Twee wetten POOLSHOOGTE in POLEN 9 TE MOOI OM WAAR TE ZIJN? i Nieuwjaar - nieu we staiin Sneller, goedkoper, beter Tegen de politie AB VISSER: Laat bloemen uw tolk zijn 1 DIT GEBEURT IN DE WERELD VRIJ SPEL JULIA 871 mmtsm Richard Jokel Van ambacht tot industrie HET VRIJE VOLK DONDERDAG 3 JANUARI 1957 PAGINA 2 HOE VER gaat deze Poolse oktoberrevolutie? Wordt er een spel gedreven of niet? Is deze verandering te mooi om waar te zij'n, zoals velen vrezen? Waarom laat de Sow- jet-Unie zich van de Polen zo veel welgevallen, te.rwijl tot nog toe geen ander land erin slaag de dezelfde maat van onaf hankelijkheid door te zetten en de Russen in Hongarije een bloedbad maakten? Wfc'kWïiwjfiS. door ER zijn sinds de bevrijding 500.000 woningen gebouwd. Dit jaar komen er ongeveer 70.000 klaar en volgend jaar mis schien wel 75.000. Maar er zijn nog 200.000 woningen te weinig en het duurt misschien nog tien, of twaalf of vijftien jaar voor het tekort is ingehaald. Tragedie en voordeel Polens grootste tragedie is zijn aardrijkskundige ligging tussen Rus land en Duitsland. Dezelfde aard rijkskundige ligging biedt echter ook bepaalde voordelen, waar de Poolse leiders handig gebruik van wisten te maken. Te weinig, te laat Industrieel 'klimaat' Vele wensen Alleen. Polen Meestal wordt over het hoofd ge zien, dat alle Russische satellietlan- den aan ten minste een vrij land grenzen: Tsjechoslowakije aan West- Duitsland en Oostenrijk, Hongarije aan Oostenrijk en Zuidslavië, Roe menië aan Zuidslavië, Bulgarije aan Zuidslavië en Turkije, Albanië aan Zuidslavië en Griekenland. Alle Russische verbindingslijnen vrij l&nd en misschien voelen met Duitsland en dus met het Wes- de Russen zich juist daarom ten. lopen dwars door Polen. Onlus- ten in Polen zouden deze verbin- veiliger dan in andere geval- dingslünen bedreigd en onderbroken len, tenminste zolang de Polen hebben' bereid zijn te verklaren dat zij De Russen zijn waarschijnlijk nog a]ieen naar pmke -a-P£r n3,r ei. vereelen dat Poölse ppriiianar, - t Daar ae -rWiot: WeK naar het socialisme zoeken, ook al is dit socialisme niet het Rus sische 'socialisme'. Gemeenschapszaak? Meer eenheid Zeeslag Rafflesia Arnoldi Naar de veiling Sophia en de mode Kerstwoud Wekker Al te bar f? r •jl Jet de aanvang van dit jaar zijn twee belangrijke wetten in werking! getreden. De eerste uitkeringen krachtens de algemene wet op de ouder- domsverzekering zjjn gedaan. In Amsterdam heeft minister Suurhoff per- soonlyk een uitkering overhandigd en daarmee de betekenis van het in wer king treden van deze wet onderstreept. Tevens is de gelijkstelling in rechten van de gehuwde vrouw met de man op 1 januari een feit geworden. Een lang verbeid stuk emancipatie is daarmee voltooid. Door beide wetten wordt onze rechtsorde op een ingrijpende manier ver anderd en verbeterd. De definitieve ouderdomsvoorziening zai de meeste mensen direct raken. Van nu af aan zuilen immers alien die de vijfenzestig hebben bereikt, een waardevast pensioen ontvangen. Waardevast omdat de hoogte van dit pensioen gekoppeld is aan de hoogte van het loonpeil. De premies voor dit pensioen worden opgebracht door de werkenden. Op dit pensioen hebben de vijfenzestigjarigen recht. Zij krijgen het onge acht andere inkomsten. De rijksoverheid mengt zich niet meer in hun parti culiere leven. Met de aftrek voor eigen inkomsten is het afgelopen, wat het algemene ouderdomspensioen betreft. Dit pensioen is niet voldoende. Iedereen zal zelf voor aanvulling moeten zorgen. Of door besparingen en verzekeringen, óf door deel te nemen aan bedrijfspensioenfondsen. Voor hen, die daarvoor niet de gelegenheid hebben gehad en voor hen, die de vijfenzestig ai overschreden hebben en naast het ouderdomspensioen geen inkomsten hebben, zullen gemeentelijke diensten moeten blijven bijspringen, waar de nood aan de man is. En dan zal geval voor geval moeten blijken, dat die nood er is. Als in de toekomst de aanvul lende pensioenen steeds meer regel zullen worden, zal van lieverlede die gemeentelijke bemoeiing kunnen afnemen. ■yoor minister Suurhoff, die deze wet tot stand heeft gebracht en voor de >ud-hÖofdbestuurder van het NVV en lid van de Tweede Kamer voor de PvdA, J. Berger, die als Columbus het ei van de oudedagsvoorziening op zijn punt heeft gezet, na tientallen jaren van principegevechtcn, is het in werking treden van de definitieve ouderdomsvoorziening de kroon op het werk. De socialistische party heeft met deze wet één van de beloften inge lost, die zü bü haar deelneming aan de regering in 1945 heeft gedaan in een tijd van bittere nood en totale ontreddering van de financiën. Dat met het tot stand brengen van deze wet volgens de Volkskrant een typisch 'katholiek ideaal' tevens is vervuld, stemt alleen maar lol dankbaarheid. Het is slechts jammer, dat de Rooms-Katholieke Staatspartij en de protestantse partijen het voor de oorlog in een welvarend Nederland, waar zü de toon aangaven, nooit zover hebben weten te brengen. De huip van de PvdA is toch wel nodig geweest Dat sinds 1 januari de gehuwde vrouw volledig handclingsbekwaam is en op dezelfde manier als de man kan beschikken over de goederen van do huwelijksgemeenschap, is minder spectaculair. Maar toch is dit stukje aan passing van het recht aan een veranderde maatschappij uiterst belangrijk. Ook voor de socialistische oud-minister Van Oven is daarom de eerste januari een goede dag geweest. Hoe jammer, dat mej. Tcndeloo, die zo hard nekkig voor deze gelijkgerechtigdheid heeft gestreden, deze dag niet meer heeft mogen beleven. Wetten maken is een moeilijk en zeer verantwoordelijk werk. Bs weg die een wet af moet leggen om het Staatsblad te bereiken is vaak lang en het tempo traag. Het eist inzicht en doorzettingsvermogen om belangrijke wijzigingen in onze maatschappij in wetten vorm te geven en te bevorderen. Het is niettemin in de democratie een levensbelang, dat dit inzicht en doorzettingsvermogen worden opgebracht. Op de aanvang van dit jaar kunnen wij trots zün. HET KERSTMANNETJE wordt in Poicn vervangen door ccn leer. Scène voor het enige warenhuis in Warschau. Op de laatste vraag moet men met een wedervraag antwoorden: heeft enig land. behalve Hongarije, gepro beerd 'hetzelfde te doen als Polen? Zeker, wij weten dat er in Tsjecho- slowakije, Roemenië, Bulgarije be paalde onbelangrijke verzachtingen plaatsvonden, dat er enkele mensen vrijgelaten werden, maar wij weten ook dat dat daar niet echt was. Niet de slachtoffers van het stali nisme werden gerehabiliteerd, maar Tito, toen hij vrede maakte met de Russen en die mensen, die terecht of ten onrechte na 1948 ervan verdacht werden met Tito samengewerkt te hebben. Alleen in Polen bleek overeenstem ming te bestaan tussen de bevolking en "de leiders. De regering en de - i- j&sanr** af:»* s-a n». rtxtje.ty W prowAcjh. h*ia» ia%*apït opat w.3&4.U*pAb» W iycf'ü' «parot iOAteptc Tn Nederland zün we, in het dichterlek voetspoor van Herman Gorter, y J 8 Tn Nederland zün we, in het dichterlek voetspoor van Herman Gorter, x gewend tot de lente te wachten met nieuwe geluiden. In de Sowjet-Unie kon men, dit jaar zo goed als het vorige jaar, het Nieuwe Geluid niet zo lang achterhonden. Chrocsjtsjow heeft de nieuwjaarsreceptie in het Kremlin ge bruikt om zijn opmerkelijke geluid over Staiin te laten horen. Het geluid is nieuw op minstens (wee punten, vergeleken met de geheime redevoering van Chrocsjtsjow cn de openbare redevoering van Mikojan tijdens het partijcongres van vorig jaar februari. In de eerste plaats is het beeld van Staiin gewijzigd door een nieuw onder scheid tussen Staiin ais 'impcriaiistenbestrijder' cn Staiin ais leider van het Sowjct-staats- en partüapparaat. In de tweede plaats is het geluid nieuw cmdat Chroesjtsjovv en de zijnen de medeverantwoordelijkheid voor Slalins 'fouten' op zich nemen. "W/elnu, dat alle Sowjetlciders, alle communisten, stalinisten zün als het erop aankomt de imperialisten te bestrijden (om Chroesjtsjow te cite ren) hebben zü in Hongarüe wel laten zien. In het Stalinbccid stüi-195G werd de nadruk gelegd op het verschil in optreden jegens de buitenwereld. Er was geen verschil in opvatting voor zover het de historische taak van het Sowjet-communisnie betrof, noch over de vraag wie of wat imperialisten zün. Alle tegenstanders van Ruslands machtspositie worden tot imperialisten verklaard en daarmee zijn het onmensen geworden die men met alie mid delen (verraad, tankkanonnen, hongerdreiging) moet proberen te verdelgen. Er was met Staiin alleen verschil van mening over de politiek die gevolgd moet worden in de periode waarin men deze imperialisten nog niet kan ver delgen. Staiin wilde zich in die tussentijd zoveel mogelijkisoleren, Chroe sjtsjow daarentegen zoveel mogelijk coëxisteren. T\/Toct men dit na Chroesjtsjows nieuwjaarsrede werkelijk in de verleden tyd x - stellen? Gaal Rusland welbewust terug naar de stalinistische politiek van koude oorlog? Dat is wellicht een voorbarige constatering die te weinig rekening houdt met de omstandigheden die Chroesjtsjow c.s. dwongen tot ccn antlstalinis- tische koers. Gedwongen door de algemene ontevredenheid, verlammende vrees cn onlust in Rusland is men na Stalins dood eerst een voorzichtige en na februari vorig jaar ccn onvoorzichtige anlistailnistische weg gaan volgen. Men is daarmee uit Kremlin-oogpunt ongetwijfeld te ver gegaan. Niet alleen Polen cn Hongarüe hebben dat bewezen, maar wat bciangrüker is ook de studenten van Rusland zelf zijn op drift geraakt. En nu komt Peking vlak voor de jaarwisseling nog even vertellen, dat Stalins verdiensten groter zijn geweest dan zijn fouten. TJeze opvatting heeft Chroesjtsjow zich nu ook tot de züne gemaakt en het is een opvatting die afwijkt van het beeld dat vorig jaar is ontworpen. 'Wij zijn allemaal stalinisten.' en 'wij zijn medeverantwoordelijk voor de fouten van Staiin' (hetgeen een omgekeerde manier is om te zeggen: wij delen ook in de nieuw-ontdekte verdiensten van Staiin) is nu de leus. Vorig jaar februari heeft Chroesjtsjow een bclangrük deel van zün rede gewijd aan de verklaring waarom de huidige leiders absoluut niet verant- woordelük waren voor de fouten van het stalinisme. Maar vorig jaar hadden Hongarije, Polen, de Russische studenten en China hun gezamenlijk gewicht dan ook nog niet in de schaal geworpen. De balans was te ver doorgeslagen, de verwarring dreigde te groot te worden. Chrocsjtsjow is In zün nieuwjaarsrede een flink eind teruggekrab beld in een poging het voor het Kremlin voordeligste midden tussen pro- en antistalinisme te vinden. Tn enige steden is het op oudejaarsavond weer eens tot relletjes gekomen. En andermaal heeft zich de baldadigheid in het büzonder gericht tegen de politie. Deze wanordelijkheden gaan uit van jongelui, die er een bijzonder behagen in schynen te scheppen, de politie het leven zuur te maken. De vraag is: wat bezielt hen? Het feit, dat soortgelijke tonelen zich tegeiykertüd in Harlingen, Amster dam en Schiedam afspelen, doet zoeken naar een algemene oorzaak. Een aantal dooddoeners ligt voor het grijpen: ontspoorde jeugd en het feit dat deze jongelui in de oorlog geboren zijn. Zij verklaren niet vee!. Het verschijn sel neemt echter zulke vormen aan. dat ccn dieper graven naar de oorzaken noodzakelijk gaat worden. Ten einde dit kwaad op een verstandige manier te kunnen beteugelen. stand, tegen de Duitsers verzette (maar de Polen zijn geenszins ver geten, dat de Russen ze toen in de steek lieten De Russen moeten eraan gedacht hebben, dat onlusten in Polen ook onlusten in Oost-Duitsland moeten, uitlokken en het vooruitzicht van een burgeroorlog in het gebied tus sen de Óder en dc Boeg kan ze on mogelijk bekoord hebben. Waarschijnlijk verwierven de Poolse leiders, in de eerste plaats de partü- lcldec Gomulka en de eerste minister Cyrankiewicz, het vertrouwen van de bevolking, toen zij tweemaal tegen stand boden tegen de druk die Chroesjtsjow probeerde uit te oefenen. De eerste keer toen de Rus sen na Poznan in Warschau ver schenen, om de party en de regering tot hardhandigheid aan te sporen, de tweede keer toon zij in oktober naar Warschau kwamen, om de ver kiezing van Gomulka te beletten. In beide gevallen waren de arbei ders bereid tot een opstand en tot steun van de leiding. In belde geval len konden regering, party en volk verzekerd zün van de medewerking van het leger, dat zün Russische leiding, in de eerste plaats maar schalk Rokossowski, kwijt wilde. In geen ander Oosteuropces land be stond ooit sinds de oorlog deze eens gezindheid van volk, politieke leiding en legerleiding, behalve in Polen. Op het ogenblik en voor het ogen blik schijnen de Russen tevreden te zünmet de wetenschap, dat de dagen van het Industriële en agra rische feodalisme in Polen voorgoed voorbij zün en dat het voor-oorlogse Polen niet terug zal komen. Dit is In Hongarüe steeg de druk die op geen hoge prijs voor de afbraak van de veiligheidsklep stond, totdat het de stalinistisch-communistischestaat, te iaat was. De druk die van de pu- noch voor de Polen, noch voor het Behalve een verdergaand gebruik l blieke opinie uitging, was misschien Westen, dat de geestelijke revolutie DE MOEILIJKSTE TAKEN. In dc produktic: mensen door apparaten te vervangen. In hel leven: apparaten door mensen te vervangen. bleken weliswaar iets partij bleken weliswaar iets lang zamer te zün dan het volk en pro beerden eerst de Russische kat uit de boom van het Kremlin te kijken, maar zü handelden met de grootste spoed, toen zü de verbittering van het volk merkten en de verwarring die op dat ogenblik in Moskou heerste. Is het niet mogelijk de woningbouw te be spoedigen? Iedereen praat erover, iedereen kent een aantal tover middelen, iedereen weet schuldigen aan te wijzen. Te veel koks verzouten de brij. Aannemers, architecten cn bouw vakarbeiders worden wrevelig van al die stuurlui aan de wal. Zij vin den het onrechtvaardig, dat het bouwbedrijf (dat zijn zij tezamen) steeds weer in gebreke wordt ge- een beperkt aantal maten cn soor ten is, kunnen de fabrieken snel ler en goedkoper dan tot nu toe het nodige materiaal leveren en de woningen kunnen van betere kwa liteit zijn. Het nuttig effect van dit alles van machines is ook de organisatie van het bedrijf een van de kenmer ken van de industrie. De organisatie komt in hel bouwbedrijf langzaam op gang. Zo zal ook langzaam, té langzaam waarschijnlijk, in de groeiende bouw- industrie gaan ontstaan, wat men noemt een industrieel 'klimaat'. Er za! meer dan tot dusver een band pntstaan tussen de onderne ming cn de werknemer. Dat zal zon der twijfel ook de sociale en hygiëni sche verzorging, waarover de laalsie tijd zoveel is geschreven en die vaak nog alles te wensen overlaat, ten goede komen. En daarmee zal het aanzien van steld en zij wijzen" op de 500.000 wo- groter, naarmate de opdrach- bouwvak'stijgen zowel n dé ogen nine-en m» rtan r<£v. ren groter- worden en ai' meer uei e- oouwvuk Mijgtn, zówet in ne ogen ren groter- worden en ar meer gere geld doorgewerkt kan'worden. ningen die er .dan toch maar staan. Maar zij geven wel toe. dat er nog veel verbeterd kan worden. De aannemers zouden willen, dat de arbeiders meer produceerden en dat de architecten sneller hun teke ningen afleverden. Zij zouden ook willen, dat de overheid niet zo krenterig is met haar toelaatbare prijs, die vroeger curveprijs heette. De opdrachtgevers zouden willen, dat de aannemers niet zo inhalig waren en hun werk beter organi seerden. Zij wensen, dat de areb'- tecten 'niet alleen oog hebben voor de esthetische kant maar ook voor de economische kant van de wo ningbouw. En zij zouden ook graag van al die rompslomp afwillen, dié er komt hoeveelheden woningen eist grote kijken, voordal er gebouwd kan worden. En zo weet iedereen precies, waar de ander te kort schiet. van de 'bouwvakarbeiders zelf ais in de ogen van buitenstaanders. En dan is de kans ook groot, dat meer jonge ren zich tot het vak zuilen voelen aangetrokken. niet eens sterker dan in Polen, maar 'n Polen begroeten moet. wet de tegenstand die eerst door Rakosi en later door Gerij geboden werd. In Hongarüe heeft men de mensen te weinig gegeven cn te laat zeggen Poolse politici, wanneer zü hun eigen leider de hoogste lof wil len toezwaaien. Een ander verschil bestaat daarin, dat Hongarije voor de Sowjet-Unie een minder belangrük strategisch steunpunt is dan Polen. Zeker, het was voor de Russen aangenaam een buurland van Tito te controleren, maar Polen is veel belangrijker. Alleen Polen grenst aan geen ■lo niet vergelen, dat Poolse partizanen nog drie jaar na de oorlog bleven doorvechten. Zij kunnen nauwelijks vergeten zün hoe moedig Warschau zich in 1944, gedurende de grote op- Daarnaast kunnen nog allerlei maatregelen worden getroffen om langs andere wegen al dadelijk de "i w 'l 'K v|§ - 0;-'" Met andere woorden: Als bet bouwbedrijf meer het karakter van een industrie krijgt, zal het rende ment steeds groter worden. En hierom draait - eigenlijk voor een groot deel het vraagstuk van de grotere produktiviteit van liet bouw- woningen te verdroten bedrijf en van een doeltreffende be- toe kan bij voorbeeld dienen het strijding van de woningnood. S 'we?r' en Je.n snelle opleiding van jonge bomvarbei- i De overgang van ambacht naar ders. Maar de kern van het probleem 'TRUBUNA LU DU' Volkstribunehet vaak geciteerde orgaan van het he- industrie is in gang. Daarmee is naar nict- I stuw van de Verenigde Poolse Arbeiderspartij. niet in strijd, dat in nog een onaf- fp zienbare tijd ambachtelijke bouw bedrijven zullen blijven bestaan. Zo bestaan er naast de fabrieken van Ford en de volkswagens ook nog dorpswagenmakers. Het economisch bouwen van grote jeveelheden bouwbedrijven. Maar er zijn toch ook geneesmid- Nog verder ligt de vraag (die wij deien voor de kwaal, waarvan ieder dus niet als een actuele vraag stel- het nut erkent. len), of het woningbezit en -beheer eigenlijk geen gemeenschapszaak be hoort te zijn. Het verschaffen van goede wonin gen is evenzeer een zaak van de eer ste orde als het verschaffen ven goed drinkwater, gas en elektriciteit. Een minderheid van de woningen, die na de oorlog zijn. gebouwd is trou wens particulier bezit, dus wij gaan die kant al op, al ziet het ernaar uit, grote dat met het afnemen van de woning nood het particuliere bouwen veld gaat winnen. Breng meer eenheid ln de bouw voorschriften. Zoals wij weten, heeft minister In 't Veld dat in 1952 mogelijk gemaakt. In 1956 heeft minister Witte van deze mo gelijkheid gebruik gemaakt. Maak meer gebruik van systeem bouw. Systeembouw, op schaal toegepast, betekent een grote besparing op materialen en vopral op arbeidskrachten. Bij sy steembouw, maar ook bij de zo genaamde traditionele bouw kan veel meer gebruik worden gemaakt van standaard-elementen. Laat zoveel mogelijk onderdelen tn KUNT u zich een wereld zonder bloemen voorstellen? Ik nietl Als ik mü erin tracht te verdie pen, zie ik de somberste beelden voor mün geestesoog verrazen, die het best overeenstemmen met de gaarne. Ik herinner mü met schaamte mün eerste bloemenavon- tuur in verband met mün eerste grote liefde. Die liefde viel helaas in een tijd. dat Ik te arm was om brand te roe die oplossing te simplistisch... voor de ouderen. M(jn vrouw en ik stellen het immer op hoge prijs, wanneer vrienden ons met bloemen komen verwennen. Al verbiedt de wel- aanvangswoorden van het eerste levendheid het. een gegeven paard pen, maar de natuurdrang*om'bet bübelboek: 'De aarde nu was woest in de bek te küken. wij hebben toch voorwerp van mijn verering bloe en iedig.' Eer ik me aansluit bij een opgemerkt, dat zij allen voor zich men te geven, liet zich des te ster ruimte vaartclub, zal ik grondig dc hun speciale voorkeur verraden. ker gelden, in die dagen stal ik interplanetaire reisprospectussen Er is er 'een bü, die steevast an- nog wel eens bloemen uit een tuin bestuderen op het stuk van al of jers meebrengt (nee, het is niet als het erom ging ze mün moeder niet bebloemde planeten. prins Bernhardt, omdat deze - Toch zijn er mensen, die niet van bloem niet ophoudt hem te fasci- bloemen houden, die blind en onvat- neren. Een andere vriend zal alle soorten bloemen geven, maar nooit ofte nimmer gele rozen, omdat hij deze niet kan uitstaan. Een derde vriend daarentegen verrast mün vrouw juist met gele rozen, omdat En als de woningvoorziening over heidszaak is dan moet de overheid ook een vinger in de pap krijgen bij het vervaardigen van woningen. De industrialisatie van het bouw bedrijf eist van de medewerkers een de fabrieken vervaardigen. Als er heel andere manier van werkern Dorpsbewoners uit Kedah in Noord-Malakka. zijn ge tuige geweest van een enor me "zeeslag' tussen land- en waterkikvorsen, waarbij hon derden doden vielen te be treuren. De oorlogsdreiging was ontstaan toen een man netjeskikvors (een landrot) het door de waterkikvorsen bewoonde vijvertje indook om zich een vrouwtje te zoe ken. Dit was het sein tot een algemeen gevecht: land- en waterkikvorsen vlogen elkaar naar de keel en het door de landkikvors gezochte vrouw tje wendde zich in paniek tot haar vriend. Na een ver woed gevecht kregen de land rotten de overhand. Toen de strijd was beslecht zwom men zij naar de oever van het meertje, met als 'krijgs gevangenen' hevig uit pro test kwakende vrouwtjes van de watersoort. Een Indonesiër uit de om geving van Palembang heeit. toen hij bezig was met hout- sprokkelen. een exemplaar van de zeer zeldzame bloem Rafflesia Arnold! gevonden. De bloembladen zijn rose gekleurd, de stamper is on geveer twee en een halve meter hoog. De bladen van deze reuzebloem hebben een middellijn van 1.58 meter. De Indonesische naam van de bloem luid! Bangkai of Klboet In Engeland zal een stuk van Stalins 'voet' worden geveild. De opbrengst is be stemd voor het Hongaarse vluchtelingenfonds. Het 'reli kwie' is afkomstig van het enorme Stallnmonumcnt in Boedapest, dat in de eerste dagen van de opstand werd vernield. Een vluchteling heeft het uit Hongarije mee genomen. Graaf Lelio Galateri. een Napolitaans mode-ontwerper, heeft de filmster Sophia Lo- ren voor het gerecht gedaagd omdat zij een contract zou hebben gebroken De graal was met haar overeengeko men. dat. Sophia alleen zijn creaties zou dragen. Voorts beweerde hij haar tafelma nieren te hebben geleerd. De filmster leverde het volgende verontwaardigde commentaar: Niet kleren, maar géén of nauwelijks kle ren hebben de aandacht van het publiek op mij gevestigd. In 'Aïda' had ik zo goed als niets aan. In de daaropvol gende film vilde Ik palingen in kleren, die nauwelijks kleren mochten heten, cn in 'Jongen op een dolfijn' duik ik naar sponzen. Heb je daar voor nou een mode-ontwer per nodig? Naar schatting zijn in de Verenigde Staten dit jaar 39 miljoen kerstbomen ver kocht, twee miljoen meer dan vorig jaar. Gemiddeld heeft het publiek één dollar voor een kerstboom betaald. Sneeuwman De verschrikkelijkesneeuw- man, die in het Himalaya- gebergte op grote hoogte zou '.even, is weer in het nieuws maar waarschijnlijk uit de wereld. De Zwitserse geoloog Fritz Miiller, die negen maanden in het gebied van de Mount Everest heeft doorgebracht, zegt niet in het bestaan van dit wezen te geloven. Hij had van. de Sjerpa's, de mensen van de streek, veel verhalen over de sneeuw man gelxoord. Hij had ook de beroemde sporen onder zocht maar dit, zo zegt hij zijn niet anders dan mense lijke sporen in de sneeuw, die door inwerking van zon 'uitgedijd' zijn. Toen de vriend van Doro thy Genokes, in het Ameri kaanse Columbia, maai steeds niet aan de telefoon kwam, wist ze zich wel raad. Zij alarmeerde de brandweer en gaf het adres van haat vriend op. Nu is zij tot eer boete van 25 dollar en 5r cents veroordeeld. De politiemannen te Rom hebben opdracht gekrege- om een 'redelijke soepelheid bij verkeersovertredingen tr betrachten. Het vorige jaa' t0Cp hebben de agenten meer dar 750.000 personen wegens ver keersovertredingen bekeurd Dit getal vormt bijna de helft van de bevolking van de Italiaanse hoofdstad. Deze bekeurhausse is enigszins te begrijpen als men weet. dat de Italiaanse agenten ter plaatse boeten kunnen innen tot ongeveer 1.80 gulden. Hiervan mogen zij een derde deel behouden. Er zijn voorstellen gedaan, om deze 'middeleeuwse wet' te veranderen, opdat men de politie er niet van kan be schuldigen. dat zij uit winst bejag bekeurt. baar zijn voor hun heerlü'ke geuren en kleuren. Ik- heb een hospita ge had, die niet van bloemen hield, die haar kamer slechts met prullen en pullen volpropte. Eenmaal heb ik haar als vingerwijzing een bosje blauwe druifjes gegeven, die reeds de volgende dag spoorloos waren verdwenen. Zij bleek achteraf een boosaardige vrouw te zijn en dat verwondert mij niets. Het is immers tekenend, dat zoveel sprookjeshek- sen wonen in duistere, bladerloze aan te bieden op haar verjaardag, en als ir niets te stelen viel, kon een veldboeket ook nog altüd dienst doen. Maar de edele, smetteloze gevoelens, die de eerste liefde in mij opwekten, stonden dergelijke schandelijke en armetierige prak tijken als stelen en plukken niet toe en dus ontzegde ik me alles om te kunnen sparen voor het kopen van bloemen. Het moesten natuur lijk rozen zijn. want mün geliefde stelde hoge eisen. Op zekere dag betrad ik dus een bloemenwinkel om rozen te kopen. Het bleek dat mijn gespaard bedrag lang niet toe- z'jn vrouw ze niet mooi vindt en bossen, zonder bloemen en planten, hij eenvoudig de behoefte voelt, ze reikend was. Na eindeloos over en Toen ia, voor de oorlog, in de bit- toch, voor en na, een vrouw aan weer praten kreeg 'k evenwel een terste crisisjaren, de leeftijd van de te bieden. bosje 'dat niet meer zo veTs w^ tegenwoordige nozems en teddyboys "Wij zün ai deze vrienden erg Nog zie ik mii met deze rozen naar had, was ik leerling op een kweek- dankbaar (en laten zü hun goede mijn geliefde snellen He"wls^ een school en een expert in het spube- gewoonte vooral niet staken), maar wedloop met de tijd. die ik s'made- len. Mijn gestolen middagen bracht wü vragen ons wel eens af, waar- lük verloor Toen ik haar bereikte ik door m de bossen en velden om zü alleen de bloemen kiezen die waren allé blaadies afgevallen' rondom mün geboortestad en ik zü mooi vinden, zonder zich af te Stampvoetend (want aan tempera- kende de meeste in t wild bloeiende vragen wat wij ervan denken. Nu ment ontbrak het haar niet) zei ze- ni?-amfew mj vmden gelukkig de meeste bloe- 'Als je werkelijk van mij had ge- Ik weet mex, of ik in die rijd ook men mooi, met een uitzondering, houden, zou je liever een veldboe- Als iemand het bü voorbeeld zou ket geplukt hebben of desnoods wagen ons porseleinen aronskel- bloemen hebben gestolen' ken aan te bieden, zou ik die het beklagenswaardige object was van de oudere lamenterende opvoe ders. VermoedelUk hadden zü an dere zorgen aan hun hoofd en geen tüd om, als thans, zielvol en dierbaar te doen over de toenmaals ontspoorde jeugd. Zo zü zich wel om mü en mijns gelijken hebben bekommerd, dan Is het mü ontgaan, want ik had het te druk met mün ranonkel- en andere achtigen. Ik zou dus zeggen: geef de jeugd hun bloemen terug, maar misschien is iemand de vriendschap ten minste opzeggen tot mün begrafenis. Als ik ergens kom, waar kunstbloemen op tafel staan, zie ik altijd wel kans ze per ongeluk stuk te stoten. Ik hoef niets meer te vertellen over de grote rol die bloemen tn de liefde en het 't hof maken spelen. Iedere verliefde man ruïneert zich op het punt van bloemgeschenken Ab Visser, geboren tc Groningen 14 februari 1813. Werkte tot zijn 18e Jaar als meubelmaker. Studeer de voor onderwijzer. Dichter en schrijver van vele boeken, w.o. Het Agentschap. De Buurt. Hoorn vlies en een bekroonde detective roman Uitnodiging tot moord. Onlangs verschenen: De Vlag Half stok. Zlë Jij HÉM? Copynznt ooera

Het Vrije volk | 1957 | | pagina 1