Benzinecrisis drukt zwaar op Engeland WYBERT op Sumatra Bi Bijna heel Sumatra m Nederlandse kernploeg rijdt best in Hamar Mont Blanc Sun balm Sportforum behandelt voetbalpool Spreeuwenpraat Reeds jarenlang Het Vrije Vólk Glazenwassers in liclitkoker gestort: 1 dode Nog records in 25-meter-baden tot 1 mei Televisie via draadomroep 'i LUISTERTIPS annet van battel Tegenstellingen in Zweden Gilbert Bal Dank Dat wil wat zeggen! VERVOLG VAN PAG-1 9 Bescherm w Uw keel en voorkom verkoudheid met In, één nacht Uw handen gaaf en zacht PNI tuil aanblijven Gelogenstraft Filmbesprekingen voor NCRV-TV Gast. journalisten Bent Larsen dringt naar voren Russische atleten naar Engeland? ..Allemaal flauwe kul", schrijft de heer Van der P. uit Vlaar- dingen, die met deze hartige kwalificatie het algemeen nieuw- jaarshandjeschudden bedoelt. Waarom flauwekul? „Och Pie- ter, je kent de men sen amper en er zijn er bij die misschien je vijanden zyn. En verder: op 'n bedrijf gaan uren verloren met dat handjesge- ven. Uren, die pro- duktief gemaakt hadden kunnen wor den 'n Pittig probleempje zo aan liet be gin van het nieuwe jaar. Maar nee, Picter kan het met de heer Van der P. toch niet eens zijn. Inderdaad, briefschrijver, een hele boel mensen kennen u niet en u kent een heleboel mensen nauwelijks. En daar staat wellicht de man, die eigen lijk jaloers is op uw baantje. En een eind verderop zien we de collega waar u wei eens moeilijkheden mee hebt gehad. Ja. er zijn een dozijn personen, waarvan u wellicht denkt- „Nee. die hand van jou kan ik mis sen. Die goede wensen zijn larie." Maar toch Is het niet goed, dat wy één keer per jaar nu eens niet aan al die pro blemen en probleempjes denken. Is het eigeniyk niet prettig, dat we eens per jaar elkaar de hand kunnen drukken om elkaar het allerbeste voor de komende twaalf maanden toe te wensen. Want weet u, mijn heer Van der P.. zo'n twaalf maan den vormen bij elkaar een vrü lange periode waarin heel wat kan gebeu ren. U en uw boze collega hebben samen de adem ingehouden by de moeiiykheden rond het Suezkanaal. En stelt u voor. dat die moeilijkhe den tot een uitbarsting hadden ge leid. Dan waren die probleempjes op uw bedrijf weggevallen in de grote chaos van het wereldgebeuren. Het „Veel heil en zegen" van 1956 zou dan een grote farce zijn geworden. Goed. het is gelukkig allemaal an ders gelopen. En wy hopen dat het in dit jaar ook allemaal anders loopt in het belang van u en uw kinderen en van,* collega en kinderen, wy be zegelen dat op die eerste dag van het nieuwe jaar met een flinke, welge meende handdruk. Flauwekul? Och, mijnheer Van der P., er wordt op dit ondermaanse zo vaak het woord „flauwekul" ge bruikt, wanneer men eigeniyk een gevoel van valse schaamte heeft. Het staat u.uiteraard vrij om niet naar vrienden en collega's te gaan om hun de hand te drukken, maar laat hen die er prijs op stellen, in hun waar de. En is 't eigenlijk geen prettige er varing, wanneer iemand met uitge stoken hand op u toe komt? Wij moesten in deze wereld veel meer uitgestoken handen zien. Gilbert Laurant Gilbert, een veertienjarige jonge- vian uit de Zwitserse stad Lausanne teen prachtige stad vindt Picter) heeft een brief geschreven „A la re daction du plus grand journal dc Rotterdam", aan de redactie van dc grootste krant, in Rotterdam. Die brief is bezorgt bij Het. Vrije Volk Gilbert heeft een vriendelijk ver zoek, Hij zou graag corresponderen met een jongen of meisje van zijn leeftijd. De correspondentie zal dan in 't_Frans moeten geschieden, want Gilbert spreekt geen Hollands. Voor jeugdige middelbare scholieren kan dit een plezierige briefwisseling wor den. Wie er belangstelling voor heeft ka.n van. Florine het adres van Gil bert krijgen. „Het werk van onze blindenver- eniging bij voortduring in uw be langstelling aanbevelend", schrijft de heer W. Vermeulen aan het eind van zijn brief Ja, voorzitter, Pieter heeft die be langstelling van de centenvereniging voor blinden „Steunt ons Streven", anno 1869.En ik hoop. dat de le zers deze interesse ook zullen hebben. Men kan die belangstelling tonen door zaterdagavond 12 januari in ge bouw Spes aan de Dordtsestraatweg een cabaretavond met bal bij te wo nen. Het festyn wordt verzorgd door het cabaretgezelschap „Ahoy" met medewerking van 't dansorkest „Des Rodeurs". Kaarten zijn o.m. te be stellen bij het kantoor van de cen- tenverenigine, Slotlaan 31 en telefo nisch onder nummer 28121. De opbrengst is natüürlyk bestemd voor het werk onder de blinden. En ten slotte een dankbrief van de staf leider van het opvangcentrum voor Hongaarse vluchtelingen „Kas teel Staverden" te Elspeet. De spreeuwenlezers hebben voor een half dozijn violen gezorgd. Enkele violen zijn in het kasteel gebleven, de rest is ter beschikking gesteld van de Nederlandse Federatie voor Vluch telingenhulp, die voor verdere distri butie zal zorgen. Hiermee is dan een streep gezet onder een kleine maar niettemin zeer gslaagde actie. Har telijk dank. Aanbod Voor deze dag noteerden wl] de vol gende aanbiedingen in ons Boek der Bijdragen: twee fauteuils van Van D. van de Dordtsestraatweg: een tweeper soons bed (bestemd) van B. uit de Burg. Van. Slijpciann en drie matrassen, kle ding en schoenen van B. uit de Hynclnth- straat. Kleding schoenen en pantoffels kregen wij van M. uit de De Jagerstraat: kleding en schoenen van V. van de Ma- thenesserlaan; een stofzuiger (bestemd) van S. van de Hesselkamp en een drie- pits gasstel (bestemd) van Van R. uit de Jachthuisstraat. Jennie B. stuurde ons 1100 slgarebandjcs en 125 postzegels. De sprecuwenpot werd verrijkt met guldens van K. van de Josephlaan en van een onbekende. Onze hartelijke dank. Verlies Mejuffrouw Vuljk. VVcidehof 48, ver loor tussen huis en Korte Schoonderioo- straat een zwart leren moterwant. Mevr. Van Haren. Adrlen Mildersstraat 26. heeft op de 2e Kerstdag tussen buis en WoelwiJKstraat een gouden armband horloge verloren. De heer Klaassen, Itie- derstraat 21. is op 25 december een witte wollen sjaal kwijtgeraakt tussen de Groene Ililledijk en de Lindtstraat. Rob Engelfriet. Burg. Baumanniaon 89b, Overschle, heeft een beige school tas, waarin zijn mulo-boeken, verloren. De heer Macor, Hlldegnrdlssrraat 6b. miste 21 december in het centrum zijn grijze glacé handschoen. Vondst De heer Polet. Mijnshercnlaan 14. op de Westzeedijk een gebreide hcrenhand- achoen: Krijn Wanver. Isaac Hubert- straat 9/lc. 29 december omgeving Slaak een zakmes: de heer De Heer. Paradijs- laan 112. op 24 december op de Vllet- hade een bruine glacé herenhandsehoen: de heer Ekelmaos, le Balsemienstraat 8c, omgeving Polderlaan, een wit wollen mclsjcsmuts. Dierenrijk Mevrouw Den Otter, Brusscstraat I5c, telef. 118128. verzorgt sinds enkele dagen een. flinke kater. Zij vond hem in dc Joh, de Meesterstraat, waar hij ver moedelijk werd aangereden. Wie ls d? eigenaar? Lla Dijk. Schiedamsedljk 73e. tel. 112283 bracht zaterdag een grote Duitse herder mee naar huis. HIJ liep met haar mee van. de Westblaak af. Waar hoort hij thuis? PIETER 6PREEUW. ligt onze krant met zijn abonnementencijfers veruit aan dc spits van alle Nederlandse dagbladen. Méér zegt echter nog dat onze lezers- schare voortdurend blijft groeien, dank zij de medewerking van vele lezers. Hebt u al een abonnee gewonnen zoor de grootste krant van Neder land? Voor Uw moeite stellen wij een aardige verrassing in het voor- utzicht, nl. keuze uit ién ex. Paulus de Boskabouter of 'cn ex. Kruis-of-Munt-puzzelboek. De grootste krant van Nederland BA IVF Gelieve in te schrijven als week/kwartaal v/ i 1 abonnee op Het Vrije Volk Naam: Adres: Woonplaats: Deze nieuwe abonnee is aangebracht door: Naam: Adres: Woonplaats: die hiervoor als attentie gaarne na 6 weken zal ontvangen: één ex. Paulus de Boskabouter of één ex. Kruis-of-Munt-puzzelboek, Geef deze bon mee aan een onzer bezorgers of zend hem aan een der kantoren van Het Vrije Volk. (Van onze Londense correspondent) De benzinecrisis in Engeland heeft ernstige vormen aangenomen. De expediteurs die lange afstanden rijden, hebben nog slechts tot en met het weekeinde benzine. ïn de meubelindustrie wordt werkloosheid merkbaar cn in de auto-industrie worden talrijke arbeiders ontslagen. Zondag klauterde hij onder niet al te slechte omstandigheden met een groep Parijse alpinisten naar boven. Uit eei verkeerde manoeuvre vaneen vliegtuig maakte hy op. dat de Frans man en de Belg al overleden waren. Hij keerde terug, maar toen bleek, dat er een helikopter was gevallen en dat de twee man nog leefden. Omdat de Parijse gidsen te ver moeid waren, trok lLonel Terray er andermaal op uit, ditmaal met r.ieer ervaren Zwitserse gidsen. Men klom 's nachts door, om de verloren tyd in te halen. Drie Zwitsers konden de ge forceerde beklimming niet bijhouden en blev cnachter. Terray maakte zich over hen niet bijzonder ongerust, want een van hen had een koplamp: maar de lamp begaf het en het drie tal bleef voor goed achter. Terray en vier gidsen bleven klimmen tot een volgende schuil hut, waar zij overnachtten. Daar bleek, dat zy een bijna niet te ver geven fout hadden begaan: geen van de vyf was roker en dus had niemand lucifers bij zich. Er was geen vuur om de doorweekte kleren te drogen. Eenvan de vyf werd om vijf minuten over twaalf wak ker, keek op zijn horloge en zag. dat het nieuwjaar was. Niemand zei een woord. Geen nieuwjaars wens kwam over de lippen. Inmiddels nam de storm toe. Iedere verdere reddingspoging moest worden opgegeven. Terray keerde terug met wrok in zijn hart. Tragisch Dc situatie begon overigens ook tragisch te word envoor de acht alpi nisten, die nog hoger dan Vincenaon en Henrv, op 4200 m. zaten opgeslo ten in de berghut Vailot. Het waren vier gidsen cn de vier inzittenden van dc verongelukte helikopter, die inmiddels zijn gered. Vincendon cn Henrv liggen in drie slaapzakken. Vandaag zal. men we ten, mits het weer goed blijft, of zij nog leven of hun waagstuk mei de dood hebben bekocht. Het ministerie van Brandstoffen heeft tot nu toe twee miljoen verzoe ken om extra-toewijzingen van ben zine gecontroleerd, maar het heeft nog geen extra-bonnen uitgereikt. Wel zijn in het begin van de crisis noodtoewijzingen verstrekt, maar deze beginnen op te raken'. Honderdduizenden automobilisten gebruiken gewoon hun basis-rant soen van 320 km per maand op. Deze rantsoenen zyn uitgereikt voor vier maanden, zodat automo bilisten, die op hun extra-toewij zing wachten, nu reeds hun bon nen voor februari en maart opma ken. Nog een moeilijkheid is, dat het zelfde document, dat by de plaatse lijke kantoren van het ministerie van Brandstoffen moest worden ingele verd om extra-bonnen te krijgen, te vens moet worden voorgelegd aan de provinciale autoriteiten voor vernieu wing'van de wegenbelasting. De poli tie zal weliswaar tot 14 januari ge duld tonen, maar de politierechters kunnen, als zij dit willen, zich aan de wet houden en zware boetes op leggen. De expediteurs beweren, dat de samenwerking tussen het ministerie van Verkeer en dat van Brandstoffen onvoldoende is en dat de handel en de industrie daar de dupe van wor den. Door een misverstand hebben bo vendien dc Britse huisvrouwen giste- réh geprobeerd zoveel mogelijk petro leum te kopen. Zodra nl. de BBC in de nieuwsberichten meedeelde, dat' petroleum in Egypte op öe bon zou gaan, begrepen honderdduizenden niet, dat het om Egypte ging. Zij lie ten al hun petroieumkannen vullen, zodat er een ernstig tekort ontstond. Om de vervoerscrisis ietwat te ver lichten, zullen mensen, die hun werk anders moeilijk kunnen bereiken, een extra-toewijzing krijgen om per auto of motorfiets naar hun. werk te kun nen gaan, op voorwaarde, dat zij daarvoor ten minste 240 km per maand moeten rijden en bereid zijn hun buren een lift te geven. Advertentie I.M. Drie glazenwassers, die op ver schillende afstand van elkaar op een 20 meter hoge hangende ladder hun werkzaamheden verrichtten in een liftkoker van het telecommunicatie- gebouw van de N.Z. Voorburgwal te Amsterdam, zijn gistermiddag naar beneden gestort en op een glazen bovenlicht terechtgekomen. De 29- jarigc C, H. van E. was op slag dood. Zijn twee collega's, die beiden met verwondingen naar het Binnengast huis werden vervoerd, konden later naar huis terugkeren. De politie vermoedt, dat toen de mannen op de ladder stonden, zij getracht hebben deze met korte ruk jes te verplaatsen. Advertentie I.M. Dc internationale zwemfcdcraiie, de FINA. heeft in afwijking van een eerder genomen besluit, meegedeeld, dat de onlangs genomen beslissing om van 1 januari 1057 af alleen nog wereldrecords te erkennen die in een 59 meter- of 55 yards-bad zijn ge maakt, is herzien. Deze bepaling zal nu 1 mei van kracht worden. Het Ss namelijk gebleken dat de FINA niet tijdig gereed kon zijr. met de nieuwe bepalingen en de samen stelling van de nieuwe wereldrecord- lijsten Ditzelfde geldt voor de Euro pese federatie, de LEN. die zich voor wat betreft de beslissing aangaande de Europese Tccords voor het grootste deel aari de grondslagen van de FINA zal houden Ten gevolge van het verschuiven van de termijn zal de FINA nog alle recordtijden erkennen die lot 1 mei worden gemaakt in bassins van 25 meter of 25 yards voor wat betreft de nummers die daarvoor in aanmer king komen. Deze drie officieren van het' In donesische leger zijn de laatste tijd in het nieuws. Twee van hen grepen naar de macht in Noord- cn Mid- den-Sumatra.De derde werd naar Sumatra gestuurd om het gezag van de regering in Djakarta te herstellen. Links ziet u kolonel M aloe din Simbolon, een Christen, die een Nederlandse opvoeding genoot cn door de Japannezcn tot officier werd opgeleid. Hij behoort tot de Chris telijke Toba-Bataks Zijn staatsgreep in Naard-Suma-! tra vond enkele dagen later een ver-1 volg in het optreden van luitenant.- kolonel Achmad Hoessein in' Midden-Sumatra. Hoessein!midden), die bekend is geworden onder de bij naam 'De Tijger', geniet een 'grote verering bij de stammen, van Mid den-Sumatra, ook al door zijn hou ding in het Indonesische streven naar onafhankelijkheid. Hij is een overtuigd Mohammedaan en kan daardoor rekenen op de steun van de gehele bevolking. Veel minder is bekend over luite nant-kolonel Gintfg (rechts) die het gezag van Djakarta op Sumatra moet herstellen en volgens zijn me dedelingen kolonel Simbolon heeft afgezet. Overste Ginting behoort tot de stam van de Karo-Bataks, die de eeuwige vijanden van dc Toba's de stam van kolonel Simbolon zijn. In 1955 nog vermoordden de\ Karo's honderd Toba-Batakkers in een overval. Overste Ginting diendeI tijdens de tweedt Wereldoorlog in het leger van Japan. De militaire rebellen op Sumatra hebben op vrijwel het ge hele eiland, dat het grootste en het rijkste van Indonesië is, de macht in handen, zo meldt Reuter uit Djakarta. Slechts in Medan cn omgeving geldt het gezag van kolonel Gin ting, die door de regering te Djakarta naar Midden- en N'oord- Sumatra is gestuurd om de door kolonel Simbolon cn kolonel Ahmed Hoessein ontketende militaire opstand te onderdrukken. Dit is het enige duidelijke bericht, dat gisteren over de toestand in In donesië is bekend geworden. Een communiqué, eveneens gisteren gepubliceerd door het Indonesische ministerie van Voorlichting, beves tigde slechts wat al 24 uur tevoren bekend was geworden over erken ning van het gezag op Sumatra dooi de commandanten der vier verschil lende regimenten. Dit komt erop neer. dat slechts de commandant van het tweede regiment het gezag erkent van kolonel Gin ting. Het eerste, het derde en het vierde regiment weigeren Gintings gezag te erkennen, maar het eerste en het derde blyven wel trouw aan de regering van Djakarta en de chef-staf van het leger, Nasoetion. Reuter meldt verder nog uil Dja- De problemen om de voetbalpool zullen op vrijdag 18 januari worden behandeld door een 'Sportforum' tij dens een bijeenkomst in het Insti tuut voor de Tropen tc Amsterdam. Het lorum zal worden gepresideerd door dr. C. Spoelder, Leden zijn: mr. P. A. Blaisse. lid van de pool-commis- sie van de KNVB, G. Kruyver.' lid van het hoofdbestuur van de KNVB, dr. Tb. W, van Veen. adj. hoofdredacteur Het Vrije Volk, mevr. M. Verdenius, J. C. Tetzner, P. M. Beyerbergen van Henegouwen. J. de Troye en P. Bak ker. karta, dat de onstabiele politieke toe stand, ondanks de gevaren op Sumatra, nog wel maanden kan aan houden. De nationalistische partij PNI van premier Sastroamidjojo is van me ning, dat zelfs als de merendeels door Sumatranen geleide Masjoemi-party de regering verlaat, deze aan het be wind kan blijven. Beide partyen hebben vyf zetels in het coalitie kabinet. De PNI meent dat dit mo gelijk is als de communisten haar steunen. Bovendien hoopt zij. dat de regering de steun zal behouden van de orthdox-mohammedaanse Nah- datoel Oclama, die de andere vyf regeringszeteis bezet. De PNI, die merendeels door Ja vanen wordt geleid, wil. dat dc an dere partijen het kabinet in ieder geval zullen blyven steunen totdat het parlement op 21 januari bijeen komt. Maar' de gematigde mohamme daanse Masjoemi-partij wenst ont binding van de regering en vor ming van een zakenkabinet onder de afgetreden vice-president Mo hammed H a 11 a, de in heel In donesië bekendste pcrsoonlykheid uit Sumatra. Naar verluidt zullen president Soekarno en Hatta bin nenkort met elkaar de toestand bespreken. Intussen heeft het parlement be sloten drie missier naar Noord-, Mid den- en Zuid-Sumatra te zenden ter bestudering van de toestand aldaar. Volgens het Indonesische persbu reau PIA heeft president Soekarno kolonel Simbolon naar Djakarta ontboden. Simbolon en de zijnen hebben een week de tijd gekregen. Mochten zij wegblyven, dan zulien zij als deserteurs worden beschouwd. Men neemt, aan, aldus PIA, dat Sim bolon aan de oproep gehoor zal geven. Samen met de man, waarvan men zegt dat hij haar man wordt, de Italiaan Walter Chiari, treedt de Amerikaanse filmster Ava Gardner 0]> in de MGM-jilm „The little hut" die in Italië ge maakt wordt. Enkele dagen gele den kondigde Chiari aan, dat hij Ava ten huwelijk zou vragen zo- dar haar scheiding van Frank Sinatra een feit zou zijn. (Van onze parlementsredactiej Het Dr, Neher-laboratorium van PTT te Leidsehendam on derzoekt thans, of de bestaan de netten van de draadomroep te gebruiken zijn voor het doorgeven van televisiepro gramma's. De proeven die tot dusverre zijn genomen en die voorlopig zullen worden voortgezet, wekken gunstige verwachtingen. Dit heeft ir. J. D. H. v. d. Toom, directeur-generaal van PTT, woensdagmorgen op een nieuwjaars bijeenkomst van PTT in Den Haag meegedeeld. Hij gaf een overzicht van de groei van het bedrijf dat in 1956 door ongeveer 5000 personeelsleden is verlaten en vooral van de tele- J loondienst. Zo zijn in 1956 819 mil- j joen lokale telefoongesprekken j (in 1955 815,6 miljoen), 303 miljoen i interlokale (261.5 miljoen in 1955) en 6,5 miljoen internationale <5,83 mil- joen in 1955) gevoerd. Het aantal aanvragen voor tele- foonaansluiting is inmiddels van 38.300 in de eerste helft van 1956 tot ruim 55.000 gestegen. Verwacht wordt, dat dit aantal in 1957 tot 70.000 zal oplopen, ondanks dat dit jaar ongeveer 30.000 nieuwe verbin dingen tot stand zijn gebracht. Thans worden de telefoonannslui- tingen in de eerste plaats toegekend aan hen, die deze het meest nodig hebben en niet aan hen. die er het j langst op wachten. Het schijnt, dat PTT in de toekomst nog meer dan tot dusverre wil voorkomen, dat aan- I vragers die een telefoonaansluiting niet dringend nodig hebben, telefoon krijgen. Want in het kader van de beperking der overheidsinvesterin gen zal ook de PTT in 1957 ten be hoeve van de telefonie slechts in be perkte mate kunnen investeren. Hoewel liet door sutton Vane geschreven toneelstuk 'Outward Bound' (Uitvaart) specifiek een stuk is voor een vertolking op de plan ken en het statische gege ven, waaraan elke actie ontbreekt, weinig geschikt lijkt voor een televisie-ver toning, heeft Kees van Icrsel niettemin aile bange vermoedens gelogenstraft. Hij presenteerde dit mys teriestuk, dat de mens in een episode tussen leven en dood confronteert met zijn voortbestaan in de eeuwig heid, in een voortreffelijke regie. De schrijver kan de uitbeelding van zijn bedoe lingen nauwelijks beter hebben gewenst. Zo werd deze televisie- vertoning een knappe, boei ende en bijna adembene mende uitzending, die niet in de laatste plaats werd {edrageu door de wijze waarop vrijwel zonder uit- rondering de acteurs en actrices zich kweten van rum taak bij liet uitbeelden van een aantal bijzonder astige- en subtiele karak terrollen. Vooral Henk van Ulsen, Ton Lensink, Herbert Joeks. ion ja Brill, Sieto Hoving m Loudi Nijhoff waren ivertuigend in hun voor- iracht. Nagenoeg op een ijn in hun iets minder op ie voorgrond tredende rei en stonden de prestaties an Rob Milton en Hans 'iemeijer. In haast elke scèn?. roefde men voortdurend 'e vaste hand van de regis- eur, die ondanks de ge- nge mogelijkheden een uneraregie voerde, die de ccenten oo d« juiste taatsen legde.- 1 Ook de plannen van dc NCRV-lelcvisicsectic voor dc maaudagavondprogram- ma-'s, die in februari star ten, staan nu in grote lyneu vast. Het is onder meer de bedoeling in deze uitzendingen een filmbe spreking op te nemen onder de titel 'Filmkader'. Voorts staat een serie documentaries over uiteen lopende onderwerpen op stapel. Voor de eerste NCRV-maandagavond (11 februari) is tot onderwerp van een dezer documentai res gekozen de geschiedenis van speeldoosjes, buikor gels en pierementen. Aan deze uitzending werkt mee de bekende Amsterdamse orgelkenner Romke de Waard. Het is de beddeiing, dat het fraaie orgel van Stads- ontspanning Utrecht naai de studio in Bussuni wordt vervoerd om er voor de televisiecamera's e.en num mertje weg te geven. WIM VAN HALM ELKE VRIJDAG, met ingang van 11 januari, zal de VARA in samenicerking met het NVV een nieuwe rubriek uitzenden: 'De puntjes op de i' Witn van Halm zal daarin geregeld spreken en nu en dan ook vraaggesprekken voor de microfoon voeren. EVELYN ROTHWELL is de soliste in het concert voor iiobo en orkest van Cimarosa (beiv. Benjamin), dat vanavond om vijf over acht wordt uitgevoerd in een concert door het Om- roepkamerorkest o.l.v. R -e- lof Krol. 'STRUENSEE' is de ti tel van éen historisch hoor spel naar gegevens uit de roman van Robert Neu mann door Anna van Gogh- Kaulbach. Het wordt uit gezonden vanavond om ne gen uur. ERIC BRUCE bespeelt het theaterorgel in de Ju bilee Chappell. Vrijdag ochtend om elf uur worden de luisteraars voor dit pro gramma aangesloten met de BBC. DIT IS UW LEVEN', de jl. zaterdagavond ge starte nieuwe Showboat- rubriek, wordt vrijdag ochtend om vijf voor half twaalf her-uitgezonden. EEN VAN DE GASTEN in Pi Sc-jieffers televisie- rubriek 'Pas geperst' in het programma van aanstaan de zaterdagavond zal zijn Isolde Ahlgritnm uit We nen, de beroemde Bach- vertolkster op clavecihibel. Vier leden van dc redac tie van 'Fameuze flitscn'- leerlingcn van middelbare scholen, die in de Amster damse editie van Het Vrije Volk Het Famos-ioernooi hebben verslagen, waren gistermiddag te gast in het V ARA-programma 'De draaideur'. Het was een geïmproviseerde uilzen ding, want pas 's ochtends was het idee opgekomen de jeugdige journalisten voor dc microjoon te halen. Jan Dassen zette met het vier tal snel een paar punten op papier. Nog geen half uur later ging het pro gramma rechtstreeks dc ether in. Koos je Kielich. Johan de Haan. Vincent Prange en Jan Nagel toonden zich al even slagvaardig in het spreken als in het schrij ven. Het Famos-toernooi is een in Amsterdam zeei populaire krachtmeting van de leerlingen der mid delbare scholen op allerlei gebied. Men houdt wed strijden in allerlei takken van sport, maar ook in toneelspelen, declameren en andere uitingen van kunst. Het toernooi wordl altyd in de kerstvakantit gehouden en dat een groer jongelui zelf het in Hei Vrije Volk verslaat, is ook al een traditie aan hel worden. beeft voor de VARA cei senehoorspel geschreven getiteld 'De Limobiel'. Vooj de jeugd van 8 tot 80 jaaj zal deze serie onder regit van Jan C. Hubert worder uitgezonden op de zondag middagen. De Limobiel een verhaal vol spannend* avonturen, gewijd aan eer uitvinding, die zeer yer- strekkende gevolgen heeft Klaas Schenk, die enkele dagen geleden naxr Hamar vertrok om de leiding van de Nederlandse kernploeg op zich tc nemen, heeft onze schaat senrijders daar in een uitstekende vorm aangetroffen. AI in de eerste officiële wedstrijd verbeterden, met uitzondering van Kees Broekman en Wim dc Graaff, al onze landgenoten hun persoonlijke records. Woensdagavond werden de junior- kampioenschapppen van de kring Ha mar verreden en onze landgenoten kregen toestemming om ook in deze wedstijden te starten. Het ijs was uit stekend. het kwik bleef negen graden onder het vriespunt en er stond slechts een licht windje over de baan. Het programma bestond uit een wed strijd over 5000 meter, die een ver rassing voor de Nederlandse ploeg op leverde. Wim de Graaff, had als tegenstan der Jan l'csman geloot, die nooit sneller ivas geweest dan 8 40,2. Een onverwachte felle strijd werd door beide rijders geleverd, die weliswaar door De Graaff werd gewonnen met 8.25 sec., maar waarbij Fesman niet ver achterbleef met 8.26,1. Op de derde plaats volgde Jeen van den Berg met 8 min 28,1 sec., (zijn snelste tijd in Noorwegen bedroeg tot nu toe 8 min. 37.3 sec.) terwijs Kees Broekman, die dit jaar nog te weinig op het ijs heeft gestaan, vier de werd met 8.34.1. Daarna volgden Jan Koeleman met 8.37.4 (oud persoonlijk record 8.44,6), Vogels met 8.40,1 (8.56.0) en Kees Jan Kroon met 8.44,5 (8.55,8). De coach van de Nederlandse kern ploeg heeft een uitnodiging ontvan gen om ook enkeie van zijn rijders te laten starten in internationale wed-' strijden, die zaterdag en zondag in Horten worden gehouden. Waar schijnlijk zullen hiervoor worden aan gewezen Wim de Graaff, Jan Pes- man, Jeen van den Berg en Jan Koe leman. Dinsdag is slechts een party van de vijfde ronde van het internatio nale schaaktoernooi in Hastings be ëindigd. Bent Larsen (Denemarken) won van de jonge Britse speler Jonathan Penrose. De overige par tijen werden afgebroken. De stand was dinsdagavond: O'Kelly de Galway, Belrie en Lar sen 3J pnt,; Olaffson, IJsland, Ho- Gligoric, Zuidslavië 3; Szabo, Hon garije en Clarke, Engeland 2: Alexander, Engeland en Horsemam Engeland IJ; en Toran, Spanje en Penrose j. Bij zijn aankomst te Oslo heeft Klaas Schenk nog besprekingen, ge voerd met de organisatoren van de Europese kampioenschappen. Hierbij kwam Schenk met de suggestie bij de kampioenschappen het ceremonieel te beperken cn de vlaggcnplechtig- hcid cn het spelen van de volkslie deren achterwege te laten De Noren toonden begrip voor liet voorstel en zeiden onze landgenoot dat zij deze suggestie zeer zeker in overweging zullen nemen. O O De Zweedse skibond is lot dc con clusie gekomen dat deelneming van Russen aan de van 8 tot 10 februari te Stockholm te houden skiwedstrij den onder de huidige omstandighe den ongelegen zou komen. Dit zal aan de Russen worden meegedeeld. Een voorstel, om hen voor de wed strijden van liet volgende jaar uit te nodigen, komt later in deze maand in behandeling. (Wij herinneren eraan, dat het besluit van de Zweedse Skibond een tegenstelling vormt met het bestuit van de Zweedse Schaatsenrijders- bond. De schaatsenrijders hebben nl. besloten de landemvedstrijden Zwe den—Rusland. en Rusland—Zweden tol 1958 uit te stellen, doch de Rus-t sen wel als deelnemers toe ie laten eau de wereldkampioenschappen, die op 16 cn 17 februari te Oestersund in. Zweden worden gehouden. - Red. UW), Er is sprake van dat Rusland aanslaande zomer een atletiekploeg naar Engeland zal zenden. De En gelse teammanager Jack Crump be vestigde dat hieromtrent op het ogenblik tussen de Engelsen en de Russen onderhandelingen worden gevoerd, aldus Associated Press.

Het Vrije volk | 1957 | | pagina 4