Schooljeugd wil ook een graantje meepikken van hoogconjunctuur R Werken na schooltijd steeds meer in zwang list in Boedapest, in Nederland zam DREESE: SAHARIENNES als BLOUSE of JASJE BJARNE BRAATOY plotseling overleden Zwitsaletten 95 UUR PER WEEK 0 Spreemvenpraat Geen akkoord in bankbedrijf Alle advocaten kunnen worden toegevoegd SfÊBEL O. y. J. zal tegen 15 jonge mannen doodstraf eisen Nieuiv voorstel: Ongeluk met trekker;! landbouwer gedood HET VRIJE VOLK ZATERDAG 16 MAART 1957 PAGINA 3 Pluim Dwergherder (Van een onzer verslaggevers) )c$oluut stond de vrouw van haar stoel op. 'Mijn zoon.' zo riep zij uitdoet (d drie jaar een krantenwijk na schooltijd. Zijn huiswerk komt absoluut, niet in gevaar. Laatst heeft hij zelfs op een exaineudag kranten bezorgd Het wijze forum voor het voetlicht ivns verdeeld. Dat zag je aan de gezichten. De 1:iveekschoolondenvijzer knikte instemmend. De personeelschef neigde naar het sceptische. De deskundige van het arbeidsbureau deed afwachtend en gaf zich nog niet bloot. Maar de trouw in hun gezelschap, die de moeders vertegenwoordigde, liet hoofdschuddend van haar afkeuring blijken. Zo begon onlangs de forumavond in het Amsterdamse Vossiusgymnasium over 'werken na schooltijd, werken in de vakantie' een onderwerp dat na de ongeruste brief van Am sterdamse schoolhoofden een bijzonder actuele betekenis heeft gekregen. Steeds meer leerlingen ne men baantjesaan: dagelijks, na schooltijd, op vrije midda gen en in de vakanties. ONAFHANKELIJK niét geverfd;'alleen bij getint. uw.eigen kleurtijfj'n mode tintl*ooëjbet:zêlf A'd Q&yfelvl)ï ui's L: In Hongarije NUCHTER BLIJVEN OVERLADING 1000 AANVRAGEN RUITEN DE WET De onderwijzer wilde dat feit tot slot wel eens even in drukwekkend illustreren. 'Twee derde van mijn kweekschool,' zei hij, 'werkt...' (Van een onzer verslaggevers) Vrijdagmiddag is in Londen plotseling op 57-jarige leeftijd overleden de secretaris van de Socialistische Internationa ie, Bjarne Braatoy. Braatoy, die juist een week geleden nog als gast op het con gres van de Partij van de Arbeid in Den Haag aanwezig was, werd donderdag door een hartaanval veroorzaakt door trom bose getroffen, ten gevolge waarvan hij vrijdagmiddag overle den is. vareuse- soepel en Hebt U al een Goed voorbeeld doet... Voor doden van neger: CHICAGO (Reuter). Vijftien blanke jongelieden van nog geen 20 jaar zullen voor "een jury in Chicago moeten terecht staan wegens de moord op de zeven tienjarige neger, Alvin Palme, die door hen werd doodgeslagen terwijl hij op een bus stond te wachten. Een politieman heeft al mee gedeeld, dat de zeventienjarige Joseph Schartz en andere leden van een bende die zichzelf de „rebellen" noemden, maandag avond in auto's waren gaan rondrijden „om een neger te zoeken". Alvin Palme was de ne ger die zij toevallig zagen staan. Bestrijd UW PIJNEN met: ..Die auto is te ver vangen, maar het le ven krijgt men. maar eenmaal geschon ken". Ware woorden, vrienden! Zij geiden de automobilisten, die op 's heren we gen door haast, non chalance of (dat kan ook pure piraterij gevaarlijke stunts uithalen. Pieter heeft dat zinnetje met in- stemming gelezen, 't Was geplakt onder een foto van een auto, die als een sardineblikje werd opengereten. Deze foto hangt met vijf andere lotos in de vang die naar de zitting zaal van het Rotterdamse kantonge recht leidt. Getuigen en verdachten moeten in die gang wachten tot het hun beurt is om voor de rechter te verschijnen. Ge kent de zaken, die oe kantonrechter behandelt: ver keersovertredingen. aanrijdinkjes. botsingen't Zijn honderden Kleine verkeerszondaren, die daar el ke week moeten terechtstaan. Pieter vino-, het instructieve foto's en ik ben blij,- dat de vaak zo for mele Vrouwe Justitia deze methode van waarschuwing gebruikt. Heel wat mensen wordt een zaak dan nas dui delijk, wanneer zij met de neüs op de feiten worden gedrukt. Op harde fei ten. want dan pas leert men. Nog zo'n auto als een opengereten sardïneblik. Onderschrift: „Snelheid en gewicht vertegenwoordigen grote krachten. Staalplaat blijkt achteraf bij botsing een eierschaal. Een auto is geen pant serwagen. Onthoudt deze foto eens tot u risico zou willen nemen en doe het dan niet. Een auto, gekanteld op een fiets pad. Onderschrift: Men moet sich aan passen aan de omstandigheden, ook van het wegdek. Slippen is geen ver ontschuldiging, maar meestal een ge volg van een tekort aan aanpassings vermogen. Een derde gekraakte auto: Onderschrift: Met deze auto kon men een snelheid bereiken van ISO kilometer per uur. Zij botste tegen een vrachtwagen. De schuldvraag was moeilijk op te lossen. Maar misschien kan deze foto u ervan weerhouden uw snelheid te hoog op te voeren. Het is verleidelijk om nóg meer van die onderschriften op te schrijven. Ze zijn zo waar, zo duidelijk en veel zeggend. Pieter denkt aan de super-ge stroomlijnde auto, die gierend de bocht van Oostplein naar Goudse- singel nam, zich geen snars aantrek kend van de mensen, die op die ge vaarlijke hoek moesten oversteken. Wel ja, hoger die snelheid! Pieter denkt'aan die automobilist op de Oranjeboomstraat. Een vrachtauto wachtte keurig totdat 'n tiental mensen bij de halte, aan de Rosespoorstraat uit de tram was ge stapt. Maar automobilist Piraat had zo'n haast, dat hij tussen de -vach ten de vrachtauto en het trottoir naar voren schoot,' vlak langs enkele be jaarde mensen, die toch al met een angstig gezicht waren uitgestapt. 'kHeb het al méér gezegd: Op dat ogenblik zou je graag onbezol digd gemeenteveldwachter ziin om mijnheer Piraat bij de kraag te kun nen vatten. Ten slotte: de afschrikwekkende foto's die Vrouwe Justitia in haar kantongerecht heeft opgehangen moesten levensgroot en voortdurend worden tentoongesteld op drukke punten, van onze stad. Duw ze met de neus op de feiten, de haastigen, de nonchalanten en de wegpiraten. ,Dus: de heren van de hinderwet de pluim van deze week", zegt de fa milie P. Bouw uit de Zaadakker- straat te Rot„erdam. Gehoopt wordt, dat die „pluim op de heren d'r hoofd" in de spreeuwenpraat zal worden opgenomen. De familie Bouw en buurtgenoten hadden last van roet, van zeer veel roet. Pieter schreef er enkele re gels over, die ook door de ambtena ren van de hinderwet werden gele zen. Ze hebben er toen direct werk van gemaakt. En dat is bijzonder prettig gevonden. Pieter deelt namens de lezers der- :e pluimen graag uit aan de van ons ambtenarenkorps. Men heeft er vaak zoveel kritiek op. En je hoort: Och, ze hebben de tijd: het ziin toch maar ambtena ren Deze spreeuw weet uit jarenlange ervaring wel beter! Een spreeuwenvriendin uit Rot terdam zou graag een soort dwerg- licrder van anderhalf jaar willen hebben. Niet voor zichzelf, maar voor een ontroostbare jongen. 't Zit zo: Deze vrouw was op ver jaarsvisite in Rotterdam-Zuid. Zij wilde even een boodschap doen en nam de hond des huizes mee. Even wel: het dier rukte zich vlak bij huis los en rende pardoes onder een vrachtauto: Dood! Of het een nare verjaardag werd! Vooral voor de jongen, die veel van zijn hond hield. En nu hoopt onze spreeuwenvriendin, die onmogelijk zo'n zelfde hond kan kopen, dat zij via deze rubriek dit verlies kan ver goeden. Aanbod Wij besluiten deze week met do vol gende aanbiedingen iu ons Boek der Bijdragen: een tweepersoons spiraal (be stemd) van een onbekende, een makke lijke stoel (bestemd) van S. uit de Adr. Mllderstraat. vier matrassen en kleding van. B. uit de Schlpperstraat, een leun stoel van T. van de Pretoria laan, een dressoir (bestemd) van P van de Beu- kelsweg, twee stoelen (bestemd) van Van z. uit de Arenastraat en een divan (bestemd) van p. uit de Vierliavensstr, Een stofzuiger (bestemdj mogen wij af halen bij B. uit de Johan de Meester- straat, een radio (bestemd) bij S. van de Breedveldsingek een visglns bij S. uit de Nieuwe Kerkstraat. Borduurzijde (be stemd) kregen wij van een onbekende, tijdschriften van V. te Sliedrecht en reis- bonnen van Van D. De Spreeuwenpot werd verrijkt met twee gulden van Van Z. uit de Engelsestraat, één gulden van H. uit de Vlnkenstraat en 3.10 van M. uit de Jonker Franssaraat. Onze har telijke dank. Vondst Mevrouw Van Deurzen, Biaardorpstraat grijze glacé herenhandschoen; Cornells 40a. op 10 maart op de Goudserijweg een Bello. Crooswijkseweg 167. op 11 maart In het bos Rozenburg, een paar rol schaatsen; de heer Van Gel deren, Du- nantstraat 10. op 12 maart op de Boe- zemsingel een blauwe etui met plastic gereedschap. De heer Vlelvooye Pootstraat 21c, vend op 13 maart vlak bij huis een le gitimatiebewijs van de RVB no. 70-71-40, (Pleun van het Hoog); de heer Snoey, Snellemandwars5traat lb, op 10 maart in Feij en oord-stadion een sigarettenkoker; mevrouw van Opijnen, Kerkhofstraat 10, op 10 maart op de Vlietlaan een zwart met vrit gestippelde dameshandschoen; de heer Sparreboom, Bruinlssestraat 31b, op vrijdagnacht in de omgeving van de Maashaven een overall. PIETER SPREEUW Advertentie IM. roolvait en...... volpool 'Het is nu eenmaal een ver schijnsel van deze tijd," zei de on derwijzer. 'Ze willen werken, ze willen scld verdienen. En het moet onder de gegeven omstandigheden voor de overheid mogelij!: zijn maatregelen te nemen om uitwas sen te voorkomen. Die maatregelen zijn inderdaad noodzakelijk. Ik ken jongens die in hun vakanties in het restau rantbedrijf werkweken van zestig tol vijf en negentig uur maken...! Natuurlijk houdt de arbeidsin spectie een oogje in het zei!. Er zijn in de afgelopen jaren al heel wat bekeuringen gemaakt. 'Maar zij kan niet alles overzien. Talloze kleine bedrijfjes kunnen onge stoord hun gang gaan.' zei de des kundige van het arbeidsbureau. Be rectoren en directeuren van gemeentelijke middelbare scholen immers hebben de slechte werkhouding, de oververmoeidheid en de lusteloosheid van de kinderen in het algemeen juist toegeschreven aan 'alle mogelijke bezigheden en pretjes', die ten koste gaan van het huiswerk. 'Hoe moeten wij daar als ouders ;ert opvoeders tegenover staan? Op I deze vraag probeerde het forum m I het Vossiusgymnasium die avond een antwoord te geven. 'Vroeger', zei de ervaren jeugdlei der, 'gebeurde het vrijwel uitsluitend (Van een onzer verslaggevers) Overal in Nederland hebben de gevluchte Hongaren vrijdag de vijftiende maart herdacht de grote dag van de revolutie van Kossuth en Petöfi van 1848. In de (nog maar weinige) woon oorden. en 111 de plaatsen waar Hon garen reeds in het arbeidsproces zijn ingeschakeld kwamen zij bijeen in Korte bijeenkomsten. waar een ge dicht werd voorgedragen, een Korte toespraak gehouden werd, en waar zij het Hongaarse volkslied zongen. In Den Haag trokken de Hongaren naar de Waalsdorpel' vlakte, om er eer te betuigen aan de in het verzet gevallen Nederlanders. Advertentie I.M. Grote.-tube vóór." 2 tintgeyendp f A ft wassingen; "Pt .Qyëirai tfrkrjfgbaar!^ In Maastricht ging een indrukwek kende stoet van de vluchtelingen, die in Valkenburg op emigratie naar Ca nada wachten, langs de eeuwenoude bidweg. In Alkmaar kwamen enkele tientallen bijeen in een zaaltje van het Hervormd Verenigingsgebouw, in Sittard waren er kerkelijke plechtig heden in de rooms-katholieke en pro testantse kerken. De Hongaren in het woonoord De Terp in de Wieringermeer kwamen bijeen rondom de vlaggemast, waar een zwarte wimpel boven de Hon gaarse vlag wapperde. En overal hebben vluchtelingen de verzetsgedichten van de negentiende- eeuwse dichter Petöfi voorgedragen, het gedicht Talpa Magyar (Sta op, Hongaar) wel het meest. In Hongarije, waar sommigen een opnieuw uitbreken van de opstand hadden verwacht, is de vijftiende maart rustig verlopen. In Boedapest wemelde liet van de Hongaarse en Russische troepen. De communistische politie ging verder met het arresteren van „ver dachte elementen" en de Russen had den een cordon getrokken rondom het standbeeld van de vrijheidsdich ter Petöfi. Bij datzelfde standbeeld overigens legden regeringsfunctionarissen een krans. De Franse Nationale Vergadering ging vrijdag vijf minuten op recès uit eerbetoon voor de 109de verjaardag der Hongaarse revolutie. Uiteraard verzetten de communisten zich daar tegen. De studiecommissie van de Ver enigde Naties inzake Hongarije heeft vandaag de Roemeense communisti sche regering verzocht de voormalige premier Imre Nagy toe te staan voor de commissie getuigenis af te leggen. lilt economiscne mmi/aak. lm ,vecl minder vaak. lVe moeten het er wel over eens zijn dat de jeugd- van thans niet slechter is dan die van vroeger. Maar het is nu eenmaal zo dat jonge mensen onafhankelijk wil len zijn en die onafhankelijkheid tot op zekere hoogte met geld kunnen verwerven. Natuurlijk heeft het probleem ook iets te maken met. de materialis tische tijdgeest. Sinds het geld ver dienen mede in de hand gewerkt door het gebrek aan arbeidskrachten allerwegen -— zo'n grote rol speelt is de belangstelling voor werkkampen en vrijwilligers voor jeugdkampen aanzienlijk gedaald." 'Mijn zoon.' had «e vrouw uit de zaal (mee ouders van kweekschooi- leerlingen) geroepen, 'brengt geen élan voor de jeugdbeweging meer op. Door na schooltijd te werken leert hij de problemen in de maat schappij beter begrijpen. Z'n huis werk heeft er beslist niet onder te lijden.' De moeder ln het forum het er al dadelijk geer. twijfel over bestaan. Zij was vierkant tegen. 'Dan heeft u een ideale zoon. Ik weet" zeker dat in het algemeen het -huiswerk wél in gevaar komt.' 'Ik ben zo bang,' zei de deskundige van het arbeidsbureau, 'dat het juist de zwakke broeders zijn die woiden aangestoken. Dat is één. Punt twee is de sociale zorg. De meeste werk gevers laten zich aan de jongens weinig of niets gelegen liggen. Wat moet dat nou,,ais er een ongeluk gebeurt? Ik wéét dat er al heel wat narigheid Uit vtyrtgekamon 'Nuchter blijven.' Dat was het motto van de personeelschef. 'Een zekere mate van hoogconjunctuur houdt al meteen het verschijnsel in, dat we allemaal mee willen, allemaal willen profiteren. Ook de jongeren. De puberteit vraagt ruimte om zich te kunnen ontplooien. De arbeids prestatie van de jongeren die bij ons komen werken in hun vakanties, houd ik bewust laag." De onderwijzer keek bedacht zaam voor zich uit. 'Ik heb de neiging.' zei hij voorzichtig, 'de leerlingen die na schooltijd werken niet in de slechtste categorie onder te brengen. Het zijn jongeren die wat willen 'Maar waar blijft op deze manier de ruimte voor het jeugdleven?'vroeg de jeugdleider en hij keek bezorgd. De onderwijzer wuifde. 'Ruimte?' zei hij. "Die komt misschien, als ze het financieel wat beter hebben. Ze willen nu eenmaal eerst geld, voor hun vakantie, voor een grammofoon- platenverzameling, voor een trai ningspak. voor korfbalschoenen.' Hier stak de personeelschef zijn vinger waarschuwend omhoog. 'De jongeren moet natuurlijk wel degelijk worden geleerd mate te betrachten in hun verlangens en de verwezenlij king daarvan. Men moet ook kunnen wachten. Zo'n pick-up is per slot van rekening niet dadelijk nodig vóór je /ijfentwintigste jaar of daaromtrent.' Boven: NIEUWE SLUI TING voor een recht manteltje: de reveis hebben beide knoopsgaten en het jasje wordt vastgezet op de knopen van de daaronder ge-. 'rp]!pn{n„en dragen gladde ja- 1 ehenirigen pon met prinses- J(JNE RLAp Onder: SAHARIENNE in blouse-vorm: jakje gesnoeid door brede cein tuur. diep V-vor- (Van onze moderedactrice) mis decolleté, op- JJIORS 'vareuses' en 'sahariennes' blijven, zoals gevuld met een te verwachten was, geen wensdroom voor de pasje. Blouse en Nederlandse vrouw. Ze duiken overal op in de nieuwe rok uit hetzelfde collecties van onze confectionairs, materiaal: witte. De ene fabrikant voelt meer voor het soepele hesje met blauwe mo- (vareuse) dat meestal zonder ceintuur wordt gedragen, tieven geborduur- de a"der wordt meer geïnspireerd door het langere. Ho v-rnen van No. "!ef een cemtu«r gesnoerde jak (de saharienne). En tot (]|c laatste categorie hoort onze japonnenfabrikant Ger- derlands fabri- son Dreese, die de saharienne in charmante variaties kaat. introduceert bij de (lange) vrouw die op een duidelijk aanwijsbare taille kan bogen. Hij brengt sahariennes niet en zonder kraag. In het eerste geval is de blouse een jasje geworden, dat wordt gecombineerd met een charmant glad jurkje. Gaat het jasje uit, dan verhuist de ceintuur naar de japon. De kraagloze saharienne laat hij dragen op een gladde rok: het decolleté is dan van voren vrij diep in "V-vorm uitgesneden; er wordt een pasje in gedragen en de rest van het 'bloot' kan worden opgevuld met korte kralen snoeren. Een grappige variatie op de 'vareuse' is het complet uit grof blauw linnen: uit het ronde decolleté van het rechtlijnige hesje komt een kraag van witte piqué en grote manchetten van hetzelfde materiaal steken uit de driekwartmouwen. Het hesje heeft aan de voorkant een dubbele sluiting van vier witte knopen. Dreese brengt ook rechtlijnige jasjes met knoopsgaten op belde revers: zo'n jasje wordt aan de knopen op het lijfje van een rechte jurk vastgezet. Een ander Parijs nieuwtje, dat ln onze beste confectie niet mag ontbreken: de gedrapeerde blouse van door- Ir. de zaal stond nu een man op 'De overlading van het onderwijs i; vooral een probleem voor ouders var middelmatige kinderen. En het zijr juist deze kinderen die geen baantje; op hun schouders kunnen iaden. Be zwijken zij - en de ouders tócl' voor de verleiding, dan gaan ze hun mislukking' tegemoet. Ik ben ook fe tegenstander van het werken in de vakantie. Die vakantie hebben d« kinderen hard nodig. Zijn ze te lang? Wel. maak ze dan maar korter, zou ik zeggen, om het afjakkeren in het onderwijs tegen te gaan.' Deze golven gingen de onderwijze! kennelijk te hoog. "Het programma is over liet algemeen niet overladen De vakanties zijn niet te lang, mits de ouders m staat zijn de kinderen een zinvolle vakantie te verschaffen En jadaarvoor is het vaak nodig dat de kinderen zelf iets extra's gaan verdienen.' Hoe groot het probleem inmiddels is geworden bleek uit deze medede ling van de personeelschef van het grote warenhuis in Amsterdam: 'De afgelopen zomer kreeg ik duizend aanvragen om werk. Veien heb ik, na een kleine lichamelijke keuring, bewust afgewezen. Er waren heel wat jongelui die geld nodig hadden voor een trektocht. Dil slag heb ik graag. En rustdat kan ook an der werk zijn, in een andere om geving De deskundige van her arbeidsbu reau had nagegaan welke redenen de scholieren opgaven als zij zich voor werk lieten inschrijven. 'Zo tussen 1948 en 1950 was het: 0111 studieboeken te verdienen. De laat ste jaren hoor je dat weinig meer. Reizen en trekken zijn gangbare redenen. Een jaar of zeven geleden werd er vaak opgegeven: om een fiets te kopen. Dar is inmiddels in vele gevallen een bromfiets gewor den. Of een fototoestel. De laatste jaren wordt er dikwijls zonder meer gezegd: wg willen wat te doen heb ben. Er bellen ouders op: m'n zoon verveelt zich zo...' In de zaal stond een andere man op. 'Laat ze maar eens ftink aanpak ken,' riep hij enthousiast. 'Ze krijgen waardering opf die manier voor hen die handenarbeid verrichten. Han denarbeid in de vakanties heeft vor mende waarde. Ze leren ook wat geld eigenlijk vertegenwoordigt, dat je het niet zo maar krijgt.' 'Alïes goed en wel.' vond de des kundige van het arbeidsbureau, 'maar ze vallen buiten alle wetten. Vaak is het werk vee! te zwaar voor deze kindeken. En het nare is dat ve len hun hele vakantie aan het baan tje en het geld opofferen! Dat wordt hier en daar ook door het bedrijfs leven, dat geen baat heeft bij een werkkracht voor twee weken, gesti muleerd.' De moeder in het forum keek met een verbeten gezicht de zaai in. 'Ik ben ook tegen het werken in de va kantie. Het is net zo funest ais wer ken na schooltijd. De jeugd heeft die vakantie over het algemeen hard nodig. Het is niet verantwoord om je kinderen toe te staan vier weken te werken, waardoor zij dus nog maar twee weken overhouden voor rust en ontspanning.' Inmiddels trokken de forumleden nog steeds denkrimpels in hun wijze voorhoofden. 'Wat wilt U?'. vroeg de onderwijzer. 'Het vraagstuk is er en het zal er blijven ook. Twee wereld oorlogen hebben een golf van nieuw levensgevoel gewekt. De behoefte aan verstrooiing is groter geworden, de mogelijkheden daartoe zijn groter ge worden als je als jongeling ten minste ook over een paar centjes kunt beschikken Dat hebben we als feit te aanvaarden. Het is al leen maar de vraag: wat doen we om excessen te voorkomen?'. De jeugdleider knikte. 'Een groot' deel van de verantwoordelijkheid ligt bij de ouders. Zij dienen ook de gevaarlijke kanten van het werken na schooltijd te zien. Maar inderdaad het probleem ligt er.' VARIANT: soe- CHARMANT: pel. rechtlijnig doorknoopjurk hesje met twee uit witte j'ersey, door witte knopen in de taille bij- vastgehouden eengenomen door ruimteplooien aan een bruin-leren de voorkant. Los- ceintuur. Ronde, se kraag en man- iets wijkende chetten van wit kraag, driékwart piqué, piepend uit moutv met omge- hals en mouw van slagen manchet, dit marineblauwe knopen van bruin linnen pakje. parelmoer. asymmetrjsche gedrapeerde lijfjes uit soepele stoffen, die een 'te veel' of 'te weinig' aan het figuur handig .ver doezelen. Maar mijn keus gaat tooh uit naar zijn in soe- j pele plooien neervallende doorknoopjurken uit jersey of zichtige crêpes tof gedragen in een boog opgeknipte rok, katoen, de taille gemarkeerd door een leren ceintuur, de die een rechtlijnig mantelpak la Cnanel vergezelt. ruim vallende mouw tussen elleboog en pols bijeenge- Heei mooi voor de 'rijpere' vrouw cU« J»P®Sé» ©et bonden door ets nqncha,!f.ut pipgeslagen manchet! Bjarne Braatoy, een in Amerika geboren zoon van een Noorse domi nee. leidde een bijzonder kosmopoli tisch leven. Hij was in zijn jeugd va rensgezel, leerde vele talen spreken en volkomen beheersen, werd latei- journalist, en was tegelijkertijd een der belangrijkste figuren in de socia listische jeugdbeweging. Te zamen met Koos Vorrink, Ol- lenhauer, Hedtoft en Torsten Nielsen gaf hij de jeugdbeweging een inter nationaal karakter. In de Noorse socialistische partij speelde hij vlak na de oorlog een opvallende 10I. De Noorse partij besloot in 1922 over tc gaan van de tweede naar de derde communistische Internationale. Van alle vooraanstaande partijmensen was Braatoy de enige die 'principieel weigerde mee te gaan. en die daar om voor de partij bedankte. Braatoy had een warme plaats in zijn hart voor Nederland waar hij overigens pas in 1937 voor het eerst kwam, toen hij een bijeenkomst van de jeugdleiders meemaakte op het Meenthuis in Blaricum. Toenreeds liet het zich aanzien, dat hij, die on der Victor Adler in het secretariaat van de Tweede Internationale werk te. een grote figuur in de internatio nale socialistische organisatie zou worden. De oorlog onderbrak die carrière echter, omdat de Internationale op r.on-actief werd gesteld. Braatoy maakte van de gelegenheid gebruik, in Engeland te promoveren in de politieke en sociale wetenschappen: enkele jaren later was hij hoogleraar in de politica in Amerika en Zweden. Onmiddellijk na de oorlog werkte hij m opdracht van de Amerikaanse regering 111 de ontheemden-kampen in Duitsland en Oostenrijk, een func tie die hij echter in 1950 opgaf om politiek adviseur te worden van Ol- lenhauer. Op 1 mei X956 werd hij ten slotte benoemd tot secretaris van de Inter nationale als opvolger van Julius Braunthal. In deze functie, die hij dus nog geen jaar vervulde, deed hij belangrijk werk voor het verstevigen der contacten tussen de Europese socialistische partijen met de zuster partijen in Azië en Zuid-Amerika. De begrafenis van Bjarne Braatoy zai op donderdag 21 maart plaats vinden in Londen. Advertentie I.M. Aöveitentic IM. Zeker, haar grootmoeder en ook haar moeier gebruikten reeds MAÏZENA EU RYE A en zij volg. de dat goede voorbeeld. Vandaar haar lekkere groente», smakelijke soepen en smeuïge sausen. En als haar vriendinnen vragen hoe het komt dat zij zo lekker kan koken, dan zegt zij: Goed voorbeeld dóet goed volgen" en gebruik - coals 'ik - MAÏZENA DURYEA voor het binden van groenten, soepen en sausen. Dan zijn mislukkingen bij voorbaat uitgesloten. De vakorganisaties in het bankbe drijf zijn er na langdurige onderhan delingen met de werkgevers niet in geslaagd tot overeenstemming te komen over een wijziging van de col lectieve arbeidsovereenkomst. De bonden streven naar een verbe tering van de salarisschalen, omdat deze naar hun mening ten opzichte van andere bedrijfstakken een grote achterstand vertonen. Zij vrezen, dat de achterstand gro ter zal worden, omdat de werkgevers niet bereid zijn de 2 pet. extra vakantietoeslag in de c.a.o. op te nemen. De gemeenteklasse-aftrek is aan merkelijk ongunstiger dan elders ge bruikelijk is. De vakorganisaties zullen leden vergaderingen beleggen, waarin, de situatie zal worden besproken en be slissingen moeten worden genomen. Advertentie IM. Advertenne ZWITSERSE HORLOGES j Voer dé moaiité c*Q*etl* In «Ike prljiklais* mar STADHUISPLEIN 24-26 NIEUWE BINNENWEG 227 De procureur-generaal. Benjamin Adamowski, heeft gezegd dat hij tegen alle vijftien de doodstraf zal eisen. Advertentie IM. (Van onze parlementsredactie) Alle advocaten kunnen worden in geschakeld voor rechtsbijstand aan on- en minvermogenden. Zij worden daarvoor gehonoreerd. Dat is de kern van een voorstel van minister Sam- kalden (Justitie). Hij wil de beslaan de consultatiebureaus handhaven. Minister Donker had echter in 1953 voorgesteld, in elk arrondissement een nieuw, breed opgezet en door de overheid te financieren bureau van rechtsbijstand in te stellen. Dit zou dan moeten bestaan uit een bestuur en een aantal advocaten-medewer kers, die tegen een vaste jaarlijkse vergoeding de hele rechtsbijstand aan on- en minvermogenden zouden ver zorgen. De rest van de balie zou dan van deze rechtsbijstand ontlast zijn. Tegen deze opzet van minister Donker had echter de meerderheid van de vaste Tweede-Kammercom- missie voor Justitie bezwaar. Zij vreesde, dat de bureaus zouden ..ver- ambtelijken". Minister Samkalden is nu aan haar wensen tegemoet geko men: hij heeft het voorstel van mi nister Donker gewijzigd. Volgens deze laatste zouden de kos ten voor het rijk jaarlijks ongeveer 1 miljoen gulden bedragen. Minister Samkalden handhaaft dit bedrag. Dit houdt in aat bij 16.000 tot 17.000 tot dusverre kosteloze zaken per jaar, eer. toegevoegde raadsman on geveer 50 gulden per zaak krijgt. Thans krijgen de advokaten en deur waarders in deze kosteloze of pro deo zaken, niets. De 47-jarige landbouwer J. C. uit Ens in de Noordoostpoider, is vrij dagmorgen bij het eggen op zijn land.' onder de trekker gekomen. Hij was rp slag dood. Het ongeluk is ver moedelijk gebeurd, doordat de trek-i ker achteruit schoot. j Het slachtoffer laat. een vrouw eni w^Jtaderen na. - -

Het Vrije volk | 1957 | | pagina 2