Uniek bedrijf met een eigen formule' van'n deed de ,Eendracht' ontstaan Bij 't 60-jarig bestaan van coöp. i;tr m iiaasr voor Voor CvA-havenpersoneel Vergoeding van meldingsuren bouw in Nieuwland Torenflat overgedragen Gymnastiek-uitvoering door Juliana in Musis Zweedse films voor Lasclub il -mmÊimm. MIN. WITTE VOL LOF Merkwaardige ontdekking h - vm as Oplevering van eerste woning in april/mei Wie er waren Hon garen op S W-terrein chiedammers onder «F 'DE ROTTERDAMSE SCHOUWBURG Hoe verder? Levensvatbaar Co-partnership Formule voldoet e%rH HvU 1 Bestuur stichting openlucktbaclen Singelkwartier houdt concours mm Tweede Torenflat HET VRIJE VOLK DONDERDAG 21 FEBRUARI 1957 PAGINA 4 Heeft voor U de jtiiste Vulpen „DE SCHIEDAMSCHE Courant is dezer dagen in eigendom overgegaan van de heer J. Odé aan de heer H, J. C. R. te Schiedam. De heer G. W. Snel is sedert 26 jaar werkzaam bij de heer O., de laatste elf jaar als meesterknecht. Hij heeft de elkaar,zilveren Nutsmedalje voor 25-jarige dienst; is voorzitter van de 'afdeling van het Alg. Ned. Werkliedenverbond, bestuurslid van de kiesverenlging'Schiedam, lid van het voorlopig bestuur van het Volkshuis, lid van de voorlichtings-commissie voor de inkomstenbelasting. ROTTERDAMS TONEEL 8IANNI SCHICCHI C"^ v!1 m'4 ÉSÉ Ss SS» fiSBi De minister van Volkshuisvesting ën Bouwnijverheid, ïr. H. B. J. Witte, heeft zich enthousiast uitgelaten over de wijze, waarop Schiedam de stadsuitbreiding na dé oorlog heeft aan gepakt. Ir. Witte bleek aangenaam getroffen door de bijzondere ste- debouw in het nieuwe deel van Schiedam; vooral de plaatsing' van de huizen ten opzichte van de overige bebouwing achtte hij5 lovenswaardig. De hoogbouw, zoals die in Nieuwland is gereali seerd, mag voorbeeldig worden genoemd. Dit experiment is ge slaagd, zo zei de minister. Advertentie I.M. PASSAGE SCHIEDAM Het is even bekend als betrcurens- waard.ii/ dat de voorlichting aan de Schiedamse pers van gemeente-wege uiterst uiterst pover is. Men bepaalt zich tot het hoog-nodtge, alsof men bang is dat de pers teveel te weten zal komen. Wij zijn waarlijk niet de eerste die naré 'verschijnsel schrijvena Her haaldelijk is van alle kanten aange drongen. op eenbetere voorlichting en een grote soepelheir*. aanen tegen over de pers, Jaren geleden scheen men de nood van de Schiedamse journalist in te zien: er werd een 'ambtenaar van de voorlichting be noemd, die op het stadhuis was ge stationeerd. Alle mededelingen van gemeentelijk aspect zouden via hein gaan, zoals dat heet. Misschien is dat laatste wel zo ge weest, maar de pers werd er nauwe lijks wijzer van. Ergens schijnt men huiverig voor publiciteit te zijn, en dan helpen zelfs geen twintig voor lichtingsambtenaren. Vit ervaring weten wij dat de toestand op dit ge bied in Vlaardingen welhaast ideaal is te noemen. De wekelijkse perscon ferenties op het stadhuis, de grote inlichtingen-bron en de vraagbaak die de voorlichtingsambtenaar daar is, de ruimere opvattingen van auto riteiten c.d. helpen mee de verhou ding tussen pers en gemeente te vrij waren voor ergernissen. Misschien klopt men elkaar daar niet dagelijks op de schouders, maar dat hoeft ook niet;- een feit is echter dat er tegen over. de pers geen weerzin bestaat. Bovenstaande moet ons van 't hart naar aanleiding van het bezoek, dat de minister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid gisteren aan Schie dam: bracht. De -Schiedamse kranten werd meegedeeld dat de minister in de aula aanwezig zou zijn bij de overdracht van de Torenflat aan de gemeente. Dit zou symbolisch gebeu ren, aangezien er in de flat zelf niet voldoende ruimte voor is. Wie, schetst echter onze verbazing toen wij in die aula hoorden dat de minister wel. in de flat was geweest; dat hij gesprekken met bewoners had gevoerd en zich van de Nieuwlandse bouw op de hoogte had gesteld Hon derden Schiedammers 'hebben hem gezien en enkele gezinnen kwamen zelfs in persoonlijk contact met de bc-ioindvoerder Hoe nu, mijnheer ctc ambtenaar van de voorlichting? Was men bang dat zijne excellentie staatsgeheimen tijdens zijn gesprekken met de be woners prijs zou geven en werd de pers daarom buiten de flat gehou den? Of bevinden er zich in de flat geheime apparaten die het licht van de camera niet kunnen velen? Waar om moest een fotograaf zich op en slinkse manier tussen de belangstel tenden dringen om een plaat (en o, hoe onschuldigtte kunen maken? Wij zouden daar toch graag eens iets meer van willen, weten. Toch menen we niet dat de ge meente willens en wetens de pers een hak wil zetten. We geloven zelfs dat er van kwade ivil geen sprake is. Men is eenvoudig niet pers-minded. ofte wel men bezit geen gevoel voor pu bliciteit. En dat is bepaald jammer. Moge er spoedig verbetering- komen! (Ongecorrigeerd) Advertentie l.M. S=4=S - zaterdag 23, zondag 24 februari, 8 uur DE WALS VAN DE TOREADORS Tragische klucht v. Jean Anouilh. DE NEDERLANBSCHE OPERA maandag 25 februari, 8 uur Opera van Puccini. DIE KLU6E Optra van Orif. NEDERLANDSE COMEDIE dlnidag 26 februari, 8 uur VAN DE BRUG AF GEZIEN Toneelspel yao Arthur Miller. DONDERDAG Bioscopen: PASSAGE-THEATER, 2 uur: Safari (H jr). MONOPOLE-THEATER, 2. 7 en 9 u.: Spel met 'de dood (14 jr). Apotheek: Fa. Evers. Lange Haven 81. '■Tentoonstellingen: STEDELIJK MUSEUM, 10—5 uur: Hiroshima 1945 en Schildersgroep S 45. CULTUREEL CONTACT CENTRUM. 10—5 uur: Collages van J. Schoon hoven. Diversen PASSAGE-THEATER. 3 uur: Schled. Kunstkring.' Zuidelijk Toneel. MUSIS SACRUM. S uur: Gymnastlek- ultvoerlng „Juliana". VRIJDAG Rioscopen: PASSAGE-THEATER, 2 en 8.15 uur: Bloed in de kon (14 jr). MONOFOLE-THEATER. 2. 7 en 9 U.: Jacht zonder genade (18 jr;. Apotheek: Fa. Evers. Lange Haven 81. Tentoonstellingen: •STEDELIJK MUSEUM, 10—5 uur: Schildersgroep S 45. CULTUREEL CONTACT CENTRUM. 10—5 uur: verken van J. Wage- maker. Diversen: WIJKCENTRUM. '3 uur: Oecume nisch Forum Hij verzoekt R. in dienst te mogen overgaan. Die antwoordt, dat hü hem weinig kent, maar hem voorlopig, bij wijze van proef, in dienst wil nemen, mits hij zich schriftelijk verbindt geen betrekking als bestuurslid In het verenigingsleven meer waar te nemen en schriftelijk verklaart deze eis billijk te vinden. Ook voor de bêlas- tingcommissie moet hij bedanken, maar het presentiegeld van 40, per jaar zal hem worden vergoed." Aldus het ingezonden stuk, dat de heer M. C. M. de Groot, makelaar ln gedistilleerd in Schiedam, op 2 de cember in een Schiedams blad liet plaatsen. Deze affaire, en alle ver dere ontwikkelingen dienaangaande waren de directe aanleiding tot op richting van een Boek- en Handels drukkerij in het pand Ooievaars- steeg 8. En hoe het verder ging met Snel? Wel, S. neemt een paar dagen be denktijd (aldus gaat het ingezonden stuk verder), verklaart dat hij wel voor de kiesvereniging en de belas tingcommissie bedanken wil, maar dat hi) overigens meent zijn vrije tijd te mogen en te moeten gebruiken in het algemeen belang. R, blijft onwrikbaar. Nog waagt de ander de gevaarlijke breuk niet. Eerst na nieuw en rijp beraad schrijft hij: .De vrijheid is ons dierbaarder dan het leven. Deze spreuk onzer vaderen tot de mijne makende, zou het mij niet mogelijk zijn de mensonterende voorwaarde, welke gij van mij vergt ais billijk te verklaren. Ik heb de eer te zijn uw dienaar, G. W. Snel". Men mag de eisen stellen die men wil, zo moet R. geantwoord hebben op argumenten van kennissen, die voor Snel opkwamen En hij wijzigde zijn tyrannieke standpunt niet. De hècr de Groot nu eindigde het ingezonden stuk alsvolgt: „Beproefd zal worden met S als meesterknecht een drukkerij op te richten, indien die bij nauwkeurig onderzoek levens vatbaar schijnt. Belangrijke steun is reeds toegezegd, o.a. een jaarlijkse bestelling van 12.00,En ook reeds J 2000,kapitaal. Wie helpt aan meer drukwerk en wie aan nog 3000 Het plan bestaat de overwinst op verstandige en billijke wijze tussen erbeid en kapitaal te verdelen". Die laatste zin was belangrijk. Want zweefde de heer de Groot hier niet het initiatief van de stichter van de Delftse Gist- en Spiritusfabriek. J. C. van Marken, voor ogen? In Europa was reeds enkele tien tallen jaren de gedachte gelanceerd aan het deelgenootschap, het ideaal van een belangengemeenschap tus sen ondernemers en werkers. De meest op de vroogrond tredende aan hanger van het deelgenootschap was destijds in Nederland de heer v. Mar ken; een man. die zijn tijd in vele opzichten ver vooruit was. In 1891 stichtte hU een drukkerij op grondslag van co-partnership on der de naam Van Markens Drukke rij-Vennootschap. Deze bekende druk is nog steeds in Delft gevestigd. Toch werkte de heer De Groot vol gens het systeem van Van Marken. In 1897 kwam bij „De Eendracht" het eerste drukwerk van de pers. Ds drukkerij werd aangekondigd ais een coöperatieve drukkerij. Binnen een half jaar bestond het personeel uit vier man, terwijl dertien aandeelhou ders ƒ5.150 bijeen hadden gebracht. Zijn formule tot een rechtvaardige verdeling was even eenvoudig als af doende: beschouw een vaste rente van het kapitaal, dat in een bedrijf wordt gestoken, als „het loon" van dat kapitaal. De geldende rentevoet kan als norm voor deze vaste rente worden genomen. Tel aan het eind van het boekjaar dit kapitaal-loon en het totale arbeidsloon, dat door het bedrijf is uitbetaald, bü elkaar en verdeel de winst, na uitkering van de vaste rente en na toekenning van een dividend aan de afnemers, jonds-pondsgewijs over de totaal uit gekeerde loonsom. Op het ogenblik bedraagt de vaste rente 6 terwijl 5 van de over winst aan de afnemers ten goede komt. De winstaandelen aan het per soneel bedroegen de laatste vijf jaar: in 1951 9%; in 1952 12%; in 1953 13 en in het jaar 1955 eveneens 13 Tot 1932 bleef de heer De Groot met onverminderd enthousiasme voor de vruchtbare en eendrachtige sa menwerking de drukkerij lelden, tot dat hij de leiding kon overgeven aan een man, die in het bedrijf reeds van jongmaatje was opgeklommen tot procuratiehouder, wijlen de heer A. van Pelt. Zelf bekleedde hij daarna nog en kele jaren de functie van president commissaris (tegen een vergoeding van.... ƒ25.per jaar!), totdat in 1935 een eind kwam aan het leven van deze „Mijnheer De Groot", aaii wie de herinnering in Schiedam dankbaar is bewaard gebleven en wiens geest het sterkst voortleeft in ,13c Eendracht". Ter gelegenheid van het zes- ligjarig bestaan van de N.V. Drukkerij ,JDe Eendracht" te Schiedam is. inplaats van een F ojficiële herdenking, een ge- 4 dctjjyboek-je uitgegeven, geti- j leid Winstdeling en bedrijjs- J medebezit"Het werd samen- 2 gesteld door de heer C. F. J Roosenschoon. die acht jaar J geleden met het bedrijf in contact kwatn. Hij werd ge- troffen door de bedrijfsstruc- v tuur en hij verdiepte zich. dan f ook intens met de problemen f en de mogelijkheden die aan j» de „formule" van de oprichter 1 van „De Eendracht", de heer i M. C. M. Groot, ten grondslag liggen. T In zijn functie als hoo/dre- f dacteur van het weekblad der t drukkerij verzamelde de auteur I een schat van gegevens, waar- i mee hij op uiterst belangwek- kende manier het boekje sa- J rnenstelde. y Dit geschrift is mede ont staan uit de behoefte die in het land aanwezig is om meer te weten over de bedrijfsstruc tuur van „De: Eendracht". Op uitvoerige: maar geenszins dorre, wijze wordt dan ook de „formule" uit de doeken ge daan. In nevenstaand artikel - ge ven wij. enkele interessante feiten weer die uit dit ge denkboekje zijn ontleend. De documentaires, die de Lasclub Schiedam haar leden gewoonlijk ver toond, zijn steeds van een boeiende inhoud. Vooral de film met de altijd weer pakkende bedrijvigheid onder de grond dwingt zowel voor de wer kers als de filmmakers respect af. Natuurlijk; m enmoet ervan houden. Maar de leden van de Lasclub doen dit dan ook, getuige de regelmatig goede opkomst. Ondanks het slechte weer was ook. woensdagavond weer een aantal aan dachtige toeschouwers bijeen in het Gebouw voor Chr, Sociale Belangen. Na een kort openingswoord door de heer A. Klein, voorzitter, volgde „Ore"; een film van 't grote Zweedse (Ongecorrigeerd) mijnbouw- en staalconcern „Grön- gesberg". Men zag eerst de ertswin ning op belangwekkende.manier ver filmd, waarna de mijnbouw volgde. We zijn technisch niet zodanig op de hoogte om bij deze film (met En gelse tekst) te kunnen constateren bf er revolutionaire methoden worden toegepast voor erts- ot mijnbouw; •maar we weten'wel dat dit'gigan tische project (negen miljoen ton in 1952) van geweldige betekenis voor de Zweedse industrie én export moet zijn. De film toonde voorts de omgeving van dit gebied met de gezellige huis jes; aan de sociale sfeer werd voorts aandacht besteed en men kon zicli een aardig beeld vormen van het le ven van de arbeider ln de mijnen. Op deze Zweedse avond werden verder nog gedraaid: „Men and Steel", „Siyhnposis of the seas" en XJrlaubzeit in Schweden". Alle films toerden afgestaan door het Swenska Institutet. f.TWZe. ma& (Van een onzer verslaggevers) Voor het havenpersoneel van de CvA der Scheepvaartvereniging Zuid cn van dc Samenwerkende Havenbedrijven te Amsterdam (Schcepvaartvcrcniging Noord) is een regeling tot stand gekomen na overleg tussen de werkgevers- en werknemersorganisaties, waarbij een vergoeding voor de zgn. meldingsuren is vastgesteld. In de struiken van de Griffoen straat heeft de politie gisteren een merkwaardige ontdekking gedaan. Daar lagen namelijk naast elkaar een herenfiets en een kauwgombal- lenautomaat, welke laatste nog ge vuld was en kennelijk ergens vanaf was gerukt. Na onderzoek bleek de automaat eigendom te zijn van mej. S. uit de Brugmanstraat. De herkomst van de fiets is nogniet bekend. Op welke manier fiets en automaat bij elkaar zijn gekomen is ook voor de politie nog een groot raadsel. Voor benoeming in het bestuur van de stichting, die het openluchtbad Kethel zal beheren, stellen B. en W. vier personen uit de "burgerij voor. Het zijn mevr. C. M. van Zijderveldt- Verbruggen en de heren Th. M. de Kievitm. J. Koning en A. Sluijters.. B. en W. wijzen voorts op de wen selijkheid dat een van de bestuurs leden op de wenselijkheid dat een van de bestuursleden, die uit het col lege van B. en W. moet worden be noemd, door hen zelf wordt aange wezen. De officiële goedkeuring op deze regeling is inmiddels verkregen. I11 grote trekken komt ze hierop neer, dat voor verplichte meldingen een vergoeding van K uurloon zal worden toegekend. De regeling zal reeds op 4 maart van kracht worden. De arbeiders, die zijn ingeschreven bij de Amsterdamse Samenwerkende Havenbedrijven (SHB) en de Rotter damse Centrale voor Arbeidsvoorzie ning (CVA) en die niet te werk ge steld zijn. moeten ziel) ten hoogste twee maal per dag melden. Tot dus ver moesten de arbeiders zich bij elke melding gedurende een uur ter be schikking houden. Dit uur werd niet betaald. Na het inwerkingtreden van de nieuwe regeling zullen de arbeiders zicli telkens drie kwartier ter beschik king moeten houden cn zij zullen daarvoor drie kwart van het uurloon ontvangen, dat voor hun groep geldt. Door deze maatregel is een nieuwe stap gezet op de weg, die leidt tot ge lijke waardering van de SHB- en CVA-arbeiders én de vaste havenar beiders. De thans bereikte verbetering is het gevolg van de voorstellen, die bij de contractonderhandelingen dooi de Ned. Bond van Vervoerspersoneel zijn gedaan. Hierdoor is een steen des aanstoots, zoals vele CVA-arbeiders het voelden, uit de weg geruimd. Hij sprak deze woorden woensdag middag uit ter gelegenheid van de overdracht van de laatste woning van de eerste Torenflat van elf verdie pingen, die thans gereed is gekomen. De flat werd ontworpen door de architect E. P. Groosman en gebouwd door Muijs en De Winter's Bouw- en Aannemingsbedrijf N.V. te Rotter dam, met welk bedrijf de gemeente Schiedam een vijfjarig contract heeft aangegaan. De minister, had zich enkele uren tevoren, tijdens een werk bezoek aan de nieuwe wijken van Schiedam, overtuigd van de uit breiding van de woningbouw. Hij bezocht enkele gezinnen die in de Na een kort bezoek aan dc nieuwe wijken te Schiedam hield de minister van Volkshuisvesting en Bouwnijver heid. ir. H. B. J. Witte, woensdag middag in de aula van het Stedelijk Museum een toespraak. Hij liet zich zeer prijzenswaardig uit over de na oorlogse stadsuitbreiding van Schie dam. Vrijdag houdt de klaverjasvereni- ging „Het Singelkwartier'' ln zaal Beatrix een onderling concours voor leden en genodigden om persoonlijke nrijzen. Aanvang 8 uur. Torenflat wonen, met name de laatste nieuwe bewoners, de fa milie W. A. van Dijk. Daarna volgde een bespreking met Schie damse autoriteiten. In de aula van het Stedelijk Mu seum droeg de heer J. de Winter sr. namens Muijs en De Winter de To renflat over aan de gemeente. Burgemeester J. W. Peek noemde het gebouw een aanwinst voor de stad; van de tweeduizend woningen, die na 'de oorlog in" Schiedam ver rezen, is deze flat een werk van al lure, aldus mr.' Peek. HU bracht hulde aan allen die san de bouw hebben meegewerkt. „Een woongebied mag niet alleen ecu verpakking voor het gezin zijn", zo zei de minister tijdens zijn toe spraak in de aula. Het is niet ver wonderlijk dat juist in Schiedam, dat dc dynamiek van het leven bij de Maasmond aanvoelt, goede hoogbouw tot stand is gekomen. Op die manier wordt eentonige be bouwing (vier-étagebouwi vermeden, Schiedam mag zich met dit concrete initiatief gelukkig prijzen, zo meende ii'. Witte. Voorts voerde nog het woord de architect, de lieer G. Groosman. die dc totstandkoming van de eerste Torenflat een mijlpaal voor Nieuw land noemde. Ook hij sprak zich uiterst waarderend uit over de samen werking en loyaliteit van het gemeen tebestuur en aile bij de bouw betrok ken instanties. Het was woensdag een hoogtijdag voor de woningbouw in Nieuwland. De fraaie Torenflat aan de Burge meester van Haarenlaan kon worden overgedragen aan de gemeente. Mits storingen hij dc bouw uitblij ven zal de meest oostcljjk-staande flat van de twee in aanbouw zjjnde Torenflats aan de Vlaardlngerdjjk in april reeds kunnen worden bewoond. De eerste woonlaag zal of. eind april of begin maart kunnen worden opgeleverd. Deze Torenflat biedt, evenals de flat aan de Burgemees ter van Haarenlaan, plaats aan circa honderd gezinnen en wordt gebouwd door N.V.. Muys en De Winters Bouw- en Aannemingsbedrijf. Nu een van de drie Torenflats ge reed is gekomen stellen B. en IV. voor deze een naam te geven. Daal de flat bij de Laan van Spierlngs- hoek staat acht men de naam „Flat Spierlngshoek" gewenst. Bij de onlangs gehouden Associa tie-examens slaagden voor het prak tijk-diploma Boekhouden de heren; P. F. v. d. Hammen. Schiedam en D. Schuit. Rotterdam, leerlingen van ae heer A. C. Möhring. Het was gisteren een hoogtijdag voor Schiedam. Niet zonder te vredenheidhebben velen de waar derende woorden van de minister van Volkshuisvesting en Bouw nijverheid, ir. H. B. J. Witte, be luisterd. Zijn complimenten aan het adres van die grote groep van werkers, die bü de bouw in Nieuw land is betrokken, golden niet in de laatste plaats.de vertegenwoor digers van de arbeiders, werkzaam n dienst van de N.V. Muijs en De Winter, en de onder-aannemers. Van deze groep vertegenwoor digden de heren J. H. Voorstad, P. P. H. A. M. Frederiks en J. Ru seier respectievelijk de afwerkers (afbouw), de vloerenploeg en de. stortploeg. In de aula waren verder aan wezig: secr.-generaal dr. A. H. Günther. de plv. directeur-gene raal, jnr. G. v. d. Vlier, de plv, hoofdir.-directeur van de Volks huisvesting en de Bouwnijverheid in Zuid-Holland, ir. J. D. Hiiarius en de hoofdir.-directeur hoofd afd. Technische Controle, ir. H. Boers- ma. Voorts de heer J. M. Horvath, stedebouwkundige van Schiedam, de wethouders mr. M. J. M. van Kinderen, mr. P. van Bochove en H. Sabel, de directeuren van Ge meentewerken en Woningdienst, Ir. J. v. d. Akker en mr. dr. ir, M. M. van Praag, verscheidene raads leden en vertegenwoordigers van Instellingen. Voor een volle zaal gaf dc Christelijke Vereniging voor Lichamelijke Op voeding ..Juliana" gisteravond in Musis Sacrum haar uitvoering. Deze avond werd besloten door de dames B ;n we zijn ervan overtuigd, dat met meer oefenen een nog beter resultaat verkregen zal worden. Vanavond zal de tweede uitvoering plaatsvinden, die ongetwijfeld weel een volle zaal zal trekken. Ei- heerste een rumoerige stemming en de jeugdige gymnasten vertoonden zich naar onze mening te veel in de zaal. Na het openingswoord door de voorzitter van de vereniging, dc heer A. Sorters, en het vlaggewerk, dat vnj eenvoudig was, maar een aardige aanzicht gaf. kon men met de uit- I voering beginnen. Met veel waardering rook voor de leidsters) zagen we de kleuters wer ken. Het toverboek met kabouters en poppewinkel was alleraardigst en de kostuumpjes uitstekend. Na de kleuters kwamen de groteren aan de beurt, die vrij aardige uefe- i Hingen ]i°f i gon enz. Op het SVV-terrein vindt zondag middag om 2 uur een voetbalwed strijd plaats tussen een elftal van SVV cn een team. gevormd uit de in Schiedam werkzame Hongaarse liuchte'ingcn.

Het Vrije volk | 1957 | | pagina 1