Behoefte aan terras doet zich gevoelen AP huldigt chef van Uitgeverij J. Kooyman Honkbal in het weekeinde Marktberichten Het Vrije Volk Politienieuws mm Wisselkoersen De grootste krant HET VRIJE VOLK DONDERDAG 11 JULI 1957 PAGINA 7 Kplili NIEUWLAND Schiedams moderne stadswijk leeft zijn eigen leven. Bijna los van het oude Schiedam verrijst het voor de ogen van degene, die zich op de hoogte gaat stellen van de stadsuitbreiding. Wie door Nieuwland gaat, ontmoet er, vooral 's avonds een landelijke rust, die nauwelijks, wordt verstoord door het rumoer van auto's en motoren, 's Avonds ook zwijgen de heimachines, staan de in aanbouw zjjnde huizen verlaten en stil op de nieuwe grond. Nienwland, ontdaan van het dynamisch geluid der bouwers,-is dan een oase. De wandelaars zijn schaars te vinden; het wijkcen trum aan het Dr. Wibautplein gluurt roerloos onder het flatgebouw door en ontwaakt pas weer wanneer de stroom van moeders en kinderen het medisch centrum en de openbare bibliotheek intrekt. Stille tijd Voor de beheerder van het wijkcentrum en zijn echtgenote Is de stille tijd aangebroken. Men gaat nu eenmaal niet al leen naar binnen om een kopje koffie te drinken, want daar voor heeft de gemeente geen wijkcentrum gebouwd. En dat doet ons onwillekeurig de vraag stellen: Waar kan men, voor deze vorm van recreatie, dan wél terecht in Nieuwland? Geïsoleerd Wat dat betreft ligt Nieuwland be paald geïsoleerd van de rest van Schiedam. Waar men in de „oude" stad een levendig centrum met ter- Dit is een meisje uit de Zaanstreek. Een miniatuur-meisje wei te verstaan; zij komt pronken op de tentoonstelling Pop- pendroom". Het is een pop uit de vorige eeuw, met een authen tieke poppekop, dat wil zeggen dat wij hier dus een echt 19e- eeuws poppegezichtje voor ons hebben. Men moet straks bij het bezoeken van de expositie maar eens goed op alle details letten, zoals de afwerking van het lijfje, het stiksel op de handtas en het borduurwerk van de onderrok. Het Zaanse meisje zal u er niet lelijk om aankijken! Bras- Heeft voor U de juiste Vulpen Duidelijker dan woorden Ia- ten deze beide Vlaardingse foto's iets zien van de ontwik keling in deze eeuwenoude stad. Een strakke olietank als decor voor een tankwagon van de Shell en daaronder de scheepsbel" met een rafelig touw voor de brug van een haringlogger. Met deze foto's legde onze fotograaf in twee beelden de opvallendste tegenstelling in de Vlaardingse economische ontwikkeling vast. De tank is nieuw en zelfbe wust. De brug en de scheepsbel ademen de ouderdom van de haringvisserij zo oud als de stad zelf. groeiend) leeft stil naast oude stad DONDERDAG Bioscopen: PASSAGE-THEATER, 2 en S.1S uur: en schiep de vrouw (18 Jr), MONOPOLE-THEATER, 2. 1 en 9 M.: Vuurdoop van een lafaard (14 jr). Apotheek: Fa, Gouka en Co., Groenelaan 127. Xen toonstellingen CULTUREEL CONTACT CENTRUM, 10—5 uur: werk van Lampe. Diversen VOLKSPARK, 7 uur: JubUeumserle Martlnlt. PLANTAGE 7 uur: Concert door Harpe Davids. ROTTERDAM' Aan de, Vlsaf- «lag werden van IJmuiden en elders 150 kisten verse zeevis aangevoerd. De prijzen waren: Tarbot gr 22o- 2.25; Heilbot 2.50—2.80 p kg; Schol mldd 4648, kl 22—24; Schelvis midd 40—46, kl 22—25, kabeljauw gr 49— 52, kl 21—23; Makreel 23—26, Zee hanen klein 28—30, Wijting 1923, Haring verse 2426 alles p kist. Nu het zomerseizoen er is verga dert men niet meer zo Intensief, en ook de gezellige avondjes blijven althans in onze feestzalen uit. Een enkele vereniging repeteert in het wijkcentrum, de Schiedamse Foto kring houdt er nog wel een vergade ring, en vandaag komen de vrouwen van het UW naar Nieuwland, maar dat is dan ook alles. Kan de Schiedammer, die bij voor beeld op zondag een wandeling naar Nieuwland maakt om de voortschrij dende woningbouw In ogenschouw te hemen,'ergens .terecht om:uit te rus ten? Ziin er terrassen, restaurants, gezellige zitjes? Kennelijk niet, want, zoals wij reeds vaker van Nieuwland- hewoners hoorden, bestaat aan zulk een rustplaats een dringende behoef te. Honderden huizen en vele scholen zijn in Nieuwland ge bouwd, maar behalve het wijkcentrum vindt men er voor de „recreatie" verder niets. De behoefte aan een terras doet zich, uiteraard in de zomer, duidelijk, gevoelen. rassen vindt, daar heeft Nieuwland In het geheel niets. Want een echt centrum architectonisch gezien dus bezit het nog niet. Daar komt natuurlijk verandering in. De eerste paal voor het winkel centrum met de vier torenflats is ge slagen. straks zullen etalages afwis seling geven aan het beeld van rechte straten uit glas en beton. Bovendien realiseert men zich in de boezem van het gemeentebestuur dat een soort restaurant met terras een even aangenaam als noodzakelijk element Is te midden van deze nieu we huizen. Onmisbaar, zouden wij zelfs willen beweren. Er is dan ook, zo menen wij te weten, gesproken over de bouw van een koffiehuis, dat aan de eisen van wat men op dit ge bied verlangt zal hebben te beant woorden. De woningbouw gaat vóór. De be stedingsbeperking maakt, het de ge meenten moeilijk om die leuze te rea liseren. Men zou dus van dwaasheid kunnen spreken indien projecten van minder urgente aard tot stand zou den komen, voorals als dat ten laste van die woningbouw zou gebeuren. Definitieve plannen, uitgewerkt en wel, ten aanzien van de bouw van een koffiehuis Nieuwland bezit, naar ons weten, slechts een café zijn er nog niet; toch is het goed, dat men zich nu bezig houdt met een eventuele bouw. Want leven betekent meer dan wonen alleen! Dé voor aanstaande zondag vast gestelde wedstrijd SW—Schiedam is uitgesteld tot zondag 21 juli, daar er op het terrein Boshoek een Rot terdams B-team speelt tegen een An- tilliaans team. Aanvang half drie. L'i dit team zijn vier SW-ers op gesteld, te weten werper De Lange, achtervanger J. de Haas, 2e honk- man N. Kolmeyer en linksvelder C. Met het Rotterdams Jeugdteam gaan zondag drie SW-honkballers naar Amsterdam. G. Gommel is ach- tervanger,"L. v. d. Hamer als werper en J. Pronk als le honkman. Ge speeld wordt de returnmatch Am sterdam Jeugd—Rotterdam Jeugd. G. Heshof vertegenwoordigt SW in, het Rotterdams Negental, dat eveneenes zondag in Amsterdam speelt. Voor het competitie-programma wordt aanstaande zaterdag de wed strijd SW 2Tjikalong 1 gespeeld op het SVV bijterrein aan de Haven- dijk. Aanvang 16.00 uur. De SW-junioren spelen zaterdag om half drie tegen de' Sparta-juni oren, eveneens op het SW-terrein. Maandag werd de uitwedstrijd te gen Spart amet 16—1 gewonnen, ter wijl concurrent Neptunus met 54 van RFC verloor, zodat nu weer de bovenste plaats wordt bezet door de rood-groenen DEN BOSCH Op de markt van 10 juli werden aangevoerd 5060 stuks vee, zijnde: 1350 runderen. 174 gras kalveren, 962 vettte kalveren, 338 nuchtere kalveren, 62 schapen. 15 gelten, 66 fokzeugen, 379 slachtvar- kens, 24 lopers. 1426 biggen. 264 lam meren. De prijzen waren, behoudens uit zonderingen voor dieren van buiten gewone kwaliteit, als volgt Melk- en kalfkoeien 7001125 p. stuk; gulste koelen 650925, kalf- vaarzen 725960; klamvaarzen 640— 850; gulste vaarzen 650840; pinken 450670; graskalveren 325500: nuchtere kalveren voor fok- of mes- terij 65—185; weldeschapen 70—90; lammeren 4570; drachtige zeugen 265—335; lopers 62—78, biggen 36— 57. Slachtrunderenaanvoer 746 stuks; Extra kwalltetit 3,253,35 p, kg gesl. gew.; le kw. 3,05—3,20; 2e kw. 2,70 —2,95; 3e kw. 2,60—2,70; vette stie ren 2,80— 2,95; worstkoeien 2,50— 2,60. Vette kalveren le kw. 2,252,50 p. kg levend gew.: 2e kw. 22,20: 3e kw, 1,601,90; nuchtere slachtkal- veren 1,20—1,45; slachtvarkens 1,54 —1,62; slachtzeugen le kw. 1,421,48, 2e kw. 1,34—1,39. Vette schapen 105125 p. stuk: vette lammeren 6585; nuchtere slachtkalveren 4060. Melk- en kalfkoeien; aanvoer min der, handel traag, prijzen nauwe lijks prijshoudend; guiste koeien, aanvoer minder, handel kalm. prij zen weinig verandering; jonvee, aan voer normaal, handel rustig, prijzen moeilijk te handhaven: vette kalve ren, aanvoer groot, handel gedrukt, prijzen als vorige week; nuchtere slachtkalveren: aanvoer minder, handel redelijk, prijzen vaster; scha pen en lammeren, aanvoer kleiner, handel kalm, prijzen ongeveer ge handhaafd; fokzeugen: aanvoer nor maal. handel stroef, prijzen lager; lopers en biggen, aanvoer ruimer, handel redelijk, goed prijzenhou- dend; slachtvee, aanvoer gewoon, handel stug, prijzen moeilijk te handhaven; slachtzeugen, aanvoer groter, handel redelijk, prijzen min der. ROTTERDAM, 10 juli. Engels pond10,643—10,643 Amerik. dollar 3,8233,823 Franse frank 1,08473—1,08573 Belgische frank 7,5937,60 Zwitserse frank 89,2389,28 Zweedse kroon 73,5473,59 Duitse mark 91,083—91,133 Deense kroon 55,01355,063 Noorse kroon 53,243—53,293 Zwitserland (vrij) 89,1989,24 Canada 4,013—4,013 Italiaanse lire 61,203—61,253 Advertentie 1M. PASSAGE SCHIEDAM Een dakgoot van 15 meter lengte is van het pand Noordvest 42 op de rij baan gestort. De politie heeft de eige naar, Kramers huidenhandel, gewaar schuwd en deze heeft de goot weg gehaald. Niettemin zijn er hekken op de" straat geplaatst omdat nog een stuk van de goot aan gevel hangt en dat elk ogenblik omlaag kan storten. Baldadige jeugd heeft bij het Hoofdplein de ruit van een kastje, waarin een reddingsboei is geplaatst, ingeslagen, slot en sleutel van het kastje zijn verdwenen. De bliksem is ingeslagen in een hoge schoorsteen die eigendom is vim de HADEF, een fabriek van hijswerk tuigen op de hoek Westerkade-Nas- saulaan. Die schoorsteen is niet meer in gebruik. Bij de inslag zijn brokken steen naar beneden gekomen die re- recht kwamen in de kantine van de verffabriek VVO. Gelukkig zonder iemand tea treffen. Daar de schoor steen een grote scheur vertoont, is opdracht gegeven hem af te breken. (Van een onzer verslaggeefsters) Met grote hartelijkheid Is van morgen bij de Arbeiderspers het zilveren jubileum gevierd van de chef van de uitgeverij, de heer J. Kooyman. De directeur, de heer H. van Kuilenburg, loofde de heer Kooyman als een der meest toe gewijde mensen van de arbeiders beweging, die destijds bereid was als agent-correspondent van de krant in Vlaardlngen te gaan werken voor vijfentwintig gulden in de week. De bereidheid tot heel hard werken voor weinig geld van mensen als Kooyman heeft de Arbeiderspers groot gemaakt. De heer J. H. C. Sieverts, hoofd van de advertentie-afdeling, die in 1932 de heer Kooyman aanstelde, zei; „ik wist, dat je een blijvertje zou zijn. Niet omdat de Arbeiderspers toen zo'n florissant bedrijf was, maar om dat je de arbeidersbeweging met heel Je hart wilde dienen." De heer R. Kuipers, hoofd van de uitgeverij, vond hartelijke woorden van dank voor zijn naaste medewer ker, die hem heeft ingewijd in de ge heimen van het dagelijkse werk en die de man is met wie hij de meest harmonische samenwerking heeft. Nog verschillende andere mensen van de Arbeiderspers grepen graag de ge legenheid aan om Kooyman hun waardering te betuigen en hem en zijn vrouw geschenken en bloemen te overhandigen. Het feest van de heer Kooyman kon niet, zoals dat van de meeste ju bilarissen. beperkt blijven tot de eigen bedrijfskring. Hij is secretaris van de federatie Amsterdam van het Instituut voor Arbeidersontwikkeling en het Instituut nam deel aan de huldiging. De voorzitter van Amster dam. de heer Van Oogen en de lan delijke voorzitter, de heer C. de Boer, gaven met een geschenk en een speechje blijk van hun grote waar dering voor de enorme hoeveelheid werk die Kooyman ook voor het in stituut verzet. De heer Kooyman maakte in zijn dankwoord de woorden van de oude socialistische voorman Vlie gen tot de zijne; „Wie werkt voor de socialistische beweging, geeft en krijgt, maar hij krijgt altijd veel meer dan hij geeft." Olie en rootste Op dit thema „olie en haring" is een boeiend verhaal te schrijven en misschien wel meer dan dat. Dat voert te ver ln dit korte bestek. Maar enkele kenmerken, die diep ingrijpen op de ontwikkeling van Vlaardingen, kunnen hier wel vermeld worden. De olie-industrie floreert Dat heeft vooral na de oorlog een sterke be weging gebracht. Met de groei van de olieinstallaties aan de andere zijde van de rivier en het tankpark aan de Vlaardingse kant groeide Vlaar dingen mee. Vlaardingen huisvestte een paar duizend mensen, die in de olie hun brood verdienen. Dat be tekende voor Vlaardingen, dat er woningen gebouwd moesten worden. Het betekende, dat de Vlaardingse groei een stevige impuls kreeg. Het betekende ook een andere bevolkings opbouw: een verjonging van de oude stad. Ook dat schiep problemen, maar het energieke gemeentebestuur slaag de erin daaraau het hoofd te bic den. Tegelijkertijd pakten zich donkere wolken samen boven het oorspronke lijke bestaan van de stad. De haring vloot was verouderd. Weliswaar be gint de vernieuwing van de vloot op gang te komen, maar met de ont wikkeling van de nieuwe Industrieën daalde de animo van de Vlaardingers als visser het dagelijks brood te gaan verdienen. De haringvisserij staat nu duide lijk op een tweesprong. Van oudsher ih het een „taaie industrie". Zo oud als Vlaardingen is, was er visserij. Ook daarom gelooft men in visserij kringen, dat men de huidige moei lijkheden te boven zal komen, al wor den er alierwege sombere voorspel lingen geuit. De toekomst zal leren, of de haring en Vlaardingen samen zullen blijven tot in lengte van dagen. se tegen

Het Vrije volk | 1957 | | pagina 1