Westen zou zonder kernwapens oorlog zeker verliezen Eindhovense raadzaal afgebrand Elk doosje Spencer bevat 20 van de beste sigaretten ter Zijlstra: Algemene financiële positie blijft gespannen Eerste Deltawerken in 1968 voltooid Gillette Rocket 4- Forty Four Winst voor rechts in Maartensdijk Spreeuwenpraat kiespijn Ziekenfondsen bereid tot arbitrage Eén spreekbuis niet mogelijk Gillette Voortreffelijk spel in Weg door de nacht Zweden heden Rijbewijs moet bij ontzegging vervallen Financiële hulp aan Tunesië opgeschort Engelsen zien TV uit Praag Roek over serie liulpen in de huishouding Twee gemeenten kiezen raad HET VRIJE VOLK DONDERDAG 23 MEI 1957 En Rotterdam? LONDEN (Reuter, AP, APP). in vele delen van de wereld trad gisteren het vraagstuk van de kernwapens voor het voetlicht van de openbare mening. werk voor Üw tandarts, maar als eerste hulp een AKKERTJE' dat helpt direct Lans gebroken Eerst politie Advertentie LM. Een nieuwe teuts een nieuwe Dar frisse voorjaarsgevoei v&or super - cm/ scharoa Vaststelling loonpeil Geen spreekbuis Wie SPORT KLEDING zegt mannelijke dessins en perfecte coupe in ongekende keuze zoekt gaat naar Sportjasjes v.a. f 57.- Rotterdam Stadhuisplein ZS Chroesjtsjotcs' oma wist 'f Kool verbouwen geen probleem PAGINA Tja, die nieuwe lijn 3! Pieter kijkt er al tijd met plezier naar en ik heb er ook een paar keer ere prettig in gereden. Maar tóch hoor je wel eens klachten: het tram- stel zou iets te veel schommelen, die draaischijf in het midden zou bij het staan moeilijkheden opleveren en vandaag de brief van mevrouw Sierat uit de Slaghekstraat ,X>ezer dagen reed, ik in de nieuwe lijn 3. Toen was ik er getuige van. dat een dame die op het stoeltje vlak achter de schijf zat. een allerakeligst moment meemaakte. Zij had nl, een pas-gekochte glazen lamp (zeer so lide ingepakt) naast zich in het heekje geplaatst. Op het ogenblik dat de tram door een bocht ging en de schijf begon te draaien werd de lamp gekraakt. Moe moeien de passagiers daar nu opmerkzaam op worden gemaakt? Verbeeld je dat je een kind of een hond even in die hoek plaatst? Wat zijn dan de gevolgen Na het lezen van die brief heeft Pieter net zo lang gewacht tot er een nieuwe lijn 3 aankwam. Ik heb toen «en paar ritjes lang bij die draai schijf gezeten en ik heb niets gevaar lijks ontdekt. Maar goed: er Is altijd een „te be- voegder plaatse", waar je kunt infor meren en dat waren in dit geval uiteraard de deskundigen van de REIT, „Of er al méér van die ongelukjes waren voorgekomen?", vroeg Pieter. Antwoord: „Voor zover wij weten: één. Met een koffer". „Of er mogelijk iets aan gedaan zou kunnen worden?", wilde de nieuwsgierige spreeuw verder weten. Antwoord: „Ja, wij zijn bezig met het maken van aanduidingen, die er de passagiers op moeten wijzen, dat daar geen goederen neergezet moe ten worden". De mogelijkheid dat kinderen eventueel in de verdrukking zouden komen, werd door deze deskundigen uiterst gering en eigenlijk wel onbe staanbaar geacht. Heter merkte verder nog op, dat sommige mensen moeite hebben i-et de draaischijf. En óók daar is aan gedacht. Er zullen nl. enkele geleide beugels worden aangebracht. De deskundige merkte verder zeer terecht op, dat men bij dit geheel nieuwe materiaal uiteraard te maken heeft met kinderziekten. Natuurlijk zullen er nog wel kleine veranderin gen komen. Evenwel: by alles staan de belangen van de klant de pas sagier voor ogen. En ten slotte: te nieuwe wagens voldoen tot dusver uitstekend, waarbij onze zegsman vooral de loftrompet stak over de wagens van lyn 22, Pieter houdt van dergelijke vra gen: Vertel me eens spreeuw. Hoe komt het dat je wel eens op de radio platen hoort van het Amsterdamse politiemuziekkorps maar nooit van het Rotterdamse? We hebben hier in Rotterdam toch ook zo'n Korps. Nou dan Kan het Rotterdamser? Ja, familie O., we hebben hier in derdaad de grote politie-harmonie- verenigLig „Hermandad-Rotterdam" <7f. leden); Maar in-tegenstelling tot ■!e Amsterdamse politiemuzikanten, die als beroepsmensen om den brode blazen en trommelen, zyn de Rotter dammers amateurs. En wie hen wel eens gehoord heeft zal het met Pieter eens zyn; Beste amateurs! „Herman- cad-Rotterdam" heeft overigens wel eens aan een radio-uitzending meege werkt. Rotterdam heeft evenals verschei dene andere steden tydens de oorlog een beroepsmuziekkorps gehad. Dat is echter na de bevrijding opgeheven; alleen het Amsterdamse bleef be staan. En laten we eerlijk zijn: de muzi kale spoeling zou w°l erg dun wor den wanneer al die grote politie korpsen ia Nederland met eigen be- roepskapellen zouten oeginnen. Het parlement van India aanvaardde met algemene stemmen een door Krisjnd jVtenon Ingediend voorstel om een beroep te doen op Amerika, Engeland en de Sowjet-Unie een algeheel verbod op het beproeven van kernwapens uit te vaardigen en ook op te houden deze wapens te produceren. Advertentie LM. (Van een onzer verslaggevers) In een uur tijd is varmacht de Eindhovense gemeenteraadzaal door brand totaal verwoest. De brand weer stond machteloos tegen het vuur dat zijn haard diep in het houten brandbare gebouw had gevonden. Ook de in hetzelfde gebouw onder gebrachte politiepost en de kantoren van de gemeenteiyke accountants dienst zijn verwoest. Van de inventa ris kon slechts wat geschroeide snip pers worden gered; in het politiebu reau ging onder meer voor 10.000, aan visakten verloren, het archief van de accountantsdienst, met in dertig jaar verzamelde onvervangbare ge gevens, was eveneens reddeloos. De brandweer wist het aangrenzen de stenen gebouw van noodhuis- vesting te sparen. Een onaangename verrassing by het blussingswerk le verde het ontbranden van een kist munitie uit de politiepost: sissend vloog de inhoud in de lucht en viel een tien meter verder op straat. Niemand werd getroffen. Omtrent 5e oorzaak is niets be kend. Het houten gebouw zou wor den afgebroken als het nieuwe raad huis voltooid zou zyn. Een Indische ontwerp-resolutie in deze geest werd echter met overgrote meerderheid in Genève door de jaar vergadering van de Wereldgezond heidsorganisatie buiten de orde ge steld. Verder heeft de Sowjet-Unie Japan geantwoord, dat alleen door samen werking tussen Japan en de Sowjet- Unie een eind kan worden) gemaakt aan de proeven door gezamenlyke stappen by Amerika en Engeland. Dit als antwoord op Japans verzoek aan de Sowjet-Unie, om de proeven te staken, inmiddels heeft de Japan se organisatie tegen kernwapens een internationale campagne tegen de atoomproeven aangekondigd. Professor B o i s s i e r, president van het internationale comité van het Rode Kruis, heeft meegedeeld, dat reglementen tot beperking van de luchtoorlog aan alle regeringen zullen worden toegezonden. Hierby dient het gebruik van wapens „welker, uit werking niet beperkt is tot ruimte en tyd" verboden te worden. Inmiddels heeft generaal Twi ning, stafchef van de Amerikaanse luchtmacht verklaard, dat Amerika ook in kleine oorlogen kernwapens moet kunnen gebruiken „teneinde plaatselijke agressie te voorkomen." ,Op 4 april vind ik op een kantoor alhier, een beurs met ongeveer SS.30 Ik geef die beurs af aan het loket en de ambtenaar noteerde mijn naam en adres. Op 4 april hoor ik dat ge noemde beurs is afgehaald. Door wit,? Daarover konden rrij geen in- lichtingen worden verschaft. Er werd nl. van de afhaler geen naam en adres opgenomen. Ik vertrouw die ambtenaar best er ik wil helemaal geen beloning, maar als vinder van een bedrag-als-boven mag ik toch wel weten, waar dat geld gebleven is". Aldus de heer J. Noels Uit Rotter dam. Wy hebben natuurlyk geen en kele reden om aan deze zaak te twij- felen. Pieter zou echter alle vinders het advies willen geven: Meldt uw vondst toch bij de politie. Dat is de enige instantie die er in feite mee te maka heelt, 't Had me overigens ook juister geleken wanneer die amb tenaar naam en adres van de afha ler had opgeschreven. Je kunt nooit weten, immersPieter heeft er genoeg terecht zien staan, die zich over gevonden spullen van een ander ontfermden Aanbod Vandaag noteerden wij de volgende aanbiedingen: een ledik.ant.je en een wieg van K. uit de Van der Schelllngstraat. een matras van Van L. van de Mathe- nesscrweg, kleding en een stoel (be stemd! van O. uit de Vij verbotstraat, meubilair, radio en kleding van v. d. D. van het Beatrixplantsoen. Kleding en een lamp werden ons toegezegd door V. uit de Exercitiestraat een lamp door S. uit de Bruinissestraat, een kinderwagen en een vogelkooltje (bestemd' door B. te Hoogvliet en een tototoestel door De C. uit de Dirk Smeetsstraat. Wij ontvingen relsbonnen van B van de Putselaan, relsbonnen en zilverpapier van S. te Waddlnxveen, zilverpapier van W uit de Moerkerkestraat en postzegels voor een inva'Me van E uit Kaapstad in Zuid-Afrik.,. De Spreeuwenpot werd verrast met een gulden van Elly en Frieda S. uit Wacfdlnxveen. Onze hartelijke dank. Verlies Felix Zwam. Lisbloemstraat 34b. was zo onfortuinlijk op 10 met zijn ticht- bru. - aktentas met o.a. een paar voetb. 'choenen te verliezen in de om geving van de Electroweg. De heer Kooke, Herman Gorterstraat 9b, raakte op mei tussen de Frits Ruysstraat en de V. ollefoppenstraat zijn LI pas leu te is wijt. Tussen huls en de Gaesbeekstraat miste de dochter van mevrouw Teunls- sen. Korhaanstraat 20b. haar rode por- temonnale. De heer Vosman. Bajo netstraat 94, heeft op 15 mei, vertooedc- Ulk in het plantsoen aan de Heemraad- singel. een ring met vier sleutels verloren. Vondst De beer Van Tour. Brede HiUediJk 13b, heeft zich ontfermd over een autoped op luchtbanden. Deze stond 15 mei op dszc dyk Dz heer Var. .'.tier. Var der Driftstraat 5, Vlaardlngei:. vond !n deze stad een tas met gereedschap, waar schijnlijk van een bromfiets. De organisaties van algemene zie kenfondsen hebben telegrafisch aan de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid bericht, dat zjj het ministeriële voorstel tot arbitrage omtrent de tossen de Ned. Maat schappij tot Bevordering der Tand heelkunde en de organisaties van al gemene ziekenfondsen gerezen ge schilpunten, aanvaarden. Zij stellen het op prijs, indien de minister overeenkomstig zyn aan bod, hun hierby terzyde wil staan. Ook de Nederlandse Maatsehappy tot Bevordering der Tandheelkunde heeft gereageerd op de brief van mi nister Suurhoff. In haar antwoord zegt de Maat schappij, dat zü zich op 3 mei al in principe bereid heeft verklaard tot arbitrage, en wel over het geheel der deskundige rapporten die in de on derhandelingen met de ziekenfonds- orgar'saties in het geding zyn ge weest. Een standpuntbepaling over de voorwaarden, waaronder de tand artsen bij het bereiken van overeen stemming over het inroepen van ar bitrage hun werkzaamheden voor de fondsen zouden hervatten, lykt het hoofdbestuur prematuur, zolang de ziekenfondsorganisaties nret betrex- king tot het principe v^n de arbitra ge nog geen definitief standpunt heb ben ingenomen. Het secretariaat van de Maatsehap py wenste nog geen commentaar te geven op de vraag, wat de stand puntbepaling van de Maatsehappy was, nu de ziekenfondsen eveneens tot arbitrage bereid zyn. Ook de Britse premier MacMillan heeft een ians gebroken voor de kernwapens. Volgens hem zoa het Westen een toekomstige oorlog zo goed als zeker verliezen, als het ge bruik van de atoom- en waterstof bom verboden werd zonder dat eerst een wereldomvattende ontwapenings overeenkomst tot stand is gekomen. Hy voegde eraan toe, dat een oorlog niet kan worden voorkomen door een verbod op kernwapens al leen. Als de proeven met de Britse waterstofbom beëindigd zyn zal Engeland op voet van gelijkheid met Amerika en de Sowjet-Unie kunnen onderhandelen over een toekomstige beperking der proeven. Zonder de waterstofbom zou Enge land zich voor de keus zien gesteld zyn defensie geheel op te geven of zich uitgaven te moeten getroosten die de Britse levensstandaard zeer ernstig zouden benadelen en alle kansen op beëindiging van de dienstplicht teniet zouden doen. Advertentie l.M. lurmac *0»ACC© COKf»AJ*Y „Onze binnenlandse economische verhoudingen stellen onze on dernemers voor grote problemen. Na jaren van doorgaande expan sie moeten de teugels wat worden aangehaald." Dit zei minister Zijlstra vanmorgen in het Kurhaus te Scheveningen, waar het Verbond van Protestant-Christelijke Werkgevers zijn jaarvergade ring hield. „Het prijsniveau is tot op heden opmerkelijk rustig gebleven. Het indexcijfer van de kosten van levensonderhoud is voor de vijfde achtereenvolgende maal 110. De invoer is in april met een fors be drag teruggelopen (de export ook, maar in mindere mate), zodat het dekkingspercentage verbeterde. Hier en daar zijn lichte tekenen van ontspanning op de arbeidsmarkt. De algemene financiële toestand blijft zeer gespannen," aldus de minister. (Van onze parlementsredactie) De eerste drie fasen van de Delta-werken zullen in 19(58 zijn voltooid. 1 De stormvloedkering in de Hoilandsche IJssel bij Krimpen en Capeile zal in 1958 geheel kunnen zijn voltooid. 2 Het Dric-Eilandenplan zal omstreeks 1961 klaar zijn. 3 De afsluiting van het Haringvliet zal ongeveer in 1968 een feit zijn. Indien ook de aanleg van de Vol- kerakdam ter hand zal worden geno men, zal er naar worden gestreefd deze rond 1968 in bedrijf te kun nen stellen, terwyl men uiterlijk in 1968 de Rijnkanalisatie gereed wil hebben, opdat dan ook de afvoer langs de Ryn en de IJssel geregeld zou kun nen worden. Dit delen de ministers Algera (Ver keer en Waterstaat), Hofstra (Finan ciën) en Mansholt (Landbouw) mee aan de Tweede Kamer in hun thans verschenen memorie van antwoord over de Deltawet. Men wil tevens de Zuiderzeewerken in een doelmatig tempo voortzetten. Zo zal de dyk rond de Markerwaard in 1968 en die rond westeiyk Flevo land omstreeks 1977 gereed kunnen zyn. De vervulling van de leidinggeven de taak door de overheid in onze tyd brengt onherroepelyk mee, dat over- heidsdaden van belangrijke invloed zyn op de financieel-economische po sitie van groepen in de samenleving. Het risico is, dat het politieke hande len teveel onder de invloed komt van georganiseerde belangengroepen. Het gevaar is groot, dat de grootste groep MC «Am OftAM V be* Woorc* U pwletf m teel jebe—h hajgt 0 «fa V ach schee» aa me aieiMre Gjtt-we. Doe Uw ooóe spjwm weg. Neem een Gffleue Rodrax, vtwfcq 0 een Dispeoeec en 4 Blauwe GtSem mesjes krijgt, «te scherpste ter wereld. Güette schee» de baard er werkelijk «rikoDMn «al betx «te gehele «hg goed geschoren, set «noads toe. Han Bentz van den Berg. Ellen Voge! en Ton Lensing hebben gisteravond een voortreffelijke indruk achter gelaten na de uitzending van het TV-spet De weg door de nacht in het programma van de AVRO. De weg door de nacht is ter en diens vrouw. De pc- een bewerking door Ro- litie zoekt naarstig maar nald Miller van Nigel Bal- vergeefs naar de dader chins novelle 'A wav through van deze aanrijding met the Woods'. Het heeft tot dodelijke afloop, die na onderwerp een betrekkelijk het ongeluk is doorgereden simpel gegeven, dat echter vele en dramatische com plicaties oproept. De vrouw van een vre derechter heeft een ver zijn principes, en stelt hij alles in het werk te voor komen dat de aanrijding wordt opgehelderd, om te verhinderen dat zijn vrouw in de gevangenis komt. Hij blijft dit doen, ook De radio voigt ook van- nadat zijn echtgenote hem avond het staatsiebezoek zonder zich om het slacht offer te bekommeren. heeft verteld, dat zij een verhouding heeft met hun beider kennis. Ten slotte geeft zij zich zelf na een serie dramatische verhan delingen toch aan bij de politie om haar geweten te zuiveren en om haar ge strande huwelijk te res taureren. In De weg door de nachl zijn de complicaties wel bijzonder geforceerd opge roepen, maar de effecten om een geladen spanning te bereiken, misteD zeker niet hun doel. Waar het stuk te weinig Omzwaai De vrederechter spant houding met een kennis, zich bijzonder in de zaak die nog maar kort over op te helderen. Hij acht de vloer komt. Tijdens het misdadig en verwerpe- gewicht *had""TtgdenHan een autotocht rijden zij lijk, dat üe dader zich Bentz van den B-rg Ellen een wielrijder aan. die niet heeft gemeld. vogel en Ton Lensin'g juist dermate zwaar wordt Eerst valt de verdenking hun volle gewicht in de gewond, dat hij enkele op Be kennis, maar als schaal. Zij gaven een bij- dagen later overlijdt. plotseling blijkt, dat zijn zonder karaktervolle ver- Het slachtoffer is de eigen vrouw achter het tolking. De regie van Wai- echtgenoot van de huis- stuur heeft gezeten, ver- ter wn der Kamp was houcUter van da wedereolv ioocihent d» vrederechter staak en gaaf van koningin Juliana en prins Bemhard aan Zweden op de voet. Om kwart over zes is er via de zender Hil versum II een reportage van de rondgang door het Nationaal Museum. Om tien over tien via Hilversum I een reportage van het door het koninklijk paar gegeven staatsbanket, dat wordt besloten met een taptoe door de Mariniers tapel der Koninklijke Ma rine. Vrijdagochtend om kwart voor twaalf (Hilver sum II) het vertrek van liet vliegveld Bromma. Deze reportage wordt om tien voor een herhaald via de zender Hilversum I. De Nederlandse Televisie Stichting geeft ook van avond weer (van tien uur tot tien over tien» een ex tra journaal van het ko ninklijk bezoek aan Zweden. het willigste oor krygt, aldus de mi nister. Nadat hy gezegd had, dat alleen principiële bezinning onze maat schappij kan doen ontsnappen aan een belangenstrijd van allen tegen allen, zei hij het te betreuren, dat de protestants-christelyke organisaties, in het convent verenigd, niet een standpunt hebben weten in te nemen in het jongste overleg in de Stichting van de Arbeid. Hier is een kans ver zuimd, aldus de minister. De heer Borst, voorzitter van het verbond, zei dat de vaststelling van het meest wenselijk gemiddeld loon peil in ons land dient te geschieden in de Sociaal-Economische Raad. De Stichting van de Arbeid heeft zich als orgaan van loonoverleg overleefd. Hij zei, dat de loonmaatregelen consequent gekoppeld moeten wor den aan de verandering van de ar- beidsproduktiriteit. Dat is in de af gelopen jaren niet gebeurd. In de Stichting van de Arbeid kwam men herhaaldelijk tot hogere uitkom sten dan in de SER. Dit heeft ge leid tot kruipende inflatie. Ook voor de vaststelling van de lonen in de verschillende bedrijfs takken wil de heer Borst de ver antwoordelijkheid by de SER leg gen. LONDEN (Reuter). Op zaterdag Omdat daarover met name in de j i juni zullen de Engelse kykers naar kringen van de werkgevers geen over- BSC-televisie voor het eerst een De regering is van mening, dat de kosten van de Delta-werken waar mee men spoed wil betrachten niet tot een veelvoud zullen oplopen van het vermelde bedrag van ongeveer Zy, miljard gulden. Met de volledige uitvoering van de plannen zal een lange tijdsduur ongeveer 20 a 30 jaar gemoeid zyn. De nadere uitwerking van het plan zal, aldus de bewindslieden, meer of minder ingrypend verschillen van de schets. Wat de voorbereiding betreft, daarvoor zullen allerlei belangheb bende organen zoals de raad van de waterstaat en een adviesorgaan zoals de Zuiderzeeraad vroegtydig worden ingeschakeld. Ook zal er ge regeld overleg tussen de regering en de kamer zijn. Wat de eigenlijke werken betreft, „lykt het nauwelyks mogelyk een or gaan in het leven te roepen, dat ais spreekbuis voor alle daarby betrok ken organen zou kunnen dienen." Het rijbewijs moet totaal ver vallen zodra de rijbevoegdheid door de rechter aan een automo bilist ontzegd wordt. Dit is de strekking van een ont werp van wet, dat bij het ministerie van Verkeer en Waterstaat in voor bereiding is ter wyzigïng van de wegenverkeerswet. Mededeling hiervan werd namens minister Algera gedaan in een brief aan de Koninklijke Nederlandse Toe ristenbond ANWB. Deze brief is een antwoord op een rekest van deze or ganisatie met het verzoek verlopende rjjbewyzen tijdens een ontzeggings periode van de rybevoegdheid auto matisch te verlengen. Advertentie I.M. PARIJS (AFP. Reuter). Frankrijk heeft de financiële hulp aan het voormalige protectoraat Tunesië op geschort wegens de houding van Tu nesië ten aanzien van Algerië. Oorspronkelijk zou deze week een bedrag van twee miljard francs van een totaalbedrag van twaalf miljard voor het Tunesische investerings- progxam beschikbaar worden gesteld. Frankrijk is gebelgd over wapen smokkel aan de Tunesisch-Algerijn- se grens en over recente verklarin gen van premier Bourguiba. Bourguiba zou van zijn kant het plan hebben een conferentie van landen van de westelijke Middel landse Zee bijeen te roepen in een poging tot een oplossing van het Al gerijnse vraagstuk te komen. Behal ve Noordafrikaanse landen zou ook Spanje hiervoor belangstelling tonen. eenstenuning is, wil hij de beslissende bevoegdheid voorlopig in handen van de ryksbemiddelaars laten. De heer Borst sprak o.m. ook over de PBO en de Europese eenwording. Het is onjuist om het ideaal op te geven, ook als er fouten aan kieven, zei hij. (Van onze correspondent) Een Londense dokter, die zich Ro nald Scott Thorn noemt, heeft een boek geschreven over alle „hulpen in de huishouding", die zyn gezin in de afgelopen zeven jaar heeft „ver sleten". Dat is een respectabel aantal: vijf koks. negen algemene hulpen, drie huishoudsters, twaalf kindermeisjes, vier werksters en zestien „moeders hulpen". In een tragi-komisch verhaal ver telt de dokter dat zijn gezin man, vrouw, twee dochtertjes van vijf en zes jaar de strijd maar heeft op gegeven en nu noer alleen geholpen wordt door een man. die op zater dagochtenden komt. De dokter heeft, evenais van zijn vorige boek „Dokter in het huis", van dit boek de filmrechten al ver kocht. programma kunnen zien van achter het yzeren gordijn. Er komt een bokstoernooi uit Praag op het i scherm, waaraan Engelse, Tsjechi- 1 sche en Russische boksers deelne men. Het beeld wordt van Praag via Oost-Berliin naar West-Berlyn ge seind en zal vandaar via de euro- visieweg 'West-Duitsland, Neder land, België, Frankrijk) naar Enge land gaan. Het is alleen zichtbaar voor de Engelse kijkers. Amsterdam - Leidsestraat 7 Den Haag Groenmarkt 24 MOSKOU (AFP). „Ik heb mijn grootmoeder dit probleem zien oplos sen. Als wij het oplossen zoals zij het in haar tijd deed, zou er geen pro bleem, maar wel kool zijn. Al meer dan twee eeuwen verbouwen de boe ren kool, zonder dit ooit als een vraagstuk te hebben beschouwd". Deze woedende uitval van niemand minder dan van de partysecretaris van de communistische party van de Sowjet-Unie, Chroesjtsjow had de partysecretaris van Welikye Loeki, ten zuiden van Leningrad, op een landbouwconferentie te verduren. Hy s had namelyk erover gesproken, dat j ..het vraagstuk van de verhouw van kool" in zijn gebied nog niet was op gelost. Woensdag zijn ten gevolge van een grenswijziging gemeenteraadsverkie zingen in Maarssen en Maartensdijk gehouden. Het grondgebied van de dorpen Westbroek en Tienhoven wordt per 1 juli aan deze gemeenten toe gevoegd. De raad Maartensdijk klom in ledental van elf op dertien; die van Maarssen van 13 op 15. In Maartensdijk bleef het aantal zetels voor de PvdA op 3. de CHU en de AR kregen er ieder een zetel bij In Maarssen steeg het aantal PvdA-zetels van drie op vier: hetzelfde geschiedde met de KVP. De WD veroverde een zetel, daar de groep Gemeentebelang dit jaar niet deelnam en de Hervormde Kiesvereniging veroverde een zetel, omdat de Onafhankelijke Protestantse Groep verstek 1 i laten gaan. De uitslagen voor het nieuwe ge bied Maarssen: Totaal geldige stemmen: 5412; PvdA 1423. 26,3 KVP 1277,23,6 AR 830, 15,5%; CHU 1093, 20.2 WD 378, 6,9%; Hervormde Kies vereniging 411, 7,5 Zetelverdeling: P vd A 4 (3), KVP 4 (3); AR 2 (2); CHU 3 (3); VVD 1 (0); Hervormde Kiesveren'ging 1 (0); Onafhank. Prot. Christ. Partij 0 (1); Gemeentebelang v (1). Cijfers voor Maarssen zonder uit breiding: Totaal geldige stemmen 4790. PvdA 1333 (27,8%); Raad '53: 23.4%; Kamer 56: 30,8%: KVP; 1193, 24,9 Raad '53 24,6 AR 652, 13,6 Raad '53: 12,3%; CHU 858, 18 Raad '53. 19,5 VVD 365, 7,6%: Hen-, Kiesver. 389, 8.1 Onafhank. Prot. Partij 0 (0); Raad '53: 10%; Gemeentebelang 0 (0%); Raad '53: 10,2%, Raad Maartensdiik. met uitbrei ding: Totaal geldige stemmen 3206: PvdA 830, 25,8 pet.; KVP 256. 8 pet.; AR 640, 20 pet.; CHU 480, 15 pet.; WD 383, 12 pet.; SGP 617, 19,2 pet Zetelverdeling: PvdA 3 (3); KVP 1 (1); AR 3 (2); CHU 2 (1); VVD 2 (2)SGP 2 (2). Uitslag Maartensdijk zonder uit breiding: Totaal geldige stemmen 2618: PvdA 770, 29,4 pet.; 1953: 26.S pet.: Kamer 1956:. 31,19 pet. KVP 242, 9.2 pet.; 53; 9,2 pet.; AR 446.17.1 pet.; '53: 16,7 pet. CHU 324, 12,4 pet.; 'S3: 14 pet. WD 380. 14,5 pet.; '53: 14.7 pet,; SGP 456. 17,4 pet. '53 18.8 pet. De uitslag van het gehele gebied, dat betrokken was bij de grenswijzi ging. iuidt als volgt Totaal (7830). PvdA KVP AR CHU WD SGP Hervormde Kiesver Gem.be! Onafli prot chr. groep geldige stemmen 8618 2253 t1623) 1533 (1365) 1470 (1251) 1573 (1354) 761 348) 617 444» 411 I 382' 0 637» 26,1% (20,7) 17,8% (17,4) 17,1% (16,0) 18,2% (17,3) 3,8% 4,4) 7.2% 5.7) nor l 4.9) i 8,1) 0 426) 0,0% 5,5)

Het Vrije volk | 1957 | | pagina 2