Geslaagd jubileumfeest van de 50-jarige VNFG Bestuur ontving de penning v. verdienste lm m Jeugdgemeenteraad wenst golf baant je in het Hof Besluit ter kennis van stadsbestuur Boshoek-bespelers organiseren afvalserie Arbeidsreserve daalde in provincie Zuid-Holland Bestedingsbeperking laat zich nagevoelen Chroesjtsjow glimlacht tegen TV-girls en chef New York Times DHS ontvangt Hardinxveld Bekervoetbal op zaterdag AFK vergadert en ziet filmen Gevonden voorwerpen Kindje en oma gered Goed concert Voonvaarts in het Hof Regeringssteun gevraagd voor kooltelers Eerste steen nieuwe kerk SV V-honkbal tegen VSC Bezoek uit Zijpe aan Vlaardingen Huldiging van jubilerende PTTer Gouddiefstal in Londen Zoli formateur Veteranen voetballen HET VRIJE VOLK DONDERDAG 16 MEI 1957 PAGINA 4 Promotie-competitie Kampioensstrijd voor SFC HOLLAND FESTIVAL 1957 Promotiewedstrij d GTB-Rozenburg Burgerlijke Stand Werkman-expositie Wisselkoersen Leeuw verwondt Bobbv Althoff Boelganin oppert een 'wereldconferentie' Russen. Hoge huren Huzaar komt om bij oefeningen Visafslag Met een zeer heterogeen, maar daarom niet weinig aantrekkelijk programma, vierde de Vereniging Nationale Feest- en Gedenkdagen gisteravond in het Passage Theater het vijfjarig bestaan. Een goed bezette, doch niet geheel gevulde zaal, toonde zich met het gebodene zeer ingenomen. Burgemeester Peek, enkele wethouders en verdere genodigden gaven van hun belangstelling blijk. Voor de aanvang van het program ma sprak de voorzitter van deze voormalige Oranjevereniging, die dus nu VNFG heet, een kort welkomst woord uit waarin hij nogmaals in snel tempo doel en werk van zijn vereniging definieerde. Namens de Schiedamse Gemeen schap nam daarna de heer M. Holl het woord. Veel waardering hebben wij voor uw activiteiten en voor uw moeite om elk jaar weer de natio nale feestdagen luister bij te zetten, aldus de heer Holl tot de voorzitter. Het siert u ook dat de naam Oranje vereniging destijds werd gewijzigd, met de bedoeling de gehele burgerij in de festiviteiten te betrekken. De heer Holl sprak voorts zijn respect uit voor het vele werk van de ver eniging, op grond waarvan de Schie damse Gemeenschap het bestuur onderscheidde met de penning van verdienste. Hij overhandigde de heren L. Kamp, A. M. Schoof, W. G. J. de Boer, J. H. F, van der Brugge en G. Rosman de penning, die ais op schrift draagt: „Eendrachtig sa men strevend". Ook dit opschrift moge passend zijn voor hetgeen uw vereniging beoogt, zo besloot de heer Holl. In de promotie-competitie ontvangt DHS zaterdag Hardinxveld. Evenais onze. stadgenoten verloor Hardinx veld zijn eerste promotiewedstrijd en wel met 12 van Ondewater. Er staat voor beide ploegen dus wel bijzonder veel op het spel, daar de verliezer van deze belangrijke strijd een aanmerkelijke puntea- achterstand oploopt, DHS zal er goed aan doen zich bij deze wedstrijd vol ledig te geven. Onvoldoende enthou siasme is hoofdzakelijk de reden ge weest dat de Schiedammers bij Flakkee niet tot winst kwam. Technisch gezien waren zij geens zins de mindere en met deze ervaring laat het zich aanzien dat de strijd voor zaterdag volop spanning zal op leveren; aanvangstijd is halfzeven. Pupillen van DHS en Excelsior '20 zullen een voorwedstrijd spelen. In het zaterdagmiddag-bekervoet bal speelt PPSC zaterdag zijn eerste wedstrijd en wel tegen Excelsior F; aanvang 4.15 uur urn. Met een bescheiden dankwoord toonde de heer Kamp zich namens het bestuur erkentelijk voor deze eer; wy zullen op de ingeslagen weg voortgaan, zo zei hJj nog. Aan Alex de Haas was het toen de taak het programma, waaraan leden van het Ballet der- Lage Landen, Georgette Hagedoorn, Rexis, Joop de Leur en Maxim Herman Raft mee werkten, in te leiden. Hij deed dat op zijn zeer eigen, zeer persoonlijke en soms zeei aardige, maar soms ook minder geslaagde wijze, en kwam later nog verscheidene malen terug om de nummers van verbindende teksten te voorzien. Zijn liedjes na de pauze completeerden zijn optre den. Een groot aandee' in het uro- gr&mma had ongetwijfeld Geor gette Hagedoorn. Zü song enkele bedjes, die wij al eerder in Schie dam hoorden, wat niet wil zeggen dat ze daarom niet meer in de smaak vielen. In tegendeel. Haar slotnummer hadden, we nog nim mer gehoord, en het was een zeer goed nummer. Met grote nauwkeu righeid en charmante eenvoud schilderde zij ons de jongejuffrouw met haar wensdromen; een figuur, die geheel tot leven kwam, met een goede tekst en goede voordracht. Enkele solisten van het Ballet der Lage Landen dansten een Pas de deux en een Pas de trois elassique. Angela Bayley, Ben de Bochemont, Adrine de Clercq, Nel ter Weeme en Job Leerink brachten deze passen op het Passage toneel. Ook het clowneske ontbrak niet op deze geslaagde avond. Rexis, de mu zikale dwaas, zorgde voor vele lach salvo's en de heer Raft gaf karika turen van bekende filmspelers. Voorts speelde Joop de Leur zijn bekende piano-melodieën, terwijl Georgette Hagedoorn als steeds vaardig bege leid werd door pianist Pierre Ver- donck. De Algemene Fotokring Schiedam hield woensdagavond in het Wijkcen trum Nieuwland een jaarvergadering, die overigens weinig om het lijf bleek te hebben. Uit de verslagen van de penningmeester en. de secretaris kon men opmaken, dat de AFK een gun stig jaar achter de rug heeft. Een van de leden van de Foto- Advertentie I.M. Te bevragen aan het Hoofdbureau van Politie te Schiedam tussen fi 12.30 uur en 26 uur; zwarte regen broek, rubberlaars (r), molton deken, potloodétui. Te bevragen bij de vinders: dop van vulpenhouder, E. Webers, v. Ruijsdaellaan 50a; rozenkrans, J. Fi- lippe, Oosterstraat 49; rozenkrans, B. V, Vessem, Ampèrestr. 29a; ballpoint, R. v d. Gryp, Maasstr. 42; armband, W. Verwijs, Bommelsestr, 33; ring, M, Valk, Nieuwe Maasstr. 94a; gou- kring, de heer L, Pieters, heeft bet met alleen bij fotograferen gelaten, j maar is ook gaan filmen. De aardige den ring, Krabbendam, BK-laan 288; resultaten daarvan heeft hij na de broche, J, Everstein, Broersvest 119; pauze vertoond. De avond werd ge- j teddybeer, A. A. Vlugman, v. Beve- opend door de voorzitter, de heer H. renstr. 18: autostep. De Vries, Burg. Aanstaande zondag speelt SFC om het kampioenschap van de afdeling tegen, de kampioen der le klasse C Het Noorden; aanvang 2.30 uur. Het C-elftal van SFC, dat zater dag JU het kampioenschap behaalde, zal een voorwedstryd spelen. Advertentie I.M. sa±ss-.' P*S QE ROTTERDAMSE SCHOUWBURG vrijdag 17 mei, 8.1? uu fe ClLLl WANG PANS-PAROUISTE» a-u: KRIK KRAK ROTTERDAMS TONEEL zaterdag 18 mei, B nar k ONTVLUCHTING Toneelspel van Bill Owen. zondag 19 m»l, 6 uur IK KRAK Blijipel van Edouard Roardet. TONEELGROEP „THEATER" maandag 20 mei, 8 uur PYGMALION Bllftpel ran G. B. Shaw. DE HAA3SCHE C0MEDIE dinsdag 21 mei, 8 uur HET HUWELIJK een onwaarschijnlijk verhaal rotOERSAAN SCHOUWBURG VERKRIJGBAAR De 54-jaxige grootmoeder J. S.- v. d. S, was met haar anderhalf- jarig kleindochtertje aan het eendjes voeren in de vijvers van het park 't Nieuwelant. Daarbij raakte het meisje te water. De grootmoeder bedacht zich geen moment maar ging haar klein dochtertje achterna. Zij slaagde erin het kind te pakken te krij gen, maar het lukte haar niet weer op de wallekaut te komen. De 31-jarige Loes Moerman zag dit gebeuren. Zy bedacht zich geen moment en begaf zich ge kleed te water, zy slaagde erin zo wel grootmoeder als kleindochter behouden op de vaste wal te brengen. J. Linaenhof. Op 23 mei komt de kring weer bij een in het. Wijkcentrum. Dan zal de heer Siljee uit Rotterdam door hem vervaardigde kleurendia's over Joego slavië vertonen. Zaterdagmiddag vindt de retour match plaats tussen GTB 1 er. Ro zenburg 1, die in de promotiewed strijden moeten uitmaken, wie in het seizoen 19571957 In de eerste klas komt. In de eerste wedstrijd die een spannend verloop had, verloren de Schiedammers met 10 en zullen er zeker op gebrand zyn te trachten daarop revanche te nemen. Mocht GTB daarin slagen dan zou in een beslissingswedstrijd moeten worden uitgemaakt wie met de eer gaat strij ken. Door welwillende medewerking van het SVV-bestuur is het mogelijk geworden dat deze voor de Schie dammers belangrijke ontmoeting op het grote veld van de rood-groenen zal plaatsvinden. De voetballiefheb bers zullen van de gang naar de Westfrankelandsedijk geen spijt heb ben. Aanvang 330 uur. Geboren: Yolanda A., d. v. K. de Bruin en J. C. de Vries; Robertus E. F., z. v. J. L. J. Kiebërt en M. A. Kampman; Johanna L. E., d. v. C. van Gerven en J. S. L. Kamp; Cor nells W., z. v. W. J. van Rijn en M. H. L. v. d. Water; Adriaan, z. v. K. J. v. Hartingsveldt en W. Moermans. Overleden; B. de Wilde. 82 jr.; J. A. de Leeuw, 73 jr., vr. v, A. G. M. Cooyman. v. Haarenlaan 850; portefeuille met inhoud, G. v. Leeuwen, Jan Vermeer- str. 30a; parabluie, A. KramerFre- her, Zwartewaalsestr. 50a; aktetas met inhoud, M. Smit, Leibnitzstr, 5a; portefeuille met inhoud, M. Willem- se, Hoogstraat 61: zadeldek. Geloven, Aleidastr. 44; gordijnenkantje, T, Waardenburg. Lange Kerkstr. 23a* kindervoetbalschoen O), v. d. Sluis, Noordvest 1. VLAARDINGEN Het eerste Hofconcert van het seizoen is woensdagavond door de slechte weersomstandigheden een mislukking geworden. Niet dat er op het spei van de mannen van de Arbeidersmuziekver eniging Voorwaarts wat aan te mer ken viel, integendeel. Ondanks het weinige publiek aanvankelijk was het aantal volwassen toehoorders op de vingers van één hand te tellen, later toen de regen minderde werd dit aantal v.at groter hebben zij hun programme, keurig afgewerkt. Bij al deze triestigheden is er voor de Voorwaarts-musici één lichtpunt, zy kunnen op het volgend concert hetzelfde programma uitvoeren. (Van een onzer verslaggevers) De georganiseerde landbouw doet moeite voor de Noordhoilandse kool telers een toeslag te krijgen op de geleden verliezen als gevolg van het zachte voorjaar. De koottelers zijn met grote voor raden blijven zitten, vandaar dat over een periode van anderhalve maand een toeslag zal worden ge vraagd, waardoor de verliezen worden beperkt tot zeventig percent van de door het Landbouw-Economisch In stituut gerekende produktiekosten. Hiermede is een bedrag gemoeid van bijna 1,7 miljoen gulder In een geheime vergadering heeft het landbouwschap deze zaak woens dag besproken en later op die dag met de minister van Landbouw over legd. Waarom dit in een geheime ver gadering moest gebeuren, is niet duidelijk. De enige reden zou kun nen zijn, dat het bestuur vreest overdreven verwachtingen bij de kooltelers te wekken. Dat zou be- grijpeüjfc zijn, omdat de minister van Landbouw reeds twee jaar ge leden bij soortgelijke moeilijkhe den in de koolteelt heeft verklaard, dat deze speculatieve teelt moet worden beperkt. Het lijkt niet waarschjjniyk, dat de overheid bereid zal zijn te hulp te komen. Bovendien is er van verschil lende kanten op gewezen, dat de kooltelers in het begin van het sei- Ksen, toen de prijzen gunstig lagen, seer terughoudend by de aanvoer ayn geweest, waardoor de voorraden m het voorjaar (en daardoor ook de verliezen) groter zijn geweest dan nodig was. VLAARDINGEN De jeugdgemeenteraad heeft zich woensdagavond uitgespro ken voor de aanleg van een miniatuurgolfbaan op een verloren hoekje grond in het Hof. Het belangrijkste was evenwei, dat de jeugdraad besloot zijn opvattingen over dit onderwerp officieel ter kennis te brengen van de gemeenteraad. Daarmee kreeg de vergadering tevens praktische betekenis. Immers dit ge baar onderstreept de ernstige bedoelingen van de jeugdraad. De „grote" gemeeenteraad zal zeker met belangstelling kennis willen nemen van de bedoeling van de jongeren. En mogelijk is de suggestie van de jeugdraad van zoveel gewicht voor de ge meenteraad, dat er iets positiefs uit kan voortvloeien. De fractie van de Party van de Arbeid In de jeugdgemeenteraad was zonder voorbehoud voor de aanleg van een minlatuurgolfbaan. Het zelfde gold eigeniyk wel voor de KVP. Daarentegen hadden de VVD- jongeren een voorbehoud. Men vond, dat de aanleg wel wat goedkoper kon. Van AR-zijde werd in eerste Instan- Onze plaatselijke voetbalclubs Schiedam, PPSC en SFC, die allen het Sportpark Boshoek bespelen, hebben gedurende de maand Juni een afvalserie georganiseerd. Voor de winnaar en verliezer van de finale zjjn respectieveiyk als biyvende prijzen een prachtige beker en een lauwertak beschikbaar gesteld. Met de baten van deze serie wil len genoemde verenigingen de aan leg van electrisch licht en een warm- waterinstallatie voor kantine en kleedlokalen bewerkstelligen. Het programma van deze afval serie luidt als volgt: zaterdag 1 juni, HBSS—H-DVS comb.; donderdag 6 juni, SFC—SVV comb.; dinsdag 11 juni, Schiedam—SVDPW: zaterdag 15 juni, PPSC—Excelsior '20; donder dag 20 juni, winnaar Awinnaar B; dinsdag 25 juni, winnaar C—winnaar D zaterdag 29 juni, finale. Wedstryden op de dinsdag- en don derdagavonden vangen aan om 7 uur. Voor de zaterdagmiddagen is dit 3,15 uur. De tentoonstelling van werken van H. N. Werkman zal donderdagavond 23 mei om 8.15 uur In de aula van het Stedelijk Museum te Schiedam worden geopend. Abusievelijk verga ten wij in ons bericht van gisteren de juiste datum te vermelden. De eerste steen van de Opstan- dingskerk te Nieuwland zal op 25 mei om 3.30 uur 'smiddags worden ge legd. In de semi-plaatselgke ontmoeting SVV—USC (honkbal) kunnen de Schiedammers ton enwat ze waard zUn. Het team heeft enige wijziging ondergaan sinds vorig jaar, wat ze- ker een versterking genoemd mag worden, waarvan de ruime no-run- zege tegen Laakkwartier zondag al een kenteken was. Desondanks mag de tegenstander niet onderschat worden, ook al, om dat de uitslag USCPacifico 3- 0 van weinig krachtsverschil spreekt en Pacifico als kanshebber be schouwd mag worden. Zeker is, dat aanstaande zondag 19 mei 1957 aan de Bosrand een spannende strijd verwacht kan wor den met twee gelijkwaardige ploegen. De wedstrijd begint om 11 uur vm, en wordt gespeeld op het hoofdveld van SVV aan de West-Frankenland- sedijk. Het tweede negental van S7V gaat naar Rotterdam om Overmaas te ontmoeten. De roodgroenen hebben veel goed te maken voor de jl. zater dag geleden nederlaag tegen Celeri- tas. Overmaas kan daarom op een geduchte tegenstand rekenen van de SVV-reserves. Aanvang 4 uur. RFC 2 komt op bezoek bii SVV 3, dat ais eerste op de nieuwe velden zal spelen. De wedstrijd begint om 2 uur (terrein Poldervaart dus). Het college van B. en W. van het Noordhollandse dorp Zijpe bracht woensdag een bezoek aan Vlaardin gen. De plannen tot stadsuitbreiding werden hier bekeken. De chef van de afdeling stadsuitbreiding de heer M. Bot gaf een toelichting. De bur gemeester van Zijpe mr. D. Sreebaart verklaarde zeer geestdriftig te zyn over de Vlaardiugse uitbreidings plannen, Het dorp zype gaat een belangryke uitbreiding tegemoet in verband met de bouw van een kern reactor. Daarom achtte men het nut tig zich in enkele plaatsen te oriën teren omtrent de woningbouwplan nen. vlaardingen! De heer E. J. Zoetemeyer is 40 jaar by de PTT. Hij heeft te zynen huize Parkweg 58 als hoofdbesteller dit ju bileum gevierd. Hij is daar harteiyk gehuldigd. Hij werd door de direc teur van het postkantoor de heer P. Lallemau toegesproken. Hem werd het egbruikeiyke geschenk overhan digd, alsmede een. FTT-oorkonde. Het personeel schonk de jubilaris een fraaie lamp. Engels pond 10,651—10,651 Amerlk. dollar 3,821—3,82J Franse frank 1,081241,08224 Belgische frank7,57^—7,575 Zwitserse frank86,981—87,034 Zweedse kroon 73,7173,76 Duitse mark 90,79190,841 Deense kroon54,7854,83 Noorse kroon 53,241—53,291 Zwitserland (vrij) 89,22589,275 Canada 4,00^—4,00^; Italiaanse lire 60,585—60,634 Japanse verr. dollar.3,78{-|3,79-ft Turkse verr. dollar 3,7943,80 tie opgemerkt, dat men het geld He- i veJ^- De bekende dompteur Bobby Alt hoff, die op het ogenblik met het circus Bolttol een tournee maakt door ons land, Is gistermiddag ie Alphen aan de Rijn aangevallen door één van zijn zes Berberleeuwen. Het ongeluk gebeurde tijdens het voederen, waarbij de ruim tweejarige leeuwin 'Dona' plotseling een klauw uitstak en de Duitse temmer ernstig verwondde aan de linkerarm. Bobby Althoff werd terstond naar het Academisch ziekenhuis te Leiden vervoerd. Na een vrij langdurige be handeling te hebben ondergaan stond hy 's avonds alweer in de piste. LONDEN (AP) Dieven hebben een pakker, met goudstaven ter waarde van 200.000 gulden uit een vracht auto van de British European Atr- ways gestolen, die gisteravond op weg «as naar het Londense vlieg- ver zou willen besteden aan andere projecten, die op het ogenblik al moeten wachten. De SGP was zonder voorbehoud tegen. Voorts werd de vraag in het geding gebracht, of de haan op zondag open zou z(jn. Het bleek, dat het inderdaad de be doeling zou zijn de baan ook op zon dag geopend te houden. Deze bepa ling had tot gevolg, dat de AR tegen ging stemmen. Ook het voorgestelde compromis: pas open 's middags om 1 uur vond geen genade. Bij de stemming bleek ten slotte, waarby uitsluitend in geding was „gehele zondag open", dat toch een der AR-ledes met het voorstel was meegegaan. De aanleg van de golf baan werd aangenomen met 13 voor en 5 tegen (3 AR en 2 SGP) Aansluitend aan de stemming stel de de heer Roodenburg (arb.) voor het besluit van de jeugdraad ter ken nis van de gemeenteraad te brengen. Bij twee SGP- en AR-leden stuitte dit voorstel op bezwaren. Men meen de kennelijk, dat de jeugdraad daar mee buiten de oevers van zjjn oor spronkelijke bedoeling treedt. Daar entegen sloten 14 jeugdraadsledeu zich aan by de voorzitter ir. Keuning, die hier een fraaie gelegenheid zag „de speelse ernst" van de jeugdraad betekenis te geven. Vervolgens debat teerde de jeugdraad op hoogstaande wijze over het probleem Nieuw- Guinea. De chauffeur vermoedt dat het pak gestolen is toen hij moest stop pen voor de verkeerslichten. Detectives hebben vastgesteld, dat het slot op de achterdeur van de auto eeforceerd was. ROME (AP, AFP) De Italiaanse president Giovar.nl Gronchf, heeft de 69-jarige christen-democraat Adone Zoli belast met de vorming van een nieuw kabinet, Adone Zoli is een advocaat, die tijdens het regime van Mussolini herhaaldelijk gevangen zat en ook ter dood veroordeeld werd. Hy was minister van Begrotingszaken in de regering-Segni. Zaterdagmiddag om drie uur zal op het terrein van Hermes-DVS een federale voetbalwedstrijd worden ge speeld tussen Gusto en Hermes-DVS. Oud-spelers als v. d. Griend, Gou- mase, Puttelaar en v. d. Tuin nemen aan de wedstryd deel. MOSKOU (Reuter) De Sowjeb- premier Boelganin heeft tijdens een rede ter gelegenheid van eer. Rus- sisch-Mongoolse vriendschapsbijeen komst een balletje opgegooid voor een wereldconferentie 'op hoogste niveau'. Hij verklaarde vee! belang te hechten aan persoonlijk contact tussen staatslieden, vooral nu er weer tekenen van ontspanning zijn in de wereldsituatie. Een en ander weerhield de Rus sische maarschalk er niet van kri tiek uit te oefenen op de westeree regeringen, die maar matig hadden geantwoord op deRussische bood schappen en op Amerika dat m het Midden-Oosten, nieuw operatieter- rem voor imperialisme had ontdekt. Bij een botsing tussen twee trams in het Weense Prater zijn drie mensen om het leven gekomen en 42 min of meer zwaar gewond. De geregistreerde arbeidsreserve in de provincie Zuid-Holland is gedurende het eerste kwartaal van 1957 wat de mannen betreft ge daald van 6695 tot 5862. In de overeenkomstige periode van 1956 was de vermindering 1730, toen er door de langdurige vorstperiode een inhaalvraag" ontstond. In verschillende sectoren van het bedrijfsleven treden de gevolgen van de bestedings- en investeringsbeperking aan het licht in de vorm van een verminderde vraag naar nieuw personeel en een scherpere selectie bij het aannemen van arbeidskrachten. Deze feiten ontlenen wij aan een rapport over de ontwikkeling van de arbeidsmarkt in het eerste kwartaal van dit jaar, van het districtsbureau voor de arbeidsvoorziening, in de provincie Zuid- Holland. DONDERDAG Bioscopen: PASSAGE-THEATER. 2 uur; Marcelüno brood en wijn (a.!.). MONOPOLE-THEATER, 2, 7 ea 3 U.: Pioniers van het Westen (14 Jr). Apotheek; Fa. Evers, Laags Haven SI. Tentoonstellingen: STEDELIJK MUSEUM, 10—5 uur: „Start" en De Ruyter-exposltle. Diversen: PASSAGE-THEATER. 8 uur; Kath, Kring, Ned. Comedle. IRENE, 8 uur: feestavond Oud-Kath. Organisaties. KETHEL, 8 uur: BB-demonstratles. VRIJDAG Bioscopen: PASSAGE-THEATER, 2 en 8.15 uur: Drie mannen la de sneeuw (aJ.). MONOPOLE-THEATER, 2, 'i en 9 U.: De stad der desperado's (14 jr). Apotheek: Pa. Evers, Lange Haven 81. Tentoonstellingen: STEDELIJK MUSEUM, 10—5 uur: „Start" en 3e nuyter-exposltle. CULTUREEL CONTACT CENTRUM. 10s uur: werken van Bulcfce. Diversen: IRENE 8 uur: feestavond HBSS. MUSIS SACRUM, 8 uur: Persver. Tcchn. Bedrijven, toneel. NHS (Van een onzer verslaggevers) schap: Chroesjtsjow wilde hem de TURNER CATLEDGE, algemeen redactiechef van de New volgende dag ontvangen. En natuur- York Times, een der beste en een der invloedrijkste bladen van keerde Turner terug naar Mos- de wereld, had vorige week een interview met Chroesjtsjow, Een mooie stunt? 'Och wat,' zei eerste secretaris van de communistische partij, dictator aller Turner, een robuuste, snel pratende, weinig Amerikaans uitziende Ameri kaan. 'Gelijk met mij waren in Mos- Stockholm, kwam plotseling een bood- bandopname te maken en die mee Het resultaat van het interview heeft in de meeste Westerse melsjes^uitf' de^radfo- en lelerisie- te nemen naar de Verenigde Staten. Dit is nog nooit iemand eerder ge lukt. Niet discussiëren Voor Turner het interview met Chroesjtsjow begon, stelde hij zelf voor: 'Laat ons niet discussiëren. U bent een communist, ik een kapita list.' Chroesjtsjow vond dat prachtig en deed zijn uiterste best een joviale kranten gestaan, ook in Het Vrije Volk: de machtsverliouding showwereld. Zij stonden met grote Amerika—Rusland was de basis van alle spanningen in de we- een^rel^ reld, oordeelde Chroesjtsjow o.a. Ze de(jen of ze het heel gewoon Indruk te maken. vonden en toen ik ze schertsend 'Verregaande conclusies'. aldus dr Woensdag, op het driedaags congres New York uit telegrammen aan alle vroeg. -Hebben jullie misschien ook redactiechef van de New York Ti- van het Internationale Pers Instituut Russische leiders. nog een onderhoud met Chroesjtsjow mes, 'wil ik niet trekken. Er zijn te Amsterdam, heeft Turner Satledge enige kostelijke bijzonderheden ver teld. over het totstandkomen van het vraaggesprek met de Russische leider. 'Ik ging natuurlijk niet naar Rus land met het doel Chroesjtsjow te spreken." zei Turner. 'Ik moest een bezoek brengen aan de mensen van ons kantoor in Moskou. Maar toen ik eenmaal wist dat ik zou gaan, pro- Jk?.of Boelganin? zeiden ze tot mijn journalisten die Rusland beter ken- stomme verbazing: 'Ja, met alle nen dan ik. Ik heb echter de indruk twee'. En... het was zo. gekregen,' aldus Turner, 'dat het Hoe zy het voor elkaar hadden glimlachoffensief onverminderd voort- gekregen? Antwoord: heel eenvoudig; duurt.' we belden het Kremlin op vanuit y,,f ^waryer duurde het vraagge- j Kansas city. sprek. Toen zei Chroesjtsjow «eer DOOaschap De meisjes hadden een iang ge- beleefd: 'Het spijt mij, ik moet nu Toen Catledge ai in Leningrad was sprek met Boelganin. Ze kregen helaas de Mongoolse delegatie gaan beschikbare methoden toe om toe gang tot Chroesjtsjow of Boelganin te krijgen. Wij spanden onze am bassade ervoor tenslotte telefoneer den we elk half uur, maar het leek vergeefs. beerden we van allee; zonder van en wachtte op het vliegtuig naar toestemming van dit gesprek een ontvangen Omdat, zo zegt het rapport, in. deze provincie op het ogenblik de vraag het aanbod enige malen overtreft, behoeft niet te worden gevreesd, dat in de naaste toekomst de werkloos heid sterk zal toenemen. De totale vraag naar vrouweiyk personeel is met bUna 1100 tot haast 7400 geste gen. Geografisch bezien doet de daling van het aanbod van arbeidskrachten met rond 800 mannen en 100 vrou wen zich in vrijwel aUe gewesten voor, maar in sterke mate in de ge westen Den Haag (200), Leiden (100) en Lisse (240). Opmerkeiyk was de teruggang In de vraag in het gewest Gorkum, waar het bedrijfsleven aan vragen introk (130). Ontslagen De invloed van de bestedings- en investeringsbeperkingen is, volgens het rapport, in het algemeen in de cement- en betonwarenfabrieken nog niet merkbaar. Daarentegen wel in de sector wegenbouw. Byvoorbeelü werden in het rayon Leerdam 100 mannen ontslagen, omdat nieuwe op drachten uitbleven. Het uitvoeringsniveau in de wo ningbouw steeg in het afgelopen kwartaal tot 29.500 woningen. trische apparatuur vervaardigen, hebben een personeelstop ingevoerd en selecteren het huidige perso neel; andere bedryven gaan ertoe over bepaalde werkzaamheden uit te besteden (onder andere plaat werk in Duitsland). Het aantrekken van arbeiders uit overschotgebieden gaat volgens het rapport steeds stroever en de resul taten van de wervingsacties vermin deren. Het te werk stellen met dage- ly'ks vervoer is echter 'oegenomeh. De verplaatsing van arbeidskrach ten naar de stedelyke gebieden onder vindt bovendien moeiiykheden door de hoge huren. Velen, die geruime tijd in pensions hebben gewoond gaan terug naar de plaats waar zij van daan kwamen als de woning die wordt aangeboden, te duur is. De belangstelling voor emigratie is in het eerste kwartaal van dit jaar opmerkeiyk groot. Vooral Canada stond in de belangstelling. Het aantal definitieve aanmeldingen omvatte 1880 personen. Bij een oefening op de Elspeter helde in de gemeente Ermeio, waarbij o.a. half scherpe aanvalsgranaten werden gebruikt, is gistermiddag door nog onbekende oorzaak een ongeval gebeurd, dat aan de 19-jarige dienst plichtige huzaar Ragen uit Didam het leven heeft gekost. Hij werd overgebracht naar het Piusziekenhuis te Harderwijk, waar hij bij aankomst reeds bleek te zijn overleden. totale bezetting in de utiliteitsbouw nam af met rond 900 arbeiders, In de woningbouw steeg het aantal tot on geveer 15.500. Er bestaat de indruk dat de vraag naar arbeidskrachten ln de metaalnijverheid, hoewel die het beschikbare aanbod nog vele malen overtreft, over het hoogtepunt heen is. Enkele grote bedrijven die elek- Rotterdam, 15 mei. Aan de Vis- Ëe afslag alhier werden van IJmuiden en elders 300 kisten verse zeevis en 65 kg paling aangvoerd, Heilbos 2.403.10 p kg; Schol klein 18—24; Schelvis midd 31—33; Kabel jauw gr 43—51; Kabeljauw midd 33 —39; Kabeljauw klein 1821; Ma kreel 1619; wijting 1922; Haring verse 2840; Geep ,1335, alles per kist; Levende paling dun 1.501.90 P kg.

Het Vrije volk | 1957 | | pagina 1