De politie is geen ophaaldienst! Hoofdbureau een gratis fietsenstalling, want... eigenaars van fietsen zijn te vaak slordig Dr. Tolsma zoekt hulpkrachten >MaasoorcF zit met groot tekort aan personeel Oproep van scholieren geldt voor zomervakantie Parade' ondervindt enorme aandacht W.F.-koor in kerk met interessant programma ét SW ontmoet HVC Voordracht in Wijkcentrum Scliooltoernooi op Boslioek Straatklinkers op rails gelegd &MMEt ROLPRENTENBOEK Opening van Clutenba Filmavond van Laselub S'dam Het Vrije Volk Dair J :slagen Gevonden voorwerpen Uitvoering door Mathenesserkring Wat er te doen is De grootste krant Predikbeurten Artsen op zondag Verbouwing van Hema voltooid Nonchalant In Schiedam schijnt men wel dig te zijn. De politic-rapporten ma ken vaak melding van opgehaalde rijwielen. Ook een kijkje op het ter rein achter het bureau maakt dui delijk dat men bepaald nonchalant bij het stallen is. Vele aanmeldingen Angstwekkend Gaaf Solist f ROTTERDAMS TONEEL fc 0NTVLUCHTIN6 LA BOHÈME HET VRUE VOLK ZATERDAG 13 APRIL 1957 PAGINA 4 ACHTER HET HOOFDBUREAU Tan politie aan de Lange Nieuw- straat vindt men een onbebouwd stukje gTond, dat voor een deel gebruikt wordt om fietsen te herbergen. Mooie fietsen, lelijke fietsen, een enkele brommer misschien of een duidelijk hoop oud ijzer. Want meer is het soms niet. En die hele verzameling wordt door de politie zomaar gratis bewaakt. Wie meent aanspraak op een deel van deze collectie te kunnen maken mag te allen tijde een bezoek aan het bureau torengen. Hij zal dan, met of zonder proces-verbaal, zijn rechtmatig eigendom terugkrijgen. Naar aanleiding van uw artikel over het Russische koortje, dat voor het Instituut voor Arbeiders-Ontwik keling optrad en waarin een Hon gaar meezong die u nogal hebt ge kraakt heb ik verscheidene mensen naar hun mening gewaagd over deze avond. Men vond dat die Hongaar over het algemeen zelfs heel goed zong. Blijkbaar hebt u meer op met de Bussen dan met die Hongaar. Een luisteraar (Ofschoon wij de grootste sym pathie hébhen voor het Hongaarse volk vonden we deze Hongaar toch echt wel slecht zingen. Red. HVV). Zondag gaan de roodgroenen naar Amersfoort om de strijd aan te bin den tegen HVC. Beide ploegen staan met 25 punten uit 24 wedstrijden ge lijk geklasseerd, zodat men met ge lijkwaardige tegenstanders te doen krijgt. Willen de SVV'ers zich zon dag dus niet laten verdringen op de ranglijst, dan zal men met winst uit Amersfoort moeten terugkeren. Dit wordt beslist geen gemakkelijke op gave want zondag hebben de HVC- ers nog een verdienstelijke zege ge boekt op DWS, terwijl midvoor Hei- nen altijd nog een aanvalsleider is waaraan de SVV-defensie haar han den zal vol hebben. In ieder geval is er in Amersfoort een spannende strijd te verwachten om de zo bege renswaardige punten. RESERVES: Voor alle SW-reser- ves staan er zondag zware uitwed strijden op het programma. SW 2 gaat zijn geluk beproeven in Amster- i dam. Veertien dagen geleden heeft men Amsterdam 2 aan de bosrand weliswaar een 3—2-nederlaag kun nen toebrengen, hetgeen echter in Amsterdam zeker niet mee zal val len. SW 3 gaat naar het In de onder ste regionen verkerende Overmaas, dat ongetwijfeld zijn huid zo duur mogelijk zal trachten te verkopen. Voor SW 4 blijft het broodnodig dat zondag in Rotterdam tegen Sparta 4 het puntental wordt vergroot. Uit ervaring weten de rechercheurs van politie, die met de afdeling „op gehaalde fietsen" zijn belast, dat de mooie rijwielen meestal worden afge haald. En dat is voor de hand liggend. Ten slotte blijft een fiets, ook al wordt deze tijdelijk met transport naar het bureau „gestraft", het eigendom van degene, die aanleiding tot diefstal heeft gegeven. Want daar gaat het ten slotte om: wie zijn fiets onbeheerd, dus niet op slot, op de openbare weg laat staan, werkt daar mee het kwaad in de hand. De politie treedt dan op, en de eigenaar komt er niet zonder financieel kleerscheu ren af. Soms worden twee, soms: 32 fietsen per dag binnengebracht. Niet alleen omdat zij niet stevig verankerd stonden, maar mis schien ook omdat men de agen ten attent heeft gemaakt op vehi- kels, die lange tijd ergens staan en hinderlijk beginnen te worden. Ook fietsen, die neergezet zijn. op plaatsen waar dat verboden is, kunnen op het hoofdbureau be landen. Een deel van de, overigens weinig fraaie fietsen staat in de open lucht, te wachten op transport of eigenaar. Een ander deel hangt in de volle „stalling". Na een tijdje, als niemand meer komt opdagen, moet er eens worden opgeruimd. Dan is er toch niets meer mee te beginnen.... Men doet er dus goed aan bij vermissing van een fiets in ieder geval eens op het bureau te komen. Fietsen, die niet op slot stonden vindt men vaak bij de ijverige dienaren der wet terug. En men mag zich dan gelukkig prijzen. Afleggertje Het is wel zaak de politie niet als een soort ophaaldienst te beschou wen. Waarmee we bedoelen dat men, bij aanschaffing van een nieuwe fiets of bromfiets, het „afleggertje" liefst niet op straat moet laten staan tot in de eeuwigheid. Men krijgt namelijk vaak de indruk dat dit wel het geval is. Laten wij daarom onze trouw aan de oude fiets bewijzen door hem netjes op zolder op te bergen, te demonteren of fatsoenlijk van de hand te doen. Dat is in alle opzichten de beste oplos sing van dit, gelukkig maar kleine, fietsenprobleem. In het "Wijkcentrum, Dr. Wibaut- plein, zal zondag om 7 uur 's avonds, een opendeurdienst worden gehouden van de Hervormde kerk te Schiedam. Het onderwerp Is: „Stedelingen, treedt uit uw verdieping". Voordracht mevr. A. Kerstens. Spreker ds. A. J. Op 23, 24, 25 en 26 april zal het Sohoolvoetbal- en Handbaltoemooi plaatsvinden op de terreinen Bos- hoek. Door de viering van he tweede lus trum zal elke deelnemende school 'n herinneringsmedaille ontvangen. De benodigde gelden zijn hierdoor spon taan beschikbaar gesteld door Schie- damse verenigingen en enkele parti culieren. Evenals vorige jaren zullen de elf tallen een halve competitie spelen, terwijl de finalisten op 30 april de eindwedstrijden zullen spelen. Het aantal deelnemende elftallen is ais volgt: Voetbal: L.O. 26; L.O. reserve 6; U.L.O. en Techn. school 5; U.L.O. reserve en Techn. school res. 6; U.L.O. Ie klas en V.G.L.O. 9. Handbal: L.O. 9; U.L.O. en Huis houd- en Ind. school 3; U.L.O. res. en Huih. en Ind. school (res.) 5. Het aantal elftallen voetbal is gro ter dan vorige jaren, mede door het deelnemen van elftallen van het Gymnasium en Lyceum. De deelname aan het handbal is echter minder dan vorig jaar. Dit is te wijten aan het ontbreken van le raren Lichamelijke Or"' ;d. g, vooral op de r.-k. scholen. De organisatie var ..ooi, dat enkele maanden va rbereiding vergt, is geheel voltoo.u het wach ten is op zonnige dagen. De Koor- en Orkestvereniging „De Mathenesserkring" geeft dinsdag in het gebouw van de Nederlandse Pro testantenbond, Westvest 92, een uit voering. Er zal passie- en paasmuziek ten gehore wojrden gebracht, waarbij verscheidene stukken die in Schie dam zeker nog niet eerder zijn uitge voerd. Het muzikale gedeelte zal wor den afgewisseld met declamatie. (Van een onzer verslaggevers) In een advertentie in de dagbladen heeft het gemeentebestuur m.u.l.o.-scholieren en leerlingen van middelbare scholen opgeroepen om in de paasvakantie werk te komen doen in de psychiatrische inrichting „Maasoord". Daarover is enige stof opgewaaid. Inlichtingen, te bevoegder plaatse Ingewonnen, leerden ons, dat er met deze advertentie een misverstand aan de hand Is geweest. Opzet en bedoeling waren leerlingen op te roepen voor een verblijf van één dag, hooguit twee dagen, 3n de paasvakantie, cp „Maasoord", uitsluitend ter kennismaking met het werk en de sfeer In deze in richting om hen daarna, indien zijzelf en hun ouders die keuze wil len maken, in de grote vakantie voor hulp bij het werk aan te stellen. De advertentietekst werd door een ambtenaar opgesteld en niet gecontroleerd. De bestuurder van een trein, die op het baanvak SchiedamDen Haag reed, ontdekte gistermiddag om streeks half een een obstakel op de rails. De bestuurder wist de trein op tijd tot stoppen te krijgen. Gebleken is dat zes straatklinkers op de rails v/aren gelegd, vermoedelijk door bal dadige jeugd. De politie stelt een on derzoek in. Aldus de mededelingen, die wij o.a. van dr. F. J. Tolsma, geneesheer directeur van „Maasoord" kregen. „Maasoord" zit met een groot per soneelstekort. Dat tekort wordt in de grote vakanties nog groter en daar moet de verpleging onder Hjden. Dr. Tolsma, één der zeer deskun dige psychiaters in ons land, acht het allerminst een 'bezwaar, dat meisjes van zeventien jaar en ouder in de moderne psychiatrische inrichting v/erken. In „Maasoord" werken ge middeld 40 leerlingverpleegsters in deze leeftijden. Dat gaat uitstekend. Als in elk ver- Pas sag e-T heater, vrijdag t/m dinsdag. ,De Hemelbestormer". De Arthur Rank Organisatie heeft een. film laten maken naar het boek van Paul Brickhill over de authentieke be levenissen van de luchtheld Douglas Bader, bekend als de „jachtvlieger- zonder-benen". Het is slechts ten dele een „echte" oorlogsfilm geworden. Men krjjgt wel flitsen van luchtge vechten te zien, vermoedelijk uit journaals overgenomen, maar het hoofdmotief is de zware strijd van een invalide ter herkrijging van de volwaardigheid. Bader werd bij een mislukte stunt- vlucht ernstig gewond. Men moest zijn beide benen amputeren en dat De zevende Clubhuis-tentoonstel ling-bazaar (Clutenba) zal op woens dagavond 24 april om 7.30 uur door de voorzitter van het stichtingsbestuur, ds. J. G. Jansen, in het Clubhuis, Doeleplein I, worden geopend. De Laselub Schiedam geeft op woensdag 17 april in het Gebouw voor Christelijk Sociale Belangen 'n filmavond, waarbij dr. W. B. H. Jan sen van AVAL, Rotterdam, een lezing zal houden over „Vlamharden" en „Veiligheid bij de autogene metaal bewerking. Verder zullen de. films Vlamharden. De acyteleen-zuurstof- vlam,. baas van de metalen en Staakt het vuren wordt gedraaid. Aanvang 8 uur. Van het Agenda-bureau der Sehle- damse Gemeenschap ontvingen wij de volgende gegevens over het tijdvak 15 tot en met 21 april: 15 april: Toonzaal Techn. Bedr., 14.00 en 19.30 uur, Ned, Ver. van Huisvrou wen: Kookdemonstratie; Irene, 20.00 uur, Pers, Ver. Gusto: Lezing. 16 april: Irene. 20.00 uur. Ned. Herv. Vrouwenkring: Filmavond; Westvest 92, 20.00 uur, De Mathenesserkring: Passie- en Paasmuziek. Declamatie; Chr, Soc. Belangen, 19.30 uur, Sehied. Volkstuln- dersver. Kleln-Babberspolder: Jaarver gadering. 17 april: Wijkcentrum, 20.00 uur, Ned. Chr. Vrouwenbond, afd. Nleuwland: Le denvergadering: Museum, 8.15 uur, Op- nlng van „Start": Musis Sacrum, 20.00 uur, Wilton-Fijenoord O. en A.: Voor dracht met kleurenfilms: Merkwaardige dieren en mensen in Australië, door dr. Lodewijks; Wijkcentrum, 20.00 uur, Ned. Vereniging tot Afschaffing van Alc. dranken: Feestavond t.g.v. het 55-jarlg bestaan. 18 april: Musis Sacrum, 20.00 uur, Wllton-Fijenoord O. en A.: Voordracht met kleurenfilms: „Merkwaardige dieren en mensen in Australië" door dr. Lode wijks: Irene. 19.30 uur, Clubhuis St. Joris Doelt:: feestavond t.g.v. het 3-jarig be staan: Passage Theater,20.00 uur, VARA: Propaganda-feestavonü m.m.v. Corry Brokken. De Küima. Hawaiians, Cor Stijn Tom Keiling en Eddy Schuyer. 20 april: Musis Sacrum, 20.00 uur, Grafische Bond: Cabaret, bal. 21 april: Musis Sacrum. 10.45 uur, Hu manistisch Verbond; „Worden de men sen dommer" door dr. W. de Jong- Dagelijks Cultureel Contact Centrum van 10-17 uur: Werken van Pol Mara; Dagelijks vanaf 17 april Sted. Museum van 10—17 uur, 's zondags van 1417 'ir: tentoonstelling „Start". MAASSLUIS De heer P, v. d. Snoek, wethouder van onderwijs, opende vrijdagmiddag de „Parade", de bijzondere groots opgezette tentoonstelling van de nieuwe openbare senool in de Sluispolder» Ook nu werd de eno'rme sleutel gebruikt, die een jaar geléden dienst deed om de school officieel in gebruik te nemen. Deze „Parade" heeft ten doel om de aandacht op de school te vestigen, evenals op het werk, dat de leerlin gen vervaardigen. Daarnaast, en dit is wel het voornaamste, toont men aan, welke mogelijkheden het onder wijzend personeel heeft om de kin deren óók op ander terrein, aan het werk te zetten en iets te laten pres- Deze opzet is met de „Parade" vol komen geslaagd. Bewondering moet men hebben voor de maquette van het Deltaplan waarover we reeds schreven. Aandacht wordt ook ge vraagd voor hetgeen verd'-r wordt tentoongesteld, speciaal or de handwèrkafdeling. Xn de avonduren was het theater Minilux in een der lokalen tot de laatste plaats bezet. Er is geno ten van het toneelspel „De blinde koning" en het zang- en muziekspel „Notenregen". Vrijdag was de toe loop zo overweldigend, dat men nu en dan de deuren gesloten moest hou den. Vanavond om 10 urn- wordt de Parade gesloten, nadat de verloting is gehouden. HERVORMDE GEMEENTE: Gro te Kerk 10 uur: ds. J. G. Jansen; 5 uur: ds. A. Hoffmann. NIEUWE KERK 10 uur: ds. H. W. Hemmes: 5 uur: ds. J. D. Smids, WESTERKERK 9 uur; vie. A. J. Plug; 5 uur: ds. L. J. Cazemier; 10.30 uur: ds. L. J. Cazemier. VREDESKERK 9 en 10.45 uur: ds. J. Gras; 7 uur: ds. mr. G. A. Alma, Amsterdam. Pr. MABIJKESCHOOL 10 uur: vie. Van Benthem, Rotterdam. NED. PROTESTANTENBOND 10.30 uur: ds. J. A. Hebly. OUD KATHOLIEKE KERK 10 u.: Hoogmis. BAPTISTEN GEMEENSCHAP: Lange Haven 59, 10 en 7 uur: ds. H. Veenstra. LEGER DES HEILS: 10 uur: Hei- ligingsbijeenkomst; 12.15 uur: Zon dagsschool; 6.30 uur: Openluchtpre- diking G. Verboonstr; 7.30 uur: Ver lossingssamenkomst. JEHOVAH'S GETUIGEN, Volks- gebouw 2.30 uur: Wachttorenstudie; 8 uur: „Het vieren van het Avond maal des Heren"; dinsdag 7.30 uur; Dienstvergadering en theocratische bedieningsschool; 8 uur; Herdenking overlijden van Jezus Christus, grond legger van het Christendom. De uitsla^, .an de eerste ronde der selectiewedstrijd om het persoon lijk damkampioenschap van Schie dam luiden: Groep I: A v d MoerD Mast 1 1; J VrijlandW M Pranger 02, Groep n: J v WalsumJ C Onink 20; C W SleeuwenhoekA Kou- wenhoven 02. Groep Hl: T VrijlandJ v Til burg 0—2; H SemeynJ P v d Wa tering 02. De volgende artsen zullen op zon dag de medische diensten waarne men: J. van Buren, Buys Ballotsingel 72—76, tel. 69661; A. Q. C. Klomp, Jul. van Stolbergstr. 3. tel. 69952; A. Hoogendijk, Tuinlaan 74, tel. 68785. De dienstdoende apotheken zijn: Nleuwland Apotheek en fa. Jansen, Swammerdamsingël 41. Ouders en andere familieleden van personeelsleden' hebben gisteravond de verbouwing van de N.V. Hema aan de Koemarkt in ogenschouw kunnen nemen op uitnodiging van de directie. Hiervan werd druk gebruik gemaakt. Er is thans door het in gebruik nemen van een hijslier een betere verbreding tussen magazijnen en winkel tot stand gekomen. Tevens ondergingen verscheidene „stands" veranderingen, zodat de goederen beter tot hun recht komen. Nieuw is ook bij de vleeswarenafdeüng de goede verlich ting en gekoelde toonbankvitrine. scheen het einde van zijn vliegers carrière, maar hij weigerde in zijn lot te berusten. Deze strompelaar-op- kunstbenen bleek nog mans genoeg om ten eerste èen „elukkig huwelijk met een zeer charmante jongedame aan te gaan, ten tweede weer in de RAP te worden opgenomen en ten derde de slag om Engeland te over leven en ten vierde de ontberingen van een langdurige krijgsgevangen schap te doorstaan. Het is vooral aan het intelligente eh vaak humoristische spel van Ke- neth More in de hoofdrol te dan ken, dat „De Hemelbestormer" meer gewoon-menselijk dan sensationeel heroïsch werd. Deze Bader wordt wel als een kranige doorzetter ver tolkt, maar vrijwel niet geromanti seerd. Het komt bv. duidelijk tot uiting, dat behalve zijn beminnelijke vrouw alleen sport en vliegtuigen belangrijk voor hem zijn. Hij onthoudt zich van vaderlandslievende pathos en ge draagt zich in burger niet anders dan ïn uniform. Zijn levensgeschiedenis is hier en daar iets te uitvoerig weergegeven, maar in het algemeen boelend na verteld. Monopole-Theater, vrijdag t/m maandag. „Achter de schermen van Scotland Yard". David Farrar speelt in deze spannende geschiedenis rond een ontvoerde baby, als de inspecteur, die de bioscoopbezoekers een kijkje achter Scotland Yards schermen gunt. Niet alleen de grote efficiency van dit machtige politieapparaat, maar vooral de angst en het ver twijfelde zoeken van de ouders van de baby bepalen het thema van deze film. Zij worden by de jacht naar het kind en de dader van de ene teleurstelling naar de andere ge voerd. M o n o p o I e-T heater, dinsdag t/m donderdag. „Opstand der Maori's. In deze kleurenfilm maakt men de tyd mee, waarin Nieuw-Zeeland en de Maori's werden ontdekt. Een romantisch land met veel stryd tussen de blan ken. Een prachtige natuur en de eerste blanken, die er voet aan wal zetten en vredelievend door de be volking werden ontvangen. Een En gelse kolonist, die zijn beste beentje voorzet en zijn vrouw, die met hoge idealen is bezield. Maar ondanks haar verwoede beschavingspogingen laait de stryd weer hoog op. Felle en spannende gevechten, ook, met de blanken. De liefhebbers kunnen er hun hart aan ophalen.. plegingsvak biyken sommigen niet tegen het gekozen beroep op te kun nen. zy zouden mislukken in elk ziekenhuis. Voor de psyciatrische verpleging is bepaald niet een byzon- der mentaal niveau vereist. Gewone meisjes met liefde voor de verpleging, bereid om de zieke mens te helpen, doen dit werk. En zy doen het voor- treffeiyk. Als wy, aldus dr. Tolsma, middel bare scholieren oproepen om in de grote vakantie te komen helpen, dan gebeurt dit, omdat wy met een groot personeelstekort juist in die vakantie periode zitten. Maar er is ook nog een andere reden; ons volk brengt namelijk de kracht nauwelijks meer op om de zieke mens de vereiste zorg te bieden. Een beroep op de jonge generatie de helpende hand te bieden is in zich zelf goed en blijkt weerklank te vin den. Meer dan 100 meisjes hebben zich na de verschyning van de adver tentie-oproep aangemeld. Uit Den Haag, Leeuwarden, enz. is door meisjes en door ouders opgebeld, of er nog een plaatsje was. Het' is een misverstand, zo vervolg de dr. Tolsma, te menen, dat deze tüdeiyke hulpkrachten voor te zware psychische of lichamelijke arbeid zouden worden Ingezet. Natuurlyk zal dit niet gebeure". Zy krijgen randwerkzaamheden te doen: lichte arbeid, huishoudeiyke hulpdiensten, keukenwerk, hulp in rustige afdelingen, hulp by de ar- beidstherapie van lichte patiënten. Wie „Maasoord" kent, weet, dat hier de sfeer yan een rusthuis heerst. Een dergelijke hulpverpleging is voor de persooniykheidsvorming van de meisjes uitstekend. „Mijn eigen kin deren zullen hier mede om die reden een poosje komen werken", aldus dr. Tolsma, „en daar zit niets af schrikwekkends in." En hy voegt er aan toe: „Wie dit anders ziet, leeft in een verouderde denkwereld of weet niets van de moderne psychiatrische inrichting af". Het biyft overigens geheel ter be oordeling van de ouders en leerlin gen, of zy van de geboden gelegen heid om dit werk te gaan doen, ge bruik wensen te maken, of niet. Maar dr. Tolsraa vindt het ronduit verheugend, dat er zovele reacties gekomen zyn. Van andere zyde wees men ons nog op het volgende: Er is een algemeen probleem. De mogeiykheden tot verpleging van zieke en behoeftige mensen neemt toe. Ock het aantal zieken en be hoeftige mensen neemt toe, byv. door hoger bereikte leeftyden. Maar de keuze voor een beroepsopleiding in het verpleglngsvak daalt. By het reeds algemeen bestaande personeels tekort is deze ontwikkeling, angst wekkend en het zou bijzonder goed zyn, als die sfeer eens doorbroken werd. Talrijke ouders willen die richting wel uit. En ook by de jeugd is die wil toch wel aanwezig. Dat bewyst het feit, dat zich binnen twee maal vierentwintig uur meer dan 100 meisjes voor dit werk in vakantie- tyd aanmeldde, waarbjk niet alleen om de dagvergoedingen. „Doorbreken wij de bestaande toe stand in de verpleging niet, dan ziet het er met de voorzieningen, die wy in onze huidige maatschappij op dit terrein hebben, donker uit." aldus vatte deze zegsman zijn mening sa men. HET VKIJE VOLK SCHIEDAM Redactie en Administratie: Passage 20 - Tel. 68798 Te bevragen aan het Hoofdbureau van Politie te Schiedam tussen 912,30 uur en 26 uur: sigarettenaansteker. Te bevragen bij de vinders: groene autostep, M v Gerenstein, Westfranke- landsestraat 49e; rode autostep, mevr Burger, Emmastraat 2a; plastic bal, R Bokhorst, Esdoomlaan 11, post Ketbel; 1 pak draadnagels, J Kretsmar. Lange Achterweg 14; glacé dameshandschoen (R), A Boot, Dirk van Wassenaarstraat 18a; zwarte dameshandschoen (R), M J v Beurden, Kerklaan 1; 1 paar glacé he renhandschoenen, J v d Toorn, Nassau- laan 9a; kinderportemonnaie met in houd, Timmerman, Dr. Schaepmansin- gei 36; kindertasje met Inhoud, Politie post bv. ggk. Marconlplein, Rotterdam; portemonnale met Inhoud. Landsbergen, Morsestraat 20b, na 18 uur; geruite tas met inhoud, A Wierlnga, a/b sleepboot Swanneblom, bij brug te Overschie; por temonnale met Inhoud, N Schneiders, Korte Achterweg 10; portemonnale met inhoud, Hamakers, Hogenbanweg 53d; kentekenbord, Hoekstra, Rosenstraat 48, Den Haag; slot van bromfiets, H Baard, Hoogstraat 156c; wandelkruis met lintje, D de Rouw. Lange Nleuwstraat 163; Aluminium halsketting, W Quartel, Dr. Saurerstraat 9; bedrag aangeld, M v d Voorden, v Karnebeekstraat 26; geruite sjaal. K v d Schalk, v Leeuwenhoeck- straat 31; jongensjasje, B de "Wit, Buljs Bnliotsingel 83b; paraplulehoes, R Bruijnzeels, Casstraat 36; 1 paar heren- laarzen, v Raay, Jacob Marisstraat 8a; zijden spaal. RIJnsbergen, IJsselmonse- straat 56; kinderbadpak en handdoek, Pieterse, kortlandstraat 36b; damesregen- Jas, de Heij, Groen van Prlnstereriaan 23; ring met sleutels, Korenhof, Brl- gantijnstraat 64b. Rotterdam; sleutelbos met sleutels, v Hoof, Boerhavelaan 35e; fietssleuteltje. A v Hasselt, Belerlandee- straat 20b; rozenkrans in étui, J Bots, Rotterdamsedljk 234b; kanarievogel, D Boer, Vlaardlngerstraat 10. '■let is een feit, dat juist in de paastijd de muzikale uitingen zich. concentreren rond uitvoeringen van muziek uit de barokperiode. ■Schier, gisteravond dacht men er kennelijk anders over op 'het kerkconcert, dat het dames- en mannenkoor „Wilton-Fijenoord" me^ medewerking van de Kralingse Orkestvereniging en een keur van solisten in de Grote Kerk ie Schiedam gaf. Het aardige was, dat dit programma vrijwel geheel werd gevuld met werken uit de romantiek, waarvan we slechts zelden een uit voering beleven. Het moge dan een concert zijn geweest dat niet uitblonk door samenhang en homogeniteit, het getuigde wèl van originaliteit en durf. Maar al te veel worden de grote koorwerken der romantiek verwaarloosd en een dergelijk initiatief kunnen we slechts toejuichen. Volgens een woordvoerder van de Zuidslavische regering hebben tot op 11 april 18.854 Hongaarss vluchtelingen asiel in Zuidslavië gezocht. Van dezen zyn 2124 gere patrieerd, 1213 naar westeiyke lan den gezonden en 474 zullen in Zuid slavië biyven. De twee werken die het meest de aandacht trokken waren de cantate Lauda Sion van Mendelssohn, en de o zo zelden gespeelde, Koorfantasie van Beethoven. Het koor van "Wilton-Fijenoord produceerde een gave klank, die ook in de hoge liggingen der so pranen zuiver vol bleef. Bekwaam dirigent als hij is heeft Jan. Lucas zyn koorleden een goede discipline bijgebracht. Daarbij komt nog, dat in deze kerk, met haar lange nagalmtyd, de koor- klank warm en massief tot ons komt, soms helaas ten koste van de doorzichtigheid. Alleszins verdienstelijk klonk in de 'cantate Lauda Sion het solisten kwartet, bestaande uit Truus van Ameijde, sopraan, Anneke Visser, alt. Constant van Elshouut tenor en Henk Kromhout, bas. Ie Ier van hen zong zyn of .haar party met muzikaal inzicht en als geheel vormden zy een fraai homogeen ensemble. Dameskoor en mannenkoor lieten zich afzonderlijk horen in twee al even weinig gezongen werken. De dames zongen het prachtige Ave Maria van Brahms, mooi afgewogen tegen het orkest en in een goede onderlinge stemmenverhouding. De door Schubert getoonzette 23e psalm, Gott, meine Zuversicht, werd door het van goed materiaal voorziene mannenkoor bewogen gezongen. Nog een solist trad op in dit pro gramma. Het was de Rotterdamse pianist Bram Boelee, die een tweetal impromptu's van Schubert speelde alvorens zich by het orkest en koor te voegen voor de uitvoering van Beethovens Koorfantasie. Hy toonde zich in beide werken een beheerst en muzikaal vertolker.fors van tou- i cher, doch met een goed structuur inzicht. Een als geheel uitstekende vertolking van deze Koorfantasie. Tot slot een woord van lof voor de Kralingse Orkestvereniging. Een gaaf afgewerkte Geschöpfe des Pro metheus, de weinig gespeelde eerste Zwischenaktmusik van Schuberts Rozamunde-moziek en bijzonder goed afgewogen koorbegeleidingen, vooral in de moeilijke Koorfantasie, maak ten hun aandeel zeer waardevol. Een compliment, dat zeker ook is bedoeld voor dirigent Johan van Gooi. M. J. FRÖLICH Advertentie LM. iz&p DF ROTTERDAMSE. SCHOUWBURG' hedon- ca morgenavond, 8 uur Toneelspel van BUI Oww. DZ NESEKLANDSCHX OPSRA maandag 15 april. 6 uw Opera van Puerto.'.. ZATERDAG Bioscopen: PASSAGE-THEATER, 2. 4.15, 7 en 9.15 uur: De Hemelbestormer (14 Jr). <S> MONOPOLE-THEATER, 3. 5, 7 en 9 uur: Achter de schermen van Scot land Yard (14 Jr). Apotheek: Fa. Evers. Lange Haven 81. Ten toonstellingen: STEDELIJK MUSEUM,10—5 uur: Moderne Kunst uit eigen bezit. De Ruyter-exposltie. CULT,. CONT. CENTRUM. 10—5 uur: Grafiek van Pol Mara. "Diversen: MUSIS SACRUM, 8 uur; Feestavond Motorclub. ZONDAG Bioscopen: PASSAGE-THEATER, 2, 4.15. 7 en 9.15 uur: De Hemelbestormer (14 Jr). MONOPOLE-THEATER. 3. 5, 7 en 9 uur: Achter de schermen van Scot land Yard (14 Jr}. Apotheek: Nleuwland Apotheek en Apotheek Jansen. Tentoonstellingen STEDELIJK MUSEUM, 2—5 uur: Moderne Kunst uit eigen bezit, De Ruyter-exposltie. ROTTERDAMSE BIOSCOPEN ARENA: Slssl. de Jonge keizerin. Zaterdag en zondag 2, 4,30, 7 en 9.30 uur (a.l.). CAPITOL: Noodlanding ln de Jungle. Zaterdag en zondag 2. 4.30, 7 en 9.15 uur (13 Jr). CENTRAAL: In vuur en vlam. Zat. 7 en 9.13 uur. Zondag 2, 4.30. 7 en 9.15 uur (18 Jr). CINEAC (naast de Bijenkorf). Jour naal van 9 tot 24 uur, CINEAC (ln Beursgebouw). Het ver dachte huis. Zaterdag 9.30. 11.30, 1.30. 330, 5.30, 7.45 en 10 uur. Zon dag vanaf 1.30 uur (14 Jr). COLOSSEUMCasablanca. Zaterdag en zondag 2, 4.30. 7 en 9.30 uur (18 JX). HARMONIE: Gas-oii. Zaterdag 3.30, 7 en 9.15 uur. Zondag 2. 4.30, 7 en 9.15 uur (IS Jr). LUMIËRE: Tussen 14 en 17 uur*. Zaterdag en zondag 2, 4.30, 7 en 9.30 uur (18 Jr). LUTUSCA: Oorlog en vrede. Zaterdag en zondag 2 en 7.30 uur (14 Jr). LTJXOR: Anastasla. Zaterdag en zon dag 2, 4.30, 7 en 9.30 uur (a.l.) METRO: Op het spoor der verdwenen vrouwen. Zaterdag 3-30, 7 en 5.15 uur. Zondag 2, 4.30, 7 en 9.15 uur (14 Jr). PRINSES: Betaald gevaar. Zaterdag en zondag 4.30, 7 en 9,30 uur (14 jr). REX: ln de macht der Indianen. Zaterdag 4, 7 en 9.15 uur. Zondag 2. 4.30, 7 en 9.15 uur (14 Jr). THALIA; De duivel in de vrouw. Zaterdag en zondag 2, 4.30, 7 en 930 uur (13 jr). 't VENSTER: Een zomer slechts heeft zU gedanst. Zaterdag 2, 7 en 9.15 uur. Zondag 1.30, 4.15, 7 en 3.15 uür (IS jr). VICTORIA: Gervatse. Zaterdag 2, 7 en 9J5 uur. Zondag 4.30, 7 en 9,15 uur (IE Jr).

Het Vrije volk | 1957 | | pagina 1