en weer 900 woningen Bouwverenigingen worden ingeschakeld Er komen nu toch montage-woningen Burgemeester J. W. Peek opent tentoonstelling BEURS FRAAI VERLICHT J. C. A. Schoof veertig jaar bij belastingen 12 Bl'lf m een vrouwengevangenis Kunstverzameling Weldam naar kasteel Nijenhuis 'Museum' bij Goor weer als woonhuis ingericht Bromfietser overleden na botsing Oud-directeur arbeidsbureau overleden Uit het dagboek van de politie Bestuurder bekent //j£RM0GÈNE Uitbreiding bij T ankercleaning Burgemeester spreekt bij koffieluncli Inbraak bij Ships Radio Van volontair tot chef-afdL de parV£M{j Uniek verjaarspartijtje in Londen Artsen op zondag TER BRAAK B. EN W. VAN PLAN VERANDERD GEWRICHTSPIJN Predikbeurten Wat er te doen is Chauffeur van verongelukte bus staat terecht HET VRUE VOLK ZATERDAG 12 JANUARI 1957 PAGINA 4 ZOALS BEKEND zijn besprekingen gevoerd tussen het ge meentebestuur en de woningbouwverenigingen „Volkshuisves ting" en „Onze Woning" over de bouw van circa 200 woningen door iedere vereniging. HAARDEN SCHAATSEN In de op vrijdag 18 januari te houden raadsvergadering; zul len B. en W. de raad o.m. voorstellen in' principe akkoord te gaan met de bouw van 200250 woningen volgens het systeem Coignet, Ofschoon de gemeente dus aanvankelijk had geaarzeld mee te doen met vier andere gemeenten bij de bouw van deze montagewoningen is zij op dit besluit teruggekomen. Twee leden van het college B. en W. hebben een bezoek aan Frankrijk gebracht om een aantal woningen, gebouwd naar het Franse systeem, te bezichtigen. Zü kwamen tot de conclusie, «Jat de woningen aan vaardbaar zijn. mits niet hoger dan in drie of vier woonlagen. In aanwezigheid van vele gemeentelijke autoriteiten heeft burge meester J. W. Peek vrijdagavond de vogeltentoonstelling in de Ko renbeurs geopend. De heer Peek wees in zijn toespraak o.m. op het grote nut van de hobby's en het gezond besteden van de vrije tijd. Hij toonde zich een bewonderaar voor het werk van de organiserende Bond van Vogelliefhebbers, en in het bijzonder van de afdeling Schiedam, die met deze expositie zulke fraaie resultaten heeft be haald. A!s de kou zich vastzet tussen spieren en gewrich ten, leg dan Thermogène watten op de pijnlijke plek., Een heerlijke warmtebron, die pijn en stijfheid ver-j jaagt. 71 U «oitsrcahs /IAN. JAN. j IAN. I M o xi o p o 1 e, dinsdag t/m donderdag. „Ontspoorde vrouwen" zijn de bevolking van een gevangenis, waar het ruig toegaat en waarin alle denkbare misstanden zijn samengepakt. De direc teur is stom en kortzichtig, het hoofd van de yrouwenafdéling (Ida Lupino) is verstrikt in haatgevoelens en machtswellust, het eten, het werk en de handtastelijkheden zijn even .slecht voor de lichamelijke gezondheid als de algemene behandeling voor de geestelijke. De kunstverzameling van dr. D. Hannema, die sedert 1948 in het kasteel Weldam bij Goor is ondergebracht, zal eerlang het veld moeten ruimen, omdat de eigenaren, de grafelijke familie Solms, Jiet kasteel weer zullen gaan bewonen. De verzameling blijft echter zo goed als zeker voor Overijsel be houden. Er is overeenstemming bereikt over de huur van het kasteel Nijenhuis bij Wijhe, dat eigendom is van de N.V. An kersmit in Deventer, Alleen zijn nog verdere besprekingen nodig omtrent de restauratie van deze havezathe, die al drie jaar leeg staat. Wanneer de plannen door kunnen gaan, zal deze provincie een perma nent kunstmuseum rijker worden, wat tot dusver niet het gevai was. Het Weldam diende slechts als tijde lijke behuizing voor de verzameling Hannema, welke oorspronkelijk ten doel had, de collecties van het mu seum Boymans in Rotterdam aan te vullen. Esthetische basis In kasteel Weidata heeft dr. Han nema zijn schatten reeds aan vele honderden bezoekers getoond. In dit kasteel, dat in zijn huidige vorm uit de zeventiende eeuw da teert, komen de meubels, plastie ken, schilderijen e.d. prachtig tot hun recht. De verzameling is na melijk op esthetische basis opgezet. Oude en moderne, oosterse en wes terse kunst, alles had de belang stelling, hetgeen afwijkt van de Nederlandse traditie, volgens welke de moeste verzamelaars zich-tot de •dólöerkunst en dan liefst soc de oud-Hollandse beperken. Wegdam en Weldam BS Beide bouwverenigingen hebben zich thans bereid verklaard een dergelijk-plan in uitvoering te nemen. Het ligt in de bedoeling om de woningen te bouwen op de grond, opgenomen in het onteige- ningsplan „Groenoord" te Kethel. B. en W. zullen de raad. voorstel len zich in principe te verenigen met dit plan en'alvast een'krediet van 20.000 beschikbaar te stellen voor de eerstnodige uitgaven. Tevens wordt de raad gevraagd het college te machtigen bij het rijk een bij drage in het tekort op de exploitatie van deze te stichten woningen aan te wagen. Zodra de plannen gereed zijn zullen verdere gegevens omtrent bouwkosten en huurprijzen worden opgegeven. Advertentie LM. LONDEN, vrijdag. Het Londense Grcsvenor House Hotel kan zich er voortaan op beroemen het zeldzaam ste verjaarspartijtje, dat ooit in En geland werd gevierd, binnen zijn mu ren gehad te hebben. Engelands oudste vierling, de Miles, bereikte dezer dagen de meerderjarigheid, wat de directeur van een grote fabriek van baby-voeding op het idee bracht een ontmoeting te arrangeren tussen de vier vierlingen van Groot-Brittan- nië. "Sinds ze ter wereld kwamen, hadden noch de vier Taylors van zes, noch de vier kinderen Coles en de vierling Good allemaal acht jaar het kwartet Miles ooit in levenden Ijjve gezien. Het inhalen van dit ver zuim leidde tot een even vrolijk als uniek feestje, waarbij de zestien jon ge feestgangers met de vier bijzonder trotse mama's verenigd waren rond een enorme verjaardagstaart. De ver slaggevers vroegen mevrouw Miles naar het zwaarste probleem bij het grootbrengen van een vierling. „Geld", zei ze zonder aarzelen. Merk waardig is dat alle zestien in de eer ste weken van hun bestaan nauwe lijks enige kans maakten in het leven te blijven. En dan moet u ze nu sienl Wolken van kinderen. Ja, u kimt ze zien, want Libelle van 19 januari brengt een alleraardigste fotoreportage van het zeldzame verjaarspartijtje. Zegt u zelf: waar zouden die foto's beter tot hun recht komen dan in het da mesweekblad, dat drielingen in zijn lezerskring zo royaal adopteert en dat de komst van tweelingen, feeste lijk begroet met taart? Elke week weer is Libelle even inte ressant. Eén briefkaartje naar Admi nistratie Libelle, Nassau plein 7, Haar lem en er ontgaat u geen nummer meer! te een In het algemeen ziekenhuis Vlaardingen is vrijdagavond bromfietser overleden, die eerder op de dag het slachtoffer was van een aanrijding. De 32-jarige bromfietser W. den Boogert uit Vlaardingen kwam in de Van Ley den Gaelstraat in botsing niet de 42-jarige motorrijder C. J. v. H. uit Rotterdam. Beide personen werden in ernstige toestand naar het ziekenhuis vervoerd. De volgende artsen nemen gedu rende het weekeinde de meaische diensten waar: Dr. A. Q. C. Klomp, Jul. v. Stol- bergstr. 3, tel. 89952; dr. L. B. E. van Hoogenhuyze, Nassaulaan 59, tel. 68067; dr. W. A. de Ridder, Stadhou derslaan 46, tel. 67590. De dienstdoende apotheek is: Nieuwland-apotheek en Fa. Jansen. Nu het plan voor de bouw van 479 woningen te Nieuwland al zover in uitvoering is gekomen dat de eerste acht woningen door de bewoners zijn betrokken en ook reeds een begin is gemaakt met het heiwerk voor de 266 wo ningen als een onderdeel van het complex van 904 woningen volgens het Muwi-systeem, heeft men een tweede plan opgezet voor de bouw van meerdere wo ningwetwoningen. B. en W. hebben daarvoor het ar chitectenbureau SpruU't en Den Butter, waarmee al eerder werd sa mengewerkt, ingeschakeld. Dit nieuwe plan zou kunnen worden verwezenlijkt op grond tussen de Oudedijk en de spoor lijn Schiedam-Vlaardingen, ten oosten van het complex van 228 woningen, waar plaats is voor circa 500 huizen. De raad zal nu worden verzocht in principe akkoord te gaan met de bouw. van 500 woningen in dit gebied en een krediet van 504)00 te ver lenen voor het ontwerpen van dit plan door meergenoemd architecten bureau, en andere kosten. Evenals bh. de .eerste groep van woningen zal een bijdrage van het rijk in de ex ploitatie-kosten worden gevraagd.' Advertentie LM. GROTE MARKT 3 Te Rotterdam is gisteren in de ouderdom van 69 jaar overleden de heer P. Reijnders, oud-directeur van het nevenbüreau Schiedam van het Gewestelijk Arbeidsbureau Rotter dam. De overledene heeft zijn functie In Schiedam op 1 december 1952 wegens het bereiken van de pensioengerech tigde leeftijd neergelegd. Hij werd te Hoorn geboren, was aanvankelijk planter in Indonesië, ging daarna in dienst van de KNSM over om ten slotte in. 1939 werkzaam te worden gesteld aan het arbeidsbureau in zijn geboorteplaats. Hij was daarna di recteur van de arbeidsbureaus te Eg- mond en Woerden en werd in 1948 als zodanig te Schiedam benoemd. De twaalfjarige scholier R. H. L. heeft aangifte gedaan van diefstal van zijn polshorloge. Tijdens het zwemmen in het Sportfondsenbad. Een personenauto, die met grote snelheid uit de Warande kwam, heeft vannacht een verkeerszuil op de B. KJaan omver gereden, de bestuur der moest uitwijken voor een bus die op de B. KJaan reed en vloog met zijn auto naar links. De auto werd beschadigd. Tegen de bestuurder, de tuinder W. F. M. uit Naaldwijk, is proces-verbaal opgemaakt, Op de Marconieweg stak de negenjarige Martin le Oluse gister avond plotseling de rijweg over. 'Hij werd door een personenwagen aan gereden en liep een hersenschudding cp. Ook de auto werd beschadigd. Op het terrein van Wilton- Fijenoord is gisteren een bromfiets gestolen ten nadele van de elektrisch monteur j. D, uit Loosduinen. y De autobestuurder B., een sloper uit Schiedam, heeft na een nauwkeu rig onderzoek door de politie bekend enkele dagen geleden een aanrijding op de B. KJaan te hebben veroorzaakt. B. reed na de aanrijding door en kwam later per taxi naar zijn huis, omdat hij de politie trachtte te mis leiden. Hy deed nl. vaise aangifte van diefstal van zijn eigen auto. Ge bleken is thans dat B. na de aanrij ding zijn auto ergens in Schiedam aan de kant zette en met een taxi naar huis reed. Zoals bekend ligt het in de bedoe ling dat in het gebied van de Maas mond een fabriek voor de vervaardi ging van de voor de bouw van Coig- net-woningen nodige elementen te stichten. In Frankrijk zijn er derge lijke fabrieken gereedgekomen met een zodanige capaciteit, dat vier tot zes woningen per dag gerealiseerd kunnen worden. Architect E. F. Groosraan te Rotterdam heeft voorts een plan ontworpen dat beantwoordt aan de eisen die bij de bouw van Binnen het raam van de wet zijn de prachtigste vogels bijeengebracht, aldus de burgemeester, en men kreeg op die wijze een fraaie collectie. Helaas zal dit de laatste maal zijn dat een dergelijke tentoonstelling in de Beurs kan worden gehouden, zo zei de heer Peek. Zoals bekend zal de Beurs, mis schien nog dit jaar, worden ingericht tot Gedistilleerd Museum, als onder deel van het Stedelijk Museum. De burgemeester sprak de hoop uit dat ook door deze expositie de be langstelling voor het werk en de liei- hebberij van de bond nog zal toe nemen. De heer P. van Vollenhoven, voorzitter van de afdeling, hield een inleidende rede waarin hu dank uitsprak' aan allen, die tot het slagen, van de expositie hebben meegewerkt. In het bijzonder zijn dit de Gemeentelijke Plantsoenen dienst, de Diergaarde Blijdorp en natuurlijk de leden. De tentoonstelling is slechts een kleine greep uit de 20.000 vogelsoor ten die er zoal zijn; maar ook mede door de entourage heeft men ge richt een zo natuurgetrouw beeld te geven van de vogel in zijn om geving. De heer Van Vollenhoven onderstreepte het belang van natuur monumenten tot behoud van vogel soorten; ten onrechte verdenkt men vaak verzamelaars van slechte, bij voorbeeld commerciële bedoelingen, Men vergeet dat dank zij hun werk vogels ook behoed worden. Na de opening maakten de aan wezigen, onder wie de wethouder van Gemeentewerken, de heer Th. J. L. v. d. Berg, de commissaris van politie de heer K. Rijpma, vele hoofden van dienst, bestuursleden van de afdelin gen Vlaardingen, Maassluis en Rot terdam een rondgang door de fraai verlichte Beurs. Advertentie I.M. STILT PIJN DOOR WARMTE zulke woningen in Nederland worden gesteld. B. en W, delen de raad mee dat zo spoedig mogelijk opgave van de bouw kosten zal volgen. In Rfwachting van dit dan te verlenen bedrag vragen zij de raad een krediet van ƒ10.000,— beschikbaar te stellen voor het doen van de eerste uitgaven. De woningen zullen op een terrein in Nieuwland worden gebouwd. Hervormde gemeente. Grote Kerk: 10 uur ds, J. G. Jansen, voorber. H. A. en H. Doop; 5 uur ds. J. Gras. Nieuwe Kerk: 10 uur ds, J. D. Smids H. Av.; 5 uur ds. J. D. Smids, H. Av., Dankzegging; Wester Kerk; 9 en 1030 uur ds. H. W. Hemmes, H. Av., 5 uur ds. H. W, Hemmes, H Av., Dankzegging; Vredeskerk: 9 en 10.45 uur ds. J. Gras; 7 uur ds. L. J. Caze- mier, jeugddienst; Pr. Marfjkeschool: 10 uur ds. L. J. Cazemier. Ned. Protestantenbond. 1030 uur ds. J. B. Schouwink. Oud Katholieke Kerk. 10 uur Hoog mis. Baptisten Gemeenschap, Lange Haven 59, 10 en 7 uur ds. J. Severs- ma. Leger des Heils: 10 uur Heiligings bijeenkomst. 12.15 uur zondagsschool, 6.30 uur Openlucht prediking G. Ver- boonstraat, 7.30 uur Verlossingssa menkomst. Jehovah's Getuigen, Volksgebouw: 2.30 uur, Wachttorenstudie. Woens dag: 8 uur, Dienstvergadering en Theocratische bedieningsschool. Voor het uilbreiden van de lig plaats voor tankerschepen tot een lengte van 640 nieter verzoeken B. en W. de raad het eerder verleende krediet van 700.060,te verhogen tot 840.000,—, Daarmee zal ook een wijziging moeten worden aangebracht in de garantieregeling van 30 november 1955 waarbij grond in erfpacht aan de N.V. Tankercleaning werd uitge geven. VLAARDINGEN Burgemeester Heusdens zal op 22 januari spreken over „Woningbouw en welvaart" voor de Maatschappij voor Handel en Nijverheid. Hij spreekt aansluitend aan een koffie- lunch, die in de societeitszaal van de Harmonie wordt gehouden. Eerst gisteren heeft men ontdekt dat bij Ships Radio Service op 8 januari een inbraak is gepleegd. Er werden een bandrecorder en een radiotoestel ontvreemd, nadat men zich via een raam op de eerste ver dieping toegang had verschaft. Van het -Asendabureau der Schiedamse Gemeenschap ontvingen wij de volgende gegevens over het tijdvafc van. 14 tot en met 20. Januari: 14 januari: Miais Sacrum. 19 uur kap persshow,, 15 Januari: Musis Sacrum. 14"uur kap- persshow. Chr. Soc. Belangen. 20 uur Kon. ver. Oost cn West en Ncd. Bond van Oud-strijders en. dragers van. het Mobilisatiekruls, lezing door Anton de Zeeuw: ..Tussen Nijldelta cn Rode Zee", verduidelijkt met tilm, kleurenprojectie en geluidsweergave. Aula Sted. Museum, 20 uur Ver. Vrienden van het Sted Mu seum, concert door het kamennuziek- gezelschap „Interteta". 16 Januari: Musis Sacrum. 14 uur Beids Kindertoneel, kindermiddag: 19 uur Kappersshow, na afloop gezellig samen zijn. Irene. 20 uur Pers.ver. Fontijne, filmavond. 17 januari: Passage-theater, 20 uur Toonkunst, concert, solist Lukaa David, viool. Irene. 20 uur Ka tb. Vrouwenbond, Jaarvergadering. Mu&us Sacrum, 9 uur Ned. Schoolbioscoop, filmvoorstelling; 14 uur Ned. Schoolbioscoop, film. 18 Januari: Musis Sacrum, 9 uur Ned. Schoolbioscoop, film; 14 uur idem. Irene: 14.15 uur Ned. Ver. van Huisvrouwen, lezing door mevr. H. D. s' Jacob-God- dart. „Samen bouwen"; 20 uur Vegla, Uchtbeeldenavond. 19 januari: Irene, 14 uur Prinses Mar grietfonds. viering verjaardag prinses Margriet: 20 uur Chr. Toneelgroep „Het Zuiden.", toneelavond. Musis Sacrum, 20 uur Blindenver. SOS, cabaret-avond. Ar cade, 20 uur De Amateur, ..Het Straatje". Volksgebouw, 20 uur SMHV Vrienden kring, cabaret 20 januari: Musis Sacrum. 10.45 uur Humanistisch Verbond. d'Angremond, „Practisch Humanisme": 14 uur Carla Flink, „Bulletje en Bonestaak."., Arcade, 20 uur St. WilllbroTdus, feestavond. Dagelijks: Sted. Museum, van 1017 uur ('s zondags van 14-17 uur), expositie „Met meesterhand getekend". Cultureel Contact Centrum. 10-17 uur (des zon dags van 11-17 uur), schilderijen van W. h. Bouthoorn. Voor de Dordtse rechtbank stond vrijdagmiddag de 41-jarige buschauf feur A, s. uit Nieuwpoort terecht. Op 10 april 1956 trachtte hfj op de Lek dijk bij Nieuw-Lekkerland een be stelwagen te ontwijken en. manoeu vreerde te ver naar rechts. De wa gen geraakte van de dfjk, botste tegen een muur en kantelde. Bij het ongeluk werden vier passa giers zwaar gewond en drie gedood, uit het proces-verbaal bleek, dat ver dachte een onoverzichtelijke dijk- bocht heeft gesneden en zo snel heeft gereden, dat hfj bij de nadering van een onverwachte tegenligger niet tij dig kon remmen. Het gezicht op de bocht ter plaatse was onduidelijk. De officier eiste een gevangenis straf van twee maanden en ontzeg ging van de rijbevoegdheid voor twee jaar. De verdediger drong op clemen tie aan. De rechtbank zal over twee weken vonnis wijzen. De gouverneur-generaal van de Rhodesische federatie. Lord Llewel- lin, moet op medisch advies rust houden. Op 15 januari zal de heer J. C. A. Schoof, chef van de secreta rie-afdeling Belastingen der ge meente Schiedam het feit her denken dat hij veertig jaar gele den in dienst kwam bij de gemeente. Ter gelegenheid daar van zal er deze dag van haif vijf tot half zes 's middags een receptie in het stadhuis worden gehouden. Deze geboren Schiedammer trad in oktober 1916 als volontair ln dienst van de afdeling Belasting, die toen nog in het stadhuis was geves tigd. Eigenlijk was de heer Schoof bestemd om een klas te leiden, maar zelf ambieerde hij het vak van onderwijzer niet zo best. Zijn eerste chef dan was de deur waarder en tevens controleur bij de belastingen, de heer Eckenhausen, destijds een machtig man. Daarna volgde zijn aanstelling bij de afde ling Financiën, waar hij tot 1925 werkte. De jubilaris voelde zich niet ge schikt voor de functie van belas tingambtenaar, maar toen zijn voormalige chef, die hU in de perio de 19211925 ap de afdeling Belas tingen had Ieren kennen (de heer J. N. Post) hem in 1926 vroeg terug te komen op die afdeling, zei hij geen neen. En daar is 1»U ten slotte niet meer weg gegaan. De heer Post werd in 1936 gepen sioneerd en direct daarop volgde de heer Schoof hem als chef op. De afdeling gemeentebelastingen, die vroeger aan de Nieuwsiraat was gevestigd, verhuisde in 1938 naar het tegenwoordige adres, Oude Kerk straat 17. r De titel gemeentelijk inspecteur der belastingen kwam te vervallen en de heer Schoof werd kommies chef. Thans is hfj hoofdambtenaar chef. In de oorlog werd men door de Duitse bezetters uit het kantoor ge- Advertentie LM. 0E ROTTERDAMSE SCHOUWBURG TONEEL ZATERDAG 12 JANUARI: BESPROKEN UITVERKOCHT ZONDAG 13 JAN.: LAATSTE VOORSTELLING MET NIEUWJAARSWENS Tot overmaat van ramp liggen vrouwen- en mannenafdelingen vlak naast elkaar. Geen wonder, dat er ten slotte revolutie komt, die door „de goede dokter" (Howard Duff), die overal tussendoor loopt, nog tot een redelfjk eind wordt gebracht. Met dergelfjke gegevens kan men een film maken die overloopt van aangrijpende scènes, vooral als men over een aantal uitstekende spelers beschikt. Het maakt de zaak echter al te onwaarachtig, omdat het niet om een algemeen voorkomende mis stand gaat, maar om een gecon strueerde hutspot van misstanden, Gedurende de ruim dertig jaar, dat deze oud-directeur van het museum als particulier verzameld heeft, is dit doel hem steeds voor ogen geweest. In 1939 is op zijn initiatief de Stich ting Museum Boymans opgericht en bij testamentaire beschikking is zijn collectie daaraan, dus aan het Rot terdamse museum, vermaakt. Dr. Hannema heeft op het Weldam geen stijlkamers ingericht, maar wei zijn er stijlvol ingerichte vertrekken ontstaan, waarin de voorwerpen met het interieur van het gebouw een harmonieus geheel vormen. Doordat de eigenaar deze vertrekken bewoont, missen ze de veelal wat kunstmatige sfeer, die menig museum eigen is. Museum is dan ook niet het woord, dat dr. Hannema (die aan zijn ver zameling een boek wijdde, getiteld 'Kunst in oude sfeer') bij voorkeur gebruikt. De kunstwerken dienen veeleer om de architectonische wer king van de oude edeLmanswoning te ondersteunen. Daarbij blijkt weer eens, dat kunstvoorwerpen uit diverse stijlperioden elkaar vaak uitstekend verdragen. Een Twentse tuugkist on der een schilderij van Cimbot, een zeventiende-eeuws stilleven bij een honderd jaar ouder tafeitje, waarop een antieke Chinese vaas en een. vijftiende-eeuwse kandelaar, het is alles zeer harmonieus. Het spreekt vanzelf, dat het geen eenvoudige opgave was, een nieuw onderkomen te vinden, dat op soort gelijke wijze Ingericht zou kunnen worden. Dr. Hannema heeft er het hele land voor afgezocht, maar ten slotte is hij er met Overijselse hulp in' geslaagd,- het kasteel Nijenhuis voor dit'doei te verwerven.. Het ligt nu in zijn bedoeling, de rezeltoe zo te maken, dat na aijn dood de col lectie daar kan blijven. Intussen zal het Weldam straks geenszins van kunstschatten ge speend zijn. Tot hetzelfde landgoed behoort de eenvoudige havezathe Wegdam, die ten dele als noodwoning dienst doet. Deels zijn hier de meu bels, schilderijen e.d. opgeslagen, die straks weer het Weldam zullen sie ren, Dan wordt een oude traditie voortgezet, want, al zijn er onder brekingen geweest, het Weldam Is sedert de middeleeuwen steeds door adellijke geslachten bewoond ge weest. Ia 1300 voor het eerst genoemd als woonstee van de Twentse drost Hen drik Weldam. kwam het kasteel in de loop der jaren door .huwelijk en vererving in handen van bekende Twentse geslachten ais die van Heeckeren, Twicklo, Raesfelt. Ripper- da en Bentinck. Vooral de Ripperda's hebben een belangrijke rol gespeeld. Hun wapenstenen, vindt men nog in de muren van het kasteel, dat in de zeventiende eeuw zijn huidige vorm kreeg. In de achttiende eeuw heeft ook de Goorse fabrikant Arntzenius iiier nog gewoond, maar van 1879 tot ia de tweede wereldoorlog hebben de eigenaren het bewoond. In deze tijd zijn de prachtige tuinen aangelegd door wijlen Hugo Poortman. Toen graaf Frederik Bentinck in 1942 kinderloos overleed, kwam het bezit aan zijn twee zusters en broer, de laatste op Middachten woonach tig, de zusters met Duitsers gehuwd, hetgeen de nodige moeilijkheden met het Beheersinstituut gegeven heeft. In de oorlog is het Weldam door diverse Duitse instanties en daarna door gerepatrieerden gebruikt en niet al te zachtzinnig. Na deze 'sloop'-periode moest er aan het gebouw en het 1600 ha grote landgoed heel wat hersteld worden. Met zijn meer dan 25 man personeel Is het Weldam echter een uitstekend beheerd landgoed, een van de wei nige uitzonderingen in een tijd, waarin het voortbestaan van de - meeste particuliere kaatelen ernstig bedreigd wordt. die extra heet wordt opgediend, op dat men zal uitroepen: „Hoe bestaat het" en „Och, wat vreselijk". En dat is vrfj zinloos, want 't be staat vermoedelijk nergens in deze vorm en dus zit men al die t(jd In het wilde weg „vreselijk te vinden" niet het kwalijke trotse gevoel, dat wij toch maar héél wat menselijker zijn. Gelukkig is de .film over het alge meen boeiend in elkaar gezet, goed gespeeld en soms nietvan numor ontbloot. Mono pole, t.m. maandag. „Operatie Kajak". Het is 1941. De Engelsen hebben zich voorge nomen om in de haven van Bor deaux vrachtschen te vernielen, maar zij kunnen daar moeilijk ko men. Een majoor van de marine (Jose Ferrer) maakt een plan dat vee! trai ning en. voorbereiding eist. Met een aantal kano's wil hij de rivier de Ga ronne opvaren en dan de schepen in de haven opblazen. Hoe dat allemaal gaat, vertelt de film wel wat uit voerig, maar toch boeiend. Het ver haal berust op werkelijke gebeurte nissen. Pa s s a g e, door de hel". t.m. donderdag: „Mars „Mars door de hel" wordt een as pect van de laatste wereldoorlog af- geschitderd. Uitgebeeld wordt de af schuwelijke dodenmars van een groep vrouwen en kinderen, wier enige misdaad was, dat zij zich In Malakka bevonden, toen de Japanners er bin nendrongen. De film is een gevoelige en aan grijpende studie géwordén van de wreedheden en beproevingen, waar aan deze weerlozen worden blootge steld. Van Nevil Shute's roman heeft de regisseur Jack Lee vrijwel uitsluitend het in Malakka spelende gedeelte verfilmd met weglating van bijna alie latere gebeurtenissen in Austra lië. Het happy-ending doet daardoor wat goedkoop en overbodig aan en geeft de film een nogal abrupt einde. v:. J. C. A. SCHOOF „Wij zijn er voor de mensen" jaagd en een minder prettige tijd begon. Na de oorlog had men natuurlijk zijn handen vol {de afdeling was in middels aanzienlijk uitgebreid) aan de school-, straat- en hondenbelas ting enz. In 1951 kwam onder de leiding van de jubilaris een nieuw model kaart tot stand, waarmee in ver scheidene Nederlandse gemeen ten gewerkt wordt. Verder wer den allerlei nieuwe middelen in gevoerd om de steeds groter wor dende administratie zo vlug en efficiënt mogelijk af te werken. Over de bron van inkomsten, dl# de gemeente via deze afdeling bezit, moet men niet gering denken. Da straatbelasting levert per jaar circa twee ton op; de precarlo-belasting meer dan een ion. Ook de vermake lijkheidsbelasting brengt per jaar meer dan anderhalve ton in het laatje, en dan zijn er nog de duizen den guldens die de hondenbelasting en de Politionele vergunningen op leveren, Bfj elkaar zo'n half miljoen gulden! De heer Schoof en zijn personeel, waar hij zeer over is te spreken en dat hij herhaaldelijk in zijn histo risch overzicht betrekt, zij allen zor gen ervoor dat de belastingmachine op rolletjes loopt. Het devies bij hun werk is daarbij: „Wij zijn er voor ds mensen en de mensen niet voor ons!" Belangrijk wordt vooral de voorlichting aan het publiek ge acht; men volstaat niet met korte antwoorden of adviezen via het vaak onmenselijke ambtelijke loketje, maar men geeft vaak de gelegenheid om tijdens een ge woon gesprek over de verschil lende aangelegenheden te praten, niet voor het loket, maar in het kantoor. Advertentie IML :0E ROTTERDAMSE-SISI0UW8URG DE HOOFDSTAD OPERETTE dfnidag 15. woemdag li «n donderdag 17 januari uur DIE LUSTIGE W1TWE NEDERLANDSE COMEDIE vrijdag IS januari uur DE 0R0TE LIEFDE Een van de beproefde vrouwen in de film „Af ars door de hel" (Passage). ZATERDAG Bioscopen; PASSAGE-THEATER. 2 4.15, 7 en 9.15 uur: Alars door de hel (18 jr>. MONOPOLE-THEATER, 3, 5, 7 en 9 uur: Operatie Kajak (14 jr). Apotheek: Fa, Van Westendorp, Singel 81. Tentoonstellingen: STEDELIJK MUSEUM, !0—5 UUT'. ,.Met meesterhand getekend". CULTUREEL CONTACT CENTRUM, 10—5 uur schilderijen van. W. L. Bouthoorn. Diversen: MUSIS SACRUM, 8 uur: MBGK, feestavond. ZONDAG Bioscopen: PASSACE-THEATER, 2 4.1S, 7 en 9,15 uur: Mars door de hel (18 jr). MONOPOLE-THEATER. 3. i. 7 en 9 uur: Operatie Kajak (14 Jr). Apotheek: Nieuwland Jansen. Apotheek en Apotheek Tentoonstellingen: STEDELIJK MUSEUM. 2—5 uur: ,.Met meesterhand getekend". CULTUREEL CONTACT CENTRUM. 11—3 uur: schilderijen van W. L. Bouthoorn. ROTTERDAMSE BIOSCOPEN ARENA: Duistere driften. Zaterdag en zondag 2, 4.30, 7 en 9.30 uur (18 Jr). CAPITOL: Agent der Apachen, Zater dag en zondag 2. 4.30. 7 9,25 uur (14 jr). CENTRAAL: Het rattenncst. Zaterdag 4. 7 en 9.ió uur. Zondag 2, 4,30. 7 en 9.15 uur (18 jr). CINEAC: Journaal van 9 tot 5.15 uur. De avonturierster van Beiroet. Zat en. rondas 5.3D. 7.45 en 10 uur 13 jr). COLOSSEUM: Het moeraa der zonde. Zaterdag cn zondag 2, 4.30, 7 en 9.30 uur (18 Ir). HARMONIE: Dunja. Zaterdag 3.30, 7 en 9.15 uur. Zondag 2, 4.30. 7 en 8.15 uur (13 jr). LCMIÊRE: Morgen zal ik hullen. Zaterdag en zondag 2. 4.30, 7 en 9.30 uur (18 jr). LUTUSCA Bloed ln de zon. Zaterdag en zondi.g 2, 4.39, 7 en s.30 uur '14 Jr). LUXOR: Gcrvatse. Zaterdag en zon dag 2. 4.30, 7 en 9.30 uur (18 jr). METRO; Het rljatmetsje. Zaterdag 3,30. 7 en 9.15 uur. Zoudag 2, 430, 7 en 9.15 uur (18 Jr). PRINSES: Rusteloze Jeugd. Zsteriyf en zondag 430, 7 en 9.30 u»gr REX: De hel op zee. Zaterï en 9.15 uur. Zondag 2, 4.30, 7 en s.15 uur (14 Jr). THALIa: Trapeze. Zaterdag en zon dag 2, 4.30, 7 cn 9 30 uur (a.l,). 't VENSTER; Lts enfant» du paradis. Zaterdag 1.30 en. 8 uur. Zondag 1, 4.30 cn 8 uur (18 Jr). VICTORIA: Moordend Jood! Zaterdag 2, .7 en 9.15 uur. Zondag 2, 3.30 7 en 9.15 uur (14 jr).

Het Vrije volk | 1957 | | pagina 1