enbare Bibliotheek een aanwinst Zware straffen geëist tegen drie rovers langs de weg Aardige voorstelling met vele oude acteurs W. Verschoor over „Wat is karakter?" 'Geen retour op weg naar Euromarkt' Uit het dagboek van de politie Garagehouder nog in arrest Waar en wat leest men? Het Vrije Volk ?Home«, sweet home' opgevoerd Jubileum Boeiende lezing voor IvAO Gusto gaat vleugelioten bouwen Moedige liuzaar bevorderd nenveger Staphorst' overgedragen Ontwikkeling In 't Wijkcentrum Voorlichting Ervaringen Netjes en helder Zaak-Nieuivland j De grootste krant van Nederland T eyler-erf genaam krijgt niets Vijftig jaar in dienst bij Gemeentewerken Vraagstuk hamsteren Spiegel van de verantwoordelijkheid Volleybal SVC Succes en tegenslag Burgerlijke Stand WISSELKOERSEN HET VRIJE VOLK WOENSDAG 23 JANUARI 1957 PAGINA 4 „EER SCHEPT GE WATER met een zeef dan wijsheid zonder boeken". Dat is een spreuk die lang geleden bedacht is door een oude boekenneuzer, iemand die vermanend de vinger tot ondeugende Jantje ophief en hem eens en voor altijd duidelijk wilde maken dat hij er met alleen maar onzin uithalen .nooit op de wereld zou „komen". Met andere woorden: wie niet leest blijft dom. Men is in Nieuwland zeer te spreken over die bibliotheek in het Wijkcentrum. „De boeken zijn zo netjes en de bibliotheek zo helder en overzichtelijk." Dat zegt men, en terecht: de tijd van sombere en plechtige bibliotheek zalen, gevuld met naargeestig in gebonden boeken, is voorbij. Daarom komt men er graag. En die belangstelling zal zonder twij fel nog toenemen in deze winter maanden, die, aldus mej. Visser, de ware leesmaanden zijn. Een eigenaardige "bijdrage tot de gerontologie (de ouder- domskunde) levert Paul Osborns blijspel „Home, sweet home", dat gisteren door de Nederlandse Comedie in de Grote Schouw burg werd gespeeld. Er treden niet minder dan zeven mensen van tegen de zeventig in op. Twee mensen van veertig vormen het jeugdige liefdespaar. Oude dames In de eerste plaats dient Jacque line Royaards-Sandberg te worden genoemd, die enige maanden geleden tachtig is geworden en de rol van de intelligente Esther met beminnelijke scherpzinnigheid en veel hartver- overende scepsis speelde. en oude heren Klinkende cijfers bewijs voor de steeds interesse En ja, eigenlijk is het in onze tijd nog wel zo. Als wij niet bij a_ap-noot-mies waren begonnen zouden we nu zelfs niet in staat zijn om bij wijze van spreken de naam van onze minister-president te spellen. Wü zouden heel wat plezier in ons leven hebben moeten missen. Geen sportuitslagen, geen intellectueel ge not, geen gedichten en geen geschre ven grappen zouden door ons kun nen worden ontsloten indien wy ons nooit zouden hebben onderworpen aan de eerste taallessen. Toen dat dan eenmaal was gebeurd en wij vooruitgang maakten, werden de boeken iets moeilijker, de inhoud wat Ingewikkelder en wü konden onze smaak, ook op dat gebied, vor men. De een voelde voor wetenschap, een ander voor kunst, een'derde voor de lyrische poëzie en zo verder. Som migen bleven de schelmenroman prijzen als het beste van. alle litera tuur en. na de getekende verhalen volgden de wild-west-boeken. Zo koos ieder zich een deel van het grote geheel, dat leven wordt ge noemd en welk leven in alle litera tuur wordt weerspiegeld, of dat, nu de literaire meesterwerken of de lees trommels zijn. Maar men kan zich inderdaad ai lezende ontwikkelen. En men voedt zich dan niet alleen met „wijsheid", maar ook. met smaak, met het «er- Enkele opvarenden van de tanker „Erodona" hebben vannacht in de Havenstraat herrie geschopt. Tijdens een ruzie werd de 37-jarige stoker P. M. gewond. Hij kreeg een gebroken ïinkerenkel en moest in het zieken huis worden opgenomen. De tanker heeft bü de N.V. Tanker Cleaning ligplaats gekozen. De heer A. G. S, aannemer te Schiedam,heeft bij de politie aan gifte gedaan van diefstal van zestien meter berubberd kabel, die uit een in aanbouw zijnde flat aan de Slagt- huislaan zijn weggenomen. Bü het wegrijden met zijn vrachtauto veroorzaakte de achttien- Jarige chauffeur, wiens naam bü de politie nog niet bekend is, maandag middag een aanrijding, waardoor de driejarige Karei P. een gebroken rechterbovenarm opliep. De chauffeur had zün auto op het Copemicus- plein neergezet en lette niet goed op. De politie heeft proces-verbaal op gemaakt. Mevr. T. R. H.-J. heeft bij de politie aangifte gedaan van vermis sing van hoar portefeuille met pas poorten, rijbewijs en andere papie ren. De portefeuille is weggenomen uit een geparkeerde wagen op het parkeerterrein bü Waldo. mogen te kunnen onderscheiden. Voor degene die als Het ware vroeg begonnen is met lezen en die de „smaak." te pakken heeft zal het ge makkelijk zijn zich een weg te banen door de literatuur. Want er is veel, zeer veel geschreven en men moet wel een uitermate geschoolde geest bezitten om zich alleen al op één ge bied volledig te kunnen oriënteren. Wie helpt nu degene, die door al lerlei oorzaken niet in staat is ge weest zich op de hoogte te stellen van hetgeen er „te koop is" of zich een zekere literaire smaak eigen te maken? Niet iedereen bezit een boe kenkast of vriend of kennis die ad viezen kan geven over leesbare ken. Hier dan vervult de Open'1' Bibliotheek en Leeszaal een '.er dankbare taak. In het hele ,nd vindt men imposante gebouwen, vol met boeken, tüdschriften, kranten e.d. en overal kan men lenen en lezen. Terecht kan men dan ook onze bibliotheken en leeszalen een bron wan kennis noemen. In dit kader bepalen wü ons tot onze plaatselijke bibliotheken, en wel die met als centrum de biblio theek en leeszaal aan de Lange Ha ven 131 waarby drie filialen beho ren. Het nieuwste en meest moderne, het filiaal in het Wükcentrum aan het Dr. Wibautplein in Nieuwland, nemen wy speciaal onder de loep. Vanaf juli 1956 is dit filiaal in ge bruik genomen, en de belangstelling voor de afdelingen „jeugd" en „vol wassenen" was direct al verheugend. Enkele cijfers spreken voor zich zelf: In de eerste week kwamen 94 in schrijvingen binnen van volwasse nen; het waren er op 31 december 295. Voor de jeugd gelden de cyfers respectievelyk 58 en 272. Wanneer men verder weet dat het „oude" filiaal Lorentzlaan 6 in diezelfde pe riode respectievelyk 540 en 200 in schrijvingen kreeg dan zal men mo gen concluderen dat er in Nieuw land een aanzienlijke „leeshonger" bestaat. Een leeshonger, die des te opmer- kelüker is wanneer men bedenkt dat men zich bü de Openbare Biblio theek eigenlyk nog geen goed beeld heeft kunnen vormen van het karak ter der leesgrage Nleuwlandbewo- ners. Natuurlijk kan men een stads- wük niet een totaal algemene smaak toebedelen; maar op den duur leert de ervaring toch, zo zei ons mej. Vis ser, dat er ergens een voorkeur voor een bepaald soort boeken bestaat en dan kan men zün collectie daarbü aanpassen.-De mensen verliezen dan minder tijd met zoeken en ook de voorlichting door het personeel zal minder tijd in beslag nemen. Voorlichting. Het filiaal Nieuw land is een zogenaamde open boe kerij. Dat betekent dat men zelf het gekozen boek uit het rek kan nemen en laten registreren. De boeken zijn alfabetisch op naam van de schrij ver ingedeeld, en wel in twee groe pen: studieboeken en romans. De romans staan in een kring rondom de studieboeken, die als het ware het binnenste van het boekenbezit vormen. Men tracht met dit systeem te bereiken dat de romanliefhebbers ook eens met de vaak ten onrechte voor .moeilijk" gehouden studieboe ken in aanraking komen. Maar dit systeem eist ook ruimte. Die is er dan ook gelukkig in dit moderne filiaal in het Wükcen trum. Men wandelt met plezier langs de rekken, waar alles overzichte lijk staat gerangschikt. Boven dien zijn er enkele leestafels zo dat de vermoeide boekenjager ook even kan uitrusten of op zijn gemak het te lenen boek kan in kijken. Het is de stellige mening der directrice dat een open bi bliotheek te verkiezen is boven een gesloten boekerij, omdat het publiek op die wijze veel gemak kelijker in contact met de veel soortige literatuur komt. de vier vrouwelijke assistenten is dan ook speciaal belast met het toe zicht op de jeugdige boekenhalers, die zich netjes in de gang opstellen om op de beurt geholpen te worden. Zulk een middag vergt heel veel van het personeel, maar als alles achter de rug is zegt men: ,,'t Was toch wel leuk!". Ja, het filiaal Nieuwland loopt. Vanaf juli werden 12.772 uitleningen met beschikbare boeken verzorgd; daarvan 5307 kinderboeken, 4208 ro mans en 3257 studieboeken. Er zün in totaal circa 1200 jeugdboeken en circa 2700 boeken voor volwassenen; vele aanvragen uit Nieuwland wer den ook door de bibliotheek op de Lange Haven behandeld. In de zaak van de mysterieuze dood van de weduwe Kobbe te Nieuwland is nog steeds geen licht gekomen. De garagehouder H„ die vorige week in verzekerde bewaring werd gesteld, verblüft nog in het huis van bewa ring te Middelburg. Hij werd gearresteerd als verdacht van de verduistering van een belang rijk bedrag aan geld van de weduwe K. Lezen is een volksbehoefte. Analfabetisme is een woord dat men in Nederland nauwe lijks meer tegenkomt. Wij le ren allen lezen op school, ons hele onderwijs is erop ge bouwd. En wat doen wij later? Goed, we lezen de krant, onze clubblaadjes en belastingfor mulieren. Daaraan geen ge brek. Maar hoe is het gesteld met onze behoefte om boeken te „verslinden?" Waar gaat onze voorkeur naar uit: naar studieboeken of romans? Ko pen wij of lenen wij In een serie artikelen over deze aangelegenheden zullen wij onze beschouwingen geven en wij vonden de directrice van de Bibliotheek en Leeszaal der gemeente Schiedam, mej. R. P. G. Visser, bereid ons enkele inlichtingen over „het boek en de lezerte geven. Als eerste plaats, waar inten sief gelezen wordt, belichten, 'wij het nieuwe filiaal van de 1 'Openbare Leeszaal, namelijk dat in het Wijkcentrum te Nieuwland. Dinsdag heeft de officier van Justitie ie Arnhem, mr. W. Ellens, een jaar en zes maanden gevangenisstraf geëist tegen de 40-jarige chauffeur W. B. B. te Middelkoop, een jaar en drie maanden tegen de 22-jarige bijrijder J. 8. te Hei- en Boeicop en zeven maanden, waarvan drie maanden voorwaarde- lüfc, tegen de 42-jarige betonvlechtcr J. de V. te Leerdam. Het drietal stond voor de rechtbank te Arnhem terecht wegens diefstal van goederen en levensmiddelen. Op initiatief van B., die zijn huls wilde verbouwen, begon men langs de weg staande bouwmaterialen mee te nemen als zakken kalk, rails, kozü- nen, betonüzer. Later ging het drie tal, dat in dienst van een expediteur vaak langs nachtelijke wegen reed, ook haspels met kabel in de vracht auto vervoeren, ten slotte ook dek kleden, drijfriemen en aardappelen. Als ze ergens na sluitingsuur stenen kwamen bezorgen, gingen ze meteen küken of er op het bouwwerk of in de buurt iets was te vinden om in de ledige vrachtauto te laden. De totale schade bédroeg duizenden guldens. De diefstallen werden gepleegd in de Alblasserwaard, de Betuwe en in de provincie Utrecht. De aardappelen werden onderling gedeeld, de bouw materialen behield B. en van de ver koop van het overige kregen de andere twee wel eens wat geld. De verdediger, mr. B. van Marwijk Kooij, vond het merkwaardig, dat B. zich plotseling in 1956 met roof ging Het stuk heeft niet zo erg veel om het lijf. Het laat twee gezinnen zien, die naast elkaar wonen en behalve door de tuin door bloedverwantschap verbonden zün. De vrouwen des hui zes zijn zusters. Ja, in het huis van de familie Swanson woont nog een derde, ongehuwde zuster. Wü vroegen de adjunct-directrice, mej. J. Snackers, die met mevr. MC. Zoethout-de Jong als vaste kracht aan het filiaal is verbonden, over haar ervaringen met de jeugdige lezers, die druk van de kinderafde ling gebruik maken. Het blükt, dat die belangstelling even lawaaierig als verbiüdend is. Onlangs nog werd het record van uitgeleende boeken gebroken; men gaf op een middag 387 boeken uit aan kinderen van 814 jaar, zodat ongeveer tweehonderd kinderen die middag moeten zün „behandeld" (elk kind mag twee boeken meenemen). De drukte is vaak enorm en een van De rechtbank te Haarlem heeft op nieuw een erfeniskwestie van de in 1788 te Haarlem overleden Pieter Teyler van der Hulst behandeld en ten erfgenaam moeten teleurstellen. De heer W. C. Wegerif te Amsterdam Beschouwde zich erfgenaam van Teyler van der Hulst en had een pro- sedure aanhangig gemaakt. De heer Wegerif eiste, dat hem een .egaat van 100.000 in Friese obliga tes (een bedrag, dat door rente in- aiddels een miljoen gulden heeft overschreden) ter beschikking zal «rorden gesteld. De rechtbank heeft deze eis van de land gewezen en de Amsterdammer reroordeeid in de kosten van het woces, die op ƒ1000 geraamd wor- 3en. WOENSDAG Bioscopen: PASSAGE-THEATER, 2 en 8.15 uur. Schandaal in Sorrento (a.L). MONOPOLE-THEATER. 2. 7 en 9 u.: Blanke paria's (13 jr). Apotheek: Fa. Gouka en Co., Groenelaan 127. Tentoonstellingen: CULTUREEL CONTACT CENTRUM, 10—5 uur: schilderijen van W. L. Bouthoorn. Diversen: GEBOUW CHR. SOC. BELANGEN. 2 uur: filmavond Lasdub Schiedam, IRENE, 8 uur: toneeluitvoering Wijk m, Herv. Gemeente. DONDERDAG Bioscopen: PASSAGE THEATER. 2 uur Schan daal in Sorrento (a.L) MONOPOLE-THEATER, 2, 7 en 9 u.: Blanke paria's (13 Jr). Apotheek: Fa. Gouka en Co., Groenelaan 127. Tentoonstellingen: CULTUREEL CONTACT CENTRUM. 10—5 uur: schilderijen van W. L, Bouthoorn. Diversen: PASSAGE THEATER, S uur Concert Arbeiders Muziekverenigingen. IRENE, 3 uur Filmavond WUkge- meente IV. MUSIS SACRUM, 2 uur Contactmid dag Gusto. De Schiedam.se jeugd wacht geduldig buiten zijn beurt af om toegelaten te worden in de jeugdbibliotheek van het fi liaal aan het Dr. Wibautplein. VLAARDINGEN In de jeugdbibliotheek zelf verdringen de kinderen zich om degene die de boeken in schrijft voordat de jeugdige le zers hun schat mee naar huis kunnen nemen. De heer H. van Wieringen, hoofd commies en chef van de admini stratie zal op maandag 28 januari het feit herdenken dat hij vijftig jaar geleden in dienst bü Gemeentewer ken trad. Ter gelegenheid hiervan zai hü die dag tussen II en 12 uur ten kantore van deze dienst door directie en per soneel worden gehuldigd, 's Avonds is er in de foyer van Musis" Sacrum tussen 7 en 8.30 uur een receptie. De heer van Wieringen begon als jongste bediende bü Gemeentewer ken. Sinds 1935 vervult hü de func tie van chef van de administratie. Hij heeft zich in zün lange dienst tijd een .goede naam verworven en is bij zijn dienst een zeer geziene fi guur. Wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd zal de heer Van Wieringen in augustus van dit- jaar afscheid van Gemeentewer ken nemen. Mevrouw prof. mr. C. W. Willinghe PrinsVisser zal voorzitster zijn van een commissie, die het vraagstuk van het hamsteren in studie gaat nemen, aldus is gisteren op de vergadering van het hoofdbedrüfschap detailhan del In Den Haag medegedeeld. Leden van deze commissie zün om. figuren uit de Huishoudraad en de Nederlandse Consumentenbond. De vorming ervan geschiedt naar aan leiding van een brief van Economi sche Zaken en in overleg met het be drijfschap Groothandel in kruide- aierswaren. De commissie zal eind februari bJJ- senbotnen. -* Op 5 februari is de heer M. de Snaüer, chef van de verbruiksafde- ling van het GEB, 40 j'aar in gemeen tedienst. Op die dag zal er een recep tie in Excelsior worden gehouden. Het Instituut van Arbeidersontwikkeling beleefde dinsdagavond een uitstekende start in dit nieuwe jaar; de heer W. Verschoor, docent aan de school voor Sociale Wetenschappen en Maatschappe lijk Werk in Rotterdam hield voor een helaas matig bezette zaal van het Volksgebouw een lezing onder de titel „Wat is karakter". Het was de heer Verschoor uiter aard niet mogelijk een volledige de finitie te geven; „Karakter" is een onderwerp, waarover men op één avond beslist niet uitgepraat raakt. „Een karaktertrek", aldus inleider, „is een manier van doen. Wanneer iemand bijv. doorgaans egoïstisch doet, is het egoïsme een karaktertrek van hem. Een karaktertrek is 'n ken merk, een vaste gedraging. Uit een aanleg kan een karaktertrek groeien. Wanneer men als kind geen aanleg heeft voor een bepaalde karaktertrek, zal deze eigenschap ook niet door milieu of opvoeding te vormen zyn. Wanneer de aanleg er wel is kan ze door invloeden van buiten af worden verdrukt, zodat deze aanleg dus niet tot ontplooiing komt. Het is dus onmogelijk om by ieder kind elke gewenste karaktertrek te ontwikkelen, de aanleg steit beper kingen aan de vorm van het karakter. Karaktereigenschappen zijn ge woonten die een geschiedenis, een oorzaak hebben. Op grond van een bepaalde aanleg kan men meerdere eigenschappen ontwikkelen. We on derscheiden drie soorten karakter trekken. De eerste is de verwezenly- king van de aanleg. De tweede is de z.g. persona-trek (persona is het Griekse woord voor masker), dus de trek waarachter men zich verschuilt. De reactieve karaktertrek is de derde, dit is de eigenschap, die men bewust tracht bü zichzelf te vormen. Elk mens heeft deze drie karaktertrek ken in zich, niaar de verhouding ligt bij iedereen anders. Eén der drie trekken overheerst over het algemeen en is dm typerend". De heer Verschoor illustreerde zijn interessante en dikwüis geestige lezing met voorbeelden en ging na de pauze dieper in op de vraag, of men in staat is om bewust een bepaalde karaktereigenschap te vormen. Aan het slot van de avond voerde men een levendige discussie, tüdens welke de heer Verschoor veschillende vragen der aanwezigen beantwoord de. Bij de poort van een grote kunstzijdefabriek, te Ede stond dezer dagen een door de vei ligheidsinspecteur opgestelde hou ten kast, waarin, zich enkele flinke gaten bevonden. Een opschrift vermeldde, dat men, zo men door een van die gaten keek, het gezicht zou zien van de man, die verantwoordelijk was voor de veiligheid bij het werk in de fabriek. Er waren natuurlijk heel wat nieuwsgierigen, die wilden weten, wie dat nu precies zou zijn, doch ieder, die een blik wierp in het inwendige van de kast zag.... zijn eigen (sptegel)beeM. De wedstrijden in de afgelopen week gespeeld hebben voor SVC wis selend succes en tegenslag gebracht. Het eerste dameszesta! kwam twee maal binnen de lünen. De eerste keer werd met 3—1 op fraai wijze gewon nen van Rotterdam-Zuid. De tweede wedstrüd ging tegen het sterke team van Concordia. Met 2—1-voorsprong en een achterstand in de laatste set moest deze wedstrüd wegens tydnood worden afgebroken. Voor de laatste set die in zün ge heel zal worden overgespeeld, zullen de Schiedamse dames nogmaals naar Rotterdam moeten gaan. Dames 2 presteerde het -wederom een overwinning te behalen. Met 3I werd van ZVC 3 gewonnen. Heren 1 speelde tegen HVC en kwam met 21 voor te staan. In de laatste set namen de SVC-heren- een flinke voorsprong, doch ook deze set moest wegens tüdnood worden afge broken, en zal t.z.t. in zijn geheel worden overgespeeld. Heren 2 en 3 verloren beide met 30. respectievelijk van Libanon 2 en Avojo 2. Deze teams zijn momenteel de zor genkinderen van de vereniging. Voor de komende dagen staan op het programma: Ma. 21/1 Rammehlaars 2SVC 2 (d) Do. 24/1 ZVC 2—SVC 2 <h) Do. 24/1 SVC 3—Nationale 2 (h) Ma. 28/ DRL 1—SVC 1 (h). Geboren: Angelina d v A v Dongen en E A v Wünen; René z v W Faasse en M Holleman; Pitronella J d v F Brandenburg en J A M v d Ende; TJalltng C z v T C de Boer en J Niël; Rose C d v J Steenbergen en G Tim merman; Thomas J H z v J J Hölz- ken en A M A Collignon; Johanna A en d v T J J Gerlich en A M v Vonderen: Ruby, d v L Moerman en M H v Eijk. Overleden: E v d Slujjs, 74 j wed. v E van Meurs. 22 JANUARI Engels pond 10,66510,668 Amerik, dollar 3,82-HS3,83,5. Franse frank 1.08101,0820 Belgische frank 7.5957,598 Zwitserse frank 86.85586,501 Zweedse kroon 73.5173,50 Duitse mark 90,77590,821 Deer.se kroon 54,95555,001 Noorse kroon 53,30è53,355 Zwitserland (vrij) 89.235—«9.345 Canada 3.98A3,98f5 Italiaanse lire 60,585—60,631 Japanse dollar 3,7923,80i Deze mensen hebben zo hun ver makelijke of lastige eigenschappen, evenals trouwens dé vierde zuster en haar man David. Ze rommelen drie bedrüven lang tussen elkaar door met hun zorgjes, wrokjes en wensjes om ten slotte, na een blü'spel-trucje, weer harmonisch naast elkaar te gaan wonen. Aardiger dan het stuk was de op voering door de Nederlandse Come die. Ank van der Moer, de regisseuse, had de beschikking over een aantal acteurs, die op z'n minst bejaard ge noeg zün om voor bejaard door te gaan.. De andere dames waren Sophie Köhler-van Dük (die Mien Duymaer- van Twist verving), de zeer verma- keiüke Mimi Boesnach en Mien van Kerckhoven-Kling, EUy Weiier speel de schrünend-geestig de rol van het veertigjarige meisje dat zo graag trouwen wil. Johan Flolet. Louis van Gasteren en Ko Arnoldi waren de drie oude heren. Hun spel was zo voortref- felük als men van hen verwachten kan. Vooral Fiolet was büzonder vermakelük als ietwat suf-vriende- lüke huisvader. Louis van Gasteren gaf een zeer geloofwaardige uitbeelding van een oude man met een probleem. Joan Remmelts ten slotte was grappig als het veertigjarige moederszoontje. De Grote Schouwburg was. tot ieders grote blijdschap, behoorlijk be zet en het publiek toonde zich geest driftig. Men kan zich dat indenken: het stuk geeft precies het vriendelijke en irreële realisme, dat de belevin gen van de familie Doorsnee zo po pulair maakt. Men kan zich zelf er niet in herkennen, maar wel zün buurman. ALFRED KOSSMANN bezighouden, voor die Ujd had geen enkele werkgever klachten over hem. Het baantje van chauffeur moet voor deze man wel bijzonder ongeschikt zü-u, meende pleiter, die uiterste cle mentie vroeg. Uitspraak over veertien dagen. De werf Gusto te Schiedam heeft de licentie verkregen voor het Zwit sers type van de zgn. „vleugelboot", een snelboot die zich bjj een snelheid van veertig kilometer boven het wa ter verheft. Dergelüke snelboten va ren reeds o.a. op het Vierwoudste- denmeer en in de Straat van Mes sina, waar ze een verbinding onder houden tussen Sicilië en Calabrlë. De boten kunnen ongeveer zestig passagiers vervoeren en een snelheid van ruim 70 kilometer ontwikkelen. Voorts kunnen ze een kleine vracht meenemen. Ze worden voortgedreven door een motor van ongeveer 1300 pk. De boten zyn twintig en een halve meter lana en hebben een ac tieradius van 700 kilometer. De werf „Gusto" zal voornamelijk voor de ex port gaan bouwen. Onmlddellük na dc brand van vrüdag jl. in de manschappenbarak van legerplaats De Boskamp te Amersfoort is huzaar G. Koetje uit Oostwolde bevorderd tot huzaar eerste klasse. Hbzaar Koetje week niet van zyn plaats, toen hij tot taak kreeg een aan de ziedende vuurzee grenzende barak nat te houden. In de barak bevonden zich kostbare me dische instrumenten. De huzaar liet zich door zün dienstmakkers tegen het vuur beschermen met natte dekens, die over hem heen werden geworpen. Zo bleef hü tot het gevaar geweken was zün taak ais spuitgast vervullen. De vertegenwoordiger van de Ame rikaanse Marine, captain H. P. Web ster, heeft woensdagmorgen de bü de Werf Gusto te Schiedam gebouw de mijnenveger „Staphorst" overge dragen aan de Nederlandse Marine. Het schip zal onder commando van luttenant-ter-zee 2e klasse E. J. Fra- zer vermoedelijk begin februari deel nemen aan een gecombineerde ma noeuvre met Belgische marinesche pen. De „Staphorst" heeft een beman ning van 44 koppen. Het schip kan een maximumsnelheid van 14 myl bereiken met een machinevermogen van 2500 apk. De lengte is 46 meter, de breedte negen meter. De bewape ning bestaat uit twee 40 mm mi trailleurs. Tüdens de plechtigheid, die werd opgeluisterd door de Marinierskapel der Koninklüke Marine voerden o.m. het woord de directeur van de werf. de heer H. Smulders, de plaatsver vangend vlagofficier commandeur E. J. Gallas, commandeur M. C. Gron- delle namens de commandant zee macht en de burgemeester van Stap horst. de heer H. v. d. Wal, die drie foto's namens de gemeente overhan digde. Dè foto's zijn gemaakt door een zoon van de burgemeester en geven enkele treffende beelden van zün gemeente weer. De Donau heeft het laag gele gen deel van het Beierse plaatsje Vilshofen overstroomd. Dit 10.000 inwoners tellende dorp ligt op on geveer 20 km van de Oostenrükse grens. Feiten cijfers foor de reis naar de gemeenschap pelijke Europese markt worden geen retourtjes gekocht. Ze zijn ook niet nodig, want zelfs tegenstanders •wit Jen na enige tijd niet meer terug.' Dit is de vaste overtuiging van professor A Coppé, lid van de Hogs Autoriteit van de KSG, die hij met kracht van argumenten en met nog veel meer humor heeft verdedigd tij dens een spreekbeurt te Eindhoven voor het Academisch Genootschap. Professor Coppé trok vijf lessen uit de slechts vierjarige ervaring met de gemeenschappelijke markt van de Kolen- en Staalgemeen schap. Do belangwek kendste achten wij zijn mening, dat het concentratieverschjjn- sel door de gemeen schappelijke markt zal toenemen. Met name in de staalindustrie van België en Frankrijk heeft zich dit door samenvoegen van bedrijven reeds gemanifesteerd. 'Het sluiten van kartels behoort hier beslist niet bij en zullen wij met kracht tegengran.' zo verzekerde professor Coppé zijn hoorders. Als bedrijfstak, die ook voor een verdergaande concentratie is voorbe stemd, zag professor Coppé de Euro pese textielindustrie, met name die van België en Frankrijk. "Maar ook het veelal voor de Euro pese markt te kleine familiebedrijf In Nederland zal ongetwijfeld vaa karakter veranderen. Hiervan is een sterke stijging van de produktlviteit te verwachten.' Een andere les van de KSG is, dat het mogelijk is gebleken om de Euro pese integratie in etappes te deen verlopen. Een andere en niet de onbelang rijkste les is volgens professor Coppé. dat de voordelen van de- gemeen schappelijke markt zeer gelijkelijk over de deelnemende landen worden verdeeld. Professor Coppé gaf ten slotte een 'pakket' cijfers, 'die z.i. bewijzen, wat de KSG voor de zes landen betekent. Drie maal in successie is de indus triële produktie van de zes landen met tien pet. gestegen per jaar, een cijfer dar, nog nooit eerder is bereikt. Wij stellen er zelfs de Ver. Staten mee ln de schaduw. Het onderlinge ruilverkeer in de produkten van de KSG is gemiddeld met 20 tot 25 pet. toegenomen. De Belgische professor was ten slotte van mening, dat in West- Europa een basis gevonden kan wor den voor een economische integra tiepolitiek. mits men zich maar op basis van de feiten en ervaringen stelt van de vier jaar praktijk met de KSG. De volgorde van de volgende Inte gratie-etappes moet volgens profes sor Coppé zijn; eerst de industrie, daarna de handel, de landbouw en ten slotte de nationale circulatiebanken. LEIFZIGER MESSE. Van 3 tot en met 4 maart zal in Oost-Duitsland weer de Leipziger Messe worden ge houden, die ditmaal 275.000 m' be slaat. Nederland heeft 1700 m' expo sitieruimte gehuurd. De Oostduitsers hebben diverse valuta-faciliteiten ge schapen om het buitenlandse bezoek te stimuleren. Bij dc omwisseling wordt boven de officiële koers een toeslag van 46.78 DM per honderd gulden gegeven. Meade Alcorn is gekozen tot voorzitter van de Amerikaanse repu blikeinse partü. Hij volgt als zodanig Leonard Hall op. Alcorn is de per- soonlyke keuze van president Elsen hower. i

Het Vrije volk | 1957 | | pagina 1