EAU DE COLOGNE Middenstand mag niet weer zwaarste last te dragen krijgen PROCESSIEVRIJHEID Voorlichting regeling voetgangers noodzaak Don Juan misleidde iïsdio-\&& -j/mtHmen PvdA-congres over kunst Opzienbarend bezoek van Coty aan de Paus Spreeuwenpraat Stadssanering dupeert vele middenstanders Gechargeerde opvoering van televisiespel Slenteren niet toegestaan 8 Vorst funest voor de vroege aardappelen HET VRIJE VOLK DONDERDAG 9 MEI 1957 PAGINA 3 COLOGNE Esperanto Lootjes (Vervolg van voorpagina) Vreemd element Zelfstandigheid Huldiging LUISTERTIPS Profiel van Mouloudji met de neger te willen R adlOVei'Siag Van StaatSiefoeZOeK vrijdagmiddag te horen zijn 15 juni te Amersfoort: Waarschuwing „Wat waren onze kinderen blij, toen kort geleden op het Naohteg aalplein, eert prachtige speelwei beschikbaar kwam. En de ouders natuur lijk ook, want nu konden de kleintjes eens heerlijk, draven. En spelen, zonder ge vaar te lopen, voor het verkeer. leder vrij uurtje werd op de wei door gebracht en binnen korte tijd prijkte on ze buurt met een serie kindertjes- met-buitenkleuren. Hoe blij ze wa ren, blijkt wel uit de naam, die ze aan de wei gaven: ,jDe wijde we reld". Maar helaas wordt ook dit plezier bedreigd, want diverse hondenbezit ters beschouwen de wei als uitlaai gelegenheid voor l'/i viervoeters Met als gevolg: kleertjes, ha-ljes en wetjes vol met honde Het is volkomen normaal, dat hon den uitgelaten worden, maar het is toch. niet de bedoeling, dat een speel- wei daarvoor wordt gebruikt? Te meer omdat er in de omgeving van de Dorpsweg volop gelegenheid is voor deze ongetwijfeld nuttige be zigheid; op plaatsen waar nooit kin deren spelen. Wellicht weet Pieter een mogelijk heid om te bereiken dat aan dit .Jiondse" optreden op de speelwei een einde komt. Bij voorbaat dank. Zo schrift de heer H. C. Gerritsen van der Hoop van de Dorpsweg te Rotterdam. Pieter heeft er 'de poli tieverordening eens.on nageslagen. En daarin lees ik dat het verboden is „een hond zich van vaste uitwerp selen te laten ontdoen op het trot toir Of bij dat trottoir ook een speelweide behoort, weet Pieter niet. Ik denk van wel. Wél of niet is echter niet zo be langrijk. Ik vind dat een hondebe- zitter zo fatsoenlijk moet zijn om z'n hond niet uit te laten op een ter rein waar kinderen spelen. Zoiets doet men niet! Of moeten er weer agenten aan veel belangrijker werk onttrokken worden om ook dit „hondse" optreden te gaan contro- ler? Soms zijn wij net kleine kin aeren: Kijkt de agent niet? Ha, dan gauw even de hond op het trottoir zijn behoefte laten doen. Gauw even wat vuil neerstorten. Hup, dat kleed je kloppen 't Is inderdaad een vieze bedoening. Zelfs in het nette Den Haag heb je er last van. Dezer dagen liep Pieter te wandelen in het plantsoen bij de Lange Vijverberg. Je hebt daar een mooi gezicht op de vyver-met-de- zwanen en het Binnenhof. En genie tend van dat schone gezicht trapte Pieter in dat keurig plantsoen in de grootste aller hondehopen. Buh De heer Gerritsen van der Hoop vraagt of deze spreeuw wat kan be reiken? Ik kan alleen een stukje schrijven en weer 'eens vertellen, dat men hond niet zo maar lukraak moet uitlaten. Advertentie I.M. A S?/25 K01NISCH WASSER GlOCKïNSASSt COt£>G*l ƒ1.63 totƒ23.- In geschenkverpakking: ƒ3.10 tot 23.25 (Van een onzer verslaggevers) 'Wij hebben begrip voor de zware taak van de overheid in deze moei lijke tijd. Maar toch blijft onze eis: bij de verdeling van de lasten mag de middenstand niet weer het zwaarst worden getroffen.' Dit zei de heer M. Rademakers, voorzitter van het Nederlands Ver bond van Middenstandsverenigingen, in de rede die hij woensdagmorgen hield bij de opening van het jubileumcongres van dit verbond. Sprekend over het prijsbeleid zei de heer Rademakers, dat men zich niet mag laten misleide» door het feit, dat een klein deel, misschien enkele percenten, van de midden stand op dii ogenblik in grote wel vaart leeft. Dit kan niet maatgevend zjjn voor de te voeren nolitiek, want het geldt De heer B. Beichmann, Koker straat 21a te Rotterdam-Zuid las in de spreeuwenpraat over het haven- - rond vaartschip, waar geen tolken aan boord waren om de buitenlandse gasten de bijzonderheden van onze havens te vertellen. Hü vindt dat vreemd. WIJ Nederlanders, zijn tochr van die goede talenkenners. Was er nu niemand die deze taak even op zich kon nemen? Pieter, van 3 tot ,10 'augustus vindt hier in Rotterdam het congres van de -wereldbond von/arbeidcri- esperantiiten' 'plaats. Büitenlande-s uit bijna alle landen van Europa, en zelfs enkelen van buiten ons wereld deel, zullen dan onze stad bezoeken. Toevallig zullen ook wij zo'n :ond- vaart maken. Echter, wij hebben géén tolken nodig, omdat wij door middel van de internationale taal in staat zijn met onze buitenlandse vrienden te converseren. Zij zullen de bijzonderheden van onze stad vernemen in een taal. die hun net zo lief is als hun landstaal. Daarom Pieter is het zo jammer, dat niet meer mensen van de gele genheid gebruik maken om voor een luttel bedrag zich met een taal te verrijken, die vele malen aan de praktijk werd getoetst en die zijn grote waarde reeds lang heeft bewe zen: Esperanto!" Mevrouw A. Hartveld-van Zon, Prins Hendrikstraat te Rotterdam, vertelt: „Enkele kinderen van „onze trap" speelden in de vakantie „lootjes verkopen". Het waren Connie (9), Nico (S) en Henk (6). De lootjes kostten twee cent. de prijs bestond uit een paar knikkersDe zaak lion echter eerst niet erg en toer. ik ie kinderen vroeg waar die lootjes dan wel voor waren, zei Connie plots: „Voor de Hongaarse kinder tjes". Ik vroeg verder aan wie ze het dan zouden geven. ,Aon Pieter Spreeuw" was het antwoord. Tot mijn verrassing werd ons des avonds drieënveertig cent gebracht met het verzoek deze aan Pieter Spreeuw te geven. Hierbij stuur ik je het geld, door ons voor het gemak aangevuld tot een gulden. V weet ongetwijfeld deze kleine bijdrage op de juiste plaats te brengen". En of die gulden op de juise plaats zal komen. Veel dank Connie, Nico en Henk. Aanbod In dank noteerden wij da volgende aanbiedingen: een tweepersoons bed van B. uit de Fazantstraat, een ameuble ment en een vloerkleed (bestemd) van C. uit de Gr. Visserijstraat, een vloer kleed (bestemd) en een fauteuil van Van de P. van de Wllgenweerd. een dres soir en een kachel (beide bestemd) van D. uit de Korhaanstraat, een wieg van S. uit de Kortebrsntstraat en een kin derwagen van T. uit de Tapuitstraat en van Van 0. uit de Paulus Potterstraat. Fotolectuur (bestemd) kregen wij van J. uit de Couwaelstraat, negatieven van K. uit de PuplUenstraat, een zak zilver- pap ter van De G. uit de Pieter Langen- dljkstraat, capsules, zilverpapier en tijd schriften van P. van de Schuttersweg, zilverpapier, capsules en kousen (estemd) van Van der H. t® Schiedam, schoenen van De J, van de Boezemkade. capsules en garens van De K. uit de Jaffadwars- straat en slgarebandjes met plaatjes va» Rob van D, uit de Burg. Hoffman- straat. De Spreeuwenpot werd verrast met vijf gulden van een onbekende. Verlies 0» heer Jansen, Adrlanastraat 73, Ss zeer gedupeerd door het verlies van zijn bruin leren portefeuille met o.a, rijbewijs. De heer Van de Broek. Heul- straat 17b, miste tussen huls en Hoog straat een paar grijze handschoe nen. De heer Knljf. Mathenesserstraat 30a, is op 2S apru tussen de Snelllnck- straat en de Msthenessertorug een linker bruin Ieren handBChoen kwijt geraakt. Vondst Mevrouw Stolk, Brouwersstraat 60, vond ln da speeltuin aan de Oudedljk een reebruine leren damesbandschoen. Harus van de Broek, Bern. Gewinstraat 9a, beeft zich ontfermd over een blauw met witte, autoped. Deze stond bij de school bij het Hofje van Gerrlt de Koker. Een dame uit de Walchersestraat beeft verleden week haar bril laten llg- -en in" een café ia de Goereesestrsat, PIETER SPREEUW. De heer De Kadt (arb.) zei, dat het geen zin heeft om opvattingen over het buitenlandse beleid van de VS nog eens te herhalen. Men dient de grote belangen die wij met de Amerikanen gemeen heb ben in het oog te houden. Natuur lijk kon men beschouwingen houden over punten, die niet geheel tegemoet komen aan zijn wensen, maar die zijn toch alle van ondergeschikte beteke nis. De zakelijke inhoud van het ver drag schept mogelijkheden voor onze handel en aanvaarding acht hij een vanzelfsprekende daad. De heer De Kadt zei, dat het ele ment dat de heer Blaisse naar voren had gebracht, hem vreemd had aan gedaan. Hij besefte, dat het in de Ne derlandse verhoudingen een belang rijk onderwerp was, maar achtte de behandeling van dit verdrag niet het aangewezen ogenblik om het te be spreken. Nederlanders zullen aan het ver drag niet allerlei rechten kunnen gaan ontlenen, die in strijd zijn met de Amerikaanse"*: grondwet. Omge keerd mag men van-dé Nederlandse 'regering niét verwachten, dat ze vla verdragsbepalingen grondwetsherzie ningen binnensmokkelt. Prof. Oud (v.v.d.) zei, dat de be doeling van het verdrag om aan el- kaars burgers gelijke rechten toe te kennen niet aldoor tot haar recht kwam. Op bepaalde punten geeft het aan Amerikanen grotere rechten dan aan Nederlanders. Met name was dat het geval op het gebied van de godsdienstuitoefe ning. De beperking van de processie- vrijheid had met de openbare, orde niets te maken, zoals de her Bruins Slot stelt. HU kan het niet anders zien, dan dat het verdrag op dat punt afwijkt van de grondwet. Hij deed de suggestie de bepa ling op te nemen, dat het wets ontwerp geen verandering brengt in grondwettelijke voorschriften. In dat geval zou ook de Amerikaan, die een processie houdt, strafbaar zün. Regering antivoordt De staatssecretaris van Buiten landse Zaken, de heer Van der Beugel, zei, dat de vriendschap met de VS tot uitdrukking komt in het gemeenschappelijk lidmaatschap van de NAVO. Naar zijn mening mocht de behandeling van het wets ontwerp geen aanleiding zijn tot be spreking van een grondwetsartikel. Hij gaf de heer Blaisse toe, dat een duidelijker redactie van het verdrag beter ware geweest, zodat misver stand was voorkomen. De heer Van der Beugel verklaarde dat het kennelijk niet de bedoeling van de regering was, om de Amerika nen in een. uitzonderingspositie te plaatsen. Iedere Terdrag sluitende partjj was gerechtigd maatregelen te treffen tot handhaving ran de open bare orde. De regering zag ia de bepalingen van het verdrag geen afwijking van de grondwet en een herziening van ie grondwet was dan ook niïï. aan de orde Prof. Rormne ttv.pj noemde de motie-De Kadt een slag in de lucht, omdat zij een eenzijdige interpretatie is van het verdrag. Mr. Burger (arb.) noemde de be doelingen van het verdrag volkomen duidelijk; burgers van beide landen wordt wederzijds godsdienstvrijheid gegarandeerd binnen de bepalin gen van de nationale wetgeving. Der halve moet in Nederland het geldende recht worden gehandhaafd. .Er be staat ln Nederland volledige vrijheid van godsdienst binnen de bepalingen van de grondwet. (Van een onzer verslaggevers) Het Nederlands Verbond van Mid denstandsverenigingen zal binnen kort een schrijven richten tot alle ge meentebesturen van Nederland, waar in wordt gewezen op de noodzaak om in geval van uitvoering van plannen voor stadssanering een schadeloos stelling te geven aan middenstanders, die worden* gedupeerd. Het NVM-congres heeft woensdag een rapport aanvaard, waarin de wensen van dit verbond op dit gebied zijn neergelegd. De huurders van bedrijfspanden, die hun bedrijf als gevolg van stads sanering moeten veriaten, worden op het ogenblik onvoldoende beschermd, betoogde de verbondssecretaris De Kruif, die het rapport inleidde. Zij hebben volgens de bestaande wet ten hoogste recht op een bedrag gelijk aan twee jaar huur. Volgens de heer De Kruif moet bij een nieuwe regeling minder de na druk worden gelegd op het bedrag, dat aan de getroffen middenstander moet worden uitbetaald, dan op bet fdt, dat de ondernemer in staat moet worden gesteld zijn zelfstandigheid te handhaven. Nodig zijn: het beschikbaar stellen van nieuwe bedrijfsruimte, een volle dige vergoeding van verplaatsingskos ten en van aanvullende verplaatsings kosten (b.v. voor nieuwe inventaris). Voorts dienen eventueel speciale kre dieten te worden verstrekt om om- Echakelingskostan b.v. in verband met eventueel nodige vergroting van het assortiment te bestrijden. En ten slotte dienen de sociale ge volgen van de uitzetting te worden opgevangen voor die ondernemers, die om de een of andere reden (b.v. de leeftijd) hun bedrijf elders niet kunnen voortzetten. Een zelfde soort regeling wil het NVM bepleiten voor middenstanders die gedupeerd worden door ingrijpen de blijvende wegomleggingan en om leidingen. van het verkeer. zeker met voor net overgrote aeei van de middenstand. De heer Rademakers gring in zijn rede terug tot het crisisjaar 1932, toen het verbond werd opgericht. De middenstand had in die tijd geen en kel perspectief meer, zei hü, hij scheen tot verdwijning gedoemd. En al zijn de omstandigheden voor de middenstanders ook nu nog verre van gemakkelijk, er zijn althans nieuwe mogelijkheden geopend. Ondanks de bedreiging door groot winkelbedrijf en coöperatie, is het een onloochenbaar feit, dat de midden stand deze bedrijfsvormen nog altijd verre in omvang overtreft, Selfs in Amerika is het aantal bedrijven met vier werknemers of minder sedert 1947 met tweehonderdduizend toege nomen. Namens de Fartii van de Arbeid heeft voorzitter E. A. Vermeer geluk wensen aan het verbond overge bracht. Vermeer wees in het bijzon der op de verbinding tussen de poli tiek en de strijd, die het NVM voert. In de ochtendzitting van het con gres werden twee bestuurders van het verbond bijzonder hartelijk ge huldigd, nl. de algemeen secretaris, fle heer P. J. de Kruif, een van de oprichters van het verbond en de penningmeester, de heer H, N e u t e- i> o o m, jarenlang de centrale figuur In de organisatie, die nn in verband met zijn leeftijd aftrad als penning meester van het verbond. In zijn openingsrede kon de voor zitter een groot aantal gasten ver welkomen, o.a. de plaatsvervangend directeur-generaal voor de Midden stand, een groot aantal leden van de rweede -Kamer, vertegenwoordigers van Partij van de Arbeid, NW en VARA, van de Vereniging Nederlands fabrikaat en van verschillende pu bliekrechtelijke organisaties op mid- ienstandsgebied. Er was een schriftelijke gelukwens ran minister-president dr. Drees bin nengekomen. Advertentie ÏM. urma TOBACCO COMPACT» (Van onze verkeersredacteur)' Een Intensieve en niet aflalendt voorlichting zal nodig zijn om de weg gebruikers vertrouwd te maken mei de nieuwe regeling voor de voetgan gers die 1 mei is ingegaan. Deze conclusie trok gisteren mr F. P. E. Bloemarts, vice-president van de Rotterdamse rechtbank en voorzit ter van de Verkeerskamer van deze rechtbank, na een lezing, die hij heefl gehouden voor de tweede, door d« ANWB te Utrecht georganiseerde poli tiev erkeerslee rgan g. „U bent een beroepsoplichter, die Don Juan speelt, vrouwen tracht te imponeren en daarna op te lichten. Voornamelijk pensionhoudsters waren uw slachtoffers," zei vanmorgen de advocaat-generaal bij het Gerechtshof te 's-Gravenhage, mr. F. baron van Voorst tot Voorst tegen de 23-jarige kantoorbediende Ludwig F. M., die in beroep terechtstond, wegens oplichting. „De 3traf,'"ölé'iï door''Öe rechtbank is opgelegd acht Ik te laag. Ik ver- FiviMffi™ 'Een vreemdeling in poorten', een toneefc van Aubrey Oolin, gieter avond als televisiespel uit gezonden in het programma HILVERSUM H, donder dag. Vanavond om tien voor half acht een verslag van de vierde etappe van de 'Ronde van Nederland'. Tulpenrally. Vanavond om vijf voor acht de aan komst in Noordwijk. De geschiedenis van de penicilline is de titel van de tweede uitzending in de se rie 'De wereld zonder gren zen' (vanavond om vijf ook in de opvoering, die vrij gechargeerd was. Elise Hoomans, Erik Plooyer, Robert Sobels, Els van Veen en Richard Flink kwamen slechts bij vlagen tot na tuurlijk spel. Alleen. Sfgrid van de NCRV, behandelde Koetse vormde een gunstige vöër negen).' het rassenprobleem. uitzondering. Een anglicaans zendeling rolteimte was boven- HILVERSUM n, vrijdag die 25 jaar in India, het dien niet al tijd even vast, Ter gelegenheid van de christendom heeft gepre- hetgeen mede afbreuk deed 70ste verjaardag van de dikt, keert terug in Londen aan de uitzending van dit dichter J. C. Bloem geefi met in zün gezelschap de televisiespel, dat aan het Clara Eggmk haar mening - - - einde nog een reeks van problemen onopgelost liet zonder dat hiervoor duide lijke motieven waren te vermoeden. neger Paul Christy, De conflicten die ach al spoedig rond het kleurlin- genvraagstuk 'pegtanen af te tekenen, bereiken een dramatisch hoogtepunt, wanneer de dochter van de zendeling te kennen geeft, over zijn werk in een vraaggesprek met Army Sehuitema, die tevens en kele van zijn verzen voor draagt. Mouloudji, de Franse zanger-acteur, die men in Nederland behalve van zijn grammofoonplaten ook kent door zijn optreden in films (onder andere met Pran- ïoise Arnoul in Le Lit) zal zendeling te kennen geeft, r> T 1 „i C°'se Arnoul in Le Lit) zal trouwen. Hartstochten in o ia„de VARA-rubriek 'Pro- vivnn» vr m« t.t A» «„nnA Oa «M»t Viförv tr»n Vnm n rrv n Inltcno flöl* uV ntn^AAn de familiekring laaien hoog op en de zendeling, be stormd door duizenden ge dachten, ziet zijn' eigen roeping bijna ineenstorten. Het stuk, dat naar het ons wil voorkomen, onder snkele coupures" had gele den, behandelt de proble men van levensbeschouwe lijke aard ietwat geforceerd. De krampachtig tegen over elkaar gestelde ulter- iten weerspiegelden «en Van 21 tot en met 24 mei brengen koningin Juliana en prins Bernhard een officieel bezoek aan Zweden. Van dit staatsieöezoek aal dagelijks een aantal radio reportages worden gegeven, waarvan enkele recht streeks zullen worden uitgezonden. Hieronder -valt ook het ooggetuigeverslag van de aan komst van het koninklijk paar aan boord van Hr. Ms. 'De Zeven Provinciën' ir. Stockholm op dinsdag 21 mei tussen kwart over elf en kwart over twaalf, Arie Kleywegt zal van de oorlogsbodem af deze aan komst verslaan en Ben Brans geeft zijn Indrukken aan de wal. Alle reportages zullen als gezamenlijk program ma beurtelings door da omroepverenigingen worden uitgezonden. flel'. Er worden dan op namen van zijn zang uit gezonden, benevens een ge sproken toelichting. Met een programma, zoals men dat voor de radio slechts zeiden hoort na melijk met niet minder dan 24 preludes van Chopin zal de Amerikaanse pianis te Eloise Polk op zaterdag avond 18 mei voor d« VARA optreden. Tot hun hals staan de kinde ren erin. Zo overvloedig viel de hagel dezer dagen in Rome. De zo veel belovende begonnen len te maakt het wel bar. Wij al thans verstaan onder Italiaans ijs heel iets anders dan deze ha gelslag. De Partij van de Arbeid organi seert in Amersfoort voor de zesde keer in zijn bestaan een conferentie voor kunstenaars. Datum van sa menkomst is 15 juni en het thema van dit congres voor kunstenaars is ditmaal: Kunstenaars, kunst en jeugd". Na de opening door de voorzitter van de PvdA, de heer E. A. Vermeer, houdt de heer F. Schurer, lid van de Tweede Kamer voor de PvdA, een algemene inleiding. Daarna begint het werk in de sec ties. De sectie muziek wordt voorge zeten door de heer Lex van Delden, de sectie Ietteren door de heer Max Nord, film door de heer H. Wielek, toneel en ballet door de heer Ben Groenier en voorzitter van de sectie beeldende kunst is de heer D. Schwagermann. De algehele leiding van de confe rentie berust bi) prof, dr. G. Stuive ling, voorzitter van de culturele com missie van de PvdA. Zoals uit het thema van de confe rentie blijkt is de opzet ervan een ontmoetig tussen kunstenaars en jongeren tot stand te brengen. zoek het hof deze man te veroorde len tot een gevangenisstraf van twee jaren met aftrek van voorarrest en terbeschikkingstelling van de rege ring." M., die in eerste aanleg was ver oordeeld tot een gevangenisstraf van een jaar en drie maanden met af trek en terbeschikkingstelling van de regering, was oplichting voor een be-' drag van 100,— ten laste gelegd. Maar uit het dikke dossier bleek, dat hij in het gehele land, voornamelijk in Zuid-Nederland, oplichtingen had gepleegd. De advocaat-generaal vond dat de kantoorbediende die zijn mis drijven had erkend, geen medelij den waard is, omdat hij op gemene wijze vrouwen ten val had ge bracht. De verdedigster, mej, mr. L. W. van Lindonk uit 's-Gravenhage, zeide in haar pleidooi dat M. geen beroepsoplichter is. „Da a is hij een gewoonte-oplichter", interrumpeerde de advocaat-generaal. Pleitster betoogde dat de kantoor bediende die afkomstig is uit Suri name, niet gestraft moet worden vol gens onze maatstaven. Hij leeft in fantasieën, die in dat land heel ge woon z|jn, zeide zij. U vroeg een korte, zo mogelijk gedeeltelijk voor waardelijke straf. Deze jongeman moet terug naar zijn land, zo zei pleitster nog. Dat wil hij zelf ook. Arrest over veertien dagen. Mr. Bloemarts vond die voorlich ting vooral nodig voor de voetganger, die zich veelal niet realiseert, ook ver keersdeelnemer te zijn. De Rotterdamse rechter waar schuwde zijn gehoor voor een aantal moeilijkheden, dat de nieuwe regeling oplevert. Verbalisanten met name zullen er in het bijzonder op moeten ietteii, of In de knipperbollen, die ter weerszijden van de oversteekplaatsen staan, de lampen inderdaad branden, Is dit niet het geval, dan is immers de zebra geen 'beschermde oversteek plaats' en daarop kan een verdachte zich beroepen. Mr. Bloemarts vestigde ook de aan dacht op een punt in de regeling, dat zijns inziens de veiligheid niet ten goede komt. Gemeentebesturen im-, mers zijn niet verplicht daar waar verkeerslichten werken of een ver keersagent optreedt de zebra's te be schermen. Echter geniet dan de voetganger op dat puntf na het doven van die gekleurde lichten geen enkele bij zondere bescherming meer. Er zal echter zeker een aantal pun ten overblijven, waar de gemeentebe sturen naast de lichtsignalen ook knipperbollen moeten zetten, ai mogen deze dan niet branden als de gekleurde lichten in werking zijn. De praktijk zal op den duur de weg moeten "wijzen." ->■_ Tenslotte stelde mr. Bloemarts vast, dat nu het twistpunt is beslecht of een wielrijder met fiets aan de hand op de rijweg mag of niet. Krachtens het nieuwe artikel 40 b van hel wegenverkeersreglement mag hij dal niet. Hij wordt geheel beschouwd als voetganger. De Rotterdamse ju' rist achtte dit een goede keuze. In zijn begroetingswoord zei de heer A. G. M. Boost, directeur Wegen en Verkeer van de ANWB onder meer: 'Terwijl het verkeer zich straks zal hebben verdrievoudigd, worden de politiekorpsen niet uitgebreid.' Daar tegen en tegen het bezuinigen op! noodzakelijke voorzieningen aan we gen en kruispunten sprak de heer- Boost een ernstige waarschuwing uit. WENEN (Reuter). Te Boeda pest heeft de politie 38 personen aangehouden, „die op verdachte wijze rondslenterden", aldus heeft radïo-Boedapest bekendgemaakt. (Van onze correspondent te Rome) President René Coty van Frankrijk, die vandaag: in Rome wordt verwacht voor een officieel bezoek van vier dagen, zal tijdens zijn verblijf in Italië ook worden ontvangen door de Paus. Coty's bezoek aan. het Vaticaan is uitermate opzienbarend: het is in precies 1157 jaar niet voorgekomen, dat een. staatshoofd van het katholieke Frankrijk door de Paus werd ontvangen. Dè laatste maal kwam dit voor in 800, toen Paus Leo Hl Karei de Gro te, koning der Franken, kroonde tot keizer van het heilige Romeinse xijk. Sindsdien heeft waarschijnlijk koning Karei VUI de paus bezocht, maar over de authenticiteit van deze visite zijn de historici het niet eens. De Franse staatshoofden zijn even min vlot geweest met het brengen van officiële bezoeken aan Italië. Drieënvijftig jaar zijn verlopen stads het laatste bezoek van een Franse president aan Italië. Dat was president Loubet, die in Rome zijn schreden richtte naar het paleis van koning Victor Emmanuel in. Het Vaticaan liet hij links liggen. De Paus was onaangenaam getrof fen. Zijn staatssecretaris, te vergelij ken met minister van Buitenlandse Zaken - een Fransman nota bene, de kardinaal Merry del Val diende een protest in bij de Franse regering. De Fransen antwoordden krachtig. Zij sloten hun ambassade bij het Va ticaan en wezen de zaakgelastigde van het Vaticaan in Parijs uit. De diplomaat, monseigneur Montagnini, werd in het bezit gevonden van ver schillende geheime documenten. Het optreden van de Franse politie be tekende een schending van de diplo matieke onschendbaarheid. Achttien jaar lang bestonden er geen diplomatieke betrekkingen tus sen Frankrijk en het Vaticaan. In 1922 besloot de regering Brland weer een Franse ambassade in het Vati caan te vestigen, maar de betrek kingen zijn altjjd uiterst koel geble ven. (Van een onzer verslaggevers) Een strenge nachtvorst heeft in de kop van Noord-Holland in de nacht van dinsdag op woensdag aan de vroege aardappelen grote schade toe gebracht. Zowel in de Langedijk als in Heer- hugowaard, Obdatn en de streek tus sen Hoorn en Enkhuizen zijn grote complexen vroege aardappelen totaal zwart bevroren. Door de opgetreden nachtvorst zal het tijdstip van oogsten, dat aanvankelijk vroeger dan in andere jaren werd verwacht, worden ver laat. De aardappelen zullen ook kleiner van stuk zijn. Over het gehele land heeft de nachtvorst verder de ontwikkeling van de pss gezette peren ernstig ge remd. De vruchteetting is bijzonder slecht. De omvang van de schade is op dit ogenblik echter nog niet te schatten.

Het Vrije volk | 1957 | | pagina 2