I Verdediger Adams zal vrijlating verzoeken De vraag en het antwoord Looneisen indien prijzen te ver gaan stijgen Werkgevers: .Funest' Men laat Stichting v. d. Arbeid regeren Nuenens Fanfare zondigt tegen zondagswet («■■■■•■■■■■■■■ai ^frisse, ""'ERE LUCHT Spreeuivenpraat IYHBERDE Huishouden duurder Vakcentrales tot regering: Moskou: Polen politiek rijp Reeds jarenlang Het VrjjeYölk Teleurgestelde landbouw Bittere Hartm islukking We liebben móóiere huwelijksakten nodig G.-G- van Rhodesia overleden Bendien gaande, Smit komende man Dat wil wat zeggen Maarschalk Zjoekow op bezoek in India Cadeautje van Saskia en Jeroen HET VRIJE VOLK DONDERDAG 24 JANUARI 1957 PAGINA 3 Molen Maria Vijf jaar Dank Het nieuwe filter U proeft dat u rookt Het maandelijks prijsindex cijfer van liet levensonderhoud van gezinnen vertoonde per 15 december 1956 een stijging met één punt ten opzichte van de vorige maand. Naar het Centraal Bureau voor de Statistiek thans mee deelt, bedroeg het indexcijfer op die datum 110. De Nederlandse vakbeweging heeft aangekondigd, dat zij stygen' dan de vakbeweging verant- zich het recht voorbehoudt looneisen te stellen, als de kosten gen1— ^hoók^ienpryss<aWma«e \oü van levensonderhoud in de loop van dit jaar een bepaalde grens zouden overschrijden. Uit een brief, die de drie vakcentralen aan de regering heb ben gezonden, blijkt, dat de vakbeweging niet akkoord gaat met doorberekening van de landbouwsteun in de prijzen tot een bedrag van 55 miljoen gulden. De regering had in haar vraag stelling gesuggereerd, dat van een eventuele steun van 200 mil joen aan de landbouw 55 miljoen in de prijzen zou worden door berekend. Ia Internationaal congres postduivenhouders GROTE TELEURSTELLING heerst er bij de drie centrale landbouworganisaties, zo blijkt uit-de brief, die zij aan de re gering hebben gezonden. Gewaarsch u icd Daags tevoren werden de voorzit ter en de dirigent van Nuenens Fan farekorps al gewaarschuwd, dat zij met deze aubade een overtreding van de zondagswet zouden begaan. Niet boven 112 VENTILAT0REN LUISTERTIPS 't Was zo'n aardig gezicht op een van de Rotterdamse sin gels, Hoog uit een raam strooide een vrouw brood, voor de meeuwen op straat. De felle, witte vogels vingen soms het stukje brood in de val al op, maar de meeste korsten en kruimels kwamen toch op de weg te recht. Sen van de "meeuwen wilde daar een lekker hompje wegpikken. De vogel dook. maar had niet op een zware vrachtauto ge let... 't Gebeurde in een fractie van een seconde: dood lag de mooie meeuw op het gras langs de singel. Die vrouw had het zo goed bedoeld, dat meeuwenvoeren. Maar ze maakte een fout; een grote fout, die men meer ziet maken. Natuurlijk, 'tfs best om de vogels te helpen, maar wij moeten dit doen op een zodanige manier, dat zij geen gevaar lopen. En wanneer wij brood op de rijweg strooien, lopen ae vogels wél gevaar. Pieter zag bv. hetzelfde gebeuren op de drukke Mariniersweg. Hoe de meeuwen, dan wel te voe ren? Strooi het voeder op een open plaats, waar niet veel bomen staan en weinig draden zijn gespannen. Bomen en draden belemmeren de meeuwen in hun vlucht en wanneer zij dat merken, zullen zij niet gauw komen. Wanneer ze het door honger gedreven wel doen. hebben ze grote kans dat zij door de draden worden gewond. Dus: voeder die vogels op een open plaats en wel bij voorkeur met fijngesneden stukjes brood, het liefst bruinbrood. Pieter ontleent deze voedertips aan een artikel van de heer K, Visser in het maandblad van Dierenbescher ming. Ik iees erin, dat mussen en spreeuwen bijkans alle tafel-afval eten met uitzondering van aardappe len. Lijsters tonen een voorkeur voor fruitafval; fijngesneden rotte ap pelen, schillen van appelen, peren en bananen. Vinken eten alleen maar zaad. Belangrijk is ook het voedertafeltje, waarop het voedsel kan worden uitge strooid. De vogels kunnen dan geen last van de katten ondervinden. Mus sen en spreeuwen zullen graag van zo'n tafeltje gebruik maken, de lijs ters niet zo gemakkelijk en de vinken helemaal niet. Voor deze vogels zal men dus het voedesi op de grond moeten leggen, maar dan ook zoda nig, dat zij zich direct in struiken kunnen verschuilen. Natuurlijk moeten de vogels ook water hebben. Wanneer het vriest kan men bijv. een waxine-lichtje in een kuiltje zetten en boven dat kuil tje een bakje water plaatsen. Leg echter over dat bakje water een stukje gaas, want wanneer de vogels gaan baden, lopen zij het gevaar dat hun vleugels gaan»bevriezen. Pieter heeft dit nuttig artikeltje van mijnheer Visser met instemming gelezen, evenals trouwens veel arti kelen uit dat interessante Dieren beschermingsblad, dat ik graag in de handen van zeer velen zou zien. Het is jammer, dat die ansicht kaart van de Slaak ongeschikt is voor reproduktie in onze kolom; men zou alleen maar een zwarte vlek zien. Wij herinneren ons die ouder wetse' bruine kaart. De Slaak, een smal watertje met lage huisjes en helemaal aan het eind een wazige molen. Pieter schatte; de molen aan het Oostplein.. Dat schijnt irns te zijn, vrienden. Mij wordt nl. verteld, dat deze foto genomen werd bij het ..v/aterma- chien" en. van die zijde af de Slaak in beeld brengt. De wazige molen (inderdaad, als je goed kijkt: zon der wieken) is de oliemolen Maria, die zich ongeveer op de hoek van de Vlietlaan en de Vlietstraat zou heb ben bevonden. Dat bordje links cp de foto is de naam van het café „De Nieuwe Aanleg'*, dat dan schuin te genover Het Vre Volk-gebouw ge staan m'oet hebben. Deze uitleg is Pieter gegeven door een lezer, die mij vertelt dat het on geveer zevenenzestig jaar geleden zo geweest moet zijn. Ik kan er niet over oordelen, want toen was de naam Pieter Spreeuw nog niet in de burgerlijke stand opgenomen. „Ik ben jong en men heeft mij nooit van de rubriek. Piefcei" Spreeuw gesproken, maar nu ik de krant zelf lees zal ik toch eens schrijven," al dus T Regard, Boxmeerstraat 61, die mij verzoekt een verloren voor werp op te sporen. Dl dit zal lukken? Pieter twijfelt eraan, want het is.... .vier en een half a vijf jaar geleden, dat briefschrijver (ster j in de buuit van de Strevelsweg een klein étui van doorzichtig mica, afgezet met leer, kwijtraakteIn dat étui bevon den zich pasfoto's van briefschrij vers (sters) overleden vader. Tja, we zullen het alsnog, met een oproepje proberen. Maar vijf jaar? Dat is toch wel erg lang. Een triest berichtje aan het eind van deze kolom. Nog niet zo iang geleden plaatsten wij een oproepje namens een zieke vrouw in het Noorden des lands. Deze vrouw, die bijkans een mensen leeftijd op bed had gelegen, wilde zo graag ansichtkaarten hebben. Tientallen lezers hebben haar die kaarten gestuurd. wordt echter uit Winschoten meegedeeld dat deze vrouw nu is overleden. De fannlie verzekert or.s, dat zij erg blij was met al die kaarten, vooral met die van de meisjes van het atelier van Estiers. Aanbod Met veel plezier Hebben wij de vol- geixde awibleodmgen genoteerd: een tweepersoons ledikant bestemen, een nachtkastje. gereedschflP en spelen van H. van de Groene HiUedijk: een spiraal van een onbekende uit Viaardlnpeiv een kinderbedje (bestemd» van V van de prof. Poelslaan en een stoel met hoge rug van Van K. van de Groene •Ulledijk. pen radio (bestemd) noteerden wij van De H. uit de Ecrbcekstraa t: een kinder wagen van B. van de an Swietenlaan. een gasstel bestemdcn een „suddc- raar" van P. uit de Ameidestraat en een lamp van M. van het Vossepad. Reis- bonnen ontvingen wij van S. uit de Van Weekerenstrnat en van K. uit Rot terdam; capsules van e®h onbekende en Tonny V. uit de Kettingstraat kwam Zilverpapier brengen, M. uit de Roterdamsestraat, S. uit de haanzichtstraat en E- de ^aJadel- oordstraat stopten ieder een gulden in de Spreeuwenpot. Alle aanbieders onze oprechte dank. Verlies De heer Theunissen. 3f Carntssestraat 23a, was zo onfortuïrhbk op de mar.<„ Maashaven of in de Spanjaardstraat op ,c laniiüri wn bril met donkerbruin. ilomS SonWur te verliezen. De heer Demand, Slachthuiskade 18b. patste 20 december in het veilinggebouw aan de Heemraadssingel zijn Sdacehandschoen met gehaakte bovenkant- De heer Piorap, Wolphaertsbocht 313, de omgeving van de Maastunnel een bruine aktentas met tweo pakjes brood. Vondst Mej. Kop. Jaffadwarsstr. 20. vond op 18 Januari in de omgeving van fle Ziaag- niolenbrug een groen, met rood en wit, gebreid kinderwantje Advertentie I.M. is „easy drawing" - houdt toch bestanddelen in de rook tegen die de mild heid schade kunnen doen. Het nieuwe acetaat-filter laat het rijke aroma van de Amerikaanse tabakken volledig door King Size formaat Door het King Size for maat, langer genieten. Yes... smoking Long Run lots of fun. King Size Filter 85 ct. (Van een speciale correspondent Mr. Laurence, de verdediger van dr. Adams, heeft de leke- rechtbank in Eastbourne ge vraagd om zijn cliënt in vrij heid te stellen; dit zegt men tenminste in de gangen van het gerechtsgebouw. De advocaat zal, naar mer. ver wacht, dit verzoek vanavond of mor gen doen, wanneer hij zijn pleidooi uitspreekt. Volgens hem heeft de Openbare Aanklager niet voldoende bewijsmateriaal geproduceerd en is het juridisch onmogelijk de arts te laten terechtstaan voor een recht bank, bestaande uit juristen. Maar zuilen de vijf leke-rechters. die over een dergelijk belangrijk be sluit moeten beslissen, het met Lau rence eens zijn? Erg waarschijnlijk lijkt het met. Hoewel tot gisteren geen enkel feit naar voren is ge bracht. dat de doorslag zal geven bij de overwegingen van de rechters, zijn er toch zeer zware beschuldi gingen tegen Adams ingebracht. Gistel en werd iiet verhoor van de getuige dr. Ashby voortgezet. Deze medische expert had dinsdag ver klaard. dat de verdovende middelen, die Adams mevrouw Morrelt voor schreef, m een dergelijke dosering voor elke patient dodelijk moest zijn. Dr. Ashby lichtte zijn dinsdag af gelegde verklaringen nader toe, maar iets nieuws bracht hij met naar voren. 's Middags kwam een andere ge- tuige-deskundige, dr. Camps, aan de beurt. Naar zijn verklaringen had iedereen reikhalzend uitgezien, maai hij vertelde alleen, hetgeen mm al wist: dr. Camps had sporen van iiet verdovende middel 'baritone' aange troffen op het lijk van mevr. Huliett "Daar is niets bijzonders aan," riep mr. Laurence uit. 'Mevrouw Huliett heeft zelfmoord gepleegd, door ver- gif in te nemen. Vier door haar ge schreven brieven bewijzen het.' De volgende, die in het getulgen- bankje plaats nam, was inspecteur Pugh van de politie van Eastbourne. Weer een teleurstelling. Hij vertel de nagenoeg hetzelfde als zijn eerder gehoorde chef, Super Intendant Hannaru. Advertentie l.M. De stijging werd in hoofdzaak ver oorzaakt door een prijsstijging van aardappelen. Ook voor groenten en fruit is het indexcijfer vrij sterk op geiopen. Daartegenover gingen de eierprijzen echter omlaag. De totale groep 'voeding' liep met eén punt op en wel van 114 tot 115. Ook bij met-voedingsmiddelen wer den. prijsstijgingen geconstateerd. De gas- en elektriciteitstarieven gingen Omhoog, evenals de prijs van vloei bare brandstoffen. Het algemeen indexcijfer van de groothandelsprijzen steeg per 30 november 1956 met twee punten, nl. van 141 tot 143 op basis 1948 100. "Het indexcijfer van voedingsmid delen .'iep met vier punten op. De indices van grond- en hulpstoffen en afgewerkte produkten stegen met resp. drie en twee punten. De Broederschap der Notarissen ring Amsterdam looft een prijs van f 500 vit voor degeeiv, die de vieest aanbevelenswaardige akte van huwelijksvoorwaarden ont werpt zowel vóór ais staande huwelijk te maken betrejjende: a. een volledige scheiding van vermogens der echtelieden (de inboedel buiten bescnouwing ge laten) b. een gemeenschap van goede ren met daarnaast de mogelijk heid van privé-goederen van man of vrouw; c. een deelgenootschap van ver mogen der echtgenoten. Een en. ander met korte toelichting. De jury wordt gevormd door professor mr. J. C, van Oven, mr. Th A. Versteeg, lector aan de Vrije Universiteit en mr. F. W. van der Ploeg, notaris te Amster dam. (Inzending voor 1 mei 1957 getikt in triplo, onder motto, in gesloten envelop te zenden aan de secretaris, notaris K. Abma, te Amsterdam, Joh. Vermeer straat 42). Als wij. de landbouw zouden, steunen tot een bedrag van 200 miljoen en we zouden daarvan 55 miljoen vinden door prijsver hogingen en 50 miljoen door een extra-verhoging van de vennoot schapsbelasting met 50 miljoen wat zouden dan de gevolgen zijn voor het prijspeil en zou de loon- en prijsstabilisatie dan ge handhaafd kunnen worden. Deze vraag heeft de regering aan de Stichting van de Arbeid, het or gaan, waarin .werkgevers en werk nemers samenwerken, voorgelegd. Het antwoord van de stichting luidt nu: N e e n, dan zouden de prijzen meer (Van onze sociaal-economische redactie) niet gehandhaafd kunnen worden. Polen is definitief geslaagd votn het examen in politieke rijpheid. Deze lofprijzing heeft het Poolse volk, dat zondag naar de stembus ging, te horen gekregen van Radio- Moskou. In de uitzending werd voorts ge zegd, dat Polen heeft getoond te ge loven in het socialisme en eens en voor altijd bij Rusland en de andere landen van het 'socialistisch kamp' behoort. Volgens P.adio-Warschau zal bin nenkort een Poolse parlementaire delegatie naar Moskou vertrekken om met de regering van de Sowjet-Unie een definitieve overeenkomst te be reiken over de repatriëring van de tienduizenden Polen, die daar nog verblijven. In de eerste drie weken van januari zijn meer dan 3800 Polen uit Rusland teruggekeerd. Dit voorjaar worden r.og vele andere transporten ver dacht. per hterkrulk f 9.. (•jrcluslaf statiegeld) De gouverneur van de federatie van Rhodesia en Nyassaland, Lord Lleweiiin, is vanochtend te Salisbury overleden. Vorige week was hij door een ernstige hartaanval getroffen. I nde Tweede Wereldoorlog maakte hb deel uit van het Britse kabinet. De gemeenteraad van Amsterdam heeft gistermiddag eervol ontslag verleend aan de iieer J. M. Bendien, directeur van de Stadsschouwburg, die de pensioengerechtigde leeftijd heeft bereikt. Tot opvolger van de heer Bendien is benoemd de heer E. P. Smit, ver koopleider van de uitgeverij der N.V. De Arbeiderspers te Amsterdam. De heer Smit. geboren in 1912 te Koog aan de Zaan, heeft een balletopleiding gehad. Hij maakte enige jaren deel uit van de balletgroep van Kurt Jooss. ligt onze krant met zijn abonnementencijfers veruit aan de spits van alle Nederlandse dagbladen. Méér zegt echter nog dat onze lezers- schare voortdurend blijft groeien, dank zij de medewerking van vele lezers. Hebt u al een abonnee gewonnen voor de grootste krant van Neder land? Voor Uw moeite stellen wij een aardige verrassing in het voor uitzicht, nl. keuze uit eén ex. Paulus de Boskabouter of •en ex. Kruis-of-Munt-puzzelboek. De grootste krant van Nederland Bd~\ TVT Gelieve In te schrijven ais week/kwartaal abonnee op Het Vrije Volk Naam: Adres: Woonplaats: Deze nieuwe abonnee is aangebracht door: De vier grote werkgeversver bonden hebben nu eveneens een brief over de ondersteuning van de landbouw gericht tot minis ter-president Drces en de minis ters Zijlstra, Suurhoff en Hofstra. Zij 2eggen daarin o.m. met ver wondering en teleurstelling te con stateren, dat in het geheel niet blijkt van zelfs maar eent poging de beno digde middelen „geheel of ten dele door bezuiniging in de overheidssec toren te vinden, hetgeen toch moge lijk moet zijn." Ten laste van het bedrijfsleven ko men, aldus de werkgeversverbonden, reeds dne maatregelen, t.w.: 1. de beperking van de investe ringsaftrek, waarover nog geen nade re gegevens bekend zijn; 2. Het niet, resp. niét zonder meer mogen doorberekenen van loonsverhogingen en andere kosten stijgingen in de binnenlandse prij zen; 3. de verzwaring van directe be lastingen, „die in ernstige overweging is genomen." „Nog verdergaande maatregelen ten laste van het bedrijfsleven kunnen met anders dan funest worden ge noemd en zijn derhalve niet aan vaardbaar." (Van een onzer verslaggevers) De internationale federatie van postduivenhouders, waarbij 26 lan den zijn aangesloten, houdt op 2 en 3 februari 2ijn tweejaarlijkse con gres. ditmaal voor het eerst in Ne derland, Amsterdam zal de ongeveei 150 congressisten ontvangen m de zalen van Krasnapolsky, waar tevens een grote internationale duivenexpo- sitie wordt ingericht. Op het congres zuilen o a. net klokkenprobleem en een beteie re geling voor de registratienngen aan de orde komen. De deelnemende lan den tot dusverre hebben er acht tien ingeschreven zullen alle met met vijf duiven en vijf doffers aan ie tentoonstelling deelnemen. Voor ie prijswinnaars zijn er verscheidene nedailles beschikbaar gesteld, o.a. ioor prins Bernhard. Advertentie l.M. Frisse, zuivere lucht ts nood zakelijk voor eer» goede gezondheid Zorgt hiervoor in .kantoor huis en bedrid met Door de vraag die de regering aan de Stichting van de Arbeid heeft voorgelegd, is een nieuwe situatie ontstaan, waarbij het landbouwbeleid mede wordt bepaald door de bereid heid van bepaalde groeperingen van De Eindhovense kantonrechter, mr. Hoeven, veroordeelde dinsdagmorgen voorzitter en dirigent van het Nuenens Fanfarekorps tot een boete van resp. tweemaal 10 en tweemaal 5, omdat het muziekkorps zich schuldig had gemaakt aan overtre ding van de zondagswet. Het is al weer meer dan een half jaar geleden, om precies te zijn op 10 juni, dat in Nuenen een neomist een pasgewjjde priester werd inge haald. Het was een stadgenoot, die in zijn parochiekerk voor de eerste maal een mis zou opdragen. Zoiets gebeurt altijd in de voor middag en het is in het zuiden van zelfsprekend, dat daar muziek aan te pas komt. Maar zo meenden zij, het betreft hier een 'kerkelijke feestelijkheid' dat zal wel automatisch vrijstelling opleveren. Dit had gekund, zei mr. Hoeven, als het korps zich had bepaald tot op luistering van de stoet, maar met vliegend vaandel en slaande trom werd de tocht van het verenigings lokaal naar het huis van de neomist gemaakt en ook de terugtocht werd met muziek ondernomen Naam: Adres: Woonplaats; die hiervoor als attentie gaarne na 6 weken ml ontvangen; één ex. Faulus de Boskabouter of één ex. Kruis-of-Munt-ptreaelboefc. Geef deze bon mee mwi een onzer bezorgers rr( *nd hem aan een der kantoren van Het Vrüe Yolfc. iimiiiii iiiaaiiiiiiiiiiiiii De Sowjet-minister van Defensie, maarschalk Zjoekow, is donderdag met een Russisch straalvliegtuig in Nieuw Delhi aangekomen, waar hij zaterdag de viering de „Dag van de republiek", het Indiase onafhanke- lijkheidsfeest, zal bijwonen. Zjoekow wordt vergezeld van tien officieren van de Sov;jetstrijdkrach ten. Hij zal tjjdens zijn verblijf van vijf dagen leger-, vloot- en lucht machtbases m verscheidene delen van India bezoeken. Indiase functionarissen hebben donderdag verklaard, dat er geen politieke betekenis aan het bezoek 'gehecht moet worden, ook al zal de maarschalk door premier Nehroe ontvangen worden. Alle argumenten van ae weme- spraakte voorzitter Van Beek en dirigent Smulders mochten niet ba ten. Na de uitspraak zei de voorzitter, dat nu een belangrijke traditie in het katholieke gemeenschapsleven onmogelijk wordt gemaakt. Hij denkt er ernstig over in beroep ie gaan. Ontdaan van alle technische termen, komt het standpunt van de vakbeweging erop neer, dat zij bereid is de stijging van de kosten van levensonderhoud, die voortvloeit uit het SER-advies over de bestedingenbeperking, te aanvaarden en om zelfs nog iets verder te gaan. Dit laatste om het mogelijk te maken de achterstand, die de landarbeiders in het laatste jaar hebben opgelopen, te verminderen. Verder wil de vakbeweging echter niet gaan. Het standpunt van de vakcentralen is neergelegd in een brief aan de re gering over de gevolgen van de steun aan de landbouw voor de loon- en prijspolitiek. Zoals wij reeds meldden heeft de regering aan de Stichting van de Arbeid advies gevraagd over de gevolgen van een steun aan de landbouw van 200 miljoen voor de lonen en de prijzen. De werkgevers hebben aangekon digd, dat het akkoord over de prijs stabilisatie ook in gevaar zou komen, als er weer nieuwe loonsverhogingen zouden komen buiten wat ai in het SER-advies was aangekondigd. Het standpunt van de vakbeweging is als volgt: Het Indexcijfer van de kosten van levensonderhoud stond per 15 no vember op 109. De vakbeweging meent, dat dit cijfer in de loop van 1957 niet verder mag stijgen dan tot 114,5, met dien verstande, dat het gemiddelde van alle maanden van dit jaar in ieder geval niet boven de 112 mag komen. tin deze stijging is o.a. de tariefs verhoging van overheidsbedrijven, de afschaffing van subsidies op levens middelen, enz. inbegrepen. Bij de berekeningen zal de invloed van de te bepalen ouderdomspremie buiten beschouwing worden gelaten, omdat die ai grotendeels gecompenseerd is). In het advies dat de Stichting van de Arbeid als geheel heeft uitge bracht wordt gezegd, dat de vak centralen in de stichting zich op het standpunt stellen, dat er een grens voor een aanvaardbare stijging van de kosten van levensonderhoud moet worden aangegeven. Aan werkgeverszijde realiseert men zich. aldus het advies, dat na een ze kere prijsstijging van het gezmsver- bruik, opnieuw het vraagstuk van de lonen aan de orde zou moeten wor den gesteld. Dit zou, zo zeggen deze vertegenwoordigers, het effect teniet doen van de tussen de regering en de organisaties over het loon- en pnjsstabihsatiebeleid op basis van het SER-advies bereikte overeen stemming. Het bestuur van de stichting deelt voorts mede, dat het niet op de weg van de stichting ligt, een interpreta tie (verklaring) van het rapport van de SER als zodanig te geven. Ook de behandeling van een even tuele verhoging van de vennoot schapsbelasting zou niet tot de be voegdheid van de Stichting van de Arbeid behoren. Hoewel het niet de bedoeling van de regering was, dat de stichting zich zou uitspreken over het land bouwbeleid Dis zodanig, willen de werknemersorganisaties zich wei uit spreken over de consequenties van het te voeren landbouwbeleid voor wat betreft de lonen van de land arbeiders. Daar de werkgevers dit eehter niet opportuun achten, ge beurt dit, aldus een officiële mede deling van de stichting, bij afzon derlijk schrijven. Verknjgbaêr bii teder erkend eieciroiechn^h tnsUHeheburee*. 3 JA AR GA RA N Tl E ons volk „om ten behoeve van do landbouw" in vrijwillige keuze al of niet zekere lasten op zich te nemen. De hoogte van het bedrag dat de regering voor de herziening van het landbouwbeleid m beschouwing heeft, kan immers zeer sterk worden be ïnvloed door het antwoord van de Stichting van de Arbeid ter zake van de onverkorte handhaving van de loon- en prjjsstabilisatie. Hiermee staat overduidelijk vast, dat de regering de mogelijkheid heeft geopend de Slichting van de Arbeid te laten meeregeren over het land bouwbeleid, aldus de landbouworga nisaties. Ten slotte merken de landbouw organisaties op, dat de werknemers organisaties tijdens de besprekingen m de stichting een nieuw element in de discussie hebben gebracht en wel de verhoging van de landarbeiders- lonen. Daar echter van regeringszijde is meegedeeld, dat inzake het land bouwbeleid geen advies is gevraagd, hebben de vertegenwoordigers van de landbouworganisaties er zich van onthouden, hierover in discussie te treden. De „Radio Corporation of Ame rica" heeft bijzonderheden bekendge maakt van een draagbaar apparaat, waarmee men langs elektronische weg tot op 150 meter onder het zee oppervlak vissen kan opsporen. De overweldigende de- schreid om dit 'Bittere cors, de massale enscene- hart*, ring en de verzorgde aan- Het heeft geen zin na- kleding hebben de opvoe- m?n noemen en gunstige ring van 'Het bittere hart' h»,?0 riper,TnSeiLJfr<»v®rnieI" een televisiespel van Klaas deré mee m de val „aar dé Smelik. niet kunnen redden, symbolische diepte, waarin Het stuk, duidelijk geba- zich de mijnramp afspeel seerd op de vreselijke mijn- de. Te vaak was de tekst ramp in Marcineïle, was compleet zoek en doorbrak veeleer een slechte repor- ,,e' gefluister van de squf- tage dan een werkelijk aan- nt»£<r<.ne<=v.PV stilte, srriinend drama Overgangen, hoe goed soms grijpend aiama. 00i- gevonden, gingen verlo- Daarvoor bood de tekst tb ren door verkeerd timen, weinig mogelijkheden en Bijzonder klemmend de- daaivoor was ook de be- monstreerde zich in deze zetting van de rollen »e uitzending de omslandïg- heid dat de televisie vaak Hier ligt een van de te wemig gelegenheid tot meest aanwijsbare oorzaken een voldoend aantal repe- voor het mislukken van de tïties biedt, en er derhalve geworden maar bliift ar- had verdiénd6 6De grootse h^'eriSle1 ftoevaI ®n HILVERSUM II, vrijdag:rangeren en componeren, naaveraiena. ne grootse het geluk moet worden Profiel van Fats Waller Dick Schallies heeft zijn HILVERSUM I. donderdag: Michiel de Ruyter pre senteert vanavond om vijf over zeven in de AVRO- jazz-sociéteit recente op namen van Duke Elling tons orkest, gemaakt tij dens het laatste Newport Jazz-festival. Aansluiting met het Concertgebouw te Amster dam (vanavond om kwart over acht). Het Concert gebouworkest o.l.v. Erich Lemsdoit speelt' werken van Moesorgskij,- Prokof - jew. Martm en Koussel. DUKE ELLINGTON Newport-jazz k MANNY OET8 heeft sijn pianokruk achter de vleugel van het Metropole orkest verwisseld voor een stoel in de regelkamer. Hij is klankregisseur bij de Nederlandse Radio Urne opzet en het veelbelovende overgelaten begin gaven na afloop al- leen maar reden, tot ont goocheling. (vier uur). plaats bij Dolf ingenomen. Vrijwel nergens in de ver- „öe directeur van het zijn junctie van directeur jatha'. De heer Timmer tolking was enig houvast te Dnr. Doofstomnienmstituut in de hoorspelstudio. heeft zich nu één dag on- ontdekken. Scene na scene 'Effatha' in Voorburg, de In de honderdste uitzen- der da regie van Wint liep mis en tot overmaat heer C. T i m m e r, is eén ding van Saskia en Jeroen Paautu geplaatst om zijn van ramp brak ook nog een gag hoorspelacteur geweest opperde de tweeling name- eigen rol te spelen, name- storing de concentratie, die hi) de NCRV. Dit "bet'kent 'iei Plannetje iets voor lijfc die van een dankbare deze opvoering zo van node dr hr,r T,een doofstom kindje te directeur. had... Er bleef met veel ^ékalcb elmmteUxnaheelt foen'- D™raan llehben «»- Het resultaat'van de op meer over dan een flauwe vriendjes en vnendinnc- name kunneSi de kinderen afspiegeling van de toneel- voor 'Ift «matet/mme m tjes van Saskia en Jeroen maandagmiddagJS januari kunst. De muzen moeten het raato-drama. Htj nes- meegedaan, liet leverde beluisteren. bittere tranen hebben ge- telde zich altijd nog in 7000 gulden op voor El- f

Het Vrije volk | 1957 | | pagina 2