i Fondsen betalen kwitanties NIET Einde van staking in Engeland is nog niet in zicht Europa-verdragen Hammarskjöld niet geheel tevreden? Spreeuwenpraat Koeler, milder roken met Het conflict met de tandartsen Onderhandelingen afgebroken Van Gelder: 12% Melkhandel in verzet tegen prijsverlaging 7" Cf) 7) timè&rn&mi I li' Russen frequenteren Atlantische Oceaan Eerste publikatie V orrink-iiistituut 7?1 EndociS En ra tomver dr ag I gaal minder ver HET VRIJE VOLK DINSDAG 26 MAART 1957 PAGINA 3 Frans Hele bezil 77 Essex is de eerste extra-lange Virginia van voi formaat. De Essex superfilter koelt en zuivert de rook, maar laat geur en smaak voor de volle 100 °/o passeren. Vraag Essex met of zonder filter... beide met 100% Vir- ginia-smaak! Virginia King Size mèt... of zonder filter Rook ze nüProef zc nü! En geniet KMWï*>% nrfA^il vifft Wp"< 6x6 minuten over Berlijn 'Portret' krijgt Vrouwenbondsfliiaen Geen beter zeem dan Laorimai zeem Malais K. LIJNBAAN 14 „Niemandsland?" De heer L. van B. uit de Talmastraat te R'dam schreef dit boven een brief, die eigenlijk een harte- kreet is. Luisteren wij naar mijnheer L. van B.: „Het lijkt er veel op, dat de toegangs wegen tot de Maas bruggen een soort vergeten, niemands- land zijn. Sedert zevenendertig jaar wordt dit traject dagelijks door mij per fiets bereden, doch de zo slechte 'staat waarin het plaveisel nu ver keert, is nog nimmer voorgekomen. Van welke zijde men de Maas bruggen ook nadert, overal is het wegdek hobbelig en vol kuilen. Op vele plaatsen steken de tramrails centimeters boven de bestrating uit en zo zouden er nog vele feilen zijn aan te wijzen. De toegangsweg Nassaukade naar Koningsbrug èn de Geldersekade spannen wel de kroon, maar in feite zijn alle toegangswegen even slecht en geen reclame voor de dienst, die met het onderhoud hiervan is be last. Het is onze stad onwaardig om de misschien drukst bereden wegen van Rotterdam, er zo bij e laten lig gen Het is, mijnheer Van B., in Rot terdam met die bestrating niet een voudig. Er is nu eenmaal zéér zwaar verkeer en onze Rotterdamse grond is nu eenmaal week. In steden in het oosten van het land heeft men er heel wat minder moeilijkheden mee! Pieter heeft met deze brief in de hand zélf eens 'n wandelingetje over de Maasbruggen gemaakt. Een be zigheid overigens, die ik een ieder kan aanbevelen, want tussen rechter- en linker Maasoever ziet men een van de boeiendste brokken Rotter dam. Dit panorama van havens, schepen en kranen daar gelaten, mijnheer Van B. heeft wel een beetje gelijk. Ik kan me voorstellen, dat de fietsers mopperen. Nu is er de laatste jaren in Rot terdam heel wat door de bestratin gen gedaan. Sommige belangrijke wegen hebben een prachtig glad wegdek gekregen. Het is een lust om daarop te rijden. Men kan evenwel zo'n wegdek pas aanbrengen, wan neer men er van overtuigd is, dat er op die plaatsen geen belangrijke werken moeten worden uitgevoerd. En dat is nu juist een probleem bij de toegangswegen naar de Maas bruggen. Vooral aan de rechterkant staöt er heel wat te gebeuren. En dan zou het natuurlijk zonde zijn om er een fonkelnieuw wegdek aan te brengen met de wetenschap dat de boel er binnen afzienbare tijd toch helemaal overhoop zal worden gehaald. Moeilijkheid nummer twee: Inder daad, de toegangswegen naar de Maasbruggen behoren misschien wel tot de drukste wegen van ons land. Vooral tijdens de spitsuren is het er bar en boos. Opengebroken wegen zullen het nog barder en nog bozer maken. M.a.w.: er zullen enorme verkeersmoeilijkheden ontstaan wan neer men hup-twee-drie de hele zaak zou gaan openbreken. Of er dan maar helemaal niets wordt gedaan? Natuurlijk hebben deze zeer belangrijke wegen de aan dacht van de Bestratingsdienst. Maar men heeft daar bij de bruggen nu eenmaal allerlei obstakels die de zaak er niet gemakkelijker op ma ken. De heer Van B. heeft niet alleen kritiek. Hij steekt ook de loftrom pet. En wat klinkt er uit de trom pet? „Een woord van dank mag niet achterwege blijven voor de fraaie oplossing, die gevonden is voor het verkeersknooppunt Van der Tak- straat-Prins Hendrikkade, waarvoor vele jaren lang alle verkeer dikwijls en langdurig moest stoppen. Na het voor het Noordereiland bestemde verkeer door de tunnelbuis onder de oprit van de Maasbrug wordt geleid, behoort althans dit lang en onnodig oponthoud tot het verleden, waar voor de betrokken gemeentelijke in stanties hartelijk dank wordt ge zegd." t En ook zo'n dankwoord mag wel eens in de spreeuwenpraat. Komaan gymnasiasten, h.b.s.'ers, u.l.o.-scholieren en andere jongelui, die belangstelling hebben voor de zo schone Franse taal. Ai, wat heeft Pieter er in zijn schooljaren op zit ten zweten...... Eén ding is veranderd: méér en méér corresponderen deze scholieren met jeugdige buitenlanders. En dat juicht Pieter toe, Het is goed, wan neer men op deze manier ook eens op andermans erf kan kijken. Wie er interesse voor heeft: De bijna zeventienjarige scholier van een handelsschool M. Beninger Mi chel uit de stad Dyon zou graag met een Hollandse jongen of meisje cor responderen. Muziek, toneel, litera tuur, bioscoop en postzegels hebben zijn grote belangstelling. Florine heeft het adres. De weduwe Rozenburg, Een- drachtsstraat 130 (derde etage vóór) verloor haar hele bezit, toen zij don derdagmiddag omstreeks twaalf uur tussen Eendraehtsweg en Delfshaven (lijn 10) haar uitkering van Sociale Zaken, zijnde 28,75, kwijtraakte. Wie brengt het haar terug. Aanbod Deze dag schreven WIJ de volgende aanbiedingen ln ons Boek der Bijdragen: een éénpersoons opklapbed (bestemd) van D, van de Boergoensevllet. een één persoons ledikant met spiraal van T. van de Strevclsveg. een fauteuil van J. uit de Busken Huetstraat en een paar stoe len (bestemd) van V. van de Dordtsc- laan. Kleding en stoeien ontvingen wij van G. uit de Eilersstraat en van S. uit de Kol los! rast. Ben kinderwagen kun nen wij afhalen bij B. te Heerjansdam. een lamp bij Van de D. van de Helltger- leelaan en een vierdelige hengel bij M. van de Groene HUledljk. Kleding werd ons toegezegd door G. uit de Cleyburch- straat, door C. uit de Bruinissestraat, door O. uit de Ranonkelstraat en door De M. van de Persoonshavec. Onze zeer hartelijke dank. Verlies Mevrouw Kmyt, per adres Rosmau, Leliestraat 22, Vlaardlnger-Ambachl, ging op 21 maart van de HeinJantstraat met lijn 3, lijn 4 en bus 43 naar huls. In Schiedam bezocht zij de HEMA. On derweg is zij haar zwarte tasje met o.a. een zwarte portemonnale met ruim 2S kwijtgeraakt. Het dochtertje van me vrouw Glljansen, Binkhorst I9a, miste op 23 maart Sn bus 47 of op de Groene Hllledijk. een lichtblauw handschoentje met rood bloemetje. Cora Twlgt, Bennweg 2S0b, Capelle a. d. IJssel, heeft op 13 maart een aange kleed gummi popje verloren, ilej. Boo- gaarts, Meikevenstraat 17a, verloor op 24 waart tot haar grots spijt, tussen de Benthulzerstraat en de Schlekade (vla de Burgemeester Roosstraat) haar koren- blauw met grijze Italiaanse sjaal. PIETER SPREEUW Advertentie De nieuwe superfilter filtert de rook, maar- sluiert de smaak niet! -r* dunner! •-*~i S (Van onze sociaal-economische redactie) Vijf grote ziekenfondsorganisaties zijn gisteren hijeen ge weest om de situatie te bespreken, die door dc houding van de tandartsen is ontstaan. Zij hebben besloten af te wachten of de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid zal ingrijpen. Als dit op 1 april a.s. niet is ge beurd, zuilen de zickenfondsorganï- saties de tandartsen niet langer ais medewerkers kunnen beschouwen. Dit houdt o.a. in. dat geen vergoe dingen zullen worden gegeven op de kwitanties, die de tandartsen van plan zijn aan de ziekenfondsverzeker den te verstrekken. De ziekenfondsen zullen de tand artsen die op de oude voorwaarden de patiënten blijven behandelen, op de normale manier honoreren. Het conflict tussen dc tandartsen en de ziekenfondsen heeft zich toe gespitst op de vraag hoeveel uren de tandarts moet werken om een netto- honorarium van 18.500 gulden te be reiken. De tandartsen hebben, zo is giste ren op een persconferentie van de Maatschappij tot Bevordering der Tandheelkunde meegedeeld, het aan tal ..verrichtingsuren" op 1723 per jaar gesteld. De ziekenfondsorganisa- ties menen, dat dit 1890 moet zijn. Hieruit vloeit voort, dat de tand artsen als vergoeding per „verrich tingsminuut" 27.64 cent hebben gevraagd. In verband met dc be stedingsbeperking willen zij op dit bedrag tijdelijk; een zekere korting toestaan. De berekeningen van de ziekenfondsen hebben geleid tot een vergoeding van 25 cent per „verrichtingsminuut". Volgens de Maatschappij hebben de ziekenfondsorganisaties arbitrage over het aantal uren geweigerd. Als er vóór 1 april geen oplossing wordt gevonden, zullen de tand artsen aan de ziekenfondsverzeker- (Van onze Londense correspondent) De staking in de Britse scheepsbouw duurt, gehee! tegen de ver wachting in, voort. De onderhandelingen zijn vannacht afgebroken, terwijl alles reeds geregeld scheen te zijn. De minister van' Arbeid, Macleod, heeft nu besloten, een hof van onderzoek te benoemen en heeft de vakbonden verzocht de staking te beëindigen. De hoop op een spoedige regeling van de staking van een miljoen metaalbewerkers is hierdoor ook ver dwenen. Hel gevaar bestaat zelfs, dat deze staking zich op 6 april zal uitbreiden tot de overige twee miljoen metaalbewerkers. De onderhandelingen in de scheeps bouw. die geleid werden door sir Wilfred Neden, de ..vredesengel" van het Ministerie van Arbeid, leden schipbreuk, toen bleek, dat de weik- gevers wel bereid waren vijf procent opslag te betalen, evenvee! als de Britse spoorwegarbeiders hadden ge kregen. maar niet de 7,5 procent, waar de arbeiders, die oorspronkelijk tien procent hadden verlangd, op stonden. De vakbonden moeten vandaag besluiten, of zij bereid zijn voor een hof van onderzoek te verschijnen. Zij zijn hiertoe echter met gedwongen en evenmin zijn zij verplicht de sta- NEW FOUNDLAND (Reuter). Vol gens de bevelhebber van de Ameri kaanse Atlantische vloot, admiraal Wright, neemt men aan, dat Rus sische onderzeeboten in steeds gro teren getale in de Atlantische Oceaan komen. Wright zei: Wij nemen ze van tijd tot tijd waar. king af te gelasten, terwijl het hof het conflict onderzoekt. Het Ministerie van Arbeid was vannacht vrij pessimistisch, want het had een succes verwacht. Iets optimistischer was de reactie van Harry Brotherton, de voorzitter van de confederatie van vakbonden in de scheepsbouw en metaalindustrie. Hij sprak alleen over een achteruitgang en niet over het afbreken van de onderhandelingen. Een voorwaarde, die de vakbonden van het begin af gesteld hadden, is nl. vervuld. Immers, de werkgevers hebben voor het eerst een concreet aanbod gedaan, wat tot nu toe niet het geval geweest was. Anderzijds werd tijdens deze langdurige en moeilijke onderhandelingen overeen stemming bereikt over enkele be langrijke punten, zoals de verhoging van de produktiviteit en de recru- tering van nieuwe arbeidskrachten. Ook de loonstop voor een jaar werd door de bonden aanvaard, maar juist °P dit punt bleken de tegen stellingen ten slotte onoverkomelijk te zijn. De vertegenwoordigers van de vakbonden zeiden, dat de loons verhoging voldoende moet zijn om de arbeiders tegen een te verwach ten verlaging van het levenspeil te beschermen. Daarom eisen zij 7,5 procent. De werkgevers wilden alleen rekening houden met de feitelijke verhoging van de levenskosten en boden vijf procent. De eerste thans verschenen publi katie van het ter herinnering aan de oud-partijvoorzitter opgerichte Koos Vorrink-instituut toont aan, welk nut het werk van dit instituut ter bestudering -van de internationale vraagstukken voor de socialistische beweging kan hebben. Het rapport „De ontwikkeling van de Sowjet-economie" bevat een grote verzameling van tot dusverre in diverse publikaties verspreid lig gende gegevens over de economische groei vair de Sowjetstaat.' Het toont aan, tot welk een grote macht ook op economisch gebied Rusland is gegroeid na de revolutie, maar het laat tevens zien, dat de ontwikkeling van de consumptie geen gelijke tred heeft gehouden met die van de produktie. den de volgende tarieven in reke ning brengen: per extractie (trekken van tanden of kiezen) ƒ2, per vulling ƒ4,25; voor een halfjaarlijks onderzoek ƒ1.—; voor een volledig kunstgebit 95, Advertentie IM. Endocil HORMOONcrcme wekt de huidcellen tot nieuw leven en doet rimpeltjes en ongaadicdcn verdwijnen. Endocil, gebruikt als nachtcrème, voedt dc huid zonder vettig te zijn. Overdag gaat dc hormoonwerking door gebruik Endocil ook als basis voor poeder of make-up. Ontsluier uw schoonheid met &V*5 i (Vervolg van voorpagina) Binnen de eerste vijf jaar zullen in de andere landen dc lonen, moeten zijn aangepast b(j hei Franse systeem, waarbij de uren, die boven de 40 uur per week worden gewerkt, ais overuren zullen worden be schouwd. Dit kan gebeuren in dc vorm van een te geven toeslag voor overuren of in een percentuele stijging van het loonpeil" in deze landen, die een eventuele stijging van de lonen in Frankrijk zal moeten overtreffen. Waarlijk Europees is de gedachte, die ln het marktverdrag wordt ver wezenlijkt ten aanzien van het vrije personenverkeer, die aan het eind x J J O -ns VARA zal aandacht De VARA zal aandacht o ftl lr> schenken aan het op don- vootutto derdag 4 en vrijdag 5 april te houden congres van. de Het AVRO-televisiepro- Vrouwenbond van de Partij - gramma bevatte gister- van de Arbeid. Op vrijdag- wordt georganiseerd onder de titel Trefpunt Berlijn T wiuiams. ochtend 5 april zullen van De deelnemende landen zijn Nederland. Italic, Cameralieden van de televisiejournaals uit zes Euro pese landen gaan in mei ieder een filmreportage van zes minuten maken over Berlijn. Dit gebeurt in het kader 'van een wedstrijd, die door dc zender 'Vrij Berlijn Frankrijk. Zwitserland, Denemarken en Engeland. nnrtret 'lah twaalf tot twaalf uur eenakter Portret tan een lütsen wor(Jen uitgezonden> vrouu. vertaald en yeregis- evenals 's middags van tien Het NTS-joumaal zal vev- landers in de verwachting, scerd door T o n L e nsin k. minuten voor zes tot zes tegenwoordsgd zijn door ca- dat een vreemdeling meer uur- In deze laatste uitzen- meraman Piet Kaart van ziet dan de Duitser zelf. Loudi Nijhoff ver- ding zal nsen waarschiinlijk 'Multiiilin. De prijs voor de winnaar toikte op treffende wijze ae fragmenten kunnen horen Het idee voor deze veci- is een weck vakantie in ro1 val}, een geesteszieke uit de'toespraak, die mims- istrijd vindt haar oorsprong Duitsland. m het feit, dat de documen- taires en reportages over rticrrr r>ri177) c .Berlijn in het Duitse televi- L/UJ ol.fjli J. Ix 5 sieprogramnia bij het groot- HILVERSUM I, dinsdag ste deel van het Duitse pu- -x. Als buitenlandse at- bliek geen enthousiast ont- tractie treden haal vinden. Bij een opinie- - - oude vrijster, die nagejaagd ter Hofstra tot liet congres wordt door een romantisch zal richten, jeugdideaal. De man uit haar prille cameraregie zocht het voor- dromen wordt in haar ver- namelijk in close-ups, die dere eentonige leven tot een deze presentatie een fasci- vanavond obsessie, die haar belaagt nerend karakter gaven. Allee Babs en haar kwartet en berooft van haar even- Een documentair pro- onderzoek is gebleken, dat 0p in het programma van wicht. gramma over de gang van de actuele aspecten van de Bonte Dinsdagavond- Geen gemakkelijke taak, zaken bij de opneming van Berlijn de Duitse Kijker niet trein. deze rol overtuigend te spe- een verkeersslachtoffer in meer bijster interesseren. hilvERSUM I, woensdag len. Loudi Nijhoff had zich een ziekenhuis moest ko- Anderzijds is er toen be- vanmiddag om vijf echter dermate in dit won- men te vervallen. Daarvoor langstelling voor de opbouw voor vyj- wordt het derlijke 'portret' ingeleefd, in de plaats werden de kij- en de ontwikkeling, de eco- t„.eedc dee; uitgezonden dat de vrouw een tastbare, kers verbonden met het nomie. Q6 Industrie en IlSv Jj:- <n «l Unrt« F»;nllr»v»Aid uit<vo l-Vmolor n A r,ictni'_ cultuerele leven van de opnamen, die vorig in al haar zieligheid uitge- theater Carré in Araster- van ,°e jaar in het Gebouw voor beelde gestalte kreeg. dam. waar Charles Trenet oormange uunsc nooia- kunsten en Wetenschappen Zij vond steun in de ere- aan de lopende band zijn t£ zijn gemaakt van Haydns atie, die Matt hie u van chansons voordroeg. De zes reportages wo,den 0!.atorium 'Die Schöpfung'. Eysden gaf aan de rol Wij zullen het toejuichen, ïtirezonden nn aonaeraae- De2e uitzending zal worden van een meelevende, begrij- als de serie televisiefilms avond 9 mei. besproken door Sem Dres- pende portier. Muziek voor u is afgewerkt. Men heeft gemeend deze den in 'Kritisch beluisterd'. De wonderlijke, aangnj- Het derde predukt in deze reportages te moeten laten aanstaande vrijdag van tien pende sfeer van het stuk rij was al even kitscherig samenstellen door buiten- voor half vijf tot vijf uur. werd goed getroffen, de als de voorafgaande. Dc Euromarkt, door da Belgi sche minister van Buitenlandse Zaken, Paul-Henri Spaak, 'da grootste revolutie van deze eeuw' genoemd, is gisteren in Rome werkelijkheid geworden. Daarvoor waren de handtekeningen van vijf ministers van Buitenlandse Zaken en die van de Duitse bondskanse lier nodig. Dank zij deze televisie- foto. waarop u minister Luns voor Nederland ziet tekenen, bent ook u bij dit historische moment. Dc X.Y, Koninklijke Papierfabrie ken Van Gelder Zonen is opnieuw in staat over 195G een onveranderd dividend van 12 percent uit te keren op gewone en preferente aandelen. Tien percent hiervan zal worden uitgekeerd in gewone aandelen. De n.v. zal de mogelijkheid openen het stockdividend desgewenst te ver krijgen in de vorm van een certifi caat van een gewoon aandeel van ƒ100 nominaal. Aanmaak- en zegel- kosten blijven tot een bepaalde datum voor rekening van Vna Gelder Zonen. Advertentie I.M. 'LEO VAN IERLAND KEUZE UtT &0OO GOUDEN OAME5RINGEN. ELKE DAG MEI OE NIEUWSTE SCHLAGERS AANGEVULD Xg'AWEST-RRUISKADE ÏO van de overgangsperiode volkomen bereikt moet zijn. Met een begrijpelijke uitzondering voor overheidsbetrekkingen betekent zij, dat iedere inwoner van een van de zes landen zich in de vijf andere kan vestigen om er een beroep of bedrijf uit te oefenen. Voorts zal ge streefd worden naar een nauwe samenwerking tussen de nationale arbeidsbureau's om vraag en aanbod met elkaar in overeenstemming te brengen. Gestreefd zal worden naar een gelijktrekken van de afzonder lijke sociale zekerheidsrechten, In de eerste etappe van vier jaar zal getracht worden de douane tarieven binnen dc gemeenschap met minstens 25 percent te verlagen. In de volgende etappe van vier a vijf jaar zal er nog eens een kwart van het oorspronkeiijke tarief verdwenen zijn en in de derde periode, dus twaalf a vijftien jaar na het inwer kingtreden van het verdrag de rest. Het is echter niet uitgesloten, dat deze gehele procedure sneller zal verlopen, als de verdragsorganisatie eenmaal tot stand is gekomen. Voor Nederland is de grote te leurstelling de vaststelling van het buitentarief geweest. Dit zal voor ons eerder belemmerend dan stimu lerend in de internationale handel werken. Het wordt vastgesteld op het rekenkundige gemiddelde van de thans in de zes landen bestaande tarieven, hetgeen betekent dat voor ons land in zeer vele gevallen de tarieven voor invoer uit landen bui ten de gemeenschap zullen moeten worden verhoogd. Dat is voor onze delegatie, die voorstander is geweest van een zeer ruime mate van econo mische integratie en opheffing' van belemmeringen, moeilijk aanvaard baar geweest. Een bijzondere teleurstelling was het voor onze minister van Buiten landse zaken te moeten ervaren, dat hij noch bij onze deelgenoten in de Benelux, noch bij de Duitse delegatie veel steun ondervond bij zijn streven naar lagere buitentarieven. Op het buitentarief zijn echter belangrijke uitzonderingen, die vooral voor een grondstoffenarm land als Nederland van betekenis zijn, Voor vele grondstoffen als ruwe katoen, koper, nikkel, aard olie, huiden zal in het geheel geen recht worden geheven. Voor andere grondstoffen geldt een maximum van 3 percent en voor vele halffabrikaten een maxi mum van 10 percent. O X izxsszdéi hormooncrême van Organon-Osi per tube f2,90 Het verdrag van de Europese Ge meenschap voor de Atoomenergie gaat minder ver in zijn onderlinge binding dan het marktverdrag. De deelnemende staten behouden ecu grote mate van vrijheid in de toepassingsmogelijkheden en in hun researchwerk. Belangrijk is echter, dat het ver drag bepalingen bevat, die zullen be tekenen, dat een agentschap van de gemeenschap het uitsluitende recht van aankoop van de voor de ont wikkeling van de atoomenergie be nodigde ertsen, grondstoffen en bij zondere splijtstoffen heeft zowel binnen als buiten de gemeenschap. De deelnemende landen behouden echter hun afzonderlijke research- programma's en behoeven deze sights op een basis van vrijwillig heid aan de Europese Commissie voor te leggen. Toch zal van het tog in van de gemeenschap af reeds worden gestreefd naar de uitvoering vsn een gemeenschappelijk researcli- programma. Ook op het gebied van de gezond heid worden tal van gemeenschap pelijke regelingen voorgesteld. Iedere ledenstaat. zal permanente installaties moeten oprichten ter controle van de radioactiviteit. Advertentie LM. Da consumptiemelkfabrieken en de slijters zijn tegen het voornemen van de minister \an Economische Za ken om de melkprijs voor de consu menten in het westelijke eonsumptie- melkgcbied met één cent per liter te verlagen. In de kring van de producenten meent men vooral, dat een prijsver- jaging, nu per 1 juli toch al door ge heel andere oorzaken een melkprijs verhoging met 6 cent te venvachten valt, psychologisch niet juist zou zijn. Bovendien tracht men nu de nodi ge gegevens te verzamelen om aan het ministerie te kunnen bewijzen dat de slijtersmarge als gevolg van hogere onkosten niet zonder bezwaar verlaagd kan worden. CAIRO (Reuter). Dag Hammarskjöld, de secretaris-generaal der VN, heeft zijn besprekingen met president Nasser van Egypte beëindigd. Hij heeft geen uitnodiging voor een bezoek aan Israël ontvangen en zal naar New York terugkeren. In kringen der VN ziet men hier in een aanwijzing van het nog voort duren van de spanning tussen de VN en Israël Men meent ook, dat Hammarskjöld van Nasser nog geen bevredigend antwoord heeft ge kregen op zijn vragen over het sta tioneren van VN-troepen langs de Egyptisch-Israëlische grens. John McCloy, president van de Chase Manhattan Bank, de op een na grootste bank van Amerika, is op verzoek van Hammarskjöld naar Egypte vertrokken om de kwestie van de ruiming van het Suezkanaal ter plaatse te bestuderen. McCloy j treedt vaak op als financieel advi- seur van de secretaris-generaal. 1 De ruimingswerkzaamhedsn kos ten naar schatting 20 miljoen dol lar. Over de definitieve betaling is nog geen vaste regeling getroffen. Door de berging van de sleepboot „Edgar Bonnet" heeft de Nederland se bergingsvloot het Suezkanaal in feite voor alle schepen bevaarbaar gemaakt. Tot nu toe laat. Egypte echter slechts schepen tot 7000 ton toe. Intussen is het Deense schip Brigitte Toft" veilig en onbelemmerd de Straat van Tiran doorgevaren en aangekomen in de Israëlische haven Eilath, aan de Golf van Akaba. Ge heel Eiiath was uitgelopen om het schip te begroeten. Het had lading uit Afrika voor Israël en zal met Israëlische lading vertrekken.

Het Vrije volk | 1957 | | pagina 2