VARA -commissie vreest uitlevering var TV aan handjevol grote ondernemingen RECLAME IN DE TV: 2000 PER MINUUT 600.000 toestellen in 1962? 4)2 Duur van immuniteit is nog niet bekend AJC -werkpatroon is van voorbije tijd* Zij maakten het rapport De dollars rukken op Spreeuivenpraat Rijk zou NTS-gat moeten stoppen VARA brengt opklaringenin vakantie-journaa l FILTER POLIO-INENTING Vermakelijke éénakter LET OP: Lien Dreese is terug VARA-BOUWPLAN MET 4 STUDIO'S MAURITS VAN HAALEN: HET VRIJE VOLK DINSDAG 14 MEI 1957 PAGINA 3 Ook met gas Een deskundige heeft ons enkele dagen geleden een uitvoerig krijgs plan tegen de houtworm voorgelegd. En een Rotterdamse huismoeder was er goed mee. (Van onze radioredacteur) Ruime geldmiddelen zijn niet zonder meer een, waarborg voor de uitzending van programma's op een hoog cultureel en aidstiek peil. De ervaring heeft geleerd, dat programma's van commerciële omroepverenigingen juist op het culturele en ar tistieke terrein allerminst uitmunten. Ongezonde, concurrentie Ontsporingen 10 miljoen per jaar Meer subsidie Alleen zondagavond I King Size (Vervolg van pagina 1) Dr. Wester, de voorzitter van de gezondheidsraad, gaf een overzicht van het werk van de adviescommissie. Daarbij wees hij erop, dat deze commissie met grote voortvarendheid te werk is gegaan. Morgenvroeg om 9 uur be ginnen wij met de verkoop van een grote fabriekspartij" eerste keus bustehouders, in diverse modellen en kwali teiten, stuk voor stuk buste houders uit de betere series, met en zonder maagband. Woensdagmorgen om 9 uur begint de verkoop van deze bustehouders, w.o. popeline, nylon, broché en satijn, met prima pasvorm en in de kleu ren wit en zalm, voor min der dan de halve prijs. 4 Lang, héél lang geleden is Pietev een poos wandelaar geweest. Nee, het vierdaagse-kxuis (de meest-begeerde tropee m tippe- laarskrmgen) siert de spreeuwenborst niet, maar ik ver overde wél een paar andere medailles. En ik kan u verze keren, dat de scho lier Pieter daar trots op was Ze hingen een tijd lang aan de muur, gmgen roesten en verdwenen spoorloos bh een ver huizing. Maar de herinnering aan vijfentwintig kilometer onvolprezen Veluwezoom leeft voort. Pieter is weer eens bij de tippe laars wezen kijken, 'k Had jammer genoeg geen tijd om mee te doen. Toen ik al die vrolijk aangeklede jongens en meisjes zag, had ik da nig zin om mee te stappen. Maar ge weet het: journalistieke spreeu wen hebben het toch al druk genoeg om een dagelijkse kolom bij elkaar te fladderen. Het was niet zo maar een dood gewone wandeltocht. Integendeel: de Rotterdamse wandelsportvereni ging. „Onze zorgen opzij" had ter ge legenheid van haar vijfentwintigjarig bestaan een wandeltocht georgani seerd, waarvan de opbrengst bestemd zou zyn voor het nationaal comité bestrijding kinderverlamming. Pieter vindt het altijd toe te juichen, wan neer sportverenigingen zich voor een dei-gelijk goed doel inzetten. Het is leuk, dat die opbrengst toch nog een dikke vierhonderd gulden heeft bedragen *n Beste sport, dat wandelen. Je hebt er geen speer of discus of kogel bij nodig. Je hoeft niet over horden te springen of tegen de bal te trap pen. Je hoeft alleen maar gebruik te maken van beide benen en dat kun nen de meeste mensen. En dan maar wandelen en genieten van *t schoons dat de streek te bieden heeft. Pieter heeft een poos m de vee markthallen gestaan. Daar was nl. de start. En het viel me op dat er zo'n bijzonder plezierige stemming was. Overal gezang, rondom kleur rijke uniformen, steeds een druk be weeg van jong en oud. Hier en daar blinkende vierdaagse-kruisen op de borst, vaak medailles op de broek band. Bijzonder charmant zag een groepje vrouwelijke luchtwachters er uit. Stoer waren de BB'ers in hun blauwe uniformen. En het aller leukst was een groepje kinderen, dat als mascotte een m precies hetzelfde uniform geklede pop zorgvuldig mee torste. De tippelaars hebben in de Kra- linger Hout en langs de plassen eA de Rotte een prima middag gehad. Tweeduizend mensen genoten van de zoele lentemiddag en zongen dat het een lieve lust was. Slechts één woordje kritiek; Pieter vindt, dat- sommige wandelsportgroepen wat al te veel soldaatje spelen. De leiders lopen er als dril-sergeants naast. De commando's lijken op die van een Engelse sergeant-majoor en insiders weten wat Pieter daar mee wil zeg gen Maar voor het overige: alle eer. En dan denkt Pieter vooral aan se cretaresse mevrouw H. van Heiten, die bergen werk verzet heeft en wier fel-oranje clubsjaal bijkans overal te zien was. Links of rechts De heer G. van H. uit de Galjoot- Straat te Rotterdam heeft een vraag, die zo meent hij voor de oude Rotterdammers niet zo heel erg moeilijk moet zijn. Maar tóch kan hij er geen definitief antwoord op geven. In ieder geval: op het werk is er verschil van mening over. Dit is de situatie. „Wandel", zo zegt de heer van H. van de Coolsingel af de St.-Laurens- straat in. Volgens mij was er aan de rechterkant o'p de hoek de Academie voor Beeldende Kunsten, dan de bier brouwerij en daarna cle Hema op de hoek van de Korte Hoogstraat. Aan de linkerkant op de hoek was het gebouw van het GEB. Mijn vraag is dus: „Was. van de Coolsingel ge zien, de academie rechts of links oo de hoek van de Smt-Laurensstraat?" Pieter heeft dit vraagje maar weer eens in de spreeuwenpraat gezet. Zo erg veel horen wij de laatste tijd niet meer over het oude Rotterdam. Nóg een krijgsplan? Inderdaad, maar Pieter kan er jammer genoeg niet al te veel over vertellen, omdat Ik dan in mijn rubriek reclame zou maken. Een Rotterdamse lezer stuuit mü nl. een advertentie waaruit blijkt, dat mot en houtworm door begassing in een gaskluis verdelgd kunnen worden. Nee, Pieter wist niet dat óók deze methode wel wordt toegepast. Ik ver meld haar voor alle volledigheid. Weerklank Florine heeft weer eens de balans van de oproepjes opgemaakt en blijde meldt zii dat er weer heel wat ver zoekjes weerklank hebben gevonden Een patiënt wiens zeer ouderwets scheerapparaat defect was en het met onderdelen van andere oude ap paraten wilde repareren, hoefde dat niet te doen. Hem werd een ander apparaat aangeboden. Het aanbod was zelfs zo groot, dat ook meel mensen konden worden geholpen Een andere patient vroeg fotogra- fielectuur en hij kréég het. De zieke dienstplichtig soldaat die zo graag wilde corresponderen, kwam. in. het bezit van enkele contacten. En wan neer we dan ten slotte nog denken aan de Hist van populaire liedjes tussen de jaren 30 en 40 zyn wy meer dan tevreden. Iedereen hartelijk dank. Aanbod Ons magazijn kan (en dat stemt ons blij! de vele aanbiedingen bijna niet verwerken. Vandaag noteerden wij: een twijfelaar van R. utt de Hljsoordstrrat een spiraal van een onbekende en een spiraal, vier stoelen bestemd en een fauteuil van De H. uit de Boezemstraat. Een kacheltje (bestemd) ontvingen wij van K. tilt de G. van der Lindestraat en een kinderwagen van Vnn der W. uit de Harddraverstraat. Kleding mogen wit afhalen bij H. van da Zuidhoek en kou sen voor een Invalide van B. van de Walenburgerweg. De Sprecuwenpot- werd ook vandaag niet vergeten; wij kregen een gulden van c>. uit. de Eendracht- sirnai. Onze hartelijke dank. Vondst In de omgeving van de Bcijerlandse- laan-Slaghekstrsat vond de heer Koud- Ijzer. West Varkenoordaeweg 145a, een leien aktentas. Dierenrijk Sinds dinsdagavond is de wit-/.warte oockor-spanlel van mevr. Van den Berg Burg. Roosstraat 28b, niet meer thuis gekomen. Hij luistert naar de naam „Trtxle". Bleu van Esch, Brigantijnstr 15b (tel. 53062), verzorgt sinds 8 mei een langharig roodbruin hondje met wit borstje. Mevrouw Van der Linde. Noor- derhavenkade 48a. -zoekt de eigenaar of een heel geed t&Luls voor ccn zwart grijze kater met witte voetjes en geel bruine snuit. Mej. Van Oostenhout. Nolensstraat 12, verzorgt een zwarte poes met witte vlekjes. Indien Met thuis, te bevragen bij mevr Brouns. Stadhondersweg 15 ma» worden gesteld of een a! te sterke uitbreiding van de zendtijd gezien het indringende karakter van de televisie wel cul turele winst betekenL Eerder dient het tegendeel te worden gevreesd, pit- >rei mg van bet aantal zenduren zal sleehs geleidelijk mogen geschieden. Met grote nadruk wordt dit ver klaard in het rapport over commer ciële televisie in Nederland, ia op dracht van de VARA samengesteld door een commissie van deskundigen. Naar het -oordeel van deze com missie wordt veelal over het hoofd gezien, dat in ons kleine land het aanbod van talent op cultureel ter rein betrekkelijk gering is vergeleken bij dat in landen met een veel groter bevolking. Zij is ervan overtuigd, dat de Nederlandse Televisie Stichting en de omroepverenigingen doen wat in hun vermogen ligt om creatieve krachten op proprammatisch en technisch gebied aan te trekken en op te leiden. Het staat naar de mening van de commissie vast, dat de bij invoering van commerciële televisie te verwach ten concurrentie in de allereerste plaats tot gelding zal komen op he' gebied van salarissen, honoraria en uitzendrechten. De door reclame verkregen stijging der inkomsten zal daaraan voor een goed deel worden besteed zonder dat (lit op zichzelf tot een hoger pro- grammapeil en dus tot voordeel van de kijkers zou leiden. De gevolgen -oor de omroepvereni gingen echter zouden volgens de commissie wel eens van catastrofale aard kunnen zijn. De commerciële ondernemingen zullen immers bij de opbouw van hun diensten mede een beroep doen op de medewerking van velen, die thans in dienst van NTS en omroep verenigingen opgeleid, bekwaamd en werkzaam zijn. Deze sullen daardoor voor het ern stige probleem worden geplaatst ver vanging te zoeken voor de verloren krachten. Slagen ze daarin met, dan zullen de kijkers als gevolg van de dan onontkoombaar geworden daling van het niveau der NTS-program- ma's het gelag moeten betalen. Vertier zal het budget van NTS en omroepverenigingen worden belast met de financiële gevolgen der con currentie. Men zal, om althans een aantal der medewerkers te behou den, tot verhoging van salarissen etc. moeten overgaan. Het beoogde nationale belang van commerciële televisie zal zich in de praktijk beperken tot dat van een aantal grote ondernemingen, die niet alleen de middelen hebben om veel zendtijd te kopen en deze op onbe krompen wijze te vullen, maar ook de meest geschikte, dus de kostbaar ste zenduren daarvoor kunnen be stemmen. In verband met een te vrezen in vloed der adverteerders merkt dc commissie op, dat zij met vermag in te zien langs welke weg de integere handhaving van een aanvaardbaar programmapeil door middel van be palingen kan worden gewaarborgd. Zij verwijst naar de Verenigde Sta ten en Engeland, waar blijkt, dat de voorschriften niet bij machte zijn ontsporingen te voorkomen. Een commerciële programroamaat- schappij zal om redenen van lijfs- De VARA-commissie, die rapport heeft uitgebracht over dc com merciële televisie in Nederland, is als volgt samengesteld: E. A. Vermeer, voorzitter, E. F. Aibrecht, G. Boekhoven jr., J. b Broeksz, M. van Haaien, Drs J Hennck Mulder, H. J. Hofstra C. Kleywegt, H. Korte jr., M. A. Reinalda, J. W. Rengelink, drs. D Roemers, mr. A. de Roos, ds. L. H. Ruitenberg, F, Schurer, H. van Sleen, M, Sluijser, M. Smedts dr J. G. H. Tans, drs. J. J, Voogd', dr' Th. W. van Veen, dr. H. Verwey- Jonker, j, WiUems, C. W. v. Win gerden en G. P. Bakker, secretaris. De opdracht luidde een rapport samen te stellen over de verschil lende aspecten van de commer ciële televisie met een advies in zake het standpunt, dat in Neder land tegenover de commericiële televisie dient te worden ingeno men. ivan onze racnoredacteur) Eén minuut reclame in de Nederlandse commerciële tele visie zou minstens 2000 gulden moeten kosten. D<t heeft de VARA-commissie becijferd in haar rapport, waarin zij ook de financiële gevolgen van de in voering van commerciële tele visie onder de loep neemt. De commissie gaat er bij haar be rekening van uit, dat gebruikmaking van dezelfde zendapparatuur (met Lopig als centraal station) slechts mogelijk is, wanneer er naast de tegenwoordige twaalf uur niet-com- merciële televisie per week ongeveei acht uur commerciële televisii komen. 'Want,' zegt de conurnssic 'beide zullen streven naar bezettlnj van de meest gunstige (avond) uren en deze beperken zich van half acht tot half elf.' De twee commerciële ondernemin gen die tot nu toe zendtijd hebben aangevraagd TEM en ONTV willen echter komen tot respectieve- lyk zestien en vijftien uur zendtijd per week. De commissie neemt trou wens aan, dat een kleiner aantal zenduren een sluitende exploitatie des te moeilijker, zo niet geheel on mogelijk maakt. 'Maar zelfs bij in totaal zestien uur commerciële televisie per week, die zal optreden in concurrentie met de bestaande niet-commerciële tele visie, mag toch m elk geval aan de NTS een uitbreiding tot ook min stens zestien uur per week worden toegestaan,' zo vervolgt zij haar redenering. 'Voor ruim dertig uur zendtijd, ie verzorgen door twee naast elkaar werkende televisieorganisaties, die beide naar de meest gunstigeuren streven, is een tweede zender met daarbij behorende studio- en tech nische apparatuur nodig. Wanneer de commerciële televisie zestien uur per week gaat uitzenden zal dit minstens 10 miljoen gulden per jaar kosten, een bedrag, dat de commissie ook heeft berekend voor de met-commerciële televisie. Ervan uitgaande dat tien percent van de zendtijd aan reclame wordi besteed, moeten zes minuten recla me de kosten opbrengen van een urn programma. DU betekent, dat de reclame 2000 gulden per minuut zal moeten kosten. Bij zestien uur zendtijd per week en aannemende, dat een televisie programma per dag toch minsten* 21 a 3 uur moet duren, komt dit neei op zes uitzenddagen per week. Dit zijn ongeveer driehonderd uitzendda gen per jaar. Dit betekent gemid deld zeventien minuten reclame oei dag of een opbrengst per dag aan inkomsten uit reclame van 34.000 gulden. Daarbij is dan nog geen rekening gehouden met enige winst voor de exploitanten der commerciële tele visie. Voorts is buiten beschouwing gelaten, dat de programmakosten ais gevolg van de concurrentie tussen de commerciële en niet-commerciële televisie een aanzienlijke stijging te zien zullen geven. Wordt met een dergelijke stijging rekening gehouden, dan zal dit be tekenen een noodzaak tot verhoging van de subsidies van het rijk ten behoeve van de NTS en de omroep verenigingen.' Door de stijging van de kosten ten gevolge van de concurrentie, zou, naar de berekening van de commis sie, bet reclametanef van 2000 gul den per mirruut dienen te worden verhoogd tot 2300 a 2500 gulden, exclusief winst. behoud de adverteerders ter wille moeten zijn. Waar in Nederland de dure televisiereclame slechts binnen het bereik van een zeer beperkt aan tal kapitaalkrachtige bedrijven zal isrgenbetekent dit de uitlevering van de televisie aan de belangen van enige grote ondernemingen. De commissie, bestaande uit per sonen. die over de regeling van het omroepbestel niet geheel gelijk den ken, is eenparig van oordeel, dat een op commerciële ondernemingen steu nend teievisiebestel op geen enkels wijze de bezwaren kan wegnemen welke enige commissieleden tegen het huidige bestel koesteren, 'Zo'n commercieel bestel zou ons integendeel nog aanzienlijk verder verwijderen van een systeem, dat, steunend op een grote mate van onderlinge samenwerking en ver draagzaamheid, de culturele ver heffing en de onderlinge toenade ring van ons volk wil dienen.' Tot nu toe hebben twee Instellin gen, TEM en ONTV geheten, een aanvraag voor zendtijd ingediend. In deze ondernemingen zijn geen orga nen op geestelijk, cultureel of maat schappelijk terrein vertegenwoordigd, 7n constateert de commissie. Vooraanstaande figuren uit het culturele leven, voor zover bij de aanvankelijke opzet betrokken, ver tegenwoordigen geen georganiseerde groep. Het totaalbeeld overziende meent de commissie, dat de ONTV zowel als de TEM op geen enkele wijze blijk geven te zijn gekwalifi ceerd voor de verantwoordelijke taak om deel te nemen aan de culturele vorming van ons volk door middel van de televisie. Er van uitgaande, dat adverteer ders in hoofdzaak interesse zullen hebben- voor de uren, welke eer maximale belangstelling van het pu- ohek verzekeren: de avonduren et ie weekeinden, constateert de com missie, dat eigenlijk alleen de zon dagavond nog beschikbaar is. Verder zijn nog onbezet de och- lend- en middaguren op zaterdagen ïn zondagen. Het is evenwel niet aan te nemen, dat TEM en ONTV zich oüjvend met een aanvullende positie tevreden zullen willen en kunnen stellen. De gevolgtrekking kan slechts zijn, flat aan hen een deel van de. zend tijd, welke thans door de NTS wordt bezet, wordt overgedragen, dan wel flat ten slotte tot de oprichting van •een tweede zendernet zal worden overgegaan, hoewel beide onderne- ningen hebben doen weten gebruik te willen maken van de bestaande Lopikzcnder. Twee vragen blijven na dit alles nog over: 1. Kan de reclame dienstbaar wor den gemaakt aan de financiering van de NTS? 2. Kan aan de reclame een voor baar bevredigende plaats in deNTS- uitzendingen worden ingeruimd zon der de onafhankelijke programma- verzorging in gevaar te brengen. De commissie meent, dat de NTS en de omroepverenigingen hiervoor weinig zullen voelen. 'Zij geven er de voorkeur aan geheel onafhanke lijk te z'jn van bijdragen van adver teerders, waarvan men immers op lange termijn niet zeker kan zijn. De reclame-inkomsten zullen het peil van het programmabudget be- (Van onze raaiomeaewerser) Vier en twintig zenduren per week, 600.000 televisietoestellen en een netto opbrengst der kijkgelden van 16.840.000,- is de verwachting voor het jaar 1962 van de VARA-com missie inzake commerciële televisie. Va de samenstelling van het rapport is de commissie gebleken, dat deze prognose nog aan de voorzichtige kant is. aangezien de toeneming van het aantal kijkers tot nu toe de raming overtreft In dezelfde prognose wordt gesteld, dat in 1960 de laatste subsidie, die in dat jaar ƒ622.500,. zou moeten bedragen, behoeft te worden ver strekt. 3ij de berekening van de opbrengst der kijkgelden is het huidige bedrag van 30,- aangehouden. invloeden en de vraag rijst hoe onder deze omstandigheden doorwerking van deze invloed op het programma beleid geheel kan worden verhinderd. Het lijkt bovendien twijfelachtig of van de zijde der adverteerders grote belangstelling zal bestaan voor de uitzending van zeer beperkte reclameboodschappen onder auspiciën van de NTS, doch buiten het eigen lijke NTS-programma, hetgeen in omroepkringen als een onontkoom bare voorwaarde wordt beschouwd.' Advertentie I.M. voor zuiver rookgenot Kenter, aiaus ar. Wester, men mag nimmer uit het oog verliezen, dat de rijksoverheid een zaak als massavaccinatie in veel breder verband en veel meer in de ruimte moet zien dan bij voorbeeld een stedelijke overheid. De landelijke overheid had zich o.a, het volgende af te vragen: helpt vaccineren en zo ja, welke leeftijds groepen komen In aanmerking? Hoe lang geeft vaccinatie immuniteit? Kunnen er geen nevenreacties op treden? Verder: is het vaccin onschadelijk, is een epidemie te verwachten, on der welke omstandigheden moeten de inentingen geschieden, hoe komen wjj aan het vaccin en welk vaccin verdient de voorkeur? Ten slotte: wie moet het betalen? Nog is het niet mogelijk op alle vragen antwoord te geven. Wij weten bij voorbeeld nog niet. aldus dr. Wes ter, hoe lang de immuniteit duurt (Van onze radioredacteur) Gedurende de zomermaanden zal dc VARA op de zaterdagavonden een groot amusementsprogramma uitzen den, 'Opklaringen' geheten. Mede- werking verlenen onder andere het Métropalc Orkest en Corrie Brokken De teksten worden geschreven door Harriet Freezer, Alexander Pola, Kees Stip en Willy van Hemert. De rubriek 'De microfoon voor O' wordt verplaatst naar de zondagoch tend en zal nu nadat de amateurs in het amusementsgenre hun kans hebben gekregen een ernstig ka rakter dragen. De literaire rubriek "In de tuin der poëzie* keert terug, eveneens op zondagochtend. „Met ingang van drie juli zal de VARA op al haar uitzendingen in de late namiddag een 'Vakantie-jour naal' presenteren. Dc woensdagavond krijgt eenmaal in dc veertien dagen een ernstig ka rakter. Er zullen veel uitzendingen aan het Holland Festival worden ge wijd. Een nieuwe programmaserie Waar blijft de tijd?' zal eenmaal per maand te beluisteren zijn. Gedurende de grote vakantie zul len op maandag-, woensdag- en vrij dagochtend twee kinderverhalen wor den verteld. Advertentie I.M. VRIJE TOEGANG E X POS IT I E VEP. LOVI NGSRINGEN KOM ONGEHINDERD KIJKEN U ZULT VERBAASD ZIJN UNIEK IN NEDERLAND LEO VAN IERLAND WEST-KRUISKADE SO ZO'NODIG WACHTEM OS GSAVESEN -1 Een Amerikaans syndi caat, waarin belangrijke heel mets blijkt te zijn Niets gelieve men dan op te vatten als juist bij zonder normaal en met alle gewone eigenschap pen die een doorsnee meisje sieren. transacties. McCaw bevindt Een vermakelijke een- zich op het ogenblik in fikter van John Kirk- omroeporganisaties uit de Europa voor het voeren patrick 'Ontdek u zei]' be- Zij Kriia-t dan ook het Verenigde Staten hun ver- van onderhandelingen. sloot gisteravond de tele- vurig begeerde huwelijk ",-™ verzorgd aangeboden van de jonge- tegenwoordigers hebben, stelt pogingen in het werk om controle te verkrijgen over een aantal commer ciële radio- en televisie stations in Europa. Het be drag dat met een even tuele transactie gemoeid schijnt te zijn, loopt in de miljoenen dollars. Men neemt in New York aan. dat het het m de eer ste plaats gaat om de ra diozender 'Europa I', om het televisiestation "Tele- saar" in het Saargebied en om de zender van Monte Carlo. Het Amerikaanse syndicaat wtl trachten de grootste aandeelhouder te worden. De rest zou wor den ondergebracht bij Duitse, Franse en Mone gaskische belanghebbenden Als een van de belang rijkste geïnteresseerden wordt de naam genoemd van de Amerikaan L. El- roy McCaw, die m de Ver enigde Staten verscheidene zenders bezit en die m dc laatste tien jaar bekend is geworden door een aantal buitengewoon voordelige LIEN DREESE visie-uitzending man barer keuze, die ui 1Si nS haar 2l3a levenspart- f t ner heeft ontdekt. J Het viertal meisjes werd worden geobserveerd on kostelijk gespeeld door Hes V" r Franken- Ineke Brinkman, >t!HHi.eera om hen tot de Maria de Booy en Hedda persoonlijkheden te maken, v. d unde. De rollen van die zij m aanleg zijn. de ouders van het gewone Zo komen achtereen- meisje waren toevertrouwd volgens een bijzonder aan Joris Diels en Rie Gii- mannelijk meisje, een huys, die in het begin wat overdreven, teer en fra- al te nadrukkelijk geagi- giel en aanstellerig we- teerd speelden, maar later zentje en een verdwaasd wezenlijk bijdroegen intelligent schepseltje uit vooral Joris Diels 'ontdekte de grondverf, terwijl het zich zelf' tot een genoeg- vierde meisje in het ge- lijke opvoering. WOENSDAGMORGEN zullen de deelneemsters aan de ochtendgymnastiek van de VARA weer de vertrouwde stem van Lien Dreese kunnen horen. Ze is een maand tl Amerika geweest, ook om indrukken op te doen van hetgeen daar aan gymnastiekbeaefening wordt gedaan Erg geestdriftig was Lien Dreese daar niet over. Voor de radio daar is ochtendgymnastiek onbekend en wat zi in clubjes e.d. gezien heelt was óók niet om over naai huis te schrijven. Ze is in de VS geïnterviewd door de radiospreefcstei miss Barbara Elias •ver haar werk voor de Nederlandse radio. in ae sector van ce televisie komen Samt-Germain-des-Prés' en 'Het oog wil ook wat' te vervallen, Tom Man- ders komt na het volgend seizoen te rug met een televisie-programma en sal in dat jaar dan niet meer voor de radio optreden. Wim lbo gaat gelijk bekend in de herfst een muzikale comedie presenteren, waar Annie Schmidt de tekst voor schrijft. Tot de medewer kenden behoren Lily Bouwmeester, Mimi Kok, Maja Bouma, Henk van Ulsen, Waiter Kous en Donald Jo nes. Eric de Vries heeft de regie. Het programma zal zich afspelen in een soort van pension. De quiz 'Weet wel wat je waagt' verhuist met mgang van juni naar de zaterdagavond en houdt deze plaats ook in het komende wintersei zoen. Met ingang van september zal de rubnek "Dit is uw leven' voor de televisie worden uitgezonden. Het televisie-jeugdprogramma krijgt een geheel nieuwe vorm. (Van onze radioredacteur) De geheel uitgewerkte bouwplan nen van de VARA voorzien in een nieuwe studioruimte van 12.000 ku bieke meter met onder andere een grote zaal van 7.000 kubieke meter, plaats biedend aan 382 personen. Daarnaast zullen vier studio's worden gebouwd voor het opnemen en uitzenden van hoorspelen, mu ziek- en cabaretprogramma's. Het gehele complex van de nieuwe studio's met de technische vleugel, bergruimten, koffiekamer en cantine zal, wanneer de vergunningen voor de bouw normaal worden verleend, over ongeveer vijf jaar gereed zijn. De technische vleugel kan tussen mei en augustus van het volgend jaar in gebruik worden genomen. De plannen zijn van het, architec tenbureau Merkelbach en Elling. wij weten evenmin or en wanneer re- vaccinatie nodig zal zijn. Omdat kinderverlamming in Ne derland het meest voorkomt (75 pel van alle gevallen) bij kinderen tus sen nul en zes jaar, werd besloten •Ie actie in eerste aanleg op deze leeftijdsgroepen te richten. Dat mei de lichting 1955 wordt begonnen, min of meer willekeurig. Stormachtige ontwikkeling Dr. Banning, geneeskundig hoofd inspecteur van. de volksgezondheid, legde er de nadruk op, dat elke mas savaccinatie degelijk voorbereid dient te worden, wil men een bruikbaar overzicht krijgen, van de resultaten. Tot nu toe kon men bevolkings- vaccinaties (pokken, diphterie, kink hoest, tetanus) geleidelijk invoeren. De ontwikkeling van het vaccin te gen de kinderverlamming is echter stormachtig geweest. Dr. Banning noemde dit een der oorzaken van het feit, dat de voor- t raiding van de Nederlandse actie niet bepaald geruisloos is verlopen. Advertentie I.M. Het Russische Ministerie van Buitenlandse Zaken heeft de Zweed se ambassade in Moskou medege deeld, dat Russische patrouillevaar tuigen een Zweedse vissersboot heb ben aangehouden die zich ter hoogte l van Pioniersk in Russische territo- I riale wateren bevond. i tn Popeline en Nylon, 38 t/ru 4-4, Popeline, rond- gestikt, voor middelzware figuren, 42 tlm 50, Maurits van Haaien, de algemeen voorzitter van de AJG, heeft ons desgevraagd een nadere toelichting gegeven op de plannen tot opheffing van de AJC. Naar binnen gezien geldt hetzelfde voor het vermaarde werkpatroon van de AJC zoals ieder dat min of meer kent. Ook dat is van een voorbije tijd. Daarom gaan we die diepere be- Aan de groei naar zelfstandigheid ginselen nastreven op een voor dvze van de mens heeft de AJC gedu rende haar bestaan een bijzonder grote bijdrage geleverd, aldus Van Haaien. Het sterkste element hierin was de gezonde spankracht tussen mens en gemeenschap. Niet alleen de mens en niet alleen de gemeenschap, maar de voortdu rende wisselwerking tussen deze beide was het kernpunt van alle vorming. TVe zijn echter van mening, dat de huidige samenleving ondanks haar vele verbeteringen de moge lijkheden waardoor deze span kracht kan ontstaa* utillll minder weet te bieden, tijd geëigende wiize Het gaat om veel grotere zaken dan wél of geen vlaggestoeten en w e 1 of geen volksdansen en daatom doen we niet beter dan op een nieuwe wijze te beginnen. De samenleving verandert m een ongelofelijk snel tempo en is het dan geen verdacht symptoom ais een jeugdorganisatie d:c zichzelf respec teert langer dan enkele generaties bestaat? Geeft ons ook m dit opzicht de ruimte, zo besloot de algsween voor zitter Van Haaien,

Het Vrije volk | 1957 | | pagina 2