te ver TV bemoedert Dawn vragen van 38 miljoen KNVB gaat zelf pool organiseren Wereldburger no. 1 (in hoofdstad in arrest) protesteert moeite m WEER: Kind valt uit de trein f 3000 of f 500 Drie Alpinisten komen door lawine om Lichaam van Moorhouse overgedragen Nieuwjaar Mr. Van Scliaikuit Raad van State •BERIC Democratisch-socialistiscli dagblad Donderdag 3 januari 1957 Twaalfde jaargang, nummer 356i HOOFDREDACTEUR: K. VOSKUIL Invloed op jeugd Minder ideologie „Groot marxist '7' L -V" s smsmm ^ɧil Het Vrije Volk UITG. X.V. DE ARBEIDERSPERS: I'lRECTIB H. V. KUILENBURG en C. V. d. TVAERDEN PRIJS 55 ct. per week, J 7,15 per bwartaaL LOSSE NUMMERS 13 ct. GIRO 38333 BUREAUS SLAAK, ROTTERDAM TEL. 1110 30 (10 LIJNEN) Moskou J4N(JAR i naar „Links is van de voetzoekers, en rechts van 't wensen.. „De kritiek op Stalin mag niet zo ver gaan, dat de basis van het communisme zelf erdoor wordt aangetast". De Russische communisten, die „van het ene uiterste in het andere vallen" en die „alle theoretische werken, geproduceerd tot Stalins dood, afkeuren", worden scherp veroordeeld in het Russische blad „Filosofische kwesties". Het artikel wordt beschouwd als het bewijs, dat de Sowjetleiders willen terugkeren tot bepaalde op vattingen uit het stalinistische tijdperk, in het bijzonder op het gebied van kunst, literatuur en toneel, zo meldt de corres pondent van Reuter in Moskou, „Laat er een einde komen aan de overdreven schimpscheuten op Sta lin," zo schrijft het blad. „De cam pagne tegen ham. heeft tot uitersten geleid en er wordt misbruik van ge maakt door krachten buiten de Sow- jet-TJnie." DIT IS DB KLEINE DAWN NICHOLLS, die sinds oudejaars avond het troetelkind van vele Engelse TV-kijkers is. Haar naam is een begrip geworden, nadat haar moeder, de Westindische Dori Nicholls, op het beeldscherm, was verschenen in een uitzending van een oudejaarsbijeenkomst van kleurlingen in Londen. Aan dc TV-reportcr vertelde mevrouw Nicholls, dat zij niet kon gaan werken, omdat zij voor de kleine Dawn moest zorgen. Niemand was bereid, die taak over te nemen, omdat zij geen blanke was. Dat „niemand", is sinds ae TV-uitzending plotseling veran derd in een stroom van aanbie dingen om op Dawn te letten, als haar moeder met. werkzaam heden buitenshuis bezig is. „Bepaalde mensen hebben de juist heid ontkend van alle theorieën van Stalin, terwijl er zich toch goede on der bevonden. Wij moeten de rug toe keren aan zulke ideologische afvalli gen." „Wij moeten ook niet denken, dat de burgerlijke propaganda geen in vloed heeft op de geest van het Rus sische volk, bijv. op de jeugd. Som mige mensen nebben gedacht, dat de taak, die het twintigste partijcon gres zich zelf stelde, een verzoening betekende met de burgerlijke ideo logie." (Tijdens dit congres begon Chroesjtsjow, de secretaris der par tij, met zijn campagne tegen Stalin). Het artikel Komt neer op een herwaardering van Stalins grote invloed op het Russische leven en de Russische kunst. Het blad doet een beroep op de schrijvers meer werken te wijden aan de socialisti sche democratie, haar voordelen en het radicale verschil met de bur gerlijke democratie." In westerse kringèn te Moskou wordt het artikel beschouwd als dui delijk gericht tegen bepaalde Russi sche schrijvers, die de laatste tijd gepleit hebben voor een terugkeer'tot de stijl van vóór de revolutie voor de literatuur en het toneel met minder nadruk op de ideologie. Het artikel bewijst waarschijnlijk ook, dat de Russische leiders, na de gebeurtenissen In Hongarije, Polen en Zuldslavië, tot de conclusie zijn gekomen dat de onttroning van Sta lin te ver is gegaan. Chroestjtsjow heeft op een nieuw jaarsreceptie natuurlijk niet toeval lig gezegd, dat Stalin een „groot marxist" is geweest en „een groot strijder tegen de imperialisten", voor wiens fouten de huidige leiders mede verantwoordelijk zijn. Zijn uitlating, dat „alle Sowjet-lei- ders stalinisten zijn als het erop aan komt de imperialisten te bestrijden," is echter niet overgenomen door Radio-Moskou. Opmerkelijk is, dat reeds eer der in Peking, op het achtste congres van de Chinese commu nistische partij, verklaard is, dat een „overdreven antistalinisme het socialistische kamp in tweeën dreigt te splijten." iSM-s. ïi (Van onze Parijse correspondent) Het drama op de barre hellingen van de Mont Blanc beeft zijn hoogtepunt bereikt. Alle hoop op redding van de twee ver ongelukte alpinisten, de Fransman Jean Vinsendon en de Belg Frangois Henry is opgegeven, zo meldt Reuter uit Ghamonix. Onvermoeibare helikopterpiloten zijn er vanochtend in geslaagd, acht gestranden van de bellingen van de Mont Blanc te redden. Het geldt hier mannen, dié op weg waren naar de twee verongelukten. Als eersten haalden de piloten twee man omlaag van wie er een ernstig aan toe was. Zij waren samen met vier andere redders in een schuilhut verbleven. De brandstof was uitgeput en het voedsel was tot een oneetbare keiharde massa bevroren. Later zijn ook de andere redders in veiligheid gebracht. De Zwitserse piloot Geiger zoii met een licht' vliegtuig op ski's trachten ln de nabijheid van de beide studen ten. te landen en hen te redden. Het hoofd van de reddingsopera ties, majoor Le Gall, zei te Chamo- De Verenigde Naties hebben de tachtig leden-staten van de we reldorganisatie verzocht om een lening ten bedrage van 10.000.000 dollar (38 miljoen gulden) voor de eerste uitgaven voor de vrijma king van het Suezkanaal, aldus is donderdag in kringen van de Ver enigde Naties te New York vernomen. De KNVB gaat zelf een voet balpool voor zijn leden organise ren. Het bestuur zal hiertoe machtiging vragen op een bui tengewone algemene bondsver gadering, die op 26 januari 's morgens elf uur in Krasnapols- ky te Amsterdam wordt gehou den. Op 12 jaunari zullen er m de zes districten die de KNVB telt, voorbereidende vergaderingen worden gehouden, worden gehouden. De Amerikaanse commissaris voor de immigratie, Swing, beeft meegedeeld, dat er in 1956 350.000 Immigranten, onder wie 21.000 Hon garen, toegelaten zijn tot de ver enigde Staten. Acht personen zijn om net leven gekomen en tien gewond, doordat nabij Temuco in Zuid-Chiii een vrachtauto omsloeg. Het Ministerie van Justitie, de consul-generaal van de Verenig de Staten in Amsterdam en de KLM stellen alles in het werk om de Amerikaanse autoriteiten te bewegen Gary Davis, wereld burger no. 1, in de Verenigde Staten toe te laten. Als alle on derhandelingen naar wens ver lopen, zal hij vandaag ons land veriaten. Intussen heeft een de putatie van dc samenwerkende stichtingen voor federale wereld regering gepoogd Gary Davis te verlossen uit zijn arrest op het hoofdbureau van politie te Am sterdam, waar hij sinds oudejaar verblijft. Het verzoek is geweigerd, omdat Gary Davis arrestant is van het Mi nisterie van Justitie, en in Amster dam slechts als gast verblijft. Gistermiddag heeft Gary Davis bezoek gehad van een mede-wereld burger, de heer J. M. Muylaert uit# Rotterdam. Davis heeft hem een verklaring meegegeven, die hjj in haast neerkrabbelde op de achter kant van een foto. Daarin schrijft Gary Davis o.m.: „Ik ben gevangen genomen zonder aanklacht en mü is juridische bijstand geweigerd. Ik heb gevraagd om in Nederland te mogen blijven op grond van de artikelen 6 en 13 van de verklaring van de rech ten van de mens. De manier, waarop ik hier ben behandeld vanaf het ogenblik dat ik aankwam, is een be lediging voor het Nederlandse volk. Men heeft mij verteld, dat de kranten schrijven, dat men mij naar de Verenigde Staten zal zen den. Ik weet hier niets van en zal op de meest heftige wijze protes- SfJtSM mimi teren tegen iedere handeling ia die richting van de zijde van zo wel de Nederlandse als de Ameri kaanse regering." Gary Davis heeft zijn bezoeker verzocht te zorgen voor een raads man. De Verenigde Staten zijn bereid een lening van 5.000.000 dollar te ver strekken. In een desbetreffende brief van de seeretaris-generaal van de Verenigde Naties, Hammarskjöld, san de leden- staten wordt herinnerd aan de reso lutie van de Algemene Vergadering van 26 november, waarbij de secre taris-generaal gemachtigd wordt overeenkomsten aan te gaan voor de vrijmaking van het kanaal. De Rotterdamse drijvende bok „Arend" .heeft gisteren de sleepboot „Adroite" van de Suezkanaalmaat- schappij uit de haven van Port Saïd gelicht. De sleepboot „Gele Zee" en het bergingsvaartuig „Zeehond" heb ben bij dc operatie geholpen. Gene raal Wheeler was een aandachtig toeschouwer. De „Adroite" was niet ernstig be schadigd en kan onmiddellijk in de vaart worden gebracht. Bij de Ferdanbrug zijn Duitse ber gers bezig met het verwijderen van Ingestorte brugoverspanningen. Twee bergingsvaartuigen zullen de stalen brokken uit hef kanaal vissen. De Italiaanse drijvende bok „Squa- lo" is de Ferdanbrug gepasseerd op weg naar het Timsahmeer, waar het gezonken schip „Alia" een der zwaar ste karweien belooft te worden. De bergingsploeg, die aan de zui delijke ingang van het Suez-kanaal begonnen is, heeft zich gisteren van Suez af vier kilometer noordwaarts begeven om daar twee schepen te lichten. De ploeg bestaat uit de Nederlandse sleepboot „Tyne", het Deense ber gingsvaartuig .Protector" en een drijvende bok, die het werk, dat ze aanvankelijk by Suez begonnen wa ren, verder hebben overgelaten aan een bergingsploeg van de Egyptische Suezkanaal Maatschappij. De Egyptische bergingsploeg is thans begonnen met het lichten van de gezonken sleepboot „Atlas". Minister van Staat mr. J. R. H. van Sehaik, lid van. de Raad van State, zal aan het einde van deze maand dit college verlaten wegens het bereiken van de daarvoor ge stelde leeftijdsgrens. dood. Wij staken de nix: „zy zijn operaties." Maandag jl. hebben zes man de bergbeklimmers voor het laatst ge zien. Dat waren vier alpinisten van de school voor bergbeklimmers en twee piloten. Vincendon en Henry waren er toen al erg aan toe. Hun benen tot aan de dijen en hun ar men tot aan de schouders konden zij maandag nog maar nauwelijks bewegen. Henry scheen er iets beter aan toe te zijn dan de Fransman, die vrijwel roerloos voor zich uit lag te staren. De jonge Belg kon zich zelf nog voe den en slaagde er ook nog in wat voedsel naar de mond van zijn met gezel te brengen. Redding via onbegaanbaar gewor den bergpassen bleek zelfs de be roemde gids Lionel Terray niet mo gelijk. (Zie verder pagina 3) De 7-jarige Wijnamlus Backers uit Swalmen (L.), is woensdagmiddag onder de gemeente Grubbevorst uit de dieseltrein gevallen. Het jongetje was vrijwel op siag dood. Het knaapje stond met zijn vader de moeder zou een trein later nemenvoor een zogenaamde kop- deur uit het raam te kijken en heeft blijkbaar? ^.hefc- portier, geopend.De- vader, trachtte het kind nos'le'grij pen. Het gezin .Backers was bij familie te Boxmeer op nieuwjaars bezoek geweest. De 'trein had negentien minuten vertraging. Het gaat er bij een Zuidameri kaans spelletje voetbal soms heet toe, vooral wanneer het publiek het niet eens is met de scheids rechter. Daarom dat. enkele Argentijnse clubs hebben besloten om, tussen, het veld en de tribunes een soort „tankval" te maken, zodat het onmogelijk, is voor de heethoofden om het veld op te hollen. Brazilië past zo'n versperring al jaren, toe in het grote stadion waar in 1350 de wereldkampioen schappen voetbal werden, ge speeld. Daar heeft men het nog mooier: daar kan die sloot onder water worden gezet en het tra liehek om het veld onder stroom. En als dat niet meer helpt. iWOi£G£jtf is het so ver! Dan zetten we het nieuwe jaar in met Kruis-of-Munt nr. 54, waar u natuurlijk al enige dagen ruste- loos naar hebt uitgezien. wordt de inzet van deze puzzle. Begin 1957 met de pot te ver overen! (Van onze Parijse correspondent) Niet alleen op de Mont Blanc, maar ook in de Alpen aan de Frans- Italiaanse grens heeft zich een drama in sneeuw en ijs afgespeeld. Achten twintig alpinisten uit Nice zijn door een lawine overvallen. Drie van hen zijn omgekomen, twaalf werden ge wond, van wie twee ernstig. Dinsdagavond halfnegen werd voor het eerst alarm geslagen door een doodvermoeide aiptnist, die bij een elektrische centrale aanklopte. Het was de secretaris van de club Ski- Montagne, welker leden door een lawine bedolven waren. Hij vertelde, dat de groep van 28 man zondagmorgen uit het dal van Merveille was vertrokken. De oude jaarsnacht werd doorgebracht op 2200 meter hoogte. Bij de afdaling gebeur de de ramp. De secretaris liep vijf uur lang door een sneeuwmassa van 1.20 m. dikte om hulp te vragen. Door het ver breken der telefoonverbindingen is het nieuws pas gisteravond bekend geworden. Functionarissen van de Ver. Naties hebben verklaard, dat het onmoge lijk was om het stoffelijk overschot dat de Egyptenaren hun hadden overgedragen te identificeren als dat van de Britse luitenant Moorhouse, die door Egyptenaren ontvoerd en vermoord is. De Egyptische politie had in aan wezigheid van V.N.-officieren het stoffelijk overschot opgegraven op de begraafplaats van Port Said en vervolgens aan de V.N.functionarissen overgedragen. Een Zweedse arts en een Zweedse tandarts kwamen tot de conclusie dat het gebit niet in al le details overeenkwam met de door het Britse leger verstrekte gegevens. Het is echter niet bekend of dit be slist betekent dat het stoffelijk over schot niet dat van Moorhouse is. Hoe ongunstig dc tijd thans is voor een beklimming van dc Mont Blanc blijkt wel uit het feit, dat de twee beroemde Italiaanse Alpenkenners Walter Bon at t| cn Silvan o Gheser slechts met uiterste in spanning konden worden gered toen zij tijdens een poging om de top van de Mont Blanc te bereiken, in moei lijkheden kwamen. Zes dagen hebben, zij op de hel lingen van de Mont Blanc moeten doorbrengen. Expedities, uitgerust met zendertjes, en twee helikop ters waren nodig om hen te red den. Bonatti was, toen de redders hen bereikten, al volkomen uitgeput. Sil- vano Gheser was zo ernstig dcor be vriezing aangetast, dat hij niet meer kon spreken. Op de top van de Mont Blanc vroor het dertig graden. Op deze foto ziet u het. verroer van Gheser naar het dal. Hij is door zijn redders met een laag sneeuw bedekt om weer warmte in zijn lichaam te brengen. Advertentie i-M. De Bilt verwacht van donderdag avond tot vrijdagavond: Aanvankelijk opklaringen maar later van het westen uit opnieuw regen. Matige tot krachtige wind. tus sen west cr, zuid. Weinig verandering in temperatuur. Zon opk. ond. 8.50 16.14 Maaa opk. oud. 10.03 20.44

Het Vrije volk | 1957 | | pagina 2