982 16017 041 051 056 071 077 080 088 193 200 253 283 807 312 402 426 462 4SQ 503 52» 623 628 $41 697 701 717 V23 738 744 753 781 823 826 830 851 932 937 968 951 995 997 17011 019 078 096 102 128 157 163 168 171 191 211 235 255 319 321 323 331 383 414 455 490 506 576 60? 6S7 665 691 748 776 780 858 876 890 061 968 9SS 18018 024 049 069 083 0S9 117 14? 186 194 195 208 302 304 S25 410 416 435 308 515 538 540 549 587 568 593 596 60S 609 636 668 894 7» S5Ü 889 900 911 915 934 943 965 19013 025 069 094 096 098 114 115 229 231 £36 237 348 379 385 4-1? 494 536 541 569 640 694 708 720 725 '732 735 790 824 817 837 848 849 851 880 885 891 S51 953 968 995 20032 07V 102 125 126 170 183 188 195 205 218 222 234 236 262 271 286 307 318 320 324 379 399 406 431 413 486 497 501 518 548 588 581 636 $93 726 796 843 863 868 885 695 899 906 93? 955 21002 018 033 038 062 157 208 342 363 425 465 466 475 489 528 544 553 594 651 578 m 68-1 716 720 737 757 766 790 891 919 932 938 943 977 Het riet er naar uit, dat we in de komende winter appelen zuilen eten als groente in plaats van bo nen, i rant de appeleogst belooft goed te worden. Tic peren zowel in binnen- als buitenland doen het mat|g. Tomaten zullen duur blijven, omdat het buitenland geen catuur- tomaten te bieden heeft. Late oogsten zijn kenmerkend voor de zomer. De augurken zijn veertien dagen later aangevoerd dan gewoon lijk. Tere k&sprodukten zoals drui ven etc.. zullen eveneens laat zijrn maar wel behoorlijk ontwikkeld. Steken we ons licht op bij de con- servenindustrie, dan horen we over de groentenproduktie geluiden, die weinig opbeurend zijn. De winkelen de huisvrouw weet het zelf ai: de hoge prijzen van de verse groente hebben haar ertoe gebracht dan maar 'een blikje' te kopeip En met enige verbijstering consta teert de conservenindustrie dan ook: dit is in een zomer nog nooit ver toond. De verkoop van bïikprodukten gaat door alsof het hartje winter is. De fabrieken draaien en kunnen ter nauwernood aan de vraag voldoen. Het gaat 'van de hand in de mond' en van voorraadvormlng komt een voudig niets. Ook niet van particuliere voor raad vorming; wie gaat er zelf inma ken bij deze prijzen? Straks gaan we dus een najaar en winter in zon der reserves. Aan de dit jaar gelden de prijzen za! niet veel veranderen. Maar het zal potverteren worden: wat er is wordt uitverkocht, en dat zal snel gaan. Voorzichtig hopen Samenvattend kan men zeggen, dat in het zuid-westen van het land, waar het minste regen viel, nog redelijke oogstverwachtingen be staan. Ook in het noorden, ia Gro ningen en Friesland kan men zeker niet van werkelijke misoogsten spreken. Op de hoge zandgronden staan de granen er beter voor dan. in andere jaren. Ia de weidegebieden groeit het gras ais razend, maar is de grond zo nat dat de koelen veel meer kapot trappen dan zij eten. De tuinbouw heeft te weinig produkten in ver houding tot de vraag. Alleen In enkele delen van de Peel, Noord-Limburg, het Oosten van Gelderland, Oost-Overijssel en bepaalde delen van Drente zijn mis oogsten te verwachten op een aan tal bedrijven, terwijl de overige in deze gebieden met wateroverlast slechte oogsten zullen boeken. Daar kan de zon, als die zich nog eens mocht laten zien,al niet veel meer aan veranderen. In de overige delen van het land kan nog veel goed gemaakt worden door droog weer. Wij blijven heel voorzichtig hopen I De Algemene Schiedamse Toneel vereniging ,De Dilettant" heeft in de jaarlijkse ledenvergadering het bestuur ais volgt samengesteld: Voorzitter de heer J. de Brandt; secr, de heer C. Verhaeren CHeren- pad 8a) en penningmeester de heer T. Brouwer. Als tweede voorzitter en als tweede secretaris z|jn gekozen de heren A. v. Toom en lit. Gouka. De heer Molendijk, die eerst tweede secretaris van .De Dilettant" was. za! in het aanstaande seizoen de regie bij het gezelschap voeren. WOENSDAG Bioscopen: PASSAGE-THEATER, 2 en 8.15 UUT: 'l Zit Jrs de lucht (a.l.). MONOPOLE-THEATER, 2. 7 «n 9 uur: Commando des doods (14 Jr). Tentoonstellingen STEDELIJK MUSEUM, i5 en 7—10 uur: .Schip en Werf" JULIANAPARK, 7.30-12 uur: Florail*. Apotheek: Fa. v. Westendorp, 67674. Singel SI, tel. Prijrcn van 80: 20939 moet zijn 20934 Deze lijst wordt gepubliceerd onder voorbehoud van eventuele sein- ol telfouten Diversen: AMTELBRON: S uur: Voorlichtings avond Gew. Arb. Bureau. IRENE. 3 uur: Filmvertoning „De Schiedammer". donderdag Bioscopen: PASSAGE-THEATER, 2 en 8.15 uur: 't Zit !n de lucht (a.l.). MONOPOLE-THEATER, 2, 7 en 9 uur: Commando des doods (14 Jr). Tentoonstellingen. STEDELIJK MUSEUM, I5 en 7—10 uur: „Schip en Werf". JULIANAPARK, 7.30-12 uur: Floral!». Apotheek: Fa. V. Westendorp, Singel 81, tel, 67674. Diversen: HET HOOFD. 7 uur: Begin vakanrie- leest. ROTTERDAMSE BIOSCOPEN ARENA: The Goldrush. 2. 7 en 9.30 uur (al.!. CAPITOL: Gevaarlijke eerzucht. 2. 7 en 9.IS uur (18 Jr). CENTRAAL: Because you're mine. 2. 7 en 9.15 uur (a.l.), CINEAC: Journaal van 9 tot 5.15 uur. Charlie's tante, 3.30. 7.45 en 10 uur (18 Ir). COLOSSEUM: De privé-oorlog van majoor Benson. 2. 7 en 930 uur UJ.i. HARMONIE: Marcella een circus kind. 2. 7 en 9.15 uur (14 jr). LUMIÈRE: AUe hens aan dek. 2.15. 7 ea 9.30 uur (a.l.). LUTUSCA: Artists and models. 2.15, 7 en 9.30 uur (al.). LUXOR: Je Sunt 't toch niet mee nemen. 2. 7 en 930 uur (al.). METRO: De terugkeer van Lemmy Caution. 2. 7 ec 9.15 uur (14 jr) PRINSES: Sua valley serenade. 2.15, 7 en 9.30 uur (al.). REX: Robin Hood. 2, 7 en 9.15 ut» (aJ.). THALIA: De wereld der stilte, 2.15. 7 en 9.30 uut (aj,>. "t VENSTER: Summer Madness. 2, 7 en 9.15 uur (18 Jr). VICTORIA: Charlie's tante. 2 7 en 9.15 uur (18 Jr). ROTTERDAM WOENSDAG DUITSE KERK. Zwarte Paarden straat 45: Improvisatie-concert door Koos Bons, orgel. 8 uur. RIVIERAHAL: Opera -cunoert door het Operakoor Maasstad en de Zuiderorkestvereniging. 5.30 uur, ROTTERDAMSE SCHOUWBURG. Het Rotterdams Toneel kb; „Krik- krak". S uur. STADHU ISTUIN. Coo! singe!: Bei aard-concert door Peter Maaasen uit Breda, 8 uur.

Het Vrije volk | 1956 | | pagina 1