Zevenvoudige bruiloft Chefarine .4 Z Minister Foster Dulles: Samengaan YS met m Exploitant ingesloten Vijf vliegers berispt Componist Badings donderdag 50 jaar Verbod Tij F krenkend Israëlische troepen ontruimen Sinaï 1 ^STORMIOOP mPKUtMING\ i! 2.98 BE KLERKeZN DOBBY STOFFEN Spreeuwenpraat BestrijdingvarTpijn belangrijk verbeterd! PERSSTEMMEN: T oekomstdroom mol Wethouder van Voorburg bedankt tocb Zaterdae; dubbel sidderen COUPONS VELOURS 3 90 90 is alleen als er op staaf Wapenzendingen verlovingsringen Tijd vooruit LUISTERÏIPS Badi |]H< vijftig HET PRECISIETIJDSEIN Morgen enige bijzonder voor delige opruimings-aanbiedingen en *Vi 1 Pieter heeft gister avond bij het be scheiden spreeuwen diner zijn bord boor devol met aardappe len geladen. Grote en kleine aardappelen door elkaar en iedere pieper was plotseling erg belangrijk voor mij geworden. Pie ter zou kunnen spre ken over een „pie perprobleem." Maar in ernst r zo als ge u zult herin - neren kritiserde een lezer zijn aardappelleverancier. Zijn vrouw kocht grote aardappelen, maai bij net schillen bleek, dat het toch voor minstens vijftig procent klein tjes waren. „Dus," zo zei 0112e vriend „knoeide die handelaar". Kunnen wij hier inderdaad over „knoeien" spreken? Het is Pieter ge bleken. dat men in dit „pieperpro bleem" bepaald, niet te vlug mag oor- aelen. Er zitten kanten aan deze zaak, waarover wij leken niet te vlug mogen oordelen. Zo ontving deze spreeuw een bijzonder sympathieke brief van eer. lezeres uit Ameide, die eenmaal per week haar vader, een Rotterdamse groentehandelaar, by diens zaken assisteert. Wij horen met plezier hoe deze dochter voor haar vader pleit. „Hij is al ruim een kwart, eeuw groentehandelaar langs de straat. Hij bedient klanten, die hij jaren en ja ren heeft. Het is 'ten man, die be kendstaat om zijn goedmoedigheid en eerlijkheid. Ik, als zijn dochter, hoor daar uiteraard wel eens iets over. Toen. ik zaterdag op sijn wagen keek, zag ik. dat er verbazend 'veel klein grut in da aardappelenbak lag. Toch waren dit „grote" aardappelen. Mijn rader had ze hcus niet. zèlj ge mengd, maar alles voor grote aard appelen gekocht en betaald Zijr. aardappelleverancier staat heel goed bekend. Die dag heb ik bij verscheidene an dere groenteboeren een kijkje geno men. En 't leek werkelijk 'oj zc alle maal „knoeiden" Dat lijkt me toch wei erg pittig. 's Middags sprak ifc iemand, die in een aardappelpakhuis werkt. Daar wordt ook gesorteerd. De man ver telde mij, dat de minimum-maat van de „grote" aardappelen is vastgesteld op 35 millimeter. Je moet maar eens meten hoe klein dat is. De aardappe len zijn duur, dus alles wat is toege staan, gaat er bij. Die kleine aardap pelen zei mijn zegsman zijn dus tussen de andere volkomen op hun plaats. Voor de huismoeders is dit niet leuk. Wij sorteren, al werkend, zelf zo n beetje. Deze Huisvrouw wil grote, die wil kleine aardappelen. Maar de kleine zijn even duur, óók voor de aetaillist. En nu moet de groente boer worden bestookt met kritiek'. Hij heeft die echter niet verdiend. Groenteboer is toch. al geen leuk vak nu alles zo lang al duur is. Wanneer «e aardappelen duurder worden is aat voor de groenteman ook niet prettig. De mensen nemen het heus ntct zonder protest m Pieter is mede naar aanleiding van deze brief in gesprek gekomen met een handelaar, die mij vertelde, dat hy „?,o wat in de aardappelbak" is geboren.... Er is weinig over aard appelen te vertellen, wat hy niet weet. Hij herinnerde zich de aard- appeliiandel van een halve eeuw ge leden, toen je eigenlijk maar drie sorteringen had: de poters (acht kilo voor drie stuiver), de middelmaat van zes a zaven cent cn de bonken van twee en een half a drie cent. De aardappel was in die dagen veel meer volksvoeding dan tegenwoordig. Spraken de doctoren toen niet over aardappelbuikjes bü kinderen? Na de oorlog is vrij wat veranderd. In de vier bezettingsjaren is er nau welijks naar maat gekeken. Alles werd door elkaar verkocht; als men maar een aardappel op zijn bord kreeg. In Rotterdam gaat de voorkeur uit naar aardappelen van 40 tot 60 milli meter. De grotere aardappelen ook nu weer bonken zijn voorna melijk bestemd voor de patathandel. Evenwel: er mogen aardappelen van 3660 millimeter worden afgeleverd, wat de boer dan ook doet. Maar die heel kleine aardappeltjes zijn niet zo populair, weshalve de handelaar. om zijn klanten te gerieven die heel kleine er uit sorteert. Wat er met die heel kleine gedaan wordt? 2ij zijn goeddeels bestemd voor voer, wat de leverancier maar en gering bedrag per kilo oplevert. Misschien sorteert hij uit een mud vijf kilo kleine aardappelen,, die hü voor méér geld heeft ingekocht. Dan zal hij dit ver lies tóch weer op de aardappelprijs moeten verhalen. Ge ziet het vrienden, 't pieperpro bleem heeft heel va» kanten en zo eenvoudig als die kritiserende Iezer het heeft gesteld, is het toch niet. In deze kolom hebben wij voorlopig alleen maar een standpunt van en kele handelaren belicht, maar ik kan me voorstellen, lat ook de boer en de groothandelaar of de koopman-op- hct-!and zo hun eigen moeilijkheden en wensen hebben, 't Leek Pieter juist om ditmaal eens enkele groen tehandelaren op de troffel te doen plaatsnemen. „Kritiseer uw leverancier gerust. Dat is uw goed recht," schreef Pieter vorige week. Ik had het echter iets anders moeten zeggen: „Vertel de man gerust uw kritiek en luister naar zijn antwoord". En deze uitlating van mij kan nu weer door de groente mannen gekritiseerd worden, waarbij ik in deemoed mijn hoofd buig. Aanbod Deze dag noteerden wij weer vele aan biedingeneen dricdriise matras (be stemd) en kleding van S. alt de Molen straat, een jeülkant van W. uit de Justus van Effenstraat. stoelen tb"stemü) van V. te Vlaardingen en een dressoir (bestemd) van R. uit de Deensestrsat Kleding en tijdschriften ontvingen wij van H. van de Goudse Rijweg en kleding en huishoudelijke artikelen van M. van Straatweg. Voor de invalide man ont vingen wij grammofoonplaten van S. uit de Gaffelstraat, van H vau de Jerieho- lasn._ van L. uit de Vaerhorst en van S. van de Beurs. Lectuur kregen wij var. een onbekende, slgarebandjcs van B. van de Putsehochl en van H. uit de Prinses Beatrixstnaat. De heer A„ stotboompieln bood ons een elektrische wasmachine met houten kuip aan. De Spreeuwen- pot werd verrijkt met guldens van Van de G uit de Nic. Bcetsatraat en .van Van G. van de Puteebocht. Onze dank is groot. Vondst De heer Rouwen. Tarwestraat 6. op 3 januari )u de Pelgrimstraat een bos sleutels: mevrouw To'.ecaars. Schalk burgerstraat 18a, op nieuwjaarsdag in de Groningerstraat een rechter nappa dameshandschoen: de heer Van Driest, le Staringstraat 1, vorige, week op ce Stateuweg een geruite fletskap: mevrouw L&nser. Kleiweg 21. op 9 Januari om geving. Gordclweg een zwart wollen bad pak. De heer Antis, Borselaarstraat 50a. op 2? december op het gras achter Zuid- plein een damesbrll: mevr. v. Rooy- en. Jarfadwarsstraat 20, op 10 januari op' de Vüetlaan een antracietkleurige ketting: Verlies jtlezr. Kemeeus. Heemskerkstraat 27a. was zo onfortuinlijk op 1 december, tussen Jacob Catsstraat en de Schle- demsefest haar verchroomde horloge met zwart bandje te verliezen. Advertentie I.M. Vier +*crkcUjk betromwImh# rrmJdeJ+n helpen elkaer en... xJoea wonéerenf Geleerden hebben ontdekt dot bepaalde combinaties van geneesmiddelen een bij zonder weldadig effect hebben. Ofschoon de werking van elk middel afzonderlijk bekend was, bleek zulk een combinatie, krachtige te werken dan kon worden verwacht. De vier middelen Yerenigd in Chefarine„4". elk afzonderlijks! beroemd werken tezamen nóg beter. Ze helpen ook dan, wanneer andere middelen falen en doen werkelijk wonderen)f BEROEMDE GENEESMIDDEL EN IN ÉÉH TABLET Tegen pijnen en griep. Geschikt vooc tle.geweligïle wan! die ward! béttKermd door kei bestanddeel Ckefarox, Niets kan er zekerder toe bijdragen, dat het Midden-Oosten de communisten in handen valt, dan nauwe Amerikaanse samenwer king met Frankrijk en Engeland. Deze voor de Britten en Fransen ongetwijfeld moeilijk te verteren opmerking plaatste de Amerikaanse minister Dulles gisteren op een bijeenkomst van de senaatscommissies voor buitenlandse betrek kingen en de strijdkrachten. In zijn toelichting op het pian- Eisenhower voor het Midden-Oosten zei O uil es verder: Het is zeer waar schijnlek, dat de Amerikanen in het Midden-Oosten zullen moeten vech ten, indien dit plan niet wordt aan vaard. Maar de kans is zeer gering:, als het voorstel wordt goedgekeurd. Hij zei dit in antwoord op ver schillende vragen van de democra tische senator Estes Kefauver. De democraat vroeg Dulles, waarom de Advertentie LM. Het merk Rang staac duide lijk op iedere Rangrol, als ook op het beschermend omhulsel van ieder Ranget je. EEK' PRODUCT VAN DE KINGFABRIEKEN Zeven Hongaarse paartjes traden gisteren iegelijk in het huwelijk in liet stadhuis van Epe. De akte werd voorgelezen in het Hongaars en het Neder lands. Een grammofoon liet het gebruikelijke Bruidskoor uit Lohengrin horen. Na de vol trekking van de huv;elijken po seerden de nieuwbakken echt paren gezamenlijk voor de fotograaf. De exploitant van de Woodside- spcelclub in Baarlc Nassau, dc Haagse aannemer De L, is gearresteerd en vro opgesloten. Hij was, nadat dc Neder- den geraadpleegd alvorens het plan herYacUkm' van Eisenhower te ontvouwen. Dulles "n v^ie ™ehawkTBeL dien Europa aan het plan deelnam, zou het van het begin af tot mis lukking zijn gedoemd." De sentimenten doen zich op het ogenblik in het Midden-Oosten nogal sterk gevoelen, vervolgde hij. En ik meen ook. dat algemeen erkend is, dat het voor bepaalde landen (Enge land en Frankrijk) in strijd met hun eigen belangen sou zijn, indien zij te zeer met het uitstippelen van de politiek voor het Midden-Oosten zou den worden vereenzelvigd. Kefauver wilde voorts weten, of de drie-mogendhedenverklaring van 1950, waarin Engeland, Frankrijk en Amerika de grenzen tussen Israël en de Arabische staten beloofden te waarborgen, nieuw leven kon worden ingeblazen. Met een eventuele uit breiding zou deze vérklaring even tueel kunnen dienen om de commu nistische dreiging te weerstaan. Dulles antwoordde, dat een derge lijke stap niet was overwogen, om dat Engeland en Frankrijk deze ver klaring niet langer als bindend be schouwen. De demoeraat Mike Mansfield merkte op, dat zelfs by" aanvaarding van het plan Eisenhower communis tische wapens naar Egypte en Syrië kunnen worden gezonden. De mi nister zeiniet te geloven, dat de landen van het Midden-Oosten wapens zullen willen ontvangen van de communisten, zodra de nieuwe Amerikaanse politiek van kracht wordt. een borgstelling van 2500.binnen veertien dagen af te breken. Dat is niet gebeurd cri daarom is hij dezer dagen te Den Haag gearresteerd en naar Breda overgebracht. Men is momenteel druk bezig met de afbraak van de Woodside-ciub. Het is in Baarle Nassau in jaren niet zo rustig geweest. Alles wijst er echter op, dat verschillende speelclubs hun activiteiten op Belgisch grondge bied en strikt volgens de regels zullen gaan hervatten. De club „De Kroon", die haar poor- ,tcn een maand of acht geleden moest sluiten wegens de moordende concur- rentiejvan de. „Benelux" is inmiddels opgeheven, maar de secretaris er van, de heer J. Gielen, heeft met twee an dere heren een bestuur gevormd, dat hoopt over een dag of veertien op Belgisch terrein te kunnen starten met een nieuwe „sociëteit". Het kort geding, dat de aannemer De L. tegen de staat wilde voeren, gaat niet door. Hij is reeds geruime tijd failliet en in zulke omstandighe den kan men niet tegen de staat pro cederen. De Raad voor de Luchtvaart heeft vijf bestuurders van sproeivliegtuigen wegens het veroorzaken van ongeval len gestraft met het uitspreken van een berisping. Met een der vliegtui gen zijn twee ongelukken roorgeko men. In een der gevallen besliste een commissie uit de raad, dat de raad in afwijking van het voorstel van de vooronderzoeker een nader onderzoek zou instellen. Dit was het ongeluk, dat op 15 juni van het vorige jaar te Schoondjjke gebeurde met een. Piper 'Super Cub', de PH-NEV. van het landbouwvlieg- tuigenbedrijf van K.. A. y, B. te Me lissant. Het toestel werd bestuurd door de heer J, D. M. De man kon niet als betrokkene worden gehoord, omdat hjj is geëmigreerd. Het vlieg tuig was aan het einde van de uit gezette landingsbaan door een on juiste handelwijze in een sloot gere den. Naar de mening van de raad be stond er voor de bestuurder geen enkele reden het nemen van extra risico's verantwoord te achten op een dergelijk klein landingsveld. Donderdag viert dc Nederlandse compo- nist Henk Badings zijn vijftigste verjaar dag. Gezien zijn grote betekenis voor het muziekleven zijn werken plegen tegen woordig te verschijnen bij internationale uitgeverijen als Schott cn de Universal- Edition blijft dc viering van dit feit ongetwijfeld niet tot zijn woonplaats Bilt- hoven beperkt. Badings. die te Bandoeng werd geboren, volg de aanvankelijk de ingenieursopleiding en be haalde in 1931 cum laude het diploma in Delft. Intussen had hij zich wat de muziek betreft in Rotterdam al onder leiding geplaatst van "Willem Pjjper. Na 1932 rondde hy zijn muziek studies af bij Sem Dresden, onder wiens leiding hy vooral de problemen van de compositie techniek voor zangstemmen bestudeerde. HENK BADINGS Deze speciale studie heeft tot veel resultaten geleid: een' tachtigtal liederen voor mannen-, vrouwen- en Advertentie I.M. DE MOOISTE COLLECTIE STADHUISPLEIN 24-26 NIEUWE BINNENWEG 22? gemengd koor, een Missa brevis, een Stabat mater, het oratorium Apoca lypse en twee opera's: Liefdes listen en lagen en De nachtwacht. Niet vergeten mag in dit verband wor den de radiofonische werken, waar van in Nederland „Orestes" de mees te bekendheid heeft verkregen. Overigens vormen deze vocale composities maar een deel van Ba dings oeuvre. Hij schreef acht symfo nieën, waarvan een (de zesde) met koor, vier vioolconcerten, een cello concert.orgelconcert en pianoconcert twee concerten voor meer dan één instrument met orkest, balletten, sui tes, ballades, een declamatorium, oc tetten, sextetten, kwintetten, kwar tetten, trio's, muziek voor piano, or gel en beiaard. En ook dit alles is niet meer dan een bloemlezing. Badings is een componist, die steeds zyn tijd vooruit is cn die tege lijkertijd stevig geworteld blijft in de muzikale traditie. Zo vertonen reeds zijn oudere composities een ruime mate van polytonaliteit, zonder dat hij ooit in. atonaliteit vervalt. Ver schillende van zijn vernieuwingen liggen zozeer in het compositorisch- teehnische vlak, dat ze alleen met zuiver technische termen kunnen worden aangeduid, zoals de lydo- misolydische en de symmetriseh-oc- totonische toonladder. Zoals bekend, hebben ook de elektronische muziek en- de "mu- sique concrëte" Badings volle en actieve belangstelling, In 1934 wijdde Henk Badings zich volledig aan de muziek en aanvaard de een hoofdleraarschap in compo sitie aan het Rotterdams Toonkunst conservatorium in compositie. In 1931 werd hij in de directie van deze in stelling opgenomen; in 1942 trad hij op ais directeur van liet toenmalige Rijksconservatorium in Den Haag. Na de oorlog wijdde liij zich hoofdzake lijk aan de compositie. Het verbod van de Filmkeurings commissie om de film 'Tijl Uilen spiegel" van Gérard PhiUpe en Joris Ivens in Nederland openbaar te ver tonen heeft ook Het Parool ver baasd. Onder verwijzing naar de zienswijze van de katholieke histori cus prof. dr. R. R. Post te Nijmegen staaft het blad de historiciteit van de aflaathandel, en schrijft voorts: 'De centrale Commissie heeft mei De voorzitter, van de Amerikaanse bond van Metaalbewerkers, David McDonald, heeft gisteren in Chicago zy'n „toekomstdroom" onthuld: 1. een werkweek van vier dagen en 32 uur of een werkweek van vijf dagen en 30 uur: 2. ieder jaar de gewone vakantie en bovendien elke vijf jaar 'drie of vier maanden vakantie met behoud van loon. Israëlische strijdkrachten hcbb'cn zich dinsdag teruggetrokken uit twee ver uiteen gelegen punten van de woestijn van Sinaï en dit gebied overgedragen aan eenheden van het internationale politleleger. Een van deze punten is de vroegere Egyptische lucht- en legerbasis El Arisj in het noordoosten, het andere liet oude klooster van St. Catherina aan de voet van de Mozesberg, 360 km naar het zuiden. Hiermee is een einde gekomen aan de Israëlische bezetting, die 75 dagen heeft geduurd. Het parlement heeft DS VARA HEEFT uit O gevorderde amateurblazers 'Slot Sidderstcinis spoorloos. Zaterdag xcas het er „cj', muziekstuderenden uit jaars(_„-t der'hnment fa, L nog. maar een paar uur later was het alsof het een Hilversum en omgeving een JaaTSIeest aer Domen) is de. ie 'Toe bisjwat' (Nieuw-' spoolcslot leas verdwenen. En aangezien de VARA harmonie-orkest gevormd, niet aan dit soort mysteries doet. moest er dus een oor- «Jat °Xv. Jan Zwagerman ««gU- iïïPSJ zaak zün. Die was er. Slot Sidderstcin' bleek eenvoudig geregeld radio-mtzendmgen mee de cuitu- van dn band geveegd. Vandaar, dat za! verznrenn. v.ün mmm. JelB. WBffllae Qe zaterdag dubbcl-druk zal zoorder, in burcht. Twee opnamen' ditmaal: één om Het verdwenen slot in een programma met j weer in de ether te helpen, een tweede om een week werken van Louis Canne, voorraad te hebben. Oppassen dus met. dc band: leg het Andre Grétry en W, slot aan banden. Zehle, Vandaardat het aanstaande. za! verzorgen. .Zijn micro- gSL Vin Jf tl zoorder, in. Wim Mculdijks fcondebuut "taakt dit or- Gemeente te Ran kest op zaterdag 19 januari fatetaam (vanavond om tien, l0l in. een programma met ove,1 zeven). Medewerking Op 17 januari viert de componist Henk Badings zijn vijftigste verjaardag. In de avond van die dag zendt de AVRO een klank beeld in de vorm van een interview over.de jarige componist uit. Hierin zullen enige fragmenten uit zijn composities zijn verwerkt. Daarna wordt een van zijn latere werken de Psal- menssymfonie voor groot koor en orkest (6e symfo nie) volledig uitgevoerd door het Radio Philharmo- nisch Orkest en groot koor o.l.v. Willem van Otterioo. 'Samen uit, samen thuis', de door Wïüenv van Iepen- daal genoteerde belevenis sen in een autobus langs de wegen van Europa, .wordt aanstaande zaterdag voor het laatst uitgezonden. Met ingang van 26 januari komt voor deze serie een nieuw hoorspel in de plaats: De onberaden wedder'., naar de tekende roman van Rafaël Subatine :n de vertaling van Jan C. Hubert, die eveneens de regie voert, vereniging Tikwatenoe o.l.v. Shmueel Cohen Spreker is B. Drukareh. je De rubriek 'Rijp en groen' (half acht) start van daag met een nieuwe serie, waarin zal worden nage gaan wat enkele grote ge stalten uit de bijbel ons in deze tijd te zeggen hebben. Samenstelling: ds. D. Lam berts, regie: Coos Mulder. oir 'In opa's jonge jaren' (vanavond om kwart over acht) bevat o.a. een docu mentaire over de Rotter damse krach van 1879, geti teld 'Ik sprak met I-odewijk Pincoffs'. Aan het slot van het programma beleeft de luisteraar een 'opvoering in de schouwburg' van 'De man met de wassen beel den'. drama in negen tafe relen naar het Frans van Xavier de Montepin. -)r OF 1 JANUARI be droeg het aangegeven ra-' dio-ontvangtoestellen twee miljoen 235.052 tegen twee miljoen 227.231 op 1 decem ber. Op 1 januari waren.er 543 710 aangeslotenen op liet araadomroepneS (542.084 op 1 december). Het aantal aangegeven televisie-toestel len heeft - gelijk bekend inmiddels de 190.000 overschreden. ae «cor de ïsraenscne regering De- volen terugtrekking uit Sinaï tot aan de Egyptisch-Israëiische grens met 63 tegen elf stemmen goedgekeurd. De jonge Zwitserse dokter Louis Gailland, een vertegenwoordiger van het Internationale Rode Kruis, is ge durende dc korte tijd tussen het ver trek van de Israëli's en de komst van Zuidsiavische leden van het VN- leger de enige autoriteit geweest in El Arisj. De overdracht in deze stad zowel als bij het klooster is in alle rust geschied. De Israëli's hebben aile militaire installaties vernield. Dr. Gailland heeft meegedeeld, dat morgen 'een aanvang zal worden ge maakt met de uitwisseling van 5000 Egyptische krijgsgevangenen tegen vier Israëli's. Inmiddels is mevrouw Gold a Meir, de Israëlische minister van Buitenlandse Zaken, naar New York vertrokken om daar het belangrijke debat in de Algemene Vergadering der VN bij te wonen over de Isra ëlische terugtrekking uit de Gaza- strook. Israël heeft geweigerd deze zone te verlaten, zo lang het niet de garantie krijgt, dat Egyptische vij andelijkheden en boycotten niet opnieuw zuilen beginnen. Egypte heeft reeds gedreigd opnieuw een blokkade te zuilen instellen aan de monding van de golf van Akaba. Intussen is er enig rumoer ont staan over een VN-rapport over de behandeling van Arabische vluchte lingen in de strook van Gaza. Het rapport meldt namelijk twee inci denten. waarbij 452 personen zouden zijn gedood. De Israëli's hebben slechts één incident toegegeven met een aantal slachtoffers van 42. In Israël acht men het onbegrijpe lijk dat de cijfers niet overeenstem men, terwijl ze het rapport afkeuren, omdat het een verkeerde indruk geeft, op een ogenblik dat juist de bezetting van de Gazastrook in be handeling zal komen in de Volken- organisatie. In Tel Aviv staan elf leden van de Israëlische grenswacht terecht. Zij worden verdacht van moord op 47 Arabische dorpelingen. Deze men sen werden op 29 oktober van het vorige jaar gedood. Op deze dag viel Israël Egypte binnen. Vandaag zouden 400 Egyptische politiemannen El Arisj binnentrekken om het gezag over te nemen. Dag Hammarskjoeld zal vandaag voor deVN een Tapport uitbrengen over de Israëlische terugtocht. Een Israëlische zegsman heeft de secre taris-generaal meegedeeld, dat de terugtocht uit Sinai op 22-januari ge heel zal zijn voltooid. Israël zal dan nog alleen het gebied van de Golf van. Akaba bezet houden. haar beslissing niet alleen blijk ge geven "van een onnodige, eiders niet gedeelde, en door tot. oordelen be voegde Nederlandse katholieken niet gewaardeerde bezorgdheid voor de in druk, die sommige scènes en. dialo gen op gelovige katholieken zouden kunnen maken. Dat is op zichzelf al ongewenst, maar gevaarlijker is, dat zij hiermee een precedent heeft geschapen, dat tot allerlei onverkwik kelijkheden kan leiden. Want waar blijven wij, wanneer deze keurders zich geroepen voelen hun maatstaf de openbare orde en de goede zeden zó ruim nemen als in dit geval Is gebeurd?' Het Algemetn Handelsblad spreekt van een 'onverstandige be slissing' en zegt dan: 'De vraag dringt zich op. of bij dit verbod niet'toch. ook de poli tieke richting van de vervaardigers van "Tijl Uilenspiegel' een rol heeft gespeeld, en men. bij gebrek aan redelijke motieven om de film op grond daarvan te verbieden, de 'krenkings'-formuie als laatste kans heeft aangegrepen.' Tenslote noemt het blad dit ver bod 'in hoge mate onbevredigend en op veel ernstiger manier krenkend voor ons toch al zo bedreigd begrip van vrijheid, dan de vertoning van 'Tijl Uilenspiegel' ooit zou kunnen, zijn geweest voor welk volksdeel dan ook-' De wethouder van Oninbare Wer ken te Voorburg, mr, L. A. J. M. Jonkergouw, heeft ais zodanig ont slag genomen, In zijn plaats werd gekozen mr. dr. A. Schrijvers, direc teur van dc Rohyp Bouwkasmaat- schappij te Amsterdam. De heer Jonkergouw heeft ontslag genomen in een schrijven, dat in de bijzondere raadszitting, die gisteren werd gehouden, is voorgelezen. In deze vergadering zouden de fracties van de PvdA, de KVP en de VVD een motie indienen, waarbij de lieer Jonkergouw het vertrouwen van de raad zou worden opgezegd. Deze fracties hadden er namelijk bezwaar tegen, dat de heer Jonkergouw het commissariaat had aanvaard van een bouwmaatschappij, die grote be langen heeft in Voorburg. In liet schrijven, waarin de heer Jonker gouw als wethouder bedankte, heeft deze onder meer opgemerkt, dat hij meent gedurende zijn tienjarig wet houderschap zijn volle plicht te heb ben gedaan. Het aantal leden van de Italiaan se communistische partij is vorig jaar met bijna een derde vermin derd. Er zijn dit jaar slechts 1.449.000 lidmaatschapskaarten verzonden te gen 2,3 miljoen verleden jaar. Het is niet waarschijnlijk, dat alle verzon den kaarten zullen worden aanvaard, zodat bij de eindtelling misschien slechts een miljoen leden zullen overblijven. Advertentie Dl. EEN ECHTE OUDCRWETSe Morgen en overmorgen ruimen^ ajle voorradige restanten Prachtige zware enkele en V dubbele velours voor over- gordijnen, in verschillende kleu- t ren, 120 breed. COUPONS van 3 ca. S m. jf van 14.90, 13.50 en 12.9o| per meter NU enorm voordelta 5: per meter voor HH 1100 Meter moderne^ waarvan nog slecKts enkele kleuren voorradig zijn, gaan morgen in de opruiming. Deze bekende overgordljnstof van bijzonder zware kwaliteit,. 120. met ingeweven motieven, breed, zon-, was- en tropenecht, fjran 6.1 O per meter NU voor ROTTERDAM: BINNENWEG BEIJERLANDSELAAN

Het Vrije volk | 1957 | | pagina 2