Congres-voorstel gaf stof tot discussie Boeiende gesprekken op Partijbijeenkomst ■I Sympathieke muziek in Stedelijk Museum Anton de Zeeuw sprak voor oudstrijders Weinig winst voor Man en hond likken aan cyaankali Dr. Paul Julien sprak in Stadsgehoorzaal Tussen 5 en 6 uur elke seconde een vo .Kim rolt uit rol I jS étm Voetganger aangereden: eis 100 boete Platen schoten nit klauwen Eigentijdse muziek op jeugdconcert Huldiging van J. C. A. Schoof HET VRIJE VOLK WOENSDAG 16 JANUARI 1957 PAGINA 4 Ofschoon de agenda van de Partij vergadering op het eerste gezicht geen opzienbarende zaken, bevatte is het in de gister avond in het Volksgebouw gehouden vergadering tot boeiende en belangwekkende gesprekken gekomen tussen een groot aan tal leden onderling. Een congres-voorstel, ingediend door de heer J, Simons, werd door net bestuur ter discussie gesteld. In het voorstel werd een snelle oplossing voor de kwestie Nieuw-Guinea bepleit. Het beheer zou znoeten overgaan in neutrale handen en een gunstige oplossing aldus het voorstel zou het ond— v -■- stellen van Nieuw-Guinea zijn. Advertentie 3e Toonkunst Concert HET ROTTERD. PHILHARM. ORKEST chiedammers ondev elkaar Arbeider geivond Bedrijfscompetitie WISSELKOERSEN Een Passage-theater vol leer lingen van ulo- en nijverheids scholen hééft gistermorgen vol aandacht geluisterd naar Eduard Flipse en het Rotter dams Philharmoniseh Orkest, die voor de tweede keer een jeugdconcert gaven. )f|S ®l If! r-'>: K^'tpgg: ÈSEÉ - Burgerlijke Stancl S chiedammertj es naar Bergen aan Zee Vriendelijke woorden over samenwerking op atoomgebied Visafslag Succes voor onze vissers in Kanaal Voor stenen gooien op 4 november drie weken geëist Over Vijfsluizen: Heffingsverordeniug op pootaardappeleu NAC nr. 2 Group viert vijfde verjaardag 1. M. Donderdag 17 januari 1957. 8 uur PASSAGE THEATER Dirigent Eduard Flipse Solist: Lukas David - viool o.a. Vioolconcert Mendelssohn C. BOERMAN .belangstelling In de Gerrit "Verboomstraat te Schiedam kwam 30 oktober op de oversteekplaats een motorrijder in botsing met een voetganger, die en kele dagen later aan de gevolgen is overleden. De motorrijder, de 34-jari ge schetser. P. R., stond dinsdag voor de verkeerskamer van de Rotterdamse rechtbank terecht. Uit het getuigenverhoor bleek, dat het wegdek glad -was geweest. Vol gens R. was de aanrijding niet te vermijden; de voetganger, die diep in de jaskraag weggedoken liep. zou hem te laat hebben opgemerkt. Ook uit de eis van de officier bleek wel, dat in dit geval van zeer zware schuld niet kon worden gesproken: 100,boete of twintig dagen hech tenis. De verdediger pleitte vrijspraak. De rechtbank zal over veertien dagen uitspraak doen. Het is wel vermakelijk te letten op de reacties van kinderen tijdens een jeugdconcert. Het Rotterdams Phil- harmonisch Orkest concerteerde dinsdagmorgen weer voor de jeugd onder leiding van de volijverige Eduard Flipse, die op uiterst heldere en charmante manier de verschillen de orkeststukken inleidt. Hij doet dat altijd, met veel begrip en hij wijst ook op de nare geluiden die een zaal karf maken en waardoor de musici op hinderlijke wijze wor den gestoord. Nu kan men in Neder land eigenlijk niemand kwalijk ne men dat hij hoest. We leven nu een maal in een onpretUg en wisselvallig klimaat, dat de hoogste eisen aan onze kelen stelt. Een vooral in de winter zal men wel altijd met een ongewild kuchcon- cert hebben te kampen en zal men zich er altijd aan moeten ergeren. De jeugd hield zich vaak bewonderens waardig koest, maar ook pas toen de dirigent verzocht had zo min moge lijk te hoesten. En toen Rossini's ouverture tot Wilhelm Teil fors klonk hoorde men gelukkig helemaal niets meer van de onwelluidende menselijke geluiden. En over dat vermakelijke gespro ken: men kan zich voorstellen dat de ouderen, de leerkrachten, nu niet altijd met het grootste plezier zo'n concert volgen. Zij mogen echt niet eventjes de ogen dichtdoen en zich laten drijven op de meeslepende mu ziek. Zij moeten altijd waakzaam blijven, opletten, dat er geen onver hoedse streken- worden uitgehaald. Vóór ons zat zulk een oppasser. Spiedend liet hij zijn blik telkens o uer de voor hem zittende kinderen gaan. Niets ontging hem. Na het einde van een concertstuk sprong hij op en haalde twee oproerige meisjes uit de al danig tot onrust gebrachte rijen. Hij zette hen keurig achter zich, ver van de vertrouwde omge ving. De meisjes keken argeloos en tevens schuldbewust. Zou er na af loop nog iets hebben gezwaaid? -tr het jaarverslag van de raadsfractie voor. Een geschrift, dat vaak op ver helderende wijze die werkzaamheden van onze fractie toelicht en dat ten slotte niet van humor was gespeend. Een forum, samengesteld uit mr. P. van Bochove (voorzitter), mr. H. B. Engelsman, mevr. W. R. Drukker- Brink, W. de Vries en A. J. v. Lith, beantwoordde hierna vragen die door verscheidene aanwezigen werden ge steld. Specialisten Zoals voorzitter C. Boerman in zijn sluitingswoord zei: vragen wer den uitmuntend door hen beant woord, maar ook ontweken. Toch kwam men .wel aan zijn trekken aangezien het forum verstandig was samengesteld en specialisten er zit ting in hadden. Een vraag op het terrein van de ziekerihuisverpleging werd door invalster, mej. C. Burger beantwoord. Op dit gebied moest het forum namelijk verstek laten gaan. De Partij van de Arbeid kan terug zien op een welhaast ongehoord ge animeerde bijeenkomst, die bijna met geweld moest worden afgeslo ten. Velen hebben zich weer eens in een politiek debat gemengd, tot gro te voldoening vooral van de oude getrouwen, die te vaak op onver schilligheid tijdens bijeenkomsten zijn gestuit. Op X februari aal drs. Roemers in het Wijkcentrum te Nieuwland (en dus niet in het Yolksgebouw) een in- dur-aag J3A0 uopnoq Suipioj port en „bestedingsbeperking." In het Stedelijk Museum is gisteravond op een sympathieke manier muziek gemaakt. Het kaxnermuziekgezelschap Intertexta, dat gedeel telijk uit Haagse amateurs bestaat, legt zich toe op het spelen van mtJziek uit de voorklassieke tijd. Deze muziek leent zich by uitstek voor uitvoering door amateurs: over het algemeen stond de uitvoe ringspraktijk tot in de achttiende eeuw op het peil. dat primitief genoemd kan worden vergeleken bij de technische problemen die zich in onze tijd voordoen. In een machinehal van De Jong's scheepswerf N.V. vond in de nacht van maandag op dinsdag een be drijfsongeval plaats, DaarbU werd de 53-jarige maehinaal-boorder C. Flip se uit Schiedam ernstig gewond. De heer Flipse had enkele ijzeren platen bewerkt, waarna deze met een kraan werden getransporteerd. Toen de kraan even stilstond, scho ten de platen uit de klauwen en F. kreeg het volle gewicht 'op zijn lin kerbeen. Met gebroken midden voetsbeentjes en een gebroken been moest hij naar de Dr. Noletstichting worden vervoerd. Kamermuziek werd in die tijd niet gemaakt in de concertzaal, maar werkelijk binnenskamers en veelal door de bewoners van de kamers zelf. Met toewijding, muzikaliteit en een voldoende mate van techniek werd een intieme sfeer bereikt, die in onze moderne concertzalen zeer zelden aanwezig is. In het Museum was die sfeer er wel degelijk. Bovendien viel er voor muziekliefhebbers veel te genieten: niet in de laatste plaats door de pro grammakeus, die onder meer een concerto van Vivaldi voor fagot, strijkers en continuo inhield, dat in het kader van 's componisten com plete werk pas is gepubliceerd. interessant was ook het gebruik van de quinton, het tenorinstrument uit de gambafamilie, waarvan een in moderne fabricage gereconstrueerd exemplaar bekwaam door Bob van der Wel werd bespeeld. Mooie samenklank De samenklank van het ensemble Intertexta is zeer bevredigend en be reikt wel het beste, wat op amateur niveau mogelijk is. In het genoemde concerto van Vivaldi en in een ander van Boismortier werd het evenwicht enigszins verstoord door de fagot van Ab Sehlebaum, door deze musicus met alle bekwaamheid bespeeld, maar in haar moderne timbre zelfs in deze concertante werken te zeer op de voorgrond tredend. Voor de koninklijke vereniging Oost en West" afdeling Schiedam en de Ned. Bond van Oud-strijders en Dragers van het Mobilisatie- kruis heeft Anton de Zeeuw gisteravond in het Gebouw voor Chr. Sociale Belangen een pakkende lezing over Egypte gehouden, geti teld Tussen Nijldelta en Rode Zee". Dit onderwerp is wel zeer actueel, Anton de Zeeuw heeft een bezoek gebracht aan Egypte en zijn waar nemingen zijn scherp. Op uiterst boeiende wijze wist hij de aanwezigen 1. in het belang van alle betrok kenen een oplossing van de kwestie Nieuw Guinea met kracht moet wprden nagestreefd: 2. het plaatsen van Nieuw Gui nea onder het beheer of toe zicht van de Verenigde Naties als een mogelijke oplossing in overweging moet worden geno men. Na deze levendige discussie, die wel de hoofdschotel van de bijeen komst was, las de heer G. J. Smit Uitslagen van de Schiedamse Be- drijfs Klaverjas Competitie luiden als volgt: Afd. a: StandaartGem. werken 15; Hof en Jongepier—D. Baron 24; HoekRcelante 42; DES GTB 2—4; Excelsior—SCF 4—2. Afd. B: HoekRoelants 33. 15 januari Engels pond 10,6610,68a Amerik. dollar3,82f-g3,83-iV Franse frank1,0875—1,08175 Belgische frank 7,597,59i Zwitserse frank 86.89—86,94 Zweedse kroon73,5Ii73.561 Duitse mark 90,7390,78 Deense kroon 54,9555,-- Noorse kroon 53,34i53,391 Zwitserland (vrij) 89.31589,361- Canada 3,981—3.98'; Italiaanse lire60.56560,615 Japanse dollar 3,79 A3,SOA Turkse dollar 3,79^3,79 J J Boeiend en duidelijk zette de di rigent allerlei bijzonderheden uiteen over de strijkinstrumenten, de harp en de houten blaasinstrumenten. Door de uitvoering van welgekozen stukken muziek werd het behandel de meteen in de praktijk gedemon streerd. waarna tot slot in de Ouver ture Wilhelm Tell van Rossini het volledige orkest de jongelui ln ver voering bracht. De aandacht liet over het alge meen niets te wensen. Dat zal ook niet anders hebben mogen zijn. want dirigent, orkest en de zeven solisten musiceerden met een overgave alsof het meest hooggeplaatste en deskun dige publiek ln de zaal was. Het streven van Eduard Flipse, ook muziek uit onze eigen tijd op de programma's te plaatsen, verdient evenzeer instemming. De reacties van de jongelui bewijzen, dat hij hiermee een dienst voor het muziek leven verricht: zij treden'een goed modern stuk met dezelfde onbevan genheid tegemoet als een stuk ln een oudere stijl. Aldus wordt een voor oordeel voorkomen, dat voor een le vende muziekbeoefening funest zou kunnen worden. ,j 1 4 Yi .itfrtfï, Ww-f i" W-jfiaa De Schiedamse Volleybal Club beeft met uitzondering van het eerste heren-zestal geen beste resultaten behaald. Dames 1 moest met twee invalsters in het veld komen tegen het alles behalve sterke HVC-team. Deze handicap kostte de Schiedamse dames een kostbaar punt. De uitslag werd 22. Dames 2 speelde twee wedstrijden in één week. De eerste wedstrijd tegen het zwakke Wico werd met 30 gewonnen. De tweede wedstrijd tegen het eveneens onderaan staande DR.L 4 werd met 30 verloren, door dat ook dames 2 met drie invalsters moest uitkomen. Het Is zonde dat steeds hierdoor kostbare punten bij de dames-teams verloren gaan. Heren 1 blijft op de goede weg voortgaan. Ditmaal werd ZVC het slachtoffer. De SVC-heren wonnen na fraaie strijd en met veel spannen de momenten geheel verdiend met 30. Heren 2 moest uitkomen tegen de sterke reserves van Concordia uit Rotterdam. Hoewel SVC goed partij gal kon dit team toch niet op tegen het sterke aanvalsspel van de Rot terdammers en moest beide punten aan Concordia 2 laten. Met 30 werd verloren. Heren 3 tén slotte verloor voor de zoveelste maal, nu van Flamingo's 2. Een set wisten de Schiedamse heren in winst om te zetten, doch Flamin go's nam met niet minder dan 3 sets genoegen. Uitslag 3I voor Flamin go's 2. Voor de komende dagen staan de volgende wedstrijden op het pro gramma: Maandag: Rotterdam-Zuid 1SVC 1 (dames); donderdag ZVC 3SVC 2 (dames); SVC 2Libanon 2 (he ren); zaterdag; Concordia 1SVC 1 (dames); Avojo 2SVC 3 (heren); HVC 1—SVC 1 (heren). In verband met de uitvoering van werkzaamheden zal de Koemarkt- brug in de nacht van vrijdag 18 op zaterdag 19 januari van 0.30 tot 5.30 uur voor alle verkeer zijn afgesloten. In de raadzaal van het stadhuis waren dinsdagmiddag vele vooraan staande Schiedammers bijeengeko men voor de huldiging van dc heer J. C. A. Schoof, chef van de secre tarie der gemeentelijke belastingen, die veertig jaar in dienst bij de ge meente is. Hij werd toegesproken door de burgemeester, mr. J. W. Peek, die hem een kundig werker en een uiterst betrouwbaar personeelslid noemde. Zijn waardering voor het vele, dat de heer Schoof in zijn veer tigjarige dienstbetrekking heeft ge daan, liet de burgemeester vergezeld gaan van de overhandiging van een enveloppe mét inhoud. Ook de gemeentesecretaris, mr. N. J. Post, sprak de jubilaris, die ver gezeld was van zijn familie, harte lijk toe. Hij bood hem namens het personeel van de gemeentebelastin gen een Perzisch kleed aan. Velen maakten op de receptie van de gelegenheid gebruik om de heer Schoof te feliciteren. Wü zagen om. de wethouders Sabel, Van Bochove en Van Kinderen, alsmede vertegen woordigers van de Schiedamse Ge meenschap, de politie, de brandweer, enkele hoofden van diensten en kerkelijke vertegenwoordigers. Geboren: Cornells M. z v F "W van Krugten en M C v d Akker; Herma- nus H J, z v P M van Hassel en M J Blom; Johanna H. d v J M C Groeneweg en S S Zonneveld: Hen ry J J, z v J G Kruitwagen en D H M T Hofstee. Overleden: W den Ouden. 75 jr. DE MIN OF MEER VORM LOZE figuur in de armen van deze reddingbrigademan is Kim Nova k, en haar be zwijming is deze keer geen spel. Bij opnamen te Sunset Beach in Californië wierp een golf haar van de been en ver volgens werd de actrice, die niet kan zwemmen, door dc zee meegesleurd. Da redder, die speciaal in dienst was Beno men voor dergelijke incidenten, was er echter rap bij om Kim. vettig aan het strand te bren gen een beeld te geven van de bagger- werkzaamheden in het Suezkanaal, waar Nederland zo goed vertegen woordigd is. Zoals bekend werken Nederlandse vaklieden er met de grootste baggermolen die ooit werd gebouwd. Op een diepte van circa dertien meter haalt men de bagger van de bodem. De heer De Zeeuw zong een loflied op de prestaties van de Nederlandse werkers. Hü toonde t zich een groot tegenstander van Nasser, die het over sociale ge rechtigheid heeft, terwijl sommige delen van het land in de grootste armoede verkeren. Het Suezkanaal krügt per jaar globaal 113 miljoen brt. te verwer ken; men neemt aan dat dit aantal in 1962 verdubbeld zal zijn omdat dan schepen met nog groter omvang dan de grootste tankers van onze tgd door het kanaal zullen varen. Daarom zal er verdiept en verbreed moeten worden. Met een kleurenfilm en projectie lichtte de heer De Zeeuw, die ook nog iets vertelde van het oude Egypte, zijn lezing toe. De avond werd ge opend door de voorzitter der Oud strijders, de heer P. van Rijn. Van de overige uitvoerenden ver dient de sopraan Alwien ter 'Hof stede vermelding. Zij zong liederen van Engelse vlrginalisten en een cantate van Buxtehude met be grip voor stijl en tekst, maar met een techniek die nog verdere uit bouw behoeft, in het bijzonder wat de vorming van de consonanten be treft. Niettemin is zij ongetwijfeld al in een stadium, waarin het ver antwoord is dat zij haar zang in het openbaar laat horen. De vrij talrijke aanwezigen toon den zich met reden ingenomen met het geboden programma, dat verder onder meer nog een trio-sonate van Handel met een bijzonder fraaie kla vierpartij vermeldde en drie compo sities van Josquin, door de vier strij kers van Intertexta wat moeizaam tot een goed einde gebracht. Er wa ren bloemen voor de dames. RIEN OUWERKERK. In het Bio-Vakantieoord „Russen duin" te Bergen aan Zee worden het gehele jaar door kinderen uit alle delen van Nederland verpleegd. Voor opname in het Bio-Vakantieoord ko men uitsluitend in aanmerking schoolgaande kinderen in de leeftijd van 614 jaar, waarvoor de school arts de uitzending nodig acht en waarvan de ouders nagenoeg niet in staat zijn iets voor de verpleging bij te dragen. Tweemaal per jaar wordt in alle Nederlandse bioscooptheaters het pu bliek via een aardig filmpje opge wekt de Stichting Blo-Vakantieoord bjj dit mooie werk te steunen door het geven van een bijdrage, in de collectebussen. Ook uit onze gemeente worden re gelmatig kinderen in het Bio-Va kantieoord opgenomen en op don derdag' 17 januari vertrekken weer tien kinderen voor een verblijf van zes weken naar deze ideale gezond heidskolonie. De kinderen vertrekken met de trein van 8.52 uit Schiedam. Op de Prins Hendrikkade te Rot terdam likte gistermorgen een Jiond aan een plasje. Het beest rekte zich uit, verkrampte en viel neer. ZUn baas, de 53-jarige W. T. M. Weger uit de Feijenoordstraat, onderzocht on middellijk wat er met zjjn huisdier aan de hand kon zijn. Hij bukte zich. streek met zijn vinger door het vocht en stak hem in zijn mond. Even later stond het schuim op rijn lippen en bevond hij zich in een toestand, die overbrenging naar een ziekenhuis dringend noodzakelijk maakte. Op straat lag vloeibare cyaankali'. Waarschijnlijk is maandagavond een kleine hoeveelheid van het zware vergif op straat terecht gekomen bi! een manoeuvre van een vrachtauto, die zijn lading op de Prins Hendrik kade moest afleveren. De hond werd het eerste slachtoffer. Het beest lik te. naar de aard der hondjes, aan de straatstenen en viel dood neer. Later kwam een dierenarts tot de conclusie dat een cyaankalivergiftiging de doodsoorzaak was. De heer Weger kreeg minder gif binnen. In het Zuiderziekenhuis trachtte men onmiddellijk de wer king van de cyaankali in zijn lichaam te neutraliseren. 'De Noors-Nederlandse samenwer king op het gebied van de atoom energie is nimmer zo levendig en doeltreffend geweest als thans.' Dit verklaarde dinsdagmiddag op Schiphol dr. Gunar Randers, Noors atoomgeleerde en adviseur van de secretaris-generaal der Verenigde Naties Dag Hammarskjöld. Hj) is naar Nederland gekomen om besprekingen over de Noors-Neder landse atoom samenwerking te voeren, speciaal in het licht van de grote internationale verdragen, die op dit srebied worden voorbereid. ROTTERDAM, 15 jan. Aan de Visafslag alhier 150 kisten verse zee vis aangevoerd. De prijzen waren: Tarbot middel 2302.35; schol middel 42>8; schelvis midd 36—45; klein 30—34; kabeljauw klein 24—33; wijting 26—30: kuit 130—1.50; lever 1.201.50; snoekbaars 1.75—1.80; heilbot 2.80—330. Ncderandse vissersboten hebben 20 mijl ten zuiden van Sussex aan Het Kanaal een gebied, dat door de plaaiselijke vissers reeds afgeschre ven was grote hoeveelheden Juiring gevangen. Dit heeft Harold Boni face, lioofdinspcctcur voor dc visserij van het graafschap Sussex meege deeld. De plaatselijke vissers ringen zo weinig, dat visserij-deskundigen in Londen opdracht gaven de haring stand in Het Kanaal na te gaan. De Nederlandse vissers hebben door ge bruikmaking van. echoloden het ant woord hierop reeds gegeven. IVie dr. Paul Julien feitelijk is, behoeven we op deze plaats wel niet nader uit te leggen. Zijn boeken „Pygmeeën", „Kampvuren langs de evenaar" en andere zijn In een grote oplage verspreid en nog onlangs verzorgde deze wetenschappelijke vorser een serie radio-toespraken. Op uitnodiging van de afdeling Vlaardingen der Nederlandse Reïsvereniging was dr, Julien dinsdagavond naar de Stadsgehoorzaal gekomen om daar een spreekbeurt te vervullen. Uit de grote belangstelling welke hiervoor bestond, viel al aanstonds af te leiden, dat de NRV met deze uitnodiging een goede greep had ge daan. En de veie belangstellenden zullen waarlijk niet onbevredigd naar huis zijn. gegaan. Aan de hand van een grote serie lichtbeelden heeft dr. Julien verteld over twee zeer merk waardige en uiterst primitieve Oost- afrikaanse volksstammen, de stam der Wakindiga en die der Massai. De Wakindiga zijn verwant aan de pygmeeën uit West-Afrika en de Massai, in tegenstelling tot de Wa kindiga fors van gestalte, tonen ty pische overeenkomsten met de even eens in West-Afrika levende bosjes mannen en hottentotten. .Dit is dan ook één der diepere oorzaken ge weest, waarom dr. Julien juist deze beide stammen, waarvan de Wakin diga nog slechts hoogstens 350 ieden telt, had uitgezocht voor zijn bloed onderzoek. De Massai, een herders volk, telt nog ongeveer 70.000 leden. IS ogen lie jaar Dr. Julien heeft negentien jaren in Afrika vertoeft en zijn kennis van land en volk maakte dan ook, op de aanwezigen een diepe Indruk. In een toespraak van bijna twee uur liet hij het op dit punt nog grotendeels on bekende Afrika, als het ware voor de toehoorder leven. Duidelijk toonde hy aan de hand van fysieke overeen komsten, de verwantschap van deze stammen met de op een zo grote afstand wonende pygmeeën, bosjes mannen en hottentotten, aan. Daar naast vertelde hij een schat van we tenswaardigheden, zoals alleen de wetenschappelijke vorser deze kan opsporen. Na de pauze werd een en ander, door middel van een door dr. Julien opgenomen film, nog eens duidelijk geaccentueerd. De heer v. Keulen, voorzitter van de afdeling Vlaardingen der NRV". deed aan het begin van de avond mededeling, van het voornemen der afdeling, om in de toekomst ieder jaar een „grote" voorstelling te geven cn daarvoor een bekend spreker uit te nodigen. De „premiere" mag zeker als een groot succes worden beschouwd (Van een onzer verslaggevers) Tegen een 17-jarige Haagse jonge- nan, een h.b.s.-er, die dit jaar eind examen zal moeten doen. is dinsdag; middag door de officier van Justitie bij de Haagse rechtbank drie weken gevangenisstraf geëist, omdat hij een steen naar een Haagse agent zou hebben gegooid. Het gebeurde op zondagavond 4 no vember bij de Russische ambassade aan de Andr. Bickerweg, waar hon derden mensen een betoging hielden tegen het Russische optreden in Hongarije. De politie wilde relletjes voorkomen en trachtte de omgeving van de ambassade 'schoon'te houden. Daarbij kwam het tot ongeregeld heden. w-aarbij de jongen naar .een agent gegooid zou hebben. De knaap ontkende echter ten stelligste, hoewel twee agenten zei tien het zelf gezien te hebben en bij jijn aanhouding stenen in zijn zak ken te hebben gevonden. Op grond van Viaardingse tellingen mag aangenomen worden dat per etmaal ongeveer tienduizend motorrijtuigen de brug bij de Vijf sluizen passeren. Het aantal fietsers, dat deze brug passeert, over schrijdt zelfs dc tienduizend. Per uur gaan er gemiddeld negenhon derd voertuigen over de brug. Maar 's avonds tussen vijf en zes uur zijn het er zelfs 3300, Dat is er bijna een per seconde. telling verricht. Uit" een vergeiyking met de eveneens ingeschakelde auto matische teller bleek, dat de jeugd bijzonder nauwkeurig te werk' is ge gaan. Weliswaar heeft Vlaardingen niet geteld by de vyfsiuizen. maar aan genomen mag worden, dat het ver keer, dat de tunnel bij Vlaardingen- Oost in een van beide richtingen pas seert. ook de vyfsluizenbrug „neemt". De juiste cijfers voor de tunnel zijn; motorrijtuigen per etmaal 9360. Het maximum voor deze categorie lag tussen vijf en zes uur 's avonds op 796. Tussen 's morgens zes uur en 's avonds acht uur passeren 19159 fietsers. Het kritieke uur is ook hier tussen vyf en zes nl. met 2592. Deze eyfers werden vastgesteld tij dens een telling in april 1956. Men neemt aan, dat het verkeer sedert dien met ongeveer tien percent is toegenomen. Uit vergelijkingen met tellingen van 1950 by de overweg Vlaardin- gen-Oost is gebleken, dat het gemo toriseerde verkeer met tachtig per cent is toegenomen. Het fietsverkeer nam met veertig percent toe. Er werden ook tellingen verricht op andere plaatsen. Maar daarvan zijn geen vergeiykende cijfers aanwe zig. Scholieren hebben de verkeers- In de eerste vergadering van het Bedrijfschap voor de groothandel en tussenpersonen in aardappelen, gis teren ln Den. Haag gehouden, is een heffingsverordening op de uitvoer van pootaardappelen besproken. Deze heffing van 50 cent per 100 kg moet o.m. een reductieregeling voor de buitenlandse afnemers dekken. Er was enig protest tegen het plan om de uitvoerheffing met terugwer kende kracht voor de gehele oogst '56 te laten gelden. Ten slotte ging men met de rege ling akkoord in dier voege, dat voor de komende oogst een reductierege ling eerst onderwerp van debat in het bestuur zal zijn. Op de vliegbasis Voïkel is gisteren met défilé, receptie en sportwedstrij den het vyfjarig bestaan gevierd van NAC nr. 2 Group, de Nederlandse Tactische Luchtmacht, die is opge nomen ln de noordeiyke groep van de NAVO. De Engelse rice-luchtmaarschalk Ubee, commodore Maurenbregge en zenetaal-rnajoor Zielstra namen een défilé van de manschappen van de vliegbases V61kel en Eindhoven af. Zesendertig Thunderstreakjagers gierden in gesloten formatie door de lucht. In een hangar heeft commodore Maurenbregge de betekenis van deze dag nader toegelicht. Met een feest avond te Eindhoven is deze lucht- machtverjaardag besloten. PASSAGE-THEATER. 2 en 3,15 uur: Mars door de hel (13 Jr). MONOPOLE-THEATER, 2, 7 en 9 uur; Ontspoorde vrouwen (18 jr). Apotheek: Nieuwland Apotheek en Apotheek Jansen. Ten toons tollmen: STEDELIJK MUSEUM. 10—5 uur: Met meesterhand getekend. CULTUREEL CONTACT CENTRUM. 103 uur: schilderijen van w. L. Bouthoorn. Diversen: IRENE. 8 uur: filmavond Fontljne. MUSIS SACRUM 2 uur: Lelds Kin- dcrtoneel. klnderi» tddag. DONDERDAG Bioscopen: PASSAGE-THEATER, 2 uur: Mars door de hel (13 jr). MONOPOLE-THEATER. 2, 7 en 9 uur: Ontspoorde vrouwen (18 jr). Apotheek: Nieuwland Apotheek cn Apotheek Jansen. Tentoonstellingen: STEDELIJK MUSEUM, 10—5 uur:. Met meesterhand getekend. CULTUREEL CONTACT CENTRUM, 105 uur: schilderijen van w, L. Bouthoorn. Diversen: PASSAGE-THEATER. S uur: Toon- kunstconcert. MUSIS SACRUM, 9 en 2 uur: Ned Schoolbioscoop.

Het Vrije volk | 1957 | | pagina 1