voor Vereniging dankbaar gemeente voor se hengelaars door verbod gedupeerd De Foppenpolder nam lichtvaardig besluit mm Duitse vrijwilligers ernstig toei Kade langs Middelvliet taboe Ernstige consequenties voor verhouding met Y.S. m img in tunnel legt verkeer lam MEDISCH CENTRUM IN WIJKGEBOUW Uit het dagboek van de politie Pro Juventute doet goed werk, maar... Beperking touwexport? üf in m m BI I m Filmavond van Wilton Kind in sloot verdronken Instrumenten voor politie Het Vrije Volk Goederentrein grijpt auto Dodelijke val van tussendek Geen fiscaal misbruik meer, Young-regeling ingetrokken chiedammers onder elkaar Ledenvergadering Ondstrijders De grootste krant van Nederland Burgerlijke Stand Verwondering Adenauer-knechten' en 1SS-schoelje Inbraken in kiosken het VRIJE VOLK DONDERDAG 13 SEPTEMBER 1956 PAGINA 5 IN HET NIEUWE Wijkcentrum van Nieuwland, dat vorige week officieel werd geopend, is nu ook het medisch centrum in gebruik genomen. Woensdagmiddag vond de eerste zitting plaats van het consultatie bureau der Schiedamse Vereniging tot Bescherming van Zuigelingen. Er bestond al direct vefei be langstelling. Wijkavond Zorgelijk Grote toeloop Wit Gele Kruis Preventief Wellicht ten overvloede zij hier nog vermeld, dat de desbetreffende verenigingen zich uitsluitend be zighouden met. de preventieve ge zondheidszorg. De verleende ad viezen worden dus aan moeders met gezonde kinderen verstrekt. Ruim twee kilometer kade is door een verbod van .Delfland" aan de Vlaardingse hengelaars onttrokken. Daardoor kunnen de leden van de Vlaardingse Hengelaars Bond de Middelvliet vanaf de Kortebuurt tot aan de Middelwatering niet,meer van de kant af „bevissen". Een gedeelte van de kade langs de Mid delvliet is openbare weg. Van het overige gedeelte had de VHB het looprecht van boer Van Leeuwen gehuurd. Van de zijde van „Delfland" werd ons gezegd, dat het verbod was uitgevaardigd op verzoek van het bestuur van de Foppenpolder. Dit bestuur ls van mening, dat de hengelaars schade aan de kade ver- 'oorzaken. Deskundigen delen die mening niet. ihm f, <\t w'> 4^; (Van onze correspondent te Bonn) Zaterdagavond ls een viertal jonge Westdultse soldaten var iet vrijwilligerskader in de buurt van de Hamburgse Reper- sahn door een bende vlerken zo ernstig mishandeld dat zij jewusteloos naar het ziekenhuis moesten worden overgebracht Adenauer: lummels Groeiende tegenstand Deze Ingebruikneming geschiedde trouwens met enige plechtigheid. Daar toe waren de bij de consultatie-bureaus voor zuigelingen betrokken autori teiten en vertegenwoordigers van organisaties bijeengekomen in een van de zalen van het Wijkcentrum, waar de voorzitter van de Schiedamse Vereni ging, dr. J. H. van den Berg, een kort overzicht gat van de werkzaamheden der vereniging. Edisonplein is uitsluitend bestemd voor zuigelingen. Aanvankelijk begon men zijn zor gen te geven aan de zuigelingenzorg, maar al gauw werd de noodzaak van de oprichting van een kleuter-bureau ingezien. Geleidelijk bleek ook, aldus de heer v. d. Berg, dat met de groei van de stad uitbreiding van de con sultatie-bureaus dringend nodig was. Men beschikt thans over de bu reaus Lange Nieuwstraat (voor het centrum en de Gorzen) en het bureau Edisonplein, waar moe ders uit het oosten van de stad hun kinderen kunnen laten on derzoeken. Het eerstgenoemde bureau houdt zitting voor kleuters en zuigelingen, maar het bureau Werkelijk, veel vlugger dan we ver wacht hebben is er nu opheldering gekomen in de situatie op het kruis punt Lange Nieuwstraat—-Gerrit Ver- boonstraatOranjestraat. We wisten het in alle oprechtheid niet eerder, maar de verkeerspolitie van Schie dam had al lang een nieuwe voor ziening in petto. De voorziening in de wat ingewikelde situatie met de vele verkeerslichten is nu getroffen. Men heeft duidelijke borden bij de lichten geplaatst, waarop de rijrichting fors staat aangegeven. Niet nieuws, 'men tiet het in vele Nederlandse plaatsen, maar dit middel is zeer nuttig ge bleken en het zal ook zeker in Schie dam voldoen. Aanvankelijk wilde men deze bor den niet plaatsen, omdat men het beeld op dit beruchte kruispunt al druk genoeg achtte. Maar aangezien men er, ondanks de inmiddels aan gebrachte pijlen op de verkeerslich ten, niet uitkwam, is het nu toch gebeurd. Misschien aestettsch geen gelukkige oplossing, maar men kan beter minder moot.en veilig dan fraai en weinig nuttig tewerk gaan. We geloven nu wel, dat deze aanwijzingen veel tot. een verbetering zullen bij dragen'. En men merkt ook, dat de verkeerspolitie zeker niet blind is geweest voor de moeilijkheden, die zich dagelijks op dit kruispunt heb ben voorgedaan. Kunstgenot De Schiedamse Toneelvereniging „Onderling Kunstgenot" geeft zater dag in Musis Sacrum een uitvoering van „Angst voor de eenzaamheid", een toneelspel door Jannes Bosker. Na afloop is er bal voor leden, dona teurs en introducé's. Wijk drie van de Hervormde Ge meente houdt maandag lp Irene een wijkavond. Ds, A. K. Straatsma zal spreken ave- Ouderwets en nieu werwets". Jai, Bekkers zal enige pianowerken ten uitvoer brengen. Aanvang 8 uur, toegang gratis. DONDERDAG Bioscopen: PASSAGE-THEATER. 2 uur: M&r- cellno, brood en wijn MONOPOLE-THEATER, 2. 7 en 9 u.: Zes vrouwen en een man (14 Jr). Apotheek:" Pa, Gouka en Co., tel. 68035. Groenelaan 127, Diversen: PASSAGE-THEATER. 8 uur: Ned. Toneel Gezelschap met „Schrom- pelkopje". 7TVOLI, 8 uur: Contactavond DHS. VRIJDAG Bioscopen: passage-theater, 2 en 8.15 uur: The Ladykiller» (18 Jr). MONOPOLE-THEATER 2, 7 en 9 uur: Mijn man! de testpiloot (14 Jr). Apotheek: Fa. Gouka en Co., Groenelaan 127, tel. 68035. ROTTERDAMSE BIOSCOPEN ARENA: Johnny Concho. 2, 7 en 9.30 uur (14 Jr). CAPITOL: De ratten van Houston. 2. 7 en 9.15 uur (18 jr). CENTRAAL: Kaiserwaizer. 2, 7 en 9.15 uur (aJ.). CINEAC: Journaal van 9 tot 5.15 uur. Charlie's tante. 5.30, 7.45 en 10 uur (18 Jr). COLOSSEUM: Clske de Rat. 2, 7 en 9.15 uur (14 Jr). HARMONIE: Het laatste schot. 2, 7 en 9.15 uur (14 Jr). KJMIÊRERock around the clock. 2.15, 7 en 9,30 uur (14 Jr). LÜTUSCA: Rttpende jeugd. 2.15. 7 en 9.30 uur (14 Jr). LUXOR: Gas-oil. 2, 7 en 9.30 uur (18 Jr). METRO: Klas me deadly. 2. 7 en 9.15 uur (18 Jr). PRINSESClske de Rat. 2.15. 7 en 9.30 uur (14 Jr). HEX: Vallei der wetteloosheid. 2» 7 en 9.15 uur (14 Jr). THALIA: De wereld der stUte. 2.15, 7 en 9.30 uur (aJ.). VENSTER: Summer madness. 2. 7 en 9.15 uur (18 Jr). VICTORIAClske de Rat. 2, 7 en 9.15 uur (14 Jr). ROTTERDAM DONDERDAG ROTTERDAMSE SCHOUWBURG. Ballet der Lage Landen. 8 uur. De vereniging heeft, zo betoogde de heer v. d. Berg, een financieel vrij zorglijkeperiode achter de rug. Men beschikt maar over een naar verhou ding klein aantal leden dat een vast bedarg aan contributie oplevert. Met dit bedrag alléén kan men er niet komen; men moet het dus voor een groot deel hebben van de bijdragen dermoeders, die de consultatiebu reaus bezoeken. (Het bedrag per keer is f 0,50). Hulp gemeente Gelukkig ontvangt de vereniging subsidies van rijk en provincie en dr. v, d. Berg sprak zich verheugd uit over het feit dat men nimmer een vergeefs beroep op de gemeente heeft hoeven te doen wanneer de financiële toestand weer eens weinig rooskleurig bleek te zijn. Men heeft steeds begrip voor deze moeilijkheden getoond en waarde ring en daadwerkelijke hulp gekre gen, aldus de voorzitter. XJit het voorafgaande blijkt wel dat men zelf nimmer in staat zou zijn geweest de exploitatiekosten van de ruimte, waarover men in het Wijkcentrum de beschikking heeft, te betalen. Hiervoor alleen al ls men de gemeente zeer dankbaar. 'Maar de tijd van de moeilijkste jaren heeft men achter zich gelaten; we staan er nu gunstiger voor, zo zei dr. v. d. Berg. Los van deze financiële aangele genheden moet men natuurlijk het eigenlijke werk van de vereniging zien. De grote toeloop, waarvan dan weer de uitbreiding van de bureaus het gevolg was, ls in de eerste plaats te danken aan het vele goede werk van de medewerksters. Dr.v. d, Berg bracht dan ook alle hulde aan de verpleegsters. Hi! besloot zijn toe spraak met de wens, dat ook dit consultatiebureau in het Wijkcen trum een trefpunt voor velen zal zijn. Onder de aanwezigen zagen wij o.m. de wethouder van Onderwijs en Sociale Zaken, de heer H. Sabel, de kinderarts voor de Provincie dr. J. P. Boeckhold en de heer J. Verduyn, vertegenwoordiger van de Provin ciale Griffie Van de ruimte in het Wijkcentrum (wachtkamer, dokterskamer, boxen kamers) zal ook door het Wit-Gele Kruis gebruik worden gemaakt. Ver der door de hier ter stede in federa tief verband samenwerkende kruis verenigingen, waarbij het Wit-Gele Kruis niet is aangesloten. Het bureau is elke dinsdagmiddag van 2.30 uur tot 3.30 uur geopend voor zuigelingen en op woensdag middag van twee tot drie uur voor de kleuters. Het Wit-Gele Kruis, dat tot nog toe alleen een zuigelingenbureau heeft ingericht, houdt op donder dagmiddag zitting. Aan het bureau zijn twee verpleegsters, een admini stratrice en een kinderarts verbon den. Het Wit-Gele Kruis beoogt in de toekomst eveneens een afdeling voor de kleuters (tot zes jaar) in het Wijkcentrum te stichten. Op de Burgemeester Knappertlaan veroorzaakte, een motorfiets, bestuurd door de 37-jarige isoleerder J. D. K. uit Rotterdam woensdagochtend een aanrijding met een bromfiets, be stuurd .door de 38-jarige J. S. De bestuurder van de bromfiets liep een schedelbasisfractuur op en moest naar het Gemeenteziekenhuis wor den vervoerd. De motor verleende geen voorrang. De politie heeft twee jongens van 10 jaar aangehouden die gistermid dag de struiken van het Singelplant soen vernielden om met de afgerukte takken een hut te bouwen. Zij zijn door de kinderpolitie onder handen genomen. Op de Rotterdamsedijk verleende een vrachtauto bij het naar rechts afslaan het doorgaande verkeer geen voorrang, waardoor een bromfiets het slachtoffer werd van deze verkeersfout. Persoonlijke ongeluk ken deden zich niet voor maar de bromfiets werd beschadigd. MAASSLUIS Op vier achtereenvolgende woens dagen In de maand augustus heeft de plaatselijke afdeling van de ver eniging „Pro Juventute" vakantie uitstapjes georganiseerd voor kinde ren van 8 tot 12 jaar naar de speel tuin „De Houten Paardjes" by de duinen en het strand van Rockanje. Deze vakantie-uitstapjes, die voor Maassluis een experiment waren, zijn zeer goed geslaagd. Onder leiding van mevr. H. PoorSman-Luijmes, die se cretaresse van Pro Juventute Maas sluis is. hebben bijna 400 kinderen een onvergetelijke dag gekregen. Ook aan de vrijwillige krachten, die als leidster de uitstapjes meemaak ten is dank verschuldigd, daar deze dames de bijna 100 kinderen per reis prettig hebben weten bezig te houden en allen behouden weer thuis hebben gebracht. Dat de reisjes ook bij de kinderen werden gewaardeerd, bleek wel uit de vele vragen om volgend jaar weer mee te mogen. Pro Juventute hoopt inderdaad vol gende zomervakantie deze uitstapjes weer te kunnen organiseren, doch zal dan gaarne op de medewerking van andere Instanties rekenen. Deze uit stapjes hebben een gevoelig offer ge vergd uit de kas der afdeling. Een ander jaar zal dit niet weer mogelijk zijn. Daarom hoopt Pro Juventute, ofschoon de bijdrage van dit jaar van enige bedrijven zeer werd gewaar deerd, volgend jaar op de medewer king van meer bedrijven en zo moge lijk ook op de steun van de gemeente. Het verbod van Delfland heeft bij de Vlaardingse hengelaars ontstem ming teweeg gebracht. De VHB spreekt tegen, dat hengelaars schade Een drastische verhoging van de invoerrechten op touw in de Vere nigde Staten zou gezien de aan zienlijke bedragen die hiermede zijn gemoeid ernstige consequenties kunnen hebben voor de algemene economische verhouding tussen Ne derland en de VS. Temeer, omdat het goederenverkeer tussen ons land en het dollargebied reeds een belangrijk nadelig saldo oplevert. Dit heeft de demissionaire minis ter van Economische Zaken, prof. dr. J. .Zij Is tra geantwoord op vragen van het Eerste Kamerlid, de heer P. J. Kapteyn (arb.). De Nederlandse bezorgdheid over de actie van het CordageInstitute te New York om de Invoer van touw te bemoeilijken, is reeds bij nota van 16 juli 1956 aan de Amerikaan se regering ter kennis gebracht. Soortgelijke acties zijn waarschijn lijk te verwachten' van Canada, België 'en Ierland, aldus minister Zijlstra. Er bestaat evenwel grond voor ie verwachting, dat de regering van de VS met de buitenlandse aspecten van de zaak rekening zal houden. Bovendien hoopt minister Zijlstra, dat bij het afwegen van de beslis sing de overtuiging veld zal winnen in de VS, dat maatregelen tegen deze traditionele invoer (touw is een van de belangrijke uitvoerproduk- ten naar de VS) ook eigen belangen van de VS zouden schaden. De amusements- en ontwikkelings vereniging Wüton-Fijenoord hield woensdagavond in Musis Sacrum de eerste bijeenkomst van het winter- programma. De heer J. v. d. Broek, secretaris van de vereniging, opende deze filmavond met een welkomst woord tot zeer vele belangstellenden, HÏ3 deelde mee dat het ledental der vereniging nu boven de 1600 ligt, een verheugend feit voor allen, die de vereniging een warm hart toedragen, Men heeft inmiddels de contributie wegens de geleidelijke verhoging van de honoraria etc. moeten verhogen. Deze bedraagt 1, Als hoofdfilm draaide gisteravond het Amerikaanse werk „Paula", een verhaal over adoptie. Daarna volg den nog drie tekenfilms en een musi- CSLÏ. Óp 17, 18 en 24 oktober zal de comedie „Radiostad" worden opge voerd. Medewerkenden zijn o.a. Jetty Cantor, Willem van Cappelle en Maarten Kapteyn. De tweejarige Jat us W. Loch uit de Korte Achterweg te Schiedam is dinsdagmiddag bij het spelen in een sloot bij de Parallelweg gevallen en verdronken. Vermoedelijk heeft het kind zich in een onbewaakt ogenblik van een speelgenootje verwijderd, met het noodlottige gevolg. Dinsdag (Prinsjesdag) zal het co mité van aanbeveling om half ne gen in de raadzaal van het stadhuis het nieuwe Instrumentarium van het politlemuziekgezelschap officieel uit reiken. Na deze uitreiking vindt om negen uur op de Grote Markt de jaarlijkse taptoe plaats. De afdeling Schiedam van de Ne derlandse Bond van Oudstrijders en -dragers van het Mobi'iisatlekruis hield woensdagavond in Amstelbron een ledenvergadering, waarvan het belangrijkste punt van de agenda de. bekendmaking van het winterpro- granuna was. Wij gaven kortelings dit programma weer. In het bestuur werd verder geko zen de heer W, J. A. de Jager, Voorts kon de verheugende mededeling wor den gedaan dat de oudstrijders by de gewestelijke schietwedstryden te Rotterdam niet minder dan acht van de vyftien pryzen behaalden. Een mooi resultaat. DE TORENFLAT aan de Burgemeester van Haar en- laan nadert zo langzamerhand zijn voltooiing. Nog slechts enkele maanden geleden be reikte men er feestelijk het hoogste punt. Nu, twee maan den later, ziet het grote ge bouw er, bekleed en wel, al heel wat aantrekkelijker uit. Voor het „lage" Nieuwland be tekent de torenflat als het ware een baken. Wij stellen ons voor dat het flatgebouw straks heel Schiedam een waardig aanzien zal geven, want er is hier met allure ge bouwd. Met verbazingwekkende snel heid verrijzen trouwens de nieuwe woonhuizen van de firma Muys en de Winter. Nieuwe wegen worden aange legd. en nog steeds heerst er de levendigheid die karrakteris- tiek is voor Nederland. Geboren: Andrea C. A., dv B. J. Lansbergen en H. W. Vonk; Arie, zv B. van Rynsbergen en C. Maan; Wil- helmina G„ dv G. W. Penders en G. Hellker; Magda C„ dv C. A. Bekker en J. de Jong; Berendina A., dv J, H. L. de Bruyn en B. Mugge; Ronald, zv A. v. d, Vlies en C. van Rossen; Fred H„ zv M. A. Brouwer en M. G. Kalk; Rob, zv J. Eekman en P. Ver voort. Intussen merkt minister Zijlstra '.venwel op, dat het nog geruime tijd kan duren voordat de beslissing jenomen zal worden.' Eerst zullen de betrokken par tijen gehoord worden en daarna moet de President beslissen of de Rationale veiligheid van de VS werkenjk in gevaar wordt gebracni door de invoer. Hij kan daartoi een nader onderzoek gelasten. Mocht evenwel blijken, dat ingrij. pen nodig is dan zal de Nederlands* regering een beroep kunnen doen op de bepalingen van de Algemens Overeenkomst voor Tarieven et Handel, waarvan ook Amerika Hf is. Wordt het gewenste resultaat niet bereikt, dan zal de Nederlandse re, gering ernstig overwegen welke con sequenties hieruit, met name ook met het oog op de Nederlandse dol larpositie, getrokken moeten worden, aldus minister Zijistra. aan de kade toebrengen, of er schade aan hebben toegebracht. De VHB begrijpt dan ook niet, waarom het polderbestuur dit verzoek aan „Delf land" heeft gedaan. Overigens is het verbod nog niet door borden kenbaar gemaakt, zodat het publiek er formeel niet van in kermis is gesteld. Als het verbod een maal is ingegaan, zal de Middelvliet alleen nog maar in bootjes te „be vissen" zyn. De heer C. van Dyk, die beroepsvisser is, heeft de Deiftse Hengelaars vereniging gemachtigd in de Middelvliet te vissen. De situatie was dus, dat kade en water in ge- zameniyk gebruik waren by de VHB en de DHV. De heer C. van Dyk, die dageiyks de bedoelde kade passeert, alsmede zijn hulsgenoten, hebben niet gecon stateerd, dat door de hengelaars schade aan de kade is toegebracht. Het is dan ook een wonder, dat de VHB het verbod gezocht acht. Te meer, omdat de VHB ook ten stel ligste ontkent, dat zyn leden op enigerlei wyze schade hebben toege bracht aan de kade. Men vraagt zich dan ook vol ver wondering af, wat de beweegredenen voor het verzoek van het polderbe stuur geweest kunnen zUn. De tijd, dat men aanmerkingen kon maken op het gedrag van de hengelaars ts voorbij. De soldaten waren eerst ultge- icholden voor Adenauerknechten en BS-schoelje en toen zij zich tegen de beledigingen verweerden, vielen de raddraaiers hen met boksbeugels en gummiknuppels aan. De politie, die in deze buurt druk patrouilleerde, kwam te laat om de soldaten te bevrijden, want de jon gens waren talrijk en vochten snel en hard. Zij verdwenen zodra de po litie op het toneel verscheen. In München worden de vrijwilli gers eveneens door Jeugdige onver laten voortdurend uitgescholden en ook uit andere steden komen berich ten dat de activiteit van de jeugd- oenden,die op allerlei gebied een noeilijk probleem in Duitsland vor- toen, zich in de laatste tijd tegen de rrijwilligers richten. Bondskanselier Adenauer heeft gis teren op een bijeenkomst van de CDU-fractle zijn toom geuit tegen 'de' halfsterken die men vroeger lummels noemde en die zich thans te buiten gaan tegen soldaten van le Bundeswehr. Hij verklaarde dat de discrimi natie van de leden van de verdedi- tingstroepen moet eindigen. De sol- saten hebben geen voorrechten bo- Dat een motor, die plotseling af slaat de oorzaak kan zyn van on aangename ervaringen, ondervond gisterochtend om 12 uur de Dordtse chauffeur M. Boll. Hy wilde met zyn kraanwagen de spoorlijn op de 's-Gravendeelsedyk by het haven bedrijf oversteken, voor een range rende goederentrein langs, die van de andere kant naderde. Op het moment, dat de wagen de spoorlün kruiste, liet de motor van de kraanwagen enkele pruttellngen horen en sloeg af. De heer Boll, die de goederentrein met luid gesnuif en gesis zag naderen, dacht niet lang na en nam een ferme duik uit de ca bine van zijn wagen. Met een hevige klap botste de trein op de auto en sleurde deze nog enkele tientallen meters mee. De wagen werd vermorzeld en de dwars liggers van de rails werden iets ont zet. Het rangeren ondervond enkele uren vertraging. BARENDRECHT, 12 september. Andyvie 4541, geveld 25.000 kg; bloemkool A 55—63, B 44—54, C 28— 33. geveild 19.000 stuks; snUbonen 1,111,64,' prinsessebonen A 2 89— 1,03, afw. 55—84, geveild 35,000 kg: platglaskomkommers A 5057, B 39 42, C 2732, 4555 per stuk; kro ten 1325 per kg; rodekool 1729, geveild 23.000 stuks; gele savoyekool 1731, geveild 8.000 stuks, groen 14 17, geveild 8.000 stuks; seidery 6 10, sla 1723, tomaten A 6971, B 66—68, C 70—73, CC 55—60. ge veild 15.000 kg; uien 1315 per kg. Clapps Favorite A 4952, B 38— ven gewone burgers, zei hy. Maar men moet hen ook niet discrimine ren. Ook de fractie van de socialistische partij heeft het voor de soldaten opgenomen. Zij schreef in haar pers dienst: Zulke aanvallen zijn een terug keer naar het tijdperk van de straatgevechten die alle ouderen uit de tijd van het begin der derti ger jaren nog duidelijk in herin nering hebben en die tenslotte tot het einde van de democratie heb ben geleid. Het is opmerkelijk dat de aanval len op soldaten zijn begonnen op het tijdstip waarop de communis tische partij in Duitsland werd ver boden. Men meent dat de jonge herrie schoppers. die tot dusverre zich be perkten tot samenscholingen en ru- ziezoeken met gewone voorbijgan gers, thans door communisten tegen de soldaten worden opgehitst. Deze bandeloze Jeugd die eerst daags voor militaire dienstplicht zal worden opgeroepen, heeft geen lust onder militaire discipline te komen en is dientengevolge een gemakke lijke prooi voor zulk een ophltserij, De tegenstand tegen de herbewa pening duurt overigens in West- Duitsland voort. Men krijgt de in druk dat hij groeiende is. Men ziet dit, mede als gevolg van de discussies over het zgn. Radford- plan, het plan van de Amerikaanse generaal Radford. Deze meent dat de reorganisatie van de tactiek in ver band met de ontwikkeling van de atoomwapens een aanzienlijke ver mindering van de sterkte van de le gers veroorlooft. Het aantal jonge mannen dat van plan is dienst te weigeren, neemt sterk toe. De bond van dienstweigeraars in Noordrijn-Westfalen, die enkele maanden geleden is opgericht en spoedig 7.000 leden telde, deelt van daag mede dat het ledental in juli en augustus tot 10.000 is gestegen. Daarbij verkeert deze organisatie nog pas in het beginstadium. Men is bezig adviesbureaus voor dienst weigeraars in te richten in Keulen, Essen. Bochum en Bielefeld. Aan boord van het schip „Nikolas", dat in de haven van Wilton-Pijenoord te Schiedam ligt, is in de nacht van woensdag op donderdag de 27-jarige classificeerder J. A. BhiUpse, wonende Helenastraat 26 te Rotterdam, dode lijk verongelukt. De man liep op het tussendek, toen hy struikelde en in het aoht meter lager liggende ruim viel. Hy liep daarby ernstige inwen dige kneuzingen op en overleed van ochtend in het Schiedamse gemeen teziekenhuis. Bovendien weet de georganiseerde hengelaar veel te goed welke belan- gener op het spel staan dan dat hy zich ertoe zou kunnen, laten verleiden bulten de schreef te gaan. Het biyft dan ook een volslagen raadsel, waar om dit verbod werd afgekondigd. Men heeft wel vermoedens, maar die durft men nauweiyks uitspreken, omdat daaruit zou biyken, dat het polderbestuur toch wel weinig begrip heeft voor wat er in deze tyd aan de orde is. Zün wy wel geïnformeerd, dan ligt de Middelvliet in het gebied van het recreatieplan van de gemeente Maas land, dat aansluit aan de Vlaardingse recreatieplannen. De overstelpende toeneming van de bevolking in het Waterweggebied maakt deze recreatie- mogeiykheden zo noodzakeiyk. Het is mede tegen deze achtergrond niet goed te begrijpen, dat nu door een verbod een van deze mogeiykheden werd afgesneden. Het is te hopen, dat „Delfland" als nog in overleg met het polderbestuur en de VHB bereid zal zyn dit verbod in te trekken, waardoor de Vlaar dingse hengelaars zo zeer worden ge dupeerd. Er moet een weg gevonden kunnen worden, die een wederzydse oplossing^, mogelijk maakt. De staatssecretaris van Financiën heeft een einde gemaakt aan een fiscaal misbruik van een bijzondere regeling, die was getroffen voor de verhandeling van Young-obligaties en certificaten van deze obligaties. Zolang Nederland nog niet is toe getreden tot de Duitse schuldenover eenkomst, zit in de thans verhandel de Young-obligaties een groot bedrag aan achterstallige rente. Om een vlottere verhandeling van deze stukken mogelijk te maken heeft een Amsterdams bankierskantoor dit jaar verschillende soorten certifica ten voor deze leningen uitgegeven, waarvan één de achterstallige rente vertegenwoordigt. Om bij een eventuele verhandeling vast te kunnen stellen welk deel van de opbrengst deze een tificaten of van de originele obligaties als belastbaar inkomen moest worden vastge steld, had de staatsse cretaris onder andere bepaald, dat de zuivere opbrengst van de rentecertificaten als Inkomen moesten worden be schouwd, maar dat de aankoopkos- ten van deze certificaten of het daar mee gelijk te stellen deel van de ori ginele obligaties als verwervingskos ten konden worden beschouwd. Deze kosten waren in het jaar van aanschaffing aftrekbaar van het in komen van de belastingplichtige. Intussen is gebleken, dat hiervan op vrij grote schaal misbruik werd gemaakt door mensen, die in het zelfde jaar niet tot.verkoop overgin gen, maar de certificaten kochten om de verwervingskosten van hun nor- male inkomen te kunnen aftrekken, Om dit misbruk tegen te gaan heeft de staatssecretaris zijn eerder bekend gemaakte standpunt weer in getrokken. LIQUIDATIE. Dekkers Houthandel te Zaandam zal in verband met de onbevredigende winstmarges op houi en board en de stijgende lonen en sociale lasten geliquideerd worden. NIEUWE LENINGEN. De 4i pej lening van de gemeente Deventei heeft een zodanig resultaat opgele verd, dat het aangeboden bedrag op een klein gedeelte na geplaatsl ls. De inschryvingen op de 4 pet le ning van de gemeente Leeuwarden zullen ten volle worden toegewezen, De gemeente Groningen heeft in tussen de inschrijvirig aangekondigd op een nieuwe 41 pet lening groot f 3 miljoen. PROEFBEDRIJF VAN GELDER. De Surinaamse Staten zullen waarr Feiten cijfers Duizenden Rotterdammers zijn woensdagmiddag uren te laat thuis gekomen. Door een aanrijding tussen, een vrachtauto met oplegger uit de Lier en een autobus met aanhang wagen van de RET In de westelijke buis van de Maastunnel, werd het verkeer tussen de twee stadsdelen geruime tüd ernstig gestagneerd. Van tien voor half vyf tot tien over half zes op de spitsuren dus werd de tunnel voor het snelver keer van Noord naar Zuid zelfs ge heel gesloten. De aanryding ont stond toen een vrachtauto met op legger, geladen met achttien ton goederen, een RET-bus met aan hangwagen wilde passeren, door een andere vrachtauto gedwongen werd terug te keren naar de rechterweg- helft van de tunnelbuis, en toen de linkerachterzyde van de aanhang wagen raakte. De passagiers van de aanhangwagen moesten via het noodluik in het dak de bus verlaten. Twee van hen, een achtjarige jon gen en. een 53-jarige vrouw, werden licht gewond. Met twee takelwagens kon de Maastunnelpolitie na hard werken de knoop ontwarren. De bus en de vrachtauto waren ernstig be schadigd. Het verkeer werd zoveel mogelijk via da Maasbruggen geleid, waar een tweede, minder ernstige aanryding, de stagnatie later nog vergrootte. Om kwart over zeven, drie uur na het ongeluk, was het verkeer door de Maastunnel weer normaal. T v i OOKDT Vorige nacht is uit twee kiosken in de stad geld ontvreemd. In een kiosk aan de Bankastraat werd uit' een geldkistje 10.— gestolen en uit een kiosk aan de St. Jorisweg ƒ20.— aan kleingeld.

Het Vrije volk | 1956 | | pagina 1