I Golden Fiction Dulles: plan-Eisenhower lioudt communisten uit olier i ke landen I Proeven met nieuw middel tegen kanker tï&tW m Politie zou wachten op vergadering KNVB :é*mm Onder ons gezegd.. PHILIPS Pas per se op met Pas Geperst D Spreeuwenpraat Britten in actie tegen invallers uit Jemen Commentaar Militair elftal tegen BW Eén dode bij treinramp in Engeland HET VRIJE VOLK DINSDAG 8 JANUARI 1957 Tanden PAGINA 3 Boekhouden maai »PhotoflüX«Vfj 25 ct Geheet nieuwe weg dobby stof Jr N02r geen ingrijpen in voetbalpools: tE VIJF Nederlandse omroepverenigingen laten noch in hun radio-, noch in hun te levisieprogramma's reclame toe. Greeije durft en kan zingen Prettige kennismaking Toonder Geesink en „Geachte familie Staat u ons toe u een in alle opzich ten gelukkig nieuw jaar toe te wensen? Sat de klok op uw schoorsteen vele ge lukkige uren moge aanwijzen - uren, waarin het u gege ven moge zijn te ge nieten van succes sen op persoonlijk en zakelijk terrein; van u zelf, uw gezin; van anderen, die u na staan Se laatste dagen van het jaar staan in Nederland in het teken van de huiselijkheid. Se kerstboom die in volte glorie m talloze huiskamers flonkert...de stemmingsvolle ge- tuiden. welke op oudejaarsavond tot ver na .1hoorbaar blijven.... de }<un"° „Doorsnee" viert haar" feesten muts, in familiekring, als verper soonlijking van het spreekwoord „zoals het klokje thuis tikt, tikt het nergens Een treffende nieuwjaarswens vindt u niet? Verbaasde Rotterdam mers vonden deze brief op nieuw jaarsmorgen in hun bus. Een van die Rotterdammers is de heer G H uit de Duizendschoonstraat, die' zo vriendelijk was ons het epistel toe te sturen. Immers bij de nieuwjaars wens alleen is het niet gebleven. Er staat méér in die brief dan „zoals het klokje thuis tikt. tikt het ner gens." We lezen verder: „Wij hebben ook zo'n klok. Wij hebben hem al jaren, Het enige, waarin hij zich van de uwe onder scheidt is dat wij er nog geen eigen schoorsteenmantel voor hébben kun nen vinden. Daar wij jong zijn én optimistisch sjouwen wij hem met ons mee. over al waar wij naar toe gaan. Want eens zal de dag komen dat wij de mensen tegenkomen, die tegen ons zeggen: „Wij weten die schoorsteen mantel voor jullie twee". Alleen, ron der medewerking klaren we het in dezen niet Zou het.kan het mogelijk zijn. is er., in uio huis..? Wij durven het haast niet te vra gen, maar we moeten wel, omdat wc er anders zeker niet komenEn èr- gens moeten er toch een paar ka mers zijn, waarin wij ons leven kmv nen begl£sen. Schuilt ons geluk bij u? Of bij iemand die u kent? Misschien kunt u ons een tip ge ven? Al is het nog zo vaag, wij zijn dankbaar voor elke medewerking Deze gestencilde brief, verlucht met een alleraardigst tekeningetje is opgemaakt door Joop van Olst. tandtechnicus. en Annie Hoekstra stenotypiste, die graag willen trou wen, geen woonruimte hebben en met de iiulp van enkele familieleden enige duizenden exemplaren van deze brief in verschillende wijken van Rotterdam hebben verspreid. In de oudejaarsnacht, terwijl u bij olie bollen en een glas-van-het-een-en- ander om de klok zat. Pieter vindt het een originele brief en daarom heb ik hem hele maal in. de spreeuwenpraat gezet. En ik hoop dat Joop en Annie in dit jaar eindelijk een schoorsteenman tel zullen vinden. Want, zeg nou zelf. 't is deksels onplezierig om ai- tijd met een klok onder de arm te lopen Tanden trekken is een vervelende zaak. Als 't pas gebeurd is, lijkt je mond zo leeg en een lege mond toon je niet graag aan je medemensen. Goed, moeder had haar tanden la ten trekken. En met lege mond zat ze in de tram. Tegen haar dochtertje had ze gezegd: „Vraag jij nu aan de conducteur een overstapje, want ik vind het vervelend dat ik geen tan den heb Zei het dochtertje in zeer volle tram tot conducteur,frlag ik een overstapje van u. Mijn moeder heeft haar tanden laten trekken". De tram genóót! Moeder niet. Advertentie IJU. Ander dochtertje. Staat met moe der in Messen- en vorkemvinkel om aanvulling voor de cassette te kopen. De koop wordt gesloten, waarna dochtertje lot vreugde van alle klan ten opmerkte„Mama, heb je nu al les voor je korset?" Ergens in Rotterdam woont een spreeuwenlezer, die door oen ver lamming in de benen nu ai ander half jaar invalide is en zich uiterst moeilijk en dan nog alleen gelijk vloers kan voortbewegen. Omdat hij met zjjn gezin op een bovenver dieping woont, is hij in die anderhalf jaar maar één keer buiten ge weest Deze man is sinds twee maanden bezig met een schriftelijke cursus boekhouden. Hij vraagt „Wie is er genegen om mij enige mondelinge uitleg bü de cursus te geven?" Pie ter voegt eraan toe: Uiteraard be langeloos. want man en vrouw heb ben toch al moeite genoeg om de touwtjes aan elkaar te knopen. Aanbod Voor vandaag schreven wij de volgende aanbiedingen in ons Boek der Bijdragen: een tweepersoons ledikant (best-rads van Van V uit, de Jacob Catsstraat. een tweepersoons spiraal (bestemd) van S. uit de Beverstraat en een kinderled!» kantje van A. van de Terbregseweg. Wij ontvingen weer verscheidene bedden: een eenpersoons (bestemd! van een on - aeStenüc. een tweepersoons (bestemd) vrtj De R. uit de Wleriiigerstraat en een tweepersoons bed (bestemd) met kus-, eens voor een Libertystoel van B. va:)gh de Olmendaal. Capsules kregen wij var, .K. uit de Pieretstraat. van S. te Gorkum en van s. van de Sophiaknde, Reisbon- r-en van T. van de Beukendaal en van J Onze hartelijke dank. Verlies Rond de jaarwisseling zijn er vele handschoenen verloren. De gedupeerden waren: de heer H. J. Beekman. Flnse- straat 33. bij het vuurwerk In de ita- Uaansestraat zijn bruine glacé hand schoen, wed. Sloot, Blekerslaan S3, een grijze rundschoen tussen de Lijnbaan en tic Coolsingpl; een lichtblauwe kinder handschoen door mevr. Tugtjens. Groen van Prinstererstraat 43b. tuss-n Noor- dcrhavenltade en huis; A. J. Saliko. HU- leviiet 33b, eveneens een kinderhand- schoentje verloren op 29 dec. tussen Hil- leviiet en Loofdakscraat. Een rode wollen handschoen is het dochtertje van de heer Kranendonk. Slaghekstraat 5Su, kwijtgeraakt tussen het Sulderzieken- huis en het Coiosseum-theatcr. ZIJ heeft gebruik oem&akt van lijn 3. MeJ. Hultema. Hol.'anüscstraat 80a. miste Woensdag in of bij de Maastunnel een wit plastic toiiettasje. Mevrouw De Haas. Lokkerstraat 2. verloor op Nieuw jaarsdag in de Meekrapstraat of Boude- wijnstraat een oorbel met rood steentje. De heer Daalhuizen. Dirk Muijsstrant 26. ging 7 januari op zijn fiets van de Mlcldellar.dstrant naar de HillevUet. On derweg verloor hij een pakje met heren- stoffen. Dierenrijk Op 28 december is de witte kater (met een blauw en een groen oog) van de heer Van Dalsen. Smitshoekseweg 213. •weggelopen. De heer Duvlgneau. Strevels- •weg 120, zoekt een klein roodbruin hondje met kort haar en vier witte voetjes. Het hondje- luistert naar tie naam ftobbte en liep —weg ln de om geving van de Speelweide. PIETER SPREEUW Ecu gulden genieting mor ilü cent Britse vliegtuigen zijn in liet pro tectoraat Aden opgetreden tegen 'in vallers uit Jemen' het aangrenzende Arabische koninkrijk, zo lieeft het Britse ministerie van Koloniën mee gedeeld. Ontkend werd, dat de vliegtuigen het gebied van Jemen zelf hebben aangevallen en steden m dit gebied met brand- en brisantbommen heb ben bestookt, zoals de legatie van Jemen in Bonn had verklaard. In Caïro heeft Taleb, de zaak gelastigde van Jemen, president Nasser' op de hoogte gebracht van wat hij noemde de 'Britse samen zwering' on) delen van 'Jemen militair te bezetten. Volgens Taleb proberen de Engel sen het strategische gebied van Ka- deba en de sector van El Beda te bezetten en hebben zij al het inter nationale vliegveld van Atak bezet. Jemen zou besloten hebben de kwestie voor de VN te brengen, aldus Taleb. Volgens radio-Caïro zou een Brits straalvliegtuig zijn neergescho ten bij Beda, bij de grens van Aden. Ailvtrtiniitf N NEN HU IS JE" (Frits Flits:) „Op uw verjaardag, lieve Moe, Treed ik verheugd naar voren toe...'* Hoe Loes haar wensgedichije zegf Wordt fotoftifsend vastgelegd. Aan leuke kiekjes geefb-zo'n dag Een serie die er wegen mag-; Dank zij het licht in overvloed Van „Photoflux"; elk plaatje goed! (Allemaal:) Wij nemen Philips „Photoflux"! Bij ieder filmpje een paar stuks I Hot feilloze fllfdampla Het plan-Eisenhowcr voor het Mid den-Oosten heeft tol doel een com munistische agressie in deze olierijke landen te voorkomen cn aldus 'de derde wereldoorlog te voorkomen, nog voordat hij begint'. Aldus John Fos ter Dulles, de minister van Buiten landse Zaken der VS, in een verkla ring voor de commissie van Buiten landse Zaken van het Huis van Af gevaardigden. 'Een communistische doorbraak ln het Midden-Oosten zou de Sowjet- leiders aanmoedigen overal een agres siever politiek te voeren,' zo zei Dul les. 'De grote offers, die de Verenigde Staten zich hebben getroost voor het economische herstel van Europa en de militaire verdediging er van zou den in feite worden opgeheven,' al dus de Amerikaanse minister. Tot de twijfelaars zei hij: 'Als het communisme mocht overgaan tot het gebriiik van openlijk geweld in. het Midden-Oosten, bestaat er dan enige twijfel aan dat Amerika vroeger of later hierop zal reageren met geweld? Als dat zo is, is het nu de tijd om ons bssluit te nemen.' Het Britse dagblad Manches ter Guaidian schrijft, dat er meer in Eisenhowers plan zit dan op het oog lijkt. Het merkt op. dat als kritiek kan worden aangevoerd, dat de Amerikaanse president te veel aandacht besteedt aan een moge- hike communistische actie m het Midden-Oosten, terwijl liet kern probleem toch bestaat uit de mili tante ambities van het Arabische nationalisme. Maar de consequentie van het plan is. dat Nasser geen nieuwe voorbe reidingen kan maken tot vernietiginj van Israel zonder wapens van com munislisehe landen te ontvangen. Als hij deze wapens zou krijgen, kau Israel «orden besehermd door de VS onder het pïan-Eiscnhowcr. Als Nasser daarentegen zijn aan dacht afwendt van kanonnen en deze richt op irrigatieplanncn. dan zou hij kunnen profiteren van de eonomisehe oordelen van hei Amerikaanse aanbod: zijn activi teiten verstoren dan niet langer het evenwicht van de Egyptische economie door een uitzonderlijk zware bewapening. Eisenhowers plan, zo vervolgt Man chester Guardian, houdt zich met bezig en kan dat ook met met kwes ties als het Suezkanaal, de kust strook van Gaza en de Golf van Akaba en de ontmilitarisering va» een. gedeelte of de gehele woestijn van Smal. Deze zaken moeten wor den behandeld door middel van de Verenigde Naties. Het Britse blad herinnert echter aan Nehroes -waarschuwing en zegt, dat Amerika met te gretig het in het Midden-Oosten ontstane machtsva cuüm moet opvullen. 'Daaraan heb ben de Arabische regeringen een hekel en ze zouden zich in dat geval tot Rusland kunnen wenden, wat juist met do bedoeling van Eisen hower is.' Do Franse pers is gemengd in haar gevoelens over het plan, dat inmid dels al de Eisenhower-doctrine is gedoopt. Verschillende bladen tonen zich voldaan dat de VS een Russi I)r. IV. A. G. van Evcrdingen. die verbonden is als arls-spccialist aan de gemeentelijke geneeskundige cn gezondheidsdienst te Utrecht, heeft in de afgelopen jaren een kankerther.tpie ontwikkeld, waarover thans door de medische universiteitskliniek te Keulen wetenschappelijk is gepubliceerd. Sinds enige jaren houdt een'werkgroep van deze kliniek zich bezig met Je chemo-therapie bij kanker en naar aanleiding van door dr. Van Ever- dmgen ontwikkeldé enzympreparaten en de resultaten van de eerste be- handeüngsproeven in Nederland, wordt sinds juli 1955 de therapie van dr. Van Everdmgen ook in de Keulse kliniek toegepast In het onlangs verschenen mecbscn- wetenschappelljke tijdschrift 'Medi- zinische Khmk', worden door de werkgroep van de Keulse kliniek me dedelingen gedaan over de klinische resultaten, bereikt met de enzympre paraten bij de therapie van kanker. Verbetering Van de 62 in vijftien maanden be handelde patiënten vertoonden 9 een objectieve verbetering met teruggang van de klinische symptomen, terwijl bij 80 percent van de meestal in het ergste stadium van kanker verkeren de patiënten een duidelijke verbete ring van de algemene toestand werd waargenomen, gedeeltelijk met ge wichtstoename en vermindering van de subjectieve bezwaren. De door dr. Van Evcrdingen ont wikkelde preparaten zijn een injectie- vloeistof van leverextract-dialysaten en een concentraat van enzymsyste men, waardoor het tot zich nemen van grote hoeveelheden rauwkost door cie patiënt overbodig wordt. In het Duitse meöisch-wetenschap- peljjke tijdschrift wordt een aantal gevallen nader besproken. Als totaal indruk geeft de werkgroep als haar mening te kennen dat bij de behan delde patiënten het ongewoon lang aanhouden van de goede algemene toestand opvalt. Zo bleken vele patiënten ondanks uitgebreide processen tot wandelingen in staat. In het tijdschrift wordt voorts een aantal casuïstische mededelingen ge daan over de onverwachte gunstige beïnvloeding van desolate gevallen, waarna de werkgroep erop wijst, dat bij het grootste deel der voor beoor deling in aanmerking komende pa tiënten, ongeveer bb 80 percent, een subjectieve verbetering optrad met een sterke verbetering" van de alge mene toestand. Met het toepassen van enzymen, bij de behandeling van kankerpatiënten wordt, aldus de werkgroep, een geheel nieuwe weg ingeslagen. De theoreti sche basis van deze therapie zal ver der moeten worden uitgewerkt. Maar, aldus het medisch- wetenschappelijke tijdschrift, wanneer het lukt bij 9 van de 62 patiënten een gunstigethera peutische beïnvloeding te verkrijgen, dan is de aanbeveling gerechtvaar digd om de enzym-therapie in veel grotere omvang dan tot nu toe het geval was. te gaan toepassen. TOffiBIBIItBfflmWlWBH'UWBWtlHMtllWUnaWUBftWraWHÖBlBK. Ome medische medewerker, II. U. Heijcrmans, tekent hierbij aan: Men juiche niet te vroeg. IVic het boven staande zorgvuldig leest, zal duidelijk «orden, dat alleen van verbetering van de algemene toestand is gespro ken. Van genezing dus het totale verdwijnen van het kankergezwel wordt niet gerept. Dat bepaalde soorten kwaadaardige gezwellen gunstig reageren op bepaalde behan delingen bijvoorbeeld met hormo nen is allang bekend. Tot dusverre is alleen werkelijke genezing bereikt met operatie, bestraling of met een combinatie van deze methoden. Terecht besluit het artikel dan ook, dat men 'geen wondergcnczingcn* moet verwachten. Niets is zo teleur stellend als dat het publiek de in druk zou krijgen dat het kanker- vraagstuk zou zijn opgelosl. Ik hoop dat deze therapie een bij drage vormt op deze lange, moeilijke weg voor algehele oplossing van het kankervraagstuk. Maar méér mogen wij er nu, meen ik, niet van zeggen- De werkgroep wijst er ten slotie op, dat met deze preparaten geen 'won- dergenezingen' bereikt kunnen wor den. Alleen reeds de mogelijkheid om de patiënt een lang lijden te bespa ren en hem daarenboven gedurende langere tijd ambulant en zonder klachten te houden betekent, volgens de werkgroep, een belangrijke stap vooruit, die verplicht tot een diep gaand verder klinisch cn enzymche- misch onderzoek. Het Nederlandse Studenten Or kest dat oorspronkelijk.op 20 januari ln Keulen zou optreden zal nu op deze datum een concert geven in liet hoofdkwartier var: de NAVO- Northern Army Group te Rheinda- len bii Mónchen-Gladbach, in een der modernste theaters van Duits- Advertentie I.M. Morgen is het de grote gor dijnendag, want dan be ginnen wij om 9 uur met de verkoop van een grote partij overgordijnstof in de betere kwaliteiten. Huismoeders die vooruitzien jongelui die hun spullen maar vast in huis willen hebbenzorg dat U er bij bent, want morgen begint de verkoop van de betere flamé- en dobby-stoffen, waarvan het kieurenassortï- ment niet meer'compleet is. 1293 mtr. effen en gestreept 120 cm breed van-K*- Woensdagmorgen om 9 uur begint (geen telcf. best.) de ver koop van deze grote partij betere overgordijnstoffen ,,voor prijzen lager dan ooit", per meter door elkaar voor sclie dreiging in het Midden-Oosten lamvezig achten, maar komen onmid- ieliijk daarna met kritiek op de Amerikaanse politiek in dit gebied tot nu toe. De Amerikaanse pers is vrij een stemmig in haar waardering voor het plan. De invloedrijke Washington Post merkt op, dat de VS er niet op uit zijn een luchtledig op te vullen m het Midden-Oosten, maar uitslui tend de bedoeling hebben de landen m dit gebied aan te moedigen, af doende collectieve veiligheidsmaat regelen te nemen. Adnan Mendcre.s, de premier van Turkije, heeft het plan zeer sym pathiek genoemd :oor zijn land. Met voldoenbig merkte hij op. dat dege nen die eens zeiden dal het onmo gelijk was om Turkije te verdedigen, (hans aankondigen, dat het land van vitaal belang is wanneer Iran, Irak of zelfs Pakistan zouden worden aangevallen. Het Nederlands militaire elftal speelt woensdag 16 januari op het terrein van Anderleclit een liehtwed- strijd tegen het militaire elftal van België. In verband hiermede komt het Nederlandse team op woensdagavond 9 januari in het stadion „De Vliert" te Den Bosch tegen BW m het veld. Het elftal is voor deze laatste oefen wedstrijd als volgt samengesteld: Doel: Van Dijk (Sparta); achter: Van der Veen (Leeuwarden) en Van dér Meer (ADO); midden: Nagtegaal (DOS), Schilden (Volendam) en De Zwart (Willem II); voor: Bosselaar (Sparta), Bisschops (Radip JC), Oonk (Sp.cl. Enschede), Rutten (MOT) en Janssen (Sp.cl. Enschede). Reserves: Van der Voort (RCH), Paauwen (HVC), De Bruyn (NOAD), Luyten (NAC) en Corpeleyn (Ex celsior). België, dat met Nederland en Luxemburg in groep C 3 van de Europese zone van het internationale militaire voetbaltoernooi is ingedeeld, won op 3 januari de eerste wedstrijd met 51 van Luxemburg. Advertentie I.M. MiinhardtGezinszoU Tube 90 ct. Ooos 95-50 cf. Naar wij vernemen heeft de politie deze week nog niet het voornemen in te grijpen in de voetbalpools, die door verenigin gen worden georganiseerd. Zij wacht op de districtsvcrgaderin- ren van de KNVB, die zaterdag 12 januari in Zwolle, Eindhoven sn Den Haag worden gehouden. Daar zal in principe worden •eslist or de clubs de voorstellen van het bestuur over de toto 1 zullen aanvaarden. ue pomie heelt maanaag wei enigi organisatoren van de huidige voetbal pools verzocht inlichtingen te ver strekken over hun plannen. Over het- algemeen bestaal er na melijk een vrij intensief contact tus sen politie en voetbalpoolhouder: over hun werkwijze. Vele clubs hebben in de afgeioper veertien dagen dus na de mede deling dat de politie op 7 januari zoi ingrijpen hun pool gesaneerd d.w.z., dat slechts leden en donateur.- zullen mogen spelen. Inmiddels heef het bestuur van de KNVB aangekoa digd, dat het zelf een voetbalpoo voor zijn leden wil organiseren. De indruk is gewekt, dat deze pool de goedkeuring heeft van het mi nisterie van Justitie. Het is zeer waarschijnlijk, dat om deze reden de politie deze week nog niet zal ingrijpen. Er is nog een ander aspect, waar door de situatie enigszins verwarc is geworden. Indien de clubs zater dag het voorstel van het KNVB- bestuur zouden aanvaarden, dan het nog helemaal niet zeker, dat de pools van de voetbalclubs van de baan zijn. Wij hebben de Indruk, dat de or- i, - - -4 -I--" ir 'v' Dat er desalniettemin in enkele televisie-uitzendingen «el eens de naam van ecu produkt of onderneming is gevallen, betekent niet. dat de programmaleiding hier van altijd een verwijt kan «orden gemaakt. Televisie is anders dan ie geiutdsradio, die de meeste programma's van te /oren opneemt, waardoor desnoods met schaar en Dlakband correcties moge lijk zijn een medium, dat 'echtstreeks gebeurtenissen registreert. Vooral met be trekking tot het gesproken woord heeft men dan met altijd alle factoren in de baud. Men kan degenen, die roor de camera's verschu ren. met nog zoveel klem rp het hart drukken, dat :ij vooral geen dingen, mo- 5en zeggen, die thuishoren in de advertentiekolommen wanneer de deelnemers aich moedwillig of per on- misbruik van vertrouwen is gemaakt. Soms ook wordt ongewild reclame gemaakt en praat men op volkomen natuur lijke wijze zijn mond voor bij. Dit nu gebeurde tijdens de televisie-uitzending van ji. zaterdagavond, toen Isolde Ahlgnmm zonder boze opzet (naar het ons voorkwam) de naam noem de van de grannnofoonpla- tenmaatschappij. voor wel ke zij momenteel het oeuvre van Bach op klavecimbel vertolkt. verzeild raakt tussen de rekwisieten, moet de lijn van een dergelijke voor zichtigheid doortrekken tot in alle details. Zelfs niet op bescheiden schaal mag hier van worden afgeweken. Het gaat innnei's om het prin cipe en niet om de mate, waarin er ook nist in incidentele gevallen van kan worden afgeweken. Al te snel zou gezegd kunnen worden, dat er een precedent is geschapen. Het behoort mede tot de taak van de omroepverenigingen dit te voorkomen. De Skymasters hebben een nieuwe vocahste. Greet- je Kloet, een 17-jarig meis je uit Rotterdam zij zal optreden onder haar moe- O Ru van Veen, de onvol prezen begeleider van Wira Kan, heeft gisteravond voor de NCRV-microfcon voor een eerste uitzending zitten bladeren in zijn mu zikale poëzie-album. Dat was een prettigi kennismaking. En het stemt tot voldoening dat Ru van Veen voortaan el ke maandagavond om de veertien dagen met poë tisch pianospel in onze huiskamers op bezoek komt. Zomaar een kwartiertje heerlijke, flonkerende mu ziek, waarnaar je stilletjes en dromerig kunt zitten luisteren en dat is iets, waarbij een gejaagd mens even tot rust komt. Ru van Veen, onze com plimenten voor het met smaak gekozen repertoire. ganisatoren van ae huidige voetbal pools zich hiertegen fel zullen ver zetten. De mogelijkheid bestaat dus, dat er behalve de huidige voetbal pools. tevens een voetbaltoto van de KNVB komt. Dit lijkt waarschijnlijker, omdat het ministerie van Justitie geen richtlijnen z.al uitgeven en zeker niet zal ingrijpen, voordat de toto-com missie \an de KNVB rapport aan haar zal hebben uitgebracht. Indien de voetbalclubs zaterdag de KNVB-toto zouden weigeren dan is dit rapport natuurlijk snel geschre ven. Maar als de toto er wel komt. zal zij enige tijd moeten draaien voordat de commissie zal kunnen rapporteren. Los daarvan staat natuurlijk de mogelijkheid, dal de procureur-gene raal van een willekeurig arrondisse ment geheel zelfstandig zal beslui ten tegen de voetbalpools op te tre den. Maar dat zou dan eventueel na zaterdag 12 januari gebeuren. Anders evenwel ligt de cu-c/r unuer nuur moe- -r* - - - zaak, wanneer een omroep- naam: Greeije Kau)- JjlIttCII priJZCIl geluk daar niet aan houden, vereniging zelf in een of treft de omroepvereniging geen blaam. Het meest sprekende voorbeeld van naar wij mogen aannemen moed willige reclame, dat wij ons herinneren uit een vrij re cente televisie-uitzending, is een interview, waarin een «ielrenner er geen twijfel over liet bestaan op welk merk fiets hij zijn indruk wekkende prestaties bereik te. Of men een dergelijk incident' ai dan niei met een glimlach ondergaat, be staan blijft het feit, dat andere vorm de regels over treedt. Dat gebeurde in het zelfde programma-onder deel: de rubriek 'Pas ge perst', die werd aangekon digd met grillig bewegende grammofoonplateen, op de etiketten waarvan slechts één firmanaam duidelijk leesbaar was. De omioepveieniging. die ervoor waakt, dat zelfs geen echt pakje sigaretten jeld. Zij is de opvolgster van Annie Plevier, die in fe bruari gaat trouwen. Bep Rowold ontdekte Greetje tijdens een optreden van de band in de" Maasstad. Hij vroeg of er in de zaal soms meisjes waren die konden en durfden zingen, 'Ik', zei Greetje. Een proefopname be wees, dat het nog jeugdige meisje, tot op dat ogen blik nog telefoniste bij de PTT, niet te veel had ge zegd. Bep Rowold toonde zich zeer tevreden. 'Commercial Television News', een vakblad op het gebied van de commerciële televisie m Engeland, heeft m een terugblik op het jaar 1956 twaalf televisiefilms vermeld, die zich door bij zondere kwaliteit hebben onderscheiden. Bij deze twaalf bevinden zich vier in Nederland vervaardigde t.v.-films: drio tekenfilms van Marten Toonder Film N.V. en een poppenfilm van Joop Geesjnks Bollywood. (Van onze Londense correspondent) Honderden passagiers zijn wonder boven wonder ongedeerd gebleven bij een treinbotsing niet ver van Lon den, die zich onder de gevaarlijkste omstandigheden voordeed. Eén pas sagier kwam om het leven. 25 zijn gewond, van «ie zes vrij zwaar. Op een afstand van anderhalve kilometer van de ramp werden gis teren de lijken gevonden van twee spoorweglieden, De doodsoorzaak is met bekend en een onderzoek is in gesteld. Mogelijk zijn de spoorweg mannen door een trein geraakt. Toen de esprestrein uit Aberdeen in Schotland gisteren bi) Wolvin Gar den City de r.gn. twmtig-niijl-brug was gepasseerd, zag de machinist tot zijn ontzetting plotseling de achter ste wagon van een forensentrein van Bodock naar Londen voor zijn ogen verschijnen. Hij trok de remmen vast, maar kon niet voorkomen, dat hit met een snelheid van 115 km per uur opbotste tegen de achterste wa gon van de forensentrein) - Zeven van de elf wagons van de exprestrem ontspoorden, alle rails werden krom getrokken. De expres locomotief lag op haar zij, gehuld in stoom, de laatste twee wagons van de forensentrein warenbeschadigd, de laatste zeer ernstig. Twee en een half uur na de botsing ontdekte men in de laatste wagon van de forensentrein het lijk van een man, het enige slachtoffer van de ramp. Volgens deskundigen zou liet aantal doden onafzienbaar zijn ge weest. als de forensentrein niet in dezelfde richting had gereden, maar b.v. zou hebben stilgestaan. Een nieuwe, bijzonder sterke kop. peimg van de exprestrem schijnt ook van veel nut te zijn geweest. Deze js zo sterk, dat de wagons met zijwaarts uit de rails schoten. De laatste twee wagons van de forensentrein werden uit de rails eesrooid en kantelden.

Het Vrije volk | 1957 | | pagina 2