NAM mag nu m heel Zd.-IIolland olie boren MARLDE DIETRICH (56) s radio-Sste, -j/mmmen 1 'Ik ben nu eenmaal een zeldzame verschijning' door Joe Hyams Spreeuwenpraat Beperkingen bij WEGENBOUW leiden tot ramp Bromfietser en kind gedood Chessman voor opperste hof Makarios op Garagehouder gedagvaard Zoon van ds. Bushes bevestigd Ook katholiek Etten leeft mee AFKEURING VAN KAB Functionaris ANWB: ZESENTWINTIG - bij Balzac m bij Golden Fiction ws, m. Ongeval op pont Radar op de Rijn Staking in Londense haven opgeheven Chroesjtsjow krijgt Orde van Lenin - Operatie eluchtpijp- goecl 'NCRV-slaatje' stuk De Wagt-iverk 'Geldhonger' HET VRIJE VOLK DINSDAG 9 APRIL 1957 PAGINA 3 Groeten (Van een onzer verslaggevers) De Kroon heeft, naar wij menen te weten, gunstig beslist op de aanvrage van de Nederlandse Aardolie Maatschappij (NAM) tot uitbreiding van haar concessie-Rijswijk tot gehéél Zuid- Holland. Het is te verwachten, dat de beslissing zeer binnenkort in de Staatscourant zal worden gepubliceerd. De gunstige beslissing betekent, dat men op hoog niveau niet bevreesd is voor een aantasting van de natuurlijke drinkwater reservoirs in de duinen door eventuele olieboringen. Hij meende, dat men hier mee aanstuurt op een „natio nale ramp" en dat „evenals in 1925 misschien weer de nood klok zal moeten worden ge luid." VERVOLG VAN PAGINA 1 Ander geluid Dc geestelijke adviseur van de NKMB, mgr. Ronekcn, blijkt echter van het ongelijk van de NKMB nog niet overtuigd te zijn. lene Dietrich op haar 56ste jaar fjjg[ mysteiieUS 111681 Pesach 1348 indrukwekkende documentaire over het ber gingswerk in het Suezkanaal kunnen horen: Gabri de Wagts klankbeeld 'Niks in de weg.' Alleen maar vrouw ■•liV Ik vai niet tegen Pieter is zaterdag middag in de „schuur van Peskes" geweest. Een volle schuur, omdat er een hele boel mensen waren, die voorzitter L. Pes kes en zijn medebe stuursleden vanwege het twintigjarig be staan van de Wester Speeltuinvereniging, de hand wilden druk ken. De koffie geur de, het slagroomge- bak smaakte naar méér en praeses Pes kes en zijn mannen straalden tegen een achtergrond van kleurrijke voor jaarsboeketten. Dat was het hartelijk speeltuingemeenschapje op z'n best! „Dat „schuur van Peskes" is een vondst van onze vriend A. Sintcrni- klaas, voorzitter van de Rotterdamse Speeltuincentrale. Maar wat voor een schuur! Een ruim clubhuis, dat door de leden zélf is opgebouwd, 't Is goed om in zó'n clubhuis te toeven. Ieder plankje, elk spijkertje of keurig gor dijntje is een symbooltje van ge meenschapszin. Pieter is niet voor niets naar die verre Laanslootseweg gewandeld. In de spreeuwenpraat is er nogal eens over gesproken. Over de jeugd, die ook in liet westen, van Rotterdam lastig zou zijn. Over baldadigheid en vernielingen. Daarom was het goed om eens in contact te komen met mensen, die hun uiterste best doen om die jeugd een behoorlijke vrije tijdsbesteding te bezorgen. Mensen als de heer en mevrouw Peskes, die zo verzekerde mij een deskundig man „van ochtendgloren tot avondrood" op de tuin te vinden zijn. „Ik hoop dat nog vele jaren te doen" lachte de zevenenzestigjarige voor zitter. Die jaren zijn hem van harte gegund. Baldadigheid en vernielingen in het westen! Of het daar op de een of andere manier erger zou zijn dan in andere stadsdelen? Pieter gelooft van niet. Maar met veel belangstelling heb ik geluisterd naar de heer Van der Jacht, hoofd van de Prinses Mar- grietschooi. Deze vertelde over een vergadering van schoolhoofden en andere opvoeders met de politiedes kundigen van de vijfde afdeling. De heer Van der Jacht sprak: „De ha ren rijzen je te berge wanneer je cij fers over vernielingen en beschadi gingen hoort." 't Lijkt me overigens juist, dat er een dergelijk contact met de politie bestaat. Ach, het is zo moeilijk om een stukje speeltuingrond voor de jeugd te krijgen. Het westen van Rotter dam is groot, zéér groot. Het is een typisch deel van de grote stad: hui zen, huizen en nog eens huizen. En in dat héél grote westen zijn welge teld drie speeltuinen: die van mijn heer Peskes, een bü het Bospolder- plein en de katholieke bij Van Nelle. 't Is logisch dat maar een klein deel van de jeugd daar terecht kan tt V 't Werd al gezelliger aan de Laan slootseweg. Daar was Tarwewijks 2e voorzitter W. Th. Butzelaar, die ook al straalde, omdat zijn vereniging een „ei" van een clubhuis gaat bou wen. Voor hen. die het niet weten: Tarwewijks nieuwe clubhuis zat in het ei, dat wethouder Van der Vlerk uitbroedde. Daar was óók speeltuincentrales eerste secretaris H. Voogd, die meen de dat Pieter RSC's jaarverslag en sport- en spel programma had verge ten. Nee, dat heeft Pieter niet. Deze welverzorgde boekjes liggen tussen spreeuwenteiefoon en spreeuwen schrijfmachine en zullen zeker in "'mijn kolom behandeld worden. En dat was dus het feest in de „schuur van Peskes". Pieter heeft er expres eens uitvoerig over geschre ven. Omdat het er zo gezellig was, maar vooral omdat liet goed is om het werk van al deze bescheiden mensen in de schijnwerper te plaat sen. „In ons werk zijn wij rijker ge worden", zei de heer Sinterniklaas en die rijkdom betekent voor hem de vreugde van het spelende kind. Wij hebben met speeltuingroeten afscheid genomen van de Laansloot seweg. En die speeltuingroeten ves tigden onze aandacht op een merk waardig gebruik dat hand over hand toeneemt. Onder een brief van een speeltuinbes tuur lees je niet zelden „Met hartelijke speeltuingroeten...." Wat een speeltuingroet is? Ik aarzel tusseii een impieappende handbewe ging of een. por van een schommel. Heel mooi was ook de uitnodiging van een judo-club. „Met vriendelijke judo-groeten", lezen wij. Maar ai: je treedt, naderbij met uitgestoken hand en wordt ineens over een schouder gezwiept. Er zijn boksgroeten en klaverjas- groeten. En waarom ook geen fiscale groeten, die onder je aanslagbiljet ivorden geplaatst als teken van hoog achting ener inspecteur? Schaats- groeten en damgrocten. Politiegroe- ten bij een bekeuring. Deurwaarders- groeten onder een exploit. Wordt de wereld er niet zonniger op? Wij stellen het op prijs ovi met spreemvengroeten ajscheid te nemen. Maar dan vragen ivij eerst nog even aandacht voor een 29'jarige invalide man, die niet kan werken en ont spanning zoékt in het verzamelen van albumplaatjes. En wij kunnen deze ernstig gehandicapte jongeman een groot plezier doen met D.E.- punten. Aanbod Vandaag noteerden wij de volgende aanbiedingen in ons Boek der Bijdragen: een tweepersoons bed {bestemd) van S. te Gouda, bedden (bestemd) en ma trassen van V. uit de Tarwestraat, een klnderledikantje met bedje van De G. te Schiedam, vier stoelen (bestemd) van J van de Bergsingcl, een Xauteuü van B. uit de Vnjenbansestraat. slaapka- merstoelcn (bestemd) en een tafeltje van D. van .de Oldegnarde en twee fauteuils en kleding van Van A. van de Boezem- singel. Babykleertjes kunnen vflj afhalen bij B. in de Goudenregenstraat. kleding en schoenen bij N. uit de Joubertstraat te Gouda, kleding, schoenen, pantoffels en een lamp bij V. uit de Zijdewindestr., kleding, schoenen en diversen bij N. N., schoenen en hoeden bij M. van de Hcer- - jansweg. Zilverpapier kregen we van D. uit de De la Rijcstr.. ansichtkaarten en postzegels var Van de B. uit de Portu- gescsiraat. postzegels, tijdschriften cn een grammofoon met platen van Den D. uit de Vrijen ba nscsiraat. De Spreexnven- pot werd verrijkt met twee gulden van S. te Vlaarciingen, guldens van v. d. W. te Gorktim, van B. uit de Dcurnestraat. van K, van het Zaadand en 0,52 van Van de H van de Schiedamseweg. Verlies De heer Kok. Caracasstraat 12b, Hoog vliet, verloor tussen huis en de Oude Wal een rechter, zwart-leren handschoen. Mevrouw Koster, Bcigerspad 49, heeft op 5 april tussen huls en Geervlletstraat een groene reistas met wasgoed ver loren. De heer Roclofs, Zierikzeestraat S8b, was 70 onfortuinlijk cp 6 april tussen Futsebocht en huls zijn bruine man chesterbroek. blauwe werkbroek en kiel, te verliezen. Mevrouw Van Rhee, Slag- hekstraat 150. verloor tussen huls en de Vismarkt (zij ging met lijn 2) haar lin ker, nappa handschoen. Tussen Moerkerkestraat en huis is mej. KÜhn, Egstraat 5b. vorige week zondag hnar doublé srbakelarmbanrlje kwijtge raakt. In do omgeving van de Croos- wijkseweg verloor de heer G. Domburg, Berkelstraat 19, vrijdag zes stalen slag- Jetters. Wie heeft vrijdag in de omgeving van Kraltngen een ring met twee Lips- sleutels en een gewone sleutel gevonden? Hans Rljnders, Sichemstraat 13b, heeft deze verloren. Zowel Den Haag als Wassenaar heeft na de concessie-aanvragen in bezwaarschriften aan Gedeputeerde Staten geprotesteerd tegen activiteit van de NAM in het duingebied. Olieboringen zouden de zoetwater- voorraad kunnen verontreinigen, bij het winningsproces zou zoutwater uit diepere grondlagen naar boven kun nen komen: ziedaar de grootste vrees van de gemeenten. Bovendien wezen zij erop, dat woningbouw en recrea tiemogelijkheden door de boringen in gedrang zouden kunnen worden ge bracht. In een adres aan de Haagse ge meenteraad ontkende de NAM in augustus 1956, dat er reden zou kun nen zijn voor bezorgdheid. Even later bracht de maatschappij groot geschut in stelling, toen zü met ongekende openhartigheid produktie- venvachtingen over het te verwerven concessiegebied publiceerde. Uit deze publikatie bleek, dat Ne derland op weg is verhoudingsgewijs het rijkste olieland van Europa te worden. Het zou zelfs niet uitgesloten zijn, dat men in Nederland met een ge middelde van 42 ton per vierkante kilometer per jaar op Amerikaans niveau zou kunnen komen. De boortechniek is bovendien, al dus de NAM, zo ver gevorderd dat men zeer gemakkelijk in scheve richting kan boren onder bewoonde terreinen, zonder dat de bebouwing daarvan schade ondervindt. Bovendien verwacht men in Zuid- Holland merendeels „spuiters" aan te treffen, zodat de pompen („ja knikkers") hier voorlopig een zeld zaamheid zouden zijn. Natuurschoon (Van een onzer verslaggevers) De heer A. G. M. Boost, di recteur Wegen en Verkeer var^ de ANWB, heeft zich maandag te Groningen zeer scherp uit gelaten over de bestedingsbe perkingen voor zover zij de wegenbouw gelden. In het bijzonder de beperkingen die gemeenten en provincies tref fen, noemde hij ernstig. De Neder landse wegenbouwers immers, wer ken voor tachtig percent voor deze organen en voor twintig percent voor het rijk. De stratenplannen voor de wo ningbouw hebben nu voorrang bo ven andere wegen en door de in menging van het Ministerie van Financiën is van werken naar ur gentie geen sprake meer, aldus de heer Boost. Zelfs bestaat het vermoeden, zei hij. dat het: bij de wet vastgestelde percentage van 35 plus 10 percent der motorrijtuigenbelasting als uit kering voor provinciale wegenplan nen en tertiaire wegen ten dele voor andere doeleinden wordt gebruikt. De ANWB-directeur sprak ter ge legenheid van de opening van een nieuw technostation te Groningen zou dus nauwelijks lijden onder de produktie. Ten slotte verwacht de NAM, dat dank zy de verlening van de conces^ sie ons land minstens twintig jaar voor 20 tot 25 procent in eigen be hoefte aan olie kan voorzien. (Van een onzer verslaggevers) Gistermorgen is de heer J. S. in Den Helder op zijn bromfiets in volle vaart op een militaire auto gereden. Later op de dag is hij aan zyn ver wondingen overleden. De heer S. nam een bocht veel te ruim. Het remmen vande mili taire chauffeur was vergeefs. De bromfiets werd geheel vernield, de auto liep lichte schade op. In Tiel is hef tweejarig zoontje van de familie Van den Heuvel gis termiddag om het leven gekomen. Het kind rende plotseling de rijweg op en werd gegrepen door een pas serende vrachtwagen.. I Het jongetje kwam met zijn hoofd onder het wiel terecht. Het was op slag dood. WASHINGTON (AP) Chessman, de ter dood veroordeelde Amerikaan die reeds negen jaar strijdt tegen zijn vonnis, heeft eindelijk succes. Het hooggerechtshof zal hem horen. Sinds hij in mei 1948 werd ver oordeeld, wendde Chessman alle mo gelijke middelen aan om zijn vonnis ongedaan te krygen en zijn executie uitgesteld te krijgen. Acht maal wees het hooggerechts hof een verzoek om revisie af. Chess man heeft zijn ervaringen als gevan gene beschreven in het beroemd ge worden boek Cel 2455, de dodenrij! Chessman heeft in een interview verklaard, dat hij de strijd zal opge ven. als het Opperste Gerechtshof zijn laatste verzoek voor een revisie van zijn proces afwijst.' Advertentie LM. Daar zie Balzac. Zinnen, woorden, letters spelen door zijn hoofd. Hij schift en combineert, streept en probeert wat anders. Dan, eindelijk vindt hij de enige juiste bewoording. Zo groeiden zijn meesterwerken: ervaring, inspiratie, genialiteit gebundeld met zesentwintig letters. Honderden cabakkeh; de samensteller van Golden Fiction zoekt, keurt - verwerpt. Zesentwintig tabakken houdt hij over, zesentwintig uitgelezen tabakken voor één Golden Fiction. Zijn ervaring,, kennis en genialiteit bundelden zesentwintig tabakken tot een uitzonderlijke sigaret. Üw.Golden Fiction! MADAGASKAR, (AP). Aartsbis schop Makarios heeft maandagavond tijdens een persconferentie op Mada gaskar verklaard, dat naar zijn me ning de eisen der Grieks-Cyprioten voor een uiiie met Griekenland snel zullen worden ingewilligd. Na dertien maanden op de Seychel len in ballingschap te hebben geze ten, kwam Makarios maandag op het Franse eiland aan. Hij vertelde daar ook, dat de Britten aan zijn vrijlating geen enkele voorwaarde hadden ver bonden. Donderdag zal de aartsbisschop doorvliegen naar Athene. EES GULDEN GENIETING VOOR 90 CENT (Van een onzerverslaggevers) Donderdag moet voor de kanton rechter te Rotterdam de garagehou der N. J. L. uit Rozenburg verschij nen, de eigenaar van de auto, waar mee de burgemeester, een wethou der en de gemeentesecretaris van Ro zenburg op de avond van de 24ste januari van dit jaar bij Brielle de Brielsche Maas inreden. Burgemees ter jhr. L. G. Just de la Paisicres en wethouder S. C, van Helden kwamen bü dit ongeval om het leven. Het drietal had in Brielle een ver gadering bijgewoond en keerde met de van L. gehuurde Ford-personen auto terug naar Rozenburg. De auto, bestuurd door gemeentesecre taris J. Kuiper, reed toen van de pont by Brielle door de afsluitboom het water in. Alleen de heer Kui per kongered worden. De verkeèrsgroepvan de Rijkspo litie te Dordrecht heeft de huurauto uitvoerig onderzocht. In de dagvaar ding wordt de garagehouder thans ten laste gelegd, dat de remmen van de auto onvoldoende functioneerden. STRAATSBURG (DPA). De com missie voor de Rijnvaart heeft beslo ten de toepassing van radar op de Rijn te bestuderen ter verruiming van de mogelijkheden tot het varen 's nachts. (Van een onzer verslaggevers) Ds. J. J. Buskes, Nederlands Hervormd predikant te Amsterdam, heeft zon dag zijn zoon, ds. J. J. Buskes. bevestigd als predikant in de Hervormde Gemeente te Etten. Zaterdagmiddag zijn de jonge predikant en zijn vrouw door de burgerlijke gemeente feestelijk ontvangen. Er was muziek van het Ettense fanfare korps en zang zowel van het r.-k. mannenkoor als van het hervormd kerk koor. Bij de tocht door de gemeente bleek tot blijde verrassing van de dominee en zijn vrouw hoe ook'de r.-k geestelijkheid deelde in de vreugde. Voor het raam van de pastorie wuifde de deken zijn protestantse collega toe en ook de nonnen hadden zich ter begroeting opgesteld. De pastoor tenslotte liet het zaterdagse lof afgelasten, in verband met het feestelijk welkom aan ds. Buskes en zijn stouw, waaraan de gehele bevol king deelnam. LONDEN (AP, Reuter)De wilde staking van ladingcontroleurs, waar door het werk in de Londense haven nagenoeg stillag, is ten einde. De 1500 stakers zullen vandaag weer aan het werk gaan. De ladingcontroleurs hadden het werk neergelegd, omdat een stuwa doorsfirma ongeorganiseerden in dienst had genomen. Er zal een onderzoek worden ingesteld naar hun grieven. LONDEN (Reuter). De secretaris van de Sowjetrussische Communisti sche Partij, Nikita Chroesjtsjow, is de Orde van Lenin toegekend voor zijn werk bij het lanceren, en ten uitvoer brengen van de campagne der land winning, aldus meldt Radio-Moskou. De Roemeense regering heeft een dezer dagen een Departement voor Godsdienstzaken ingesteld. Die andere weg is er. Met name in de mijnindustrie is dat het geval. Vooral na de oorlog kent men daar een voorbeeldige samenwerking en een permanent overleg, dat sinds enkele jaren gestalte heeft gekregen in een Bedrijfschap voor de Mijnin dustrie. Tot de verordenende bevoegd heden van dit bedrijfschap behoren ook de lonen en andere arbeids voorwaarden. Onder een dergelijke figuur is het tot oplossing brengen van pro blemen rond de lonen cn andere arbeidsvoonuaarden door machts middelen zeker het allerlaatste middel. Nog daargelaten de vraag of er in p.b.o.-verband op zich nog wel plaats is voor de toepassing van machtsmiddelen. Hoe dit ook zijduidelijk is zon der meer, dat deze actie in brede kringen vooral in katholieke ontsteltenis en verbazing moest wekken.' Volgens de Volkskrant heeft hij zondag te Brtmssum gezegd, dat de onrust in het mijnbedrijf zó groot was geworden, dat de leiding van de r.-k. organisaties maar één keus had: 'Zelf ingrijpen en tot* actie overgaan, of het laten aankomen op een wilde staking, die overgelaten aan onverantwoordelijke elementen zou leiden tot een onoverzienbare ramp voor het bedryf, voor de ka tholieke mijnstreek en voor het land. En de katholieke organisaties zouden voor onafzienbare tyd van de kaart zyn geweest.' Verder zei mgr. Roncken: 'De leiders van de katholieke federatie hebben ie moei gehad hun keuze te bepalen en hun be sluit te nemen in de wetenschap, dat zij zich daarmee de kritiek en de vijandschap van velen op de hals zouden halen, ook van vrienden en bevriende instanties' in den lande.' Maar de katholieke federatie kon niet anders, zo betoogde hij, om de werking van de PBO weer veilig te stellen, om de prioriteit van de mijnarbeid ook in 's lands belang weer veilig te stellen en eveneens de solidariteit tussen onder, en bovengrondse arbeiders en tussen mijnwerkers en de mijn- beambten. Bij opgravingen in Griekenland heeft men op de plaats waar Aulis gelegen moet hebben het cirkelvor mige altaar teruggevonden waarop volgens de legende Agamemnon zijn dochter Iphigenia geofferd zou heb ben om de bescherming der goden voor de veldtocht tegen Troje te ver krijgen. 't Is even eenvoudig Uit te heeft talent zei ze. Dat heb je no- —mijn befaamde japonnen bij voor- t,no„DO' ^nSl-nrrolq or dig als Je begint. Maar om aan de beeld en dat geef ik.' vinden hoeveei zandkorrels er top te -0j ven moet je lets anyers -verbaast het u, dat u voor zo'n rondom een sfinx in Egypte lig- doen. Je beroep ernstig nemen, vind groot publiek optreedt, hier in Las gen als om te bepalen hoe Mar- ik' en ook met de tyd meegaan-' Vesas? vroas (ze]f zegt ze: 'Hou het maar "p0t voor een paar jaar liet ik me OP 71...') nog de meeste gla- nooit in het openbaar zien. Ik was mour van de hele wereld kan Ter gelegenheid van het Het was een evenwichtig Joodse Paasfeest zendt de televisieprogramma, dat de VARA woensdag in de voor- NCRV de kijkers gister- avond in samenwerking met De VARA-luisteraars hebben gisteravond een avond heeft geboden. de culturele commissie uit Op de dag, waarop de bergers der Verenigde Naties het laatste wrak uit het Suezkanaal hebben geborgen, verving de VARA hel programma 'Buiten-model' zeer terecht door een decumentaire, samengesteld uit flitsen reportages die De IVagt tijdens zijn reis naar Egypte in het begin van dit jaar maakte. Johan Bodegraven, de de doodse Gemeente te Am- svmpathieke aartsbedelaar sterdam het hoorspel 'Pe- sach anno 1348' uit van an de Goed Zo-actie, hield Hans Bloemendal. Jan C. een menselijk en ongekun- Hubert voert de regie van steld praatje, dat de harten dit werk, dat vertelt hoe een Het is het verhaal gewor den van drie maanden hard werken én drie maanden politieke sabotage, een scherp woord, dat De Wagt enkele malen welbewust ge bruikte. Guus van der Steen sprak de tekst, die. ge 'reerd en gelaar (driemaal sappig Rotterdams) de wrakken ruimden. verwarmde. Htj toonde enkele produk- ten van huisvlijt, vervaar digd door deelnemers aan de actie met de bedoeling, dat zij anderen inspireren tot geven. Voor gelovige jood op Pasen in het jaar 1348 in zijn geloof op de proef werd gesteld. der goed. Hy heeft een eenvoudige en sympathieke voordracht. De praatjes waarmee hij z(jn liedjes «u? o -r verbindt, gaan hem al even afkoeling zorgde dr. G. J. vj0^ ar van den Berg, verbonden aan 't Kamerlingh Onnes-.y en Mieke laboratorium te Leiden. De Jt Bekeerden Jelle de studio was veranderd in een Xnes- A vormden een geïmproviseerd laborato- charmante garnering, so rium, waarin de weten-, ts als de sla by de zalm De Nederlanders, die werkten met 'wreck-a-day- Jolm' Lolkes, de man die de eerste acht dagen zes wrak ken ruimde en toen door sober*!:! 'liet 1ifcBim"tegen *las?erwarhTen^wetd1 "ze8 sc'laPsnian naar hartelust saIade' het eind wel eens wat al te Eu™., experimenteerde met vloei- lang gerekt werd en niet aoff?g' Nederlanders bare lucht meer helemaal terzake was. ten slotte, die deel uitmaak- Jelle de Vries voerde de Het was Siet verhaal teu van de grote ploeg aer boventoon in een kiein- van de 150 Nederlanders VN, die de wereld zijn kunstprogramma, Twéé langs het kanaal, die on- 'luchtpijp' heeft terugge- tegen écn geheten. De der generaal Wheeler geven. levensliedjes zowel als de (drie maal knauwend Een goede documentaire cabaretliedjes liggen deze Amerikaans), en ir. Lan- over een groot stuk werk. blijmoedige zanger bijzon- mann. In de rubriek 'Grote kunstenaars uit vroeger ja ren' .(vanmiddag om twee uur) Tom Denijs, bariton, en Emmy Denijs-Kruyt, piano. Uitgevoerd wordt Dichterliebe (liederencyclus op. 48), van RobertSchu- Hilversum II hebben. Drie dingen vertroebelen alles wat je van haar wilt weten.' De rond haar verzonnen verhaal tjes. Het feit dat iedereen het met iedereen oneens is over haar, Haar eigen onverstoorbare ongrijp baarheid. Financieel is ze nu wel op het top punt van haar loopbaan. Vorige zo mer speelde ze met Vittorio de Sica een hoofdrol in The Monte Carlo Story' in Italië; zopas trad ze een hele maand op in Las Vegas a 25.000 dollar per week: een groot weekblad betaalde haar 15.000 dollar voor een artikel over 'Het gevaar om mooi te zijn'. Ze heeft net een contract gete kend met een grammof oonplaten- maatschappij en deze zomer speelt ze met Tyrone Power en Charles Laughton een hoofdrol in de film versie van het Broadway-succes 'Wit ness for the Prosecution' ('Getuige a charge'). Ondanks meer dan 25 middelma tige films (de populairste was haar eerste, 'De Blauwe Engel') geldt Mariene Dietrich nog altijd als één der opvallende filmpersonages van deze eeuw. Haar voornaamste attractie op de film en in levende lijve is haar omfloerste blik en een stem die iets van de eeuwige lokroep van de vrouw heeft, maar dan gehoord door een walm van cognac en siga retten. Regisseur Billv Wilder beschreef haar eens als 'de kwintessens van vrouwelijkheid. Van Mariene weet je maar één ding. namelijk dat ze een vrouw is. Een leeftijd heeft ze niet.' Toen ik mevrouw Dietrich in Las Vegas ontmoette, droeg ze een spij kerbroek, een wit herenoverhemd, slippers cn een soort militair jak. Ze was bijna niet opgemaakt cn het asblonde haar leek zojuist door een wervelstorm in de war geblazen. Niettemin paste op haar verschij ning maar één woord: chic. 'Wat ziet u als de reden dat u al zoveel jaar aan de top staat?' vroeg ik. 'Iedereen die de top bereikt, altijd de raadselachtige gestalte op het doek. Nu is er geen plaats meer voor die onzin. Het publiek is zulke geheimzinnigdoenerij beu.' Ze greep een sigaret, en vóórdat, ik vuur kon aanbieden brandde haar eigen aansteker al. 'Ze is een onaf hankelijke duvel' had een van haar vrienden ons verteld. 'Ik heb alles veranderd, van mijn orkestarrangementen tot mijn ma nier van brengen toe. Ik probeer te ontdekken wat liet publiek wil zien 'Nee' antwoordde mevrouw Diet rich. 'Dat verbaast me nooit. Ik ben nu eenmaal een zeldzame verschij ning. Men ziet me niet op de tele visie of in elke bioscoop. De mensen komen zelfs uit Canada om persoon lijk te constateren hoe dat nu zit met die Dietrich.' Op het toneel maak ik meer in de mensen los dan als filmfiguur. De meeste filmspelers vallen in le-, vende lijve het publiek tegen. Ik niet.' - 'Ik hou geen dieet,, ik zorg niet extra voor me zelf, omdat ik niet aan me zelf denk behalve waneer ik werk. Veel te verve lend... Maar in mijn werk moet ik o.k. zijn, ik. moet me zelf lanceren. Als iemand zoveel geld wil neertellen om mij te zien moet hij dubbel en dwars waar voor zijn dollars krijgen. Een perschef vertelt, dat zij elke foto van zich zelf bestudeert op rim pels: als zij er oud op lijkt Iaat ze de opname vernietigen. 'De legende van haar schoonheid moet de jaren overleven' zegt hij. 'Maar aan de andere bant verveelt diezelfde le gende haar.' 'Is het moeilijk, legendarisch te leven?' vroeg ik haar. 'Niet als je evenwichtig bent, zoals ik, en voldoening vindt in je leven. Het belangrijkste van alles voor een vrouw die gelukkig wil zijn, is haar eigen beperking te kennen. Ik ken de mijne, en dat bespaart me te leurstellingen.' 'Ik weet wat ik niét kan cn dat probeer ik ook niet. Ik kan geen Jeanne d'Arc spelen en ik kan geen boek schrijven. Maar ik speel in films en ik schrijf soms artikelen over dingen die me vertrouwd zijn.' Een kritische kennis van haar ver klaart de massa werk die zij jaar lijks verzet, uit geldhonger. Een ru briekschrijver noemde haar kortge leden gierig, maar een goede vriend zegt dat haar giften voor liefdadig heid enorm zijn. Tk werk omdat een mens móét werken' zegt Dietrich zelf. 'En omdat ik nu eenmaal moet werken, probeer ik er zoveel mogelijk geld mee te verdienen. Men zegt dat geld niet gelukkig maakt, maar ik kan er wel mensen gelukkig mee maken. Volgens de legende zijn haar doch ter Maria en haar twee kleinkinde ren de belangrijkste dingen in haar leven. 'Zij geven evenwicht aan m'n leven. Dc leef voor hen. Zelf eet ik een broodje, en een dak boven 't hoofd is alles wat ik verder nodig heb. maar zij hebben altijd wel er gens behoefte aan. Daar leef ik voor.' Gelooft ze dat zij de standaard van de glamour kan blijven vormen? 'Sommige actrices verdwijnen om dat ze te weinig vrouw in zich heb ben en er te hard hun best voor doen. Ze putten zich zelf vroeg in hun carrière uit en houden niet*, over. Ik zelf ben er nog vol van

Het Vrije volk | 1957 | | pagina 2