Bestuur Stichting Toneel Coördinatie treedt af: Cals achter Golden Fiction Nauwe samenwerking ziekenhuizen gewenst ZWITSAL ook op de Rijn Y als alarm over bom in KL YI-toestel Giraffe Kenia aan Spreeuivenpraat Rapporten aan Suurhoff Jongen (14) redt zusje (4) uit brandend huis m Rector met auto te water: verdronken Staat Rijnvaart voor revolutie? 'fB. EET VRIJE VOLK DINSDAG 16 APRIL 1957 Oudeivater eerder Verheugd berichtten wij de aan komst van de eerste ooievaar in Mo lenaarsgraaf. De heer P. Uittenboo- gaard uit Oudewater meldt mij per briefkaartje dat in zijn stad de eerste ooievaar op 22 maart en de tweede op 26 maart aankwam. Waarvan gaarne akte. Zijn er inmiddels al meer ooievaars gearriveerd in onze dor pen? (Van onze kunstredactie) Het dagelijks bestuur van .de Stichting Toneel Coördinatie is in zijn geheel afgetreden, omdat minister Cals een advies van de stichting naast zich heeft neergelegd. De stichting had geadviseerd, het komende seizoen geen subsidie meer te ver lenen aan het Nieuw Nederlands Toneel Gezelschap. De minis ter heeft echter in beginsel besloten, het NTG toch te subsi diëren. ZESENTWINTIG - bij Vondel en bj Golden Fiction (Van onze parlementsredactie) Alle ziekenhuizen - zowel die van de overheid als parti culiere die in dezelfde plaats of streek zijn gevestigd, zullen elkaar moeten vinden in-een gezamenlijk overleg. In contact- vergaderingen zal men elkaar zoveel mogelijk moeten inlich ten. Dat is de conclusie, waartoe de commissie ziekenhuis vraagstukken is gekomen in haar interim-rapport over de samenwerking tussen ziekenhuizen. TKracHtige KostyoörhetKind! Rijksmunt mag meer guldens slaan Verpleegprijzen De commissie ziekenhuis» -stuk ken heeft ook een int»- pport uitgebracht over de ma ar op ziekenhuizen en zieken: geza menlijk de verpleegprï; moeten vaststellen. „Prikt" niet in de ogen! De giraffe 'Kenia' is van daag begonnen aan de reis van Hamburg naar Nederland in een speciale krat van ruim 3 meter hoogte. 'Kenia', die te vens op huwelijksreis is naar het dierenpark in Wassenaar is waarschijnlijk: de enige gi raffe ter wereld, die bij een warenhuis gekocht werd. 'Puck' de dupe Schrijvers op reis met rijksbeurs (rèekfytóvanzémtitetr vjjïï examen (Van een onzer verslaggevers) ïn augustus of september zal op tie Rijn een nieuw vervoers- element verschijnen: een duwschip met vier zgn. „bakken". Dit wordt een proefneming met tie duwsleepvaart, zoals deze op de Amerikaanse rivieren gebruikelijk is. Daar kent men het slepen niet. De „Vulkaan" en de Ned. Rijnvaart Vereniging zullen deze eerste duwsleep in proef exploiteren, in samenwerking met twee Duitse Rijnrederijen, Fendel en Raab Karcher. KRO-cocktail zonder smaak LUISTERTIPS EEN GOLFJE NAAR VW LAND 5000 ton Problemen PAGINA 3 ..Mag ik langs deze weg een verdrietige grief naar voren brengen uit naam van mij, maar ook van vele andere be woners van oud- Delfshaven, nl, van het Piet HeynsDlein Dit vraagt de heer J. Stotijn van het Piet Heynsplein te ■Rotterdam. En na tuurlijk mag dat. In de spreeuwenkolom is genoeg plaats voor grieven. Het gaat om het plantsoen van dat plein. De heer Stotijn zegt: „Oud-Delfshaven trekt ieder jaar nog heel wat toeristen. Voor het standbeeld van Piet Hein en zijn ge boortehuis! Er zijn echter ook veel Pilgrim. Fathers vanwege de Oude Kerk. Deze hele omgeving behoort tot de oudste stukken van de ge meente Rotterdam. Ik ben er zelf geboren en ik kan je verzekeren, dat mijn hart gaat kloppen wanneer er nog eens een toto over vroeger op duikt. Maar nu het kardinale punt: het plantsoen. Om kort te gaan: dit wordt gron dig vernield door de jeugd. Er wordt gevoetbald en oorlogje gespeeld. Er groeit nauwelijks gras op de gazons. Heesters en struiken worden vernield. Het hek is op verscheidene plaatsen kapot. Aan de takken van de bomen hangen soms, drie of vier meisjes te bengelen. En wanneer de kastanje bomen hun vruchten geven, regent het stenen. De politie ziet men er zelden en het plantsoen wordt door de gemeente nauwelijks of helemaal niet onderhouden. De jeugd moet ontspanning heb ben. Dat roeten we, maarniet op deze manier. Wij weten ook dat er politie te weinig is. Maar. Pieter, kun je je toch eens niet tot de be trokken instanties wenden met da vraag of er nieteens iets aan gedaan kan worden-De ouden van dagen heb ben er een eldorado, maar wanneer er gevoetbald wordt kunnen zij rus tig heengaan. Er is niets verdrietiger dan wanneer men machteloos moet toezien hoe alles wordt vernield". Pieter dacht bij het lezen van deze brief aan zijn eigen jeugd. Dat was een heerlijke jongenstijd in een niet al te grote stad, midden tussen bos sen en heiden. Vlak bij huis kon je daar uren zwerven. Speelterrein was er genoeg. Het indiaantjesspel, oor- logjevoeren of voetballen hinderde geen mens. Je was er zo vrü als een vogel in de lucht. •En nu Delfshaven. Straten, fabrie ken, havens. En nog eens straten, fabrieken en havens. Ik vertelde het vorige week: dat héél grote westen van Rotterdam kent maar drie speel tuinen. Het dichtst bij Delfshaven is die van het BospolderpleinEn tóch moet het kind spelen, en tóch moet het zich ergens uitleven. „Nu héb je wat groen en nu wórdt het vernield" zegt de machteloze heer Stotijn, die het inderdaad juist ziet: „Er is politie te weinig!" Maar zo vraagt Pieter is nu enkel en alleen de politie in staat om de zaken in het goede spoor te houden? Ergens in Rotterdam-Zuid was ook een plantsoen dat door de jeugd ver nield werd. De buurtgenoten sticht ten een commissie ter bescherming van dat plantsoen. De kinderen werd het met de paplepel ingegoten „Weest zuinig op ieder stukje groen, dat je in de stad ziet" en ik geloof dat de resultaten werkelijk nog niet zo slecht waren. En verder: is het niet mogelijk-om. ook voor dat wes ten een soort natuurwacht op té richten, ik meen, dat de buurtgeno ten op vele manieren de koppen bij elkaar kunnen steken. Tja. en nu kunnen we eens heer lijk gaan mopperen op de plantsoe nendienst, die „toch niks doet". Maar dat gemopper is uit den boze, want de plantsoenendienst doet in Rot terdam heel wat! ik zeg dat met na druk. Toevallig liep Pieter dezer dagen door het begin van de Rosestraat. Vlak bij het RTM-station <aan de overkant) is daar een heel stuk weg gebombardeerd. Dat stuk puin is lange tijd een niet ongevaarlijk speel terrein voor de jeugd geweest. Het was zelfs makkelijk om bij de spoor baan te komen. En soms leek hét op een vuilnisbelt. Ga er maar eens kijken. Een keu rig geëgaliseerd grasveld, met bloem perken omzoomd. Nu is het niet mo- gelijk om daar de ganse dag een po litieman bij te zetten. En stél dat dit brokje groen binnen een paar weken in een troosteloos kleiveld veranderd is. Moet dan maar direct weer die plantsoenendienst aanrukken. Er is in een stad heus wel wat meer te doen. Veel meer! Pieter is ervan overtuigd dat de buurtbewoners zelf voor eén deel van de oplossing kunnen zorgen. Verjaar s geld „Wij trekken van de AOW. Het is dus een groot verlies voor ons," aldus de heer Van Gelderen, Zwederstraat 15. die mij vertelt dat zijn vrouw vorige week maandag tussen Putse- laan en Goudsesingel (lijn 2) een bruine porternonnaie met 35 kwijt raakte. En daar was nog we! tien gulden bij die zij met haar verjaar dag had gekregen. Veel geld voor oude mensen, vinder! Aanbod Van Z. uit de Vrijenbansestraat: een een- aanbledlngcn ln ons Boek der Bijdragen: een tweepersoons ledikant van H. van de Putsebocht: een tweepersoons schud- bed fbesterad) van D. uit de Jaffadvars- straat: een kiuderledlkantje van R. te Vlaardingen: twee stromatrassen van Van Z. uit de Vrljebansestraat; een een persoons ledikant (bestemd) van A. van de Rozegaarde; een tafel (bestemd), stoelen (bestemd) en een ktndcrlcdt- kantje van B. uit de Middellandstraat: een paar fauteuils en een theetafeltje van D. uit de Stokroosstraat en twee armstoelen en vier stoelen (bcstomd) van Van D. uit de Friesestraat. WIJ ont vingen ook weer veel kleding van L. van de Rozegaarde, van J. van de Paral lelweg. van W. to Krimpen aan den IJssel, van H. uit de Rozemarijnstraat en van H. uit de Slaghekstraat. Een haardkachel (bestemd) mogen wij af halen bij w. uit de Zoomstraat, een haard (bestemd) bij van de V. uit de Willem Buytewechstraat. WIJ kregen D.E.-punten voor een Invalide van Van D. uit de Grote Visserijstraat, relsbon- nen van Van H- uit de Wlertngerstraat en capsules van C. B. van de Karrael- weg. De Spreeuwenpot werd verrijkt met guldens van Van de L. uit de Gaffel dwarsstraat en van J. uit de Brederode- straat. Onzo hartelijke dank. Verlies Wie heeft zich ontfermd over de fiets van Jan Bayens, Zwartjanstr. 93? Jan voetbalde woensdag op de terreinen van Laag Zestienhoven en heeft dat rijwiel niet terug kunnen vinden. Hansje van vliet, Chr. de Wetstraat wSb. raakte la deze omgeving op 9 april zijn fietsje kwijt. PIETER SPREEUW. Advertentie IJM. Daarmee Is het voortbestaan van dit gezelschap verzekerd. Voorwaarde is alleen, dat ook de andere subsidiënten (voornamelijk de gemeente Amster dam) hun bijdragen voortzetten. In een lange reeks drama's vestigde Vondel zijn reputatie als beroemdste treurspeldichter van onze Gouden Eeuw. Uit zesentwintig letters bouwde hij, zoekend en keurend, de ge dragen taal en beeldenrijkdom op, die hem tot de grootste dichter der Hollandse renaissance maken. Honderden tabakken, de samensteller van Golden Fiction zoekt, keurt, verwerpt. Zesentwintig tabakken houdt hij over, zesentwintig uitgelezen tabakken voor één Golden „Fiction. Ervaring, vakmanschap en toewijding bundelen zesentwintig tabakken tot een uitzonderlijke sigaret. Uw Golden Fiction! EEN GULDEN GENIETING VOOR 90 CENT De commissie, die is samengesteld uit vertegenwoordigers van de overheid, van het ziekenhuis- en het ziekenfóndswezen en van het bedrijfsleven» heeft haar rapport aan de minister'van Sociale Zaken en Volksgezondheid aan geboden. Zij Is van mening, dat de zieken huizen elkaar moeten raadpleger over: 1. Stichting of uitbreiding van hel ziekenhuis en eventueel verpleeg huizen. 2. Het in overleg aantrekken van specialismen. 3. Het gezamenlijk oprichten vat stichtingen op het gebied van hel ziekenhuiswezen. Het voorkomen var. het aan schaffen door meerdere zieken huizen in hetzelfde gebied van die apparaten, waarvan er in het ver zorgingsgebied slechts een beperkt aantal nodig is. Het streven naar gelijkheid van contracten, arbeidsvoorwaarden en administratie en naar het uitwis selen van jaarstukken. Gezamenlijk overleg met organi saties buiten het ziekenhuis, als ziekenfondsen, de gemeente, enz. De samenwerking moet bij voor keur van onderaf geschieden, dus al lereerst op plaatselijk, vervolgens op regionaal en ten slotte op landelijk niveau, waarvoor een federatief top orgaan zal moeten worden gesticht. De ziekenhuisbesturen zullen dan vol gens de commissie moeten worden verplicht gegevens, die voor andere ziekenhuizen van belang kunnen zijn, aan dit toporgaan voor te leggen. Advertentie (Van onze correspondent te Paramaribo) Een onbekende heeft zaterdagmor gen na het vertrek van het KI.M- Iijntoestel van Paramaribo naar Cu rasao. het KLM-kantoor opgebeld met de mededeling, dat zich aan boord van het vliegtuig dynamiet be-' vond. De piloot werd langs telegrafische weg gewaarschuwd. Hij nam geen ri sico en keerde met zijn Ccnvair terug naar Paramaribo. Op de luchthaven werd een nauw keurig onderzoek ingesteld naar de bagage, de vracht en de verdere in houd van het vliegtuig. Er werd niets gevonden. Kort daarna startte het vliegtuig voor de tweede keer. Het betreft, hier een lokale vlucht van het Westindisch -bedrijf van de KLM De Rijksmunt mag voortaan meer zilveren guldens slaan dan het tot nu toe geldende maximum van hon derd miljoen. By KB is dit maximum verhoogd tot 150 miljoen, omdat de behoefte groter is geworden. Op 30 maart wa ren er 92,9 miljoen aan zilveren gul dens in omloop. 4. 5. 6. Als de prijsbèheersing, die hiervoor thans bestaat, zal vervallen en de minister van Economische Zaken dus geen toezicht meer zal uitoefenen op de hoogte van de verpleegprijzen en van de andere tarieven der zieken huizen. dan herkrijgen zowel de zie kenhuizen als de ziekenfondsen de volledige vrijheid deze prijzen door onderlinge afspraken vast te stellen. De verpleegprijs zou dan volgens öe commissie een zuivere weergave moeten zijn van de kostprijs. Zij acht het. nodig, dat er dan in plaats van de huidige, veelal stilzwijgen de overeenkomsten, geschreven over eenkomsten tussen de ziekenhuizen en de ziekenfondsen tot stand ko men: er zullen dus schriftelijke contracten moeten worden gesloten. Bij conflicten kan dan als bemid delaar of arbiter optreden het Lan delijk Orgaan van Overleg inzake Ziekenhuistarieven (LOOZ). dat reeds in het leven is geroepen door ziekenhuis- en ziekenfondsorganisa ties. Advertentie INi. 30.000 GULDEN EXTRA LEO VAN IERLAND west-kruiskade sa Nog eens 30.000.- extra hebben wl) in onze verlovingsringen-voor raad geïnvesteerd, ln verband met het etlengs toenemende ver langen van het publiek naar steeds nieuwere modellen en nog groter verscheidenheid. VRIJE TOEGANG EXPOSITIE VERLOVINGSRINGEN <i OOK CONSTANT VERLOVINGSRINGEN (Van een onzer verslaggevers) In het hartje van de Jordaan in Amsterdam, op de Egelantiersgracht, heeft gisteravond een korte, maar felle brand gewoed. Twee etages brandden volledig uit, toen de veer tienjarige Flip K. met een brandende kaars een kleerkast inging om een nieuwe munt in de lichtmeter te stop pen. De kaars viel uit zijn handen waardoor de kleren onmiddellijk viam vatten. De jongen was met zijn vier jarig zusje alleen thuis, toen het licht uitsloeg en hij .met de kaars naar de kast ging. Hij sloeg de kastdeur dicht toen hij vlammen zag en ging met zijn zusje, dat .in bed lag, naar buiten. De vlammen breidden zich snel door het oude pand uit. De brand weer die snel ter plaatse was, ging onmiddellijk het brandende pand in omdat buren vertelden, dat op de tweede verdieping een kind zou sla pen. Bij deze reddingspogingen, die ge lukkig onnodig waren omdat het kind met de ouders elders op de gracht op visite was, raakten twee brandweer lieden licht gewond. Binnen een half uur na het ont dekken van de brand had men de vuurzee onder de knie en begon men ten aanschouwen van 'n grote menig te Jordaners nog smeulende meubel stukken uit het raam te werpen. Een jonge toeschouwer viel daarbij van enthousiasme in de gracht. Advertentie I-M. Do artistieke directie zal worden gevoerd door F rits van D ij k, die daarbij door enkele leden van het getelschap zal worden bijgestaan. De zakelijke leiding komt in handen van de beer H. J. Woudstra, tot dus ver administrateur bij het NTG. Het tableau van de troep ondergaat geen grote wijzigingen. Marie Ha mel en Magda Janssens heb ben. contracten afgesloten met de 'Nederlandse Comedie, maar overigens blijft de kern van het gezielschap gelijk. Minister Cals is dos niet in zee ge gaan met het advies van de Toneel- coördinatie, dat geleid zon hebben tot de ondergang van het NTG. Daarmee heeft hy een moedige daad verricht. Bij een speelgoedadvertentie van een groot warenhuis was een foto van een echte giraffe geplaatst met de mededeling, dat dit dier ƒ7500 kostte en dat het mede ln verband met de problemen van voeding en huisvesting voordeliger was een speel goed-giraffe te kopen. De directeur van het dierenpark te Wassenaar voelde voor een gi raffe tegen de geadverteerde prijs, die, ver beneden de prijs op de in ternationale dierenmarkt lag en plaatste een order bij het waren huis. Dit accepteerde de order en kocht voor 12.500 mark bij Hagenbeek in Hamburg de, giraffe 'Kenia'. Alleen aan de belofte dat de giraffe binnen enkele weken geleverd zou worden, heeft de warenhuisdirectie niet kunnen voldoen, omdat Hagen beek niet bereid was het dier in de winter te vervoeren, uit vrees voor kouvatten. Maar nu is Kenia onderweg om in Wassenaar haar nieuwe levenspartner te ontmoeten. De 45-jarige rector G. A. Beek uit Leiden is vanochtend om drie uur, terwijl hij met zijn auto over de Hcne- gouwerweg te Reeuwijk reed, in het water van de Gouwe terechtge komen. De rector zag geen kans om uit de wagen te ontsnappen en verdronk. De politie heeft de zaak in onder zoek. De heer Beek was verbonden aan huize „De "Voorzienigheid" te Leiden en is enige jaren kapelsan van de Kleiweg-parochie te Gouda geweest. De houding van de Toneelcoör dinatie Is in deze zaak een bijzonder onsympathieke geweest en men kan zich er slechts over verheugen, dat de opzet, het NTG om zeep te hel pen, niet is geslaagd. Hoe lagen immers de kaarten? Het bestuur van de Toneelcoördinatie werd gevormd door de heren mr, J, J. van Schalk, jhr. mr. P. J. W, de Brauw, mr. P. deveringa, Guus Os- ter, Paul Steenbergen, Hans Tobi en Jan- Kassies. De grote toneelgezel schappen hadden dus wel vertegen woordigers in het bestuur, het NTG niet. Nu was het allang de wens'van de grote gezelschappen (de Nederlandse Comedie, de Haagse Comedie, Het: Rotterdams Toneel en de Toneel groep Theater) om het aantal ..voor stellingen in de provincie te beper ken. De opgave om, behalve in de eigen stad, ook elders in het land te moeten spelen, was vaak te zwaar. Op zich zelf een zeer aanvaardbaar verlangen. Men wilde nu tot een situatie komen, waarbij de vier grote gezel schappen minder zouden reizen en waarbij het bedienen van de provin ciesteden zou worden opgedragen aan het NTG en Puck. Het NTG was in beginsel niet ongenegen hierop in te gaan, ook al omdat deze groep regelmatig in de provincie speelt. Maar het NTG kon er niet mee akkoord gaan, dat het voortaan niet meer in de grote steden zou mogen optreden. Dit was voor het bestuur van de Toneelcoördinatie (lees: de vier grote gezelschappen) aanleiding om het NTG de subsidie te ontnemen, althans, die aan de minister te advi seren. In plaats hiervan zou Puck een gezelschap van zeer twijfelachtige kwaliteiten worden uitgebreid tot een gezelschap, groot genoeg om de provincie te bedienen met twee voor tellingen per avond. Bovendien hoopte men hiermee te bereiken, dat de beste acteurs van het NTG een plaatszouden zoeken bij de vier grote gezelschap pen. Inderdaad hebben Marie Hamel, Magda'Janssens en ook Cor van Rijn contracten getekend met de Nederlandse Comedie. De rest van het NTG, zo meende men, zou zijn toevlucht wel zoeken bi) Puck, dat immers als spreidings- gezelschap in plaats van het NTG zou komen. Het NTG heeft zich verdedigd met een brochure, die wij in ons blad uitvoerig hebben besproken. Blijk baar heeft minister Cals de argu menten in deze brochure krachtig genoeg gevonden om dwars tegen het advies van de Toneelcoördinatie in te gaan. Intussen dreigt Puck de dupe te worden van deze gang van zaken, want de minister heeft te kennen ge geven, dat hij de subsidie voor Pack niet wil verhogen, zodat dit gezel schap zijn troep niet kan verdubbe len. Het bestuur van Puck heeft echter reeds contracten afgesloten ten be drage van 300.000 (driehonderd duizend gulden), in de méning, dat de minister wel akkoord zou gaan met het advies van de Toneelcoördi natie. Hoe men deze financiële ver plichtingen moet nakomen, Is een open vraag. Ook bij het toneel kan men geen hulden verdelen, voordat de beren geschoten zijn. De minister van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen heeft aan de letterkundigs Alfred Kossmann in de prijsvraag Reisbeurzen Letterkun digen 1956 een reisbeurs toegekend. Aan de letterkundigen Max Den- dermonde, Harriët Laurey, dr. K. Meeuwissen, Coert Poort, Paul Ro- denko, Simon Vinkenoog. Aya Zik- ken, heeft de minister elk een reis toelage verleend. Advertentie I.M. Het zenuwstiiJend, geen slaap verwekkend, BAYER preparaat Dit voor de Rijnvaart en zijn toe komstige ontwikkeling belangrijke plan is maandagavond door mr. M. van den Bos, directeur van de NRV, toegelicht in een vergadering van Rijnvaarders te Rotterdam. Het is niet uitgesloten, dat een revolutionaire ontwikkeling in het Rijnvervoer met deze proef, als ze De maandagavond-cock tail, die de kijkers werd aangeboden in het KRO- programma, was een drank je dat niet getuigde van een edele samenstelling. Er was zo maar het een en ander in de 'raker gegooid en wat er: wam wel aan: geef maar limo nade. Mr. Jan Derks presen teerde ten tweeden male zijn politieke poppenkast. Het niveau was ook in deze uitzending ver te zoeken. Minister -lofstra liep nog steeds rond als struikrover en de parade der ontklede Nederlanders ontbrak even min. Weet mr. Jan Derks nu werkelijk niets originelers te bedenken? Gelukkig heb ben wij het weer niet alle maal begrepen. Mr. Jan Derks is nu eenmaal niet overal even duidelijk. Men kan zich slechts afvragen of het onder die omstan digheden verstandig is aan politiek te doen, vooral als je er toch maar poppenkast van maakt. De filmrubriek, die 35 minuten zou duren, snoep te er een kwartier bij. De oorspronkelijk uitgetrokken tijd leek ons voor zoveel onbenullig gepraat als de kijker ln dit programma onderdeel kreeg te verwer ken, al te veel En waarom werd de ci neast Van der Linden naar de studio gehaald? Hij moet zich als overbo dig decorum bijzonder on gelukkig hebben gevoeld. Hij kreeg vrijwel geen kans Iets zinnigs te zeg gen. Aan de éénakter Sanders van de centrale verwarming zullen wij in het geheel maar geen woord verspil len. Het hele programma was er ten slotte een om de kachel mee aan te maken. Spierenburg, Anneke v. d. Graaf, Justus Bonn, Cor- HILVERSUM II, dinsdag, nelis Kalkman. Frans v. d. 'Ik kan kieken'. Onder Ven- Dora Schrama, Hea deze titel geeft Jan Wolf- ?ury, Henk Dorel en Peter slag vanavond om half ze ven de eerste van een serie fototips. 'La fille de Madame Angot". Vanavond om vijf over acht deze de Boorder. van HILVERSUM I, dinsdag. Het Concertgebouwor kest o.l.v. Bernard Haitink een uitvoering geeft vanavond om tien opêra-comique uur een uitvoering van 'Le van Charles Lecocq. Het Quattro stagioni' (De vier radiokoor van de Neder- jaargetijden), vier concert! landse Radio Unie en het grossi voor orkest met Promenade Orkest staan obligaatviool van Ant. Vi- o.l.v. Hugo de Groot. De valdi. Theo Olof speelt de zangsolisten zijn Christine vioolsoli. HET AMERIKAANSE leger heeft een nieuwe korte- golfzender ontwikkeld, die berichten kan uitzenden naar 'iedere plek ier wereld.' De zender, die de naam 'tuereldomspanner' heeft gekregen, werd ontworpen ten behoeve van de communicatiedienst van het leger. Deze zender zou ongeveer vijftig maal zo sterk zijn. als het krachtigste radiostation. De bouwkosten bedragen circa 300.000 dollar IJ, mil joen gulden). Het apparaat kan toorden ondergebracht in een vertrek van vijftien vierkante meter. Bij alles is icstreefd naar een zo eenvoudig mogelijke bediening. De zeventig kilo wegende grote zendbuls kan door één man in evenveel tijd warden Verwisseld als een buis in een normale radio. MIMI® I slaagt, wordt ingeluid. I Het besluit tot het nemen van deze proef met de duwvaarfc is na rijpe studie genomen. Men is daartoe naar Amerika geweest, men heeft de duwvaart op de Mississippi en andere rivieren bestudeerd en het resultaat van die studie was, dat men voor het experiment op de Rijn een bedrag van 2,5 miljoen D.M. op ta fel legde. De werf Rutthof te Mainz zal een duwboot en vier bakken bouwen. De duwboot krijgt een capaciteit van 1260 pk. Elke bak krijgt een laad vermogen van 1280 ton. Deze proef- duwsleep heeft dan een capaciteit van ruim 5000 ton, die kan worden opgevoerd tot 7500 ton (de duwboot kan nl. zes bakken duwen). De duw sleep met zes bakken heeft een leng te van 230 meter. Zij is, zo leerde het onerzoek, goed te navigeren. Door flankroeren kan men haar op stroom stilleggen. De overbezetting van de vracht- vervoeren op de Rijn en het tekort aan personeel hebben tot dit kostbare experiment aanleiding gegeven. Er is een tekort aan tonnage en er is een tekort aan personeel. De Rijnvervoeren. zo verwachtte mr. Van den Bos, zullen verder toenemen. Ertsen- en kolenvervoeren zijn in enkele jaren verdubbeld. Een duweenheid brengt de be manningssterkte voor gelijke ton nage tot op de helft terug. Een aantal technische en naviga- tie-problemen is nog in studie. Daar toe' behoren: wat is de invloed van harde zijwind op leegvarende bakken; zijn de koppelingen tussen de bak ken bestand tegen woelig water; hoe zal de nachtvaart zich kunnen ontwik kelen; zullen de havensleepbootjes ook door duwslepertjes vervangen moeten worden; moeten de navigatie- en veiligheidsvoorschriften aange past worden. Een vraag voor de verdere toekomst is: zal de Rynvaart bij vlootver- nieuwing op de duwvaart overscha kelen en hoe zal de particuliere Rijn- schipper zich daarbij kunnen laten gelden, gezien de dan vereiste inves teringen? Te Kome is voor onbepaalde tijd een staking begonnen van employés van verzekeringsinstellingen en or ganisaties voor sociale hulp. Men be oogt hiermee kracht b(j te zetten aan eisen voor betere arbeidsvoorwaarden. ft

Het Vrije volk | 1957 | | pagina 2