„Geen gevaar voor Pettens burgerij Investeringscontrole vooraf verwerpelijk I Adams' verdediger stuurt meesterlijk op verwarring aan Toch enig licht in Britse stakingen C hefarme# 313 miljoen winst bij is BUISMAN nvenpraat Atoomreactor voor energie Kernreactor: raad voorgelicht Onderzoek nog niet afgesloten Examens ook in ranclgewesten i:: Onderhandelingen lopen stroef Mr.A. v.d. Deure en echtgenote verongelukt SCHOENEN goedkoper bij minder soorten We zitter er ivarmpjes hij! Bestrijding van pijn belangrijk verbeterd! Min. Zijlstrci antwoordt Eerste Kamer: Hum. Verbond op 13 en 14 april bijeen LUISTERTIPS Bud Slia.uk en Bob Gooper Tacilstreektaaldialect SiEBEL HET VRIJE VOLK "WOENSDAG 27 MAART 1957 PAGINA 3 TYPE CALDERHALL? 55 (Van een onzer verslaggevers) ..De stichting van het Reactorcentrum Nederland ten noorden van Pelten zal voor deze plaats waarschijnlijk alleen maar gunstige gevolgen hebben. Wezenlijk gevaar bestaat voor de bevolking van Petten hij het in gebruik nemen van een kernreactor niet." Dit betoogde gistermorgen dr. ir. R. Houwink, technisch directeur van het RCN, in een bijzondere openbare vergadering van de raad van Sijpe, onder welke gemeente Petten valt. EUROPA OP WIELEN'' U staat er van te kijken Hinderlaag (Van onze Londense correspondent) De twee grote stakingen in Groot-Brittannië, in de scheeps bouw en de metaalindustrie, duren voort. De onderhandelingen lopen stroef, maar het ziet er toch naar uit alsof het niet erg lang meer zal duren. De vakbonden willen verschijnen voor het hof van onderzoek en zij zijn ook bereid de vijf procent loonsverhoging te aanvaarden, die hun geboden wordt in plaats van de door hen geëiste 7'/2 procent. Maar zij willen dit alleen als een soort voorschot en in afwachting van de uitspraak van het hof. SB Weer hoorspel van Kurd E. Heyue MAART EEN RECORD? mmmz srNmtfwÈïe# verlovingsringen Met een luide plons duiken wij vandaag weer eens in de oude berinneringen. Pieter heeft expres een poos lang allerlei brieven bewaard om alles tegelijkertijd aan de orde te stel len. Sn wat zien wij na die plons? In de eerste plaats een toegewijde spreeuwenvriend, die onlangs „zijn zonden zat te overdenken" by welk gepieker hem een boel liederen van vroeger te binnen schoten. Kent u het nog? „Och mensen, ga op zij, de tram, die komt voorbij. Hij rijdt in een galop en de men sen hangen in de strop Hij rijdt in een kwartier van zijn plaats naar hier Ja, mijn tante zit er in...." Of dit? ,Het Velftse bootje is vergaan, al op die grote Oceaan Het lek wat daaraan was ontstaan, dat had een grote vloei gedaan". Met welke „vloei" onze geachte briefschrijver wel een vlo bedoeld zal hebben. En er kwamen méér herin neringen. Centje Duikelaar bv„ maar die kent iedereen. Maar kent ook iedereen de Blikke Dominee van de Botersloot, die een letter zo groot als ■een paard niet kon lezen, maar toch altijd in !n boekje stond te neuzen? Tja, spreeuw, dat was een tijd.... „En dan die lange juffrouw op de Hoogstraat met een mansbroek aan. Ze had ook iets te "koop. Een vrouw moet een vrouw blijven en daarom werd zij menigmaal door de politie opgebracht. En tóch kwam zij telkens terug. Wéér met die lange mansbroek aan...." Wie doet er verder een duit in het zakje?, vraagt onze hoogbejaarde vriend. Daar komt zo'n duit. De heer Van Gestel uit de Nic. Beetsstraat weet nl. precies wanneer Jan Olieslagers boven Rotterdam vloog, „Jan Olieslagers (1882—1942) is in de week van 19 tot 26 september in Rotterdam geweest. Dat was in 1910. pp maandag 19 sept. vloog hij niet. De andere zes dagen wel, maar alleen na zonsondergang. Hy maakte in Holland de eerste overlandvluchten en wel van Rotterdam naar Gouda Delft en Scheveningen, heen en terug". Dank voor die duit, mijnheer Van Gestel. Advertentie I.M. De „herinnering van een proever" is ons toegestuurd door de heer C. van Kleef uit de Heinlantstraat te Rotterdam. Hij heeft het precies uit gerekend: „Hij rookt ai tweeënvijf tig jaren sigaretten en sigaren". De heer Van Kleef zegt: „Wat een enorme reclame voor sigaretten en sigaren in luxe dozen en plastic. Maar kijk eens naar vroeger". En in dichtvorm: Er waren sigaren honderd voor een gulden .een aroma waar je van smulde ham je voor een keer er vijf van ,drie spie dan liep je van trots haast in de Schie De heer Van Kleef gaat zo nog "n hele poos door: Fez, Oltrip, Sul tan. Allemaal rookwaar, die onze voorvaderen met fierheid vervulde. „Vertel ons, Pieter, hoe komt de Lombardkade aan zijn naam. Wij wonen er pas. wij zijn geen Rotter dammers en zijn toch benieuwd hoe onze mooie kade aan zijn naam komt," aldus een fonkelnieuwe Rotterdamse familie. De Lombarden, waarde nieuwsgie rigen, waren de bewoners van Lom- bardije die nogal handig met allerlei geldzaken waren. Aan hen ontleent de „lommerd" zijn naam De Lombardstraat is in Rotterdam al in 1357 genoemd. Daar zullen dus waarschijnlijk de eerste lombard- houders hun wisselkantoren hebben gehad. '„Herdenken ze nou op schooi nog De Ruyter?" vraagt de heer G. H. Wynveldt uit de Moerkerkestraat te Rotterdam, die zich herinnert hoe hij een dikke vijftig jaar geleden ook al Neerlands grote zeeheld heeft her dacht. Op school leerden de kinderen een schoon vers, dat briefschrijver nóg niet is vergeten. „Breng, dat vers maar onder de aandacht van de schoolautoriteiten," adviseert deze spreeuwenvriend. Ik denk, dat de schoolautoriteiten de aan het wiel draaiende Michiel heus niet zullen vergeten. Pieters neefje kwam ten minste al met en thousiaste verhalen van school thuis en toonde plotseling een sterke voor keur om admiraal te worden.... Aanbod Deze dag: noteerden wij de volgende aanbiedingen in ons Boek der Bijdragen: een stalen ledikant (bestemd), oen stof zuiger (bestemd) en een oïlekachel van B. uit de Roliostraat, eon tweepersoons spiraal en een opklapbed (belde be stemd) van s. uit de Lambertusstraat, een tweepersoons ledikant (bestemd) mefc matrassen van Van H. uit de Bra- bamsGstra&t, een tweepersoons bed en een éénpersoons (beide bestemd) van. M. var. het Bloemhof en een ktnderledl- kantje van K. uit de Ameidestraat- Twee fauteuils, twee stoelen (bestemd) en. een canapé kunnen wij afhalen bij Van V. uit de Van Cltterstraat, een uitscbuif- tafel, een ronde tafel (belde bestemd) en. een ligstoel bij De H. van de Berken- daal en een divan (bestemd) bij De M. uit de Engelscstraat. Kleding en boeken kregen wij van een onbekende te Rot terdam en kleding van een onbekende te Vlaardinger. van K. van de Van Swie- - ten laar., van H. van de Goudserijweg. van s. Uit de Kraalerstraat, van R. uit de Spruytstraüt en van De G. van de Olmend aal. voor mej. Beeke kregen wij capsules van W. van de Bteekersiaan en van. Keesje de K. uit üe Jaffadwarsstr. De Spreeuwen pot werd verrijkt met guldens van M. van het Piet Heinsplein en van P. uit de Sophlastraat. met vijf tig cent van V. d. H. van de Schledam- sewc-g en van K. uit do Brouwerstraat.. Onze hartelijke dank. 'Verlies De heer Westhof, Godschalkstraat 13, miste 22 maart in de omgeving vnn de Dage Erfbrug zijn bruine, glacéhand schoen. Het dochtertje van mevrouw Grlese, Crooswljksewèg G7a, heeft op 24 maart in de omgeving van de Oudedijk een gouden ringetje °verloren. Mevrouw Van der Eeye. Chr. de Wet straat 95, raakte op 24 maart in de im- geving van HiUegersberg of de Oude Binnenweg haar zwarte porteraonncetje (vorm schippersp'etje) met ongeveer 40 kwijt. De heer De Waard, Wandeloord- straat 33, verloor tussen de Vlaardlnger- dijk en huls drie ketelpakken. Vondst Mevrouw Saorloos, Puntstraat 26. vond op de schiedamseweg een blauw kinder schoentje, Op 21 maart ontdekte de heer Helleman, Oleanderstraat 20b, een paar gevoerde herenhandschoenen. Op 17 maart heeft de heer Brouwer, Oranje- boomstraat-357b, zich ontfermd over een plastic regenjas en een aipino. Deze la gen bij de bushalte Strevelsweg, tegen over de Bange Hilleweg. ''•-n 'h - PIETER SPREEUW O (Van een onzer verslaggevers) Nog- dit jaar hopen de Nederlandse elektriciteitsbedrijven over te gaan tot het bestellen van minstens één atoomreactor, geschikt voor het op wekken van. grote hoeveelheden elek triciteit. De ontwikkeling van de energiebehoefte maakt hét overigens noodzakelijk, binnen de eerstvolgende tien jaar niet één, maar enige atoom centrales in Nederland te bouwen. Aldus een mededeling van dr. ir. R. Houwink, technisch directeur van het RCN, tijdens een toespraak tot de gemeenteraad van. Zijpe gistermor gen. over de bouw van het RCN te Petten. Via de Nederlandse ambassade te Londen, heeft de KEMA zich reeds tot de Engelse regering gewend, met het doel de beschikking te krijgen over de laatste gegevens van het atoomcentrum, Calderhall. Zou de keus op het Calderhall- type vallen, dan zal de eerste Ne- nederlandse atoomcentrale toch niet voor 1962 in bedrijf kunnen zijn. De grotte van de te bestellen reac tor staat vrijwel vast. Gedacht wordt aan een capaciteit van 150 mega watt. De kosten van een centrale van het Calderhall-type in deze ca paciteit zou bij het huidige prijspeil ongeveer liggen rond de 250 mil joen gulden, hetgeen circa drie maal zoveel is als nodig zou zijn voor het bouwen van een atoomcentrale van hetzllfde vermogen. Het RCN zei dr. Houwink zal mensen naar Petten brengen. On geveer driehonderd man personeel, waarbij circa zestig academici, die in óf bij de plaats zullen wonen en samen vier tot vijf miljoen gulden per jaar zullen verdienen en voor een groot deel in Petten besteden. Advertentie LM. zca, zZTi De Koninklijke Marechaussee is nog steeds bezig met een onderzoek in de zaak van de leveranties aan de Koninklijke Landmacht door de N.V. „Europa op wielen" te Den Haag. De officier van Justitie te Den Haag, dr. mr. 3. C. Maris, heeft de leiding van dit onderzoek. Het staat op dit ogenblik nog geenszins vast. dat er bij de leveran ties van onderdelen voor militaire voertuigen geen fraude is gepleegd. Mr. Maris zal zeker een dagvaar ding uitbrengen of een gerechtelijk vooronderzoek verzoeken, zo ver neemt het ANP. Voor badgasten zal het reactor centrum een attractie kunnen wor den, want men stelt zich voor, op regenachtige dagen in de congres zaal, die het RCN rijk zal zijn, le zingen te houden en films te draaien, uiteraard over kernenergie. Natuurlijk zei dr. Houwink moeten voorzorgen genomen worden. Een reactor, zeker een waarmee ge ëxperimenteerd wordt, kan uit de hand lopen. De kans dat dit gebeurt is volgens deskundigen een keer in de 10.000 jaar. In het ergste geval kan enige ra dioactiviteit in de lucht ontsnappen en bij ongunstige wind bü het bouwen wordt met de heersende windrichting rekening gehouden! kan tijdelijk ontruiming van Petten noodzakelijk zijn. Daarom kan men het RCN niet bij dichtbevolkte centra bouwen, zoals bijvoorbeeld Amsterdam of Alkmaar, Maar betoogde dr. Houwink de kans op dit soort ongelukken is meer theoretisch dan reëel. De radioactieve afval van het RCN zal gesplitst worden. Afval met een hoge concentratie radio activiteit zal naar de Atlantische Oceaan worden gebracht. Licht actief water zal in de Noordzee worden geloosd; men denkt aan het leggen van een leiding van twee kilometer van de kust uit in zee. De overheid zal moeten bepalen hoe groot precies de hoeveelheid af valwater zal mogen zijn. Berekenin gen hebben echter aangetoond, dat er geen énkel gevaar bestaat voor badgasten in de buurt van Petten. De RCN heeft overigens reeds een eigen gezondheidsdienst, die van zelfsprekend voortdurend toezicht zal houden op alle zaken, die met het welzijn van de mensen in en rond het reactorcentrum te maken heb ben. Leden van de gemeenteraad van Zijpe stelden dr. ir. Houwink en prof. Milatz, de wetenschappelijke direc teur van het RCN, zeer schrandere vragen. Uit de toon van de vragen en de beantwoording ervan viel voor lopig af te leiden, dat de raad van Zijpe in beginsel niet afwijzend staat tegenover de mogelijke stichting van het RCN te Petten. De burgemeester van Zijpe, mr. D. Breebaart, deelde voor de verga dering mede, dat berichten in de pers over overeenstemming tussen of over leg met het gemeentebestuur van Zijpe en het RCN of enige- andere instantie geen sprake was geweest. Aan het slot van de vergadering voegde mr. Breebaart er nog aan toe dat moeilijk te zeggen valt hoe de raad van Zijpe uiteindelijk zal be slissen over het al of niet verlenen van medewerking bij de stichting van het RCN te Petten. Reeds echter, aldus de burge meester, begint in Zijpe een en ander te "gebeuren. De eigenaar van een bungalow in de buurt van het toekomstige RCN-terrein heeft reeds 2ijn huis te koop aangeboden. Bij de gemeente is daarentegen een brief binnengekomen van een groot aannemersbedrijf, dat een zeer se rieus voorstel doet tot 't bouwen van hoge flats met honderd woningen te Petten. Men kan zeggen, aldus mr. Breebaart onder enige hilariteit, dat beide stapuen enigszins voorbarig te noemen zijn. De gemeenteraadsverkiezingen in de Noorditaliaanse stad Cremona hebben winst voor de christen-demo craten en communisten en verlies voor sociaal-democraten en linkse socialisten opgeleverd. hoe smaak en geur van koffie verbeteren door dat kleine beetje BUISMAN. Bovendien bespaart U op dure koffie. Ook bij NESCAFÉ en andere soorten oplosbare koffie doet een beetje Buisman wonderen. zCGs kCbs AVijs ook in het zuiden, het oosten en het noorden van Nederland een stad aan, waar examens voor het StaatspraktyKdiploma voor Bedrijfs administratie kunnen worden afge legd. Deze suggestie doet het Tweede- Kamerlid Van Vliet aan minister Cals in enige schriftelijke vragen. De vragensteller vindt de spreiding over Amsterdam, Rotterdam. Den Haag en Utrecht onvoldoende. Bovendien komen nu vele kandida ten, die buiten het westen of het centrum van ons land wonen, op ex tra hoge kosten, doordat de examens drie dagen duren, zo zegt hij. (Van onze sociaal-economische redactie) In principe verwerpt de minister van Economische Zaken, prof. dr. J. Zijlstra het middel van bewuste investeringscontrole vooraf, om dat dit naar zijn opvatting onberekenbare schade zou kunnen aan brengen in alle sectoren van het economisch leven, ::o zei de minis ter vanmorgen in de Eerste Kamer. Het is nl, volgens prof. Zijlstra zo, dat men de thans gegeven cij fers, die aangeven wat nodig zou zijn om de bestedingen te beper ken, niet al te exact moet nemen. Wij kunnen, naar zijn mening, op dit gebied niet al te veel vooruitzien. Het Humanistisch Verbond houdt het congres 1957 op 13 en 14 april in hotel Krasnapolsky te Amsterdam. Op zondagmorgen houdt het hoofd bestuurslid dr. J'. C. Brandt Corstius een rede over ,jDe idee van de open bare school". De Afghaanse minister van Bui tenlandse Zaken zal in juni een of ficieel bezoek brengen aan de Sow- jet-Unie, In het begin van zijn betoog ver klaarde de heer Zijlstra. dat de thans heersende moeilijkheden eigen lijk niets anders zijn dan een nor male ontwikkeling. Een overbeste- ding, die min of meer automatisch volgt op een periode van onderbeste ding. Prof. Zijlstra was bijzonder be ducht voor een al te deflatoir ingrij pen, omdat dit te vergaande conse quenties zou kunnen hebben. Men ir.ag naar zijn mening niet te roe keloos ingrijpen. Hij voelt er dan ook weinig voor het bestedingsbe perkingsprogram op dit ogenblik ver der op te voeren. De bestedingsbe perking moet gezien worden als een tijdelijke, aanvullende maatregel. De minister is bovendien van me ning. dat er thans zeer duidelijke aanwijzingen zijn, dat de investering een achteruitgang vertoont. Ver wacht mag bovendien worden, dat er in 1957 een evenwicht op lopende rekening van de betalingsbalans zal zijn en misschien zelfs een klein overschot. (Van onze Londense correspondent) Tot drie maal toe heeft dr. Harris dinsdag in de Old Baily te Londen verklaard, dat hij zijn eigen patiënten nooit een mengsel van morfine en heroïne heeft ingespoten. Dr. Harris is de partner van dr. John Adams, de arts uit Eastborne, die verdacht wordt van moord op de rijke weduwe*mevrouw Morrell. Tijdens de vakantie van dr. Adams had dr. Harris mevrouw Morreil behandeld. Tot drie maal toe verklaarde hij in het kruisver hoor in antwoord op vragen,, die door de procureur werden gesteld, dat hij slechts een enkele instructie van dr. Adams had gekregen: door te gaan met de door dr. Adams toegepaste behandeling. In de zaal van de Old Bailey kon men een speld horen vallen, toen dr. Harris deze verklaring aflegde, want een van de voornaamste punten van de verdediging was tot nu toe ge weest. dat niet alleen dr. Adams mevrouw Morrell grote doses verdo vende middelen gegeven had, maar ook dr. Harris. Het was duidelijk te merken, dat zijn verklaringen diepe indruk maakten op de gespannen luisterende jury. Daarop volgde echter het kruisver hoor van dr. Harris door de verde diger, mr. Lawrence. Uit het tweede deel van het kruisverhoor moest de jury een geheel andere indruk krij gen. Door meesterlijk gestelde vra gen wist de verdediger dr. Harris te brengen tot de verklaring dat het zeer belangrijk is, dat mensen, die een beroerte hebben gehad, gekal meerd worden en dat verdovende middelen bij uitstek geschikt zijn om iemand te kalmeren. Op deze zevende dag van het pro ces tegen dr, Adams blijkt duidelijk, hoe verwarrend het beeld kan zijn, dat in een Engelse rechtszaal ont staat. De getuigen moeten op de hun door procureur en verdediger gestel de vragen antwoorden met „ja" of „nee" en deze juristen krijgen de kans hun opinie te kleden in de vorm van vragen, zonder dat de ge tuigen de kans krijgen hun opinie te formuleren in de vorm van antwoor den. y De hoofdinspecteur van Scotland Yard, Hannam, die het onderzoek tegen dr. Adams heeft geleid en dr, Adams arresteerde, kreeg dit wel de gelijk te voelen. Hij probeerde nl. tegen deze techniek in opstand te komen. Hij wilde zich er tegen ver zetten. dat de rechter en de jury uit zijn antwoorden indrukken kregen, die hij niet wilde verwekken. Maar hij had er alleen in zoverre succes mee, als men merkte dat hij zich er tegen verzette, Mr. Lawrence probeerde de indruk te wekken, dat een gesprek, tussen de hoofdinspecteur cn dr. Adams, in het donker op straat gevoerd toen dr, Adams zijn auto de garage wiide binnenrijden cn de politieambtenaar ontmoette, eigenlijk een door de po litie gelegde hinderlaag was. Mr, Lawrence probeerde voorts de indruk te wekken, dat hoofdinspecteur Han nam en een andere politieambtenaar eigenlijk helemaal geen recht had den in liet huis van dr. Adams te zijn, toen er een huiszoeking naar verdovende middelen werd gehouden, waar een derde ambtenaar toe ge machtigd was. Met andere woorden, de verdediger probeert met alle middelen aan te tonen, dat aïle tegen dr. Adams naar voren gebrachte beschuldigingen eigenlijk een door de politie op touw gezette intrigue zijn. Deze verbeten strijd tussen aan klager en verdediger moest verwacht worden in een proces, dat gevoerd wordt jaren na de dood van mevrouw Morrell, waarbij geen directe bewij zen meer aanwezig zijn en waarin de meeste getuigen van haar ziekte telkens -weer moeten zeggen, dat zij zich na ruim zes jaar belangrijke bijzonderheden niet meer kunnen herinneren. Dit wrak bleef over van de Amerikaanse auto. die gister middag onder Maarsbergen na Het springen van een voorband tegen een vrachtwagen botste. Beide inzittenden, de heer cn mevrouw Van der Deure uit Bennckom, werden op slag ge dood. Mr. A. van der Deure uit Berin e- kom, de fiS-jarige oud-voorzitter van de NCRV, en zijn 72-jarige echtge note, mevrouw M. v. d. DeureLub, zijn gistermiddag bij een auto-ongeluk onder Maarsbergen om het leven ge komen. Tijdens de rit over rijksweg 12 in de.richting Utrecht sprong de rech tervoorband van de door de beer Van der Deure bestuurde auto. Dit ge beurde op het ogenblik, dat een vrachtwagen zou worden gepasseerd. Op het station van Kerchseelte bjj Bremen is een lege goederentrein ingeredenop een aantal goederen wagons. Twee spoorwegarbeiders kwamen om het leven, twee werden er zwaar gewond. HILVERSUM I, woensdag Tt 'De beslissing', een hoorspel van de Nederland se schrijfster Clara Hen driks, wordt vanavond uit gezonden van kwart voor tot kwart over negen. De regie heeft S. de Vries jr. •je Een verkorte uitvoe ring van de Driestuivers- opera van Kurt Weiil wordt vanavond uitgezon den om kwart over elf. HILVERSUM IJ. woensdag ir Het Omroeporkest o.l. v. Roelof Krol speelt wer ken van Johann Stamitz ter herdenking van de 200ste sterfdag van deze componist ("tien voor half negen). Later op de avond, van tien voor half twaalf tot twaalf uur, worden wer ken uitgezonden van tijdge noten van Johann Stamitz. Het programma vermeldt de namen van Boccherini, Joh. Chr. Bach en von Dit- tersdorf. HILVERSUM II, donderdag ir 'De koekoeksclub heeft grootse plannen' is het eer ste deel van een hoorspel BVD SHANK en BOB COOPER, pioniers van de West Coasl-jazz, die kort geleden in Nederland optraden, maakten voor de VARA enige opnamen, die vanavond om vijf over half elf worden uitgezonden. Bud, Shank fluit"en alt-sax) cn Bob Cooper (hobo cn tenor-sax Reeds enige malen zond de VARA hoorspelen uit van de Duitse auteur Kurd E. Heyne. name lijk 'Er gebeurt hier nooit wat* en kort geleden •De koffers van Sir Michael'. Op woensdagavond 3 april zendt do VARA opnieuw een hoorspel uit van deze schrijver, dat getiteld is 'De Redder'. Dit stuk, ver taald door Gerard Messe- laar, is gewijd aan de vrij heidsstrijd van Bolivië te gen de Spanjaarden. De schrijver heeft hierbij ge bruik gemaakt van een ne- gentiende-eeuws logboek. voor de jeugd, getiteld 'Ba ron Sikkepit'. Het wordt vanmiddag om vijf uur uit gezonden. Louis van Noord- w ij k zal niet meer optreden als quizz-master in het KRO-programma 'Alle ne-. gen'. Het is nog niet be kend.' wie dit vraag- en antwoordspel de volgende televisieuitzending zal lei den. Over taal, streektaal en dialect zal worden gediscus sieerd in de VAR A-uitzending 'Op de keper beschouwd' in dc vooravond van aanstaande zondag. Onder voor zitterschap van Jaap Bugs jr. zullen mej. dr. J. Daan cn de heren prof. dr. J. Brouwer, prof. dr. G. G. Kloeke cn dr. J. G. H. Tans aan de discussie deelnemen. In dit coilege zijn dus kenners van taalproblemen in het alge meen verenigd met kenners van respectievelijk de noor delijke dialecten en het Fries cn van de zuidelijke dia-, leden. De vakbonden stellen echter twee voorwaarden: ten eerste moeten niet alleen de arbeiders in de scheeps bouw, maar ook die in de metaalin dustrie de vyf procent krijgen, en ten tweede moet het aanbod onvoor waardelijk zyn. Deze laatste voorwaarde maakt de zaak moeilijker. De bonden staan na melijk op het standpunt, dat zij met de loonstop alleen akkoord gingen, toen zij dachten V,$ procent opslag te krijgen. Als de verhoging maar 5 procent bedraagt, kunnen zij niet in gaan op een loonstop die een heel jaar zou duren. Een loonstop voor een jaar betekent namelijk in de praktijk dat het ten minste achttien maanden duurt voordat zij hogere lonen kunnen krijgen, omdat de on derhandelingen zeker een half jaar duren. Een ander niet ongunstig teken is, dat de 40 bij beide stakingen betrok ken vakbonden hebben besloten voor lopig geen plannen te maken voor uitbreiding van de staking tn de me taalindustrie. Op het ogenblik staakt een miljoen arbeiders. De staking zou 6 april worden uitgebreid tot alle drie miljoen metaalbewerkers. Ander zijds is het echter mogelijk, dat dit uitstel maar een of twee dagen zal duren. Dc schoen winkeliers zijn, bereid tot typebeperking, waardoor de kosten zullen verminderen en prijs-, verlaging mogelijk wordt. Onderhandelingen, die tot doel heb ben de winstmarge te verminderen' tot 18 a 22 percent, wijzen de samen-; werkende bonden echter volledig af. Deze mededelingen deed mr. G. P. W. M Remmen, secretaris van de Nederlandse Katholieke_ Bond van Schoenwinkeliers op de jaarvergade ring van deze organisatie, die gisteren op Schiphol werd gehouden. Het departement van Economische Zaken, dat heeft aangedrongen op winstbeperking, was volgens hem 'niet op de hoogte van de uitkomsten in dit bedrijf, dat zeer onderhevig is aan de mode'. Mr. Remmen stelde tevens vast, dat de schoenwinkeliers volledig be reid zyn de prijsstabilisatie, waardoor' reeds een margeverlaging was inge voerd. te steunen. (Van onze weerkundige medewerker) „Het is een bijzondere maand en dat is het". Deze variant op vader Troms beroemde uitspraak, mogen wij gerust poneren ten aanzien van maart 1957. Er hoeft niet zoveel meer te gebeuren, o! de huidige maand zal zo dadelijk als de loarmste aan de kop staan van alle lentemaanden, die sinds 1706 keurig in de boeken zijn vastgelegd. Hoe warmpjes wij er op het ogen blik bij zitten, blijkt uit de gemid delde etmaal temperatuur van De Bilt. Deze bedraagt tot en met dins dag 8.6 gr. Celsius. De normale waarde slechts 4.9 gr. Byna 4 graden leven wij dus op liet ogenblik boven onze stand. Maar meer nog spreekt misschien aan een vergelijking met de reeks maartmaanden, die er sedert de dagen van Van Musschenbroek zyn geweest. In die serie lentemaanden van meer dan 250 jaar voert maart 1750 met een gemiddelde van 8.0 gr. Celsius de boventoon. Na de mislukte aanval van de kou de lucht op zondag jl. zijn de kansen van een reeordbreking vergroot de koude lucht is een heel eind terug gedrongen cn zelfs in Noord-Scan- dinavië, waar het enkele dagen gele den nog 20 graden vroor, cjpoit het nu overdag. Bovendien doet een hogedrukge- bied tussen de Asoren en Portugal bijzonder zijn best, om de aanvoer van zachte, vaak vochtige Oceaan- lucht, naar onze streken gaande te- houden. Een enkele koelere dag tal in de rest van deze week aan het temperatuurgemiddelde maar iceinig afbreuk meer kinnen doen. Advertentie I.M. Vier werkelijk beirouwbare middelen helpen elkaar endoen wonderen t Geleerden hebben ontdekt, dat bepaalde combinaties van geneesmiddelen een bij-: zonder weldadig elferi hebben. Ofschoon de werking van elk middel afzonderlijk bekend was, bleek zulk een combinatie krachtiger te werken dan kon worden verwacht. Dc vier middelen verenigd in, Chefarine„4"- elk afzonderlijk al beroemd - werken tezamen nog beter. Ze helpen ook dan, wanneer andere middelen falen en doen werkelijk wonderen,t Trgen pijnen en griep. Geschikt -cor de gevoeligste maag, want die wprdl beschermd sloor liet bestanddeel (heiasox. Advertentie I.M. DE MOOISTE COLLECTIE STADHUISPLEIN 24-26 NlfcU«/E BINNENWEG 227 Philips heeft in 1S56 een winst gemaakt van 313 miljoen gulden tegen 2G9 miljoen in 1955, Na aftrek van öelastingen blijft nu hiervan 158 miljoen over, dat is tien miljoen meer dan het jaar daarvoor. Voorgesteld wordt de aandeelhou ders een onveranderd dividend van 14 percent op de gev/oae aandelen en van 7,6 percent (eveneens onveran derd) op de preferente aandelen uit te keren. Op 8 januari werd reeds 'n interim dividend van 6 pet. betaalbaar ge steld, daardoor bedrageji de slotdivi- denden respectievelijk 8 en 1,6 pet.

Het Vrije volk | 1957 | | pagina 2