Chloor verdwijnt uit water... Schiedammer heeft iets gevonden tegen smaak van ons drinkwater N.Veth Het smaakt als de morgendauw Vijftig jaar getrouwd Is plastic verteerbaar Schuur uitgebrand Vóór alles geld voor Zet bouw van luxe huizen stop Vlaardingse judoërs uitstekend op dreef S. Levie is koning der standwerkers Kamernood in Delft wordt rampzalig HBSS tegen Karei Doorman Leden bouwen kleedlokaal Wat zij vingen Fortuna-jeugd in actie H. UMRATH Ir. L. A. Bakker in functie Uitreiking in de LTS VFC-jeugd won driekamp Vrije Volk Burgerlijke Stand Dilettantj es gaan naar Oostvoorne Visafslag Wisselkoersen Veemarkt Rotterdam De grootste krant HET VRUE VOLK WOENSDAG 17 JULI 1957 PAGINA 4 ENIGE TIJD GELEDEN verzuchtten wij in deze kolommen; „Wat een ellende met dat drinkwater. Men krij gt zo langzamer hand de idee dat het zwemwater van bad Groenoord door onze kranen spoelt". En zie,, de heer N. Veth, kapper te Schiedam en wonende Brug- Schiedam, blijkt er iets op te hebben gevonden en nij beveelt ons zijn oplossing aan, die wij gaarne willen doorgeven. Busje Aan de kraan Heerlijk HET ONLANGS afgekondigde verbod om langlopende gemeentelijke investe ringen met kortlopende leningen te financieren heeft aan iedereen duidelijk ge maakt, dat er niet voldoende kapitaal voor de woningbouw beschikbaar komt. Nederland moet daarom bereid zijn de door velen nodig geachte offers voor de woningbouw ^Hetl^al'leen maar te betreuren, dat men dit niet eerder heeft beseft en zodoende gewacht heeft met het nemen van maatregelen. door wetenschappelijk mede werker Alg. Ned. Bouwbe- drijfsbond Minister Hofstra heeft ver klaard, dat de regering aan d« woningbouw een hoge mate van prioriteit geeft en dat zij het hare zal doen, ten einde te bevorderen, dat het woning- bouwprogram niet op finan ciële bezwaren zal afstuiten. Deze financiële bezwaren zul len ons inziens alleen dan achterwege blijven, Indien de rigoureuze maatregelen wor den genomen, waarop de mi nister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid onlangs heeft gezinspeeld, en waarvan enkele bij wijze van voorbeeld door ons werden genoemd. De kamernood onder de Delftse studenten neemt rampzalige gevolgen aan. Hoopte men vorig jaar, dat nu eindelijk de grens wel bereikt zou zijn, dit jaar is het nog erger. Deze conclusie moet de Centrale Kamercommissie in Delft wel trekken als zij de resultaten bekijkt van de huisvestingsenquêtes, die onder de studenten is gehouden en daarbij let op het dit jaar weer groter aantal nieuw ingeschreven studenten. Niet op tvachtlijst In tegenstelling met eerder gepu bliceerde berichten speelt HBSS op maandag 22 juli tegen het Karei Doorman-voetbalelftal. Deze wedstrijd vindt plaats op Spieringshoek. Aan vang 7 uur. Het eerste en tweede elf tal van HBSS nemen as. zaterdag deel aan de nederlaagserie van Hoog vliet. Geboren: Adriana E., flvD. van Loopik en H. den Houting; Leonora J. K., d v W. B. Risteruw en G. L. v. Hattem; Johan, z v A. Post en P. de Boen-. Overleden; C. P. A. van Dis- hoeck, 84 jr; J. J. Kersteman, 72 jr; A C. Holleman, 77 jr, vt v C. Bel- jaars. Alvorens aan de drukke voorberei dingen te beginnen voor de viering van het vijfjarig bestaan op 12 no vember, gaan de jonge spelers en speelstertjes „De Diiettantjes" eerst genieten van een welverdiende va kantie. Op zaterdag 20 juli vertrekt de eer ste groep, namelijk de jongensafde ling, naar Oostvoorne om daar op za terdag 27 juli te worden afgelost door de meisjesgroep. ROTTERDAM, 16 juni. Aan de afslag alhire werden van IJmuiden en elders 150 kisten verse zeevis aan gevoerd. De prijzen waren: Schol middel 49 —51: klein 28—30; schelvis middel 3941; kabeljauw groot 3845; klein 2426; makreel 24—28; zeehanen klein 22—26; wijting 23—25; haring vers 2527, alles p kist. Het is simpel, aldus de heer Veth. In de eerste plaats kan men het wa ter koken gedurende een a twee mi nuten. Dan verdwijnt de chloor- smaak geheel. Maar dat is natuurlijk geen opzienbarende mededeling, en bovendien een nogal omslachtig pro cédé als men alleen maar een glaasje limonade wil drinken of, zomaar, een glas (ontchloord) water. Goed, zegt de heer Veth, ook dat is te verhelpen. Men neme (en spits nu uw oren, waarde lezers) een busje, b.v. kofflestroopbusje, en soldeert daar een pijpje aan, waar men dan weer een slangetje aan kan bevestigen. Dat slangetje dient op de kraan te worden vast gemaakt. Inderdaad, u begrijpt het, de heer Veth heeft een handig en niet te ge compliceerd filtersysteem bedacht. Het pijpje wordt dus in de bodem van het busje gesoldeerd; het busje zelf wordt voor driekwart gevuld met zand en een theelepel noritpoeder. Men sluit het busje af met een dub bele laag dun nylon, waartoe nylon kous uitstekend zal voldoen. Men kan dit busje dan aan 'de kraan hangen, het slangetje wordt tegen de kraan gedrukt en uw filter systeem zal zijn diensten bewijzen. De heer E. H. Sehlarmann en mevr. J H. Schlarmani^-Derwort zullen op 24 juli de dag herdenken, dat zij vijf tig jaar geleden in de echt werden verbonden. Zij wonen al vele jaren in Schiedam, hoewel zij beide in Delft zijn geboren. Op hun huidige adres, Mariastraat 70, zal het dit gouden echtpaar op de bewuste dag zeker niet aan belangstelling ontbreken! Zaterdag jl. bracht de harmonie Crescendo al een serenade, omdat de heer Sehlarmann lange t(jd lid van Crescendo is geweest. Hij bespeelde in het orkest verschillende blaasin strumenten, en dat was men niet ver geten. Sinds de oprichting vn Cres cendo was deze oud-glasblazer een trouw en enthousiast lid. Trouw zijn zjj beide ook aan de socialistische partij, en dat zij even toegewijde Vrjje-Volklezers zijn (vroe ger uiteraard abonné van de Voor waarts) behoeft nauwelijks te wor den gezegd. Het echtpaar verheugt zich nog in een goede gezondheid; de jubilaris is een hartstochtelijk hengelaar en ere voorzitter van een onzer plaatselijke hengelaarsverenigingen. Wij wensen dit echtpaar geluk met dit gouden huwelijk. MAASSLUIS De leden van Ex celsior zijn begonnen met de bouw van een kleedlokaal, dat op het nieu we sportcomplex in de Dijkpolder is geprojecteerd. Het gebouw, dat in steen wordt opgetrokken, bevat o.m. zes kleedlokalen en een vrij ruime kantine. Er wordt elke avond hard gewerkt! Met enig ceremonieel Is maandagavond door de voorzitter van Excelsior de eerste steen gelegd. De heer Van Dijk bracht dank aan het gemeentebestuur voor de mede werking, die de vereniging onder vindt. Hij stelde vast, dat slechts met steun van de leden het gebouw inderdaad tot stand kan komen. Bjj het open en dicht gaan van de kraan, zo zegt de heer Veth nog, gaat er wat norit verloren. De eerste hoeveelheid water uit de kraan is dan wat zwart, maar als er flinke druk op het water staat blijft het norit lang goed. Waartoe dit norit dient? Wel, om schadelijke stoffen uit het water te halen, en om bovendien de smaak te zuiveren. Mocht er te veel norit wegspoelen, dan kaD men natuurlijk altijd door het pijpje navullen (maar niet te veel, zo waarschuwt de heer Veth, want dan loopt het water er niet meer aoorl). Men tapt er heerlijk water mee, aldus onze uitvinder. Het smaakt als de morgendauw en het is bo vendien ook geschikt voor het aquarium. De heer Veth is gaarne bereid te zijnen huize een gratis demonstratie te geven. De directie van Ouwehands Die renpark te Rhenen stelt zich de vraag of plastic verteerbaar is, nadat een leerlinge van de Prins Maurits- school uil Delft met een sip ge zichtje kwam vertellen wat haar was overkomen. Toen de leerlingen bij de twee olifanten kwamen, die binnen een afgebakende ruimte vrij kunnen rondlopen, ivilde zij evenals de an dere kinderen de dieren, op wat apenootjes trakteren. Daarom legde zij haar plastic tasje op de stenen muur, die de af sluiting vormt tussen het olifanten- verblijf en de rest van het park. Ben van de olifanten, Elma, kreeg het tasje in de gaten en meende ie begrijpen dat hier een lekker hapje voor haar was gedeponeerd. Zonder zich een seconde te be denken greep Elma het plastic tasje met haar slurf en bracht het naar haar mond. Enkele ogenblikken la ter waren tasje en inhoud verorberd. Sinds dit ongebruikelijke etentje vraagt de directie van het dieren park zich af hoe een olifantenmaag kans ziet een plastic tasje, een wol len vest, een badmuts en een bad pak alsmede een handdoek te ver- werken. Mochten onverhoopt de op gepeuzelde goederen sterker blijken dan de ingewanden van Elma, dan zou dit een strop van 15.000 gulden betekenen. WIJK EN AALBURG Tijdens een regenbui, die gepaard ging met enkele donderslagen, ont stond maandagmiddag door blik seminslag brand in een land- bouwschuur van de heer W. Bou- man aan de Hoge Maasdijk te Wijk en Aalburg. De schuur ging met een hoeveelheid hooi en een aantal landbouwwerktuigen geheel in vlammen op. De brandweer wist uitbreiding van de brand te voorkomen. Verzeke ring dekt de schade, die onge veer vijftien mille bedraagt. WONINGBOUW! In Bijkzlgt hebben driehonderd deelnemers elkaar bekampt in een judowedstrijd. Er deden drieëndertig Vlaardingers mee. De re sultaten van de Vlaardingers waren prima. Zij behaalden twee eer ste plaatsen en drie tweede plaatsen. Er werd in twaalf categorieën gestreden: zes voor de jeugd en zes voor de senioren. VLAARDINGEN Vertrokken 16 juli ter treilvisserijVI. 7, P. Keus. 17 juli: VI. 85, C. Roeleveld; VI. 61 J. Pronk. VLAARDINGEN Vangstberich- ten van hedenmorgen: VI. 78 weinig: VI. 172, 7 k.; VI. 203, 10 k.; VI, 208, 60 k.: VI. 216, 25 k.; VI. 114, 34 k.; VI. 115, 2 k.; VI. 142, thuisvarend: VI. 190. weinig; VI. 1S7, 25 k.; VI. 71, 25 k.; VI. 83,15 k.; VI. 166, 20 k.; VI. 14, 8 k.; VI. 58, 34 k.; VI. 89, 90 k„ nog 20 netten; VI. 132, 40 k.; VI. 131, 51 k. De voornaamste resultaten waren: Leeftijd tot en met 10 jaar. Demi finale Jack Kroon (Vlaard.) wint van v. d. Heijden (judoclub v. d. Horst) en Martin 't Hoofd (Vlaard.) wint van F. Willemsteijn (Vlaard.). Fina le; Jack Kroon winnaar door meer aanvallen op beslissing scheidsrech ter op M. 't Hoofd. Jeugd 11 en 12 jaar. 1 Vlaardinger Tino Hoogendijk. Hij verloor in de demi-finale van een groene band, I zelf is hij oranje slip. Winnaar Gee- len van judoclub v. d. Horst. Jeugd 15 en 16 jaar groene band i en hoger. Goof Handstede, kamp. Vlaard. jeugd 1956, tweede achter De Bie uit Beverwijk. Goof Is 15 jaar en doet volgend jaar weer in deze cate gorie mee. Bfj de jeugd verder geen demifina listen. 's Avonds senioren in de 6-banden- klassen, t.w. geel, oranje, groen, blauw, bruin en zwart. Bij geel, 16 juli 1957 Engels pond 10,62310,633 Amerik. dollar3,82 A3.82A Franse frank 1,083711,08471 Belgische frank 7,5837,591 Zwitserse frank 87,15187,201 Zweedse kroon73,50173,551 Duitse mark90.9791,02 Deense kroon 54,93454,981 Noorse kroon 53,17153,221 Zwitserland (vrij) 89,15189,201 Canada 4,0134,018 Italiaanse lire 61.15161,201 Japanse dollar 3,8013,803 Turkse dollar 3,79fi-—3,80A Oostenrijkse schilling 14,7014,71 WOENSDAG Bioscopen; PASSAGE-THEATER, 2 en 8.IS uur: To bo or not to be 14 jr) MONOPOLE-THBATER, 2, 7 en 9 u.: Contrabande en moord (18 jr). Apotheek: Fa. Backer, St. Llduinastraat 58. Tentoonstellingen: CULTUREEL CONTACT CENTRUM. 105 uur werk van Larape Diversen. PLANTAGE, 7.30 uur; sluitingsbijeen komst Jeugd Jolijt. PRINSES JULIAN ASCHOOL, 7 uur: spelavond Jeugd Jolijt. VVM. 3R0L VVEg&CHOOL, 7 uur: spelavond Jeugd Joiijt. FULTONSTP.aaT, 7.15: vaardigheids- wedstrijden. DONDERDAG Bloseopen PASSAGE-THEATER, 2 en 3.15 uur. To be or not to be (14 jr) MONOPOLE-THBATER, 2. 7 en 9 u.: Contrabande en moord (18 jr). Apotheek: Fa. Backer, St. Llaulnastraat 58. Tentoonstellingen: CULTUREEL CONTACT CENTRUM. 105 uur: werk van Lompe. Diversen. PLANTAGE-PODIUM, S uur: concert Leger des Hells. Zondag waren er op het terrein van Fortuna vaardigheidswedstrijden voor pupillen en junioren. Het was prettig, dat er vele ouders van de jongens aanwezig waren om de ver richtingen van hun zoon gade te slaan, 's Morgens waren de pupillen van 8 en 9 jaar en van 10 en 11 jaar aan de beurt. Behalve de nummers, zoals het nemen van strafschoppen, inwerpen, hoekschoppen nemen enz., waren er ook enkele 'komische' num mers, zoals het omschieten van em mers en het schieten op blikken, die in het doel waren opgehangen, 's Mid dags waren de junioren aan de beurt en. wel in de groepen van 12 en 13 jaar, 14 en 15 jaar, 16 en 17 jaar. Er werd door de jongens met veel enthousiasme deelgenomen. Het ge heel had een prima en zeer vlo* ver loop. Aan het einde van deze zeer geslaagde dag reikte de heer Hadde- man de prijzen uit. ROTTERDAM Op de veemarkt alhier werden dinsdag aangevoerd in totaal 2606 dieren. Hieronder waren: 300 vette koeien, 636 stuks gebruiks- vee, 590 vette kalveren, 60 graskalve ren, 356 nuchtere kalveren, 100 var kens, 54 biggen, 92 paarden, 30 veu lens, 366 schapen of lammeren en 32 bokken of geiten. Weekaanvoer 4417 dieren. De prijzen waren: vette koeien 3 3,15, 2,60—2,90, 2,50—2,60; vette kal veren 2,50—2,70, 220—2,40, 1,60—2,—, slachtpaarden 2,50, 2,30, 2,10, per kg. graskalveren 500, 400, 300, nuchtere kalveren 62, 54, 45, biggen 60, 50, 45, veulens 450, 400, 300, schapen 105, 90 80, lammeren 75, 65, 55, kalfkoeien 1190, 990, 800, vare koeien 875, 725, 650, vaarzen 870, 770, 570, pinken 620, 520, 400, per stuk. Vette koeien aanvoer kort, handel flauw, prijzen als gisteren; vette kal veren aanvoer ruim, handel vlot, goed prijshoudend; graskalveren aanvoer kort, handel matig, prijzen ongewijzigd; nuchtere kalveren aan voer even kleiner, handel williger, prijzen hoger; biggen aanvoer klein, handel redelijk, wat sty ver ln prijs; slachtpaarden aanvoer iets meer, handel tamelijk, ruim prijshoudend; veulens aanvoer tamelijk, handel vlot, prijzen als vorige week; schapen aanvoer even ruimer, handel kalm, prijzen onveranderd; kalfkoeien aan voer matig, handel iets williger, prijs houdend; vare koeien aanvoer als vorige week, handel kalm, prijzen on veranderd; vaarzen aanvoer gewoon, handel stil, prijzen als vorige week. blauw, bruin geen goede resultaten. Voor ons bij zwart geen inschrijvin gen. Bij oranjebandwedstrijden is Theo Kool een prima tweede geworden achter de kampioen van Ned. gele banden 1956, J. Winters. In de demi finale had hij op beslissing van de scheidsrechter gewonnen van Toren stra van judoclub Wagenaar uit Am sterdam. Winters won zeer snel door een te langzaam ingezette worp (5e heupworp) van Kool over te nemen. Aantal deelnemers 23, Kool is kam pioen Vlaardingen oranjebanden 1957. Henk van Oosten werd winnaar bij de groene banden. (Aantal deelne mers 30). Henk, die kampioen Vlaar dingen groene banden 1957 is, werkt steeds beter links en is, omdat- de meeste judoka's nu eenmaal rechts zjjn, zeer gevaarlijk in een partij. Hij heeft eenmaal een prima vijfde heupworp links gemaakt en verder zat zijn specialiteit eerste armworp prima. In de demi-finale ontmoette hU J. de Grijs, kampioen Ned. gele binden 1955 van judoclub Rotterdam. Dit zou de moeilijkste partij worden. Maar Van Oosten maakte binnen de halve minuut een perfecte eerste armworp links zodat hij in de finale tegen W. Geelhoed uit Bergen op Zoom stond. Geelhoed ook een prima groene band. Na drie minuten party geen resultaat. De scheidsrechter en twee hulpscheidsrechters verklaarden Van Oosten onafhankelijk van el kaar eensgezind tot winnaar door be ter aanvallen en ook gevaarlijker aanvallen. Immers, indien men de woning- bouwsector veilig wil stellen, moeten j de bestedingen in andere sectoren j binnen zekere grenzen worden ge- i houden. Anders gezegd: de woning- bouw kan slechts dan regelmatig doorgang vinden, wanneer van de ter beschikking staande besparingen vol- doende middelen voor deze sector j worden reserveerd. Alle andere investeringen samen j zouden dan in de rest moeten delen. Tegenwoordig is het omgekeerd: de woningbouw dreigt de sluitpost van de conjunctuurpolitick te worden. Wil men de met-woningbouwinves- tenngen niet door rechtstreeks in grijpen aan banden leggen, dan zou den stappen moeten worden genomen om de besparingen op te voeren, maar dan onder beding, dat de addi- i tionele middelen uitsluitend voor de I woningbouw mogen worden gebruikt, j Het onlangs weer door ir. Von deling gelanceerde voorstel vaneen premielemng wijst in deze rich ting. Andere mogelijkheden waren fiscale tegemoetkomingen voor ko pers van langlopende spaarcertifi- caten, waarvan de opbrengst voor de woningbouw diende te worden bestemd. Uiteraard zou dit een zekere belas ting van de schatkist tot gevolg heb ben. waarvoor onder de tegenwoor dige omstandigheden additionele mid delen moeten worden gevonden. Dit zou dan één van de 'offers' moeten zijn. Op lange termijn dient ook te wor den overwogen in hoeverre zekere groepen van toekomstige bewoners van nieuwe woningen door eigen be sparingen een bijdrage in de bouw kosten zouden bunnen leveren. Het Scandinavische systeem van coöpe ratieve woningbouw zou hier tot voor beeld bunnen dienen. TTERHAALDELIJK wordt op de H mogelijkheid gewezen om arti kel 56 van de woningwet toe te pas sen en voorschotten uit 's rijks lias te verstrekken. Dit kan natuurlijk alleen, indien het rijk over de nodige middelen (besparingen) beschikt, wat momenteel niec het geval is. Dus zou men op andere begrotings posten moét bezuinigen of nieuwe belastingen aanvaarden. Wat het eerste betreft zou men zich kunnen afvragen of het niet ge wénst is het verlenen van premies voor iuxe-verkoop-woningen stop te zetten. Indien deze 'luxe-top' zou worden afgekapt, zouden zeker enkele tientallen miljoenen voor sociaal meer verantwoorde doeleinden vrij komen. Uiteraard zou dit niet voldoende zijn om uit de impasse te geraken. Vandaar, dat b.v. een toeslag op de prijs van tabaksartikelen ook in de richting van de veelbesproken 'offers' zou kunnen liggen. Wie het oor te luisteren legt, weet dat een derge lijke bijdrage In den lande niet on gunstig zou worden opgenomen. Naast additionele besparingen zou een betere verdeling van de normale spaargelden van grote betekenis kun nen zijn. Daarom dient te worden voorkomen, dat particuliere onderne mingen in stijgende mate gebruik maken van obligatieleningen met ho ge rente, zoals uit het staatje blijkt: Openbare emissies van particuliere obligatie-leningen 1955 1956 1957 12 mnd. 12 mnd. (jan.-mei) (Smnd.) 137 min. 147 min. 259 min. Verhoging van het rentegamma zal hierin op den duur geen- verandering brengen. Vandaar, dat de institu tionele beleggers verplicht dienen te worden jaarlijks een ruim bedrag voor wonlngbouwdoe! einden tegen een niet te hoge rente ter beschikking te stellen. Met het oog op de nood zaak om nog vele jaren ten minste 75.000 woningen per jaar te bouwen zou de Bank voor Ned. Gemeenten van haar kant de verplichting tot afname van een belangrijk bedrag kunnen aangaan Waar voor de institutionele beleg gers, waaronder vele sociale fondsen, een redelijk en stabiel rentepeil be langrijker is dan voordurende schom melingen, zou men met enige goede wil tot een vrijwillige overeenkomst kunnen komen, vooral indien men het ernstig bedoelt met de bestrij ding van 'volksvijand no. I'. Is deze goede wit niet aanwezig dan dient het parlement eindelijk de consequentie te trekken en de rege ring de middelen aan de hand doen om de financiering van de woning bouw veilig te stellen. Wil men overeenkomstig het een stemmige advies van de SER voor komen, dat de woningbouw door de bestedingsbeperking wordt aangetast, dan moet de overheid de wettelijke bevoegdheid hebben om de nodige middelen naar deze sector te doen vloeien. DORDRECHT (Van een onzer verslaggevers) Veertien forse mannen, zeer welbespraakt en ieder voorzien van een zeer verkoopbare uitvinding of dito natuurprodukt, hebben gis teravond op het Scheffersplein meegedaan aan het nationale stand- werkersconcours van de Winkeliersvereniging Voorstraat centrum. De winkeliers organiseerden het concours, in samenwerking met het comité Hoffeesten, ter gelegenheid van het zilveren jubileum van hun organisatie. Het concours gold als-opening van-de-feeste- lijkheden, die op het Scheffersplein worden georganiseerd. De nieuwe directeur van de ge meentelijke energie- en waterleiding bedrijven. van Vlaardingen. de heer ir. L. A. Bakker, heeft zijn functie aanvaard. Hij werd op 4 juli door de gemeenteraad benoemd. VLAARDINGEN. Vrijdagavond worden aan leerlin gen van de lagere technische school getuigschriften uitgereikt. Dit gebeu ren zal plaatshebben ln de kantine van de school, 's avonds om kwart voor acht. Zaterdag vond eveneens op het terrein van Fortuna een pupillen- driekamp plaats voor jongens tot en met 10 jaar. Hieraan werd deelge nomen door de verenigingen Zwalu wen, VFC en Fortuna. Het was pret tig om te zien hoe enthousiast er door deze jonge knapen werd ge speeld. Elke vereniging nam hieraan deel met 4 elftallen. VFC eindigde met een totaal aantal punten van 11, en behaalde de beschikbaar ge stelde beker, 2e werd Zwaluwen en daarna Fortuna. Het geheel had een zeer vlot en goed verloop. HET VRUE VOLK SCHIEDAM Redactie en Administratie: - TsL term Voor het eerst heeft men thans de studenten, die om een kamer kwa men de straat op gestuurd met het advies: „Ga maar in een paar stra ten huis aan huis belien. Misschien vind je wat." Zelfs is het niet on mogelijk, dat men in september het zelfde georganiseerd gaat doen. Dan zouden dus honderden studenten de Delftse bevolking overstromen met het verzoek om permanent onderdak. De wachtlijst van de kamercom missie heeft reeds nu een lengte, die hij pas over een maand zou moeten hebben. De hoogconjunctuur doet de mensen minder gauw besluiten een student in huis te nemen, het vreem delingenverkeer biedt kamerbezitters vaak een makkelyker bron van in komsten, de nieuwbouw is niet van dien aard, dat men een kamer voor een student overhoudt, Allemaal oorzaken, die de taak van de com missie vrjjwel hopeloos maken. De commissie heeft dit jaar ai moeten besluiten geen hulp meer te bieden aan hen, die in Rottere' im, Den Haag, Leiden of in tussenliggen de gemeenten wonen. Deze mensen worden niet eens meer op een wacht lijst gezet. Zelfs denkt men erover een poging te dein om in genoemde plaatsen kamers te werven voor stu denten, die nog verder weg wonen. De commissie heeft reeds 309 aan vragen binnengekregen by een be schikbaar 'aantal kaniers van 10 ter- wül de grote stroom kamerzoekenden nog wordt verwacht. Ondanks de opening van de nieuwe Technische Hogeschool in Eindhoven wordt een groot aantal eerstejaars verwacht. Afgezien van de stijging van het aantal studerenden in het komende jaar rekent men op een totaal te kort aan kamers van rond 300. In bet begin van het jaar zal dat tekort door de toeloop van nieuwe studen ten en doordat de studentenflats nog niet klaar zijn, veel groter zjjn. Beroep op burgerij Met man en macht zal men dan ook in Delft en daarbuiten de bur gerij trachten te bewegen een kamer ter beschikking te stellen al is het maar voor enkele maanden, tot de Stichting Studenten Huisvesting door de nieuwe flats weer iets meer arm slag heeft. Voor wat Delft betreft vreest men echter dat men zo langzamerhand aan een verzadigingspunt is toege komen. Ofschoon standwerkers met groot enthousiasme hebben gewerkt en het Schefferspiein een feestelijke aanblik bood, is het concours toch een beetje tegengevallen. Standwer kers noch organisatoren hadden daar schuld aan: de enige tegenvaller was, dat de belangstelling ver beneden de verwachting bleef. Daardoor waren, vooral de deelne mers aan het concours teleurgesteld. Verdiend hebben zij maar weinig, ook al omdat het publiek voor het me rendeel uit mannen bestond, terwijl de aangeboden artikelen specifiek huishoudelijk waren. De belangstel ling van de vrouwen voor het con cours moet volgens de standwerkers nergens zo gering geweest zijn. Wie op het lawaai is afgekomen, heeft niettemin een kostelijk uurtje beleefd. Eersteprijswinnaar S. Levie (beloond met een geldsom, een me daille van de gemeente en een wis selbeker) was alleen al een bezoek aan het Scheffersplein waard. Om de drie minuten stond ï»y met een verroest theezeefje en nog een paar artikelen uit de theezetsfeer te zwaaien: „Gooi ze weg, mensen, 't z(jn prullen vergeleken bli wat ik hier voor u heb"Wat hij precies had, vertelde en demonstreerde h(j in de daartussen liggende tijd. 't Was, hoe kan het anders op een standwerkers concours, een vernuftig apparaatje, waarin de kwaliteiten van allerlei ar tikelen verenigd waren. De winnaar van de tweede prijs, J, Gowitz, maakte naam met een ma chientje, waarmee de huisvrouw al lerlei messen en mesjes overbodig kan maken. Veel bekijks had M. van Gel deren, die liet zien hoe men van bal lonnetjes een complete menagerie kan maken. Hij kreeg slechts de der de prijs, maar kon in ieder geval zeg gen, dat hy de beste zaken had ge daan. A. Jongkond, de winnaar van de vierde prijs, demonstreerde een sim pele, maar zeer vernuftige verfspuit. Hij werd gevolgd door een serie standwerkers, die maar enkele pun ten minder hadden vergaard. De prijzen werden uitgereikt door wethouder H. van Es. Hij vertelde, dat de jury behalve op de welspre kendheid en het woordgebruik ook gelet had op de verkoopkwaliteiten en de originaliteit van de deelnemers. Een bus met radioactieve afval stoffen van de atoomfabriek te Schenectady in New York is door Amerikaanse marinevlietuigen op de Atlantische Oceaan door beschieting tot zinken gebracht.

Het Vrije volk | 1957 | | pagina 1