Oorzaak longkanker in bestanddeel van sigaret te vinden ins gaan - na lopen - eren Socialistisch commentaar radio-luis SP WAAROM LOPEN ZE ER ZÓ BIJ? Meesterdoedels bij de vleet Zij doen het zelf Publikatie van Vietnamees: Garantieprijs voor suiker komt spoedig Lucky streeft naar vakbond ..'.ze zullen tonen dat ze niet j voor die onder te doen Dit was de oude Drie weken De nieuwe Twee kustvaarders aan de grond Fotografen en fotografen is twee ONS BEDRUKT KARTOENTJE HET VRIJE VOLK ZATERDAG 9 FEBRUARI 1957 PAGINA 5 C. W. van Wingerden plv. voorzitter SER Op initiatief van de bekende Lucky kunnen de Parijse mannequins voortaan spreek les krijgen. Hun lerares wordt niemand minder dan de actri ce Tonia Navar van de Comé- die Frangaise. Voor film en TV Naar school Tol vanavond om tien uur. 'WAAROM HEB JIJ nou.de sokken van je vader 1 aangetrokken, Suze?' jnLUierirZCmen 'Nou, vind je het niet enig staan, die groene j sokken bij m'n ribsfluwelen rok en m'n zwarte oenoeven trui?' Suze had vast gelijk, die groene sokken van pa stonden haar lang niet gek, ze hadden ook rood of paars kunnen zijn: je ziet het tegenwoordig allemaal en het kanr haast niet zot genoeg. Of pa het er uit esthetisch en sokeconomisch oogpunt hoewel iets gematlgd> toch mee eens was, betwijfel ik. weerklank bij de school- Waarom deed die jongen op de Niéuwendijk nou wen-oorge- z'n mond open om z'n vriend te vertellen dat hij noemde groepen trachten de net nog 'mot met de baas gehad had,' anders had onde^de^vtotd^n0ouder! ik me vast in Miami of Chicago gewaand, want op dg ien veroorloofden en schoo! staar-> alvast 111 ik raakte haast target-fixed op z'n das. Maar waaromloopt het g?a£ £fWj de kleur; u_ kreeg meer aan ooit üeaan-stoffenindustrie een cmnt SUFSaSI?nêS pMtentó»™ "«uit PARIJS (AP! De 41-jarige Vietnamese professor in de chemie Nguyen Pboc Bui) Hoi. directeur van het Instituut Curie ran de universiteit van Parijs, heeft ontdekt, irelk chemisch bestanddeel van sigaretten long kanker veroorzaakt. In een door de Franse Academie Van Wetenschappen uitgegeven publi katie van zijn hand noemt de pro fessor dit bestanddeel '3-4-9-10- dibenzpyrene'. Dit schadelijke ele inent zal volgens prof. Buu Hoi gemakkelijk door een filter in sigarettenpijpjes uitgefilterd kunnen worden. Het zit namelijk niet in de tabak zelf, maar ontwikkelt zich in de brandende sigaret als een der be standdelen van de teerprodukten, die bij de verbranding ontstaan. Bij afkoeling wordt het vloeibaar en kan het dus gemakkelijk door een filter worden opgezogen. Prof. Buu Hoi. die te Parijs als een vooraanstaand geleerde bekend staat, dacht eerst, dat een minder gecom pliceerd bestanddeel, de '3-4 benzpy- rene' de oorzaak van longkanker was. Proeven op ongeveer vierduizend muizen toonden echter aan, dat dibenzpyrene bij de muizen, die er mee werden ingespoten, binnen 42 dagen kanker verwekt. De proeven met benzpyrene vereisten een sterke re dosis en een langere incubatietijd, terwijl de afloop niet in alle geval len liet beoogde resultaat had. De in Parijs werkende Vietnamese geleerde, die afstamt van een konink lijk geslacht, is in wetenschappelijke krjpgen vermaard als degene, die nieuwe chemicaliën heeft ontdekt voor de bestrijding van lepra. Boven dien leverde hij destijds een bijdrage tot de ontdekking van een bestrij dingsmiddel voor een bepaald type bloe eikanker. Een van onze medische mede werkers, dr. J. Z. BARUCH, tekent bij dit bericht het volgende aan; Het is al vele jaren bekend, dat teer produkten bevat, die kanker al thans bij dieren kunnen doen ont staan. Het dagen achtereen bestrij ken van een kaalgeschoren plek van de huid bij een muis of konijn doet op de met teer aangestreken plek huidkanker ontstaan. Teer bestaat uit een groot aantal verschillende stoffen. Bij nader on derzoek bleken diverse van de stoffen welke in teer aanwezig zijn kanker verwekkend te kunnen werken. Thans wordt kanker bij proefdieren opge wekt door middel van het bestrijken met dergelijke stoffen en niet meer met teer zelf. Tabaksrook bevat ook teerachtige bestanddelen en het zijn die bestand delen die verantwoordelijk zouden zijn voor het ontstaan van longkan ker tengevolge yan roken. In het kankerinstituut te Amster- dem heeft men muizen lajen ademen in afgesloten kastjes, waarin regel matig sigarettenrook werd geblazen. De dieren ademden dus behalve de gewone rook ook sigarettenrook in. Naar verhouding kregen vele muizen, die aldus gedwongen, sigarettenrook ingeademd hadden, longkanker. Oorspronkelijk werd vooral 34 benzpyrene als verantwoordelijke kankerverwekkende stof in rook aan geduid, Volgens het bovenstaande be richt zou dus een verwante stof, zelfs bij inspuiting, kanker kunnen doen ontstaan Van praktische betekenis is wel, dat men 34 benzpyrene uit sigaret tenpapier heeft kunnen bereiden. Misschien is dus vooral het sigaret tenpapier de bron van de kankerver wekkende stof bij het roken. Bij nieuwe onderzoekingen probeert men thans de fermentering en bewer king van de tabak zodanig te doen geschieden, dat de kankerverwekken de invloed van het roken verdwijnt. Ook probeert men nieuwe soorten tabak te kweken die onschadelijk zou den zijn. Maai' tot nu toe staat in ieder ge val wel vast. dat roken het ontstaan van longkanker bevordert, onafhan kelijk van de vraag welk bestanddeel van de tabaksrook hiervoor aanspra kelijk is. Minister Mansholt heeft het Tweede-Kamerlid, de heer Mertens tk.v.p.) op zün vragen over de garantieprijs voor suikerbieten ge antwoord, dat de suikerprijs voor de oogst 1957 zo spoedig mogelijk zal worden vastgesteld. In deze prijs zullen ook wijzigingen, •voortvloeiende uit een wijziging van de kostprijsberekening, worden door berekend. De minister is van mening, dat de minder goede uitkomsten in 1956 toe geschreven moeten worden aan de slechte weersomstandigheden, een risico, dat de verbouwer uiteraard voor zijn rekening moet nemen. Dr. Mansholt acht het niet on waarschijnlijk, dat het slechte re sultaat van 1956 er in sommige streken wel toe zal leiden dat de verbouw van suikerbieten zal wor den ingekrompen. Nederland zal dan meer deviezen moeten uittrekken, om het tekort door import van suiker op te vangen, maar voor het treffen van bijzon dere maatregelen ziet de minister vooralsnog geen aanleiding. Of het areaal in 1957 belangrijk zal worden ingekrompen is nog moeilijk te zeggen. Een lonende garantieprijs is niet alleen bepalend hiervoor, maar ook de vraag of er wel voldoende arbeidskrachten zijn. De Sociaal-Economische Baad heef tot plaatsvervangend voorzitter, als opvolger van de heer H. Ooster huis. benoemd de heer C. W. van Wingerden, voorzitter van het NV.V en lid van het dagelijks bestuur van de raad. In dezelfde vergadering heeft de raad tot lid van het dagelijks be stuur benoemd de heer J. Lageveen. 5 secretaris van het NW. De Israëlische luchtvaartmaat schappij El Al gaat met ingang van 18 maart een aizonderlijke lijn niet een frequentie van eenmaal per week tussen Tel Aviv en Amsterdam vice versa openen. Twee Duitse kustvaarders, op weg naar Harlingen, zijn gisteren door slecht zicht bij Terschelling aan de grond gelopen. De zeesleper 'Holland' heeft, de 'Nordmark' met behulp van de 'Zuid zee' en de 'Stortemelk' vlot gesleept. De Paul de Hoop is bij het hoge tij op eigen kracht vlot gekomen. Japan en Polen hebben officieel de vrede ondertekend van de oorlog, die zij (op papier) meer dan vijftien jaar hebben gevoerd. Advertentie LM (Van onze Parijse correspondent) Lucky is de oprichtster geweest van de Bond voor mannequins, een uitgebreider vorm van ons zieken fonds. Tor. een vakbond hebben de mannequins van Parijs, ongeveer duizend in getal, het nog altijd niet kunnen b>engen. Lucky zelf zou wel Willen, maar zolang zij bij Dior werkt, gaat dat moeilijk. Men volstaat dus vwlopig met een bond. die steun verleent bij ziekte en ook bemiddeling verleent tussen werk gevers en werknemers, maar bij die bemiddeling de tarieven overlaat aan de werkgevers..Voor gevestigde man nequins zijn die tarieven niet te slecht, maar beginners zijn vaak ge neigd voor weinig geld te starten om er in te komen. Van de duizend Parijse manne quins zijn er maar 357 lid van de bond tegen een contributie van 2500 franks per jaar. Het organiseren van mannequins is niet eenvoudig. Zil werken en wo nen verspreid en zijn moeilijk bij elkaar te krijgen. Bovendien is het een bij uitstek individualistisch vak, dat moeilijk valt aan te leren. De ware mannequin wordt niet .gemaakt maar geboren. Maar zelfs aan de geboren talenten valt nog veel te verbeteren. Lucky leert nog iede-e dag. De nieuwe techniek stelt hogere eisen dan vroe ger. Zijn de drukste maanden sep- tember-oktober en februari-maart voorbij, dan zijn er nog altijd hon derden ondernemingen, die graag een goed geklede mannequin willen en gageren voor schoenen-, kousen-, hoeden-, toilet- of kapselreclame. De presentatie daarvan beperkt zich tegenwoordig niet meer tot een zwijgende, zij Let gracieuze de monstratie. De sprekende film, er- niet te vergeten de televisie, ver langen dat de mannequin ook waf zegt. En, wat zij zegt. ook goed zegt. pi die leemte gaat Lucky voorzien I door de mannequins van haar bond, dio dat willen, een paar maan den naar een bestaande Parijse school te sturen. Dl» school is een algemene, waar spreeklessen en voor drachtskunst worden gedoceerd aan o.m. verkoopsters., secretaressen, aan komende acteurs of actrices, begin nende filmsterren, handelsreizigers, coiffeuses enz. Lucky hoopt een groot.aantal van haar mannequins ved het nut van deze school te kunnen overtuigen, want de buitenlandse concurrentie is groot en onder haar collega's is vee: werkloosheid. Ook de lonen zijn niet buitensporig: 35.000 tot 50.000 franks per maand. Er zijn heel wat geschool de arbeiders in Parijs, die meer ver dienen en veel minder onkosten heb ben. aan luisteraars door prijsstabilisatie is iets anders dan Wat de diensten en bedrijven In de -*• het bevriezen van de prijzen. Maar overheidssfeer betreft geldt hetzelfde, het mooie woord stabilisatie betekent Ik las in een krant de bewering, dat toch wel. dat de regering de prijzen de spoorwegen geen tariefsverhoging in de hand houdt, ze voorzichtig laat behoren in te voeren voordat ze nood- stijger: waar dat noodzakelijk Is. ver- lijdend dreigen te worden. Dat is hogingen weigert als ze niet volledig dwaasheid Een bedrijf, dat voortdu- verantwoord zijn en voortdurend de rond op de rand van de noodüjdend- vedhouding tussen inkomens en prij- heid staat, kan geen behoorlijke 'ser- zen ln het oog houdt. vice' geven on kan zijn personeel Ik weet niet nooit meer dan een minimumbestaan of dat straf ge- bieden. Als de spoorwegen er nu nog noeg gebeurt, net zo bij sjokten als vijftig jaar ge- Niet te snel Het is moeilijk leden zouden de kranten barsten van het te beoor- de ingezonden stukken en het bedrijf maar zou geen klant meer overhouden, me Wat het zou kosten om de sukkel rijdende te houden moet u maar niet vragen. Overheidsbedrijven moeten delen, het gaat de laatste dagen wel wat erg holder debolder Natuurlijk zijn prijsstijgingen niet gezond zijn en met hun tijd meegaan, ts vermijden. Niet in de sfeer van het Dat kost geld. maar Ik denk, dat het bedrijfsleven en.ook niet in de dien- .stoppen van verliezen van een nood- sten en bedrijven van de overheid. lijdend bedrijf niet goedkoper uit Ik verkeerde deze week in een in- zou komen. En de tariefsverhogingen temationale kring van krantenmen- in de overheids- en semi-overheids- sen. Daar hoorde ik van zware ver- sfeer zijn kleiner, gebleven dan de liezen, die in verschillende landen prijsverhogingen in de particuliere door kranten worden geleden omdat sector, se hun abonnementsprijzen en hun Ik ben er verder ook. zeker van. advertentietarieven niet hadden dut^dat een bepaalde verhoging van het ven verbogen Ik hoorde zelfs van algemene prijspeil voor de overgrote een Franse krant, die lelijk ln de meerderheid van ons volk te dragen knoei was geraakt omdat haar oplage is en in die overgrote meerderheid te groot was geworden. De sterk ver- reken ik grote groepen werknemers hoogde uitgaven voor het papier, dat mee. de grote oplage verslindt, waren niet' De statistiek werkt tegenwoordig bijgehouden door de inkomsten uit bijzonder nauwkeurig en er valt niet abonnementsgelden en advertentie- aan te twijfelen, dat Sn de laatste ja.- opbrengst En nu probeert die krant ren oe loonstijgingen een flinke vóór hel evenwicht te herstellen door... sprong hebben genomen op de prijs baar oplage omlaag te drukken, stijgingen. Maar ik ben er mij terdege van bewust, dat er mensen zijn, die slecht mee, zijn gekomen met de wel vaartsontwikkeling en die met ge rechtvaardigde bezorgdheid de prij zen op zien lopen. Het is vooral aan die groep, dat ik denk als ik mij af vraag of de prijsontwikkeling wel voldoende ln de hand wordt gehou den, of iedere verhoging, die wordt toegestaan, wel werkelijk noodzake lijk is en of het tempo, waarin prij zen worden verhoogd, niet te snel is. De pogingen om.inflatie te vermij den stellen eisen aan allen. De offers, die gebracht moeten worden zijn al tijd nog gemakkelijker te dragen dan de gevolgen van inflatie. Maar er is een grens. De vakbeweging heeft gewaar schuwd. dat er een grens is. Als die grens wordt overschreden moet men rekening houden met looneisen. Het is beter, dat die grens niet te snel als het kan helemaal niet wordt bereikt. Ja, waarom? Pa sal wel rijk werd een begerenswaar- zjj hierbij de laatste mode gemopperd hebben toen hij dig reisdoel, Hoevelen niet blijven volgen, kan hun niet z'n groene sokken niet kon trokken er liftend heen, het £wakijk genomen worden; ze vinden en het vriendje 'ui liefst met zo min mogelijk hebben het immers zelf ver- ook wel een en ander om- geld op zak. aiend en zullen nu tonen dat trent Johnny's mot vernomen n rta]{ii _irri 1n ppn £eöniet ™°I Amerikanen 2ic deze ppri strppnlesrin*; of Ook ItaIle Kon zicn in een hoeven onder te doen als een open boord glhad had grote belangstelling verheu- het om fijn gekleed zijn heeft, kleding op hun toekomstige onafha lopen. IJSBRAND DE WIT &er tevenwonrdie £?d£ dS en daarnwe oefendV Tan™ bi3 7°- bet ook een groter invloed op raden®1 de kleding uit dan tot toen een groot laat zich het geval was geweest. Vooral de Parijse groep der zogenaamde 'existentia listen' een aantal door de oorlog ontwortelde en ver- peverde jongelui werden nagevolgd door onder derge lijke omstandigheden leven- in ons als het dat doet? Vóór de oorlog om maar eens een tijdje terug te gaan zage- we weinig principieel verschil in de kleding van de volwassenen en van de jeugd, het ver schil in maat was wel bet voornaamste. Na de oorlog werd dat an-<- d'e leeftijdgenóten ders, zo veel anders dat het land. wel interessant lijkt eens na Blue Jeans of andere broe- te gaan welke factoren aan ken met nauwe pijpen, schip- de totstandkoming van de perstruien en sedert lang hedendaagse jeugdmode heb- niet geknipte haren werden ben meegewerkt. voor hen onmisbare orde- De economische toestand tekenen, hoe ruiger hoe ne- van ons land was direct na ter. de oorlog van dien aard dat óp de schaarste van de na men blij moest zijn met de oorlogse jaren volgde een kleding die men krijgen periode van schijnbaar grote kon, elegant of minder ele- economische bloei. Het dra- gant. Leger- en werkkleding gen van militaire kleding kwamen algemeen in zwang was geen noodzaak meer: de en al gauw waren corduroy laatste overblijfselen ervan en manchester veel gevraag- zien we nog in de monty- de materialen. .j coats en de .snow-coats. Duidelijk deed dit zich ook; De industrie slorpte grote merken in de concertzalen, hoeveelheden werkkrachten en de schouwburgen waar' het zich voor de gelegenheid kleden meer en meer op de achtergrond geraakte. De jeugd ging zich vrijer voe len in het kiezen van zijn kleding. Een in de oorlog verhoogde uiate van zelf standigheid kwam dus onder meer hierin tot uiting. Hoewel het vervoer vlak na de oorlog een allesbe halve geregelde en gemakke lijke zaak was, kwam er onder de jeugd een grote be hoefte eens naar het buiten land te gaan. Vooral Frank- Deze twee uitersten vinden, Jeugdonderneming Amsterdam heeft dus een jongeren-n.v,, zo als Perspectief schreef, maar in Duitsland bestaan sinds 1950 onder auspiciën van de vak bondsjeugdorganisatie zoge naamde 'Scheinfirmen' (schijnflrma's). Bijna deheie vakbondsjeugd is erbij be trokken en ze bewegen zich op ongeveer elk terrein. G. C. VELDHUIS, H. Hondstraat 101, Deventer. In Den Haag, zo lazen wij tot onze schrik en verbazing, is een 17 -jarige h.b.s."er veroordeeld tot drie weken gevangenisstraf omdat hij op de 4de november inet enige stenen in zijn zak liep. Te vens zou hij enige agenten hiermee bekogeld hebben. Over de schuldvraag willen wij ons hier niet uitlaten, maar hebben de heren rech ters er wel rekening mee ge houden, dat deze 17-jarige h.b.s.'er deel uitmaakte van ;en grote opgewonden menig te en dat hij hoogstwaar schijnlijk geen uitzondering zal zijn geweest? Hoevelen liepen er niet omstreeks de 4e november met stenen in hun vuisten? Degenen die deze jongen ver oordeelden moesten eens drie weken in de cel zitten, dan zouden zij misschien beseffen dat het leven van een 17- jarige vernietigd is, daar zijn strafblad niet- meer blanco is, hetgeen inhoudt dat net hem onmogelijk zalzijn t-e emigreren. V.P. Vorige keer 150 doedeis nu bijna twee maal zo veel, en massa's meesterwerken ertussen. Opvallend veel Chi nezen, en ook opvallend veel figuren, waarbij Hugh Jans' figuurtje omgebouwd werd tot een jasje met een scheef hangende zak. Onze voorkeur deze week: het gymnastiekendet?) echt paar van Perspectiviaan R.. K i r s. Heibosrand 17 in Dwingelo. Eervolle vermel dingen voor de Rotterdam mer Gerard Goosen jr. met zijn inbreker-met-oorwarm- niers en voor de krantelezer van' Wim Tromp (21). Julia- nastra&t 9 te Nijverdal, die we beiden eveneens afdruk- sen. Door plaatsgebrek kunnen we de andere drie eervolle vermeldingen niet hier ver tonen, maar de spelden krij gen de inzenders natuurlijk wélde 17-jarige E, Boer Leffef. Burg. van Heusden- weg 33, West-Terschelling; As 3)tlr,Ve^r ^§ooiev<- 'Ij,»* de even oude J. W. Stokvis, Bankastraat 41-IH, Amster dam-O. en J. H. Bosch (25), Orteliusstraat 163-1, Amster dam-W. VINCENT PRANGE Krauwend in haar eigen grijze haren heeft de Perspectiefredactie, grotendeels nog slechts jong van hart en verder niet meer, besloten om bij wijze van proef, en als 't lukt definitief, regel matig om de drie weken haar plaats geheel, maar dan ook voliedlg, af te staan aan heuse jonge ren. Er is een redactie ge vormd, die by wijze van begin deze zware taak voor één derde van de tijd overneemt, en de be doeling is, dat in de loop van de tijd deze nu fun gerende redacteuren hun werk stuk voor stuk over dragen aan telkens weer nieuwe amateur-Perspec- tiefredacties. FRED BAKKER KOOS K1ELICH Het nummer van deze week komt uit htin han den: Koos Kietich (15) die haar eigenlijke dag taak vindt ia de school- IJSBRAND DE WIT banken van het Amster damse Vossiusgymnasium Fred Bakker (16) en Gerard du Bruin (17) die zich tooien met het op schrift hbs'er Vin cent Prange (17), eigen lijk óók hbs'er, maar ge bukt onder de veel chi quere betiteling lyceïst. en IJsbrand de Wit (20), volijverig studerend aan een christelijk gymna sium. Wie (terecht) meer vertrouwen heeft in deze jongerenredactie dan ln de officiële redigeerders, kan alles wat hij aan Perspectief kwijt wil, stu ren aan Juniorredac tie Perspectief, Het Vrije Volk. Amsterdam. Dan weet .je zeker dat het in goede handen is. En hier de Jansie Doedel van deze week. Een boeken- bon van ƒ5,— voor degene, die er de mooiste, gekste of origineelste prent van maakt, Perspectiefspelden als eer volle vermeldingen voor bij- na-de-beste. Inzendingen met naam, adres, leeftijd en élke ingezonden tekening, en op de enveloppe vermelding van "Jansie Doedel', uiterlijk woensdagochtend met de eerste post aan: Perspectief, Het Vrije Volk, Amsterdam. In de grotè steden van'ons land, die veel toeristen trek ken, zien we veel fototoestel len, waarmee veel foto's ge maakt worden. Maar dit foto's nemen blijft niet be perkt tot de toeristen. Naast deze vinden we de beroeps- fotografen, de serieuze ama teurfotografen ende pseu- do-fotografen. Dit zijn meestal Jongelui, die met een camera op de borst door de stad zwalken. Zien zij dan een aardig grachtje of spelende kinde ren of een postbode, dan 'kieken' ze die. Zij 'kieken". Een fotograaf legt het op de gevoelige plaat vast. Na het kieken komt het doordraaien, waarbij angst vallig alle kanten op wordt gekeken om te zien of nie mand te dichtbij staat, want,' en hier komt het, ze draaien wel aan het knopje, maar er komt nóóit een nummertje, er zit nl. geen rotfilm in. Dit is het verschil tussen 'kieken' en 'op de gevoelige plaat' vastleggen. Er wordt niets vastgelegd. Fotogra feren is (soms) heel ver moeiend, De pseudo-fotogra- fen staan nl. altijd in tie moeilijkste en vreemdsoortig- ste houdingen. CLruera's worden omgekeerd geh< uden, losgeschroefd, lens erop, lens eraf. etc. etc. Laatst liep ergens op straac zo'n Jongen. Eerst hield hij zijn camera gewoon, toen draaide hij hem een kwart, slag om, toen een halve slag terug en toen werd het kiek je genomen. Bij nader be- kijken bleek het een 6x6- camera te zijn. waar het dus helemaal niet nodig is de camera te draaien. Ook kwam ik eens een jongen tegen (alweer een jongen, meisjes schijnen het niet te doen), die, nadat ik hem iets gevraagd had, in het Engels antwoordde, dat hij mij niet begreep. Nu kan ik zelf ook een beetje Engels spreken, dus stelde ik de vraag opnieuw, nu m het Engels. Na een rood hoofd ge kregen te hebben van het stotteren en verlegen zijn, blies hij de aftocht. Het bleek een pseudo-fotograaf te zijn, die niets afwist va--wat ik hem vroeg en dus de (En gelsman (of Amerikaan?) uit ging hangen en toen ik het hem in het Engels vroeg, wist hij het helemaal niet, en droop dus af. Gelukkig zijn er niet zo heel yeel pseudo-fotografen en als ze er zijn, vallen ze op, vooral door houding en onhandigheid. Dus voor even tuele pseudo-fotografen een. waarschuwing: fotograaf, blijf bij je camera en pseudo- fotograaf bij je leest. G. DU BRUIN fotograaf

Het Vrije volk | 1957 | | pagina 2