Schiedamse ÏJsverenigi ontvouwt nieuw plan Ijsbaan ten westen Laan van Boles? mg Studentenveldslag met .te zware bom' De heer M, F. Engels bij Schiedamse BB Geen dodelijk ongeluk op werf in 1955 Aantal ongevallen daalt Barokmuziek in aula RADIO enTELEVISIE telefunken radio BLANKEN f Tekenwedstrijd NV V-kinderen Slachtoffers naar ziekenhuis hitrede assistent-hoofd Joop Walvis voor radio Voetganger aangereden V rouwen groep kwam bijeen Afrika-avond voor Expoge Nieuive school ingezegend Nieuw bestuur Nieuwe Koers Wat zij vingen Volkstuin niet in verdrukking' Geen gezangen: dan ook geen geld Onderhandelingen Fruitavond NW Vrouwenbond Burgerlijke Stand Obligaties Aanbod afgewezen GRUNofc vindt bij: Moet Schiedam een ijsbaan hebben? Wat denkt de burgerij hiervan? Statistiek van Wilton-Fijenoord Jeugdboekenweek in Jeugdleeszaal Wisselkoersen Nog kaarten voor Rens van Dortli Uitslagen van de klaverjascompetitie HET VRIJE VOLK WOENSDAG 31 OKTOBER 1955 PAGINA 5 IVTU DE BILT in zijn weersverwachting al weer gewag J_\J maakt van natte sneeuw en wij met vereende krachten trachten de kou huiten de deur te houden, maakt de bchiedamse IJsvereniging zich op om de winter op gepaste wijze te gaan dienen. De vereniging doet dat natuurlijk al heel wat jaren (om precies te zijn vanaf 1908), maar zij is op dit moment van plan om het eens op een heel andere manier aan te pakken. HoewelNaar wij vernamen bestaan er al sedert vijf jaar min of meer serieuze plannen beter gezegd „pogingen" om Schiedam aan een waardige ijsbaan te helpen. Zoals men weet heeft Schiedam sinds de winter van '54—'55 geen ijsbaan meer. Dit bezit van de vereniging moest worden weggehaald om plaats te maken voor de nieuwe bebouwing bij de Burgemeester van Haarenlaan (Spieringshoek). Alleen het oude clubhuis staat er nog. In bouwvallige toe stand de helpende hand te bieden. Het ligt in de bedoeling der organisatoren om op het terrein ten westen van het zwembad bij tuindorp Kethel bij de Laan van Bol'es een baan aan ie legger,, die ook de mogelijkheid biedt tot internationale -wedstrijden. Op een terrein van 100 bij 200 meter is dit zeker te verwerkelijken. De grond ten westen van het recreatiegebied is eigendom van de gemeente Schiedam. Men zal dus tot aankoop moeten over gaan. De kosten worden geraamd tussen dertig en vijftig mille. Daarvan zou de vereniging zelf circa tien mille bijdragen, terwijl men van de gemeente een tege moetkoming in de vorm van een renteloze geldlening van 20.000 tot 25.000 zou kunnen verwach ten. Deze cijfers dienen echter geenszins als vaststaand te wor den opgevat. Advertentie LM. De GROOTSTE sortering UUr' Het bestuur van de Schiedamse IJsvereniging meent van wel! Indien U het met ons eens bent en de ijssport een goed hart toedraagt, kom dan eens met ons praten over de mogelijkheden. Wij houden een openbare vergadering, waarop ieder welkom is, op vrijdag 2 november in de Amstelbron, Broersvest 13 (boven zaal) 's avonds 8 uur. Het Barokensemble onder Laurens van Wingerden gaf dins dagavond een concert in de aula van. het Stedelijk Museum, te Schiedam. Als s listen traden op Anna Molnar harp en Bert Matter orgel. Loffelijk het vrije volk SCHIEDAM Ds jeugd heeft zich in opgewekte vernielzucht op dit clubhuis gewor pen. En zo sneuvelden langzaam maar zeker ramen en deuren en al wat los en vast staat.. Kortom, de resten van de ijsbaan zien er even ontredderd als nutteloos uit en die toestand is bepaald onbevredigend. Het bestuur van de Schiedamse IJsvereniging wil daarom ook dit Jaar weer interesse bü velen wek ken om tot oprichting van een nieuwe ijsbaan te komen. Er zijn daartoe al onderhandelingen met de Schiedamse Gemeenschap gevoerd. Begin van deze maand is over het plan gesproken. Men heeft boven dien de jemeente bereid gevonden De NW-Vrouwenbond houdt op woensdag 1 november een Fruitavond. Op deze bijeenkomst, die om 8 uur begint, zal een der bestuurders van de Zuidhollandse Fruiteentrale een inleidend praatje houden. Er is voorts nog een aardige verrassing in petto.... Kaarten voor deze avond zijn t.e.m. 2 november 's avonds tussen 7 en 9 uur verkrijgbaar bij de bestuursters. Geboren: Gerardus M„ z v J. L. Scholte en H. M. de Velé; Pieter, z v P. van Weelie en T. C. M. Snijders; Eduard J. A., z v H. Vlasblom en H. Zwaan. Overleden: L. van Hossen, 48 j.; G. Hamerslag, 69 j. wed. v. P. H. W. Middeldorp. WOENSDAG Bioscopen: PASSAGE-THEATER. 2 en 8.15 uur: De terugkeer van Lemmy Caution (14 jr). MGNOPOLE-THEATEE, 2, 7 en 8 u.: De schrik der Sloux (14 Ir). Apotheek: Fa. M. M. H. Evers, tel. 68242. De plannen van de vereniging hangen namelijk nauw samen met de belangstelling, die de burgerij voor dit project zal tonen. Het ligt in de bedoeling om, bij voldoende interesse obligaties uit te geven, waardoor de bezitter van zulk een waardepapier zich meteen van het lidmaatschap der vereniging verzekert. Met de gelden der obligaties en de lening van de gemeente hoopt men dan de voornaamste kosten voor het aanleggen van de ijsbaan te kunnen dekken. Daartoe zal het terrein moeten worden geëgaliseerd. Ook moet een diik rondom de baan worden aange legd en het clubhuis op Spierings hoek zal verplaatst kunnen worden. De vraag is dus: hoeveel obligaties kunnen geplaatst worden om een ste vige basis te hebben voor het bestrij den van de noodzakelijkste kosten? Schiedams enige IJsvereniging telt circa 300 leden: dit is een vaste „kern". Het totale aantal zweeft elke «•Inter zo tussen de drie- en zeven honderd, Wanneer men bij deze kem voldoende belangstelling zal vinden, zal dat zeker een stimulans beteke nen om het plan tot slagen te bren gen. Dat zou evenwel betekenen, dat de Schiedamse schaatsenrijders zich nog dit jaar met de ondergespoten ten nisbanen en het „vrije" ijs moeten behelpen. Want voordat de baan klaar kan zijn, zullen onderhandelin gen en de werkzaamheden nog veel tijd vergen. De IJsvereniging heeft met kiem het aanbod van de gemeente, om de vijvers in het recreatiegebied voor ijsvermaak te gebruiken, van de hand gewezen. Zij staat op 't stand punt dat deze vijvers gevaarlijk zijn, omdat zich onder een laagje ijs on middellijk moeras bevindt, waardoor een kans op redding bij doorzakken uitgesloten is. Bovendien kan men het gebied al daar 's avonds niet verlichten. Een bezwaar is ook, dat iedereen er kan komen, zodat het ijs. voordat het voor schaatsen geschikt zal blijken, wellicht door stenen etc. verknoeid zal zijn. Kortom, het afwijzen van dit aan bod e gedachtig het aloude plan doet de Schiedamse IJsvereniging besluiten opnieuw van zich te laten heren. Op een op 2 november te be leggen bijeenkomst in Amstelbron zullen verdere plannen worden ont vouwd. Het NVV organiseert in landelijk verband een teken- en kleurwedstrtjd voor kinderen ven de bi} de NVV- Bestuurdersbond aangesloten leden. De leeftijd is die van het school gaande kind, t.iv. van 614 jaar. Bij de secretarissen van de aan gesloten bonden zijn dubbelbladige platen verkrijgbaar; één ervan mag het kind houden, terwijl op het an dere getekend en gekleurd moet wor den. Op de achterzijde van de teke ning moet dan naam, adres en leef tijd worden opgegeven. De eigen te kening moet op zaterdag 1 december van 4—6 uur worden ingeleverd in kamer 7 van het Volksgebouw, Tuin- laan 50. Indien er voldoende deelname is, dan wordt er een tentoonstelling gehouden in de kerstweek, waar voor het NW nuttige prijzen be schikbaar stelt. Daarna is het mo gelijk dat de mooiste tekeningen op een grotere tentoonstelling te Am sterdam opnieuw meedingen naar andere door het NW beschikbaar te stellen prijzen. Er heeft zich te Schiedam een be- oordellngskommissie gevormd, be staande uit de heren P. v. Leeuwaar den, J. Meijdam en W. Verhart, res pectievelijk schilder, tekenaar en on derwijzer van beroep. De tekenplaten zijn verkrijgbaar (gratis) op vertoon van het bonds- boekje op het kantoor (kamer 5) van het Volksgebouw. Mochten er kinde ren zijn die meer dan één tékening willen inzenden, dan is dat ook. mo- De gebruikelijke veldslag tusen Utrechtse en Rotterdamse corps studenten, waarmede het einde van de groentijd aan de Ned. Economische Hogeschool pleegt te worden „gevierd", is uitgelopen op een uitspatting van nogal ernstige aard. Een zestienjarige „groen" maakte gebruik van een rookbom en het gevolg was. dat de vechtende schare in de sociëteitszaal, waar de bom geworpen was en ontplofte, het bijzonder benauwd kreeg. Zeventien studenten moesten onder doktersbehandeling worden gesteld. Enkelen werden naar het Coolsingelziekenhuis overgebracht, maar de meesten konden daarna naar huis terugkeren. Twee hunner moesten langer blijven, maar werden na een kort verblijf in het ziekenhuis eveneens ontslagen. De vorige week maandag heeft zich deze veldslag afgespeeld. Een hon derdtal Utrechtse corpsleden hadden zich voor deze veldtocht naar Rot terdam opgemaakt. Zij moesten de sociëteit Hermes aan de Eendrachts- weg stormenderhand innemen. Daar bij boden de Rotterdamse corpsleden krachtig verzet. Met rotjes en voet zoekers werd het tumult van de vechtpartij nog verhoogd. Totdat een van de Jeugdige studen ten de „bom" in het gewoel van de overigens noga! onschuldige strijd gooide. Die bom bleek van vrij swaar kaliber te zijn, want er ontwikkelde zich een verstikkende rook. De bom was blijkbaar door een voortvarend en deskundig chemisch student sa- Het enderw erp is t/olkomen (mengesteld. vrij, «odat inspiraties op allerlei ge- I De directie van het Coolsingel- bied verwacht worden. Het bestuur van de NW-Be- sturdersbond Schiedam doet een beroep op de ouders wél de aan dacht van hun kinderen op deze wedstrijd te vestigen, doch niet behulpzaam te zijn bij het teke nen. KEMBRANDTLAAN, hoek Mesdaglaan, telefoon 65734 Tijdens een door de A-Kring Rotterdam, Schiedam en Vlaardin- gen van de Bescherming Bevolking gehouden bijeenkomst heeft de heer M. F. Engels officieel zijn intrede gedaan in de afdeling Schie dam als assistent-hoofd BB voor onze stad. De heer Engels neemt in deze functie de plaats in van het afgetreden hoofd, de heer H. Sjoers. Burgemeester J. \V. Peek, verschei dene hoge gemeentelijke ambtenaren en veie collega's van de BB, alsmede overige belangstellenden waren in Advertentie I.M. Singel 81, Tentoonstellingen CULTUREEL CONTACT CENTRUM. 105 uur: schilderijen van Tap Werkman. Diversen: VOLKSGBBOUW, 8 uur: Bijeenkomst Alg. Schied. Hengelaarsver. VOLKSGEBOETW8 uur: Bijeenkomst Alg. Bedrijfsgr. Centrale. DONDERDAG Bioscopen: PASSAGE-THEATER. 2 uur: Da te- rugkeer van Lemmy Caution (14 ]r). MONOPOLE-THEATER, 2, 7 en 9 U.: De schrik der Sioux (14 Jr). Apotheek: Pa. M. M. H. Evers, tel. 68242. Singel 81, Tentoonstellingen: CULTUREEL CONTACT CENTRUM. 115 uur: schilderijen van Tap Werkman. Diversen P5SAGE-THEATER, 8 uur: Rens van Dorth voor NW-Bestuurdersbond. IRENE, 8 uur: toneelavond "Wijkge- meente Hl. ROTTERD.^MSE BIOSCOPEN ARENA: Gevechteklaar! 2. 7 en 9.30 uur (14 jr). CAPITOL: De miljoenenroof. 2. 7 en 8 15 uur (18 Jr). CENTRAAL: Afkloppen! 2, 7 en 9.15 uur (ad.). cineac: Journaal van 9 tot 5.15 uur. Charlie's tante. 5.30, 7.45 en 10 uur (18 Jr). COLOSSEUM: Alle hens aan dek. 2. 7 en 9.15 uur (a.E). HARMONIE: Als mannen kerels zijn... 2. 7 en 9.15 uur (14 Jr). LUMIèRE: Safari. 2.15, 7 en ?.30 uur tri14 ir)- LUTUSCA: Alibi. 2,15, 7 en .3.30 uur na jr). LUXOR: De man In het donkergrijze Pak. 2. 7 en 9.30 uur (18 Jr). ÜETRO: The goldrush, 2. I en 9.15 uur (a.l.). PRINSES: Tralies van bprr.noe. 2.15. 7 en 9.30 uur (18 Jr). REX: Tarzan en de wonderbron. 2. 7 en 9.15 uur (14 Jr). THALIA: Alexander de Grote. 2.15, 6 45 en 9.30 uur (14 Jr). t VENSTER: De rode schoentjes. 2, 7 en 9.15 uur (a.l.). ROTTERDAM WOENSDAG ROTTERDAMSE SCHOUWBURG. Hott. Toneel met „Eva Tonheur". 8 uur RHTÈRAHAL: De avonturen van SJors en Sjimmy door de Ned. Revue- en Toneelgroep, 1.30 uur. DONDERDAG «ryiÈRAHAL. Groot symphonie or- Jest van het Belgisch Nationaal in&tltuu* vmr Radio-omroep 7 45 ROTTERDAMSE SCHOUWBURG. 6» Cliu Wang. 8 uur. w Tijdens een door de N.V. Wilton Fijenoord gehouden veiligheids avond in Musis Sacrum te Schiedam heeft ir. J. E. Woltjer. lid der directie, enkele belangwekkende cijfers bekengemaakt omtrent het aanta! ongelukken, dat zich in 1955 op de werf heeft voorgedaan. De ongevallen statistiek toonde om. aan dat er m '55 niet een dode- delijk ongeluk op het terrein is ge beurd. Weliswaar biedt '55 ten aan zien van het aantal ongevallen in '54 een gunstiger beeld, maar de duur van de ongevallen-uitkering is hoger dan in '54. Er waren in '55 15.000 on- gevalsmeldmgen, waarvan er 961 van of meer ernstige aard. In '55 noteerde men om de negen minuten een ongeval; voordien daar entegen om de acht minuten. Op het ogenblik wordt er bij Wilton gemiddeld per 37 minuten een onge val gemeld; voorheen lag dit om de dertig minuten. Per honderd ongevallen met ar- beidsonderbrekmg bleek de oorzaak te liggen. Bij een kwart door het in dringen van voorwerpen, by een kwart wegens vallen van personen, bij een kwart door het vallen van Vrijdag van 12—12.30 uur 's mid dags zal er een radiouitzending wor den gehouden vanuit het Passage Theater. Over de zender Hilversum II (298 m) zal men kunnen luisteren naar orgelspel door de heer J. Walvis, de organist van dit theater. voorwerpen en als laatste door ver schillende oorzaken. De arbeidsonderbreklng toont bü de leeftijdsgroepen een duidelijk beeld. Het cijfer ligt bij de leeftijd van 1419 jaar bijzonder hoog; ook in de groep van 1924 jaar (een groep die veel risico's neemt) heeft de erva ring geleerd dat er verhoudingsge wijs veel ongelukken gebeuren. Voorts blijken dat werknemers die nog geen twee jaar in dienst zijn tweemaal zoveel ongelukken maken dan hen, die langer In dienst zijn. Ir. Woltjer drong aan op nog bete re medewerking ten aanzien van de veiligheidsdienst. Op de oversteekplaats Gerrlt Ver- boonstraat en Tuinlaan is dinsdag morgen de 62-jarige chauffeur G. v. Nielen aangereden door een motor. v. Nielen liep een gecompliceerde been breuk op en werd naar de Dr. Nolet- stichtlng gebracht. Tijdens het oversteken op genoem de plaats naderde in volle vaart een motor, bestuurd door de heer P. R„ brander te Rotterdam. De bestuur der probeerde krachtig te remmen, maar zijn motor schoot door en raakte de voetganger. De politie heeft tegen R. proces-verbaal opgemaakt, omdat zijn snelheid onverantwoorde lijk was. Arcade bijeengekomen om getuige te zijn van deze introductie. Het Hoofd BB van de A-Kring, de heer A. L. Nouens, verwelkomde aan het begin van de avond de aanwe zigen, onder wie ook vele Rotter damse gasten. De heer Nouens wees op de ernstige politieke toestand van het ogenblik en drong aan op volle dige paraatheid. Schiedam is lange tijd zonder lei der geweest na het aftreden van de heer Sjoers. aldus spreker. Dit viel niet te wijten aan het feit, dat men eeen geschikte opvolger voor hem kon vinden, maar aan de omstan digheid dat er vanuit Rotterdam een offer moest worden gebracht. Men vond de heer Engels bereid de moeilijke taak op zich te nemen, waardoor hij dus zijn zeer gewaar- 1 deerde functie in Rotterdam by het opleidingskantoor moest prijsgeven. De heer Nouens noemde de nieuwe assistent een voortreffelyk organisa tor, die in Schiedam zeker geen on bekende is. Na hem kwam de heer Peek aan het woord. Ook hij belichtte met diepe ernst de onrustbarende po pe burgemeester ehrdlutam m litieke toestand. De burgemeester toonde zich voorts verheugd met de kern van het BB-apparaat te zamen te zijn. De BB is de kin derjaren weliswaar ontgroeid, zo zei hij, maar de honderd procent van hetgeen men bereiken wil heeft men nog niet kunnen tel len. Voorts voerden het woord de heer Hatenboer als plv. hoofd van wyk V en de heer De Jager namens de brandweer. De heer Engels ten slotte zegde m een korte toespraak toe alles te doen, dat van hem zal worden verwacht. Met syn benoeming m Schiedam was hy verheugd, hoe wel het verlaten van het Rotter damse kantoor by zijn besluit de functie te accepteren een belang rijk punt van overweging had uit gemaakt. De aanwezigen zagen hierna twee door de filmdienst van de BB ver toonde documentaires: „Week-end in Parijs" en „Operation Doorstep". De heer Nouens deelde voorts nog mee dat Schiedam binnen afzien bare tijd in het BB-schema zal wor den uitgebreid met een nieuwe wijk: Wijk Va, dit i.n verband met de groei van wijk 5. Deze a-wyk zal voorlo pig uit zeven tot acht blokken be staan. ziekenhuis deelde mede, dat de ge volgen niet ernstig zyn geweest. Men had te doen met een „rookbom" en niet met een fosgeenbom, waarvan gesproken wordt. Indien er fosgeen in de bom zou zyn verwerkt, dan zouden de gevolgen inderdaad van zeer ernstige aard hebben kunnen zijn. Intussen betreurt men In senaats kringen van de hogeschool het voor- In de dinsdagavond gehouden jaar vergadering van de Vrouwengroep van de Partij van de Arbeid, her dacht de voorzitster, mevrouw G. Bos-van Ringen, aan het begin van de bijeenkomst de overleden partijgenoten mevr. Dam misse en mej. Corrie Tendeloo, waarbij zy van beiden de activiteiten schetste. Na een korte bespreking van. de situatie in Hongarije en het Midden- Oosten ging de vergadering over tot het goedkeuren van de jaarverslagen. Het financieel beleid vertoont een batig saldo Het bezoek van de vergaderingen is teleurstellend, zo werd meegedeeld, maar de groep als zodanig heeft zich in de afgelopen tyd bijzonder actief getoond. Aan de verkiezingsactie na men 67 vrouwen deel; ruim 1200 exemplaren van het extra-verkie zingsnummer van „Wij Vrouwen" en de „Drees-boekjes" werden verkocht. Per maand werden circa dertig exemplaren „"Wij Vrouwen" verkocht. De leesclubs genieten bevredigende belangstelling. By de bestuursverkiezing werd in de p.aats van mevrouw M. Weergang -den Ouden, mevrouw J. v. d. Horst gekozen; de andere bestuursleden werden herkozen. Nadat nog even de aanwezigheid der leden op verscheidene bijeen komsten werd toegelicht en het werk voor charitatieve verenigingen door de Vrouwengroep belicht, vertoonde men na de pauze de films „Bloemen- avontuur in Holland" en „Nederland- Linnenland", die waren aangeboden door de Commissie Huishoudelyke- en Gezinsvoorlichting. Ondanks de matige opkomst was het een prettige vergadering, waarby de filmverto ning zeer werd. gewaardeerd, „Ondanks de koude en regen zie ik tot m'n plezier een bezette zaal voor me, een teken, dat de vriendschaps banden nog niets aan hechtheid heb ben ingeboet". Met deze woorden opende de heer J. Donkers, voorzitter van de Nat. Fed. Kaah VVN de eerste contact avond in het nieuwe seizoen van de Ned. Ver. v. Ex-politieke Gevange nen en de NFR in hst gezellige zaal tje van Maison Westhuis. Nadat de heer Donkers nog een bestuurskwestie had besproken gaf hij het woord aan de bekende Rot terdamse architect en archeoloog de heer H. P. C. Haan. De heer Haan, die dit jaar in Afri ka vertoefde, (voor de 17e maal be zocht!vertelde, voordat hy overging tot de vertoning van enkele films die in de Sahara werden opgenomen over de avonturen van zyn jongste expeditie. Het voor-pauze-programma werd besloten met de vertoning van een zelf-opgenomen film over de Sahara. Na de pauze zagen we een prachtige kleurenfilm over de mensen, dieren en planten in de oases. Geen der aanwezigen zal dinsdag avond spijt hebben gehad van het bezoek aan deze interssante con tact-avond. Vrijdag 16 november wordt de jaarlijkse reünie gehouden m zaal Irene, met medewerking van het Shiedamse Toneel en de W. F.. Music Boys. Vanmorgen vond "de inzegening plaats van de nieuwe school aan de dr. Sehaepmansingel, hoek Burgm. Van Haarenlaan in Nieuwland. De ken R. J. J. Reijnen verrichtte de handelingen in deze Domimcus Sa- vioschool. Vele kerkelijke en wereld lijke autoriteiten waren bij de plechtigheid aanwezig. gevallene ten zeerste, ai wyst men erop, dat hier niet van een georga niseerde daad, maar van een onver- antwoordeiyke individuele hande ling van een onbezonnen jeugdig student sprake is. Vanavond om 8 uur wordt ook in de Jeugd ceszaal, Westmolenstraat 26, een fi'Iaal van de Gemeente Bi bliotheek te Schiedam, de Jeugd boeken-week, geopend Daur is dan een kleine tentoon stelling te zien van goede en mooie Indianenboeken. Dit zyn de beste die verzameld konden worden door de vier medewerkende boekhandela ren uit onze stad; üe firma's; Van Leeuwen, Roodbol, Niemandsverdriet en Rebers. Tot en met t november blyft deze tentoonstelling, die zo welwillend door genoemde zaken be schikbaar gesteld wordt, te bezichti gen op de uren. wanneer de jeugd leeszaal is geopend. Bovendien op maandagmiddag 5 november van 3.27 tot 5 uur, voor ouders van kinderen en die kinderen, die meedoen aan de wedstrijd. Zij zullen zich dan ver kleden en zich zoveel mogelijk ge dragen als Indiaan (se), geïnspireerd door vooral tentoongestelde boeken. Zij mogen niet Jonger dan acht jaar zyn. Op 7 november zal voor jongens en meisjes van tien jaar en ouder (ook voor niet-leden van de jeugd bibliotheek) een Indianen-verhaal verteld worden. Van 2 tot 2.30 uur voor de eerste keer en van 2.35 tot 3.15 uur nog eens wanneet er vol doende luisteraars(sters) zijn. Nieuwe Koers heeft gisteravond een nieuw bestuur gekozen. Cees Boerman, die niet herkiesbaar was, wordt ihans opgevolgd ais voorzitter door Piet Tijsen, Secretaresse blijft Lies Boerman-Dekker. Voorts zijn gekozen Ton de Niet tot penning meester, en Laurens Verhejj en Maarten Piooy, leden. Tot vaste leden van het dit jaar te Schiedam opgericht Politiek Jon geren Contact (PJCS) zijn benoemd Laurens Verheij (fractie-voorzitter) en Ton de Niet. lid Als bestuurslid is afgetreden P. Spruit. Het afgelopen jaar kenmerkte zich. aldus het verslag, door een vry intensief afdelingsleven. met een be hoorlijk bezoek aan de kernavonden. De gemiddelde leeftijd van de le der, is aanmerkelijk gedaald. Dank zij een intensieve iedenwin- actie konden „papieren" leden wor den vervangen door enthousiaste nieuwelingen, waaraan de afdeling in de toekomst veel steun zal heb ben. In het voorjaar worden üe ac tiviteiten verplatitst naar het ter rein van de verkiezingen. Door het slechte weer kwam er van het zo- merprogramma niet veel terecht. De afdeling is financieel gezond, mede door steun van donateurs en de party-afdeling. Na afloop van de jaarvergadering was er een uitgebreide discussie over de recente politieke ontwikkelingen in Hongarije en het Midden-Oosten. Vanzstberichten van woensdagmor gen: VI 7020 kantjes; 7310: 85 5; 1728 nog 40 netten: 20310: 205 —80: 206—3; 203—36; 29—10; 97—4; 1148; 115—7; 142—7; 190—34; 196 —60; 199—5; 53—20; 61—5; 71—60; 166—25; 14—25; 56—14; 84—10. rest niet gevist. BINNEN VI. 216, A. van Roon 31 last. VERTROKKEN VI. 13?. H. Plugge, VI. 85. T. v. d. Plas; VI. 172, A. Visser G.G.: VI. 89 M. v. d. Snoek: VI. 112, A. Bot. VI. 197. L. Kuiper, 35 last, 200 kst. verse haring. Engels pond 10.62S10 621 Amenk. dollar 3.8213 825 Franse frar.k 1.08171—1.08275 Belgische frank7.61 i7.611 Zwitserse frank86.90486.951 Zweedse kroon 73.4.3i73.485 Duitse mark 90.8590 SO Deense kroon54.92554.975 Noorse kroon 53.12553.175 Daarmee is dan de week," waarm I Zwitserland (vry') 89.23589.285 het jeugdboek in de algemene be-j Canada 3.9513.96 langstelling staat, geëindigd. Italiaanse lire60.61560.66a I Japanse dollar 3.7853.79S Het orgel in de aula dateert van 1773 en is in zyn soort byzonder ge schikt om met een klein ensemble samen te idlnken. Bert Matter wist op dit rank klin kende instrument van Handels con cert opus 7 no. 4, een elegant getinte vertolking e geven. Het Barokensetr ble sloot er zich goed ö'J aan. Minder bevrediging sronk het spel van de Hongaarse h.-..piste Anna Molnar. V.- i de pauze speelde zij een bewerking n c-en Gavotte van J. S. Bach. Haar spel is weinig muzikaal en ook technisch niet gaaf. Haar vertolking van het orgelcon cert opus 4 no. 6 van Handel, ditmaal in de zetting voor harp, toonde de- zelfdi» tekortkomingen. Het leek erop of zy alleen de grondtonen speelde, het accordeonspel ad libitum, dat het stuk zoveel ryker voor hat instrument doet klinken, verwaarlozend. Wat het Barokensemble betreft, dat een cantate van Buxtehude en het motet „Jesu, meine Freude" van J. S- Bach uitvoerde, bestaat er bij de dirigent Laurens van Wingerden een neiging tot vertrging van de tempi en een tekort aan nuancering. Het is overigens een loffelijk stre ven. om, met een ensemble uit louter amateurs bestaande, barokmuziek uit te voeren. Wat de instrumentalisten betreftis het musiceren in een der gelijk ensemble in vergelijking tot een symfonie-orkest van veel deli cater aard. Het vraagt een subtielere instelling t.o.v. de taonvormmg. Een gavere afwerking van de klank lykt ons echter by deze amateurs. Ook wat betreft de vocalisten, moge lijk. In de cantate „Furwahr, er trug unsere Krankheit" van Buxtehude traden nogal wat onzuiverheden op. André de Goey zong de solo-bas- party met een juist aangevoelde een voud. Mono, Voswijk, die de solo- sopraanparty zong was wat geremd door nervositeit. Anderzijds, wat ook by herhaling in Bachs prachtige motet bleek, be schikt het Barokensemble over ge noeg positieve elementen. De gevor derdheid In technisch kunnen en hun enthousiasme niet in de laatste plaats zijn zeker niet gering. Sterkere concentratie op een musiceren dat meer in het viak van de kamermuziekstyl Ugt, zal stellig winst afwerpen. Het publiek toonde zich met de prestaties zeer tevreden. De Hon gaarse harpiste werd met bloemen bedacht. EUGENE EBERLE „De groeiende betekenis van het volkstuinwezen". Hierover sprak dinsdagavond de heer P. Visser, voor zitter van het Alg. Verbond van Volkstuindersver. in Nederland. Voor een goed bezette zaal in hst Gebouw voor Christelijke Sociale Be langen opende de voorzitter van .Klein Babberspolder" de heer J. v. Rosmalen, met een kort propagan distisch woord. De heer Visser vergeleek in zyn causerie de volkstuin van vroeger en nu. „Ondanks de staduitbreiding," aldus de heer Visser, „zal de volks- tuin m de toekomst niet in de ver-en bloemen teelt. drukking komen; by het bouwen van nieuwe huizen zal men van over heidswege permanent grond ter be schikking stellen aan de volkstuin der." Vooor de pauze werd de film „Land uit zee" vertoond, een^, boeiende film o.a. opnamen van de Afsluitdijk, de Zuiderzeewerken en over polders. De avond werd besloten met de verto ning van een film over het herstel van geinnundeerde gebieden: ..De grond wordt weer goed". „Klem Babberspolder" houdt ook deze winter weer cursus-avonden met o.a. als onderwerp: Groente- fruit» Donderdagavond geeft de NVV- Bestsmrdersbond voor de aangeslo ten leden een feestavond in het Pas sage theater met het radio-ensemble Rens van Dorth. Alleen woensdagavond zijn nog kaarten verkrijgbaar bij de penning meester van de NW-Bestuurders- bond, de heer M. Talmon, Cort v. d, Llndenlaan 52. en voor zover voor radig, donderdagavond aan de zaal van het Passage theater. De uitslagen van de Schiedamse Bedryfsklaverjas competitie luiden als volgt: Afdeling A: Gem. "WerkenStandaard Hof en Jongepier—D. Baron RoelantHoek GTB—DES SCFExcelsior Afdeling B: HoekExcelsior GWD. Baron RoelantsStandaard DES, vry. 4—3 DE HERVORMDE GEMEENTE van de buurtschap Nijkerkerveen bij Nijkerk heeft doordat de beroepen predikant, ds. c. C. T. Postma uit Den Bommel, het op hem uitgebrach te beroep naar Nijkerkerveen heeft aanvaard, enkele by testamentaire beschikking toegewezen geldelijke toelagen, alsmede de Hervormde pas torie verbeurd. Ds. Postma is de Gereformeerde Bondsrichting toegedaan en zoals bekend, weigeren predikanten van deze modaliteit gezangen te laten zingen. Een van de voorwaarden van het testament, waarbij de Hervormde Gemeente de beschikking kreeg over geldelijke toelagen, was o.a., dat er tijdens de eredienst gezangen moes ten worden gezongen. De geschiedenis vrn deze bijna vijftig jaar oude gemeente is vrij uniek in Nederland. De stichter van de kerkelijke gemeente Nijkerkerveen was de heer Aalbert ■'tan. Dijkhuizen. Het was zijn wens. dat deze buurt schap -geestelijk bewerkt zou worden. Zijn kinderen brachten na het over lijden van hun vader, zijn wensen tot uitvoering. Zij lieten een kerk bouwen, die op 9 december 1908 werd ingewijd. Voorts werd een pastorie gebouwd, die in bruikleen werd gegeven. Er werd een inschrijving genomen op het grootboek Nederlandse werkelijke schuld drie percent van 20.000. De rente ten bedrage van ƒ600, vermeerderd met 200,piaateen- geld kon dienen als traktement voor de predikant. De familie zegde ver der een personele toelage toe van 700 per jaar onder voorwaarde, dat die predikant bij elke godsdienstoefe ning m de kerk van Nijkerkerveen gebruik zou maken van de evangeli sche gezangen, Om die toelage ook na het overlij den van de familie Van Dijkhuizeh te garanderen, werd nog een inschrij ving genomen van 30.000, waarvan 900 rente zou komen. Thans vallen al deze toelagen, als mede de pastorie terug op de nabe staanden van de familie Van Dijk huizen. Hiermede is een kerkelijke strijd, die al langer dan twee jaren woedt en beeon bii lie* vertrek van e'- tesslonele predikant, ds. G. W. K. Hugenboltz min of meer ten einde. De thans, m meerderheid tot de Ge reformeerde Bond behorende kerke- raad, heeft gemeend zich van de be palingen niets te moeten aantrekken. Inmiddels had zich een vereniging Kerkopbouw gevormd, welke zich ten doe! stelde de bepalingen van het testament- onverkort te handhaven Deze vereniging zal thans overgaan tot het vormen van 'jen confessionele evangelisatie en waarschijnlijk uit de Hervormde gemeente Nijkerkerveen treden. Redactie en Administratie: Passage 30 - TeL 68798 A

Het Vrije volk | 1956 | | pagina 1