van Van ver af reeds een fascinerend gezicht Maria Christina dook speels in Oude Haven Werfl. S. Figee werkt voor Franse rederijen Muziek en voordracht e samenw tussen Vlaarding Volkstuindersvereniging had een gunstig jaar Aan eerste Matthauspassie kleefden nog vele feilen Bondsdag van chr. jongeren 'Modernisering gevangenis wezen moet doorgaan' Kapperszaak Lorentzlaan geopend Voeclingsfilm Vrouwengroep 45.45 Exposities in het museum tijdens Pasen Sportieve strijd bij SBKC Pacisconcours ,De SpiV Varsity ditmaal op 5 mei Poedel slacht twee kippen chiedammers onder OPTELSOM Mevr. Verwev- Jonker verlaat de Kamer Gemeeiitebureans op Goede Vrijdag In Borssele ligt 't gelei op straat Sneller van A'clam naar Brussel-Parijs Mevrouw is welkom PROF. DIEPENHORST IN KAMER Bijzondere dienst Leger des Heils HET VRIJE VOLK WOENSDAG 17 APRIL 1957 PAGINA 11 .~ps> Kleurvlakken Al vanaf geruime afstand tekent het openluchtbad zich nu af. Voor de reizigers, die per treinlangs de spoordijk sneiien, moet dit wel een bijzonder fascinerend 'beeld zijn. Een rij van bonte kleurvlakken, onderbro ken door de strakke lijnen van de betonconstructie, met eraan grenzend de grote, zeer groene grasvlakten. Nog koud De wind is nog koud. Men kan zich nauwelijks voorstellen dat over enkele weken de mensen zullen zon nebaden. Kunt U optellen? 1 Herencolbert (grote keus) v.a. 27.50 1 Herenpantalon (grote keus) v.a. 19.95 47.45 Dan nog 4 zegels 0.50 cadeau 2.00 1 pracht Kos tuum kost dus totaal Herenkostuums in de moderne schaduwdes- sins vanaf 69.50 Breng ook Uw jongens mee. Kom naar mmm WMÈmh -rf- mm®#***"'' De nieuwe motortrawler „Maria Christina" had er zin in. Het fraaie schip liep zo vlot van de helling van de werf L. S. Figee dat mevrouw Jaquemard, de echtgenote van de Franse reder, met een bliksemsnelle reactie erin slaagde de fles champagne, tegen de boeg uiteen te laten spatten. Met een pittige snelheid zette de trawler koers in de richting Hoflaan om daar in een seconde hoog op de kant te lopen. Ik doop 17. Uiteenlopende solisten Wiebe Drayer, ervaren zanger, sloeg ondanks een lichte indispositie geen slecht figuur op de kansel als Evan gelist. In de Christuspartij toonde Al- bert van Haasteren een fraai stem geluid en een behoorlijke scholing. Helaas vergat hij soms zijn recitatie ven uit te teilen, waardoor het bege leidende strijkorkest herhaaldelijk uit de rails raakte. E ch ischeidin g Langzaam maar zeker nadert de datum waarop het open- luchtbad „Groenoord" (genoemd naar de .boerderij die er vlak bij ligt) zijn poorten zal openen. Op 11 mei is het de grote dag. Wie in deze dagen een kijkje neemt zal kunnen constateren dat er inderdaad niet meer al te veel aan moet worden gedaan om straks de duizenden bezoekers datgene te bieden dat men van een modern, goeg geoutilleerd zwembad eist. Mijnheer Sebastiaan, mijnheer Se- bastiaan, u wilt het maar niet leren. la het fraaie polderland ligt dit bad nu aL te schitteren met zijn mooie kleuren. Met kwistige hand zijn de schilders bezig geweest om zowel het filterhuis met terras als de galerijen, waar de kieedhokjes 77, rijn ondergebracht, een kleurig aan- ClKClP} zien te geven, In geraffineerde pas teltinten (geel, groen, oranje, blauw groen) ziet men thans overal grote vlakken, die de galerijen duidelijk in segmenten verdelen. Waarom toch missen uw „notulen van het dagelijkse leven", zoals zij elke maand in het blad vari onze S. C. worden genoteerd, allerleino tulen van 't dagelijkse leven. Ge zijt, ik meen dat stellig te weten, geen haatdragend man: integendeel, een minzaam mens, dat zich aardig bab belend een vaste plaats in het S. G.- blad Heeft veroverd en met onmis kenbare slagvaardigheid en humor lie door „Sebo.sliaan" gelezen gebeur tenissen overschrijft. Een aardige kroniek, ookdat mag men niet ontkennen. Maar waarom toch zo eenzijdig? Het is niet de eerste keer dat ik, v. die vraag stel. 'k Heb wel eens eerder eeri vermanende vin ger moeten opheffen,.maar het heeft niet geholpen. Wat ik nu viel precies bedoel? Wel. waarde Sebastiaan, in maart is er meer gebeurd dan u, bewust of on bewust, daar wil ik vanaf wezen, hebt vermoed. Kijk. ik tuil van. mijn kant ook jiiei eenzijdig zijn, en ik som. op: Op en 1 maart bijeenkomsten voor de jeugd in het museum; op 11 maart een boeiende lezing in het mu seum; op IS maart een zeer egslaagd museum-concert; op 28 maart een dansavond uoor het Instituut voor Arbeiders-Ontwikkeling; verder nog bijeenkomsten van Nieuwe Koers, Vrouwenbond en Vrouwengroep. Goer, ik geef toe, het waren niet alle direct vermeldenswaardige zaken, maar voor u mag dat geen kriterium zijn, getuige de overigens vaak onbe nullige genotuleerde babbels uit uw pen. Maar1 enkele waren bepaald wél geschikt om opgemerkt te worden en ik vind het van weinig „gemeen- sehpasgevoel" getuigen dat conse quent bepaalde activiteiten NIMMER vermeldt. Dan noem ik het namelijk geen burger-dagboek meer, voelt u wel? Van ganser harte hoop ik dat u op uzelf eens een kleine doorbraak toepast. Dat kan héél nuttig gijn! In het nieuwe flatgebouw aan de Lorentzlaan vond gistermiddag de opening plaats van het kappersbe- drijf van de heer H. A. J, de Groot, die zich in Nedexland al een zekere naam heeft verworven door het be halen van prijzen op concoursen. Zo was hij kampioen van Nederland na een door St. Kosmos uitgeschreven kappersconcours in de jaren 1954/'55 en I956/'57. Verder won de heer De Groot nog verscheidene prijzen. Zijn herenkapperszaak op Lorentz laan 132 is ruim en modern inge richt. Op geraffineerde wijze is de parfumerie-afdeling min of meer ge scheiden van het eigenlijke kappers- bedrijf. Voor de inrichting zorgde de firma Dupont uit Den Haag, terwijl de firma Coelewij en Zn., eveneens uit Den Haag, een. bedekte t!,-ver lichting monteerde. Het geheel maakt een elegante indruk. Op dinsdag 23 april zal voor leden van de Vrouwengroep van de PvdA in het Volksgebouw de film „Van tuin naar tafel" worden vertoond. Een lerares van de voedingsraad zal bij de film een praatje houden. De voorstelling wordt gratis aangeboden door de Commissie voor Huishoude lijke en Gezinsvoorlichting. Aanvang acht uur. woensdag 2 Bioscopen: 2 PASSAGE-THEATER, 2 ell S.15 uur: 2 De hemelbestormer (14 jr). 510NOFOLE-THEATER, 2, 7 en 9 U.: Opstand der Maoris (18 jr). Apotheek: Nleuwland Apotheek en Fa. Jansen, j Tentoonstellingen: STEDELIJK MÜS1ÜM. 10—5 uur: Moderne kunst uit eigen bezit. De Ruyter-exposltie. IHvcrscn: O WIJKCENTRUM, 8 uur: Feestavond NVAA. AULA MUSEUM, 8.15 uur: Opening Start. CHR. SOC. BELANGEN, 3 uur: Filmavond Lasciub. DONDERDAG <fe Bioscopen: 2 passage-theater, 2 uur: 5 De hemelbestormer (14 Jr). x MONOPOLE-TKEATER. 2, 7 en 9 U.: Opstand der Maoris (IB jr). Apotheek: Meuwlaad Apotheek en Fa. Jansen. Tentoonstellingen: STEDELIJK MUSEUM, 10—5 uur: Moderne kunst uit eigen bezit. De Ruj'ter-exposltie. CULTUREEL CONTACT CENTRUM. 105 uur: Graliek van. Pol Mara. iiiversen: passage-theater, s uur: Propa- ganda-feestavond VARA. IRENE, 8 uur: Feestavond St. Joris Doele.. Eind april zal men beginnen met het vullen van de bassins. De grote sprintoren staat, bijna afgebouwd, te wachten op de eerste die een duik gaat nemen. Het bad voor ge- oefenden ligt even stil in het landschap als hetkinderbad en het wedstrijdbassin. De stilte wordt nu alleen nog maar verstoord door het geloei van Kethelse koeien en het gekraal van de hanen. Een bij zonder grappige entourage voor een zwembad, dat toch zo dicht bij een grote stad ligt! De eerste blauwe druifjes en nog enkele lentebloemen zijd al te voor schijn gekomen. En zo vormt zich het grote geheel, even fleurig als nieuw, even behoedzaam als verrassend. Slechts een fitaal ding ontbreekt nog: het opgewonden lawaai van zwem- lustigen. Maar men kan zich dat er nu al gemakeklijk bij denken. Advertentie I.M. Al ja De Confectiezaak voor dames, heren en kinderen met de grootste keus en de laagste prijzen. Alleen Broersvest 111 Telefoon 67416 Het Stedelijk museum te Schiedam is Goede Vrijdag normaal van 10 tot 5 uur geopend. .Eerste paasdag is het museum *s middags open van 2 tot 5 uur. Tweede paasdag de gehele dag van 10 tot 5 uur. Te zien zullen zijn de inmiddels uitgebreide tentoon stelling ter herdenking van Michiel de Ruyter en de tentoonstelling „Start", werk van jonge Nederlandse schilders, versterkt met werk van enkele Belgische 'en Duitse kunste naars. De Schiedamse Bedrijfs Klaver- jas-competitie hield maandag in de kantine van Excelsior het paas-con- cours. waar tachtig koppel» aan deel namen. Het is 'n groot succes gewor den, er werd sportief gestreden en het bestuur van SBKC kan dan ook op een geslnasrd concours terugzien. De beste koppels waren: le prijs Mevr. Heiten—J. v. d. Burg 4288: 2. v. d Grijpv. d. Horst 4251; 3. G. VoogtP. v. Leeuwen 4237: 4. H. Steenbergen—v. Leeuwen 4231: 5. ErkensWildeboer 4215; 6. De Held Daalmeyer 4185; 7. H. Hamerslag Zwaris 4185; 8. J. HeitenL. de Wit 4180; 9. C. Holleman—J. Scholte 4178 en 10. Schipper—Sommers 4177. In de hedenochtend gehouden ver gadering van de Eerste Kamer is mededeling gedaan van een schrijven van mevrouw dr. H. Venvey-Jonker (arb.), meldende, dat zij, in verband met haar benoeming tot lid van de SER, per 15 mei ontslag neemt als lid der Kamer. Zij zal' waarschijnlijk worder. op gevolgd door prof. dr. A. Querido, ass®»'' Op de algemene ledenvergadering, die de Volkstuindersvereniging „Klein Babberspotder" dinsdagavond in het Gebouw voor Christelijke Sociale Be langen hield, zijn de aftredende bestuursleden, de heren J; van Rosmalen, voorzitter, T. C. Robberegt, penningmeester en A Heiman, herkozen. De heer A. Aarssen, die zich -niet herkiesbaar had gesteld, zag zyn plaats in genomen door de heer M. Brouwer. Zowel Uit het jaarverslag van de menteel 224 leden, secretaris als van de penningmeester i Een belangrijk winstpunt voor bleek, dat het afgelopen jaar erg „Klein Babberspolder" was. dat de De Klaverjasvereniging De Spil heeft voor zondag. 21 april een wed strijd om de Gup var. Schiedam ge organiseerd. De volgende clubs zul len hieraan deelnemen: Uit Schie dam Sport (K), OVD, Breewerk, DES, HDVS (supp). De Spil, uit Rot terdam Kroon. OG. Ons Huis en uit Vlaardingen HVO. Reserve Br.ee- werk 2. De wedstrijd wordt gespeeld in het clublokaalin hotel De Spil, Vlaardingerdijk 81. gunstig was. Devereniging telt mo- Hoewel het besef steeds meer doordringt, dat de school meer is dan louter een instituut van kennisvorming, en men er hoe langer hoe meer van uitgaat, dat vorming van de persoonlijkheid primair dient te zijn, is men nog aan de verwezenlijking hiervan in de meeste ge vallen niet toe. De.,cidtuurbcvorderendc zelfwerkzaamheid der leer lingen stimuleren eist een vrij ingrijpende herziening der onderwijs programma's, die toch al onder de druk. der maatschappelijke nuttigheid en de overal opdoemende specialisatiedrang staan. Des alniettemin gebeurt er het een en ander, en allengs hoort de buitenstaander meer van initiatieven in schoolverband, die buiten het strikte leerprogramma liggen. De Schiedamse rijks-h.b.s. is in deze ontwikkeling een der eerste ge weest, want reeds heel wat jaren ge leden. met de instelling van het vak muziek en een afdeling meisjes-h.b.s., begon men naar buiten op te treden met eigen orkestje en een koor, die beide voor hun doen heel wat pres teerden, en bijvoorbeeld de toneel voorstellingen van de schoolvereni ging, ziedaar een andere vorm van zelfwerkzaamheid, opluisterden.. De school werkte samen met de school vereniging. Langzamerhand groeide het mu- ziekensemble naar een eigen leven toe, ging zelfstandige opvoeringen verzorgen, en noemde zich De Mathe- nesserkring. En nu is het al weer enkele jaren zo, dat omstreeks Pasen een programma van gewijde muziek wordt uitgevoerd, afgewisseld door declamatie. Gisteravond waren er velen aan wezig in de kerk van de NPB aan de Westvest, waar de heer A. C. Pak de aan zijn leiding toevertrouwde jongens en meisjes muziek liet zin gen en spelen van Heinrich Schütz, Sweelinck, Bach. Dietrich, Mendels sohn, Gervaise, Desmarets, di Lasso, Marcello en enkele anonieme compo nisten in moderne zetting. Een veeleisend programma dus, dat eerlijk gezegd'hier en daar ook wel te hoog gegrepen bleek. Want koor en orkest zijn toch dit jaar te jong van samenstelling, om een gerijpte klank te waarborgen, die toch bij Mendelssohn bijvoorbeeld, maar mis schien nog meer in de negro-spiri- tuals (die n.b. door rauwe stemmen moeten worden gezongen) noodzake lijk is. Het verdient aanbeveling bij de samenstelling van het programma met deze factoren rekening te hou den. Verheugend waren enkele solo- Ter algemene kennis wordt ge bracht, dat de gemeentebureau's op vrijdag (Goede Vrijdag) voor het publiek gesloten zullen zijn. Het bureau voor de Burgerlijke Stand (Nieuwstraat 26) zal op die dag van 9 tot 9.30 uur geopend zijn, evenwel uitsluitend voor het doen van geboorte- en overlijdensaangif- Het openbaar slachthuis zal op die dag evenseens gesloten zijn (zoals op zon- en feestdagen) De Gemeentelijke Openbare Lees zaal en bibliotheek en de filialen zui len ook op zaterdag 20 april gesloten zijn. Ter openbare kennis wordt ge bracht, dat vrijdag (Goede Vrijdag) door de Gem. Vervoer-, Reimv .ngs- en, Ontsmettingsdienst geen huisvuil nis zal worden opgehaald, Bij kon. besluit is benoemd tot ridder in de Orde van Oranje-Nassau de heer L. Brunik te Schiedam, hoofdinspecteur bij de firma Vinke en Co. prestaties. Als we een naam mogen noemen, dan wel die van Sylvia de Ridder, die als „gaste" uit de vijfde klasse op welhaast gave wijze een lied ten gehore bracht. Verschillende koorleden lieten zich ook als declamatrice horen, sommigen naïef en argeloos, met een aandoen lijk- onbegrip van de tekst, anderen gedurfder en rijper in hun uitbeel dingskracht. Enkelen ten slotte zeer goed, zoals de twee meisjes, die ge dichten van Vondel en Marja voor droegen. W. J. BENNIS Toen mevrouw K. uit Borssele dinsdag met haar baby aan het wandelen was, vond zij een briefje van ƒ25 op straat. Zo'n vondst, maakt de aandacht voor de grond waarop men. gaat groter en die be langstelling voor de aarde maakte, dat mevrouw K. nog eens extra rondkeek, naar papiertjes. En er lag nog meer. Over enkele tientallen meters raapte zij een bedrag van ƒ1350 bij elkaar in biljetten van 25 en 10 gul den, Een andere voorbijganger begon ook geld van de straat te rapen en kwam tot een bedrag van ongeveer 2000 gulden. Bij onderzoek bleek later dat het geld even tevoren verloren was door een zakenman, die van de markt naar huis ging en zijn geldmiddelen wel bijzonder slordig in en naast zijn zakken had gestoken. demonstratletuin in samenwerking met de gemeente op hoger niveau werd gebracht. Een groot aantal nieuwe onderstammen van vrucht bomen kwamen erbij. Het bestuur toonde zich verheugd, dat de omschakeling van de volks tuin als nutstuin tot die als plezier- tuin geleidelijk aan toeneemt. Nu reeds zijn er honderden jonge vrucht bomen geplaatst. Een punt van gewicht was voorts de benoeming van de afgevaardig den voor het landelijk congres van volkstuinders, dat in mei te Amster dam wordt gehouden. Het hele be stuur van „Klein Babberspolder" zal daar Schiedam vertegenwoordigen. De overige agendapunten werden vlot en in goede orde afgewerkt. Na de pauze vertoonde men enkele on derhoudende kleurenfilms, te weten: „The Toymaker", een marionetten film. „The green mountainland" en „Yellowstone Park". (Van een onzer verslaggevers! Op 2 juni. als het traject Roosen daalAntwerpen is geëlektrificeerd, zal men vanuit Amsterdam per trein aanzienlijk sneller Brussel en Parijs kunnen bereiken-dan op het ogenblik het geval is. Met de snelle lie de France zal men zelfs in vijf uur en zes en dertig minuten de afstand FarUs-=Amstërdam kunnen over bruggen, in -twee richtingen. Het op onthoud aan de grens heeft geen betekenis meer, au de controle zowel door de Nederlandse als door de Bel gische douane ,in de treinen wordt gehouden. De Beneluxtreinen zullen deze zomer nog niet rijden op de lijn RoosendaalAntwerpen. Daarmee zal pas in de komende winter een begin worden gemaakt, daar men eerst nog eens precies wil nagaan hoe de fre quentie in het reizigersverkeer tussen Nederland en België in. werkelijkheid is. Ook hoog liep het water over de kant. De golfbeweging, die zich tweemaal herhaalde, spatte resoluut een groep jongelieden nat, die zich gedrufd vooraan op de Hoflaan hadden opgesteld. Maar al liep de trawler dan ook even op de kant en al leek het alsof het schip zich hoog uit het water hief, alsof het over 't Hof weg wilde vliegen, binnen enkele ogenblikken hadden enkele kwieke mannen het weer los. En minuten later lag de „Maria Christina" voor de werf te wachten op wat er nu nog allemaal gaat komen. Hadden zich aan de Hoflaan dikke rijen belangstellenden opgesteld, op de werf zelf beklommen scheeps bouwer J. Figee en reder Jaquemard uit La Rochelle en de zijnen een met robd-wit-blauwe kleuren versierde tribune. Terwijl de gasten daar «•achtten, sloegen de scheepsbouwers de blokken weg, die de trawler van een onbeteugelde gang naar het .water weerhielden. Mevrouw Jaquemard kreeg de fles champagne in haar handen om op het moment, dat de trawler zou gaan De Varsity zal dit jaar op 5 me; weer op het Amsterdam-Rijn kanaal bij Jutphaas - worden ge houden. Om ongeveer vier uur zal het hoofdnummer, de Oude Vier, worden verroeid met deelneming van Njord, Laga. Triton, Nereus, Aegir en Argo, De Rotterdamse studentenroeiver- eniging Skadi zal dit jaar voor het eerst aan enkele nummers deel nemen. -— De Staatssecretaris voor Schot land, McClay, heeft in het Britse Lagerhuis gezegd, dat hij overweegt haringscholen in de Noordzee te doen opsporen door helikopters. BET VRIJS VOOS SCHIEDAM Redactie en Administratie: Passage 30 - TeL 68798 VLAARDINGEN In Vlaardingen kan een traditie groeien waarop maar weinig sleden kunnen bogen: een Matthaus-Passion waaraan koren van alle richtingen deelnemen. Onder leiding van dirigent H. H. Buurman jr. werd gisteravond in de Nieuwe Kerk een begin gemaakt, dat in verschillende opzichten veelbelovend kan worden genoemd, 1id Uitstekend was in elk geval de sa menwerking tussen de koren ieden van De Stem des Volks, Excelsior en St. Caecilia die een goed geheel vormden en waarin vooral de krach tige. zuivere toon van de tenoren gunstig afstak bijde gewoonlijk in dit opzicht heersende wanverhouding, gevolg van een hier niet aanwezig gebrek aan mannen. Jammer genoeg klopte bij deze eer ste uitvoering nog niet alles even goed als de koorzang. De koorleden zijn gewend aan de manier van dirigeren van de heer Buurman, maar voor buitenstaanders is die wel erg ondui delijk. De leden van het Rotterdams Phi'iharmonisch Orkest, in dit opzicht ook buitenstaanders, speelden braaf hun partijen op eigen gelegenheid. Maar wanneer koor en orkest moes ten samengaan drong het wel eens niet tijdig tot hen door dat de diri gent met een opslag een neerslag 'had bedoeld. Dan waren de poppen aan 'i dansen, hetgeen toch bij een Matthaus-Passion niet de bedoeling is. Tot overmaat van ramp zong het Vlaardings Jongenskoor onder leiding van. mevrouw Verhoeff als tussendi- rigente. die er ook weer een eigen tempo op na hield dal tic jongens overigens prachtig volgden. De sopraan Jeannette van Dijck en vooral de ait Nina Wind leverden uitstekend werk. De tenor Guus Smeets had nogal moeite met de adem, maar was voortreffelijk verge leken by Joan Ruys, die als bas werd aangekondigd, maar daarvoor heus nog zal moeten studeren. Vruchteloos hebben wegezocht naar iets goeds dat van zijn optreden te zeggen zou zijn. Maandag wordt in de Stadsgehoor zaal de provinciale bondsdag gehou den voor Zuid-Holland van het Meisjesverbond CJVF en het CJMV. In de morgenuren spreekt ds, P. H. Quartcl, Nederlands Hervormd Predikant te Rotter dam-Dclfshaven. 's Middags wordt de revue „Het zit in de lucht" voor het voetlicht ge bracht. Hieraan wordt door de Vlaar dingse CJMV-'oazuinblazers mede werking verleend. In de Benthemstraat drong een poedel in een kippehok door. Hij slachtte twee kippen. Zijn baas draait voor de schade op. Mevr. L. A. Hoppers-Best redde dinsdagmiddag de achtjarige Johan nes Kikkert uit de Oude Haven. De redster liep Jr een beenwond bij op. De politie trad enige malen op tegen jongens die in een eendenkooi de broedsels verstoorden. Vele be broede eieren bleken te zijn stukge gooid. Tientallen nesten werden ver nield. De commissaris van politie ver zoekt de dame, die op 6 april om half drie aangifte deed van het vinden van een roodbruine portemonnee, zich te melden aan het bureau. Door tegenslag en gebrek aan er varing is deze uitvoering in artis tiek opzicht nog niet geworden wat men ervan had verwacht. Maar laat men vooral niet bij de pakken gaan neerzitten: de schade en schande van 1957 kan aan volgende uitvoeringen juist ten goede komen. RIEN OUWERKERK. glijden, de doopplechtigheid te ver richten en de woorden „Ik doop u Maria Christina" uit te spreken. Tot deze woorden is zij niet ge komen. want de trawler was plotse ling vlot vertrokken. Op de waar schuwende woorden van de heer Figee had zij de tegenwoordigheid van geest de fles naar de boeg te werpen. Zij deed dat met een magi strale worp. in het zonlicht spatted de schitterende druppels in het rond. Enige uren tevoren had pastoor Rouw het schip gezegend. Deze motortrawler is bestemd voor de- Armement Fréderic Cie, La Kochelle, Frankrijk. Voor een raster- rederij is onmiddellijk na de te water- lating een schip van hetzelfde type op stapei gezet. Het is bestemd voor de trawl- visserij op de Atlantische Oceaan. De. motortrawler heeft de volgende hoofdafmetingen: lengte over alles 34 meter; lengte tussen de 1.1. 29,50 meter; breedte op sp. 6,80 meter en holte in de zijde 4,20 meter. De „Maria Christina" krijgt een Werkspoor-scheepsdieselmotor van 580 E. pk. De kiel werd in september gelegd. Haartje Figee, de dochter van de scheepsbouwer, overhandigde aan de echtgenoten van de reders een fraai geschenkje. Te Van Nuys in California is een eenpersoons helikopter met raket aandrijving gedemonstreerd, die zo licht is. dat één man het toestel kan dragen. (Van onze parlementsredactiei Prof. dv. Diepenhorst (ar.) heeft dinsdagavond in de Eerste Kamer bij het begin van de behandeling van de begroting van Justitie krachtig ge waarschuwd tegen de misvatting, volgens welke onze gevangenissen pen- sions of sanatoria zouden 2ijn. Hij zou het etg betreuren, als ontsnappingen van gedetineerden er de oorzaak van zouden zijn, dat de modernisering van het gevangeniswezen teniet zou worden gedaan: 'Het is gevaarlijk om hierbij af te gaan op de publieke opinie en om op grond van ontsnappingen le oordelen over de leesf, waarop het gevangeniswezen moet worden geschoeid,' aldus prof. Diepenhorst. Hij wees er overigens naaruKKe- lijk. op, dat hij geen slap gevange- nisbeieid wenste 'Opsluiting betekent echter ontzaglijk leed'. Uitbreken, door gevangenen is niet altijd te voorkomen. Het is echter onjuist te menen, dat sommige gevangenissen zo lel; als een zeef zijn. Lij. die dit scmijven of tekenen, zouden een weekje in een gevangenis moeten worden opgesloten, om zelf te onder vinden, dat een gevangenis geen zeef is. Daarom pleitte prof. Diepenhorst voor een sobere berichtgeving over ontsnappingen. De juiste proporties zuilen hierbij in acht moeten worden genomen. Voorts verklaarde hij', dat hij geen enkele behoefte had aan aantasting van de menselijke waardigheid in ge- van penissen, waar overigens z.n no<r enkele misstanden voorkomen. Ais voorbeelden daarvan noemde prof. Diepenhorst het tonnenstelsel en onvoldoende beloning van 75 cent a 1,10 per dag. die z.i. ontoereikend is cm de prijsstijging van in de kan tine verkrijgbare artikelen od te va-- Sen. .Goedwillende gevangenen moeten z.i. worden beloond. Ook pleitte hii voor een goede tewerkstelling van intellectuele gevangenen en voor het tegengaan van verveline. Voorts signaleerde prof. Diepen horst de hand over hand toenemen de buitenechtelijke verhoudingen, die z.i. noodzakelijk maken, dat er een statencommissie wordt ingesteld voor de bestudering van liet. probleem hoe de echtscheiding wettelijk moet wor den geregeld. liervxtit Justitiële debat wordt vandaag In verband met Goede Vrijdag voert het zangkoor van het Leger des Heils vrijdag een bijzondere zang- dienst uit, die als titel draagt „Klan ken van Golgotha". Aan deze dienst werken mee sr. majoor J. H. Drentje, Schriftlezing; mevr. Ea den Oudon- Jansen en mevr, M. J. de Jager- Peters. resp. sopraan en alt; de heer B. F. J. v. d. Hoek en mevr. A. Ver dam-de Ruiter, declamatie. De lei ding van deze zangdienst is in han den van kapelmeester A. van Gulik. Toegang vrij. Aanvang 8 uur nm.

Het Vrije volk | 1957 | | pagina 1