SPRINT BESLIST DERDE GIRO-ETAPPE Toreador Poblet doorboort Belgische kampioensstier Alle Hollanders - op Donker na - in het peloton fü 'Laat Egypte met gebruikers praten' KC-leden dachten aan vervanging 5I».. tftlOOP Tweeling reeds gedoopt Tandpasta in uw haar, wassen met motorolie... Recept tegen probleem der afbetaling Spreeuwenpraat Uitslagen en klassement Verloren zoon': TV-spel Schakel van 12 met dramatische climax 15 Oostenrijkers geselecteerd Eervolle partij van Van Dalsum !gg$5 1 Frankrijk brengt Suez in V-raad Comet voor korte afstand in de maak Redame-tv maakt er soep van Om de Davis-cup: HET VRIJE VOLK DINSDAG 21 MEI 1957 PAGINA 3 Schedel Zeven Ifp^l v/; 'i< ,v Wmk r yj 'Mm, Ir 'J. ■Jé Klaprozen Te machtig LUISTERTIPS NEW YORK (Reuter, AP) Frankrijk heeft in de Veiligheids raad der VN een dringend beroep op de VN gedaan om druk op Egypte uit te oefenen opdat onderhandelingen kunnen begin-" nen tussen de gebruikers van het Suezkanaal en Egypte over de toekomst van deze belangrijke waterweg. KNVB over zaak v. d. Kuil: Met koninklijk paar naar Zweden „Wij hébben, ons een aap gelachen over de stukjes die jij uit dat handboek voor dames hebt ge citeerd. Wat een beu zelarijen l Heb je nog meer, Pieter?" Zo vraagt een le zer uit Rotterdam- Zuid, wie Mc kan ver zekeren, dat ik na tuurlijk nóg meer hebt een heel boek vol vormen. Nu moe- ten wij niet ver geten, dat hier een madame Etiquet te van omstreeks de eeuwwisseling spreekt. In de loop der jaren zijn wy wel wat minder conventioneel ge worden. Gelukkig! Welaan, de „schuchtere achttien jarige"' van het vorige stukje is in middels iets ouder geworden. Zij trouwt; in de kerk. Nu scheen het in die tijd onmogelijk te zyn, dat de bruid „gewoon" de kerk binnenkwam. ,;Daar komen ze al binnen. De bruid, zedig neerziende op de puntjes van haar wïtsatynen schoenen, lang zaam voortgaande in haar wolk van gaas de bruigom in zwart met breed overhemd en witte handschoe nen".' Arm bruidje, dat nu eens niét keek naar de puntjes van haar wit- satijnen schoentjes. Onzedig, lieve kind! In dat hoofdstuk „Huwelijksvol trekking enz." heeft Pieter nog enkele merkwaardige regels gelezen ever de toenmalige trouwklassen in Qe Amsterdamse kerken. Gratis: Zuiderkerk. Hier trouwt men "bij massa. Nieuwe of Oude kerk: f120 (ban ken), f3 stoelen, 10 stoelen met kleed, f20 betere stoelen met beter kleed, f30 canapé, stoelen en kleed, f40 "betere canapé, betere stoelen en beter kleed, f50 allerbeste canapé, allerbeste stoelen en allerbest kleed. Orgel f 10 bovendien. De tractat.ie in de consistorie is in die prijzen inbe grepen". En tóch, oh briefschry ver, versche nen de bruidjes van de banken en de bruiden van de allerbeste canapé, de allerbeste stoelen en de allerbeste kleden voor dezelfde hoge preekstoel, waar dezelfde by bel op lag De hovaardy van zo'n over vormen keuvelende juffrouw is eigeniyk maar naar. Kyk maar eens naar het begin van zo'n hoofdstukje „De ideale vrouw": „En nu zijt ge dan „mevrouw" ge worden, een gewichtig lid in de maatschappij, op wier wenken dage lijks velen wachtenwier bestellingen velen wachten, wier bestellingen door nederige dienaars worden uit gevoerd en op wier beursinhoud ve len azen, om er hunne eigene porte- monnaie mee te verrijken" „Naar" is eigeniyk een te mild klinkend woord voor een dergeiy'k stukje proza. Met wat voor een heer- iyke gedachten stapt zo'n pril me vrouwtje de maatschappij in Ik zei het al: Gelukkig, er is heel wat veranderd. En niet in het minst door toedoen van de nederige die naars en hun vrouwen, die zich tot babbelaarsters grote schrik zowaar mevrouw durfden noemen. De heer Kooyman vanhetDykje55 te. Bolnes stuurt my keurig inge pakt" V hët schedeltje van een dier. Hy .vertelt: „Dit schedeltje is gevonden onder een ligusterheg, die de afscheiding vormt tussen de achtertuintjes van de Paul Krugerstraat Dij.kje en Paul Krugerstraat waren tot 1939 geschei den door een brede sloot, in de wan deling „Boezem" genaamd. Het ge deelte van de oude (nu onttakelde) watermolen tot aan het watergemaal van de polder Oud- en Nieuw Reier- waard is in 1939 gedempt. De grond voor de demping werd verkregen na het graven van een put in een weiland, dat vroeger behoorde tot het bemalingsveld van de water molens die op een na alle zijn ge sloopt. De put is drie meter diep ge worden. Nu is het mogelijk dat de onderste grond daarvan boven op .le demping terechtkwam. Zodoende zou de schedel uit de onderste lagen tevoorschijn zijn gekomen. Weet Pie ter er méér van?" De heer Kooyman geeft wél een zeer uitvoerige omscbryving, waar voor harteiyk dank. Het schedeltje is nogal gehavend, maar een deskun dige meende met- een aan zekerheid grenzende waarschynlykheid te kun nen constateren, dat het van een roofdier en wel vaneen kat af komstig is. Is die dode poes begraven onder die heg? Komt de poeseschedel in derdaad nit de onderste lagen, zodat het een. zeer historische poes is? wy weten het niet en zullen het waar schijnlijk nooit weten óók. Wat is dat leuk gegaan met die fiets voor de jonge AJC'er. Ge herinnert u het oproepje: de fiets van deze jongen werd weggepakt. Moeder en vader konden onmogelijk een nieuwe "kopen. De hulp van de lezers werd gevraagd. En óf u>e fietsen hebben gekregen! Zaterdag stond het oproepje in de krant en 's maandagsmorgens had den we er al zeven aangeboden re- kregen. Zeven! Waarvan we er na tuurlijk maar een kunnen gebruiken. Ook de kapitein van een kustvaar der belde op. Bood f25 aan. Zei: Als er een fiets komt, dan koopt-ie er maar een mooie lamp op Dat is iets anders dan de nare daad van de onbekende zwijntjes- Aanbod Vandaag noteerden wij de volgende aanbiedingeneen tweepersoons spiraal van S. uit de Chris Bennekerslaan, een ledikant met spiraal en een kachel (be stemd.) van De G. uit de Rljsoordstraat, een fauteuil van N. uit de Frits Kuys- straat en een ligstoel van W. uit de Aegidiusstraat. Een herenfiets ontvingen wij van S. uit de Utenhagestraat, een kinderwagen en kleding van W. van de Oldegaarde, kleding, schoenen, zilver papier en capsules van Van B. uit de Busken Huetstraat. capsules van een onbekende ea speelgoed voor de VABA- speelgoedactie van R. uit de Roggestraat. De Spreeuwenpot werd verrijkt met 2.50 van De H. uit de Rosenveldtstraat en een gulden van De L. uit de Drentse straat. Verlies 1 Er la la de afgelopen week weer veel geld verleren. Mevrouw Bolder, Finse- straat 11, verloor 12 mei tussen huls en Fabriekstraat een zwarte porte monnee met f 25.-. Mevrouw Hommel, Paul Erugerstr. 57, raakte vrijdag in de Zwaanshals een rood leren porie- monnee met inhoud kwijt. Mevrouw Van Heumen, Kouteretraat IQd, ging op 15 mei met haar vier kinderen van Over- schle met de bus naar huls. Onderweg vergat zij haar tas met o.a. babygoed en ruim 20.-. Mevrouw VanVelzen» JosepMaan 37, liet vrijdagmiddag haar tas met os. haar trouwboekje en I 14.- r In de tram staan. Vondst De heer Valken. Raephorststraat 28, - vond op de hoek van de Calandstraat ea 'Zeemanstraat een leren bruine motor- haadschoea. PIETER SPREEUW, (Van onze sportredacteur JAN LIBER) FERRARA, MAANDAG. Weer een nieuw etapperecord en weer een eindsprint aan de kop van het grote peloton tussen Miguel Poblet en Rik van Steenbergen! Dat moet nu niet te dikwijls meer gebeuren, want dan is de aardigheid van de Ronde van Italië er natuurlijk gauw af. Ditmaal boorde de Spaanse toreador Poblet precies »op de eindstreep van het stadion in Ferrara zijn degen in de Bel gische kampioensstier Rik. Het was de wraak voor Verona, waar zaterdag het resultaat preces andersom was geweest. Hoe' dikwijls gaat dit spelletje tussen die twee sprintmatadoren zich nog herhalen? Maar meer nog dan voor dit vonkende duel had hef, publiek een diep uit he( nart komend 'aaaaaaah' van bewondering laten horen, toen bekend gemaakt werd, dat deze derde etappe van Verona naar Ferrara over een afstand van 172 kilometer het record van Milaan—Verona nog had over troffen, en dat nu een gemiddelde snelheid van precies 45.582 km per uur' was gemaakt. kop werd het tempo door Fransen en Belgen nog opgevoerd. "Voortdurend werd met een allure van veertig in het uur gereden en dat was Van Steenbergen en Poblet nog niet snei genoeg. Ze wilden elkaar a.l dood vechten voor ze aan de eindstreep toe waren, dio twee. -„kt,, i O «ïr JKÈ- d 's v-< j jÊÊr'?\ KERSTEN: raspaardje De Assemblee van de "wereld gezondheidsorganisatie heeft in Ge- nève de begroting van de organisatie voor 1958 goedgekeurd. De begroting, tot een bedrag van 13.500.000 dollar, werd met vijftig tegen tien stemmen by dertien onthoudingen aanvaard. Advertentie I.M. Dit is een unieke gelegen heid voor hen, die voor Pink steren toch nog nieuwe gor dijnen willen hebben en ze nü kunnen kopen voor een ongekend lage prijs. Maar dan niet wachten nü kopen want mor gen beginnen wij met de verkoop van deze glasgor dijnen, 80x160 cm, gemaakt van fijn geweven katoenen marquisette, in twee uitvoe ringen, metsgjne figuré-kant en met fantasie tussenzetsel. Woensdagmorgen om 9 uur begint de verkoop (geen tel. of schrift, best.) van deze glasgor dijnen, twéé soorten voor één prijs, per stuk voor 'Als dat zo doorgaat, zijn we bin nen een paar dagen allemaal kapot,' was de algemene mening van de ren ners, die zich na de. finish als een kudde dorstige dieren op het heel kleine kistje flesjes limonade stortten, dat midden in het stadion stond. Kersten: raspaardje Het groepje Hollanders, dat met het grote peloton was binnengekomen en waarbij ditmaal alleen Ab Donker ontbrak, die ver was achtergeraakt en die tien minuten vertraging kreeg, hijgde nog na van die uitputtende snelheidsrit. Kersten, met wie de jury gisteren in de tijdrit maar even een vergissing van drie minuten in zijn nadeel had gemaakt, was toch 's avonds laat nog m zijn eer en zijn tijd hersteld en ook nu behoorde hij weer tot de beste Nederlanders. Jaap Kersten is een raspaardje, dat maar heel even de sporen behoeft ve voelen en dan dadelijk de oren in de nek legt en niet meer te beteu gelen is. Piet v. d. Brekel was bij de bin nenkomst in het stadion, waar tien, twintig renners tegelijk naar binnen wilden, gevallen. Maule ging eerst over de kop, en met een grote groep duikelde Van de Brekel over hem heen. Maule werd behoorlijk gewond en moest per ambulance naar het ziekenhuis worden vervoerd. Van de Brekel had slechts een paar schram men. Hij had zijn fiets maar op z'n schouder genomen en was naar de finish gewandeld. De prachtig geplaveide kaarsrechte 'wegen door de Italiaanse landbouw- provincie Veneto, van Verona over Modena, Nonamola en Bentivoglio - naar Ferrara, hadden als het ware tot de grootste snelheid uitgelokt. Op de velden rondom golidf goudgeel reeds het koren en met voiie handen werden de klaprozen en de koren bloemen over de rennerskaravaan uitgestrooid. Aan de kop reden voortdurend de Fransen om hun man in de roze trui, hun Louison Bobet, te bescher men. In huii onmiddellijke nabijheid de Belgen, met Willy Vannitsen voor aan. En toen een zekere Peppino Dante, die natuurlijk bij iedereen herinne ringen opriep aan Allighieri, maar dia alleen maar de achternaam met de grote dichter gemeen heeft, met nog enkele brutale Italianen een vluchtje wilde organiseren, was Willy Vannitsen heel gauw klaar om mee te springen en af te stoppen. Poblet en Charly Gaul, de twee naaste concurrenten van Bobet, ble ven steeds aan diens wieL De twee Luxemburgers in de internationale ploeg, Gaul en Ernzer, hebben al eens een beetje naar de Hollanders gelonkt, omdat zij met hun Zwitserse en Italiaanse ploegroakkers helemaal niet overweg kunnen. Maar van enige Nclux-samenwerking is niets te be speuren tot dusverre. Steeds nieuwe kleine vluchtpogin gen van de Italianen, maar aan de Want ze hebben het al heel goed door: met zulk een snelheid is geen ontsnappen mogelijk. Ab Donker 1$ j het te machtig geworden. Nog i steeds is zijn ademhaling niet goed. Zijn ver koudheid zit hem nog altijd dwars. De hele dag heeft hij al achteraan het peloton ge hangen en hij heeft er al veel onvriendelijks van zijn bazen over te horen gekregen. Hij moet lossen, zoals dat in het wieier'argon. heer. Hij f erliest vele minuten, maar hij houdt taai vol Tot zijn geluk krijgt hij hulp van drie Italia nen; Brum had een lekke band gekregen en zijn kameraden Giudici én Miserochi hebben op hem ge wacht. Met z'n vieren gaan ze door. In de laatste vijftien kilometer gaat het aan de kop met meer dan vijftig kilometer in het uur naar voren. Die rakker van een Kersten zit werkelijk weer voorop. Hij is er vandoor met vier Italianen Voortine AB DONKER Uitslag van dc derde etappe: 1. Po- niet (Spanje) 3 uur 43 min. 27 sec.; 2. Van Steenbergen (België); 3. Fa- vero (Italië); 4. Guerrini (Italië); 5. Carlesi (Italië); 6. Impanis (België); 7. Monti (Italië) 8. Calvi (Italië); 9. Benedetti (Italië); 10. Velucchi (Italië); 11. Fantini (Italië); 12. Strehler (Italië): 13. Fini (Italië). Daarna volgde een grote groep ren ners onder wie de Nederlanders met dezelfde tijd als Poblet, die allen ex aequo werden geklasseerd. Algemeen klassement na de derde etappe: 1. Bobet (Fr.) 8.54.47 2. Poblet (Sp.) 8.55.14; 3. Gaul (Lux.) 8.55.24; 4. Fomara (Italië) 8.55.36; 5. Fabgri (Italië) 8.55.45; 6. Geminiani (Fr.) 8. 56.21; 7. Defilïppis (Italië) 8.56.37; 8. Baldini (Italië) 8.56.39; 9. Rolland (Fr.) 8.57.03: 10. Moser (Italië) 8.57.13; 11. Fawero (Italië) 8.57.16; 12. Nencini (Italië) 8.57.19; 13. Gismondi (Italië) 8.57.21; 14. Impanis (België i en Barbotin (Italië) 8.57.37; 16. Maule (Italië) 8.57.40; 17. Carlesi (Italië) 8.57.47; 18. Gerrit Voorting (Ned) 8.57.52; 19. Cestari (Italië) en Cha- :on (Spanje) 8.58,08; 37. Wagt- mans (Ned.) 8.59.51; 43. Van Est (Ned.) 9.00.25; 48. Kersten (Ned.) 9.00.43; 65. Nolten (Ned.) 9.01.56; 68. De Groot (Ned.) 9.02.02; 85. Van de Brekel (Ned.) 9.03.27; 104. Donker (Ned.) 9.11.40. IIIUIIIII!!ll!!!llllll!lll!!l!llllll!lllil!l!lll!!!!ll!li;illlll|||||l!l||!!l!i;i;ill!|;i!ll||||F Jaagt achter hem aan en ook Wagt- mans krijgt aansluiting. Zou het luk ken met drie Nederlanders in de kop? Er is nog maar tien kilometer te rijden, maar neen, de Fransen en de Belgen doen wat zij kunnen en vlak voor het stadion is het hele peloton weer bij elkaar. Vito Favero is het eerst binnen. Hij leidt de sprint, maar wordt weldra achterhaald door de twee groten. Poblet en Van Steen bergen. Tegen die twee is nu eenmaal niets bestand. De ogen van de Spanjaard flikkeren. Hij ligt met de kop diep over het stuur. Van Steenbergen is hem nog voor. Hij kijkt even om. de grote Rik, waar zijn ploegmaat Willy vannitsen blijft. Hij heeft be loofd de sprint voor hem aan te trek. ken, dan zijn er twee kansen tegen één, want Vannitsen is minstens even snel in de eindsprint als hijzelf Maar Vannitsen is nergens te zien Poblet maakt van het moment ge bruik en precies op de eindstreep is hij winnaar. Vannitsen komt ever later met de fiets aan de hand bin nen; precies voor het stadion heef! hij een lekke band gekregen. Hij heeft aan de eindsprint niet kunnen deelnemen. "Men minuten later komt Donker, als 115e, met de Italianen binnen. Ze zijn moe, maar nog royaal op tijd en ze zijn nog de laatsten niet, want het duurt nog eens twintig minuten, voordat ook de Belgische invaller Jean Moxhet er is. En dan is ook de derde etappe van Se Ronde van Italië voorbij. -*■ Tn Rnnt.pmhAr znllnr Verloren zoon, een spel van de Duitse auteur Gerd Oelsehlegel, beleefde gis teravond zijn opvoering in het televisieprogramma van de AVRO. De zoon van een meu belfabrikant neemt geld weg uit de brandkast van zijn vader. H8 verdwijnt spoorloos, waarop zijn va der een keihard en mee dogenloos zakenman aangifte doet by de poli tie, die de voortvluchtige na korte tijd op het spoor komt. Tijdens een poging aan zyn achtervolgers te ont komen, schiet de zoon een agent neer. Zelf wordt hy levensgevaariyic gewond. In deze toestand zoekt hy een schuilplaats in het ouderlijk huis, waar men hem in het grootste ge heim verborgen houdt, daar niets van zyn aanwe zigheid mag uitlekken, aangezien anders de ge meenteraad een krediet zou kunnen weigeren voor het In moeiiykheden verkeren- i" bedrijf. zijn dramatische climax wanneer ten slotte de dok ter uren te laat wordt ont boden en aldus het leven van een mens wordt geof ferd aan een sakeiyke on derneming. Om dit gegeven uit te werken heeft de auteur tal In september zuilen twaalf televisielanden deel nemen aan een groot Euro visie-schakelprogramma. De duur daarvan zal een uur tot 75 minuten bedragen. Elk land zal een bydrage leveren van rond vijf minu ten. Het lag aanvankeiyk in de bedoeling een dergeiyk programma, dat een novum is in de televisiegeschiede nis van Europa, tydens de pinksterdagen uit te zen den. De zeer grote tech nische moeiiykheden, die van figuren in zijn stuk aan de verwezenlijking van moeten plaatsen. Hy dit grootscheepse plan ver schreef dit spel speciaal voor de televisie, maar het feit, dat zich elf acteurs in steeds wisselende scènes voor de camera's moesten bewegen, maakte de uitzen ding er niet gemskkeiyker op. Het stuk kreeg een wat nerveuze sfeer mee, als ge volg van het feit, dat een veelheid van gegevens wa ren samengeperst in een betrekkelijk kort tijdsbe stek. bonden zyn. bleken even wel niet tydig oplosbaar. Ook programmatisch zit byzonder veel aan een der gelijk evenement vast. Men heeft daarom beslo ten de gebeurtenis enkele maanden uit te stellen om voldoende tyd te hebben de uitzending gedegen voor te bereiden. HILVERSUM I, dinsdag Het Concertgebouw orkest, het Toonkunstkoor van de afdeling Amsterdam en het Collegium Musicum Amstelodamense geven van avond om tien voor half negen een uitvoering van 'Miss» Solemnis' in D opus 123 van Beethoven. De solisten zijn Elisabeth Schwarzkopf, Nan Mem man, Jozef Simandy en Heinz Rehfuss. Het geheel staat onder leiding van Otto Klemperer, HILVERSUM II, dinsdag Leo Riemens iaat frag menten horen uit 'Don Pas- quale" van Donizetti naar aanleiding van de komende opvoering in het Holland Festival (vanavond om vijf over zeven), HILVERSUM II, woensdag Vanmiddag om 3 uur Zweedse kamermuziek. Dit programma is een uitge steld relais van de Zweedse Omroep. .Advertentie I.M. Stoere Hollandse knapen, sterk door WENEN (ANP). vyftien Oos- tenrijkse spelers zyn geselecteerd voor de voetbalwedstrijd tegen Ne derland, die zondag 26 mei te Wenen wordt gespeeld. De spelers zullen woensdag en donderdagmiddag in het stadion te Wenen trainen, waarna de definitieve opstelling zal worden bekendgemaakt. Vrydagavond komen de spelers byeen in Baden (bij Wenen), waar zy gedurende het weekeinde zullen verblijven. Zater dagmorgen volgt er dan nog een korte training. Volgens Argauer kon. Swoboda van de Weense club Austria niet worden aangewezen, daar hy last heeft van een knieblessure. De geselecteerde spelers zijn: doel- verdedigers: Schmied (Vienna) en En gelmeier (Vienna)backs en midden- linie: Kozlicek (Wacker), Stotz (Aus tria Wien), Wolf (Wacker), Bar- schandt (Wiener Sportklub), Ha- nappi (Rapid) en Koller (Vienna); voorspelers: Halla (Rapid), Dienst (Rapid), Buzek (Vienna), Walzho- fer (Vienna), Koerner II (Rapid), Haummer (Wacker) en dr. Schleger (Austria Wien). •v-g&sr Vol belangstelling kijken prin ses Marie Astrid en prins Henri van Luxemburg naar hun nieu we zusje en broertje. De groot hertogelijke tweeling waarmee prinses Charlotte Luxemburg en de wereld verraste werd zaterdag op kasteel Betzdorf gedoopt. Het prinsje, de eerstgeborene, kreeg de namen Jan Felix Maria. Het prinsesje zal Margaretha Awtonta Maria Felicifas heten. Intussen verklaart men in Israëlische kringen, dat een Israëlisch proef- schip door het kanaal zal worden gezonden na het debat in de Raad. De Britse regeringswoordvoerder heeft op desbetreffende vragen geantwoord, dat Engeland Israël moreel hierbij zal steunen en in geen geval pogingen zal doen Israël van een dergelijke stap terug te houden. De Veiligheidsraad begon gister avond met het debat over het kanaal, dat door Frankrijk was aan- In de Sportkroniek van gisteren Is de volgende officiële KNVB-mede- deling over het geval Piet van der Kuil opgenomen: In verband met onjuiste be richten over de handelingen van de Keuze Commissie resp. een tweetal leden daarvan, acht het bondsbestuur het gewenst de vol gende verklaring af te geven: Uit het onderzoek is bewezen, dat de heren Koolboom en Pelli- kaan de gedachte hebben gehad een niet gewonde speler tydens de wedstrijd te laten vervangen door een reserve-speler om daar door de kans op winst te ver groten en dat deze zaak is be sproken met de speler Timmer mans. Op grond van dit feit achtten het bondsbestuur en het sectie- bestuur betaald voetbal het on gewenst genoemde heren in. de KC te handhaven. Ten aanzien van het geval Bosselaar in. de wedstrijd Neder land—Duitsland, staat vast, dat de arts van het Nederlands elf tal het medisch niet verantwoord achtte dat Bosselaar doorspeelde. Om deze reden werd hy ver vangen. De speler Timmermans werd in de wedstrijjd. DuitslandNeder land, die op 14 maart 1956 in Dusseïdorp werd gespeeld, vervan gen omdat hy geblesseerd was. Voorts Is uitgemaakt, dat beide ge noemde heren geen voorstellen heb ben gedaan noch hebben, gesproken over het moeilijk bespeelbaar maken van het terrein van het Olympisch Stadion. gevraagd. De Franse spreker was de minis ter van Buitenlandse Zaken. Chris tian Pineau zelf, die een terugkeer tot de zes beginselen van de Raad bepleitte. Hij zei, dat een van de belang rijkste hiervan was, dat het kanaal niet gebruikt mag worden ten be hoeve van politieke doelen van welk land ook. De Egyptische verklaring, dat de vrije doorvaart wordt ge garandeerd 'binnen de beperkingen van de conventie van 1888' was te vaag en daarom geen werkelijke garantie. De Egyptische afgevaardigde, die als gast uitgenodigd was (Egypte is geen lid van de Raad), verklaarde, dat de Egyptische verklaring feite lijk de zes beginselen dekt. Hij wees erop, dat de voornaamste zee mogendheden de waterweg reeds ge bruiken. Voor Pineau aan het woord kwam had de Sowjet-gedelegeerde zich tegen de behandeling van de kwestie uitgesproken. De Britse afgevaardigde beschul digde de VN ervan, dat zij hun ver plichtingen niet waren nagekomen. Overigens heeft Egypte bekendge- maakt, dat alle beperkende maat regelen tegen Britse en Franse schepen in Egyptische havens, inge voerd na het begin van de Frans- Britse actie, zijn opgeheven. Britse passagiers zijn in Port Saïd reeds aan wal geweest. LONDEN (Reuter) De Britse vliegtuigfabriek van De Havilland gaat een nieuw passagiersvliegtuig met straalaandrijving voor korte af stand bouwen, de 'Comet 4b'. Dit toestel, dat volledig zou kun nen concurreren met toestellen met turbine-propeüeraandrijving, maar ongeveer 250 km per uur sneller zou zijn, kan in de toeristenklasse 99 of in de eerste klasse 84 passagiers ver voeren over afstanden tot 3.200 km. De 'Cornet 4a', die bestemd is voor langere afstanden, kan zestig passa giers vervoeren. Het televisiespel De radio schenkt vandaag tweemaal aandacht aan het Staatsiebezoek van koningin Juliana em prins Bernhard In de hoofdrollen traden aan Zweden. Via de zender Htiversum II worden om op Albert van Dalsum, kwart voor één reportages uitgezonden van het bezoek Henk Rigters, Henk van aan culturele, sociale en militaire instellingen. Om kwart Ulsen en Rini van Slinger- ooor zes in de namiddag zijn de radioluisteraars via de landt, zy demonstreerden zender Hilversum 1 getuige van de ontvangst in het mo- vooral hun talenten tn de derne stadhuis en de bezichtiging van de eeuwenoude bereikt laatste dramatische scènes. Riddarholmkerk in Stockholm. (Van onze Londense correspondent) /"Ap het televisiescherm verscheen - een tu.be tandpasta. Een vriende lijke stem verzekerde, dat daar het haar mooi van glanst. Bier werd aan bevolen als voortreffelijk smeermid del voor auto's, limonade werd aan geprezen als het beste voedsel voor katten. Aldus lezen wij in het Engelse dagblad Daily Mail. De televisie-abonnees in Yorkshire. -die him toestellen afgestemd hadden op de golflengte van de reclame televisie, gilden begrijpelijkerwijs van het lachen. Maar er kwam nog veel meer. Huisvrouwen werd aangeraden hun was op maandag met een bekend merk auto-olie te wassen, een mooie worst verscheen op het scherm en een stem zei: daar moet u uw tanden mee poetsen. 'Dit is mijn man', zei een om- roepster, toen een goedverzorgde kat haar opwachting op het scherm maakte. Maar eigenlijk ging het om een reclame voor een wasmiddel. T~keze onbeschrijflijke verwarring duurde twee minuten en vijfen twintig seconden. Advertenties waar grote firma's dertigduizend gulden voor hadden betaald, waren hopeloos in de war, omdat de synchronisatie van het beeld en van het geluid niet klopte. De Londense centrale van de re clame-televisie had verschillende ad vertenties voor Birmingham, voor Lancashire en voor Yorkshire over haar kabel geseind, maar de voor Yorkshire bestemde reclame kwam, om redenen die voorlopig nog niet bekend zijn, in de war én bereikte nauwelijks het door de adverteerders beoogde doel. De uitzending moest herhaald wor den en toen liep alles op rolletjes. Vijf maatregelen zijn nodig om het afbetalingsprobleem, waarmee Neder land worstelt, op te lossen. Aldus dr. W. Sehoonderbeek in rijn jubileumrede op het gisteren in Enschede gehouden congres van de zilveren Ned. Ver. voor Volkskrediet wezen. Dr. Sehoonderbeek pleitte, in tegen stelling tot. de SER, voor een abso luut verbod van huurkoop, colportage, combinatie van afbetaling en ver zekering, van 'looncessie en voorts van alles wat ook aan de commer ciële geldschieter verboden is. Hij achtte de instelling van regionale afbetalingsadviescommissies gewenst. De voorzitter van de vereniging, tnr. Th. A, Fruin, achtte het beden kelijk, dat de omzetten der socials volkskredietbanken relatief achteruit gaan. Zij zullen, meer rekening moe ten houden met de groeiende behoef te aan kredieten voor bromfietsen, televisietoestellen en tweedehands auto's, nu de behoefte aan krediet voor onontbeerlijke goederen sterk is verminderd, zei hij. (Van een onzer verslaggevers) De Haagse tennisspeler Hans van Dalsum heeft in de reeds verloren Bavis-Cupstrijd tegen Italië, zijn huid tegen de venijnige Merlo bij zonder duur verkocht. Met een ver betenheid, als gold het toch nog een kans op winst, heeft Van Dalsum deze aanvankelijk in een smadelijke nederlaag eindigende strijd toch nog eervol voor ons land gemaakt. Merlo. die onlangs van de sterke Budge Patti won, heeft twee en een half uur nodig gehad om Van Dal sum er onder te krijgen. De Hage-t naar won de eerste set met 8—6. maar in de tweede bleef de Italiaan met 62 de meerdere. Het hoogtepunt van deze, door hooguit vierhonderd toeschouwers in Scheveningen aanschouwde, vinnige strijd, kwam in de derde set. toen Van Dalsum vijfmaal een voorsprong verkreeg, en ten slotte met 108 ten onder ging. De iaatste set was met 6—8 voor Merlo, die ook deze vierde niet cadeau kreeg. De laatste partij uit de interland gas een slap partijtje tennis tussen Dehnert en een ongeïnteresseerd 'spelende Sirola. door de Italiaan ge wonnen met 6—4. 6I. 9—7

Het Vrije volk | 1957 | | pagina 2