weer Deserteurs al week lang achter slot Stuvézonmaakt oud brood weer vers Spreeuwenpraat ÏSSUl TERUG IN ZUIDLAREN Zuivelbedrij ven fusioneren Weg mei die puistjes! Hl^cevqllers' ^cileries ll^pderncs C,ROTTERDAM HET VRUE VOLK VRUDAG 26 APRIL 1957 Rook Essex en geniet van dc gouden Virginia tabak, terwijl de Essex Super- filter zjjn zuiverende werk doet! Geen polio-opgaven Bericht bleef uit moderne meubelen j voor moderne mensen BRAND BÜSSUM Gewonden nog in levensgevaar Tndra Kamadiofo Nerts bijt bij baas vijftig kippen dood Advertentie 131, B Vandaag zal Pieter zelf geen spreeuwen- praatje schrijven, maar laat ik dat en kele lezers doen, En zij doen dat best. Luister bijv. maar naar de heer H. Hen driks uit do Wilhel- minastraat te Ouder kerk aan den IJssel. „Ik las de verdrie tige klacht van J. Stotijn (over vernie lingen op Delfsha- ven) en helaas moet het erkennen: De jeugd is behept met een zeker van dalisme ten opzichte van het na tuurschoon. En zeker in de steden En dan vraag ik me af; Hoe komt dat en wat is ertegen te doen? De behoorlijke vry'e-tijdsbesteding is ook voor de jeugd een belangrijke zaak. Wanneer ik de spreeuwenpraat lees, zijn er te weinig speelgelegen- heden;. vooral in Rotterdam. Een kind zoekt ontspanning en hoe schrij nend dit is, het meent dit te vinden in de takken van de bomen met alle- gevolgen van dien. Maareen kind is een kind en kan na schooltijd niet als een oud mensje in het zonnetje gaan zitten om een praatje te maken. Nee, vóór alles moeten de kinderen in de gele genheid worden gesteld zich te ont spannen en zich uit te leven. Het verschil tussen stad en platteland is groot, Buiten kunnen de kinderen naar hartelust spelen en stoeien, zonder al te veel gevaar voor onge lukken. Wat is er te doen? Natuurlijk; speeltuinen zijn belang rijk. Maar er is ook nog iets anders. Laat men toch wandel- en fietstoch ten organiseren; men behoeft werke lijk niet zo ver uit de buurt te gaan. Heeft men wei eens gedacht aan de nieuwe provinciale weg. die van Krimpen aan den IJssel af dwars door onze mooie JCrimpenerwaard loopt. Heeft men wel eens langs deze weg gewandeld wanneer de morgendamp optrok? Heeft men wel. eens geluis terd naar het vogelgezang wanneer je rustig langs de kant van de weg zit? Heeft men wel eens op de brug over de Boezem by Ouweneel ge staan? Met links en rechts de water torens van Lek en IJssel, achter je de contouren van Krimpen en voor uit een blik op Bergambacht, Ouder kerk en Lekkerkerk? Wat weet men van de*eendenkooi te Lekkerkerk? Kyk Pieter, hier zou ik de kinderen heen willen sturen. Leer onze toe komst het mooie van de natuur te zien. Maar ik weet; hier zyn vooral groten voor nodig, zy moeten er met de jeugd op uit trekken. En ik heb de indruk dat het vernielen van grasmat en beplanting dan géén doorn in het oog meer zal zyn," Verrassend 1 Meesterlijk, die Essex Superftlter! Zuivert de rook door ingen leus-samengestelde filtrerende laag]J. Essex Superfilter trekt even gemakkelijk als een sigaret zonder filter. Zij hebben kennelijk zoveel vat ge kregen op enkele kamerfracties, dat deze bereid blijken het voor de volks gezondheid zo belangrijke wetsont werp op de lange baan te schuiven. De drogisten verzetten zich er te gen, omdat zij bezwaTen hebben tegen de beschermde positie, die de apothe kers op grond van het wetsontwerp wordt verleend, zij verlangen daarom zelf ook een bescherming in de vorm van een wettelijke 'status' tegenover de kruideniers en grootwinkelbedrij ven, die als het ontwerp wet zou worden, bepaalde geneesmiddelen ook zouden mogen afleveren. De fabrikanten en handelaren steu nen gedeeltelijk de drogisten in hun verzet tegen de wet. waarbij het ver lies van afzetpunten voor hun pro dukten een rol speelt. Het wetsontwerp voorziet namelijk in een registratie van alle verpakte geneesmiddelen, die (als ze gevaar lijk zijn) geweerd kunnen worden of uitsluitend door apothekers (U.A.) verkocht mogen worden. Daarnaast komt er een lijst van geneesmidde len. die uitsluitend op recept van de dokter (U.K.) afgeleverd mogen wor den. Ook de reclame voor de verpakte geneesmiddelen zal aan wettelijke voorschriften gebonden worden. Ad vertenties en dergelijke moeten eerst worden voorgelegd aan een Keurings- raad. De niet U.A. en U.R.-geneesmidde- len mogen op grond van het wetsont werp verkocht worden door iedereen, wiens zaak aan bepaalde inrichtings eisen voldoet. Minister Suurhoff heeft tot dusver geweigerd het wetsontwerp zo te ver anderen, dat hij de drogisten een beschermde positie verleent. Hij heeft reeds herhaaldelijk te kennen gege ven, dat dit niet op zijn terrein, maar op het ambtsterrein van de minister van Economische Zaken be hoort te liggen. Is deze van mening, dat de drogis ten een economische bescherming moeten genieten, dan zal hij die moe ten verlenen. Op grond van de volks gezondheid kart een dergelijke be scherming moeilijk verdedigd worden. Heerlijk De Essex Superfdter laat smaak en geur van de uitgelezen Virginia tabakken voor de volle 100 door. Blijkens een opgave in de Staats courant zijn in de week van 7 tot en met 13 april o.m. aangegeven 3 ge vallen van paratyfus b. 93 gevallen van roodvonk, 8 gevallen van difterie en 4 gevallen van malaria. Er waren geen opgaven van geval len van kinderverlamming. Vindt u dit geen sympathiek spreeuwenpraatje van de heer Hen driks? Ik zou hem er echter nog op willen wyzen, dat er in de grote stad vele honderden ouderen zyn, die zich voor het kind inspannen. Wat er bijv. in de speeltuinen ge beurt is bijzonder lofwaardig. Maar wie weet: misschien voelen die lei ders en leidsters zich geïnspireerd door briefschryvers mooie bechry- ying van de Krimpenerwaard en trekken zy er met de jeugd op uit. En mogeiyk zou mijnheer Hendriks dan een beste gids kunnen zyn.... (Van een onzer verslaggevers) De directies van de twee belang- rykste standaardisatiebedryvente Haarlem, de N.V. De Sierkan en de N.V. De Landbouw, hebben besloten een fusie aan te gaan. De directeuren van de afzonderlijke naamloze ven nootschappen zullen samen de direc tie vormen. (Van onze parlementsredactie) De twee Nederlandse soldaten, die in het begin van deze maand clan destien Wcst-Duitsland binnen kwamen, zitten al een week in de cel van hun onderdeel in Zuidlaren. Zij zijn reeds de vorige week donderdagavond naar Nederland terugge keerd. Aan de grens bij Nieuwe Schans zijn zij toen door de dienstoende marechaussee gevat. Hun is voorlopig arrest aangezegd. Zij zijn verhoord en zullen voor de krijgsraad komen. van net uitleveringsverdrag met West-Duitsland, hun uitlevering heb ben kunnen vragen, zo verklaarde ons een woordvoerder van het minis terie van Justitie in Den Haag. In uitleveringsverdragen woidt desertie nameiyk bulten beschouwing gelaten. Schamen Wéér een spreeuwenpraatje van een ander. „Oostvoornaar" is zyn naam. Pieter weet wie „Oostvoornaar" (Van een onzer verslaggeefsters) Oudbakken broden worden op het ogenblik in verschillende Nederlandse bakkerijen weervers gemaakt. Dit gebeurt met de „Stuvézon", een door Willem Stuvë (van de nougat) uitgevonden methode, die de laatste drie jaar bij het Centraal Instituut voor voedingsonderzoek (T.N.O.) te Wageningen is ontwikkeld. Sedert enkele weken brengt de Maatschappij tot Exploitatie van Advertentie im Willem Stuvé's Patenten N.V. de Advertentie XJVL machine voor ca. 4500,— in de handel. De bakkers kunnen^in^tien j. machine verversen, dus 60 broden jj|s8 vt W_Ê per uur. Als het brood niet ouder is j| B f i -*| jf dan 48 uur, maakt de Stuvézon het 4 i\ es# J£ metterdaad weer vers, d.w.z.: zelfs r* *v deskundigen kunnen het gestuveneer- Z' wj .«Snag Het voordeel de machine, waarvan de werking berust op een elektrisch verbittingssysteem, is dui delijk. De bakkers krijgen normaal ca. 5 percent van hun brood terug. Dit oude brood ging meestal als voe der naar de veestallen. Nu kan het brood weer gebruikt worden. Bakke ryen die dertig baaltjes meel per week verwerken, kunnen volgens de berekening van de Bakkerystichting de machine al rendabel gebruiken. Grote bakkerijen kunnen volgens deze berekeningen duizenden gul dens door het nieuwe procédé be sparen. Vaak wordt er geschreven en ge praat over de tegenwoordige jeugd en dan gebeurt dat niet in al te gunstige zin. In de achter ons liggende paas dagen heb ik echter anders ervaren. Nee, die jeugd is zo slecht nog niet. Vrijdagavond om over negen kwa men twee padvinders bij ons vragen hoe ze de weg moesten vinden naar hun kamp op Het Kruininger Gors. Ze waren behoorlijk mis, want ze zaten geheel aan de duinkant, onge veer anderhalf uur lopen bij hun tent vandaan. We hebben ze wat op hun verhaal laten komen en daarna vroegen ze een zaklantaarnzodat ze beter de weg zouden kunnen vinden. We waren benieuwd of die lantaarn te rug zou komen. Achteraf moet ik. me schamen voor die slechte gedachte, want zaterdag middag kwamen ze hem netjes terug brengen. En wat me. bijzonder trof? Als bewijs van dank brachten ze twee koeken mee voor de koffie. Voor dit gebaar ben ik hen heel dankbaar. Het heeft ons echt goed gedaan. Mijn complimenten voor die jongens." Sytse Adema uit Ferwerderadeel en Jan van der Meer uit Tietjerk- steradeel hadden, nadat zij in West- Duitsland hun straf wegens illegale grensoverschrijding hadden uitge zeten, een tijdelijke verblijfsvergun ning gekregen. Met dit Duitse vreemdelingenpas poort. konden zij drie maanden in Duitsland blijven. Zij moesten ech ter werken \>oor de kost. Voor dit werk zorgde het arbeidsbureau in Oldenburg. Het tweetal voelde daar kennelijk niet veel voor. Daarom besloot het terug te keren naar het vaderland. Merkwaardig is het, dat dit be richt van de legervoorlichtings- dienst eerst gisteren bekend is ge worden, Op Goede Vrijdag, toen de twee deserteurs zich weer zij het In de cel bij hun onderdeel, het i22ste bataljon infanterie te Zuid laren, bevonden, verklaarde de met het onderzoek belaste commandant van de marechaussee in Groningen ons, dat de twee nog in West-Duits land vertoefden. Hij vermoedde overigens wel, dat zij zouden terugkomen of zouden worden teruggestuurd. Ook de legervoorliciitingsdienst was niet eerder van hun verblijf in de cel te Zuidlaren op de hoogte. Aangenomen wordt, dat de deser teurs de draagwijdte van hun han- deiwyze niet beseffen, zy zouden zyn weggelopen, omdat zy niet aan de militaire dienst konden wennen. Overigens zou de Nederiandse regering, als de deserteurs in Duits land waren gebleven, niet op grond Advertentie LM- •Wanneer zou U beter Uw linnenkast kunnen bijvullen dan juist in deze prijzenslag, waarin speciaal de witgoe deren terdege worden be keken. juist in onze afdeling tex tiel kunt U nu prijzen ver wachten, lager dan ooit. Ook voor deze slopen van Twents graslinnen uit de normale serie van 1.45. royale slopen 58 x 68 cm, met een zeer brede overslag geen zoekgeraakte knopen meer). Zorg dat U er bij bent, nu wij morgen met de verkoop beginnen van dezelfde slopen van 1.45 voor nog géén Steg gulden. Kom eens bij ons binnenwippen en zie onze expositie moderne Deense en Zweedse meubelen. Verantwoorde meubelen, volmaakt van vorm en kleur, die Uw woning een aparte sfeer geven! U vindt ze alleen maar bij fIn onze biscuit en chocolaterie-afdeling: Chocolade pindarots jes, een lekkere combinatie van versgebrande pinda's en zuivere pure chocolade 200 gram 0.69 In onze levens middelen-afdeling: Gehakt, Merk ..De Groot" Overheerlijk, zowel op de boterham ais bij de warme maaltijd. Per blik van 425 gram 0.94 ..Oostvoornaar" zegt het zelf al: „Achteraf moet Ik my schamen voor die slechte gedachte". En deze er kenning stemtPieter prettig, want wanneer men elkaar, direct al nadert met enig wantrouwen is de zaak al volkomen mis Ik kan me voorstellen, dat de pad vinder zegt'; „Mam- het is toch logisch dat die lantaarn zo spoedig mogelijk wordt teruggebracht. En dat is het ook. Maar wanneer twee van die knapen dan ook nog voor hun toch heus niet grote zakgeld een paar lekkere koeken hebben gekocht, is dit inderdaad een gebaar dat door de volwassene erg op prys wordt gesteld. Koeken tegenover een tikkeltje wantrouwenAch ja, ook de kinderen kunnen ons wel eens een lesje geven. Aanbod Vandaag schreven wij de volgende aanbiedingen in ons Boek der Bijdragen: een tweepersoons opMapbed van Van der Z. van de Paradltslaan. een divan (bestemd) en een elektrisch kacheltje van. De J. uit de Willebrordusstraat Kinderkleding kregen wij van Van der h. van het Groeneveld en van V uit de Vlnkenstraat. Capsules en zilver papier werden gebracht door R. uit de Sehlpperstraat en cafsules door W. uit de Van Harenstraat. De Sprecuwenpot werd verrijkt met guldens van J. uit de Jonker Fransstraat, van N, uit de En gelsestraat, van C. van de Dordtselaan en 1.10 van P, van de Slaak. Onze har telijke dank. De Britse premier, Harold Mae- millan, heeft verzocht om samenstel ling van een gedetailleerd verslag over de .vooruitzichten voor een tun nel onder het kanaal. LIJNBAAN - ROTTERDAM TEL 112955 De toestand van de 28-jarige heer Baaiman en de 27-jarige mej. Kem pen, beiden uit Huizen, die woens dag levensgevaarlijk zijn gewond bij de brand in een farmaceutisch be drijf aan de Gooiweg te Bussum, waarbij een 26-jarig meisje het leven heeft verloren, is nog zorgwekkend. Bij een onderzoek naar de nor zaak van de brand, ingesteld door de arbeidsinspectie in samenwerking met de brandweer en de recherche, is komen vast te staan, dat de brand in de tabletteermachine is ontstaan- De arbeidsinspectie heeft monsters van de voorraad te ver werken noeder meegenomen. Wetenschappelijk onderzoek zal ertoe leiden, dat het normaal is, dat Sowjet-burgers een eeuw oud wor den, aldus heeft professor Jekateri- na Bassikowa In een door radio-Mos kou uitgezonden lezing meegedeeld. Verlies De heer Deering, Sneeuwbalstraat 27, verloor tussen de HUleweg en huls een sleutelbos met drie sleutels. Zaterdagmorgen om 9 uur (geen te/ef. of schrift, test./ be gint de verkoop van deze Twents graslinnen slopen en U betaalt jfk z?% er geen cent BÊf ijpr meer voor dan precies Vondst Op tweede paasdag vond de heer Kok, Dr. Zamenhofstraat 63c, op de Groene Kruisweg (bij de Dorpsweg) een portc- monneetje met vijftig cent. Dierenrijk Mevrouw Doornhaag. Marnlxstraat D. ziet zich genoodzaakt een goed tehuis te zoeken voor een hondje van een jaar Het is een takshondje. De heer Mostertsnan, AgnJesestraat 110c. zoekt een goed tehuis voor twee gezonde poezen. De familie Van Doeze laar. 2e Scbansstraae 59a, zoekt een goed onderdak voor een lief katertje. PIETER SPREEUW. De Indonesische danser Indra Kamadjojo heeft een uitnodiging ontvangen van de Süd-West-Punk om maandag 29 april een tele visievoorstelling te geven van legenden en dansen uit Indonesië. Voor de Neder landse televisie zal hij in een jeugduitzending op woensdag 15 mei het ver haal van Kantjil, bet d»3cgberöe.. jtótbeeïden. Ergert V zich aan Uw ontsierde huid? DERMES, de zalf met anti septische werking, heeft een diepte- effect zuivert de huid, ontsmet en geneest. TJw huid wordt weer gezond en fluweelachtig! DERMES-zalf werkt sneller en betrouwbaarder dan welk middel ook! In alle apotheken en drogisterijen. Een ontsnapte nerts (marterach tig pelsdier) van de nertsfarm van de heer A. Walhout te Borssele (Zee land) zocht zyn toevlucht in een kippenhok op het erf van de farm. Niet minder dan eenenvijftig jonge- hennen beet hij dood, vóór hij gepakt kon worden.

Het Vrije volk | 1957 | | pagina 2