Het Indianenboek in Jeugdboekenweek ,Zijn we klaar? Over!' Paddestoelen-expositie in het Wijkcentrum Diploma's KNZB aan jonge zwemmers uitgereikt Avondrit van MAC W illem Ruys' terug via rustig Suez Een gehoorzame bond is een heer in het verkeer" Franse studenten willen man die hun weer idealen geeft Amateur - dresseurs hebben voor hun sport alles over gfeg h mm I wm ijMglHii ui Opening tentoonstelling De rechten van de hengelaar Bouw nieuwe Westerkerk Uiteenzetting ouderdomswet Spangen viert 10-jr. bestaan Lezing over Rembrandt clriedammers elkaar Prijsuitreiking Klaver j aseoncours Rectificatie Heer ICorpel 70 jaar Serenade voor lid Crescendo AGENDA Burgerlijke Stand Visafslag Appelmarktbrag afgesloten HET VRIJE VOLK DONDERDAG 1 NOVEMBER 1956 PAGINA 5 Voor een zeer kleine schare belangstellenden sprak mei. A. P. B. Visser, assistent-bibliothecaresse gisteravond in het kade1* van de Jeugdboekenweek over het Indianenboek. Op alleszins instructieve wijze belichtte zij het soort literatuur; dat over dit onderwerp zoal op de markt verschijnt. OttUcC ("Van een onzer verslaggevers) TT ET ZIJN GEEN MENSEN, die veel aan de weg tim meren, de leden van de hondendressuurclul) Fran- kendael'. Het terrein van hun activiteiten Tn Duivendrecht ligt verscholen, wat weggedrukt achter het voetbalveld van TAVENU en zij bewandelen met hun sport de rustige paden van het zuivere amateurisme. 'Frankendael' zou willen, dat die belangstelling een wat be stendiger karakter kreeg, dat het verder niet bleef bij min of meer geïnteresseerd kijken al leen. (Van onze Parijse correspondent) V'AN KET IN LYON gehouden congres der radicale (liberale) partij is niet de scheuring het belangrijkste. Verdeeldheid was er allang. Het dozijn Kamerleden, dat een nieuwe partij heeft opgericht, legt geen gewicht in de schaal voor een meer derheid van rechts of links. Belangrijker is, dat Mendès-France van het Franse liberalisme een goed gedisciplineerde partij wil maken. Dat was nodig. Op de wip Ontslag Beperkt Zou kunnen maken. Mits in Frankrijk een man opstaat, die de jeugd van het Quartier La- tin weer idealen geeft. Geen gerestaureerde idealen van Versailles, maar een dak om onder te wonen. Zal die man Mendès-France heten? De tijd zal het leren. Het Is een bekend verschijnsel, al dus mej. Visser, dat Indianenboeken steeds een grote aantrekkingskracht op het kind uitoefenen. En dat is aan de ene kant ook wel prettig, omdat wij zo de Indianen, die niet altijd even fair door de „blanken" zijn be handeld, recht kunnen doen. Het is jammer, dat de betreffende cultuur langzaamaan is verdwenen. Men heeft weinig van de Indianen kunnen terugvinden. Dat is weinig Ons wordt de stem thans verstikt, waarde vrienden. Als het niet door de oologszuchtige narigheden komt, dan toch wel door de kou. Bah., is ons dat even op het dak komen vallen! Te recht, dat men nu denkt aan ijsba nen, chocolademelk, nieuwe schaat sen en meer dekens. De stad wordt schoongeveegd door een nare ijswind. Zoals men een tijdje geleden de herjst rook, zo duidelijk kondigt het vriesicecr zich aan. Vanmorgen de eerste bevroren plassen gezien. Ja, we zitten er midden in en de zomer lijkt alweer vreselijk veraj. Enfin, laat ons da handen krachtig ineen slaan. Dat heejt tot nu toe al tijd nog wel geholpen. Dat. zal dus ook nu weer gebeuren. Het is, om bo venstaande redenen, allern izake- lijkst. De Algemene Schiedamsc Henga- laarsvereniging kwam woensdag avond bijeen in Het Volksgebouw, waar de beer A. van Breda, voorzitter van de Beheerseenheid sprak over de rechten van de Schiedammer om in het Voornse Kanaal te vissen. Hij vertelde, dat de Beheerseenheid een overkoepelend orgaan is ten be hoeve van de verenigingen gevestigd ir. de plaatsen om het Brielse Maas complex. Vervolgens werd het woord gegeven aan de heer J. A. van Urk. Spreker noemde het een openbaar schandaal, dat tot voor kort slechts enkele hon derden Schiedammers in de gelegen heid werden gesteld om in de Brielse llaas te vissen. Gelukkig is er, dank zij de Beheers eenheid de laatste tijd nogal wat ver anderd, zodat de Schiedammers te genwoordig- meer s-rtegcEhcid hebban hun geliefde sport te beoefenen. De zaal van het Volksgebouw was tot de laatste plaats bezet met bijna allemaal mannelijke vissport-liefheb bers. Dat het de heer Van Urk moeite kostte, om zijn films door de rook heen op het doek te projecteren, hoeft nauwelijks betoog. „De trek van de zalm in Canada" was één der films, die onze bijzondere aandacht trok. Tot slot van de bijeenkomst demon streerde de heer Van Urk tot groot genoegen der aanwezigen de behan deling van de werphengel. opmerkelijk, wanneer men weet dat de meeste voorwerpen die zij voor allerlei doeleinden gebruikten, van hout waren en dus slechts sporadisch werden teruggevonden. Wat wij van de Indianen weten nebben we u t de goede boeken ge lezen; het is ook daarom dat op deze expositie alleen ruimte is ge geven aan waardevolle Indianen boeken. In dit verband zal men in de openbare leeszaal aan de West- molenstraat 26 geen boeken van Karl May aantreffen, omdat deze schrijver „meer gefantaseerd heeft aan uit de werkelijkheid ontleend." Men kan hierbij opmerken dat de fantasie voor het kind dok bijzonder aantrekkelijk is en dat Karl May be paald geen valse sensatieboeken heeft geschreven. Hoe het ook zij, in de gezellige Jeugdleeszaal vindt men dus voor het merendeel verantwoor de, aan de werkelijkheid getoetste boeken en geschriften over de India nen. Daarbü zijn naast Nederlandse ook Amerikaanse, Engelse en Franse Doeken. De Jeugdboekenweek duurt tot 7 november. En wie nu eens iets meer over Indianen wil lezen (waarbij we niet alleen aan de jeugd denken!) kan er terecht op dinsdagmiddag van 3.305 uur, woensdagmiddag van 23 uur en vrijdag- en zaterdag middag van 3.305 uur. Tijdens de kerkdienst op Hervor mingsdag (31 oktober) in de Grote Kerk te Schiedam hebben Kerk meesters der Ned. Hervormde Ge meente aldaar, bekend gemaakt, dat zij het besluit hebben genomen om op korte termijn tot de stichting van een kerkgebouw in Nieuwland over te gaan. Een grootscheepse actie, een jaar geleden ondernomen, om het be staande bouwfonds zodanig te ver sterken. dat de bouw kon worden overwogen, heeft goede resultaten opgeleverd, zodat het vertrouwen ge rechtvaardigd is. dat de ontbrekende gelden er ook wel zuilen komen. De grond, gelegen bij de splitsing van de mr. P. J. Troelstralaan en de Burg. Honnerlage Gretelaan. is reeds van de gemeente Schiedam aange kocht; de rijksgoedkeuring voor de bouw is verkregen, zodat binnen en kele maanden het waardige bouw plan van het Architectenbureau Van den Broek en Bakema tot gestalte zal worden gebracht. Op 23 en 30 oktober hield de k.j.v. „De Vriendschap" in het Volksgebouw een concours, waar vele k.j.-vereni- gingen en losse koppels aan deel namen. Op de eerste avond speelden veer tien teams en vijftig koppels. De tweede avond overtrof de belangstel ling nog, want er speelden toen zes tien teams en zeventig koppels. De zaai bleek dan ook te klein te zijn, zodat van de koffiekamer gebruik moest worden gemaakt Na de wedstrijd sprak de heer Van Unen een woord van dank voor 't sportieve verloop van de strijd op bei de avonden. Daarna vond de prijsuitreiking plaats. Eerste werd kjv Swarttouw m. 12.43 pat; 2de de k.j.v. De Vriend schap B met 12.313 pnt. De derde prijs was voor de kjv Sin gelkwartier met 12.310 pnt. Tot slot werden de koppelprijzen uitgereikt. Abusievelijk vermeldden wij giste ren dat Cees Boerman zijn junctie van voorzitter van Nieuwe Koers heeft overgedragen aan Piet Tij sen. De laatste was echter al voorzitter, terwijl de heer Boerman geen voor- wmm De heer 51. Korpel, lid van de Arbeiders Muziekvereniging Crescen do, zal op 4 november zijn zeventig ste verjaardag vieren. Ter gelegen heid hiervan zal hem "s middags om vier uur een serenade worden ge bracht (Justus van Effenstraat 18, Spangen). Als muzikant geniet de heer Kor pel wel een zeldzame populariteit. Kuim 38 jaar is hij een trouw lid van Crescendo. En dankzij zijn muzikale kwaliteiten trad hü meerdere malen op de voorgrond van dit gezelschap. De piston is zijn geliefde instrument. Een piston ist zoals de heer Korpel het voor de oorlog was, vond men in onze omgeving zeker niet. Behalve zfjn optreden in het korps hij maakte* alle ups en downs mee trad de heer Korpel vaak naar voren met het kwartet-werk. Sinds enkele jaren blaast de heer Korpel, dan de tuba. een Indrukwek kend instrument, dat hem de volle gelegenheid geeft zijn muzikale krachten erop te beproeven. Wie meent, dat hij door zijn hoge leef tijd onder doet voor de jeugd komt welhaast bedrogen uit; de muzikant dwingt bij een ieder respect af voor de wijze, waarop hij de tuba zijn diepe tonen ontfutselt! IN SAMENWERKING met de AJC en de Vereniging Natuurvrien den zal het Instituut voor Arbeiders Ontwikkeling zaterdag en zon dag een tentoonstelling houden van paddestoelen en andere bos-pro- dukten. Ook zal in het algemeen de natuur zoals zij zich in deze herfstmaand aan de opmerkelijke beschouwer openbaart, op deze ex positie zijn vertegenwoordigd. DONDERDAG Bioscopen: PASSAGE-THEATER, 2 VUT-, De U- nigkeer van Lenuny dutton (14 Jr). MONOPOLS-THEATER. 2. 7 en 9 u.: De schrik der Stoux (14 jr). H. Evers. Singel 81, De expositie wordt ingericht in het Wijkcentrum te Nieuwland, waar op verscheidene tafels vele soorten pad destoelen etc. zullen worden tentoon gespreid. Met mos, herfstbloemen en vruchten zal het geheel een aantrek kelijk aanzien krijgen. Weliswaar is het seizoen al wat ver gevorderd, maar men heeft in ver band met de beschikbare tijd van le den een en ander niet eerder kunnen organiseren In de herfstvakantie zul len nu vele jonge leden en ook oude ren de verschillende materialen gaan verzamelen. Vrijdag a.s. trekt men er op uit om voor een zo vers mogelijke aanvoer van de produkten te zorgen. Wethouder H. Sabel zal zaterdag middag om drie uur de officiële ope ning .verrichten. Als bijzondere at tractie zal er tijdens deze opening.. De Schiedamse Reddings Brigade ontplooit de laatste tijd een bijzondere activiteit. Niet alleen, dat het clubuurbezoek weker.' .s om de 300 jongelui draait, ook de resultaten van de gevolgde trainingsmethoden zijn zeer bevredigend. Hoofdbestuur B. van Loen van de Algemene Bedrijfsgroepen Cen trale heeft woensdagavond in het Volksgebouw voor een klein aantal nieuwsgierigen een uiteenzetting ge geven over de ouderdoms-uitkeringen zoals die tn de wet-Suurhoff zijn vast gesteld en per 1 januari '57 van kracht worden. De heer Van Loen gaf enkele hoofdlijnen van de nieuwe wet weer. Na zijn verduidelijking werden door weest maar ulsnog landelijk voorzit ter van Nieuwe Koers is. waar omheen zich een levendige dis cussie ontspon. „Klaar.Over!" Hoe vaak per dag klinkt dat niet op de oversteekplaatsen? Deze Schie damse verkeersbrigade blijkt zeer goed te zijn geïnstrueerd. De meisjes en jongens werden zelfs niet door de fotograaf van de wijs gebracht, maar keken netjes naar rechts bij het oversteken van de drukke Burgemeester Kna.ppertla.an, Geboren: Johannes D., z v W. Bras en N. Gonlag; Johannes A. M., z v J. van Eijk en J. C. Mostert; Mari- nus J„ s v J. J. Bosman en M. C. Schonk; Antje C. M„ d v C. van Bekkum en G. Voorboom; Paulus H. J. z v H. H. van Stralen en J. M. Hartendorp; Gerardus B., z v G. B. de Bruin en G. de Jong. Overleden: D. Ooijkaas, 59 j. Zoals bekend, kan. zijn pakt het be stuur, bijgestaan door een staf van instruerende leden de zaak bij de wortel aan. Men leidt, behalve voor de diploma's op het gebied van zwemmend-redden, ook jongelui op in de elementaire zwemkunst. De resultaten hiervan toonden ook gisteren in het sportfondsenbad een alleszins bevredigend cijfer Niet minder dan 80 jongelui leg den woensdagavond met goed gevolg de proeven af voor de volgende-di ploma's uitgegeven door de KNZB onder auspiciën van het Ministerie voor Onderwijs, Kunsten en Weten schappen. Diploma 1: Tineke van den Akker, Coby van Asten, Eduard Batenburg, Helena van Berkel, Anneke Boot, Frans Broeders, Karei Klefken, Adrianus Crum, Caroline van Dam, Willy Duchenne, Nel van Duikeren, Astiïd van Duyvenbode, Eddy van Egmond, Yvonne Grootenboer. Jan- neke. Hoogstad, Elize van Iperen, Wim Kalkhoven, Lenie Kerkhoff, Tien jaar kinderuitzendingswerk. Dit feit was voor de Kinderreisver- cniging „Spangen" terecht een reden om woensdag in het Schiedamse Mu sis Sacrum aan jonge en oudere le den zowel een feestmiddag als een jubilêumavond aan te bieden. Ongeveer 250 kinderen genoten 's middags van een gevarieerd pro gramma. waarin een poppenkast, een muzikale clown en een goochelaar de hoogtepunten vormden. Tijdens dit feest en ook na afloop werden met kwistige hand versnaperingen uitge deeld. De heer W. v. d. Bij!, voorzitter van de feestcommissie, heette 's avonds de ouderen van harte welkom. Woor den van waardering werden gericht tot de heer H, Hordijk, die tien jaar de vereniging''als voorzitter heeft be stuurd en nu het heft in handen geeft van de heer J. v. Waas. Als een min of meer symbolische daad werd daarbij ook de nieuwe vereni- gingsvlag uitgereikt. De genodigden vermaakten zich voorts uitstekend met het optreden van John van Heijst, conferencier, en het Zuidamerikaanse muziekgezel schap Les Copacabandas. Een bal be sloot dit tienjarig, bestaan van „Spangen". Nellie Kerkhoff, Peter Kiela, Corrie Klaasse, Dick Knoester, Kees van der Kraan, Annemarie Moerman, Elke Niehot, Johannes Q!de Monnikhof, Trix Plant. Marja Regouw, Chrw de Regt, Michiel Remkes, George ;,ey- nierre, Margaretha de Ronde, Hen- riëtte Ropke, Dirk Rosman, Abra ham van der Schalk, Nettie Schults, Cornelia Staat, Joke Steenbergen, Betty Stouthandel, Corstiaan Vende- loo, Cobie Vermeulen, Piërre de Vet, Willy Vreeken, Thea Witberg, Dick van "Wijk. Diploma 2: Beppie Blomsteel, Dick den Boer, Henny van Egmond, Bauk- jen Herle, Jan Hollander, Rudi Kalk- ma, Cornelis van der Keemel, Corne lls Kiesling. Anneke Klaasse, Willy van Knotsenburg, Lineke Kouwen- hoven, Simoneke Kortleven, Marian de Lange, Majelle van Lingen, Renny Molenaar, Joke van der Most, Joke Pil, Lou Pronk, Annemarie Klein, Eddy van Schoonakker, Elly Schot, Jaques Tettelaar, Elly Vendelo, Eddy Vroegh, Gerda van der Wal, Anton Wevelaar, Helena Witberg, Robert Witberg, Willy Zandwijk. Diploma 3: Johanna W, Hersbach, Janny Kreemer, Truus Schop. Do proeven werden afgenomen door de heer Garnaat, chef badmees ter van het Sportfondsenbad en de bondsofficiai, de heer Verweü uit Vlaardingen. Aan het eind werden alle diploma's met een toepasselijk woord uitge reikt.. De voorzitter wees ook op het St.- Nicolaas-zwemfeest, dat op saterdag 1 dec. eveneens in het sportfondsen bad zal worden gehouden. Van de zij de der ouders was er veel belangstel ling en gezien de vraag naar plaatsen voor het St.-Nicolaas-zwemfeest zal het ook die avond weer een bad vol worden. paddestoelen-soep worden gepresen teerd. mits natuurlijk voldoende ee- bare paddestoelen zullen worden ver zameld. De expositie is voorts ge opend: zaterdag van 3.305.30 en van 73010.30 uur en zondag van 10—1230. 2—5 en 730 tot 11 uur. De entreeprijs is vijftien cent- Ten slotte zal de heer H. C'. v. d. Gaag, bestuurslid van het IvAO, za terdag en zondagavond in zaai 1 een causerie met lichtbeelden houden over paddestoelen e.d. en over „Het Sterrebos, vroeger en nu." Apotheek: Fa. M. M. tel. 68242. Tentoonstellingen: CULTUREEL CONTACT CENTRUM. 113 uur: SLhliderUen van Tap Werkman. Diversen: PASSAGE-THEATER. 3 u: Hens van Dorth voor NVV-Bestuurdersbond. IRENE, 3 uur: toneelavond Wljkge- meente III. VRIJDAG Bioscopen: PASSAGE THEATER. 2 en 8.15 uur: The rose tatoo (13 Jr.). MONOPOLE THEATER, 2. 7 en 9 u: De rebellen van Quebec (14 jr.). Apotheek: Fa. M. M. tel. 63242. H. Evers, Singel 81. VLAARDINGEN De MAC houdt zaterdagavond een rit van ongeveer 75 km. Er wordt om acht uur gestart bij het tennispark Soenda door auto's, motoren en bromfietsen. De route is uitgezet vol gens het KNMV-reglement. Er is te vens gelegenheid om voor deze rit te starten te Leidsendam, Café Cen traal, Clublokaal van de MC Voor burg en O. Voor de MC Voorburg en O. is deze rit geldig voor het clubkampioenschap en voor hun is de beste prestatie de „Watertoren" (wisselbeker) beschik baar. De finish is tï Delft, Café Koot, Beestenmarkt Inschrijven voor deze rit vanaf 7 uur. De prijsuitreiking van deze rit zal geschieden 6 november in „Soenda", Soendapark te Vlaardingen, waar te vens een filmavond van de Castrol Holland zal worden aangeboden. Voor deze avond zijn nog een be perkt aantal gratis invitaties te ver krijgen aan het secr. van de MAC Vlaardingen. Secr.; de heer B. Lindeman, Cron- jéstraat 11, Vlaardingen. Voor de Zakenstudiekring heeft de heer A. C. H. Slot jr., leraar kunst geschiedenis te Schiedam over Rem brandt gesproken. Zijn betoog sloot aan by de tentoonstelling, die thans in de Visbank wordt gehouden. Tentoonstellingen CULTUREEL CONTACT CENTRUM. 10—5 uur: schilderij en va a Tap Werkman. Diversen: IRENE, 3 uur: Cefa: Filmavond. VOLKSGEBOUW. 3 uur: Cabaret Ned. Bond van Vervoerspers. ROTTERDAMSE BIOSCOPEN ARENA: Gevechtskiaarl 2. 7 en 9-30 uur (14 jr). CAPITOL: De müjoenenroof. 2. 7 en 3.15 uur (18 Jr). CENTRAAL: Afkloppen! 2, 7 en 9.15 uur (a.l.). CINEAC: Journaal van 9 tot 5.15 uur. Charlie's tante. 5.30, 7.45 en. 10 uur (18 Jr). COLOSSEUM: Alle hen* aan dek. 2, 7 en 9.15 uur (aJ.). HARMONIE: Al» mannen kerela zijn... 2, 7 en 9.15 uur (14 Jr). LUMIÊRE: Safari. 2.15, 7 en 2.30 uur (14 Jr). LUTUSCA: Alibi. 2.15. 7 en 9.30 uur (18 Jr). LUXORDe man ln het donkergrijze pak. 2. 7 en 9.30 uur (18 Jr). METRO: The goldrush. 2, 7 en 9.13 uur (a.l.). PRINSES: Tralies van bamboe. 2.15, 7 en 9.30 uur (13 jr). REX: Tarzan en de wonderbron. 2, 7 en 9.15 uur (14 Jr). THALIA: Alexander de Grot*. 2.15, 6.45 en 9.30 uur (14 Jr). 't VENSTER: De rode schoentjes. 2, 7 en 9.15 uur (a.lj. ROTTERDAM WOENSDAG ROTTERDAMSE SCHOUWBURG. Rott. Toneel met ,,Eva Tonheur", 8 uur. RIVTÈRAHAi,: De avonturen van Sjors en Sjimmy door de Ned. Revue- en Toneelgroep. 1.30 uur. DONDERDAG RIVIÊRAHAL. Groot symphonic or kest van het Belgl&ch Nationaal Instituut voor Radio-omroep. 7.45 uur. ROTTERDAMSE SCHOUWBURG. Ctlll Wang. 8 uur. DIVERSEN: BEURSGEBOUW: Ned. Ver. voor Natuurgeneeswijze. Jacq. Idea van. Woord spreekt over „huisverzor ging". 3 uur. ODEON, Youth for Christ. 3 uur. Met zes dagen vertraging door de uitreis om de Kaap is gis teren het vlaggeschip van de Koninklijke Rotterdamse Lloyd, de „Willem Ruys" in Rotterdam teruggekeerd. Het bracht 855 passa giers naar Nederland. ROTTERDAM, 31 okt. Aan de Visafslag alhier werden van IJmul- den en elders 250 kisten verse zeevis aangevoerd. De prijzen waren: Heil bot 3,00—3,10 p kg; schol midd 42— 47; schol klein 3740; schelvis midd 30—42; id klein 26—28; kabeljauw gr 60—62; id midd 4952; makreel 25 29; pollak 3841; wijting 2426; ha ring verse 2024 alles per kist; kult 0,90—0,95 p kg. De heenreis om Kaap de Goede Hoop vergde zeven dagen meer dan normaal. In Kaapstad, waar de pas sagiers even aan de wal konden, was het een drukte van belang, daar schepen van allerlei nationaliteit het Suezkanaal toen hadden gemeden. De thuisreis leverde geen enkel opzienbarend feit op. „Als je door het Suezkanaal vaart, kun je je niet voorstellen, dat er zoveel trammelant over is," lachte de ge zagvoerder van de „Willem Ruys", kapitein Frits de Jonge. Het schip werd door de vaste loodsen door het kanaal gebracht. „Het waren twee Grieken, die we j altijd hebben. Ze waren nu in ge- vast. zeischap van een Egyptische leer ling-loods," vertelde kapitein De Jonge. De tocht door het kanaal verliep precies volgens schema en week niet af van vorige doorvaarten. Ruim tachtig passagiers maakten gebruik van de gelegenheid om een autotocht te maken van Suez over Caïro naar Port Said. „Ze werden overal hoffelijk ont vangen en beleefden niets bijzon ders." vertelde een bemanningslid. De opvarenden van de „Willem Ruys" brachten dus goede berichten mee uit Egypte, maar; „Er is in de laatste dagen wel het een en ander veranderd." stelde kapitein De Jonge Maar voor die sport hebben zij alles over. Al halen de Duïvendrech- ters hun schouders op over dat malle gedoe met die honden, de Franken- daelers zijn er steeds weer, iedere zondagmorgen, bij vrieskou, in stort regen soms, met dezelfde volharding en vasthoudendheid als de dieren, waarmee zjj oefenen voor hun sport. Hun sport! Nog veel te weinig be kend! In dat grote Amsterdam met z'n honderden voetbalverenigingen en klaverjasclubs is het aantal groepjes, dat zich bezighoudt met hondendres- suur bijna belachelijk klein: twee. Frankendael in Oost op het veld van Duivendrecht en ADHC in West op een terrein aan de Oude Hemweg. En dan te bedenken dat de stad een be volking heeft van 850.000 mensen en meer dan 15.000 honden TTONDENDRESSUUR? De grote meerderheid staat er vrij onver schillig tegenover; sommigen vinden het een kinderachtig bedrijf (opzit ten en pootjes geven), weer anderen menen, dat hun hond zoiets toch niet kan Ieren. Onzin, zegt instructeur F. Vanbijle- velt kort. Ik oefen al jaren elke zon dag hier op Duivendrecht met hon den van zeer uiteenlopend karakter en mijn conclusie is: je kunt elke hond Iets leren, als je maar volhoudt. En wat dat opzitten en pootjesgeven betreft, we kweken hier heus geen schoothondjes of circusdieren. We werken hier voor ons plezier, maar met een nuchter, praktisch doel duidelijk en voortdurend voor ogen: de hond gehoorzaamheid leren. Dat de hond de krant van de baas reageert niet onmiddellijk; wel ech ter na een menselijke fout van hun bazen. Dan grijpt hij in. Een clublid, dat de hond tot drie maal toe dezelfde fout laat begaan en werkeloos toeziet krijgt te horen, dat hij het dier moet helpen. Oefe nen en weer oefenen. Inzicht, tact, geduld, eindeloos geduld. Apporteren, stilstaan, liggen, vol gen, springen, ja. elke hond kan het teren, maar lang niet iedere hond is epn verdediglngsdier. Bij Franken- dael en ADHC zijn het er slechts enkelen; zij toonden die zondagmor gen in Duivendrecht hun tanden en groeven hun gave gebitten .grom mend in het pak van de *boef', die hun baas wilde aanvallen. TVÏE OEFENING met het boeven- pak is ongetwijfeld het specta culaire hoogtepunt van zo'n morgen in Duivendrecht, op zo'n moment lokt de hondensport zelfs mensen weg langs de lijnen van het voetbalveld. binnenbrengt en de boodschappentas van de bazin draagt is aardig, maar van veel meer belang is de houding van het dier op straat. Een hond, die op het eerste sig naai van zijn baas gaat liggen gedraagt zich ook als een "heer m het verkeer', veroorzaakt geen on gelukken en loopt zelf minder kan: overriden te worden. GEMAKKELIJK is hij niet, der. Vx instructeur Vanbijlevelt.. Nie voor de honden, maar nog minde: voor hun bazen. We zien dat al .r de eerste minuten van een geeom dineerde Frankendsel-ADHC-oexening op het drassig Duivendrechts terrein gehuld in morgenmist. De honden maken fouten, natuur lijk maken zij fouten. Vanbijlevelt Voor die taak is Herriot te oud ge worden. Hcrriot is een man van tra ditie. Alleen nog maar de ouderen hebben hem gekend en hem in de volle kracht van zijn leven aan het iverk gezien. Maar de jeugd kent hem niet meer. Een deel van die Jeugd danst op St. Germain-des-Prés Rock and Roll en heeft uit balorigheid van !e politieke strijd geen weet ineer. De Franse Kamer heeft het er de natste jaren niet naar gemaakt, dat •oor de volksvertegenwoordiging nog •cel interesse bestaat. Lang heeft Herriot iiet oud en grijs ;sworden Franse liberalisme bij dkaar gehouden. Van de kleine luy- 1en was en is hij nog de afgod. Als lartsvader verenigde hij, ook buiten iet verband van zijn partij. Heden, lie noch miljonair, noch proletariër varen, antiklerikaal, maar niet anti godsdienstig Herriots oom was iastoor antikapitalistisch, maar Allesbehalve socialist. Met zijn radicale partij zat Herriot tang op de wip. Geen regering werd revormd zonder dat. de radicalen i liberalen) sleutelposities in handen ïadden. H - - TÉÉMF»! i TTTïI'' 7! ui ijliifiiji|iïi Gelukt! Al is deze wolfshond van mevrouw Theunissen (Frankendael) niet zo'n su blieme springer als Hans van mevrouw De Jong (ADHC), leze hindernis heeft hij glans rijk genomen. Die middenpositie werd vergemak kelijkt door een lang volgehouden 'antiministerialisme' van de Franse socialistische partij, waar zij nu ge lukkig overheen is. Ministers kwamen en gingen, maar meestal waren het dezelfden, die op dezelfde of op een andere positie terugkwamen. Frankrijk was niet zo onbestuurbaar ais het naar buiten door de vele regcringscrises leek. De verdeeldheid in het liberalisme bereikte haar hoogtepunt-eind verle den jaar. toen de ene liberaal, Edgar Faure. bet parlement ontbond en algemene verkiezingen forceerde, en de andere liberaal. Mendès-France zich daartegen heftig verweerde. Van het toen geboren republikeinse front, een combinatie van Mendès- France-liberaien en socialisten, was Mendès-France de eigenlijke motor. Kij vocht, zich in de verkiezings tijd letterlijk kapot. Een in geest drift gebrachte jeugd stroomde naai- de gemeentehuizen om zich alsnog als kiezer te laten inschrij ven. De uitslag bracht niet Mendès-Fran ce, maar de socialist Guy Mollet aan het bewind. Mendès-France. aanvan kelijk in het kabinet opgenomen, nam vrij spoedig ontslag. Dat was verstandig, want twee ka piteins op één schip is nog maar zel den met goed gevolg vertoond. Buiten de regering, zonder directe verantwoordelijkheid, kon .Mendès- France zich wijden aan de reorgani sane van, zijn partij en voorkomen, dat mét Herriot. ook het Franse libe ralisme ten grave zou dalen. Edgar Faure werd en bleef ge royeerd voor de radicale partij geen al te groot, verlies, want Faura tocht vee! meer zichzelf dan zijn partij. In Lyon heeft Mendès-France geen hand uitgestoken om opposanten als QueuiHe of Moriee voor de partij te behouden. De nieuwe radicale partij, die zij hebben gesticht, zal nooit zo oud worden als Herriot. De velden, waar Mendès-France op hoopt te oogsten, zijn beperkt, maar groot. De communisten en de socialis ten hebben ieder hun eigen terrein en zijn voorlopig nog vrij zeker van hun aanhang. De Poujadisten haten Mendès- France te veel als Jood dan dat hij daar volgelingen zou kunnen recru- teren. ook ai is Poujade zeif nog zo in de neergang. Mendès-France heeft het oog ge richt, op de jeugd, die de oorlog in Algerije verafschuwt. Die van de 'republiek der professoren' een 'repu bliek der studenten' zou kunnen ma ken. De Appelmarktbrug zal wegens het verrichten van herstelwerkzaamhe- I den in de nacht van vrijdag 2 no- vember op zaterdag 3 november zijn afgesloten voor het rijverkeer van 122 tot 6 uur.

Het Vrije volk | 1956 | | pagina 1