m m Wm Laatste ontmoetingen voor DWS succesvol Te smalle baanvak oorzaak ongeluk Kruis-of-munt Hoo Spreidingen Buter in Stedelijk Museum illp ÊÊ?M TWEE NIEUWE EXPOSITIES IfililÉIl I Minister Algera spreekt voor Veilig Verkeer Concert door de politie Kaarten ANMB feestavond Gevonden voorwerpen mmm "WlsMZÖËRSËrT Geen toelichting op benoeming in Den Haag Wasmachines diverse merken vanaf S.— p. week Stofzuigers diverse merken vanaf, ƒ3.— per week W@w jonsg&lut mei diftëoma AT. U.L. O. Postcheque^ en Girodienst - Spaarneplefn 2, 's-Gravenhage im VN helpt Palestijn en Esperanto-agendo V isafslag Gouden echtpaar DE VRIES RoxliRDEE^?IE-LAA^fi5n HET VRUE VOLK DINSDAG 26 FEBRUARI 1957 PAGINA 4 S18S !£kB SchiedamRotterdam I Handcfsdsgsahool, 5-Jarige Middelbare Handelsavondschool of overgangsbowljs van 3e naar 4e klas H.B.S. of Gymnasium of gelijkwaardige ontwikkeling ts plaatsing mogelijk "m een administratieve functie bij de Postcheque- en Girodienst, op aantrekkelijke voorwaarden. Leeftijd tot 30 jaar. Volledige vergoeding van reiskosten tussen woonplaats en 's-Gravenhage. Minstens 15 dagen verlof per jaar met een vakantie-uitkering van 4%. Datum indiensttreding in onderling overleg te bepaien. Belanghebbenden kunnen alle inlichtingen over salaris enz. mondeling verkrijgen. Daartoe zal door de Postcheque- en Girodienst zitting worden gehouden van 19-30 tot 2130 uur, te Rotterdam: Beurs café-restaurant, Coolsingel 48, op dinsdag 26 februari Hotel de Spil, Dordtsestraatweg 483, op woensdag 27 februari Schiedam: Restaurant de Amstelbron, Broersvest 13 (benedenzaal) op donderdag 28 februari a.s. Schriftelijke sollicitaties te richten aan de M De minister van Verkeer en Water staat, mr. J. Algera, zal op woensdag avond 27 maart in de Rlvjèrahal te Rotterdam een rede uitspreken op een bijeenkomst van de Vereniging voor Veilig Verkeer te Rotterdam. Op .deze avond zal de nieuwe voet gangersfilm voor de eerste maai wor den vertoond. De firma Verkade heeft de rolprent laten maken en zal hem na de première aan het hoofdbestuur van het Verbond voor Veilig Verkeer overdragen. Voor de eerste maal wordt dan ook in Botterdam een andere nieuwe film van het Verbond, „De Pedaaltoeris ten" vertoond. Jeugdbrigadiertjes zul len aan deze avond medewerking ver lenen. Het Schiedams Politie Muziekgezel schap geeft donderdag onder leiding van de heer M. Brilleman een con cert in Musis Sacrum, aanvang 8 uur. Uitgevoerd zuilen worden o.a. werken van Bisselink, Albert Thiry en de Coppelia suite van Leos Delibes. Na de pauze zal de personeels vereniging „Gemeente Werken Schie dam" het blijspel „Annemariezeg jjj het maar" opvoeren. De regie heeft J. W. Linkels. Het bal zal worden verzorgd door het trio Fran?ois Rauxloh en de accordeonist John Groen. Voor de 'propaganda-feestavond van de ANMB op donderdag a.s. zijn nog kaarten verkrijgbaar. Belang stellenden kunnen bij de ANMB, Tuinlaan 50 {Volksgebouw) terecht. Rudi Cartell en zijn ensemble zul len een bont variétéprogramma bren gen. De reserve dames van DWS wisten ook ditmaal over het Vlaar- dingse Hollandiaan te zegenvieren. De eerste heift zag het er niet naar uit dat de Schiedamse dames de overwinning zouden behalen; een 12-achterstand was het resultaat van de eerste twintig minu ten. Het spel ging wat stroef bij de DWS-dames. Het plaatsen van de bal liet daarbij wel iets te wensen over. Hollandiaan rook de overwinning en trachtte zijn voorsrpong te ver groten. Maar de schoten gingen naast of werden door de DWS-keep- ster gestopt. De tweede helft kwamen de Schiedamse dames als herboren het veld in. Reeds na enkele minuten was de stand 22. De aanvallen wer den sneller uitgevoerd en beter af gewerkt cn weldra namen de dames een voorsprong die zij de verdere wedstrijd niet meer afstonden en zelfs opvoerden totdat bij het eind signaal de stand 63 aangaf. Plet tweede herenelftal behaalde op de laatste zaalhandbaldag van dit seizoen een 9—3-oversvinning op het Schiedamse Wilton-Fyenoord 2. Reeds bij de aanvang namen de DWS'ers een voorsprong die zij geleidelijk aan opvoerden. Doordat het spel nogal eenzijdig werd ontbrak het reeds spoedig aan de gebruikelijke span ning die doorgaans bij plaatselijke teams aanwezig Is. Het derde herenteam maakte ook deze zondag het succes van het DWS-kamp compleet door Vires et Celentas uit Gouda een kleine ne derlaag toe te brengen. Met 76 zegevierden deze heren door in de laatste minuut het winnende doel punt te fabriceren van de hand van J. v. Leeuwaarden. Deze wedstrijd stond onder zwakke leiding waarbij het één en ander nogal eens door de ringers werd ge zien. Van belde zijden werd er matig gespeeld. Het Schiedamse elftal toonde zich wel héél zwak; het schieten was doorgaans slecht en de keepster van het Rotterdams elftal had daar niet de minste moeite mee. De DWS- dames N. Robart en L. Robart waren de enigen die de juiste richting met hun verrassende'schoten wisten te vinden. Zij waren het die voor vijf doelpunten zorgden. Doordat de ver dedigende taak van de speelsters werd verwaarloosd, wisten de Rot terdamse dames tot tien maal toe het Schiedamse doel met felle scho ten te doorboren. Van eentonigheid in de na oorlogse woningbouw te Schiedam kan men bepaald niet spreken. Nieuwland biedt veel afwisseling en deze wijk ontvangt niet voor niets bezoek van stedelijke bouw kundigen, die de bouw slechts prijzen. De torenflat van de Burgemees ter van Haarenlaan werd onlangs aan de gemeente overgedragen. Voor Nieuwland een mijlpaal. Maar Schiedam is daarmee niet aan het eind van zijn bouw-latijn, en zeker niet van de hoogbouw. Want de flats aan de Vlaardingcr- dijk groeien snel. Over enkele maanden zal de meest oostelijk staande torenfiat worden be woond. In beide flats zullen circa tweehonderd gezinnen een woning vinden. Na verhoor van de geredde bestuurder van de Shelltankauto, de heer W. J. C. van Leeuwen, is komen vast te staan dat het ongeluk op de Vijfsluizenbrug te wijten is aan het te smalle baanvak. De bestuurder moest uitwijken voor een uit de richting van Schiedam komende fietser, waarbij de wagen slipte met het noodlottige gevolg. Te bevragen aan het hoofdbureau van politie te Schiedam tussen 912.30 uur en 26 uur: Paar nylons, vulpen, vulpotlood en balpen In etui, paar glacé herenhand schoenen. Te bevragen bij de vinders: donker blauw glacé handschoen (l.), H, Haas winkel, Nieuwe Haven 291b; paar bruin gele kinderwantjes, F. v. Rosse, Fabrl- straat 82c; zwarte glacé dameshand- schocn (1.)» mevr. Dlspenois, Boerhave- laan 10a; autoped, Pons, Geert Beinders- straat 7b; plastic babyset (kinderspeel goed), R. Ouborg, Doelehoefje 11; fau teuil, Directiekeet naast Algemene Be graafplaats; mapje met foto's, D. de Rid der, Seringenhof 4, Kethel; bedrag aan geld, H. Bijl, Dorpsstraat 23, Kethel; gouden damesring, J. v. Waardenburg, Buitenhavenweg 3c; motorvalhelm, H. v. d. Ven, Vlaardlngerwog 13c, Kethel; com binatietang. Korpel, Nwe Maasstraat 57b; contactsleuteltje in etui, v, Meurs, v. Beverenstraat 1; zwat-witte pen. J. Ros malen, Prof. Bolklaan 24, Rotterdam; gevlamde vulpen, Noordijk. Overschlese- straat 52; balpen, G. Verbeek, Nieuw- sttcht NZ 22; herenportemonnaie met in houd, Maas, Buljs Ballotslngcl 33a; jon ge nsportemonnale, J. Mosterd. Kerkwcg 63, Kethel; kinderportemonnaie, v. Beur den. Kcrklaan 2. Kethel; herenportemon naie met inhoud. Woord, v. Esveldstraat 22a; herenportemonnaie met Inhoud, C. Robberegt, Vlaarciingerstraat 35c; zwarte shawl, Köncman. AJb. Thijmstraat 22b; plastic zak met badgoed, mevr. De Ron de, Thomas Kemplsstraat 17; dames regenmantel, Hengst, Boteretraat 63; pad- vlndersriem, R. Bokhorst, Esdoornlaan 11, Kethel: schortje, mevr. Kraan-Kreuger, Tuinlaan 53: paar zwarte sokken, Rijs- dijk, Lange Achterweg 14. De Verenigde Naties hebben van de speciale politieke commissie de bevoegdheid gekregen, fondsen ter beschikking te stellen van Egypte, Syrië, Jordanië en de Libanon voor de steun aan de Palestijnse vluchte lingen. die zich in hun land bevin den. In onze edities van gisteren maak ten wij reeds melding van dit onge luk, waarbij de 27-jarige ongehuwde chauffeur van de TTM, Dirk Ploeg uit Vlaardingen om het leven kwam. Het stoffelijk overschot kon eerst omstreeks half vier 's middags door duikers uit de kabine worden ge haald. Dankzij het kordate optreden van twee automobilisten kon zijn colie ga, die half bewusteloos in het water lag, worden gered. De heren B. H. Smal uit Rotterdam (29 jr.) en A. Postema (24 jr) uit Baam trokken hem met een touw uit het sluiswater. Na behandeling in het Vlaardingse Algemeen Ziekenhuis werd hij door de politie verhoord. Inmiddels kon ook de betrokken fietser, de 62-jarige heer K. W. van Eerg, zijn visie op het ongeluk geven. Toen hü in de bocht plotseling de tankauto zag na deren, probeerde h(j zoveel mogelijk naar rechts uit te wijken. In de bocht werd hfj nog net door de auto geraakt, waarbij alleen zijn fiets lichte schade kreeg. Maar de auto slipte op het vochtige wegdek en reed daarop dwars door de brugleu ning. Men is er nog niet in geslaagd de trekker uit het water te halen. Er bevinden zich allerlei obstakels die het bergen uitermate bemoeilijken. Vanmiddag zal een drijvende bok een poging doen de trekker weg te halen. Truck en oplegger zijn door de politie in beslag genomen voor nader onderzoek. Het verkeer onder vond gisteren van twaalf tot om streeks vier uur ernstige vertraging op deze bijzonder drukke weg. De burgemeester van Schiedam, mr. J. W. Peek, was 's middags op de plaats van de ramp aanwezig. Op Formosa is een postzegel uitgegeven, bedrukt met de kaart van continentaal China en de woor den „herover het vasteland". Een herdershond, reu, bruine vacht met zwarte vlekken is door de heer D. Sterrenberg, Galilelstraat 42, in alle liefde opgenomen. Het dier was zwervende. De eigenaar kan het dier bij hem terughalen. Jaudon. la 25an de febrnaro Klub- vespero Ni faros ian gramatikajon ce gek, v. Gfnk, Ploegstraat 19. Venu multnombre al mia Esperan- tohejmo. ROTTERDAM, 25 febr. Aan de visafslag alhier werden van Umui- den, Scheveningen en elders 300 kis ten verse zeevis aangevoerd. De prij zen warenheilbot 2.402.50, per kg; schil middel 2227, klein 18—21, schelvis middel 5157. kabeljauw groot 30—37, klein 24—27. makreel 28—30, wijting 28—30, verse haring 21—23, alles per kist; kuit 0.10—0.75, snoekbaars 1.551.60, per kg. DINSDAG Bioscopen: PASSAGE-THEATER, 2 en 3.15 uur. Bloed In de zon (14 pr). MONOFOLE-THE.4TER. 2. 7 en 9 u.: De duivelsbrlgade (14 Jr). Apotheek: Fa. Van Westendorp, Singel ol. Tentoonstellingen; CULTUREEL CONTACT CENTRUM. 10s uur: werken van J. Wage- maker. Diversen: MUSIS SACRUM. 8 uur: Comedla met „Drijfzand" (toneelwedstrijd). WOENSDAG Bioscopen: PASSAGE-THEATER, 2 en 3.15 uur: Bloed In de zon (14 pr). MONOPOLE-THEATER, 2, 7 en 9 u.. De dulvelsbrlgade (14 jr). Apotheek: Fa. Van Westendorp, Singel BI. Tentoonstellingen: CULTUREEL CONTACT CENTRUM, 105-uur: werken van. 3. Wage- maker. Op 1 maart zal het echtpaar A. ÖuwensVan Driel de dag herdenken waarop het vijltlg jaargeleden in de echt werd verbonden. Het zal de heer en mevrouw Ouwens die dag in hun woning aan de Maria- straat 75 zeker niet aan be langstelling ontbreken. Bij de vele gelukwensen voegen wij gaarne onze felicitaties. Pro ficiat! 25 februari Engels pond 10,675—10,671 Amer. dollar 3,82133,83 Franse frank1,08151,0825 Belgische frank 7,5817,533 Zwitserse frank 86,9486,99 Zweedse kroon 73,57173,621 Duitse mark 90,81190,865 Deense kroon 54,96555,01: Noorse kroon 53,35553,405 Zwitserland (vrij89,22189,275 Canada 3.99H3,995-3 Italiaanse lire 60,611—60,661 Japanse dollar 3,78s3,793 heet de puzzel die week in, week uit tienduizenden in zijn ban houdt. Kruis-of-munt is de puzzel dié iedere vrijdag in Het Vrije Volk staat. In de grootste krant van Neder land, die haar lezerskring dagelijks ziet toenemen. Binnenkort verschijnt een boekje over Kruis-of-munt. Er staan 50 puzzels in met beredeneringen en heel veei interessante ervaringen. Een handig boekje dus voor alle trouwe 'Kruis-en-munters' U kunt dat boekje in uw be zit krijgen. Als u voor Het Vrije Volk een abonnee wint, sturen wij u zes weken later ons boekje 'Kruis-of-munt' als dank voor uw moeite. Het Vrije Volk De grootste krant van Nederland iflasffiiaixitii ■■immiaillii "O /f TVJ Gelieve in te schrijven als week/kwartaal- -D \_l 1xj abonnee op Het Vrije Volk Naam: Adres: "Woonplaats: Deze nieuwe abonnee is aangebracht door: Naam: Adres: Woonplaats: die hiervoor als attentie gaarne na 6 weken zal ontvangen: één ex. Paulus de Boskabouter of één ex. Kruis-of-munt-puzzelboek Geef deze bon mee aan een onzer bezorgers of zend hem aan een der kantoren van Het Vrije Volk. Waarvoor gevreesd werd, is werkelijkheid geworden. Een smartelijk ongeval op de Vijf sluizenbrug heeft een einde ge maakt aan een jong leven. Een tankauto slipte in de bocht. De truck raakte te wa ter. Een man kwam om. Een ander redde zdch op het nip pertje. Men moet er niet aan denken, wat er gebeurd zou zijn, Indien een RET- of WSM- bus hetzelfde lot had getroffen. Het wordt nu toch wel hoog tijd, dat de antieke oeverver binding wordt vervangen door een moderne brug. Jarenlang is de Vijfsluizen brug al een obstakel, dat hei moderne verkeer niet past. Jarenlang hebben verkeersge- bruikers, hetzij automobilisten, motorrijders, fietsers of voet gangers met de grootst moge lijke omzichtigheid deze brug moeten nemen. Jarenlang ls er geijverd voor een nieuwe brug, maar zonder succes. Toen er ten slotte een oplos sing mogelijk leek, stak Delf land een spaak in het wiel. Een nieuwe brug aan de Vijf sluizen is uitsluitend een finan cieel en technisch probleem. Maar er is geen enkele reden, waarom men de verkeersveilig heid daaraan moet ophangen. Mensenlevens zijn belangrijker dan guldens. Dagelijks passeren de Vijf sluizenbrug duizenden arbei ders op weg naar hun werk in Vlaardingen of Schiedam. Het gemotoriseerde verkeer nam na de opening van de tunnel in Vlaardingen aanzienlijk toe. De brug kreeg in toenemende mate betekenis ook voor het interlocale verkeer. Het is daarom met klem zij het herhaald de hoogste tijd, dat er iets gaat gebeuren. Een nieuwe brug is een daad van eenvoudige menselijkheid tegenover al die duizenden, die dagelijks hun leven op het spel moeten zetten bij het passeren van de Vijfsluizen. Het is de hoogste tijd. In het Schiedams Stedelijk Museum worden gedurende de maand maart twee tentoonstellingen gehouden. De grootste van deze expositie laat werk zien van schilders en beeldhouwers, die te Parijs hun tijdelijk of permanent domicilie hebben. Daarbij zijn niet alleen Fransen, maar ook Amerikanen, een Belg, Duitse, Japanners, Spanjaarden, Oostenrijkers, Roemenen, een Hongaar, Russen, een IJslander en een Nederlander. Juist vanwege dit Internationaal karakter is de tentoonstelling „Di vergences" ofte wel „Spreiding" ge noemd. Exposities van deze aard worden geregeld in Parijs gehouden door de Galerie Araaud. In samen werking met deze galerie is een col lectie thans naar Nederland geko men, op initiatief van de vroegere conservator, de heer D. Schwager- mann. Het Stedelijk Museum te Am sterdam heeft het werk de afgelopen maanden tentoongesteld. In „Spreiding" ziet men verschil lende tendenzen van de jongste ont wikkeling der Farijse kunstopvattin gen. Het ligt in de lijn van het Schiedams museum, de gelegenheid te geven, van dergelijke tendenzen kermis te nemen, zonder dat de con servator overigens de mening zou willen doen postvatten, dat dit de enige tendenzen zijn, of de enig juiste. In een kleine nevenzaal hangt de bijzondere collectie foto's, die de jonge Amsterdamse fotograaf Hans Buter van jazz-musici maakte. Buter exposeerde een deel hiervan eerder met zeer veel succes in Amsterdam, en heeft ook reeds internationale be kendheid. De gespannen sfeer van deze foto's en het ritme, dat zjj suggereren, sluiten aan op stemming en achter gronden van „Spreiding". Zo bieden beide exposities tezamen enkele facetten van de merkwaardige we reld waarin wij leven. De tentoonstelling wordt vrijdag avond l maaxt om kwart over acht in de aula van het museum, in aan wezigheid van enkele Franse gasten, geopend. In antwoord op vragen van het lid van de Eerste Kamer, de heer Algra, over de gang van zaken In de minis terraad bij de benoeming van de bur gemeester van Den Haag en de daar aan verbonden commentaren, heeft de minister-president meegedeeld, dat besprekingen en stemmingen in de ministerraad geheim zijn. Mede delingen daaromtrent worden dan ook vanwege het kabinet niet ge daan; slechts beslissingen worden bekendgemaakt. In het bijzonder ten aanzien van de gang van zaken bij benoemingen pleegt de minister-pre sident aan te dringen op volstrekte discretie. De regering van Nepal gaat be lasting heffen op het beklimmen van toppen in de Himalaya. Toestem ming voor 't bestijgen van bergen die hoger dan 8600 meter zijn, gaat circa ƒ2500.— kosten. Vergunningen voor expedities naar lagere toppen zullen 750 tot 1500 kosten. VRAAGT ZICHTZENDING IN TELEFOON 32SS8 9WHMrQWHM&V&MWl' iratfTi

Het Vrije volk | 1957 | | pagina 1