Wethouder Culturele Zaken startte toneelwedstrijd „Lofwaardig streven van sectie toneel Kunst der Fuge geen volledig succes hij Rotterd. Kamerorkest Kunst- en filmavond voor Blindenbond Maassluis neigt naar Rotterdams water Films van deze week MONTEURSBAAS Steclebouwdag in Schiedam Braat: Niet veel opwinding Burgemeester Peek opende Jubilarissen bij DES Onvoorzichtig overgestoken Het Vrije Volk Voorstellen schoolbouw Nieuwland Uil vloog in slaapkamer Ontploffing in munitiefabriek Yra gen over Van Iependaal voor de ABC publikatie in Der Spiegel Lerarentekort bij middelbaar onderwijs chiedammers j elkaar onder Noodlanding op zee Artsen op zondag Predikbeurten GEYONDEN De grootste krant van Nederland HET VRIJE VOLK ZATERDAG 20 OKTOBER 1956 PAGINA 5 Uitstekende zetting Voor de N.V. AMSTERDAMSCHE SCHEEPSWERF G. DE VRIES LENTSCH jr. zoeken wij een Vereisten: Grote ervaring met het Inbouwen van com plete scheepsmachine-installaties en bekend heid met draai-, frees- en bankwerk. Moet leiding kunnen geven aan 30 man. Leeftijd: niet beneden 30 jaar. DE WETHOUDER van Culturele Zaken, mr. M. J. M. van Kinderen, heeft gisteravond in Musis Sacrum met een korte toespraak de toneelwedstrijd, uitgeschreven door de sectie toneel van de Schiedamse Gemeenschap, voor gestart verklaard. Na zijn rede ging het doek op voor de uitvoering van „De ge vaarlijke bocht" door de Schiedamse Onderwijzers Toneelver eniging „SOT". Zoals bekend nemen zes verenigingen deel aan deze toneelwed strijd. Na SOT, Utile Dulci, Geron, Gemeentewerken en Bredero zal Comedia op 1 maart de laatste opvoering geven, waarna op 15 maart de prijsuitreiking plaatsheeft. Met het oog op een zo .objectief i mogelijk oordeel is de jury samenge- steld uit niet-Schiedammers, te veten de heren Jan Everwijn, chef-redac teur ANP Rotterdam, H. F. Reedijk, kunstredacteur van het Rotterdams Parool en Willem v, d. Loos, drama turg. De heer v. d. Loos voerde in 1953 de regie bij de toneelgezelschap pen „Tot Steun in den Strijd", „Kunst Na Arbeid" en de r.-k. To neelver. Alberdingk Thijm. Bij de beoordeling za! de jury uitgaan van de NATU-telling. Dit houdt in dat er punten worden gegeven voor: samenspel, keuze van het stuk, de toneel-aankleding en de algemene Indruk. Voorts zal ge let worden op individuele presta ties, zoals: uitspraak, rolkennis, voordracht (dictie) en uitbeelding. Het totaalcijfer wordt gedeeld door het aantal spelers en speelsters. Nuttig initiatief In zijn toespraak voor een bevre digend" "bezette zaal noemde de heer v. Kinderen deze wedstrijd van groot nut voor de Schiedamse Toneelver enigingen. Hij achtte het een lof waardig streven van de sectie toneel der SO en tevens een zeer nuttig initiatief. In de voorafgaande tijd zijn vele pogingen in het werk gesteld om het amateur-toneelleven tot grotere bloei te brengen, zo vervolgde de heer Van Kinderen. Het ging echter niet om Voor da aanvang van cie voor stelling werden tijdens een persoon ferentie enkele mededelingen betref fende de toneelwedstrijd gedaan. Zo werd ons o.a. verzocht om geen en kele oordeel te geven over de op voering van vrijdagavond en trou wens van alle nog komende opvoerin gen in het kader van de toneelwed strijd. Voortijdige „kritiek" of „loftuiting" zouden wellicht de jury kunnen be ïnvloeden,. Tenminste, zo moeten wij dit opvatten. Want een ander ar gument is er o.i. niet. Aan de wedstrijd is weliswaar een soort opinie-onderzoek verbonden. Het publiek kan na afloop van de voorstelling zijn mening invullen op een formulier, dat aan het program ma is verbonden. De algemene in druk, de rolkennis en de prestatie van de beste acteur of actrice kan men uitdrukken in een cijfer van een tot tien. Het formulier moet nog de zelfde avond in een ter plaatse op gestelde bus worden gedeponeerd. 'Men dingt dan mee naar de prijs, die elke 'voorstelling wordt uitgeloofd voor diegene, die de uitspraak van de jury het dichtst benadert. Maar wan neer de sectie toneel nu meent, dat krantenartikels de publieke mening zouden kunnen beïnvloeden, dan be rust dat op een misvatting. Die ar tikels zouden ten slotte een dag later verschijnen! Hoe het ook is, wij komen uiteraard aan de wens van de sectie toneel tegemoet en wij zullen ons onthou den van elke uitspraak. Dat houdt (spijtig genoeg!) ook in dat wij over de opvoering van het stuk „En geen vogel zingt." door het op S november jubilerende Utile Dulci niets kunnen schrijvenomdat Utile Dulci het zelfde stuk op 20 november in het kader van de toneeltvedstrijd zal op voeren. In het kader van een op 8 novem ber te houden Wereld-Stedebouwdag, zullen door de leden van de lande lijke en internationale stedebouw kundigen-organisaties o.a. voordrach ten gehouden worden voor leerlingen van middelbare scholen (hogere klas sen) om hen voor te lichten over het doel en de betekenis van de heden daagse stedebouw in het algemeen en die van de eigen stad in het bijzon der. Het is gewenst om vooral ook de studerende jeugd enigermate ver trouwd te maken met de problemen waarvoor stadsbestuurders en plano logen voortdurend gesteld worden. Ook tot de Schiedamse leerlingen van r.h.b.s. en gymnasium is zulk een uitnodiging tot bijwoning van een dezer voordrachten gericht. Bij voldoende deelneming zal deze dan gehouden worden door de stede- bouwkundige van Schiedam, de heer J. M. Horvith. ontwikkeling van dit toneelleven Schiedam heeft al twintig verenigin gen! maar om verbetering van het spelpeil. Het aantrekken van een beroeps regisseur ten behoeve van de ama- teurgezelsehappen bleek geen succes te zijn. De wethouder meende dat het initiatief van de SG nu een gelukki ger poging is. Hij hoopte op het wel slagen van de wedstrijd en wenste allen veel succes toe. De heer W. E. Hoek, voorzitter van de sectie toneel, verwelkomde aan het begin van de avond o.m. de vertegenwoordigers van de plaatselijke Natu, bestuursleden van de Schiedamse Gemeenschap, de jury en in het bijzonder de leden van andere verenigingen. De 25 passagiers en de zeven leden van de bemanning van de stratocrui- ser van de Pan American Airlines, die dinsdag halverwege de Hawaii-eilan- den en de Amerikaanse westkust een noodlanding op zee maakte, zijn vrij dag aan boord van een kotter van de Amerikaanse kustwacht te San Fran cisco aangekomen. Een van hen. de heer H. Braat uit Rotterdam, vertelde, dat er aan boord van het vliegtuig „niet veel opwinding" was, toen het toestel de landing uitvoerde. „Het ging ont zettend snel. Nadat het vliegtuig was geland, klom ik op de vleugel, ■waar het water mij slechts tot de enkels kwam. Zelfs mijn overjas werd niet nat." Spoedig was de heer Braat door een reddingvlot opge pikt. Hij was vol lof over het doeltref fende optreden van de bemanning van het vliegtuig. Ook prees hij ge zagvoerder William Earle van de kot ter van de kustwacht en zijn beman ning. Bachs laatste meesterwerk, Die Kunst der Fuge, is gister avond in de Rotterdamse Schouwburg uitgevoerd door het Rotterdams Kamerorkest. Moed en doorzettingsvermogen spre ken uit dit initiatief van Piet Ketting en zijn musici. Maar de artistieke prestatie, die hier van de spelers wordt gevraagd, is zo enorm, dat het niet ai te verwonderlijk is dat deze koene poging niet volledig is geslaagd. De Nederlandse Blindenbond verzorgde vrijdagavond het pro gramma van de kunst- en filmavond, die georganiseerd was door het CAB. Burgemeester J. W. Peek zei o.m. in zijn openingswoord, dat de belangstelling voor de blinden in Schiedam altijd groot is geweest. Een betere illustratie voor deze woorden als een tot de laat ste plaats bezette grote zaal van Irene is moeilijk denkbaar! pliek op het bekende liedje_ „Wij en zij" van Annie M. G. Schmidt. Ten onrechte vermeldt de agenda van de S.G.. welke wij gisteren pu bliceerden, dat de receptie en feest avond van de Coöperatie DES in verband met het veertig-jarig jubi leum van twee bestuursleden op 25 oktober zullen plaatsvinden. Dit moet namelijk 23 oktober zijn. De volgende artsen nemen gedu rende het weekeinde de medische diensten waar: dr. W. H. F. Meyer, Schiedamsesingei 43, tel. 69696; dr. J. v. Buren. Buys Bahotsingel 72-76, tel. 69661; dr. P. J, W. Beu kers, Burg, Knappertlaan 76, tele foon 68004. De dienstdoende apotheek is: Nieuwland Apotheek, Wibautplein 17 Apotheek Jansen, Swammerdam- singel 41. Hervormde Gemeente: Grote kerk 10 uur ds. A. Hoffman; 7 uur open deur-dienst: dr. P. J. Roscam Ab- bing, Scheveningen. Nieuwe Kerk 10 en 5 uur ds. H, W. Hemmes. Westerkerk 9 en 10.30 uur ds. J. D. Sm ids. H Doop; 5 uur ds. Tukker, Rotterdam. Vredeskerk 9 en 10.45 uui' ds. J. Gras, H Avondm; 7 uur idem. Prinses Marijkeschool 10 uur vic. A. J. Plug. Ned. Protestantenbond 10.30 uur prof. dr. T. Jansma, Leiden. Oud Katholieke Kerk 10 uur Hoog mis. Baptistengemeenschap, Lange Ha ven 59, 10 en 7 uur ds, J. Segaar. Leger des Heils 10 uur Heiligings bijeenkomst; 12.15 uur zondagsschool. 6.30 uur openlucht prediking G. Ver- boonstr. 7.30 uur verlossingssamen- komst. Zaal Beatrix, Lange Kerkstraat 70: 10.30 uur Rel. Spirit Ver. Harmonia: wijdingsdienst Voorts zei de burgemeester, dat „bazaars ten bate van de blinden" e.d. te veel het licht werpen op de filantropische kant, terwijl een avond als deze verzorgd werd door een ver eniging, die niet filantropisch is, doch van de blinden zelf. Zij hebben hier de handen ineenge slagen om te tonen, dat ook zij in de gemeenschap een taak kunnen vervullen volgens hun aanleg en mo gelijkheden. Na het openingswoord volgde een programma van zang, voordracht en muziek door de zangeres Nelly Drager en de pianist-cabaretier Piet Nieuwenhuysen. Nelly Drager wist ons te ontroeren door haar prachtige voordracht en haar war. me stem, die, ondanks het feit, dat ze als sopraan stond aangekondigd, vooral in de lagere registers volume en grote zuiverheid bezit. De liederen van Franz Schubert bracht ze overtuigender dan de negro spirituals, vooral met het lied „Du bist die Ruh" oogstte ze groot succes. Charmant en gevoelig zong Piet Nieuwenhuysen een aantal cabaret liedjes in de stijl van Jules de Corte. Bijzonder geestig was het antwoord- liedje ,Zij en wij", waarvan Piet Nieuwenhuysen zelf de tekst zowel als demuziek had gemaakt als re- Te bevragen aan liet hoofdbureau van politie te Schiedam tussen 9—12.30 uur en 2—6 uur: oorknop, kinderportemon- nale met inh, leesboek, fletspompje. Te bevragen bij de vinders: Fietspomp, v Roon, Schledamseweg 136, Vlaardlngen, tel. 69014, toestel 18; passer L v Ravens. Prof Aalberselaan 58: rubber zadeldek. J Ham, KerkJaan 48 Kethel; koperen gewicht, A de Jager, Marconlstr 67; bmln-wlt gekleurde bok, Ruljs, Boer- havelaan 88a; parkletvogel, Westland, Goeman Borgeslusïaan 41; 2 ijzeren, steu nen van vrachtauto; J Vink. Gustoweg 93; 2 schemerlampkapjes, J v Dijke, Ga- üleistr 68b: doosjes met nietjes, Damen. Charlotte de Bourbonstr 7; autoped. Versteeg, drogisterij Troelstralaan 85: autoped. H Heljboer. Schaperlaan 84; speelgoed, De Baat. Korte Kerkstr 1; kin- derportemonnaie m lnh, P Hersbach, Maasdijk 116; portefeuille m lnh. v Wijk Engelsestr 47; vulpen, Passchler, Nwe Haven 71c; kinderportemonnaie, C G Pa ter, Rembrandtlaan 21b; portemonnaie m lnh. Luiten, Dr Wlbautstr 9; medail les van wandelclub. F Vermaat, Gouden regenlaan 11; bedrag aan geld, v. Haren Hoogstr 44 (weeshuls); bedrag aan geld, G J Sjoer, Noordmolenstr 52; dnsspeld Broere. Nassaulaan 9b; 4 spaarzegcls, N. Westhuls, Da Costastr 39b: doublé scha kelarmbandje, H v Leeuwen, Vlaardln- gerdijfc 209b; dameshorloge. Krijger, Mar conlstr 5b; bedrag aan geld. Postkantoor Tuinlaan; oorbel, J Hagen, Lange Ach terweg 9c; halpen. Stalhofer, Simon Ste- vtnstr 10a; étui met rozenkrans, Scholte Nwe Maasstr 128a; rozenkrans In etui, Govaarts, Groenelaan 109; grijze wollen trui. v Prij. v Leeuwenhoeckstr 58a; blauw klnderscboentje, B Peitsman. Wa rande 31b; handdoek met zwembroek, Hennekes, JuUannlaan 96; zwart lederen dameshandschoen (L). D Engelsman, Broersvest 59a; groen-grijs colbertjasje, J de Ruiter, Am v Solmsstr 17a; groene alplnomuts, B Stolk, Kethelweg 41, Over- schte; 1 p beige herenhandschoeneu. W de Wolf, W' Brouwerstr 20; jongensjasje, Karreman, Aböenbroeksestr 23; kinder schoentje, portier gem. ziekenhuis; 1 p glacé handschoenen (zwart), C Elzer- man Snelilussingel 4b; wit kinderschoen- tje (K). K Vermeulen. R'damscdljk 248b; zwarte dameshandschoen (R), Sentuur, Stadhouderslaan 81; 1 p zwarte glacé dameshandschoenen, Ziekenfonds, Tuin laan 90; 1 p zwarte nappa dameshand schoenen, Postkantoor. Tuinlaan; pad vinderspet. Mulders. Burg van Haaren- laan S29; rood kinderschoentje (R), R v d Pluijm, Buijtenhavenweg 3a; rood kinderpantoffeltje (R>. L Kok, Parallel weg 226a; zwarte glacé dameshandschoen (R), Voorwinde, Rubbenspleln 8a. Een causerie van de heer J. v. cl. Berg, propagandist van de Neder landse Blindenbond, besloot liet pro gramma voor de pauze. Na de pauze werd onze aandacht gevraagd voor een Braille-demon- stratie. Vervolgens hoorden wij enkele bekende verzen van Adama van Scheltema, waarna de avond werd besloten met de vertoning van een boeiende film „Sport en spel door blinden". Wij hebben deze avond kennisge maakt men de blinde medemens en iets vernomen van zijn moeilijkheden, maar ook van zijn mogelijkheden. En hier ziet u dan drie Franse beroemdheden bij elkaar. Om maar bij de kleinste te beginnen: zij heet Minou Drouet; is van beroep wonderkind en schrijft van tijd tot tijd gedichten waar de hele literaire wereld van staat te trillen. Het olifantje heet Niok. is elf maanden oud en is al in verschillende films opgetreden. En ten slotte de man met de fles. Hij heet Jean Richard en is ko miek van beroep, hetgeen ons niet verwondert 'gezien zijn dwaze gezicht. Tijdens een feestje in een Parijs bioscoop doopt Jean met hulp van Minou het lieve olifantje. Die Kunst der Fuge bestaat, zoals bekend, uit vijftien fuga's en vier canons over één thema. In deze ver schillende stukken wordt dit thema weliswaar gevarieerd en omgekeerd, maar het karakter ervan blijft steeds bewaard. Dit, en de hieruit voort vloeiende beperking tot twee toon soorten (F en d) maken het grote werk op het eerste gezicht ietwat eenvormig. Het is dan ook niet verwonderlijk, dat musici weliswaar altijd de diepste bewondering hebben gekoesterd voor de schier bovenmenselijke kunst van het contrapunt, die Bach hier de monstreert, maar dat het nog geen dertig jaar geleden is dat voor het eerst dit wonderwerk van stemmen- weefsels in het openbaar werd uitge voerd. In dit onovertroffen staal van kun nen ligt de diepe, menselijke kunst verborgen, ver onder de oppervlakte. Piet Ketting heeft die kunst onge twijfeld ontdekt en begrepen, dat bleek bij verschillende gelegenheden. Maar het is iets anders, een derge lijk inzicht op enkele tientallen or kestleden over te dragen, en zoel zo dat ook de toehoorders er door wor den gegrepen. De musici hebben het lang niet volledig kunnen doorgeven. Het gevolg is geweest, dat de zeer HET VRIJE VOLK SCHIEDAM Redactie en Administratie; Passage 20 - Tel. 68798 Op de Stadhouderslaan werd het dertienjarige meisje M. Meulstee gis termiddag aangereden door een bromfietser toen het spelenderwijs de weg overstak. Zij liep een rechter- onderbeenfractuur op. De GG en GD vervoerde haar eerst naar het zie kenhuis en daarna naar haar wo ning. B. en VV. van Maassluis overwegen de mogelijkheid om het drink water te gaan betrekken bij de Rotterdamse Drinkwaterleiding. De bedrijfszekerheid van het eigen gemeentelijk waterbedrijf Iaat nl. te wensen over. P a s sa g e, t/m donderdag. Een dramatische liefdesgeschie denis speelt zich af in de film „DE WITTE NON"'. Amadeo Nazzi speelt de rol van een graaf, die zijn enige, echte liefde in een klooster ziet verdwijnen. Al treu rende ontmoet hjj het natuurge trouwe evenbeeld van zijn verloren liefde. Dit heeft tot gevolg, dat hij een zoon krijgt van. zijn tweede liefde. Het drama is daarmee volmaakt. De schone vrouw wordt gespeeld door Yvonne Samson, aan wie dit wei toevertrouwd is. Monopol e. t/m maandag. De film „BLANKE SLAVLVNEN" heeft de verdienste dat het geer, reine engeltjes zijn met een onbe rispelijk christelijke opvoeding, die In de komende raadsvergadering zal de schoolbouw in Nieuwland (een gevolg van de toenemende uitbreiding van de woningbouw) een belangrijk deel van de agenda in.beslag nemen. B. en W. van Schiedam zuilen de raad de volgende voorstellen voor leggen: Verlenen van een krediet van 175.000 voor de omlegging van de Schledamseweg in verband met de bouw van een school op de hoek van de Burgemeester Van Haarenlaan en de Schledamseweg. De kosten van waterleiding etc, vereisen een verder krediet van ƒ20.100; de bouw van een derde openbare school voor g.l.o. die uiterlijk 1 sep tember 1958 In gebruik kan w orden genomen; de bouw van een derde christelijke g.l.o.-school en de bouw van een ge reformeerde kleuterschool. Voorts za! de raad worden gevraagd de drie houten noodlokalen die voor het ge woon lager onderwijs bestemd waren, aan de Ver. tot Bevordering van Chr. Onderwijs af te staan voor kleuter onderwijs. De lokalen komen, beschik baar zodra de school voor g.l.o. klaar zal zijn. Dezelfde vereniging verzoekt B. en W. ook medewerking te verlenen bij de bouw van een kleuter- schooi in Nieuwland. De raad wordt eveneens verzocht in principe te besluiten tot de bouw van. een openbare kleuterschool voor g-l-o. (bijna) in handen vallen van gewe tenloze vromvenronsclaars. Geen keurige meisjes van. het plat teland, die in de stad hun geluk wil len beproeven, maar Parijse meiden, die met diefstal of roof aan de kost komen. Het ronselaarskomplot zorgt eerst dat die mannen achter slot en gren del raker, voor een kraak, die zij zelf hebben uitgestippeld. Daarna bewe gen zij de vrouwen en meisjes om het geld te gaan „verdienen" ora de dure advocaat te kunnen betalen, die de mannen moet bijstaan voor het ge recht. Mo no pole, dinsdag t/m donder dag. „GANGSTERS AAN DE RI VIERA" is een film van Engels makelij, echter opgenomen in Cannes. We zien er een oude be kende in terug, Ginger Roger, deze keer in een speclrol en dat ging haar nog goed af ook. Zij ondervond overigens opmerke lijke steun van Herbert Lom. die een niooie rol kleur verleende. Voorts zien we in deze rolprent- Jean Bergerac in een dubbel leven, zakenman en hoofd van een bende valsemunters. Daar wordt jacht op gemaakt en dat geeft de film na een wat traag begin vaart en spanning door de nodige vuur- en vuistgevech ten, die op echte „filmpiekjes" wor den geserveerd. De zoutwatergrens dringt in de Nieuwe Waterweg voortdurend ver der landinwaarts, zodat het inlaten van. water uit de rivier moeilijker gaat worden met het oog op de smaak en het chloridegehalte. Ver voer van drinkwater per tankboa t is in de wintermaanden te kwetsbaar. Een factor is ook dat het verbruik van leidingwater steeds toeneemt. Er is al eens een plan geopperd om water te betrekken uit de afge- damse Brielsche Maas via een pijp leiding over Rozenburg en een 'zin ker door de Waterweg, doch dat zou enorme investeringen vergen en het is de vraag of de vereiste vergun ningen dan kunnen worden verkre gen. Maassluis heeft nu de keus uit aansluiting bij de WestJandse of de Rotterdamse .Drinkwaterleiding. Het is echter gebleken dat het Rotter damse water goedkoper zal zijn. Het prijsverschil zal nog groter worden wanneer het verbruik in Maassluis de 400.000 m3 per jaar te boven gaat. De transportleiding van Rotterdam naar Vlaardingen kan worden door getrokken. B. en W. stellen de Maassluise raad voor in principe tot aansluiting bij Rotterdam te beslui ten. Er zal een pompgebouw annex reinwaterkelder moeten verrijzen. Een kerkuil Is vrijdagmorgen de slaapkamer van een huis aan de Groen van Prinstererlaan te Schie dam binnengevlogen. Dat gaf nogal wat consternatie en de vrouw des huizes rende in paniek de straat op om hulp te zoeken bij de politie. Een agent kwam ter assistentie. Hij ving het danig geschrokken dier, dat later naar de Diergaarde Blijdorp te Rot terdam is gebracht. Vijf Noorse arbeiders zijn vrijdag gedood bij een ontploffing in een munitiefabriek te Gjoevik (115 km van Oslo). Veertien arbeiders werden gewond, van wie vier ernstig. De ontploffing gebeurde in een In een grot ondergebrachte fabriekshai. waar patronen worden gevuld met kruit. geleidelijke climax, die had moeten lelden tot een grootse apotheose, al te geleidelijk werd. Voor wie de parti tuur niet meelas, was het gedeelte vóór de pauze ronduit vervelend van eenvormigheid. Het orkest bereikte wel een prachtig piano, maar wist dat niet voldoende te schakeren. Na de elf fuga's voor strijkorkest, af en toe versterkt met houtblazers, komt K. H. Pillney, wiens zeer ver antwoord. zetting werd uitgevoerd, tot een meer gevarieerde instrumen tatie. Jammer, dat daarbij de oor spronkelijke volgorde niet is aange houden. De drie blazers, die de driestem mige fuga plus haar omkering uit voerden. deden uitstekend werk. Hans Philips en Jaap Spi;,c wisselden eikaar af aan het kla vecimbel. Het merkwaardige ver schijnsel deed zich daarbij voor. dat cie Bachspecialist Philips in helderheid van stemvoering on derdeed voor Jaap Spigt, die zich gewoonlijk op de Franse klave- cymbelliteratuur toelegt. Zoais bekend, is Bach gestorven voordat hii de laatste fuga kon vol tooien. Wanneer men weet, dat deze viervoudige fuga afbreekt vóórdat het hoofdthema is ingetreden, moet men wel grote bewondering hebben voor het fijne stijlbegrip, waarmee Pillney de compositie heeft voltooid. De uitvoering bereikte hier. waar veel minder gevaren voor de uitvoe renden liggen, een peil, dat zeker het element van de echte kunst tot zijn recht deed komen. Hoewel wij deze uitvoering dan ook geen succes kun nen noemen, is het dank zij derge lijke momenten dat wij toch zeker ook niet mogen spreken van een mis lukking. RIEN OTJWERKERK Daar in het algemeen alleen de mannelijke leden de vergaderingen bezoeken, heeft het bestuur van de Algemene Bedrijfsgroepen Centrale gemeend om voor de vrouwen van de leden en de vrouwelijke huisgeno ten een avond te organiseren, waar de bekende schrijver W. van Iepen- daal zal optreden. H(j doet dit op Woensdag 24 oktober om 8 uur in het Volksgebouw. Bij het bestuur zijn nog enkele kaarten verkrijgbaar. Het Eerste-Kamerlid de heer Reijers heelt aan de minister-presi dent, minister van Algemene Zaken de volgende schriftelijke vragen ge steld; Was de materiële inhoud van het op 12 juni 1956 in het Duitse week blad Der Spiegel verschenen artikel over ons koningshuis voor de pu blikatie, althans op 8 juni 1956, aan de regering, althans aan de toen malige minister van Buitenlandse Zaken bekend? Zo ja, welke maatregelen heeft de regering en met name de minister van Buitenlandse Zaken getroffen om deze voor ons staatshoofd kwet sende en het internationaal aanzien van ons land schadende publikatie te voorkomen, te verhinderen of te doen wijzigen? Op 374 scholen voor middelbaar en voorbereidend hoger onderwijs wer den op 15 september van dit jaar 2453 lesuren gegeven door onbevoegde leraren en door het geheel ontbreken van een leraar werden 944 uren in het geheel niet gegeven. Dit is gebleken uit een onderzoek dat door de raad van leraren is in gesteld. De raad van leraren merkt hierbij op, dat dit nog slechts het begin is van een fatale ontwikkeling. Tevens zegt de raad, dat de argu mentatie vande regering, waardoor de leraren buiten de salarisverhoging van de topfunctionarissen zijn geble ven, niet in overeenstemming met dé feiten is. De gevolgen van deze be slissing zullen tot algehele ontwrich ting van het v.h-m.o. leiden. Eigenhandig geschreven brieven, met uitvoerige Inlichtingen omtrent theoretische opleiding, praktische loopbaan en persoonlijke omstandig heden. met opgave van verlangd salaris en bijvoeging van pasfoto, binnen een week te richten aan het LABORATORIUM VOOR TOEGEPAST! PSYCHOLOGIE. Vossiusstraat 54—55. Amsterdam-Z. Op de enveloppe v— melden: letters M.B. ZATERDAG Bioscopen: PASSAGE-THEATER, 2. 4.15. 7 en 9.15 uur: De wlcte non (18 Jr), MONOPOLE-THEATER. 3 en 5 uur: Grock de Clown (a.l.) en 7 en 9 uur: Blanke Slavinnen (18 Jr). Apotheek: Fa. Van West-endorp, Singel 81. tel. 67674. Ten to ons t e llin ge fi CULTUREEL CONTACT CENTRUM. 105 uur: schilderijen van Tap Werkman. STEDELIJK MUSEUM. 2—5 uur: Wie was Rembrandt?" Diversen; VOLKSGEBOUW, 8 uur: „Gruno". contactavond. ARCADE: 2.30 uur: Jeugdvoorstelling De Amateur. ARCADE. 8 uur: PTT-f eestavond. MUSIS SACRUM. 8 uur: DBO. toneel en bah ZONDAG Bioscopen: PASSAGE-THEATER. 2. 4.15. 7 en 9.15 uur: De witte non (18 Jr). MONOPOLE-THEATER. 3 en 5 uur: Grock de Clow en 7 en 9 uur: Blanke S. u.uen (13 Jrj. Apotheek: Nieuwland Apotheek en Apotheek Jansen. Tentoonstellingen CULTUREEL CONTACT CENTRUM. 105 uur: schilderijen van Tap Werkman. STEDELIJK MUSEUM, 2—5 uur: ..Wie was Rembrandt?" Diversen: ARCADE, 8 uur: Toneelver. Othello. MUSIS SACRUM, 10.30 uur: Sjors van de Rebellenclub. ROTTERDAMSE BIOSCOPEN- ARENA: Schurken gaan naar de hel. Zaterdag en zondag 2. 4.30. 7 en 9.30 uur (18 jr). CAPITOL: Tussen twee vuren. Zater dag en zondag 2. 4.30. 7 en 9.15 uur (18 Jr». CENTRAAL: Tosca. Zaterdag 4. 7 en 9.15 uur. Zondag 2, 4.30. 7 en 9.15 uur (14 Jr). CINEAC: Journaal van 9 tot 5.15 uur. Charlie's tante. Zaterdag en zondag 5.30. 7.45 en 10 uur (18 Jr). COLOSSEUM: Vrouwen in de nacht. Zaterdag 2. 7 en 9.15 uur. Zondag 2. 4.30. 7 en 9.15 uur (18 Jr). HARMONIE: D-day the 6th of June. Zaterdag 2. 7 en 9.15 uur. Zondag 2. 4.30. 7 en 9.15 uur (18 Jr). LUM1ÈRE: De onbekende soldaat. Zaterdag en zondag 2, 4.30, 7 en 9.30 uur (18 Jr). LUTUSCA: Sinds Adam en Eva.... Zaterdag en zondag 2, 4.30, 7 en 9.30 uur (18 Jr). LUXOR: Het uur der schande. Zater dag? en 9.30 uur. Zondag 2, 4.20. 7 en*9.30 uur (18 jr). METRO: Mars door de hel. Zaterdag 3.30. 7 en 9.15 uur. Zondag 2, 4.30. 7 en 9.15 uur (18 Jr). PRINSES: Het schandaal. Zaterdag en zondag 4.30. 7 en 9.30 uur (18 jr). REX: De slag aan de bloedrivier. Zaterdag 4. 7 en 9.15 uur. Zondag 2, 4.30, 7 en 9.15 uur (14 jr). THALIA: De hofnar. Zaterdag en zon dag 2. 4.30, 7 en 9.30 uur (aX). *t VENSTER: O cangaceiro. Zaterdag 2, 7 en 9.15 uur. Zondag 1.30, 4.15. 7 en 9.15 uur (18 Jr). VTCTORL4: Die dag eindigde mijn leven. Zaterdag 2, 7 en 9.15 uur. Zondag 2. 4.30. 7 en 9.35 uur (14 Jr). ROTTERDAM ZATERDAG AHOY'-GEBOUW, paviljoen. Rott. Kunststichting, accordeonfest-lval, 8 uur. GROTE SCHOUWBURG, Zuidplein. De Schouwspelers met „O. o, die vrouwtjes". 8 uur. RTVIÉRAHAL. Concert t.b.v. Instru mentenfonds voor de School van Slechthorenden 8 uur ROTTERDAMSE SCHOUWBURG. Rott. Toneel met „De volle waar heid". 8 uur. STATENSINGELKERK, (hoek van .„Houtenstraat). Kerkconcert. S uur. WILHELM EN AKERK, OranJeboomstr. Orgelconcert door Feike Asma, 8 u. ZONDAG GROTE SCHOUWBURG, Zuidpleln. De Schouwspelers met (lO. o. die vrouwtjes". 8 uur. ROTTERDAMSE SCHOUWBURG. fifY; P£ü*. Orkest, concert, 2.30 u. ROTTERDAMSE SCHOUWBURG Rott. Toneel met „De Ka'ktuin". 8 uur. P^n^iE?T?ï'N:rER' öciliedaniseweg, speciale kindervoorstelling. 2 uur.

Het Vrije volk | 1956 | | pagina 1