Eerste kerk-o v. d. Broek en Bakema -Geestige' comedie bij Schiedams Toneel Fabriek (van 5 miljoen) aan de Beneden-Maas Schiedamse raad start behandel ing begroting Lening van twaalf miljoen gevraagd IM i|fn JrWfhïnii Brigadier gehuldigd Petroleum op vuur gegoten Benoeming lid gemeenteraad Bouw gereed kerstmis '57 Programma res. elftallen Huisvesting Hongaren te Schiedam Kritiek of geen kritiek? Volgende iveek beginnen de debatten Hermes oefent /ix cbiedammers onder elkaar Van het witte doek Artsen op zondag Predikbeurten HET VRIJE VOLK ZATERDAG 1 DECEMBER 1956 PAGINA 6 NADA1 RUIM DRIE JAAR geleden plannen werden gemaakt voor de bouw van een nieuwe Hervomde Kerk in de zo onstuimig groeiende wijk Nieuwland, is het thans zover dat de woorden „aanbesteding" en „bestek" voorzichtig kunnen worden uitgesproken. Bovendien heeft het Architectenbureau Van den Broek en Bakema nu ook de definitieve tekening van de door haar ontworpen kerk vrij gegeven. Kleuteren boek Inenting Het kerkgebouw Het kerkgebouw (voor ca. 600 per sonen) is bereikbaar via een Hein pleintje dat begrensd zal worden door een damwand van hout. (Dit plein kan men zien als een soort betegelde voortzetting van het dijklichaam). Het eerste element hout. zal worden voortgezet aan een zijde van het voorportaal, terwijl de andere zijde met mozaiek-steen zal worden, be kleed. Waarom tóch toren? Ook de toren bestaat uit beton dat van buiten ruw is gemaakt. Men zegt terecht: een ruwe bolster met een kleurige pit. De toren wordt voor zien van klokken. Verlichting Rotterdam, Schiedam, Vlaardingen, Maassluis en Spijke- nisse zijn al enige weken in bespreking over een fabriekmatig montagebouwsysteem. Een dergelijk systeem zal op de bouwplaats 90 besparing geven aan arbeiders. In principe hebben al deze gemeenten toegezegd mee te doen. Er zal in deze gedachtengang aan de Beneden-Maas een van gemeenten zijn in Frank- fabriek verrijzen, waarvoor om en nabij vijf miljoen gulden rijk en Denemarken geweest om de nodig is. De gemeenten zouden garant moeten zijn voor een „afname" van 4000 woningen in drie jaar. De Schiedamse gemeenteraad zal vrijdag beginnen met de behandeling van de ontwerp-begroting '57; allereerst zullen de gemeentelijke diensten, zoals grondbedrijf, gasfabriek, zieken huis, woningbedrijf en leeszalen aan de orde komen. Naar 7500 in uitvoering fn f?)ndas 2 43°' 7 en 0,30 uu-; Polder en dijken bepalen de bouwNw.W esterkerk >,i* t&xii Hoewel jaren geleden al tekeningen waren gepubliceerd en er al veel gepraat werd over de toekomstige bouw, heeft het hele plan nu de beslissende vorm gekregen. En men mag wel zeggen dat het een*in alle opzichten een opmerkelijk gebouw zal worden. Ook voor v. d. Broek en Bakema betekent deze in Schiedam te bouwen kerk ifts nieuws. Weliswaar bezit deze combinatie van ar chitecten een ruime bouwervaring, maar een kerk werd nog niet eerder ontworpen. Bij het ontwerpen van dit kerkge bouw heeft men met vele belangwek kende problemen met betrekking tot de beschikbare grond rekening moe ten houden De kerk zal komen te staan op het terrem, dat begrensd wordt door de Burgemeester Kormer- iage Grete Laan. de P. J. Troelstra- laan en gedeeltelijk ook door de Vlaardingerdijk. En bij het noemen van beide lanen moet men onmiddellijk in dit bestek toevoegen dat deze eigenlijk dijken zijn En waar dijken zijn ligt een pol der. Polder en dijken spelen bij de bouw van de kerk een interessante rol. Zoals men op de tekening ziet ligt het eigenlijke kerkgebouw op het ni veau van de dijk. terwijl de wijk- en verenigingslokalen aanzienlijk lager geprojecteerd zijn. Het verschil in hoogte is ongeveer drie meter. Bij het bepalen van de bouw materialen heeft men geen experi- Uit een spontane reactie van de leerlingen der Huishoud- en Indus trieschool voor Schiedam en omstre ken op de gebeurtenissen in Honga rije, zijn thans zichtbare resultaten te voorschijn gekomen. Al méicen eind oktober vatte men het plan sa men om iets te doen voer de Hon gaarse vluchtelingen. Door tussen komst van de herfstvakantie kon daar niet meteen daadwerkelijk iets uit voorkomen, maar na 5 november werd in samenwerking met het Ne derlandse Rode Kruis een actie op touw gezet. Met geld, dat het bestuur en de leraressen van de school beschikbaar stelden, zijn nu zeventien pakketten samengesteld. Zij bevatten allerlei textielartikelen, zoals zelfgemaakte truien, broeken, sokken e.d. Elke klas heeft een pakket afgele verd, terwijl de Technische School rwaar uiteraard alleen jongens wer kenvoor het uiterst goede en sym pathieke doel een aantal poppen naar de huishoudschool stuurde, welke poppen bij de pakketten wor den ingesloten. Het materiaal van een er, ander werd met korting van winkeliers ver kregen. Begin volgende week zullen de pakketten naar Oostenrijk worden gestuurd; men hoopt, dat zij daar onder beheer van het Nederlandse Rode Kruts komen en dan uitgedeeld worden, verdiend! De school heeft hiermee alle lof De tentoonstelling ..De kleuter en zijn boek" wordt gehouden in de lees zaal van de Gemeentebibliotheek, Lasge Haven 131 en Is geopend van 1 tqt 14 december. Vooral in deze St.-Nicolaastijd zal deze tentoonstelling voor ouders, op voeders en leidmg gevende personen van bijzonder nut kunnen zijn. Op dinsdag 4 december des namid dags van 2 tot 3 uur kosteloze inen ting tegen pokken in het gebouw van deGG en GD, Tuinlaan 80. Trouwboekjes der ouders of geboor tebewijzen der kinderen medebren gen. Op vrijdag 7 december, des namid dags van 2 tot 3 uur kosteloze inen ting tegen dipfterie, kinkhoest en te tanus, voor kinderen vanaf 6 maan den oud, in het gebouw van de GG en GD, Tuinlaan 80. menten ter wille van het experi menteren willen toepassen. Men zal werken met de middelen, die op dit moment ter beschikking staan en die dus op dit gebouw zullen wor den getoetst. De ervaring met materiaal als be tonplaten en betonsteilen is zo groot, aldus een verklaring van het archi tectenbureau, dat men dit materiaal als heel gewoon beschouwt. Het ka rakter van de kerk zal dus worden gevormd door de in de fabriek ge maakte betonmatenalen. In de open zijde van het gebouw zullen verschei dene glassoorten zó worden verwerkt, dat op ooghoogte uitzicht naar bui ten mogelijk is, met behoud evenwel van een zekere intimiteit. Glas, beton, en voor een zeker deel ook hout zyn de belangrijkste materialen waaruit de kerk wordt opgetrokken. Dank zij samenwerking met de Schiedamse stedebouwkundige, de heer J. M. Horvèfh, die voor een be langrijk deel verantwoordelijk is voor de hele bouw in de polder Nieuwland, zal de mogelijkheid thans ontstaan om op het terrein, dat aansluit by het dijklichaam en de kerk, een vij ver aan te leggen. Hierdoor kan men de kerk aan de-zijde van de P. J. Troelstralaan een sterke openheid geven. Daarbij is de afstand tussen kerk en vijver zeer belangrijk; men heeft er rekening mee gehouden dat de contouren van dit gebouw zich in het Tijdens afwezigheid van zijn moe der gooide de driejarige Willem G. uit de Mariastraat 111b, gistermiddag een liter petroleum op het vuur in de haard. Er ontstond een enorme steek vlam en de schoorsteenmantel vloog in brand, Het kind, dat brandwonden aan gezicht en borst kreeg, was zo geschrokken dat het naar buiten liep waardoor de 29-jarige machinebank werker A. G. Konings, die beneden woonde, werd gealarmeerd. Met een paar pannen water wist hij het vuur te blussen. De schade bedraagt onge veer 200. Inbrekers hebben van de afwe zigheid van de familie W. J. J. M.— N. gebruik gemaakt om in te breken in een huis aan de Stadhouderslaan. Zij verschaften zich via het dak van de garage toegang tot de tuin, waar na zy een ruit insloegen. Hoewel het hele huis overhoop is gehaald, wordt niets vermist. Een onderzoek is nog gaande. De voorzitter van het Centraal Stembureau voor de verkiezing van leden van de gemeenteraad van Schiedam maakt bekend, dat ter se cretarie (afd. Alg. Zaken, stadhuis) voor een ieder ter inzage is gelegd zijn besluit ter benoeming van J. J. van Woerkom tot lid van de gemeen- teraal in de opengevallen plaats van de heer H. M. van Nieuwkerk. HET VRIJE VOLK SCHIEDAM Redactie en Administratie: Passage 20 - Tel. 68798 water zullen weerspiegelen (links op de tekening). Beneden het eigenlijke kerkgebouw en onder het dijklichaam dus, zullen de genoemde lokalen worden ge bouwd, Dat zijn: een toneelzaal (9 bij 25 meter) die circa 330 personen kan bevatten, een consistoriekamer, catechesatïezalen, een koffiekeuken, garderobe met - gang, welke laatste eventueel ook als foyer dienst kan doen. Boven het portaal treft men dan het orgel aan. Concrete plannen ten aanzien van de bouw van een orgel heeft men nog niet. Die kun nen pas worden verwezenlijkt wan neer de beschikbare gelden er zijn en dat hangt weer af van de totale bouwkosten. De ruimte in het kerkgebouw zal sterk worden bepaald door kolommen, die de zij- en midden beuken vormen. De kant naar het noord-oosten is gesloten gehou den, met uitzondering van een horizontale spleet glas. Door de gedeeltelijk opengehouden wand achter de toren (dat is dus de wand waar de toren tegenaan staat) zal men het zogenaamde „torenlichaam" kunnen zien; aan de voet van de toren, die met zes inwendig gekleurde open recht hoeken ook een open karakter heeft, komt een groot kruis uit Italiaans glas-mozaïek te staan. Waarom, zo zal men zie hafvra- gen, heeft men bij een dusdanig „modern" kerkgebouw de tradi tionele toren aangehouden? In de eerste plaats, zo zeggen de ontwerpers, omdat dit gebouw uit architectonische overwegingen een toren móet hebben. Ten tweede om dat het geluid toch hoog moet wor den opgesteld (23 meter!) De toegang tot de kerkzaal is ge projecteerd op de Burgemeester H. G. laan; die voor de kleinere bene denzalen op de P. J. Tróelstralaan. In totaal heeft de kerk ruimte voor 600 mensen. Ten slotte nog iets over het licht. AANGEZIEN alle vereiste vergunningen voor de bouw al zijn verleend kunnen de verdere schreden tot verwer kelijking van een Nieuwe Westerkerk te Nieuwland wor den gezet. Nu het ontwerp van het Rotterdamse Archi tectenbureau Van den Broek en Bakema klaar is, zal ook binnen afzienbare tijd de eer ste paal op het terrein aan de Burgemeester Honnerlage Gre- telaan worden geslagen. Men hoopt de kerk omstreeks Kerstmis 1957 klaar te hebben. Er zal dus vanaf begin '57 worden geheid. Op 22 decem ber zal de aanbesteding en gunning plaatshebben in de consistorie van de Grote Kerk te Schiedam. De middelen voor de bouw zijn er, maar geld voor het or gel en de versiering van het gebouw ontbreekt voorlopig nog. Men acht het in zoverre voorbarig, om nu al daarover te spreken! Bij de bouw van omliggende buurten is rekening gehouden met deze Nieuwe "Westerkerk. Zo zullen de geprojecteerde twee blokken van acht huizen voor bejaarden, die aan de la ge kant achter de toren ko men te liggen (evenwijdig aan de bestaande bi.o.-scholen) niet hoog worden gebouwd om verstoring van architectonische harmonie te voorkomen. In de kantine van het hoofdbureau van politie vond vrijdagmiddag de huldiging plaats van brigadier G. v. d. Tooren, die 25 jaar m dienst van de politie is. Hij werd allereerst met waarderende woorden toegesproken door commissaris K. Rijpma, waarna ook nog hoofdinspecteur D. Kniep- stra en de inspecteur H. Wiliems van Beveren het woord voerden, de laat ste als voorzitter van de Politiesport- vereniging. Hoofdagent M. J. Fran sen feliciteerde de jubilaris namens de Katholieke Bond voor Politieper soneel, St. Michael, waarvan de jubi laris de plaatselijke voorzitter is. HU ontving o.m. een elektrisch scheer- apparaat en de gebruikelijke enve loppe met inhoud. Daglicht zal voldoende door de glas- stroken naar binnen kunnen vallen. Wat betreft de verlichting bij avond: men heeft daarvoor nog zo het een en ander in studie. Gedacht wordt aan indirecte verlichting vanuit de punten, waar ook o.verdag het licht de kerk binnenvalt, namelijk vlak bij deze glasvlakten. Ook denkt men aan geconcentreerde lichtbronnen, die reflecterend werken. Elektrische ver lichting door neon of gloeilampen is in combinatie zeer wel mogelijk. En wat betreft de artistieke deco ratie van de berk: De houten wand in de lage voorruimte zal kunnen worden bewerkt tot een soort reliëf. Het interieur zal verder op vele wij zen kunnen worden verfraaid, hoe wel dat opnieuw in sterke mate af hangt van de bouwkosten. De preek stoel zal vermoedelijk zonder klank bord worden ontworpen; er wordt ook hier weer rekening gehouden met een sterk open karakter. Monopole, tot en met maandag „Storm over de Nijl". In grote horden doen op het Cine mascope-doek honderden inboorlin gen aanvallen op in carré opgestelde Engelse troepen. Het gebeurt zo'n vijftig jaar terug en de gevechtsmethode is dus nog een tikkeltje anders dan die van. de huidige tijd, wat eenvoudiger, wat „romantischer" ook. Een jong officier neemt ontslag uit het leger, net als zijn onderdeel wordt aangewezen voor de strijd in de Soedan. Zijn vrienden verachten hem daarom en dwingen hem als het ware te tonen, dat lafheid niet de oorzaak was van zijn besluit. Monopole, dinsdag t.m. don derdag. „Oproer In cel 11" er is in de film sprake van blok 11, dat een hele collectie cellen omvat, geeft een beeld van schrijnende toestand in een ouderwetse gevan genis, die allang zou zijn afge broken, alshet gevaarte niet zes miljoen gulden had gekost. De gevangenen uit blok elf, het strafblok, nemen het niet, overwel digen een paar bewakers en zijn een paar dagen heer en meester in het blok. Onderhandelingen met de direc teur, met de gouverneur, enfin het hele treurspel van gevangenismisère, die slechts schijnbaar goed afloopt. Het Passage-theater pro longeert „Rock around the clock". Het programma van morgen voor ie reserve-elftallen van SW en H-DVS luidt als volgt: Fortuna (VI.)— H-DVS 2. H-DVS 3 SW 3, SW 4TJnitas 3,0 RFC 4 HDVS 4, Het amateurtoneel is een zaak, die in Schiedam met enthousiasme ge diend wordt, en zeker niet in de laatste plaats door „Het Schiedams To neel". Vrijdagavond bracht deze groep het blijspel Dolly" van Toon van Vuuren en Jan Grosveld op de planken in Musis Sacrum. De regisseur, de heer L. Janse. heeft ongetwijfeld zijn best gedaan de nog al zwakke tekst te compen seren door rake typeringen; dank zij dit sereven is het blijspel, als altijd met minnaars en vergissingen, een hier en daar zelfs „geestige" comedie geworden. Vooral de heer H. C. Poort als In specteur der womngdienst „Speur- mans" wist al gauw de lachers oo z'n hand te krijgen. Ook dient de heer G. J. Luttervelt vermeldt te worden; het grootste succes oogstte hij door een kleme tekstverandering, waarmee hij een plaatselijk ambte naar hier ter stede in het zonnetje zette. De heer J. S. v. d. Slot was geknipt voor zijn rol als H. v. d. Voort, wat meer rolvastheid zou de opvoering ten goede zijn gekomen. Volgend jaar, waarschijnlijk eind april of be gin mei, brengt Het Schiedams To neel een thriller van Philips Whea- ters, getiteld: Manion Mystery. De volgende artsen nemen gedu rende het weekeinde de medische dientsen waar: Dr. W. H. F. Mever, Swammerdam- slngel 43. tel. 69646: dr. F. Jungerius, Vondellaan 2. tel. 67355 en dr. L. H. Geerdes, Veenlantstraat 2. tel. 68357. De dienstdoende apotheek Is: Fa. Gouka, Hoogstraat 29, tel. 68080. Het gemeentebestuur heeft bericht ontvangen, dat eerstdaags een groep jonge mannen uit de vluchtelingen, welke hier ter stede bij de bedrijven zullen worden tewerkgesteld, in Schiedam zal aankomen. Het Centraal Vrouwencomité dat zich op verzoek van het gemeen tebestuur met het onderbrengen van deze groep heeft beiast zal gaarne opgave ontvangen van gezinnen, dia bereid zijr. een jonge Hongaar huis vesting te verlenen. Kosten worden vergoed. Opgave van adressen worden gaarne ingewacht by: Mevrouw Den Boer, Graaf Florisstraat 5. tel. 66313; mevrouw Van Woerkom, Graaf Flo risstraat 77, tel. 6580.1 en mevrouw Popma, Lorentzlaan 24, tel. 67812. Van de zyde der Schiedamse amateur-toneelgezelschappen zijn de laatste tijd herhaalde malen opmerkingen gemaakt ten aanzien van de wyze, waarop de verschil lende uitvoeringen door de Schie damse pers worden behandeld. Wij willen hier even kort ingaan op deze opmerkingen, omdat zij een nogal teer punt raken, namelijk de kritiek. Er zijn gezelschappen die gaarne zouden zien dat er uitvoe rig wordt gesproken over het spel, de keuze van het stuk e.d. Ener zijds wenst men dus kritiek van welke aard ook, anderzijds acht men het gewenst dat deze zo uit voerig mogelijk is. Men kan echter aan deze wen sen met altijd tegemoetkomen, nmdat per avond vele gezeischap- aen vaak tegelijk optreden en de oeschikbare ruimte voor bespre kingen van amateur-opvoeringen in onze krant niet aanwezig is. Maar dat is het niet alleen: van de vele gezelschappen, die Schie dam bezit, zyn er maar een paar die aan de toneelwedstrijd van de Schiedamse Gemeenschap mee doen. Waarom zo wemig? Wij me- ne. dat de oorzaak schuilt in een zekere angst voor kritiek. Men is huiverig voor het oordeel van een jury, die niet zal nalaten de din gen te zeggen zoals ze zijn. Wy nemen het de gezelschap pen, die met aan deze wedstrijd meedoen, geenszins kwalijk dat zij een zekere angst koesteren. Maar we menen ook. dat zij dan niet mogen verwachten dat er op andere wyze kritiek zal worden gegeven. Het spreekt echter van zelf dat we aan opvoeringen van goed gehalte ook zonder de hulp der SG aiïe aandacht zullen be steden. Montagebouw samen buurgemeenten met Hervormde Gemeente: Grote Kerk: 10 uur ds. A. de Bruyn, Werkendam. H. Doop; 5 uur ds. C. A. v. Harten, Delft. Nieuwe Kerk: 10 uur ds. L. C. Cazemier; 5 uur ds. A. C. v. d. Bosch. Ginneken (Opendeuren- cüenst). Wester Kerk: 9 en 10.30 uur ds. J. Gras; 5 uur ds. P. H. Quartel. Delfshaven. Vredeskerk: 9 en 10.45 uur ds. J, D. Smids: 7 uur ds. H. W. Hemmes. Pr. Manjkeschooi: 10 uur ds. J. G. Jansen. Ned. Protestantenbond: 10.30 uur dr. H. J. Heering, Den Haag. Oud Katholieke Kerk: 10 uur .Hoogmis. Baptistengemeenschap. Lange Ha ven, 59: 10 en 7 uur ds, J. Segaar. Leger des Heils: 10 uur Heiligings bijeenkomst: 12.15 uur Zondags school; 6.30 uur Openluchtprediking Gerrit 'Verboonstraat; 730 uur Ver- lossingsbijeenkomst. Jehovah's Geutigen, Volksgebouw: 7 uur Wachttorenstudie; woensdag: 8 uur Dienstvergadering en Theo cratische bediemngsschool. Advertentie LM. Er zijn echter ook nog andere sy stemen in het geding (geweest?). Wethouder Meertens heeft bijvoor beeld ook het systeem Larsen en Nielsen uit Denemarken genoemd. De bespreking is begonnen op ver- it, zoek van het departement. Delega- moeten zijn afgeschreven. Deze mededelingen deed wethou der Meertens vrijdagavond aan de gemeenteraad van Rotterdam. Hij beantwoordde op dat ogenblik vragen en opmerkingen van raadsleden, ge maakt bij het hoofdstuk Volkshuis vesting en Openbare Werken van de gemeentebegroting. Wij hebben al gepubliceerd, dat de N.V. Dura de rechten voor Neder land heeft verkregen van het Franse montagesysteem Coignet. Zelfs is er ai een globale verdeling gemaakt van het aantal woningen per gemeente. Voor Rotterdam gaan de gedachten naar 1500 woningen, voor Vlaardingen 500, Spijkenisse 500, Maassluis tussen 100 en 200. Schie dam heeft deze voorlopige opgave nog niet kunnen doen. De fabriek zou binnen drie jaar Daar Hermes-DVS de komende zondagen vrij is. maakt het van de gelegenheid gebruik om zondag in Zeist een oefenwedstrijd tegen de club van die naam te spelen, even eens een semi-profclub. Vooral aan het onderdeel „produk- tiviteit" zal bijzondere aandachï moeten worden besteed. Het tweede elftal speelt om 10 uur in Vlaardingen tegen Fortuna 2. Evenals de eerste elftallen enige we ken geleden, zullen nu ook de reser ve-ploegen een felle strijd voeren om de overwinning. Op papier moet Hermes-DVS kunnen winnen, maar oppassen is toch de boodschap. De behandeling van de begroting zal op de maandag-, dinsdag- en woensdagavonden worden voortge zet, telkens beginnnend om half acht. Een groot deel van hetgeen in de memorie van antwoord is gevraagd en meegedeeld berichtten wij al eer der; het zal er nu op neer komen dat men de behoefte, om een zo nodig duidelijker antwoord van de zijde van B. en W. te krijgen, zal kunnen bevredigen. Aangezien de grote projecten die Schiedam onder handen heeft, al „lopen" lijkt het ons toe dat er op belangwekkende onthullingen tever geefs zal worden gewacht* te meer, daar het Delta-plan van invloed is op de rit wikkeling van de Schie damse recreatie, de verkeersverbin dingen (spoorwegen) e.d. en daar over nog weinig valt te zeggen. In de vrijdag 7 december eveneens te houden gewone raadsvergadering zal de geloofsbrief van het nieuw benoemde lid van de WD-fractie, de heer J. J. van Woerkom, worden onderzocht. De heer v. Woerkom zal in die functie het pas overleden raadslid, de heer v. Nieuwkerk, op volgen. In de raad zal ter sprake komen het voorstel van B. en W. een geldlening van twaalf miljoen aan te gaan en het uitlenen van tijde lijk overtollig kasgeld tot een be drag van twee en een half miljoen. Hoewel in het laatst verschenen rapport over de subsidieregeling een aanzienlijk lager bedrag staat geno teerd. zal de raad nu een voorstel worden gedaan om de VVV 500, over 1957 te verlenen. Omdat de kosten van Je markt zich nog steeds in stijgende lijn be wegen. aldus B. en IV., Hjkt het ge wenst om nu de marktgeiden te ver hogen. Het tarief zou dan ais volgt worden: voor een vaste standplaats voor één dag per week gedurende een jaar 10,— per strekkende meter (thans 9,—) en voor een standplaats voor een dag 0,25 per strekkende meter (nu 0,20). De bate van die verhoging wordt op 600,— geraamd. systemen te bestuderen. De wethouder zei verder, dat Rot terdam mee kan doen, omdat één van de zes produktieteams, waarmee Rot terdam werkte, is uitgevallen. Daar voor is dus grond voor deze mon tagebouw „vrijgekomen". Hij meende echter verder te kun nen gaan Wanneer Rotterdam geen grond voor nog meer van deze wo ningen beschikbaar zou hebben, zon de gemeente graag medewerken zo veel mogelijk buiten Rotterdam tot str.nd te brengen, in samenwerking uiteraard met buurgemeenten. Dit was het belangrijkste nieuws natuurlyk, dat de wethouder in petto had. Voor de rest bepaalde hij zich tot de stroom van opmerkingen, die over dit hoofdstuk zijn gemaakt. Wij menen in Rotterdam een ca paciteit te hebben voor een uitvoe- ringsniveau van 7500 woningen, aldus de wethouder. Geen enkele gemeente in Nederland heeft zoveel bouwarbei ders. Op dit ogenblik zijn er al 6400 wo ningen in aanbouw en het ziet er naar uit. dat dit getaj binnen niet al te lange tijd tot 7000 zal stijgen. We hebben nu de nadelen van de afremming m 1954 doo- de regering zo'n beetje achter de mg. Ik betreur deze moeilijkheden zeer. Met de re sultaten van 19541955 ben ik be paald niet in mijn sas. Het ligt in de bedoeling ui de eer ste vyf jaar elk jaar 2000 woningen in Hoogvliet te bouwen. Op die om geving wordt een enorme druk uit geoefend. Nu al zijn er woningen te kort, terwijl een grote toevloed van arbeiders te verwachten is. De heer Meertens dacht, dat hij tijdig over de nodige grond zou be schikken In tegenstelling tot de heer Ba- vinck (ar.) was de wethouder van mening, dat er niets fouts in zit Hoek van Holland aan zijn trek te laten komen met ruim 200 woningen die op het programma staan. Hoek' van Holland heeft al zo lang moeten wachten met de wederopbouw', zei hij De ervaringen met de produktie teams zijn met ongunstig. De bouw kosten liggen ongeveer 10 pet lager dan in Den Haag en Amsterdam. Of dat zo blijft wilde de wethouder eerst maar eens afwachten. ROTTERDAMS TONEEL zaterdag I december zondag 2 december 8 mir EEM KANS OP DE HEMEL Blijspel van Albert Husson ZATERDAG Bioscopen: PASSAGE-THEATER, 2. 4.15, 7 en 9.15 uur: Rock around the clock (14 Ir). MONOPOLE-THEATER. 3, 5. 7 en B uur: Storm over de Nijl (14 jr). Apotheek: Pa. Van Westendorp, Singel 81 tel. 67674. Tentoonstellingen: CULTUREEL CONTACT CENTRUM, 10—5 uur: schilderijen van Bram Bogart. Diversen MUSIS SACRUM 2 uur: kiadermid- dag Caltex - uur; De Dilettant, toneelavond, ARCADE. 3 uur: KDO St.-Nicolaa». 'eest, 3 uur: KDO. toneelavond WTKGÉSOUW, 3 uur- St.-Nlcoïaas- middag De Dlllettantjes. IRENE, 8 uur. Rode Krul3, toneel. ZONDAG Bioscopen: PASSAGE-THEATER. 2. 4.15, 7 en 9.15 uur* Roek around the clock (14 jrt MONOPOLE-THEATER, 3, 5, 7 en 9 uur: Storm over de Nljl (14 Jr). Apotheek: Pa. Gouka, Hoogstraat 29. tel. 68030. Tentoonstellingen: CULTUREEL CONTACT CENTRUM. 11—5 uur: schilderijen van. Bram Bogart. ROTTERDAMSE BIOSCOPEN ARENA: De vagebond-koning. Zater dag en zondag 2, 4.30, 7 en 9.30 uur 114 Jr). Capitol- In de green der zonde. Zaterdag en zondag'2 4 30, 7 en 0.15 uur (18 jr). CENTRAAL. Het trottoir. Zaterdag 4 7 en 9 15 uur. Zondag 2, 4 30, 7 en 9.15 uur (18 jr). CI> EAC: Journaal van 9 tot 5.15 uur Mijn kind is ontvoerd. Zaterdag en i ondag 5.30, 7.45 en 10 uur (14 1r) COLOSSEUM. De hofnar. Zaterdag en jondfic 2. 4.30. 7 en 9 30 uur (ad.) H4RMONIE, Davey Crockett. Zaterf dag 4 30. 7 en 9,30 uur. ZÓndae 2 4 30. 7 en 9 15 uur (14 jr). IUMIERE: Pokes Bergère. Zaterdag en zondag 2, 4.30, 7 en 9.30 uur (13 jr vUTUSCA: Zeg nooit vaarwel. Zat LU NCRZwijgend heldendom. Zat en zondag 2. 4 30, 7 en 9 30 uur (14 Jr). METRO: The Gler.n Milter Storv Zaterdag 3 30. 7 en 9 15 uur. Zondag 2. 4.30, 7 en 9.15 uur (a l PRINSES: Zwijgend heldendom Zat. en zondag 4.30. 7 en 9 30 uur (14 jr). HEX: Het dodendal. Zaterdag 4, 7 en 9.15 uur. Zondag 2, 4.3Ó". 7 en 9.15 uur (14 Jr). THALIA: De man die te veel wist Zaterdag en zondag 3 4.30. 7 en 3 30 uur 14 jr). 't VENSTER: Les enfants du paradis Zaterdag 1.30 en 8 uur. Zondase 1 4.30 en 8 uur (13 jr) VICTORIA: Mij! kind Is ontvoerd Zaterdag 2, 7 en 9.15 uur. Zondag 2. 4.30, 7 en 9.15 uur (14 jr).

Het Vrije volk | 1956 | | pagina 1