Hartstochten en geweld in geraffineerde film Boeken achter kippegaas Aardig blijspel voor Gemeente-technici Public relations en de gemeente Werkplaats Erasmus' officieel in gebruik 131 W. A. VERWAYEN Alles voor de ZON Man verbrand in kelder Na steekpartij overleden Wiebri j der aangereden Modelwoningen voor bewoners van Nieuwland Looddief aangehouden Vakantieschool op Duinrell bij Inbraak fa. Winkelman Dordtse EMMA bij SVV Martinit koos zijn bestuur Kampioensfeest van HBSS ,iScout' maakt het goed Geen fnsie van EmmaenEBOH Zongordijnen Ligstoelen Tentlinnen chiedammers onder elkar-v Ernstig gewond GTB WEER OP DE PLANKEN Trekking loterij Dr. J. Prins verlaat stedelijk gymnasium Wat er te doen is Tweede van H-DVS ontmoet ADO 2 Predikbeurten Artsen op zondag HET VRIJE VOLK ZATERDAG 18 MEI 1957 Monopole, di. t/m do. „Beklemmende uren" is een geraf fineerde film. die gemaakt werd door William Wyler. De gees tige en vindingrijke regisseur van o.a. „Roman Holiday" en „De eerste jaren van ons leven" blijkt in staat te zijn, ook een tamelijk primitief gegeven in boeiende en persoonlijke filmtaal te kunnen omzetten. Te sterke nadruk Passage, vrijdag t/m donderdag. „Drie mannen In de sneeuw", Kurt Hoffman heeft de film in Wenen vervaardigd. Hoe slecht arme mensen door portiers en hoteldirecteuren worden behandeld ervaart een mil jonair aan den lijve, als hij verkleed als arme man in een duur berghotel gaat wonen. „Wanneer we de situatie bezien, waarin de overheid heden ten dage verkeert, dan constateren wij, dat de overheid steeds meer geïsoleerd raakt. In vele gevallen is er bij de burgerij geen sprake van een werkelijk deelgenootschap in de publieke zaak". Deze woorden sprak gisteren in Stads Doelen te Delft de bur gemeester van Gorkum, mr. L. R. J. ridder van Rappard aan het slot van de jaarvergadering van de afdeling Zuid-Holland van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten, die door hem werd gepresideerd. Deze vergadering stond namelijk in het teken van de gemeentelijke public relations, waarover mr. A. Kleijn, burgemeester van Meppel, tevoren een inleiding had gehouden. Demonstratie Doorstromingsoord HOLLAND FESTIVAL 1957 In deze film doen zich telkens an dere conflictsituaties voor, waarin zich de meest verschillende mense lijke gevoelens en hartstochten uiten: angst, woede, trots, liefde, IJdelheid, wanhoop en moordlust. Het ontbreekt in de film, gemaakt naar de roman van „The desperate, hours" van Joseph Hayes, ook niet aan revolvers, harde vuisten en be dreigingen. Ondanks dit uiterlijk ver toon leren we de door de rancune vergiftigde Glenn kennen, die schijn baar keihard is en ook zijn jongere en zwakkere broer Hal, die snel ver liefd is. Met de beproevingen, die de ge tergde „gastheer" Dan Hilliard zijn lieve en ook verstandige vrouwtje, zijn knappe dochter en het parman tige jongetje Chuck beleven, kan men hartelijk meeleven. De ontknoping van „Beklemmende uren" wordt door Wyler, in grootse stijl gepresenteerd PAGINA 4 Advertentie I.M. enz. COMPLETE WONINGINRICHTING Hoogstraat 184-186 Tel. 67581 Ik weet niet of het diepe indruk zal maken, maar ik vind het in ieder geval zeer geraffineerd. Want neem nu die reclame voor melk, dat gewo ne huis-, tuin- en keuken-produkt dat er altijd zo gezond, zo simpel en eerlijk heeft uitgezien. Weet u wat melk bevat? De advertentie zegt het: „Lecithine en choline, de ideale her- bouwstoffen." Nou, dat weten we dan ook weer. Toch maakt het op mij zeer weinig indruk. Maar ik wist heus wel dat melk goed was en dat men met melk mer mans is. Maar het schijnt in deze vertech- nischte tijden dan toch nodig te zijn om die onschuldige melk allerlei du re bestanddelen toe te eigenen. En op slag begint men achterdochtig te worden. Lecithine en choline? Bah, het zal toch niks met glicerine of ar senicum te maken hebben, denkt men dan in paniek, en laat de melk wellicht staan. Of men denkt, zoals ook ik-doe: Wat een flauwekul. Ik laat me er niet door imponeren. Ze kunnen wel zeggen dat de aardappel linoline en mamdie bevat; ook dat doet me niets Anders wordt het met lodaline, want dan begin ik die goede aardappel niet meer te lusten. Maar voor de rest draai ik me hand niet om (wel mijn tong). Nee, ik vind dat die advertentie mensen ons maar onnodig ingewik kelde termen willen opdringen: Het lijkt de tandpasta wel; dat proiukt zit vol stoffen, die een eerlijk mens nauwelijks' kan uitspreken. Zou hel iets- met dat witte kleurtje to maken hebben? Een nieuw probleem! Dat commissaris Rijpma het niet bij het., verkeerde eind had destijds is nu wel bewezen. Misschien her innert de lezer zich nog wel de waag halzerij van twee verslaggevers, die per se de leeuwekooi van Bobby Althoff van het circus Boltini invul den. De directie had een weddenschap met de jongens gemaakt. En die wa ren dus bereid hun leven te wagen. Maar commissaris Rijpma besliste anders. Het ging niet door. En laat Bobby Althoff nu zelf een al te stevige klauw van eeiwvan zijn leeuwen hebben gekregen! Het lieve diertje „Donna" een tweejarige leeu win, stak tijdens het voederen plot seling een klauw uit, zoals wij eer gisteren, in de krant lazen en ver wondde de temmer ernstig aan de linkerarm. Maar 's avonds stond Bob by weer in de kooi, om het publiek te vermaken. Ik zeg alleen maar: de commissaris had gelijk! Tijdens werkzaamheden aan de Holering van een huis aan de Schie- damseweg 174 te Schiedam is de 75- jarige D. Burgerhout, Overschiese- straat 65a, gisteravond in de kelder van het huis verbrand. De man Is vermoedelijk komen te vallen, waar door zijn kleren vlamvatten door de brandende kaars, die hij had mee genomen. De man was door een gat van ca 30 cm onder de fundering gekropen. Twintig minuten later hoorden de bewoners, de fam. K„ hem om hulp roepen. Ook een voorbijganger hoor de dit en gooide water door het gat, maar kon de man niet bevrijden. Men zag vlammen en veel rook. Brandweer en GGD werden ge waarschuwd, waarop de man. uit het gat kon worden gehaald. Het slacht offer was toen al overleden. De 46-jarige grondwerker A S. die zondagavond tijdens een vechtpartij met een zestienjarige jongen dolk steken in de borst had gekregen, Is gistermiddag aan de gevolgen in het Gemeenteziekenhuis overleden. Humphrey Bogart speelt een voor tref feijlke rol in „The desperate hours" (Beklemmende uren). en het recht krijgt zijn loop. Humphrey Bogart is voortreffelijk de gangster Glenn, terwijl Frederic March boeiend voor Dan Hilliard speelt. De komische vertoning is ontleend aan Kastners roman, maar in de film wordt alles met een te sterke nadruk verteld. Er blijft op die wijze niet veel van het boek over. Maar in elk geval is het een gezellige film en, de verwikkelingen 2ijn heel on schuldig en op een prettige wij2e uitgewerkt. Paul Dahlke speelt de eigenwijze mutlimiljonatr. Günther Liiders is heel amusant als zijn toe gewijde butler. M o n o p o 1 e-T h e<®, t e r, vrijdag t/m maandag. Een vrouwelijke barbier, een om koopbare sheriff, een machtige oom en een oprechte neef, ziedaar de at tributen voor een echte Western, die onder de titel „De stad der despe rado's" in Monopole draait. Het speelt zich allemaal af in Al buquerque, dat natuurlijk ergens in de States ligt, en waar het allemaal iets woester toegaat dan bijvoorbeeld hi Drente. Er wordt in deze lang niet vervelende western goed geschoten., vurig bemind en handig opgelicht. Randolph Scott, Barbara Britton, Gaby Hayes en Lon Chaney spelen er de hoofdrollen In. Een ernstige aanrijding vond van morgen om zeven uur plaats op de Rotterdamsedijk. De 53-jarlge ma chinebankwerker F. S (j brands uit Rotterdam weifelde bij het overste ken en werd aangereden door een RET-bus. Met een gchedelbasisfrac- tuur is hij in het Gemeenteziekenhuis te Schiedam opgenomen. Zijn toe stand is ernstig. De wethouder van de Woningdienst mr. M. J. M. van Kinderen, heeft de Schiedamse Middenstands Centrale verzocht te bewerkstelligen om door do gezamenlijke Schiedamse woning- inrichtingen drie modelwoningen te laten inrichten, die de toekomstige bewoners van nieuwe woningen te Nieuwland een voorbeeld kunnen zijn voor goede bewoning en Inrich ting van hun flats. Op het stadhuis zal dinsdagmor gen de akte worden ondertekend die ten grondslag ligt aan de N.V., welke de exploitatie van het te bouwen café-restaurant aan de Maasboule vard zal exploiteren. De politie heeft gisteren de classi ficeerder G. A. R. uit Schiedam aan gehouden. De man heeft zich schul dig gemaakt aan diefstal van oud lood, dat hij op het terrein van de SCV. Wllton-FDenoord had wegge nomen. De jaarlijkse Vakantieschool zal deze zomer niet in Oosterhout, maar op het landgoed Duinrell bij Wasse naar v/orden ingericht. Op dit ter rein zijn vele mogelijkheden, tot ont spanning.voor,de „Jeugd aanwezig en bovendien is er dan ook nog het Wassenaarse strand. Evenals vorige jaren zullen drie groepen van 500 kinderen worden uitgezonden. De indeling is als volgt: Van 5 t/m 9 augustus de christe lijke scholen: van 12 t/m 16 augus tus de openbare scholen en van 19 t/m 23 augustus de katholieke seho len. „Het is na een lange tijd, dat onze toneelgroep weer voor het voet licht treedt," zei de voorzitter van de personeelsvereniging van de Technische Bedrijven der gemeente Schiedam, de heer A. Kooyman, op de contactavond, die vrijdag in Musis Sacrum gehouden werd. Moeilijkheden rezen voor de toneelgroep, toen deze zijn regisseur zag vertrekken en met een spelerstekort kwam te zitten. Een groot deel van de moeiiykhe- tlen werd opgelost, toen de heer T. Sabel zich bereid verklaarde de regie op zich te nemen. En zo durfde GTB het vrijdagavond weer aan. Men hoeft daar geen spijt van te hebben, want als herbegin was deze vertoning Bij de gehouden trekking op 17 mei in het hoofdbureau van politie te Schiedam zijn de volgende nummers getrokken: 1ste prijs: een ejektrische klok no. 0060 2e prijs een elektrisch strijkijzer no. 0812; 3e prijs een glasstel no. i 2936; 4e prijs een schemerlampje no. j 2443. Prijzen af te halen by de se - j cretaris, P. Hoegee, Lekstraat 82 A, Schiedam/ SCHIEDAM Op maandagavond 20 mei zal de Gem. Openb. Leeszaal en Bibliotheek aan de Lange Haven voor het publiek gesloten zijn. In verband met het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd stel len B. en W. de raad voor dr, J. P. Prins, leraar in de Engelse taal en handelscorrespondentie aan het Ste delijk Gymnasium, eervol ontslag te verlenen. Bij de firma Winkelman. Nieuwe Mathcnesserstraat te Schiedam is in de nacht van donderdag op vrijdag ingebroken. Een stalen bureau werd totaal vernield, evenals een geldkist, waaruit 105,— werd ontvreemd. Ook werden auto's, die in het gara gebedrijf stonden, vernield en onder delen van de wagens weggenomen. O.m. namen de inbrekers een radio, antennes, autoplaids en een regen jas mee. Volgens het Poolse blad Sztan- dar Mlodych is de soldaat Stanislaw Reszko, die in staat van dronken schap de aanstichter zou zijn geweest van de relletjes, die zich op 1 mei in Jaroslaw afspeelde, veroordeeld tot twee jaar celstraf. Al weten .we dan allemaal twel zo ongeveer wat er onder public rela tions moet worden verstaan, mr. Kleijn vond het toch zeer moeilijk een omschrijving te geven. „Het gaat er in ieder geval bij de public rela tions om, dat er tussen een groot openbaar lichaam en het publiek een sfeer van vertrouwen en harmonie wordt geschapen," aldus mr. Kleijn. „Het vakkundig en systematisch kweken van een dergelijke sfeer staat nog in de kinderschoenen, zeker in de gemeentelijke sector." Het was niet zo zeer omdat de te gebruiken middelen onbekend zijn, als wel omdat zij vaak nog onbemind zijn, dat spreker bij een aantal de tails uitvoerig stilstond. Lang nog niet alle van de tientallen bestuur ders. die in Delft bijeen waren ge komen zijn ten volle van het belang overtuigd, dat goede public relations voor overheid zowel als publiek kan betekenen. Hierdoor bestaat nl. de mogelijk heid om in de hedendaagse verhou dingen, die in hoge mate het stem pel der onpersoonlijkheid dragen, toch nog iets van de persoonlijke sfeer te leggen. Van groot nut acht te spreker daarbij de plaatselijke pers, maar ook was het zijns inziens dienstig de burgerij actief bij de pu blieke zaak te betrekken door a'1erlei verantwoordelijkheden naar dit pu bliek te delegeren. Tijdens de vergadering, die o.a. door de commissaris der Koningin in Zuid-Holland, mr. J. Klaasesz werd bijgewoond, werden de heren C. H. Hagédorn en mr. J. Meertens, res pectievelijk. wethouder van Gouda en Rotterdam en mr. J. Heusdens, bur gemeester van Vlaardingen herkozen als bestuurslid. Nadat de Delfts-; brandweer op de Markt een demonstratie had gegeven, verden de gasten ten stadhuize ont vangen door burgemeester D. de Loor van Delft. Zij ontmoetten daar ook hun dames, die 's ochtends in de Van der Woi'.aestichting de gast wa ren geweest van mevrouw J. S. de Loor-Leenhouts. „Public relations is ook het pro bleem van de Technische Hoge school," aldus releveerde de rector- magniflcus. van. de TH prof. dr. O. Bottema aan het onderwerp van de ochtendvergadering, tijdens een ont vangst van de bestuurders van Zuid- Holiand in het gebouw voor Werk tuigbouw-, Vliegtuigbouw- en Scheepsbouwkunde." De tijd is voor bij, dat de geleerde zich afzonderde. De TH is naar de maatschappij toegekomen." Hierna werd het ge leerde in praktijk gebracht. De gasten werden, na een praatje door prof. Van Hasselt, door het gebouw geleid. ZE STAAN NU achter kippe gaas, de kostbare encyclopediën en naslagwerken van de Goudse Lees zaal. En dat is dan allemaal de schuld van een paar lieden, die zich onsportief en onfatsoenlijk hebben gedragen. Onfatsoenlijk ten opzichte van de boeken, waar uit zij bladzijden scheurden of waarin zij hele passages met inkt zwart krasten. Onsportief tegen over de andere encyclopedie-ge bruikers, die zjj daarmee bewust de kans ontnamen een bepaald woord te vinden. Want om „be paalde woorden" was het deze vandalen te doen. Het zijn puzzelaars, die zich zo misselijk gedragen hebben. Om een einde aan dit geknoei te ma ken zijn de kasten met kippengaas afgesloten. Wie een boek wil ge bruiken, moet dat onder toezicht oen. Hoelang deze maatregel zal blijven? Totdat die .kinderen" eens „groot" geworden zijn Van het agenda-bureau der Schiedam se Gemeenschap ontvingen wij de vol gende gegevens over het tijdvak 20 tot eti.mst 26 mei 1957: 18 mei: 10.00 uur: Start van de Propa ganda-coionne van Bescherming Bevol king vanaf'de Engeiseslraat (bij Jiogen- banwëg); 10—11 uur: Trekt de propagan- da-colonne door Schiedam: Sportfond- senbad: 19.30 uur: N,V. Sportfondsenbad Afzwemfeest. 20 mei Aula Sted. Museum 20.30 uur: „De Ruyter Herdenking". 21 mei Aula Sted. Museum 20.00 uur: Ver Vrienden v. h. Museum: Museum concert; Irene 20.00 uur: Ned. Herv, Kerkkoor: Jaarvergadering. Toneel. 22 met Irene 20.00 uur; Dr. de Visser- school: Ouderavond. 23 mei Stedelijk Museum 20.15 uur: Opening tentoonstelling van werken van H. N. Werkman: Wijkcentrum 20.15 uur Alg. Fotokring „Schiedam": Kringavond Kleurendia's over Joego Slavlë: Irene 20 uur Dienst Bescherming Bevolking: To neel; Passage theater 20.00 uur Schled. Kunstkring: De Haagse Comedle brengt: „Een man voor de mlsdeelden"; Musls Sacrum 14.00 uur Wllton-Fijenoord: Ope rette „Die Czardas-fttrstin". Musls Sa crum 20.00 uur Vegla: Revue: „De lach ln top". 24 mei Musis Sacrum 20.00 uur De zingende Jeugd: Uitvoering. 25 mei Arcade 14.30 uur Missie-film; Arcade 20.00 uur Comedla: „De Baby baron"; Musis Sacrum 20.00 uur Hermes D.V.S.: Cabaret. Bal; Irene 20.00 uur Chr. Mondacc, ver. VIOS: Muziek. Toneel. 26 mei Lange Haven 70 20.00 uur R.K. Instuif: Het „Spaanse" danspaar Carlo Y, RiStta Meil. 20 mei Arcade 14.00 uur Kindermiddag t.g.v. het 35-Jarlg Jubileum van pastoor Regeer'. 21 mei Musls Sacrum 14.00 uur Wllton- Fijenoord: Operette ,Dle Czardas-fürstin 20.00 uur Schiedams Toneel: „Het Man- nion Mysterie". 22 mei Musls Sacrum 20.00 uur Wllton- FUenoord O. en A.: Utile Dulcl brengt „Per Luchtpost". Dagelijks vanaf 24 mei in het Stede lijk Museum van 1017 uur, 's zondags van 14-17 uur: Tentoonstelling werken van H. N. Werkman. Cult. Cont. Centrum: Werken van de Belgische kunstenaar Buleke. (Van een onzer verslaggeefsters) „Erasmus" heet de gemeentelijke beschutte werkplaats van Rotterdam, die mr. A. A. van Rhijn, staatssecretaris van Sociale Za ken, vrijdagmiddag officieel in gebruik heeft gesteid. Erasmus heet zij, omdat zij aan de Erasmussingel (in Schiebroek) ligt, zei wet houder Hogeweg, maar noch de staatssecretaris noch. de directeur Van Mill van Sociale Zaken vonden de in Rotterdam geboren ge leerde daarmee voldoende geëerd. Mr. Van Rhljn zocht de symbo liek in de verdraagzaamheid van Erasmus en hoopte, dat in deze nieuwe werkplaats de geest van onderlinge waardering en samen werking zou heersen. De heer Van Mill toonde aan, dat ook Erasmus zich al met sociale zorg heeft be ziggehouden door zijn uitspraak aan te halen, dat' „Caritas zonder wetenschap is als een schip zonder roer." Na een kort inleidend woord van burgemeester Van Walsum zette wet houder A. Hogeweg gistermiddag in korte trekken opzet en wording van deze beschuttende werkplaats uiteen. Ondanks de krappe arbeidsmarkt zijn er toch nog groepen, die niet in het normale arbeidsproces zijn opgeno men. Het zijn de gehandicapten, die evenwel niet thuis horen ln de spe- Zondag is voor het tweede elftal van HDVS een belangrijke dag. Het speelt om 12 uur thuis op het terrein aan de Damlaan feegen ADO 2. De Inzet van deze strijd is de eerste plaats in de afdeling. Wint Hermes, dan ligt een kampioenschap binnen het bereik. ADO 2 is thans leider van de afde ling. zodat er een felle strijd te ver wachten zal zijn. Het vierde elftal gaat op bezoek bij RFC 3. Voor cricket is er nog maar een sober programma. Alleen het vierde elftal speelt voor de competitie op het terrein aan de Poldervaart tegen stadgenote Excel sior 3. Op het terrein van Excelsior '20 speelt Excelsior 1 een wedstrijd tegen een combinatie van Hermes- en Spartaspelers. Als laatste thuiswedstrijd speelt SVV zondag tegen hét Dordtse Em ma. De Dordtenaren zijn weliswaar gedegradeerd, maar zij zullen het ongetwijfeld tot een eer rekenen om hun oude roodgroene rivalen de overwinning te betwisten. SVV gaat in de laatste fase van deze competitie steeds beter spelen. Door de laatste successen hebben de SW'ers zich in deze competitie nog geplaatst bij de eerste vijf en zij kunnen zondag tegen Emma voor eigen publiek tot besluit laten zien, dat het met het SW-voetbal zeker nog niet zo slecht gesteld is. Even als in het verleden zuilen SVV en Emma elkaar ook ditmaal niet veel toegaven en staat er dus nog een spannend sluitstuk van deze compe titie te wachten aan de bosrand. SW-reserves: SW 2 gaat zondag op bezoek bij Scheveningen Holland Sport 2. De SW-reserves zullen het in deze ontmoeting zeker niet ge makkelijk krijgen en kunen tevreden zijn als zij in Dea Haag één punt bemachtigen. Hervormde Gemeente; Grote Kerk 10 uur ds. Diepersloot. Delfshaven; 5 uur geen dienst; 7 uur ds. P. J. de Geeter, Hilversum. Nieuwe Kerk 10 uur ds. B. C. Juck- ma, Volkel; 5 uur ds. A, Hoffman. Westerkerk 9 en 10.30 uur dr. L. J. Cazemier, H. Doop; 5 uur ds. W. H. v. Kooten, Hasselt; Vredeskerk 9 en 10.45 uur ds. A. Hofman; 7 uur ds. J. Gras. Pr. Marijkeschool 10 uur vic. Odé, Rotterdam. Ned. Protestantenbond 10.30 uur prof. dr. C. J. Bleeker, Amsterdam. Oud-Katholieke Kerk 10 uur Hoog mis. Baptisten Gemeenschap, Lange Haven 59. 10 en 7 uur ds. J. Segaar. Leger des Heils 10 uur Heiligings bijeenkomst; 12.15 uur zondagsschool 6.30 uur Openluchtprediking Gerrit Verboonstraat; 7.30 uur Verlossings samenkomst. Jehovah's Getuigen, Volksgebouw 6.30 uur wachttorenstudie. V/oensdag 7.30 uur dienstvergadering en theo cratische bedieningsschool. Op de donderdag gehouden leden vergadering van de Schiedamse Voet balvereniging Martinit is het bestuur als volgt gekozen: I. C. J. van Dijk, "Qorzitter-penningmeester; A. C. V Fabric, secretaris, Brielschestraat 17; M. van steenis, bestuurder; J. de Bout, wedstrijd-secretaris. Ploeg- straa H. Braat. tweede rzitter; G. F 'rimmph, tweede penning- mee j. M. Koogje, bestuurder; J. de „eg, bestuurder en C. A. v. d. Berg, bestuurder. Op de sluitingsavond van het win terwerk. die de voetbalvereniging „Houdt Braaf Stand Schiedam" vrij dag in Irene hield, huldigde de voor zitter, de heer F. Eibers, in zijn openingswoord de leden van het eer ste en het derde elftal. Beide teams zijn kampioen gewor den, terwijl het derde elftal boven dien de kans heeft te promoveren. Binnen enkele weken kunnen ook de A-junioren nog kampioen worden. Voor hun prestaties krijgen de spe lers van het eerste elftal leder een shirt van de vereniging. Het kampioensfeest vierde men met het presenteren van een onder houdend cabaret. Een tiental HBSS'ers verzorgden een amusant programma van sketches, muziek en zang. De berichten omtrent de herders hond, dié in de Maasbrese bossen aan een stuk elektriciteitskabel aan een boomtak hing. en staande op de achterpoten minstens vijf dagen zwaar moet hebben geleden alvorens hij ontdekt en door een troepje ver kenners geadopteerd werd, hebben in het gehele land reacties opgewekt. Op het ontspanningsoord „Ons Bui ten" te Venlo. waar de hond thans wordt verzorgd, kwam van een Haagse dierenvriend per postwissel 5.— voor „Scout", opdat men daar voor lekkere hapjes kon kopen voor de hond. en van verschillende kan ten zond men ook bijdragen in na- tura voor de verzorging van het diev De hond. die verschillende verwon dingen en een nvare longontsteking had opgei men. is dank zii de goedé verzorging van zljm „bazen" geheel hersteld en maakt het thans uitste kend. ciale werklpaatsen voor invaliden, voor ex-tbc-patiënten en voor blin den, die reeds in Rotterdam bestaan. Er zijn hart- en reuma-patiënten, die hiertoe behoren, en al die gehandi capten, die ronder hulp zichzelf als „afgedaan" dreigen te gaan beschou wen. Voor hen is deze .werkpaats be doeld als doorstromingsoord, waar zij opnieuw aan de slag kunnen komen, om mettertijd weer ecu plaats te vin den ln het vrlic bedrijfsleven. Zowel de wethouder als de staats secretaris wezen op het tweeledig uitgangspunt van de opzet. In de eerste plaats is het een belang van de menselijke waarde,- anderzijds is het ook een economisch belang, dat deze categorie weer arbeid en arbeids vreugde leert kennen. Naast de be staande werkplaatsen moet deze een eigen plaats gaan innemen, zo zei de wethouder, die verder de noodzaak noemde van uitbreidingsmogelijkhe den, voor het geval de conjunctuur omslaat. Voorts zette hij uiteen, waar om Roterdam pas zo laat zijn krappe bedrijfsruimte kon benutten voor een dergelijk object. Arbeid adelt Mr, Van Rhljn constateerde op het terrein van de sociale'zorg een ver heugende vooruitgang doordat het menselijk geweten Is gaan spreken. Ook internationaal krijgt de zorg voor de arbeidsmogelijkheden voor gehandicapten steeds meer aan dacht. HU ging in op de grote be tekenis van de arbeid in het men selijk leven, die in het spreekwoord Arbeid adelt zo simpel wordt uit gedrukt. De staatssecretaris deed een be roep op het Rotterdamse bedrijfsle ven om deze werkplaats door orders haar volle ontplooiingskans te geven. .Erasmus" kan aan ongeveer twee honderd mensen een (naar opzet tij delijk) dak geven. Op het ogenblik zijn er reeds honderd Rotterdammers aan het werk met diverse objecten, om. het monteren van bromfietsen. (Van een onzer verslaggevers) De Dordtse seml-profclubs Emma en EBOH zullen niet fuseren. Dit be sluit Is gisteravond gevallen in een buitengewone ledenvergadering van Emma, waar over de toekomst van de vereniging moest worden beslist. Van de 110 aanwezige leden stemden 104 tegen een samengaan metEBOH. Er is nog niet besloten wat Emma nu gaat doen. Men zal afwachten of de KNVB bij zijn in het vooruitzicht gestelde eis zal blilven, dat Emma voor deelneming aar. het betaalde voetbal een kapitaal van ƒ50.000 op tafel moet leggen. Als deze voor waarde inderdaad gesteld wordt, zal Emma een nieuwe vergadering beleg gen, om na te gaan of men dit geld bijeen kan brengen. Mocht dit niet gelukken, dan blijft er voor de vereniging niets anders over dan terug te keren naar het amateurisme. - De volgende artsen zullen gedu rende het weekeinde de medisch diensten waarnemen: Dr, \V. H. F. Meijer Swammer- damstnge! 43, tel. 69696; dr. L. H. Geerdes, Veenlantstraat 2, tel. 68357; dr. G. Pet, Tuinlaan 76, tel. 66898. De dienstdoende apotheek is: Fa. Van Westendorp, Singel 81, te.l 67674. In de Sowjet-Unle is een na tionale geografische commissie opge richt met het oog op de vertegen woordiging van de Sowjet-Unie in de internationale geografische unie. Prof. Guerassimof is benoemd tot voorzitter van de commissie. wel geslaagd, al bleef zij toch op ver scheidene punten beneden het ver eiste peil. De GTB'ers voerden het blijspel in drie bedrijven „Blijf zitten waar je zit" van Aug. van Zuylen op. Dit stuk is reeds meermalen in onze stad voor het voetlicht gebracht. In dit aardige blijspel gaat het over een zekere Henri Latour, een stijve vrij gezel. altijd bezig met wiskunde, voor zjjn studie afhankelijk van twee tantes, die hy beiden op een avond op bezoek heeft. Nadat zij zijn weggegaan, komt zijn vriend Tennier, die bij Henri zijn verloofde voor haar boze vader wil verbergen. Als Tennier weg is, komt echter een van de tantes terug. Van Henri's plan om dan gescheiden van de verloofde van zijn vriend de nacht door te brengen komt niets terecht. Het stuk werd wel wat te toneel matig gespeeld. Enkele spelers ver vielen tot reciteren, terwijl weer anderen te zacht en dus bijna on hoorbaar spraken. De meeste ama teurs bleven te veel zich zelf en werden te weinig de man of vrouw, die zy moesten uitbeelden. Zo had een der spelers tot taak een avontuurlijke, wereldwijze jour nalist op de planken te zetten. Zijn optreden deed echter meer denken aan een nerveuze jongste bediende, die „mee wil doen". Een bezwaar vonden wy verder de wijze, 'waarop men de spelers gegri meerd had. Wanneer men Henri naast zijn tantes zag. dacht men eer der aan broer en zusters dan aan neef en tantes. Tegenover deze gebreken stonden behoorlijke rolkennis, beheerst en niet te overdreven spel en beschaafde dictie. Henri Latour kreeg een bevre digende vertolking door de heer L. Ouwendijk. De regie had de heer Sabel. Na afloop was er een geani meerd bal, waaraan de band van Cor Schilperoord zijn muzikale medewerking verleende. Advertentie M. DE ROTTERDAMSE SCHOUWBURG ROTTERDAMS TONEEL hedonavond *n woanidag 22 mei, 8 uur ONTVLUCHTING Toneelspel van Bill Qwib. zondag 19 mei, 8 uur k KRIK KRAK Blijspel van Edouard Bourdet. TONEELGROEP „THEATER" maandag 20 mei, 8 uur PYGMALION Blijspel van G. B, Shaw. "T.-. DE HAAGSCHE C0ME0IE dinsdag 21 met, 8 uur fe HET HUWELIJK een onwaarschijnlijk, verhaal j^an^HïcolapGoqol^i FOLDERS AAN SCHOUWBURG VERKRIJGBAAR ZATERDAG Bioscopen: PASSAGE-THEATER. 2, 4.15. 7 en 9.15 uur: Drie mannen ln de sneeuw (a.l.j. MONOPOLE-THEATER, 3. 5, 7 en 9 uur: Da stad der desperado's (14 ;r,. Apotheek: Fa. Evers, Lange Haven BI. Tentoonstellingen 3TEDELIJK MUSEUM, 10—S uur: ..Start" en De Ruyter-exposltle. CULTUREEL CONTACT CENTRUM. 10—5 uur: werken van Buleke. Diversen IRENE. 3 uur: EHBO-hsrdenklngs- middag. SPORTFONDSENBAD. 7.30 uur: af- zwemleest. MUSIS SACRUiM, 8 uur: Steun in den Strijd. WIJKCENTRUM. 8 uur: Filmavond NJN. CHR. SOC, BELANGEN, 8 uur: Con tactavond Vrienden vgn Bart je, VOLKSGEBOUW, 8 uur: Kunst Na Arbeid. ARCADE, 8 uur: Kunst Door Oefe ning. Bioscopen: ZONDAG PASSAGE-THEATER. 2, 4.15. 7 en 9.15 uur: Drie mannen In de sneeuw (a.l.b MONOPOLE-THEATER. 3. 5. 7 en 9 uur: De stad der desperado's (14 Jr). Apotheek: Fa. Van Westendorp, Singel 81. Tentoonstellingen: STEDELIJK MUSUEM. 2—5 uur: „Start" en De Ruyter-exposltle. ROTTERDAMSE BIOSCOPEN ARENA: Llelde langs de weg. Zat. en zondag 2. 4.30, 7 en 9.30 uur (13 Jr). CAPITOL: De schat van Pancho Villa. Zaterdag 7 en 9.15 uur. Zondag 2. 4.30, 7 en 9.15 uur (18 Jr). CENTRAAL: Het recht om geboren te worden. Zaterdag 4, 7 en 9.15 uur. Zondag 2, 4.30, 7 en 9.15 uur (18 Jr). CINEAC (naast de Bijenkorl). Jour naal van 9 tot 24 uur. CINEAC (ln Beursgebouw); Glant. Zaterdag 10, 1.30. 4.45 en 8.15 uur. Zondag vanaf 1.30 uur (14 Jr). COLOSSEUM: Morgen zal ik hullen. Zaterdag en zondag 2. 4.30, 7 en 9.30 uur (18 jr). HARMONIE: De hemelbestormer. Zaterdag 3.30, 7 en 9.15 tiur. Zondag 2, 4.30, 7 en 9.15 uur (14 Jr). LUMIÈRE: Vader tegen wil en dank. Zaterdag en zondag 2. 4.30, 7 en 9.30 uur (14 Jr). LUTUSCA: Tlroltr Blut. Zaterdag en zondag 2. 4.30, 7 en 9.30 uur (a.1.1. LUXOR: Heaven knows. Mr. Allison, Zaterdag en zondag 2, 4.30. 7 en 0 9.30 uur (ai.). 0 METRO: Port Afrlque. Zaterdag 3.30, 4» 7 en 8.15 uur. Zondag 2. 4.30. 7 0 en 9.15 uur (14 Jr). «9 PRINSES: Het meisje van de rivier. «s> Zaterdag en zondag 4.30. 7 en 9.30 2 uur ('.8 Jr). y REX: Het teken van de luipaardman. g Zaterdag 4. 7 en 9.15 uur. Zondag 45 7 en 915 uur (14 Jr). THALIA-. en 6chlep de vrouw. 0 Zaterdag en zondag 2. 4.30, 7 en 0 9.30 uur (18 Jr). 0 VnNSTBR: Er komt een vriend 0 vanavond. Zaterdag 7 en 9.15 uur. e Zondag 4.15, 7 en 9.15 uur (18 jr). S 'PTS>RlA: Giant. Zaterdag 1.30 eri ';39 uur. Zondag 1. 4.30 en 8.15 uur (14 Jr),

Het Vrije volk | 1957 | | pagina 1