2. 'Ach jong maar we nu doen Sf ÖL Yiêt herko A SER-advies over de bestedingen Een week land arbeider S prleeuwenpraat Nog beraad over dep. Overzeese Rijksdelen Ambonnezen vrijgelaten Hooien van 3 uur 's morgens tot 11 uur 's avonds Scheldt niet op Russen, zegt Tsjechisch blad Vluchtelingen in ziekenfonds E Annie Plevier trouwt HOUTVESTER Vredebreuk' in het warenhuis V oetganger door slippende auto gedood HET VJRIJE VOLK DONDERDAG 29 NOVEMBER 1958 PAGINA 3 Ook zij Gezellig? Lekker T"\E DAG VAN DE LANDARBEIDER begint en eindigt met melken. Maar tussen die twee vaste punten van de dag moet het 'gewone werk' worden gedaan. Als we om halfacht 's morgens de melk klaar hebben gezet voor de fabriek en we een paar boterhammen en een beker melk naar binnen hebben gewerkt, begint de dag pas, hoewel we er dan toch al drie uur op hebben zitten. m wol stretch Maar 'spelen een dozijn kruiwagens mest vol 4 x 10 40... Winter iv-erk De organisaties van alge mene ziekenfondsen menen, dat er aanleiding bestaat de Hongaarse vluchtelingen in de vrijwillige ziekenfondsverzeke ring op te nemen. Uitvoer oktober dekt kleiner deel invoer LAMPEN Ramblers beginnen proces over afgelaste touipee KERKO Tartan-shirts! Met de authentieke ruiten der Schotse„clans". In vele fraaie dessins verkrijgbaar. 'De V err ader' Vervolg van pagina 1 manchester „Premiën voor ga terdag 22 november. Bijinkoop van 0.35 een pak prima vonk- vrije lucijers; van 0.50 een spaarpot o! een melkbeker of een onbreekbaren Fran- schen soldaat; van 1,'n etagèrebeeld je of een gekleede pop in doos of een weegschaaltje; van 1,50 een portevion- naie of een tabaks pijp of een Majolica Bloemv aasje Wrijft ge uw ogen uit? Bent ge óók naar die winkel? Doe het vooral niet, want naast Fieters schrijfma chine ligt een advertentiepagina uit 1913.En ik citeer een advertentie van een bekend Rotterdams waren huis, dat nog niet zo lang geleden een nieuw pand in het centrum heeft betrokken. Ge weet het: vanwege de reclame mag Pieter geen namen noemen. Mevr. M. Spee uit de Van Haren straat in Spangen heeft die oude, vergeelde krant zorgvuldig bewaard. En zij schrijft: „Kyk maar eens goed naar die advertenties. Kun je begrij pen, dat mensen-op-leeftijd niet meer zo goed aan die tegenwoordige prij zen kunnen wennen? Een jaar of dertig geleden kocht ik in die zaak een echt kapok driedelig bedstel voor achttien gulden. Ik heb het nog steeds in gebruik! En hoe vind je die mode? De meis jes moesten door de vrijers de tram op- en afgezet wordenZó nauw waren die lange rokken". Pieter houdt van dergelijke oude papieren. Ja, die nauwe rokken en hoeden met veren heb ik gezien maar de mode is grillig en wie weet wat er in de toekomst nog voor de dames in het vat zit. De -Sint doet op het ogenblik zijn inkopen. Maar zal hij er nog in sla gen om voor het kapitale bedrag van 83 cent een gedecoreerd porseleinen kinderservies te kopen? Of een tover lantaarn met twaalf glazen en een goede lens voor 89 cent? Wat won derbaarlijk, schoon moest dan die pop van 2,47 wel niet zijn: ongekleed fyn biscuithoofd, met slaapogen, es- tra groot. Of de cinematograph met films en platen, levende beelden, die hetzelfde bedrag kostte. Bij aankoop van een riks een „kloppiano" toe: nikkelen oxide da roeshorloges voor ƒ1.47; „porteman- teaux" van massif eiken, plus gesle' pen spiegel, voor ƒ3,17. En toch En toch stonden ook daar moeders en vaders voor de ramen, triest we tend, dat zij geen dertig cent voor een muziektol met verschillende klanken (vurige wens van de aller kleinste) konden uittrekken En was het tienjarig dochtertje niet dolblij met een simpel lappepopje dat moe des "s avonds stiekem, had gemaakt en wat voor het kind een schat be tekende? Drie Rotterdamse artiesten zijn eigenlijk een beetje boos op de sa mensteller van het perscommuniqué, dat verschenen is over een feestavond in Eemland te Soestdijk. De op brengst was bestemd voor de Hon gaarse vluchtelingen en voor de be strijding van. de kinderverlamming. Verscheidene artiesten traden hier belangeloos op. Ook de Koningin en de prinsesjes Irene en Margriet wa ren aanwezig. In dat communiqué wordt wel de naam van Johnny Jordaan genoemd, maar de namen van de Rotterdam mers kwamen er niet in voor. En dat is jammer want Carla met de spre kende poppen, het accordeonduo De Pico's en conferencier Marius Mac Phail hebben met evenveel succes hun eveneens belangeloze medewer king aam de avond gegeven. Ook deze gerenommeerde en hardwerkende ar tiesten zijn aan de Koningin voorge steld. Mevrouw P. Lasee van de Lepe laarsingel te Rotterdam vindt het een leuk idee, dat ze de „Maagd van Holland" op de Nieuwe Markt zo danig hebben omgedraaid, dat het beeld nu precies „dat kleine Lijn- baantje" in kijkt. Zij heeft meer plannen om die hoek aantrekkelpk te maken: Ver huur het inwendige van het Twaalf Provinciëngebouw aan de Groothan del, verhuur de etalages aan de win keliers (zodat je net zoiets krijgt als i nde tunnel), hef het restaurant niet op, want dat kan een gezellige drukte geven. Wellicht komt er dan ook daar een aardig stuk Hoogstraat met flinke loop. Pieter leest zulke brieven graag. Immers, zij tonen belangstelling voor de stad, die van ons allen is. 't Is een idee, mevrouw, maar Pieter is jam mer genoeg met de deskundige die u in de meer dan ingewikkelde* Twaalf Provinciëndoclhof de weg kan wij zen. Mét mevrouw Lasee hoop ik dat zo spoedig mogelijk loop en gezellig heid in dit hoekje Rotterdam zal ko men en er voor dat grote gebouw een oplossing gevonden kan worden 't Is eigenlijk toch te gek, dat zo'n pand maar leeg blijft staan 't Loopt „lekker" met onze kle&ing- actie. Vandaag noteerden wil weer de namen van de volgende aanbie ders: E. uit de Heemsteestraat; J. van de Nieuwe Crooswtjkscwcg; B. uit de Borselaarstraat; Van W. van de Vlasakkerstraat; L. van de Lepe laarsingel; Z. uit de Korf maker sstr.; Van der S. uit de Martinm Steyn- straat; D._ van de Berkelselaan; T. van de Noorderhavenkade; Van der M. uit de Jan Kobellstraat en van Van K. uit de Insuhndestraat. Graag noteren wij nóg meer namen, Aanbod Het deed ons plezier de volzende aan- Medingne te noteren: twee fauteuils van M uit de Van Betlr.straat: een dvan en een spiraal van Van K. van de Goudse Rijweg. Ook bet volgende konden wij goed gebruiken: een tweepersoons op- klapbed. een wring er bok en een bedje van een onbekende uit Pendrecht: een tweepersoons bed van B. van de Plein- weg en een schuctbed van G. uit de Pieter Lartgendljkstraat- Kachels zijn nog hard nodig: wU kregen ze van v, d. H. tilt de Beatrijsstraat, van K. uit de Lobellastraat, van De L. van de Lede en vac. V. uit de Dretschorsstraat Voor de VARA-speeigoedactle ontvingen wii speel goed met postzegels van H. uit do Chris- tia&a de Wetstraat en van Van G. van de Heljsedijk. Voor aej. B. hebben wij weer zilverpapier van K. van de Beu- kendaal en van P. uit de Aelbrechtsstraat en capsules van B. van de 's-Gr&ven- dljkwal, Tijdschriften voor onze zieken kregen we van een onbekende en van K van de Goudserljweg. De Spteeuwenpot werd .errijkt met guldens van R. uit de Kaephorststraat. vac V. uit de tvlelerstraat en van J. uit de Heer Kersantstraat. Onze hartelijke dank. Dierenrijk Jong grijs hondje (teefje) Is bij de fam. P. van Oudheusden. Arent van Lierstraat SS te Putter,shock, binnen komen wan d-ten Gok ztj *boopt dat de eigenaar spoedig zijn hond komt halen. Na don derdag zUo zij genoodzaakt de hond met een dierenliefhebber mee te geven. PIETER SPREEUW. (Van onze parlcmentsredacteur). Naar wij vernemen, zal de minister raad zich binnenkort beraden over dc positie van het departement van Overzeese Rijksdelen, dat thans nog nd interim door minister Staf wordt beheerd. Een dezer dagen m het Aigemeen Handelsblad verschenen bericht, dat het kabinet inmiddels tot opheffing van dit departement zou hebben be sloten. is geheel uit de lucht gegre pen, zo werd ons van bevoegde zijde meegedeeld. Hetzelfde geldt trouwens voor an dere beweringen die m dit bericht voorkomen. Zo schreef het Handels blad. dat de Partij van de Arbeid een figuur uit haar midden ais bewinds man van Overzeese Rijksdelen zou willen zien optreden, ten einde zo doende zes ministers in het kabinet te krijgen. Deze mededeling is even onjuist als de verwachting, dat er voor het goeverneurschap van de Nederlandse Antillen thans speciaal aan een christehjk-historische kandidaat zou worden gedacht. De vier Ambonnezen, die de vo rige maand zijn geïnterneerd, naar aanleiding van hun houding tegen de nieuwe uitkeringsregeling, zijn gisteren vrijgelaten. De Ambonnezen zijn de vorige maand geplaatst m het internerings kamp aan de Van Alkemadetaan in Den Haag. De vrijgelatenen zijn de vier lei ders van de Partai Nasional Maluku Selaptan, Siwalette, Amannpunjo, Tutubasa en Hityaliubessy. Zij werden beschouwd als de aan stokers van het verzet m enkele woonoorden tegen de nieuwe uitke ringsregeling. In de herfstweek. die ik op de boerenplaats doorbreng, zijn de aardappelen en de bieten de twee polen waarom alles draait. De voederbieten voor het vee zitten nog in de grond, maar ais de beesten de volgende week op stal komen, moet er voldoende voorraad zijn. We gaan dus met aile beschikbare mannen het bietenveld in. Advertentie LM. Advertentie I.M. de moderne sok voor de goed geklede heer Kleurecht, wasecht gegarandeerd krimpvrij Uitsluitend verkrijgbaar in de goede Herenmodezaken alleen verkoop: N.V. Import Mij. BECOPA v/h A. Bemheim, A'dam FabrikanteKoninklijke Kousen en Sokkenfabrieken M. Jansen de Wit N.V., Schijndel Maar de aardappe len. die nu allemaal gerooid zijn, moeten gesorteerd worden, in zakken geschept en verzendklaar worden gemaakt. De boer wil winterrogge zaaien, maar die rogge moet eerst met een giftig preparaat ontsmet worden, opdat schim mel en dc bacteriën in de grond geen vat op het zaad zullen heb ben, Bovendien moet er beton worden gestort voor de fundamenten van een nieuwe schuur: de aannemer heeft geen personeel genoeg en de boerenarbeiders moeten dus een handje helpen. Dat kan best, vindt de boer, want we zitten toch in de 'stifle tijd'. Ik verbaas me, want wordt er niet de hele dag door in een razend tem po gewerkt? 'Ach jong, dit is maar spelen, wat we nu doen,' zegt de oude arbeider, met wie ik een dag aardappels sorteer. En terwijl ik de ene greep vol aardappels na de andere m de schokkende, van verschillende maten roosters voorziene, sorteermachine gooi. doet hij me verhalen over de tijd van de hooibouw, wanneer er soms om drie uur, bijna altijd om vier uur in de ochtend wordt be gonnen. en de dagen duren tot zo lang het licht is, tot tien. elf uur m de avond toe. Hooi opsteken en mest laden: dat zijn de zwaarste karweitjes van het boerenbestaan. En dit aardappels sorteren dan? Mijn rug doet ai pijn van het buk ken, mijn rechter hand, die dc stee! van de greep "om klemt, wordt op eens nat: er is weer een blaar in de handpalm ge sprongen. Duizenden kilo's aardappelen moe ten er door die machine, die aan drie kanten de verschillende af metingen uitspuwt i in manden. Die manden moeten ge leegd in zakken en die zakken van om en bij dc veertig kilo, moet ik met touw dichtnaaien en met een wijile boog op de gereedstaande wagen gooien. Mijn rug is 's avonds gebroken. Ach. het is maar spelen... Met mijn gloeiend pijnlijke han den draai ik later aan de centrifuge, waarin de zaarrogge gemengd wordt met het ontsmettingsmiddel. Ik sta nog te hijgen van het sjou wen van de zware zak. die we er in hebben leeggestort en ik verwissel om de ha've minuut van hand. Dan moet de rogge weer In een andere zak worden gestort en die zak moet weer naar de zaaimachine worden gesjouwd en daarin geleegd. Een dag lang rij ik zware krui wagens vol betonspecie tegen een helling op om ze leeg te storten in de bekisting, die het toekomstige fundament voor de nieuwe schuur omvat houdt. Twee dagen lang sta ik in het bie tenveld. waar wel voor weken werk ss. Met de linkerhand trek ik biet voor biet uit de grond, met het kan mes m de rechterhand sla ik het blad eraf. De bieten komen op een hoop te liggen, het loof in een krmg eromheen. Na een half uur kan ik mijn rug haast met meer recht krijgen Automatisch grijp ik plant na plant, automatisch zwaai ik het kapmes. Mijn nagels schampen af op de zware bieten. Het vuil dringt door tot ver onder de nagel en veroorzaakt een helse pijn in de vingertoppen, zodat ik 's avonds met hard durf te schroo- ben met de nagelborstel. De wind blaast koud over het veld; af en toe ontlast zich een bui regen over onze gebogen rug gen. maar ieder een werkt gewoon door. Want koud hebben we het met; het werk rhoudt ons warm. Om tien uur 's morgens komt het meisje ons van de boerderij op de fiets een kom koffie brengen en 's middags om drie uur een kop thee. Maar van thee- of koffiepauze is geen sprake; we dnnken het warme vocht staande en gaan daarna onmiddellijk weer door. "s Avonds vertel ik het aan de hoer en ik uit mijn verbazing over dit zich geen tijd gunnen. Hij ant woordt: 'Ik heb vier arbeiders in dienst. Laten die nu eens tien minu ten staan praten; dat is dan veer tig volle minuten tijdverlies.' Tijd is geid. ook, ja misschien wel allereerst, op het platteland. Daarom ook heeft de boerin prompt om 12 uur het middageten op tafel. Na de zware arbeid is er zwaar en vet eten met pap toe. Het enige ogenblik dat we even stilzitten is tijdens de bijbellezing na de maal tijd. 'De Here uw God brengt u in een goed land, een land van beken, bronnen en wateren, een land van tarwe en gerst, een land, waar gij met in armoede uw brood zult eten.' De boerm leest de oudtestamenti sche tekst met eentonige en vlakke stem, zonder enig uiterlijk effect bejag Maar zij leest vol begrip en getroffen luister ik toe. 'Een land, waar gij niet in armoe de uw brood zult eten.' De tekst is zeer toepasselijk, maar mijn God, wat moet er hard voor gewerkt wor den, denk ik tien minuten later, wanneer ik weer tussen de bieten sta. Een kleine indruk van het zware werk dat er verzet moet worden ge durende de winter, wanneer al het vee op stal staat, krijg ik, als ik de stallen moet schoonmaken. Vier var kenshokken en vier kippenhokken mest ik uit; minstens een dozijn wa gens mest krui ik naar de mestput, die in het voorjaar weer leeggeschept zal worden. Elke vork vol stro en uitwerpselen van de varkens, die ik op de krui wagen gooi, dreigt mijn rug te bre ken. Mijn handpalmen zijn één gloeiend protest tegen de voortdu rende wrijving met de steel van de mestvork. Als ik de kruiwagen op de mestput omkieper, val ik zelf haast mee. Nee. wanneer ik straks weer eens uit de stad kom om van de landelijke rust en stilte te genieten, zullen mijn eertijds immer zo hooggestemde ge voelens minder sereen zijn... W. R. STEUR Tsjechoslowaken mogen geen Anli- russische opmerkingen maken, zij overtreden hiermee de wet, zo waar schuwt het blad Prace, dat in Bra tislava verschijnt. Onze wet verbiedt dat wij onze betrekkingen met de Sowjet-Unie in gevaar brengen. Rude Pravo zegt, dat in Tsjecho- slowakjje een revolutie naar Hongaars voorbeeld verpletterd zou worden. Sinds ongeveer twee maanden ko men steeds weer berichten over het oprollen van „spionagenetten" die voor de Amerikanen werken. Tot nu toe zijn ten minste twaalf van dergelijke gevallen gemeld. De arrestaties gaan gepaard met een campagne tot verhoging van de waak zaamheid. De operaster Ludmila Dvrakova, die in Wenen in „Fidelio" zou zingen, heeft geen uitreisvisum gekregen. Er is geen reden opgegeven. Beperkende bepalingen ten aan- zien van leeftijdsgrens en wachttij den moeten hierbij met worden toe gepast. Evenmin dienen ziekten en kwalen, waaraan de vluchtelingen op dit ogenblik misschien lijdende zijn, te worden uitgesloten. De organisaties van artsen, land artsen, apothekers en vroedvrouwen hebben hun volle instemming hier mee betuigd. De voorzitter van de Ziekenfonds raad heeft de fondsen medegedeeld, dat hij de opvatting der organisaties gaarne steunt. Alleenstaande kinderen kunnen in de verplichte of vrijwillige verzeke ring worden opgenomen van het ge zin, waarin zij worden onderge bracht De vrijwillige verzekering vervalt voor vluchtelingen, die in loondienst gaan werken. Zij worden dan in de verplichte verzekering opgenomen. Een en ander geldt ook voor een zeer beperkt aantal Hongaren, die in Nederland bij familie logeerden en nu niet naar hun land teruggaan. Advertentie LM. Een DC-7 van de Scandinavische luchtvaartmaatschappij heeft, een non-stop vlucht over de Atlantische Oceaan van New York naar Hamburg in de recordtijd van 9 uur 56 minuten volbracht. De waarde van de invoer is in ok tober in vergelijking met dezelfde maand van 1955 opnieuw sterk ge stegen met 295 miljoen tot 1342 miljoen. Ook de uitvoer steeg in oktober wel, maar ui veel mindere mate nJ. met 41 miljoen tot 1028 miljoen. Zodoende daalde het percentage van de invoer dat gedekt wordt door uitvoer scherp; van 94 pet. in okto ber 1955 tot- 77 pet. in oktober van dit jaar. In de eerste tien maanden van dit jaar had ons land een overschot van de invoer op de uitvoer van 2669 miljoen tegen in dezelfde maanden van 1955 van 1655 miljoen. Het dekkingspercentage daalde door deze ontwikkeling van 83 pet. in 1955 tot 77 pet. in 1956. er ziin geen betere! amsterdam Het dansorkest 'The Rambler^ heeft een proces aanhangig gemaakt tegen de Duitse impresario J. H. Mattner in Dusseldorp. De musict eisen een schadevergoeding van een kleine 20.000 Mark. De Ramblers zouden een tournee maken m de Rijnstreek. Toen het orkest arriveerde, zei de impresario,' dat hij de gages te hoog vond. De Ramblers keerden daarop spoorslags naar huis. Advertentie IJ». De uitzending van 'De Verrader', een thriller door Herman Wouk, betekende voor de kijkers een avond vol spanning en een goed stuk televisie. De rond de uitlevering van een atoomgeheim ge sponnen confhctsfeer was iets te veel op het dne- stuiversthema afgestemd, maar aangezien in de film wereld met hetzelfde mate riaal door knap camera werk uitstekende presta - ties zijn geleverd, heeft men bij een televisie-uit zending uiteraard het recht dezelfde maatstaven aan te leggen. In dit licht gezien werd de uitzending van Herman" Wouks thriller "een" pro gramma met vele kwalitei ten, waarbij de regie in handen van Wim Bary gebruik heeft gemaakt van de mogelijkheden, die het toneel veelal ontbeert. Fons Rademakers in zijn rol van de verrader groeide naarmate het stuk zich verder ontwikkelde. Hij vond een voortreffelijke partner in Paul Storm in ANNIE PLEVIER ...Duits, met accent?... diens rol van dr. Tobias Emanuel, De beide acteurs slaag den erin, een schijn van *aarachtigheid te geven aan hun wat betreft de tekst zelf niet altijd overtuigen de gesprekken, waar het om ging, het gewetensconflict in zijn volle omvang naar vorer te brengen. MISSCHIEN geven The Skymasters het AVRO-dansorkest in februari voor het Amsterdamse stadhuis een openlucht concert. Aanleiding tot deze muzikale manifestatie zal dan zijn het huwelijk van vocaiiste Annie Plevier (21 jaar), die met het orkest al drie jaar zingend door het leven is gegaan. 'Ik maakte mijn debuut nagedacht, wordt het dan met de band op 1 januari Duits?' vroegen wij, omdat 1954,' aldus Anme. 'En .Annie in Keulen gaat wo- natuurlijk was dat een nen. kwestie van toeval. Beb Rovvolt hij is getuige iji asb we' eens Duits bij mijn huwelijk kwam gezongen, maar niet per- '.msteren naar een amateur- fect.' zei Arrnie. 'Je kum band, waar ik toen bij er overigens rustig Engels zong. Hij zocht een trom- zingen. Maar als ik Duits bonist en hij ontdekte mij. zmg, js het misschien wel Ik heb altijd buitenge- jeUjj. j;en buitenlands accent woon prettig met de jongens gewerkt.' Partir, c'est mourir un peu.' zeiden wij. "Ik vind het erg Jammer, dat ik wegga,' zei Anme. 'En of ik blijf zingen? Ik weet het niet. Misschien, ais ik een goede aanbieding krijg. Ik heb er echt nog niet voldoende over nage dacht' "Maar als je erover hebt klmkt altijd aardig.' Annie, die een allerliefst snoetje heeft, blond haar en blauwe ogen. heeft maar twee televisie-uitzendingen gehad. 'Een keer met 'De Zaaiers' en een keer mei 'The Skymasters'. Ze hoopt, als ze weg Is haar collega's weer eens te ontmoeten. 'Misschien in Keulen,' zegt ze. Van de genoemde punten zijn 5, 6 en 7 gericht op beperking van de particuliere investeringen en punt 8 en 10 ter beperking van het verbruik. De punten 1, 2 en 3 betekenen vol gens de SER geen bestedmgsb e p e r- kmg, maar m hoofdzaak een ver schuiving van het verbruik van de actieve beroepsbevolking naar de bejaarden. De SER spreekt de verwachting uit, dat de werknemersorganisaties aan de beperking van het verbruik hun medewerking zullen verlenen door af te zien van loonsverhogingen ter compensatie van de prijsstijgin gen voor zover die het gevolg 2ijn van de onder punt 8 genoemde maat regelen. Samenhangend complex In zijn slotbeschouwing legt de SER er de nadruk op, dat de aanbe volen maatregelen een s a m e n ha n- gend complex vormen, dat In zijn geheel tot een evenwichtige ver deling van de vereiste bestedingsbe perking leidt, zodat de voor het wel slagen van deze maatregelen vereiste medewerking van de organisaties van ondernemers en van werknemers mag worden verwacht. Deze medewerking zou zonder twij fel In gevaar worden gebracht, als het evenwicht in de maatregelen ver loren zou gaan, hetgeen tot onge wenste prijs- en loonstijgingen aan leiding zou kunnen geven. De raad zou dit betreuren, niet al leen om de economische gevolgen, maar omdat de gedachte dat voor de ouderdomsvoorziening het gehele volk een bijdrage moet léveren, verloren zou gaan. Tekort opgeheven Tijdens een persconferentie, die woensdagmiddag te Den Haag is ge houden bleek, dat deskundigen ver wachten, dat door de voorgestelde maatregelen het tekort op de beta lingsbalans in 1957 zal worden opge heven. Mogelijk zal er zelfs een klein overschot zijn. In zijn toelichting aan de pers noemde prof. F. de Vries, de voor zitter van de SER, dit unaniem aan vaarde advies een verheugend tesul- taafc, gezien het weinig plezierige ka rakter, dat voor iedereen aan de voor stellen is verbonden. Ook de voorzitter van het NW, H, Oosterhuis, gaf in het kort zijn me ning. Hij zei o.a., dat het advies er toe kan bijdragen te ruwe stoten van buiten op te vangen, die in verband met de internationale situatie kunnen komen. Ook sprak hij van de sociale so lidariteit van de werkenden tegen over de zogenaamde vergeten groe pen. die uit het complex van maat regelen naar voren komt. Ten slotte noemde h|| het verheu gend, dat thans de mogelijkheden worden geschapen de landarbeiders mee te laten delen in die verbeterin gen, die in tal van bedriifstakka? reeds dit jaar zijn ingevoerd. De Britse admiraliteit draagt haar steentje by aan een verhoging van de kerststemming m Engeland door een overschot aan scheepsbellen te koop aan te bieden voor een prys van 20.- tot 100 per stuk. Advertentie XJM. 'n SCHUTTtRSVELD PRODUCT, MB' Uit de hoofdingang van een Rotter dams warenhuis tuimelden onlangs twee vechtende mannen, die na een rolpartü over het trottoir door orde lievende burgers werden gescheiden. Dit handgemeen is woensdagmorgen bij de politierechter ter sprake geko men. Wegens „lokaalvredebreuk" moest zich verantwoorden een jonge chauf feur. die bevriend was met de juf frouw van het ijsbuffet in het waren huis. Tot verdriet van de afdelings chef kwam hij telkens bij het meisje op bezoek, zonder vee! belangstelling voor haar ;js te tonen. De chef had hem de toegang tot de zaak ontzegd, maar de jongeman trok zich daar van weinig aan. Dit moest spaak lopen. Bij de zo veelste visite voegde de chef hem toe: „Pak je weg, of ik donder je eruit!" Het was een duidelijke som matie, maar de chauffeur gaf er geen gevolg aan, zodat de chef zijn dreige ment moest uitvoeren. Hij diende bovendien een klacht wegens lokaal vredebreuk in. Verdachte zei, dat hij de juffrouw „een erg dringende boodschap" had willen brengen. Dit verweer hielp hem met: de officier eiste 75, boete of dertig dagen. „Dat is dan net myn weekloon. Ik vind het bar," verklaarde de chauf feur. „Bent u getrouwd?" vroeg de poli tierechter. „Ja? Man, wat heb je dan met die juffrouw van het ijsbuffet te maken?" De verdachte bleef het antwoord schuldig, maar nam genoegen met het milde vonnis: 25,of tien dagen. Om kwart over negen woensdag morgen greep op de Lomstraat, te Venlo een slippende wagen de 66-ja- rige tuinder L. W. J. Spiertz. De man is aan de gevolgen van het ongeluk overleden. De heer S. werd op het trottoir aan- gerpfien en door een spiegelruit van een modezaak geslingerd. De wagen, schoot door en kwam pas aan de an dere zijde van de straat tot stilstand.

Het Vrije volk | 1956 | | pagina 2