Oud-wethouder H. van der Kraan overleden Vijftig jaar lid van Oefen ing Baa rt Kuns t Sterke biljarters spelen in Schiedam oor adspirant-agent in 17 gemeenten: eerst een .Wassenaar' jaar Prettige politieschool, te weinig leerlingen Verkeersprobleem in Schiedam!! emtna Opdracht voor WF van Holland-Afrika Lijn Del tei l aar ging een avond e uit... Serenade voor J. van Unen Uitspraken rechtbank Xnlegoverschot doorbroken iRISSE, SEVERE LUCH1 Inbreker vlucht door een ruit ,Randfontein nieuiv vlciggeschip BB'ers blussen oliebrand met emmerspuit 52 briefjes van f 100 verdwenen Luchtvaart wil r assenscheidin g opheffen chiedammers onder elkaar MAC/CU RL VULPENHOUDERS Reparatieinrichting Motorclub hield clubavond Verbintenis voor helpsters BB Scliaakuitslagen Burgerlijke Stand Wisselkoersen Bromfiets reed tegen motor op vavrncbounste is Marktberichten HET VRIJE VOLK DONDERDAG 4 OKTOBER 1956 PAGINA 5 In de leeftijd van 63 jaar is woensdagavond plotseling over leden de heer H. >/an der Kraan, oud-wethouder van Gemeente werken. De beer H, van der Kraan keerde gisteravond uit Vlaar- dingen terug, hij werd thuis onwel en overleed op weg naar het ziekenhuis. Wel_ houdt Uw permanent minstens 2 x zo lang Zuid Hollandsche Kantoorboekhandel PASSAGE Telefoon 69365 SCHIEDAM Prijzen Prestaties En ook mede door de kwalitei ten van deze saxofonist heeft OBK het te danken dat het.een mooie plaats in de Vaandel-afde ling van de Kon. Nederlandse Federatie van Harmonie- en Fan farekorpsen heeft verworven. NIET ALLEEN de grote steden kennen een chronisch tekort aan politiepersoneel: ook kleinere en kleine gemeenten zien het krappe aanbod op de arbeidsmarkt maar al te scherp weerspiegeld in de getalsterkte van hun politiekorps. Dat tal van burgemeesters en korpschefs zich daar flinke zorgen om maken hebben 'we nog eens te horen gekregen van commis saris J. J. Maandag, chef van de Wassenaarse politie en directeur van de in zijn gemeente gevestigde politie- opleidingsschool Zuid-Holland. Lege banken? RAAM VENTILATOREN Gedegen studie De Rotterdamse politie tracht uit te zoeken, wat er vorige week vrijdag met de welvoorziene portefeuille van een Delfte naar is gebeurd, die de bloemetjes eens duchtig buitenzette. De man verteerde in een café in Rotterdam enkele duizenden guldens. Zaterdagmorgen werd hij in Schiedam gewekt door een politieman, die hem naar zijn papieren vroeg. Toen bleek dat er van de 52 nieuwe briefjes van honderd gulden, waarmee hij de avond was begonnen, niets over was. Champagne De heer v. d. Kraan, die in Schiedam ook ais bouwkundige grote bekend- genoten, werd ui 1945 ais wethouder van Gemeentewerken in de tijdelijke raad benoemd. In i9»G volgde zijn meer officiële benoeming. Bijna geruisloos rolden de ballen gisteravond over het groene biljart laken in café Thalia, waar het unieke Schiedamse biljarttoernooi is begon nen. Vechters van naam kwamen te gen elkander uit, verbeten de keu hanterend. Nu ja, verbeten is wat veel gezegd. Biljart-spelen behoort lot een der rustigste sporten van deze we reld. De spanning leest men meestal alleen van de gezichten der spelers af en niet aan de wijze waarop zij huk bewegingen uitvoeren, 'k Weet er niet zo veel van af, waarde lezers, en wan neer er iemanr entreroept begrijp ik dat. niet. Ook zei een meneer steeds „bedankt", of „pedant", of „op de band", op „dedan"; ik kwam ei met achter wat het precies betekent. Maar 't is een boetend spel, waar 'k graag naar mag kijken. Het toernooi Is gestart, We zijn benieuwd naar de uitslag! Advertentie I.M Begin twee weken nadat de kapper Uw haar heeft ge permanent, met de Maglcurl- behandeJing! Heel eenvoudig! L-os een weinig Magicurl in wat warm water op. Doop in deze oplossing Ujy kam en bevochtig daarmee Uw haar. Gebruik dan gewoon Uw eigen krulspelden. Herhaal dit iedere week en Uw per manent zal minstens twee maal zolang houden.' Magi- curl. de nieuwe vinding, is geschikt voor elk type haar.' Verkrijgbaar in verpakking a 0.70 en 1.75 Om gezondheidsredenen verliet hij in 1953 de raad; in dat jaar was hij twintig jaar raadslid. Voor zijn aan stelling als wet houder was de overledene ja renlang voorzit ter van de chris telijk histori- scheraadsfractie. Tevens bekleed de hii sinds vele jaren een func tie in het be- stuur van de Vereniging tot Bevordering van Christelijk On derwijs, De heer v. d. Kraan, die steeds met hart en ziel aan het bouwbedrijf is verknocht en reeds voor de oorlog met zijn goede bouw bewondering en waardering oogstte, wijdde zich ook na zijn aftreden als wethouder aan zijn vak. In de voor-oorlogse jaren muntten de woningen, welke hij liet bouwen, uit wegens hun goede kwa liteit. Bij Tuindorp Kethel liet het bouw bedrijf van de heer v. d. Kraan 110 vrije woningen, van de zogenaamde traditionele bouw, verrijzen. Voor nog circa 40 woningen van de in to taal te bouwen 150 woningen is ver dunning verleend. Daarnaast is er het plan van de tien villa's aan de Schiedamseweg. Heeft dus de oud-wethouder zjjn sporen op dit gebied duidelijk in Schiedam gezet, zijn nagedachtenis zal zeker ook sterk voortleven onder zijn vrienden van andere, politieke overtuiging. Men heeft deze sympa thieke Schiedammer namelijk steeds om zijn grote bescheidenheid en in nemendheid ten zeerste gewaardeerd. Een politiek debat kon hij even vak kundig als beheerst leiden. Advertentie LM. In het Gebouw voor Chr. Sociale Belangen hield de motorclub Schie dam, woensdag haar eerste club avond. De voorzitter de heer C. Wassenaar opende de avond, waar bij hij gewaagde van het plan, om om de drie weken eer» clubavond te organiseren. Tevens deelde hij mee dat er op 14 oktober en puzzlerit zal worden gehouden. Er werden verder twee films ver toond; een boeiende reportage van de TT-race te Assen en een film over de FIM-rally in Frankrijk, die door de secretaris de heer L. Koeling tijdens het laatste bezoek aan Frankrijk werd opgenomen. Op de gisteravond in Irene gehou den contactavond van de Dienst Be scherming Bevolking lieeft de heer A. L. Kouwens, Hoofd van de A-Kring R'dam, Schiedam en Vlaar- dingen, fle verheugende mededeling kunnen doen dat de helpsters bü de BB nu een vaste verbintenis kunnen aangaan. Voor de 128 Schiedamse helpsters betekent dat verlichting van hun vaak zware taak tijdens oefeningen e.d.. omdat men vroeger alle uitrus tingsstukken moest lenen. Nu worden deze helpsters echter als „volwaardige" BB-krachten be schouwd, en dat zullen de mede werksters van de kantmedienst, de opvangcentra en 1e verzamelposten wel op prijs stellen! Ook het, waarnemend Hoofci der BB. de heer M, F. Engels, richtte het woord tot de aanwezigen. Mevr. v. Weerkom vertelde op deze avond nog iets van haar opleiding tot in- structrice aan het Conferentieoord De Tempel in Rotterdam. Voorts werden twee films ver toond, onder welke de bekende rol prent van de BB-manifcstatie Rot terdam 1955. Het winterseizoen bij de schaak vereniging ESS is zojuist begonnen met de traditionele winterwedstryd. De uitslagen van de eerste ronde waren; Groep 1: PenningVan Eden 0—1; BijlooReitsma 0- 1. Groep 2: v. d. Veldevan Etten 10. Groep 3; Kleinendorst--Marbus 0—1, Groep 4; v. d. MeerZonneveld 0—1; LeemburgSlavenburg 0—1; TimmersHarteveld 1—0. Met een welluidende serenade heeft het harmonie-orkest „Oefening Baart Kunst" hulde gebracht aan de heer J. van Unen, die deze maand vijftig jaar lid en muzikant van het orkest is. Men bracht hem een hulde, die de jubilaris niet licht zal vergeten. Met een volledige bezetting stapten de mannen van OBK naar het woon huis van de heer Van Unen aan de Prof. Kamerling Onneslaan 90 om hem daar eventjes aan dit jubileum te herinneren. Voorafgegaan door een drumband, marcheerden de mannen eerst door de stad. waarna zij het Lang-zal-ie-leven op klinkende wijze ten gehore brachten. Het was een bijzonder feestelijk ge zicht, zo'n orkest voor de woning, waar de jubilaris en zijn familie met zekere trots de hulde in ontvangst namen. Ook ae voorzitter van OBK, de heer K. v. Pelt, en het bestuur feliciteer den de heer v. Unen met zijn vijftig jarig lidmaatschap. Zjj boden hem enkele geschenken aan, alvorens weer te vertrekken. Met zijn saxofoon heeft de heer v. Unen heel wat prijzen in de wacht kunnen slepen. Maar hij begon dan ook al vroeg te musiceren, Begrijpe lijk, daar hi) uit een muzikale familie stamt die kan bogen op een jaren lange traditie. Op elfjarige leeftijd speelde hij al mee in een orkest. Zes jaar later, in 1906, kwam hij bij OBK, waar hy zijn instrument steeds trouw is gebleven. Tijdens een jubileumconcours van het Delftse orkest „Crescendo" be haalde hij in 1927 49 van de 50 pun ten. Een prestatie, die tot een der vele van zijn muzikale loopbaan mag wor den gerekend. Natuulijk deelde hij met OBK in de loop van een halve eeuw talrijke successen. Zo noemen wij o.a. de reis naar Kopenhagen. Men concerteerde Geboren* Wilhelmus G. M. z v H. G. W, Roebng en M. C. Paalvast; Cornells, z v C, de Wit en C. M. Im merzeel. Overleden; M. v. Berg, 80 j., wed. van C. Verkade; M. Groeneweg, 83 j, wed. van J. J. de Zwart; W. de Wit 76 j; M. Monster 76 j. Be biljartvereniging RES, aangesloten bij district Schiedam—Vlaar- dingenMaassluis van de KNBB, heeft het aangedurfd om in haar clublokaal aan de Rotterdamsedijk te Schiedam een negental kader spelers, nl. 5 hoofdklasse-, 2 eerste klasse- en 2 tweede klasse-kader spelers uit te nodigen tot het verspelen van een vijf weken durend invitatietoernooi. Er zijn 8 spelers uit Rotterdam en I speler uit Vlaardingen. toen nog onder leiding van dirigent Feltzer. DE RECHTBANK te Rotterdam ver oordeelde donderdagmorgen de 31- jarige kelner G. van M. en de 23- jarige kantoorbediende G. B. we gens flessentrekkerij tot resp. één jaar met aftrek en twaalf maan den met aftrek waarvan drie maan den voorwaardelijk en drie jaar proeftijd. Bit verscheidene firma's in het, gehele land bestelde het tweetal horloges, scheprasparaten, fototoestellen, en kleding. Volledige betaling is echter achterwege geble ven. DE 31-JARIGE ierreinkneebt A. J. M. 2. uit Delft, die uit een bu reaulade in een kantoor aan de Stadionweg 190.had gestolen, werd veroordeeld tot negen maan den met aftrek, waarvan drie maanden voorwaardelijk en drie jaar proeftijd. DRIE MAANDEN met aftrek was het vonnis in de zaak tegen de 35- jarige machinist C. A. var; D. uit Schiedam en de 36-jarige bakker C. F. G. uit Rotterdam, die hadden ingebroken in de kantine van het sportcomklex aan de Goraelweg. Zij stalen geld, flessen bier en twee flesjes ether. Voor het eerst In 1956 werd bij de Spaarbank te Schiedam de regelma tige reeks van maanden met een in- legoversehot doorbroken. In de maand september werd nl, een gerng bedrag 27.409,70) meer terugbetaald dan ingelegd. Ingelegd werd in september 1956 ƒ589.784,38 en terugbetaald 617.194,08 Het aantal inleggers nam ia die maand toe met 130 tot 42.076, Het totale tegoed van inleggers bedroeg ultimo september 1956 f 19.075,881,72 (30 sept, 1955 16.536.703,64) De afzonderlijke diensten der Spaarbank vertonen een' gunstig beeld. Het aantal deelnemers aan de afhaaldienst steeg van 2816 in sep tember 1955 tot 2911 in september 1956, het in september afgehaalde be drag van 50.857.tot 57.657.50. Het tegoed van jeugdspaarders steeg ln bovenvermelde ioeriode van 89.980,55 tot 107.932,96. Ir september 1956 werden 670 spaarbusjes geledigd, waarin in to taal 14.860.01 was gespaard, (v, j. september 570 ledigingen en 8.404.18 gespaard). Door bedrljfsspaarders werd gespaard 9.895.25 (v. j. 7.528.—). ROTTERDAM Heden kwam. aan de Visafslag alhier een vaartuig en werden van IJmuiden en elders 250 kisten verse zeevis aangevoerd De prijzen waren: Tong midd 3,70 —3,80: klein 3,15—3,70; slips 2,30- 2,35; Talbot klem 1,. 1—1,50; Griet 1,15—1,45; alles p. kg: Galm 2 90--';; Schol midd. 4244; k 'in 3035; Schelvis midd. 43—51; iciein 3133; Kabeljauw gr. 4446; Makreel 41 43; Wij ting 30—32; Heek 31-40; Ha ring verse 2527; Rog 2325 alles p. kist. 3 oktober Engels jjond 10,62510,631 Amerik. dollar 3,82j-J—3,82f| Franse frank 1,0810—1,0820 Belgische frank7,6237,62« Zwitserse frank 86,9286,97 Zweedse kroon 73,5573,60 Duitse mark 80,76190,311 Deense kroon54,97155,021 Noorse kroon 53,15553,201 Zwitserland (vrij) 89,31189,361 De school staat aan een van de rustieke Wassenaarse lommerrijke dreven: een verbouwd huis in een aanlokkelijke tuin, met een eigen sportveidje naast de deur. Ruim een jaar geleden heeft men er het bordje .Politieschool" op de deur gespijkerd en dat was dan het gemeenschappelijk werk van zeven tien Zuidhollandse gemeenten: Gor- kum, Leiden, Sliedrecht. Dordrecht, Ridderkerk, Maassluis, Vlaardingen, Naaldwijk. Monster, Delft, Schiedam. Rijswijk, Voorburg. Wassenaar, Leer dam, Gouda en Alphen a.d. Rijn, Drie jaar tevoren waren deze ge meenten al begonnen met een ge meenschappelijke cursus van twee maanden voor hun adspirant-agen- ten, maar op 2 april 1955 kon, in dat eigen gebouw, de opleiding pas goed gaan draaien; een opleiding van een jaar. een aanstelling als agent, een aantal heeft extra hai-d aangepakt en zal de school straks de rug toekeren met een diploma, dat een hoofdagent moet bezitten. Twintig man, maar het aantal va catures b{j de politiekorpsen is in januari van het volgend jaar twee maal zo groot en daarmee schat commissaris Maandag nog aan de lage kant. Hij zou ons dat niet verteld hebben (want politiemannen klappen nu eenmaal uit gewoonte niet graag uit hun eigen school), als hij er helemaal gerust op was dat in januari opnieuw een volledig bezette klas van 23 tot J 25 man aan de cursus zal kunnen beginnen. Het ziet er niet best uit voor de politie, als zeventien gemeenten sa men niet ruim twintig jonge krach ten weten aan te trekken in een half jaar tijd. De zeventien hopen overigens, dat zij dat cijfer wel zullen halen. Aan een goede politie-opleiding ontbreekt het hun in elk geval niet. Advertentie LM. Advertentie LM. Geen wonder. Zelfs de meest vernuftige politieman zou geen middel weten om de drommen mensen, van binnen en buiten onze stad, tegen te houden. Waarom het de laatste tijd zo ongelofelijk druk is? Iedereen geniet van de heerlijke hapjes uit L. Boer's eetwinkel, Vlaardin- gerstraat 10De zaak met de GROOTSTE sortering! Frisse, zuivere lucht is nood zakelijk voor een goede gezondheid Zorgt hiervoor In kantoor, huis en bedrij? met met afsluitbare tochtklep Verkrijgbaar bij leder erkend e/ecfrofechn/sch Insieltaliebureau. 3 JAAR GARANTIE Een controleur van de Eerste Schie damse Bewakingsdienst bemerkte gisteravond dat er was ingebroken bij Ships Radio Service aan de Adm, De Ruyterweg. Bij nadering van, de be waker nam de inbreker de benen door een ruit aan de achterzijde van het huis in te slaan. Hij kon niet meer worden achterhaald. Ket voorlopige onderzoek van de politie beeft uit gemaakt dat er niets wordt vermist. Op de hoek van de Warande en de Prins Mauritsstraai had woensdag morgen een aanrijding plaats tussen een bromfiets, bestuurd door de 49- jarige N. v. K. en een. motor. De bromfietser merkte de xnotor te laat op, waardoor een botsing ontstond. Van K. moest met een hersenschud ding naar het Gemeenteziekenhuis worden vervoerd. Want een jaar gedegen studie heeft ®en agent van politie wel nodig, voor hij in werkelijke dienst komt. Eik van de zeventien gemeenten stuurt haar aangeworven adspirant-agenten dus voor een jaar naar dit internaat, waar in januari en in juli de cursus begint. Bloemlezing uit het lesrooster: wetboek van strafrecht (5 uur per week)wetboek van strafvordering 4 uur), wegenverkeerswet (3 uur), bijzondere wetten, staatsinrichting, praktisch werk, algemene vorming, schietvaardigheid, sport, zwemmen. De opleiding wordt door de ge meenten betaald, de huisvesting be kostigen de cursisten zelf, Die kost hun negentig gulden uit hun salaris als adspirant-agent van een kleine driehonderd gulden. Ruim twintig man zwaaien straks af. Ze doen in november en december examen en komen naar hun gemeente terug met een politiediploma, dat goed is voor Advertentie IM. 1 BEURS VOOR HOPE EN HUISHOUDING INSTRUCTIEF en GEZELLIG Als nieuwe attractie Vliegveld ZESTIENHOVEN m»t 20 modelvliegtuigen. 4 X daag» MODESHOW Elke dag waardevolle geschenken' Gaooend van 10-1 7 en 19-23 u. Zondag geiloten AHOY' GEBOUW ROTTERDAM 1/m 10 OCT. 'jvttj- droog -sstrljkd«monstrafies "jö.j. met vojaütomatlïchè Amerikaanse apparatr.- Ir, onze oodelkèuken KSflspéeiaaliaker!. -.8 Efj k'RLANDS Et A AN 3! - TEL. 71593 öiÏDL.Biti ilENWE6 146 - TEL. 24067 JGHKÉK FRAHS3TRJLT 10S - TEL 23251 Hatuurlj|t j»r,er -voor U een attractie Ter vervanging van de „Klipfonteln" heeft de Holland-Afrika Lijn bij de N.V- Dok- en Werfmaatsehappij Wilton-Fijenoord opdracht gegeven tot de bouw van een nieuw vlaggeschip. Dit toernooi is als een unicum voor district Schiedam te beschouwen, aangezien men tot dusverre zo'n groot aantal sterke spelers nooit bijeen heeft gebracht. Reeds de eerste avond bracht de verrassing, dat zowel v. Amen als Barzilay twee verliespartijen te boe ken kregen, hun toegebracht door de zeer sterk spelende v. Gils en door Horsten, Speciaal v. Gils was op dreef, want niet alleen scoorde hij het hoogste ge middelde in één party, nl. 36,36, doch tegen Barzilay maakte hij twee series van b^ekenis, t.w. 100 er; 154 waar door hij in 10 beurten op 337 kwam. Helaas had hij voor de resterende 63 caramboles nog 7 beurten nodig. Van Amen geraakte een beetje van de kook, door een al of niet vermeend foutje van de arbiter, terwijl ook Barzilay het sterk met z'n zenuwen te kwaad had. De uitslagen van deze eerste avond waren: Horsten 350 350 24 14.58 74 Barzilay 400 360 24 15, 54 v. Gils 400 400 11 36.36 88 v. Amen 400 240 11 21.80 88 Horsten 350 350 20 17.50 58 v. Amen 400 320 20 16, 65 v. Gils 400 400 17 23.52 154 Barzilay 401) 281 17 16.52 78 Vrijdag komen de spelers Eichelsheim, Lieshout. Boersma en Bornkamp uit Rotterdam «i v. Eyck uit Vlaardingen aan de tafel. Verder wordt er steeds op woensdag en vrijdag gespeeld. Menige blokploeg-brandwacht van Bescherming Bevolking zal wel eens de verzuchting hebben geslaagd „Wat heeft men aan zo'n simpel em- merspuitje?" Dat-men er wel degelijk wat aan heeft zal worden gedemon streerd door zes brandwachts uit Arnhem die daarvoor op het vliegveld Deelen een speciale opleiding hebben gevolgd. Zij zullen verder demonstreren hoe men met de vuurzweep om moet gaan, hoe beginnende branden met een deken in de kiem kunnen wor den gesmoord en hoe benzinebran den met zand kunnen worden ge blust. de emmerspuitdemonstratie zullen als brandbare objecten drie grote houtmassa's dienen, die zullen worden aangestoken; bakken met af gewerkte olie zullen de voedings haarden vormen. Door noodwaehters gevormde EHBO-ploegen zullen na de brandweerproeven demonstreren. De demonstraties zullen worden gehouden zaterdagavond om half negen op het terrein, achter de brandweerkazerne aan de Hofsingel. De demonstraties zullen worden ge houden zaterdagavond om zeven uur op de zandvlakte aan de Admiraal de Ruyterstraat. 's-HERTOGENBOSCH, 3 okt. Aangevoerd 5.548 stuks vee, zijnde: 2,551 runderen, 430 vette kalveren, 305 nuchtere kalveren, 115 fokzeu- gen. 414 slachtvarkens, 42 loners, 1.415 biggen, 258 schapen, 18 geiten. Prijzen: melk- en kalf koeien van 725.tot 1095.per stuk; guiste koeien van 650.tot 815.per stuk, zware soorten boven notering: kalf- vaarzen van 670.— lot 995.p. stuk; klamvaarzen van 610,— tot 650.— per stuk; guiste vaarzen van 600.tot 710.per stuk; pinken van 460.— tot 525.— per stuk; graskalveren van 265.tot 365.per stuk; nuchtere fokkalveren van 110.tot 160.— per stuk; nuchtere slachtkalveren van 45.tot 67.50 per stuk, zware soor ten van 75.tot 100.per stuk; lopers van 70.— tot 85.—, biggen van 40.tot 58.per stuk; drach tige zeugen van 265. tot 350.per stuk; schaper, van 80.tot 105. per stuk; zuiglammeren van 80. tot 100.per stuk. De Delftenaar was de avond met een vriend ln Schiedam begonnen. Hij dronk een grote hoeveelheid van het vocht, waaraan Schiedam voor een deel zijn bekendheid heeft te danken en zocht daarna zijn vertier in Rotterdam. De man had ongeveer 52 briefjes van f 100,in' zyn portefeuille en maakte daar geets geheim van. Iedereen in het café moest zien, hoe goed hij wel bij kas was. Om te be ginnen werden de muzikanten op een biertje getrakteerd. Een gewezen buffetjuffrouw, die als bezoekster aanwezig was, was niet ongenegen zich bü het gezelschap te voegen. Uit principe dronk de» dame. evenals een andere buffetjuffrouw, niets an ders dan champagne. Voor de feestvierder was dat geen bezwaar. Er werd champagne van 35,per fles besteld eri de dames kwamen gezellig aan het tafeltje zitten. De ne fles champagne na de andere werd besteld. Iedere fles werd met een biljet van 100,betaald, evenals de borrelhapjes. Het wissel geld verdeelden de dames onder de muzikanten en het personeel. Zelfs de baas werd niet vergeten. Zo af en toe sloeg men „per ongeluk" 85,— in plaats van 35,aan op de kassa. En de muziek werd fcy tijd en wijle beloond met een biljetje van 100,—, die de dames daartoe van de Delftenaar kregen! Toen de kassa een bedrag van 1400,aanwees, vond de baas het veiliger een deel van het geld naar veiliger oorden te brengen. De kassa werd tot ƒ300,teruggedraaid en het feest ging ongestoord verder. Om het champagneverbruik op peil te houden, werd zo af en toe een fles omgekeerd in de koeler ge zet. De volle glazen werden van tafel gehaald, in een fles leeggegoten en daarna opnieuw geserveerd tegen een briefje van ƒ100.... Zijn beurt Toen de baas ƒ2200 in kas had, vond hü het tü'd dat de Delftenaa; eens opstapte. De dames en een der muzikanten deden hem uitgeleide. Een der bezoekers van het cafe, een Hagenaar, die zijn inkomsten voor een belangrijk deel dankt aan een hem vriendschappelijk gezinde vrouw, ging mee. De hele avond had hij al die mooie nieuwe brief jes van honderd in andere handen zien overgaan. Nu wilde hij wel eens aan de beurt komen. Op weg naar de auto wist hij de DeUtenaar de portefeuille te ontfut selen en een aantal biljetjes te grij pen, Zelf zegt hij dat hij de porte feuille alleen maar even heeft vast gehouden. De feestvierende man werd door zün vriend in zijn eigen auto naar de markt in Schiedam gereden en daar slapend achtergelaten. De recherche zit nu met de vraag, wie zich ten slotte over de portefeuille ontfermde, voordat deze leeg in de auto werd achtergelaten Het plan tot vervanging van de „Klipfontem" was reeds lang in de pen. zo deelde men ons van de zijde van Wilton-Fijenoord mede. Op dit moment is men bü de maatschappij bezig met het ontwerp van deze nieuwe boot. Alle details staan nog niet vast, zowel bij de opdrachtgever als bij Wilton-Fijenoord is men nog met de plannen bezig. Omtrent het tijdstip van opleve ring kan nog geen datum worden ge noemd; er zijn nog talrijke proble men te bespreken, waarbij liet per soneelsverloop bij Wilton-Fijenoord - dat op het ogenblik vrij groot mag worden genoemd wel een rol zal spelen. Het nieuwe vlaggeschip. een motor schip van het dubbelschroeftype, zal „Randwijk" heten en met zijn 13.500 ton 3Q00 ton groter zün dan de drie andere „fonteinschepen" die de Holland-Afrika Lon in de vaart, heeft. Het zal plaats bieden aan 119 eerste-, 122 toeristen- en 32 z.g. wisl selklassepassagiers. Vooral de eerste kiasse zai volop gelegenheid tot ontspanning bieden. Behalve de brede promenadedekken komt er een sportdek en verder een filmzaal en een openluchtbac, zo nodig met verwarmd zeewater. Voor de kinderen worden afzonderlyke ontspanningsruimter. ingericht. Een systeem van airconditioning zal het verblüf in bemannings- en passa giersruimten veraangenamen. Twee 7700 pk motoren kunnen het schip een snelheid van 18 mijl ver schaffen. Achttien Amerikaanse luchtvaart maatschappijen hebben de staat New York voorgesteld in de toe komst negeremployés gelijke kan sen te geven. Op het ogenhlik heeft geen der maatschappijen negers in dienst op de vaste lijnen. Minder zonnig zün de berichten uit Beaumont (Texas) waar een deel van de 5000 blanke leerlingen demonstreerde tegen de toelating van 33 negerstudenten. In Baton Bouge (Louisiana) hebben de blan ken er weer wat anders op gevon den, Daar moet een negerstudent, wil hij zich laten inschrijven, in het bezit zijn van een soort bewijs van goed gedrag maar de blanke die zo'n bewijs uitschrijft overtreedt de wet,,.. In Henderson (Kentucky) flauw- de het protest van de blanke leer lingen wat af. Volgden vorige week slechts 200 leerlingen de lessen, gis teren waren er al 460. DONDERDAG Bioscopen PASSAGE-THEATER, 2 uur: Gekweld geweten (18 Jr). MONOPOLE-THEATER. 2. 7 en 9 U.: De terugkeer van. het monster (14 Jr). Apotheek: Fa. Gouka, Hoogstraat 29, tel 68030. Tentoonstellingen CULTUREEL CONTACT CENTRUM, 105 uur. Schilderijen van Theo Bitter. Diversen: MUSIS SACRUM, 8 uur: Kath. Kring, •ilma vond. PASSAGE-THEATER, 8 uur: Toon- kunst-concert. IRENE, 8 uur: WIJkavond wijk V» Bioscopen: VRIJDAG PASSAGE-THEATER. 2 en 8.15 uur; Madame Butterfly (a.l.). MONOPOLE-THEATER, 2 7 en 9 U.J De sheriff van. Wichita (14 Jr). Apotheek: Fa. Gouka, Hoogstraat 29, tel 68030. Tentoonstellingen; CULTUREEL CONTACT CENTRUM, 10—8 uur. Schilderijen van Theo Bitter. Diversen: TERREIN GROTE KERK, 7 uur: opening bazaar Westerkerk. MUSIS SACRUM. 2—4 uur: Receptie Capsuiefabriek Holland. ROTTERDAMSE BIOSCOPEN ARENA: Mars door de hel. 2. 7 en 9.30 uur (18 Jr). CAPITOL: Prlvé-hotel in Marseille. 2. 7 en 9.15 uur (18 Jr). CENTRAAL: Onrust in Marseille, 2, 7 en 9.15 uur (18 jr). CINEAC: Journaal van 9 tot 5.15 uur. Charlie's tante» 5.30, 7.45 en IQ uur (13 jr). COLOSSEUM: Het kasteel in de scha duw. 2, 7 en 9.30 uur (14 jr). HARMONIE: Operatie Tlrpitz. 2, 7 en 9.15 uur (14 Jr). LUMIÈRE: in de sloppen van een wereldstad. 2.15, 7 en 9.30 uur (IS Jr?. LUTUSCA: De avonturen van Quen- tin Durwara. 2.15, 7 en 9.30 uur (14 Jr). LUXOR: Een nacht van 1000 angsten. 2, 7 en 9.30 uur (18 Jr). METRO: Vrouw van Rome. 2, 7 en 9.15 uur (18 jr). PRINSES: Rock around the clock. 2.15 7 en 9.co uur (14 jrj. REX: Opstand in Allegheny. 2. 7 en 9.15 uur (14 jr). THALIA: De hofnar. 2.15, 7 en 9.30 uur (ad.). 't VENSTERRaices. 2, 7 en 9.15 uur VICTORIA: The Benny Goodman story. 2. 7 en 9.15 uur (ad.). ROTTERDAM DONDERDAG RIVIÈRAHAL. Italiaanse opera-con cert door het Rott. Opera Koor. 8 u. FEMLNA. beurs voor mode en huis houding, Ahoy'gebouw, dagelijks geopend van 10—17 en van 19—23 uur. Zondags gesloten.

Het Vrije volk | 1956 | | pagina 1