Jaarverslag munt uit door vaagheid Nieuwe school en nieuw leerplan Jonge pianisten en „levende noten" Clublokaal voor TOP Inenting in 't wijkcentrum Filmavond van het Instituut Helpen en voorkomen Benoemd Opbrengst van collecte Wiel valt van vrachtauto af Combinatie ziet goed cabaret GEVONDEN VOORWERPEN Honkbal op zondag Stand van de arbeidsmarkt MacmiUan en Adenauer gaan problemen te lijf chiedammers onder elkaor Op ouderavond W. de Zwijger school: m Burgerlijke Stand Veemarkt Rotterdam Janine van Mever (zelf ook jong) ziet veel gevaren HET VBUE VOLK WOENSDAG 8 MEI 1957 DEZER DAGEN BEREIKTE ons het jaarverslag van de Sehte- damse Bond voor Lichamelijke Oefening; een verslag, dat aan vaagheid niets te wensen overlaat. De samenstellers immers beginnen namelijk met de opmerking, dat wegens „verschil lende omstandigheden de jaarvergaderingen over 1955 en 1956 niet plaatsvonden". Wel kwamen de leden enige malen bijeen; „niet echter ter behandeling van de gebruikelijke jaarstukken". Sportiveek Onverkwikkelijk Die onverkwikkelijke toestand schijnt inmiddels te zijn opgeheven; de mededeling, dat het gemeentebe stuur wel degelijk nog prijsstelt op overleg met de SBLO, deed de lucht weer klaren en de vrij langdurige bestuurscrisis werd overwonnen. 'n $mm Noten en toetsen zijn jaren lang de hele wereld van de studerende pianist. En als hij klaar is, is het werken en nog eens werken. Alleen wanneer hij kans ziet, daarbij het denken en voelen niet in het gedrang te laten komen, kan hij uitgroeien tot een waar kunstenaar. Het gezicht en de handen op de foto zijn die van Janine van Mever. 7\TU het muziekseizoen op zijn eind loopt, valt ons het weing benijdenswaardige lot weer op -L van de vele beginnende pianisten, die wij hoorden. Op een enkele uitzondering na traden deze musici, met nog onbekende namen, op voor een handjevol toehoorders. ROME LESSEN GEEN OOGKLEPPEN Is rancuneuze SBLO nu nog levensvatbaar? Die eerste opmerkingen geven onmiddellijk te denken. Wat werd er dan wel besproken? Of sprak men helemaal niet? De SBLO ver volgt: „Zulks vloeit voort uit het feit, dat ons bestuur had gehoopt omstreeks mei 1956 met omlijnde reorganisatie-voorstellen te kun nen komen." Het bestuur had dus gehoopt een nieuwe koers te varen. Dat is kennelijk niet gebeurd. Waarom wordt niet duidelijk gemaakt. Wel voegt men eraan toe: „Na de door de heer K. van Driel voor' de leden op 23 maart 1958 over het re- organisatievraagstuk gehouden cau serie namen de dingen evenwel een dusdanig onverwachte wending, dat de leden na kennisneming van de omstandigheden, ongetwijfeld be grip zullen hebben voor het uitval len van de jaarvergadering over 1955." Duister, bijzonder duister. De SBLO zag toen ook maar af van het maken van een jaarver slag over 1955, want het had blijk baar weinig zin. Het thans ver schenen overzicht loopt over '55 en "56 en het merkwaardige feit doet zich dus voor dat men eerst nu een terugblik op de viering van het 25-jarig bestaan (in 1955) on der ogen krijgt. Volgens de SBLO moest het publiek voor de toen gehouden „sportweek" wakker wor den geschud. Het bestuur van de SBLO zoekt, aldus het verslag, tevergeefs naar het motief van „de overheid" om de Het is niet mijn gewoonte in deze kolom reclame te maken voor iets, maar in dit speciale geval wil ik toch gaarne van de regel afwijken. Het Nederlands Kamerorkest onder leiding van de dirigent-violist Szy- mon Goldberg geeft namelijk op zondagmiddag 12 mei in het Amster damse Concertgebouw het laatste concert voor' nlet-Amsterdammers. Het programma vermeldt werken van Bach (o.m. dubbelviool-concert), Haydn (hobo-concert) en Mozart (Symfonie in A gr, t). Deze concerten zijn doorgaans voortreffelijk en ik zou iedere niet- Amsterdammer, en dus de Schiedam- se muziekliefhebbers, van harte wil len aanraden dit concert bij te wo nen, temeer daar dit het laatste van het seizoen is. Voor diegenen, die niet over een eigen vervoermiddel beschikken, zijn aan de stations van de Spoorwegen gecombineerde trein-entréekaarten verkrijgbaar, die dus ook toegang tot het concert geven. Het klagen over de moderne jeugd is onvruchtbaar wanneer men aan deze jeugd niet de gelegenheid geeft zich op verantwoorde wijze te ont spannen en haar vrije tijd op pas sende wijze te besteden. De Jeugd vereniging „Tot Ons Plezier" tracht hierin zo goed mogelijk te voorzien maar de mogelijkheden zijn gering: een clublokaal van 35 m2 voor 150 jongens is niet veel! Daarom heeft zij een grote loterij op touw gezet om de middelen bijeen te brengen ten behoeve van een beter centrum. De 10.000 loten zullen u in de ko mende dagen worden aangeboden; laten wij de handen ineen slaan om deze in korte tijd te plaatsen. Men verwerft zich daarmee een kans op één van de prachtige prijzen en ver leent tevens zijn steun aan het werk onder onze jeugd. Ik beveel deze actie dan ook gaar ne bij u aan. De Burgemeester van Schiedam, Mr. J. W. PEEK. SBLO te negeren. Nadat van de wet houder van Sportzaken, mr. P. van Bochove, de verzekering was ont vangen dat advies van de SBLO in zake sportaangelegenheden op prijs zou worden gesteld, is daar In de praktijk weinig van gebleken. Dit heeft geleid tot grote spanningen in het bestuur, zo „onthult" het verslag, waardoor „zelfs met onze vier be stuursleden, die zitting hebben in de Sporicommissie, niet meer gesproken kon worden." Het wachten is nu, zo zegt het bestuur, op de beoordeling van de nieuwe richtlijnen, die de SBLO wenst te gaan volgen, dooi de wethouder van Sportzaken. Het straks te vormen nieuwe or gaan (met een oud bestuur?) zal dan Sportraad gaan heten. Overigens hoopt het bestuur dat de Korenbeurs geen Gedistilleerd Museum zal worden, want „wie de activiteiten van de tafeitennisclubs gadeslaat, zal zich er uiterst moei lijk mee kunnen verenigingen, dat straks deze levenslustige sportjeugd zou worden vervangen door een ver zameling flessen sterkedrank." Het bestuur juicht het dan ook van harte toe dat er voorlopig niets van een Drankmuseum zal terechtkomen, te meer daar er voor de desbetreffende clubs geen vervangende ruimte is. Voorts wordt in het jaarverslag gewag gemaakt van de "nieuwe sport velden, ingebruikneming van velden door Spirit en SVDPW, de samen stelling van talloze commissies (waar van. het ENSO-comité inmiddels werd opgeheven), financiële over zichten, het nieuwe zwembad en een niet te realiseren wielerbaan. Het bestuur zag er eind '56 als volgt uit; E. A. Leenderts, voorzitter; H. J. Scheffers, vice-voorzitter; A. van Schie, ie secretaris; A. Sluyters, 2e secretaris; M. Kooijman, penning meester; H. D. Bakkes, A. Boven berg, M. A. A. de Jonge, C. de Vries, commissarissen. Op de 14 mei te houden jaarver gadering in hotel Beyersbergen zal een bestuursverkiezing worden ge houden. Het bestuur acht het van belang, aldus wordt meegedeeld, dat alle aftredende bestuursleden zich herkiesbaar stellenOok de leden hebben echter het recht een of meer personen voor het bestuur te kan- dldatcren. Commentaar Wij tekenen hierbij nog aan: Uit het simpele feit, dal de SBLO geen jaarvergaderingen heeft gehouden en ook geen algemeen verslag over de jaren '56 en '57 het licht deed zien moge men gevoeglijk conclude ren dat de Bond weinig levensvat baar is. Men schijnt het zo druk ie hebben met rancune en spanningen in eigen kring dat er van een waar lijk grootse activiteit geen sprake kan zijn. Duidelijk is in de ajgelopen pe riode gebleken dat de sportvereni- gen zich bedienen van andere con tacten tussen gemeente en hun clubs; men vraagt zich dus af of de I SBLO, ook al zou deze in gewijzigde I vorm terugkeren in de Sportraad, het recht tot voortbestaan bezit. Wij j betwijfelen dat ten zeerste): De directeur van de Gemeentelijke Geneeskundige en Gezondheidsdienst Schiedam maakt bekend, dat met in gang van vrfjdag 10 mei a.s. en ver volgens op elke tweede vrijdag van de maand, ook in het Wijkcentrum Nieuwiand. Dr. Wibautplein 129 de gelegenheid zal bestaan kinderen be neden het Jaar kasteloos te laten in enten tegen pokken, difterie, kink hoest en tetanus. De pokkeninenting zal geschieden tussen 15.30 en 16 uur; die tegen dif terie, kinkhoest en tetanus tussen 16.16 en 16.45 uur. Gelieve 'trouwboekjes of geboorte bewijzen mee te brengen. De maandelijkse, inentingen in het gebouw Tuinlaan 80 blijven gewoon doorgang vinden. Voor nadere inlichtingen wende men zich tot de G.G. en GD. Tuin laan 80, telefoon 69290. De laatste bijeenkomst van dit sei zoen houdt het Instituut voor Arbei ders Ontwikkeling op donderdag 9 mei in het Volksgebouw. De heer P. N. WindmeÜer uit'Deift zal dan een aantrekkelijk, filmprogramma onder de-titel „Met'de camera onder wa ter" verzorgen. Men zal opnamen van het diepzee-onderzoek kunnen bewonderen. Verder wordt een trip gemaakt door het Rhone-dal en "de Provence en de avond zal worden besloten met een kleurenfilm, opge nomen bj) de Duizendeilanden by Indonesië. Aanvang 8 uur. WOENSDAG Bioscopen: PASSAGE-THEATER. 2 en 8.15 uur: Artists and Models (14 Jr). MONOFOLË-THEATER, 2, 7 en 9 U.: Johnny Concho (14 jr). ApotPecK Fa. Gouka, Hoogstraat 29. Tentoonstellingen. STEDELIJK MUSEUM, 10—5 uur: „Start" en De Ruyter-exposltle Diversen. MUSIS SACRUM. 8 uur: Vegla: „De (v)lach ln top". JULIANAKERK, 8 uur: BijeenKomst Leger des He'.ls. CHR. SOCIALE BELANGEN, S uur Voordracht leerlingen Toonkunst. TIVOLI, 8 uur: feestavond Expogé. DONDERDAG Bioscopen PASSAGE-THEATER, 2 uur: Artists and Models (14 jr). MONOPOLE-THETATER. 2, 7 en 9 u.. Johnny Concho (14 jr). Apotheek. Fa Gouka, Hoogstraat 29. Tentoonstellingen: STEDELIJK MUSEUM, 10—5 uur: „Start" en De Ruyter-expösltle. Diversen. PASSAGE-THEATER. 8 uur: Toon kunst-concert. VOLKSGEBOUW, 8 uur; Lezing IvA. IRENE. 8 uur: Pers.ver. Vlug. cabaret. Binnenkort zal worden begonnen met de bouw van een nieuwe school aan de St.-Liduinastraat. Dit was een van de be langrijkste mededelingen, die het hoofd van de school, de heer M. P. Heijboer, deed op de ouderavond van de Willem de Zwlj- gerschool voor ulo, die dinsdag in Irene werd gehouden. Reeds'eerder bestonden er piannen tot het bouwen van een school op de plaats, waar vroeger de ambachts school stond, maar deze werden door de bestedingsbeperking afgeketst. In 1957 zouden er in Schiedam 40 nieuwe lokalen komen. Ten gevolge van de beperking kwamen er slechts 10, waarbij niet een voor volksonderwijs, aldus de heer Heijboer. Het gemeentebestuur ging met deze regeling niet akkoord en nam con tact op met Den Haag. Daar zag men toen inderdaad de noodzaak van een nieuw schoolgebouw in en er werd een zogenaamde buitengewone urgen tie verleend. De nieuwe school aan de St.-Lldui- nastraat zal 18 werklokalen, 3 natuur- kundelokalen en 3 gymnastieklokalen tellen. In september 1958 hoopt men de school gereed te hebben en ln ge bruik te kunnen nemen. Nieuw leerplan „We zijn bezig," deeld de heer Heijboer verder nog mee, „een nieuw leerplan voor onze school te ontwerpen. Het is praktisch al klaar, maar moet nog worden goed gekeurd door de Inspectie en het college van B. en W." Het is de be doeling het nieuwe leerplan in 1958 te laten ingaan. Men wil o.m. schooldiploma's gaan geven. Het nieuwe leerplan behelst het volgende. De vier vakken aardrijks kunde, geschiedenis, natuurlijke his torie en natuurkunde worden samen getrokken ln «-en vak: maatschappe lijke leer. Het Fran- zal van het les rooster verdwijnen. De leerstof van het Engels en het Dvih zal worden uitgebreid en meer op het handels gebied worden gericht. Ook aan het boekhouden zal meer aandacht worden geschonken, terwijl tevens in het plan de vakken steno en typen zijn opgenomen. Het nieuwe leerplan getuigt van vooruitstrevend heid en praktische zin. De heer Heijboer zei verder nog iets over de schoolreisjes. De vierde klas gaat komende vrijdag voor vier dagen naar Lunteren. Op 17 juni gaan de eerste, tweede en derde klas sen naar Austerlitz en de Hoge Ve- luwe. Op 2 juli valt de afscheids avond van de leerlingen, die van school gaan. „De vrijetijdsbesteding van de jeugd" was h"t onderwerp, waarover de heer J. van Driel, referendaris, hoofd van de afdeling Volksontwik keling van de gemeente Botterdam, na de pauze sprak. Er zijn vele vormen van vrijetijds besteding. Sport, lezen, concerten be zoeken, postzegels verzamelen, toneel, film, muziek, enz. Spreker achtte het meest juist verschillende vormen van vrijetijdsbesteding te combineren, zo dat een harmonische ontwikkeling van lichaam en geest wordt verkre gen. Zo doet de jeugd er goed aan naast het zelf beoefenen van een sport veel te iezen, naar hoorspelen, te luisteren en naar toneelvoorstel lingen te gaan. De voorzitter van de oudercommis- sle, de heer A. Beyer, sloot de avond, waarbij hij de heer Van. Driel dankte voor zijn uiteenzetting. Men schrijft ons: Onder deze leus gaan de Ne derlandse drankbestrijders in de week van 13 tot en. met IS mei weer een aanslag plegen op onze beurs. In de aantrekkelijke voorlich tingskrant „Prosit" die in. vele plaatsen huis aan huis zal worden bezorgd, lazen wij een oproep van zeventig vooraanstaande Neder landers, waaronder onze minister president, waarin ernstige be zorgdheid wordt uitgesproken over het toenemend alcoholisme. Van- de vele grote problemen, waar voor in deze tijd onze aandacht wordt gevraagd, is dit een pro bleem, waaraan wij persoonlijk en gezamenlijk iets kunnen doen. Vele tienduizenden Nederlanders kampen met ernstiige alcohol- moeilijkheden. Zij moeten en kunnen geholpen worden. Bovendien dient er op ruime schaal voorlichting te wor den gegeven, opdat toekomstig leed kan worden voorkomen. Voor deze hulp en voorlichting is geld nodig. Daarom rammelen op zaterdag IS mei de bussen en daarom, zal er in de komende week misschien op uw bel gedrukt worden of aan het raam icordcn geklopt. Open dan uw deur en uw beurs.' De heer J. de Zoet adjunct-sta tionschef der NS te Tiei is benoemd tot stationschef te Schiedam als op volger van de heer 'W. Kippersluis, die plaatsvervangend hoofdstations chef te 's-Gravenhage is geworden. De opbrengst van de Emma bloem - coliecte gehouden door de beide sa menwerkende kruisverenigingen te Kethel en strekkende tot de bestrij ding van de tuberculose van de eigen ingezetenen, bracht totaal 173,68 op. Op het moment, dat de wielrijder H. uit Delft op de Nieuwe Plantage een hem tegemoetkomende vracht auto passeerde, viel het reservewiel van het voertuig af. Het wiel botste tegen de fiets aan, waardoor voor vork, voorwiel en kettlngkast verbo gen werden. De wielrijder zelf man keerde niets. De vrachtautochauffeur merkte m het geheel niet, dat hij wat verloor Later kwam de heer L. uit -Putters- hoek op het politiebureau informe ren of er misschien een reservewiel was gevonden. De politie kon de man toen een stuk wijzer maken De personeelsvereniging „De Com binatie" gaf dinsdagavond in Musis Sacrum een goed geslaagd feest. De leden werd een aantrekkelijk caba retprogramma geboden. De vereni gingsvoorzitter, de heer C. van der Meer. opende de avond, waarbij hij o.a. de directie en gasten uit Maas dam verwelkomde. Harry Bordon toonde zich een vlot conferencier. De twee accordeonspe- lende meisjes „The Willanty's" lie ten de aanwezigen vrolijke liedjes meezingen. Nicky Noble hing op rake wijze de clown uit. Conny Renoir zong aardige cabaretliedjes en samen met Bordon voerde zij de grappige sketch „Het hof" op. Verder werkten aan het program ma mee Eddy Schuyer, de Spelbre kers en de pianist Joop Schroder, die voor de muzikale omlijsting zorg de. Na afloop van het cabaret was er een bal met medewerking van het dansorkest „The Music Makers" o.l.v. John Buying. Eén ding moet ons nog van het hart. Buitengewoon onelegant von den w'ij de manier, waarop ons een programma werd aangeboden. Eerst werden namelijk zeer zorgvuldig de consumptiebonnen uitgescheurd. Kwam men bonnen te kort Te bevragen aan het Hoofdbureau van Politie te Schiedam tussen 9— 12.30 uur en 26 uur; 1 p bruine herenglacè's. Te bevragen bij de vinders; Balpen, Rink, Beukelsweg 68, Rot terdam; étui met slustels, H. Nie- stadt, Rotterdamsedijk 413; vulpen, S. Engering, Hoogstraat 180; ring met sleutels, A. Dróge, Vissersstraat 10; rozenkrans in étui, M. v. Zoelen, p/a F. Bos, Zwartewaalstraat 18b; zakmes, Willemsen. Grote Markt 25; 3 sleutels aan touwtje, P. Ooster man, Hoogstraat 122; boekje, Jan sen, Schiedamseweg 246; portemon nee met inhoud, v. Vugt. Hotterdam- Aangezien zondag jl. SVV geen terrein kon krijgen, moest de thuis wedstrijd tegen DOS uit Utrecht he laas worden uitgesteld. Aanstaande zondag evenwel gaat dan werkelijk het honkbalseizoen beginnen, niet alleen voor het eerste, doch ook voor het tweede en derde ncgentaL SW 1 trekt zondag per autobus naar Den Haag. Laakkwartier, dat vorig jaar pas gepromoveerd is. wordt de tegenstander. Ook al omdat de sterkte van de Hagenaars ons onbe kend is. zal dit zeer zeker een inte ressante ontmoeting worden. Voor Laakkwartier zaï dit ook de eerste competitiewedstrijd worden, daar De Hazenkamp 2—Laakkwartier verle den week werd uitgesteld. Suppor ters, die deze reis nog willen mee maken, moeten zich zo spoedig mo gelijk opgeven bi) J. Roetman. Van Ruysdaellaan 72b, telefoon 64443. SVV. 2 gaat zaterdagmiddag naar Den Haag om Celeritas 1 te ontmoe ten. Een oude bekende tegenstander, waarvan men weet, dat er hard aan gepakt zal moeten worden om een overwinning, en de twee punten, mee naar Schiedam te nemen. Deze wedstrijd vangt om half vijf aan. Ook het derde negental speelt een uitwedstrijd, namelijk tegen USC 2 in Rotterdam. Deze wedstrijd begint om half vier op het terreïnencom- piex Abr. van Stolkweg. sedijk 28a; aktetas en broodtrommel. Sleegers, Vïaardingerdijk 171: school tas met inhoud, A. Stuy, v. 's-Gra- vezandestraat 44; portemonnee met inhoud, Postkantoor, Tuinlaan; da mestasje met inhoud, C. Gosens, Nasaulaan 15b; duimstok, Moes, Gr. Folristraat 93b; autonummerbord. Ver. Brandstoffenhandel, Gustoweg 32 (tel. 34248). Rotterdam; wieldop van auto. Jaspers, Da Costastraat 14a; auoped J. Qutze, Noordvest 37 b; autoped, Vroon, Dr. Wibautplein 148; halsketting, A. Goedvolk, Aleida- I straat 28b; zilveren armband, Jonge- irius, G. Reindersstraat la; armband- i je, A. v. Houten, Strijensestraat 33; medaille (K.W.-maxs), B. Boras, v. Limburg Stlrumstraat 51; bedrag aan geld, J. Baks, Broers vel J 113; zilve ren broche, A. Vaas. Lorentzlaan 12b; duif, C. Zuurbier, Rotterdamsedijk 34; zwart glacé dameshandschoen, (R), J. de Beer, Rotterdamsedijk 236a; zwart jongenswindjack, A. Smol, Prof. Kameriingh Onnesiaaa 99a; gele wollen sjaal. A. Zevenber gen. Maraiastraat 79b; sandaal (R), S. Kinneging, Hagastraat 58; bruin jongensjasje, C. v, Opfjnen, Haga- straat 62. 28 Maart '57 stonden ingeschreven 75 mannen en 27 vrouwen, van wie er resp. 59 en 2 geheel werkloos wa ren. Het aantal inschrijvingen ge durende de maand aprii 1957 bedroeg 113 mannen en 22 vrouwen; geplaatst werden 69 mannen en 17 vrouwen; afgevoerd werden 38 mannen en 12 vrouwen, zodat op 27 april 1957 nog ingeschreven stonden 81 mannen en 20 vrouwen, van wie er resp, 61 en 4 geheel werkloos waren. Gedurende de verslagmaand wer den ontvangen 87 nieuwe aanvragen van werkgevers voor mannen en 33 voor vrouwen, terwijl op 27 aprii nog 2107 aanvragen voor mannen en 171 voor vrouwen als onvoldaan stonden geboekt. Voor emigratie werden fn de ver slagmaand 4 nieuwe gevallen geno teerd, terwijl 3 gevallen werden af gewerkt. Op 27 april waren nog 8 gevallen in behandeling. w&ffi). 'f- /v <T' A (Van onze Londense correspondent)' De Britse minister-president Mac- millan, die twee dagen ln Bonn zal confereren met de Westdnitse bonds kanselier dr. Adenauer, hoopt tijdens zijn besprekingen tal van moeilijkhe den en misverstanden op te lossen, die de laatste tijd tussen Engeland en West-Duitsland zijn gerezen. Bovenaan de lijst staat het pro bleem van de bezuiniging op de Brit- ïilian te vinden zijn ge deel, hij zal er op aandringen, dat verdediging. Macmillan zal er niet te vinden zijn op dit gebied enigerlei concessies te doen. Integen- voor de produktie van wapenen binnen de landen van de Westeuropese Unie zal worden georganiseerd en bespoedigd. Britse politici zijn van mening, dat langs deze weg meer kan worden bereikt dan met Britse divisies op, Duits grondgebied. Het tweede belangrijke onderwerp, dat zal worden, besproken, is de vrij handelszone tussen Engeland en de Euromarkt. Het moeilijkste probleem zal ech ter dat zijn van de hereniging van Oost- en West-Duitsland. Men vreest in Londen, dat dr. Adenauer wegens de komende ver kiezingen in West-Duitsland zal aan dringen op een plechtige verklaring van de Britse regering, terwijl deze laatste In dat stadium van de bespre- singen met de Russen weinig voelt voor principiële verklaringen, die weinig praktische waarde hebben en le onderhandelingen met de Russen kunnen storen. Geboren: Bolinda D, d v H v Gent en W de Vos Burchart; Paul J W, z v J M J Kaptein en E v d Stouw; Adirana, d v P J Blanker en B v Efjk; Leonore D, d v A D C Kok en L D de Jongh; Marja, d v H W de Warad en A J de Vos Burchart. Overelden: C J Norder. 3 jr; E M Engelen, 59 jr; A J N Smolders, 90 jr. Op de veemarkt te Rotterdam wer den dinsdag aangevoerd in totaal 4043 dieren. Hierby waren: 400 vette koeien, 836 gebruiksvee, 300 vette kalveren. 221 graskalveren, 1479 nuchtere kalveren. 50 varkens, 167 biggen, 108 paarden. 3 veulens. 116 schapen of lammeren, 321 weide- lammeren en 42 bokken of geiten. Weekaanvoer 6053 dieren. De prijzen waren: vette koeien 3,25 —3,50, 2,00—3,20. 2,75—2,85; vette kalveren 3.-3,30, 2,90—3.—, 2,60— 3,90; graskalveren 525, 425, 300, nuchtere kalveren 63, 55, 50, biggen 60. 52, 45; slachtpaarden 2,50, '2,40, 2,30; schapen 130, 115, 100; weide- lammeren 80, 70, 60; kalf- en melk koeien 1190, 990, 790; varekoeien 900, 800, 670; vaarzen 875, 775, 575: pin ken 625, 525. 400. Hun reacties waren over het algemeen dankbaar, maar de pers oordeelde als regel (niet altijd), dat het spel van mej. X. of van de heer A. technisch bewonderenswaardig was, maar meer ook niet. In onze eigen recensies hebben we ons bij dat oordeel meestal, met een onbevredigd hart-, moeten aansluiten. Waarom leveren de technisch uitstekende „pianistenfabrie- ken" met name de klassen van Marguerite Long en haar oudere leerlingen toch overwegend musici af, die geestelijk leeg lijken ondanks al hun virtuositeit? Deze vraag hebben wij gesteld aan een Rotterdamse pia niste, die zelf óók tot de jongeren behoort, maar wier werk van deze onrijpheid geen sporen meer vertoont. Janine van Mever heeft daartoe in staat gesteld door een beurs na het beha len van het solistendiploma met onderscheiding voor pianis tische eigenschappen én voor muzikaliteit de „school" var, Marguerite Long gevolgd. Een half jaar hard werken in Parijs waaraan zij voor haar techniek heel veel te danken heejt. Maar bovendien heeft Janine van Mever In 1956, weer dank zij een studiebeurs, zeven maanden in Rome kunnen werken by Carlo Zecchi. En dat maakte alle verschil. Want In Rome was niet alleen gelegenheid, by een ervaren meester het eigen instrument te studeren. Er was ook contact met studenten in de kunstgeschiedenis en in de oudheidkunde, er was gelegenheid om de sfeer van kunst en beschaving te ademen, die in Italië meer dan waar ook ln Europa de geest nieuwe wegen wyst. En die gelegenheid, of ze zich nu in Rome voordoet of in Rotterdam, missen de meeste jonge musici. Het pel! is by de pianisten technisch dicht bü de lop. De concurrentie dwingt daardoor tot de grootste inspanning op dit gebied. En hebben opgestuurd. Ook haa- zy dat peil bereikt, dan worden zfj het podium "Dat is bijna altyd te vroeg, vindt Janine van Mever. :igen optreden is te snel begonnen. De eigeniyke oorzaak van dit alles? In zekere zin de zwakk- sociale positie van de jonge pianist. Heeft hij pedagogisch' kwaliteiten en weinig of geen aspiraties voor het podium, dar kan hij zich een lespraktyk opbouwen, mede in muziekschol' verband. Maar als zy'n neiging en zyn capaciteiten naar het podium wy'zen, ook dan moet hy wel beginnen 'met lesgeven. Zijn werk eist de aanschaffing en het kostbare onderhoud van een dure vleugel. Een recital is voor een beginneling bepaald niet lucratief. Krygt hy bovendien een gezin te onderhouden, dan wordt het gevaar, dat zyn lesgeven zyn eigen studie in het gedrang brengt, wel heel groot Behalve de sociale moeliykheden is er ook nog het wel erg grote aanbod van jonge pianisten, vindt Janine van Mever. Kwamen er zo weinig goede, dat het muziekleven op hen zat te wachten, dan zouden de zaken heel anders liggen. Maar nu wordt de moeiiyke beginperiode tot een schiftingsproces, waar uit alleen de besten overbiyven. Of Janine van Mever tot deze weinige uitverkorenen zal gaan behoren? Het valt niet te voorspellen, hoewel zy nog onlangs weer een prijs in de vorm van een recital in het Am sterdamse Concertgebouw ontving van de stichting Het Neder lands Impresariaat. Een aantal eigenschappen, die voor een ware kunstenaar nodig zyn, bezit zij zeker. Zo ziet zij het gevaar van een al te grote eenzijdigheid van de musicus duidelijk voor zich; zelf intereseert zij zich inten sief voor allerlei geestelijke en artistieke vraagstukken die bui ten haar vak liggen. Zij ziet ook. het gevaar non. de arrogantie, die elke lesgever bedreigt en ook op artistiek gebied tot zelf genoegzaamheid kunnen leiden. Wanneer alle jonge pianisten deze gevaren onderkenden en er zich door veelzydige belangstelling tegen wapenen, zal dat hun kansen in de concurrentlestryd niet verbeteren. Maar hun werk zou hun een bevrediging schenken, die hun wel moet ontbreken wanneer zy als knappe en rappe notenproducenten een moeizaam verworven en toch al te mager succes verwerven. PTTTTTtrrQ

Het Vrije volk | 1957 | | pagina 1