m DE BESLISSING IS GEVALLEN IN DE TOUR Nencini (niet Bergaud) wint grote bergprijs 4 Zij blijven in de Tour Nederlandse Bank verhoogt disconto Nationale economie heeft onvoldoende evenwicht Spreeuwenpraat Mdi Bulgarije stoot vice-premier uit politbureau beroemde geneesmiddelen zorgen» dat U weer met plezier Uw werk doet I Chefarine „4' Man na aanrijding overleden Uitslagen en klassementen SIEBEL Zegels voor 5718 HET "VRIJE VOLK "WOENSDAG 17 JULI 1957 PAGINA 3 19 18 19 500™! .Mislukt fontein- plan" staat boven een opstel van ge meentearchivaris mr. H. C. Haze win kel in het zojuist verschenen Rotter dams Jaarboekje 1957. Pieter dacht heel even, dat het over de fontein op het Hofplein ging, maar een historicus bemoeit zich in de regel niet met nog jonge monumenten. Het kloeke water werk aan het begin van de Coolsin- gel kan buiten beschouwing blijven. De heer Hazewinkel neemt ons weer eens mee naar het oude Rotterdam. Omstreeks 1893 maakten vele stad genoten zich ongerust over een in derdaad bedenkelijk verschijnsel: menig rykgeworden Rotterdammer besteedde zyn geld niet ic de stad waar hü het had verdiend, maar vertrok met zijn duiten naar aange namer oorden. De energieke en vooruitstrevende directeur van ge meentewerken G. J. de Jongh schreef hierover o.m.: ,J3e oude kooplieden kenden geen comfort en voelden daardoor de be hoefte er niet aan. Zij sleten het grootste deel van hun leven in duf fe, muffe kantoren, soms in pakhui zen afgeschoten en wanneer zij dan 's zomers enige uren in hun thee tuin aan een onmogelijk laantje in een koepel boven een stinksloot mochten doorbrengen, gevoelden zij zich de koning te rijk. Aan de aanleg van vriendelijke wandeldre ven in de onmiddellijke nabijheid hunner woonplaats werd niet ge dacht: wanneer men voor zaken uit is, bekommert men zich niet of men in slijk en modder trapt en tegen elkander loopt." Deze krachtige taal maakte wel enige indruk. In sommige stadsde len werden comités opgericht die op verfraaiing van de wijk aandrongen. Vooraanstaande burgers in het nieuwe Westen richtten in 1904 de vereniging .Het Westen" op, die de aantrekkelijkheid van de nieuwe buurt wilde verhogen met o.m. een muziektent op het Heemraadsplein en een fontein op het kruispunt Mathenesserlaan-'s-Gravendijkwal. Prijsvraag Burgemeester s' Jacob toonde zich zeer ingenomen met het fontetnpïan en liet. doorschemeren, dat de ge meente eventueel wel bereid zou zijn, de fundamenten te leggen. De Wes terlingen gingen ijverig vergaderen en toonden elkaar afbeeldingen van fon teinen in andere steden; vooral die in pen Bosch wekte de algemene bewon dering, vertelt mr. Hazewinkel. Vol gens een Delftse professor kon men voor vijftienduizend gulden al een heel mooie fontein krijgen. De vereniging schreef een prijs vraag uit met drie prijzen van respec tievelijk 500.—, 300.— en 100.— De ontwerpers werden geheel vrij ge laten in de vormgeving, maar het te kiezen materiaal moest tegen het kli maat bestand zijn. In 1906 kon men in een zaal van het Academiegebouw op de Coolsingel 21 inzendingen tonen. Het viel niet mee en de jury besloot de eerste prijs niet toe te kennen. Naar haar mening kwam geen enkel ontwerp voor onmiddellijke uitvoering in aanmerking. Het werd een lange lijdensgeschiedenis met dat fontein plan. Teleurgestelde ontwerpers, in zending van" een gewijzigd ontwerp, dat ook geen genade kon vinden: ten slotte teruggave van de reeds binnen gekomen bedragen aan de schenkers... Toch een fontein Toch kwam er een fontein, maar niet op het kruispunt Mathenesser- laan-'s Gravendijkwal. In 1916 besloot „Het Westen" een cadeau aan te bie den voor het nieuwe Raadhuis, De kas stond een flink bedrag toe. De ver eniging raadpleegde prof. Evers, de bouwmeester van het raadhuis, die adviseerde een wandfontein in'Delfts aardewerk te geven voor de hal tegen over de trouwzaal, met een allegori sche voorstelling van Maas en Rotte. Kosten drieduizend gulden. In „De Poort van Kleef" kon men de maquette in. de algemene leden vergadering van 21 november 1918 be zichtigen. De fontein is in de loop van 1918 in de hoofdvestibule aangebracht. De bouwkundige medewerker van de NRCt. schreef er het volgende over: ,.De korte wand ter rechterzijde wordt ingenomen door een fontein, uitgevoerd in groen grès, uit de werk plaatsen van 't Hooft en Labouchère te Delft, waar uit motieven, aan de rivier ontleend, een waterstraal in het vooruitkomend bekken sprankelt. Grappenmakers vertelden, dat deze waterpartij de rivier moest symboli seren, waaraan Rotterdam ontstond: doch dan hebben zij weinig dunk van wat de Maas voor deze stad is. Wij beschouwen haar dus uitsluitend ais een versierde wandafsluiting en als zodanig is zij niet onverdienstelijk." Pieter kan aan dit verhaal nog toe voegen, dat deze „versierde wandaf sluiting" nog altijd in het raadhuis prijkt en dat er bij zeer bijzondere gelegenheden een straaltje water Uit komt. Aanbod Met plezier schreven wy de volgende aanbiedingen ta ons BoeK der bijdragen: een éénpersoons opklapledlkant van S. uit de Veestastraat, een divan van Van W. van de CJaes de Vrleselnan en een ultschuljtafe! (bestemd) van B. uit de Wapenstraat. Een kachel (bestemd) mo gen wij afhalen by De G. utt de Wa penstraat en een vloerkleed (bestemd) bij P. uit de Llsbloemstraat. Kleding kregen wij van een onbekende en van L, van de Prins Hendrlkïaan, Een stof zuiger (bestemd) werd ons toegezegd door P. van de Valkenlersweg en een vo gelkooi (bestemd) door De J. uit de Van VïooswUkstraat. Capsules ontvingen wij van Van der H. van de Dordteclaan en postzegels van Van der H. uit de Pr. Maurltsstrant. De Sproeuwenpot werd verrast met een gulden van W. te Bos koop. Onze hartelijke dank. Verlies Mevr. tenting, Olmendaal 99. heeft op 28 juni gaande van dc Lange Hilleweg naar de Schleweg met lijn 3 en 9. een paar witte glacé handschoenen verloren De heer Terwiel, L. Rottekade 120, raiste ln de omgeving van zijn huls, de Bergse Plas of de Zwaanshals het topje van zijn hengel, waaraan een licht tuigje. Mevr, Pijl, Blokweg 54b, heeft op 12 juli, tussen IJsselmonde en huls haar rode portemonnale met ruim t 3.verloren. Dierenrijk Twee zebra-vinkjes, het mannetje ls bont, het vrouwtje wit, van ae heer Tempel. Lange Geer 190. vlogen zon dagmorgen weg. Wie brengt, ze weer "Vtevr. KeUer. Vredenoordlcan 83c, ver zorgt sinds 10 juli een Jong grljsgestreept katertje. Op de Nieuwe Binnenweg liep he* zwervend rond. W'.e brengt ona liet grijs-met-wit katertjes terug? vraagt de lam. Stierman. Brink 2. Na donderdag avond ls bij niet meer teruggekomen en de tam. Is zeer gehecht aanhet dier. Bij 'de fam- Kuurstra, Torenlaan 63, ls een •vrii iong hondje binnengelopen. Het ls een teefje, ruigharig, zwrt-wlt gevlekt met een gecoupeerde staart. Mevr. Knegt, Van Hoombeekstraat te Vlaardlngen zoekt een goed tehuis voor haar gesne den kater De kattebak en het voer- bakjfl geeft zij erbij. Liefst een dieren vriend uit Rotterdam. PIETER. SPREEUW. Advertentie LM. EEN VAN DE KWALITEITSPRODUCTEN VAN DE KONINKLIJKE TABAKFABRIEK J. A C. VAN ROSS6M {Anquetil draagt gele trui door Pyreneeën g W weg. Binaa vuurde nem aan: nvn N EN Cl NI tweede etappe-overwinning.. (Van onze gportredacteur JAN LIBER) PAU, dingdag DE TOUR DE FRANCE IS AFGELOPEN. Jacques An- quetil Leeft zijn gele trui over de Pyreneeën gedragen en in veiligheid gebracht. Twee van zijn ploegmakkers, die toch ook nog zijn concurrenten waren, Jean Forestier en Gilbert Bauvin, werden ver teruggeslagen. De Belg Marcel Janssens, die hem nu op de tweede plaats met een achterstand van 9,14 min. is genaderd, zal hem in de vier etappen die ons nog van Parijs scheiden en waarbij een tijdrit die alleen nog maar in het voordeel van de Fransman kan rijn, toch niet ernstig meer kunnen bedreigen. Straks in Parijs, in het Pare des Princes, zal het volk Marcel Bidot niet meer behoeven nit te fluiten, zo als dat vorige jaar gebeurde toen Waikowiak de Tour won. Die arme kleine onbeduidende Wai kowiak) Hij hééft vandaag ia de be klimming van de Tourmalet de strijd moeten staken. Hij is de eerste man. die de Franse ploeg verliest. Het was de eerste dag dat de Fran sen, ondanks de triomf van Anquetil, werden teruggeslagen. Van de drie mooie bovenste plaatsen in het alge meen klassement zijn er twee verlo ren gegaan. Zelfs Lilly Bergaud bleef niet de alleen heersende bergkoning. Hij moest de grote bergprijs afslaan aan de Italiaan Gastone Nencini. Ber gaud behaalde vandaag geen enkel punt, noch in de Tourmalet. noch in de Aubisque en de vierde plaats van Nencini in de Aubisque, die zeven punten opleverde, was precies genoeg voor het winnende punt. Openbaring Wim van Est en Michel Stolker waren de beste Nederlanders van daag. Zij kwamen samen binnen in een peloton, dat ruim twaalf twaalf minuten achterstand op de winnaar bad. Van Est verloor rijn kostbare tweede plaats in het puntenklasse ment aan de steeds meer naar. voren komende Oostenrijker Christian, die de openbaring van de Tour genoemd mag worden en die nu ook tot de derde plaat» in het algemeen klasse ment is gestegen. De zevende plaats in dit klassement kon Van Est be houden. De andere vier Nederlanders ble ven broederlijk bij elkaar vandaag. Zij moesten allen herhaaldelijk met buikkrampen van hun fiets. De plot selinge temperatuurveranderingen hebben hun invloeden doen geiden- Zij kwamen ruim 36 minuten na etappewinnaar Gas tone Nencini bin nen. Dat was nog ruim tien minuten voor het verstrijken van de tijd. Scherprechters De hoogste toppen van de Pyre neeën, de Tourmalet en de Aubisque, zijn weer de keiharde scherprechters van elk jaar geweest. Tourmalet en Aubisque !n één en dezelfde etappe is in vele jaren niet gebeurd. Die 207 kilometer Advertentie LM. Bij pijnrf. C—P -' Mndqftg gevoel doel «c »nkftl tablet werkelijk wonderen I Gistermiddag is in het ziekenhuis Bethesda te Hoogeveen de 54-jarige waterschapsarbeider H. Pater over leden aan de verwondingen, die hij 's morgens bij een aanrijding had gekregen. Hij was gistermorgen, toen hij onderweg naar zijn werk, per bromfiets vanuit een zijweg de grote verkeersweg wilde oprijden, aange reden door een autobus. van Saint Gauaens naar r*au, mei in totaal 3500 meter klinunen, war ren nu eens een echte bergetappe Eigenlijk de eeTste van de gehele Tour. Da Silva valt aan Da Silva zette de aanval in. Deze José da Silva is een eenzame gewor den. Hij is de laatste der Luxemburg se Mohikanen. Morgen moet zijn ploegleider Nicolas Frantz naar huis en moet hij bij vreemden in de kost. Daarom wilde hij die laatste dag nog eens vlammen. Met bijna uitpuilende ogen en tril lende neusvleugels ging hij omhoog, jean Bobet, Marcel Queheille en Henri Anglade volgde hem, maar zij hielden het niet. die drie. De man die nog een beetje klimmen kan kwam naar voren: Jean Dotto. de kleine veteraan, die in lang vervlo gen jaren bergsuccessen behaalde, leefde zich nog eens uit. Jesus Lorono, de Spanjaard die ook een faam als klimmer heeft ge had, maar die alllang verloren.,heeft, klemde de kaken nog eens op elkaar. Zijn landgenoot Antonio Ferraz was hem al voor geweest. Adriaenssens en Padovan gingen eveneens op de pedalen staan. Met Jacques Anquetil ging het moeilijker. Hij wist maar al te goed wat er op het spel stond voor hem vandaag. Vandaag kon hij de Toui winnen of hij kon op tien minuten worden gegooid. Zo gaat dat in de bergen. Wie in de bergen een inzin king krijgt is een verloren man. Anquetil voelde dat het niet zo goed ging, maar hij ls een man die zijn krachten verdelen kan. Zo was het de vorige dag immers ook ge gaan. Hij forceerde niets, hij maakte zich slechts over een ding ongerust, hij zag de kleine Lilly Bergaud, die de grote bergprijs moest winnen, niet. Maar diens mededinger Gastone Nencini was er evenmin, Nencini ziek De Italiaan had 's morgens niet willen starten. Hij voelde zich ziek. HU was de dag tevoren gevallen en de dokter had hem een anti-tetanus- injectie gegeven, 't Nachts had hij koorts gehad en hij had nauwelijks een uur kunnen slapen, 's Morgens had hij zijn bed niet uit gewild, maar Alfredo Binda, zijn ploegleider, had hem bezworen het te proberen. Goed, hij had het geprobeerd, maar hij had zich in de eerste beklimming slap en machte loos gevoeld, Wim van Est had alleen maar naar de man in de groene trui, naar Jean Forestier gekeken en Forestier had alleen snaar Wim van Est gezien. ZU waren trouw de gehele dag bij elkaar gebleven, zij hadden elkaar angstvallig bewaakt. Michel Stolker had opdracht gehad zoveel mogelijk bij Van Est in de buurt te blijven en hem te helpen als het nodig was. maar Michel had tel kens aan zijn ketting moeten prut sen. Drie, vier keer was hg van zijn fiets af geweest, omdat zijn ketting doorsloeg. Vermoedelijk was er zand tussen gekomen, "tel had hem ten slotte een nieuw wiel gegeven, oaar- op was het beter gegaan. De laatste flanken van de Tour malet, met zUn scherp klimmende bochten waarin de renners nauwe lijks op de fiets konden blijven zit ten, waren het ergst. Het zweet gut ste hun aan alle kanten van het lijf. Alleen verdiend Eindelijk daar kwam de laatste kilometer, daar hing het spandoek. De Silva bad met een laatste krachtsinspanning volgehouden. Hij wa» het eerst boven geweest. Hij verdiende de duizend gulden vandaag helemaal alleen en hi) behoefde met geen enkele ploegma&ker te delen. Hjj zon er nog duizend gulden voor de strijdlustigs te bij krijgen ook. Bergaud kwam pas als twintigste op 7.22 min. Van Est, Forestier en Picot op 8.20 min., Stolker op 8.42. De vier andere Nederlanders zaten met benauwde gezichten allen bij el kaar in een groepje achterblijvers, allen op bijna negentien minuten. Op de top van de Tourmalet kwa men de bidons voor de dag. Er moest een hartige slok voor worden geno men. De kranten werden tussen de truien gedaan voor de wind en toen ging het suizend omlaag, het dal tegemoet. In tomeloze snelheid floten de fiet sen door de bochten. Nencini, niet alleen de beste klimmer, maar de beste daler van de hele Tour, schoot omlaag. Hfl wist dat Bergaud in moeilijk heden was. Hij wist dat bij nog een (tans had op de titel van bergkoning, die bij al had afgeschreven. Zes pun ten stond hit op Bergaud achter, een vierde plaats op de Aubisque, die re ven punten opleverde, zou genoeg voor hem zijn. Anquetil zag het gevaaT ook. Hjj daalde als een razende om te trach ten Nencini straks ln het dal, ais er beslist een hergroepering zou komen, te stoppen. Het gelukte hem niet. Nencini bleef voor. De beklimming van de tweede col, de Aubisque. ruim 1700 meter hoog, met zijn grote struikelblok tien kilo meter onder de top, de col de Soulor, die een stijgingspercentage van 16 heeft, was aan de beurt. Ditmaal wees de oude Jean Dotto de weg, maar Nencini ging hoe lan ger hoe raeer naar voren. Hij voelde rich lichter, de pijn in riin arm was weg. Binaa vuurae nem aan: avanti, avantl. Bergaud is nergens te zien. - Stolker voelde rich ook steeds beter worden. De Aubisque beklom hij veel gemakkelijker dan de Tourmalet. Hij ging Van Est voor bij. Wim zwoegde en wierp verstoler blikken in de ravijnen, hier in deze buurt was hy er zes jaar geleden ir gedoken, maar oen daalde hij van de andere kant. Niet aan denken doorgaan en doorbijten. Hy wist dat hij ver achter was ge. raakt, maar het was een troost vooj hem te weten, dat het Forestier niei veel beter ging en dat van zijn grote concurrenten in het algemeen klas sement Mahé en Bauvin ver en vei achter lagen. De kleine Jean Dotto ging als eer- Bte over de top. Tweede was Loroac op 34 sec., 3. Adriaenssens op 1.45 min., 4. Nencini op 3.18 min. Stolker ging als negentiende over de top op 13.23 min., In dezelfde tijd als Forestier, Darrigade, Chaussabel, Lampre en Ruiz. Wim. van Est kwam tegehjfc door met Picot en Thomin »p 13.52 min. Nencini onbereikbaar De afdaling, vee! minder snel dan lie van dc Tourmalet, had een her- froepering ten geVoIge, maar dekop- jroep, waarin Nencini zat, was ai niet meer te bereiken. De sterke Gastone ging als eerste over de itreep. Een prachtig succes voor hem. Anquetil werd negende op ruim drie minuten, maar hij had van zyn concurrenten alleen Janssens naar voren moeten laten. Met belde ar men in de hoogte ging de gele-trui- Irager over de streep. Hij wist dat, als er geen ongelukken gebeuren, deze Tour de France voor hem zou rijn. Van Est werd 22e en Stolker 27e. En toen was het wachten op de an dere Nederlanders. Zij .hadden 48 minuten de tijd om binnen te ko men. De tydslimiet voor deze etappe was op twaalf percent gesteld. Nu ae warmte voorbij was, was dit per centage gehandhaafd. Z{j waren gelukkig echter allemaal foyaal op tyd, 36 min. na de winnaar. Achttiende etappe De uitslag van de achttiende etappé St. Gaudens Pau <207 km) luidt: 1. Nencini (It.) 6.37.31; 2. Gay (ZW) z.t.; 3. Janssens (Belg.) z.t.; 4. Lorono (Sp.) z.t.; 5. Dotto (ZO) z.t.; 6. Adriaenssens (Belg.) 6.37.36; 'I. Angla de (ZO) 6.40.09; 8. Padovan (It.) z.t.; 9, Anquetil (Fr.) z.t,: 10. Christian (Zwits.) z.t.; U. Rohrbach (NOC) z.t.; 12. De Silva (gem. Lux.) z.t-; 13. Keteïfeer (Belg.) 6.44.05; 14. Cerami (Belg.) z.t,; 15. Ferraz (Sp.) 6.49.08; 16 Morales (Sp.) z.t.; 17. Jean Bobet (lie de Fr.) z.t.; 18. Defilippis (It.) 6.49.43; 19. Forestier (Fr,5 8.49.57; 20. Darrigade (Fr.) z.t.: 21. Thomin (West) at.; 22 Wim van Est (Ned.) z.t; 27. Stolker (Ned.) z.t.; 47. Kersten 7.13.42; 50. Piet van Est z.t.; 52. Voortlng z.t,; 53. De Jong z.t. Om de gele trui Het algemeen klassement luidt na de achttiende etappe: 1. Anquetil (Fr.) 112.36.34; 2. Jans sens (Belg.) 112.45.48; 3. Christian (Zwits.) 112.46.51; 4. Forestier (Fr.) 112.49.33; 5. Lorono (Sp.) 112.52.37; 6. Nencini at.) 112.55.17; 7. Wim van Est (Ned.) 113.00.48, op 24 min. 14 sec.; 8. Defilippis (It.) 113.01.50; 9. Adriaenssens (Belg.) 113.02.52; 10, Dotto (ZO) 113.05.04; 11. Mahé (Fr.) 113.10.10; 12. Rohrbach (NOC) 113.10.54; 13. Picot (West) 113.14.47; 14. Jean Bobet (lie de Pr.) 113.20.27; 15, Bauvin (Fr.) 113.20.55; 16. Planc- kaert (Belg.) 113.30.19; 17. Hoorelbeke die de Fr.) 113.42.38; 18. Thomin (West) 113.43.20; 19. Keteleer (Belg.) 113.45.32; 20. Schellenberg (Zwits.) 1)3.47.43; 29. Voor ting (Ned.) 114.22.17; 35. PietvanEst (Ned.) 114.40.18; 41. De Jongh (Ned.) 43. Stolker (Ned.) 48. Kersten (Ned.) 114.56.36; 115.04.23; 115.22.44. Ploegenklassemenl Het dagploegenklassement van de achttiende etappe ziet er als volgt uit: 1, België 19.59.12; 2. Italië 20.06.23; 3. Zuid-Oost 20.07.37; 4. Spanj-.- 20.15.47: 5. Frankrijk 20.20.03; 6. Zuid-West 20,30.01; 7. West 20.44.32; 8. He de France 2052.47; 9. Neder land (Wim van Est, Stolker, Ker sten) 20.53.36; 10. Zwitserland 20.55.01 11. Noord-Oost-Centraal 20.58.29, Het algemeen ploegersklassement Luidt na de etappe: L Frankrijk 335.56.47: 2. Italië 337.20.19; 3. België 338.17.46; 4. West 393.01.44; 5. Nederland 339.27.59: 6. He de France 339.42.57; 7. Noora- Oost-Centraal 339.44.46; 8. Zuid-Oost 340.15.42; 9. Zuid-West 340.18.10: 10. Zwitserland 341.09.48. 34U.32.«n il. spanje BORDEAUX Cot du TotK/n*W Aubiiqu* ,1704 Ca«tr(« BtOuUr«f> Langon Boia» Captkiis Roqvftort vil!«n«uve dc Marsen Hoogt* Aire *wr Ad out »AU pponri van or ia» it. •TCAUMNS Aroclcc SAvO£N$ Louvlc Jwon rfJCa»(N3n 1704 n» 2115m Co' Co' du d'Aubfaqu# Tournultt ST. GAU0ENS PAU 2QS km w52ZS222S2 PAU BORDEAUX 795 km Om de groene trui 1 Na. de achttiende etappe luidt het puntenklassement: 1. Forestier (Fr.) 274 pnt.; 2. Chris tian (Zwits.) 286 pnt.; 3. Wim van Est (Ned.) 289 pnt.; 4. Thomin (W) 312 pnt.; 5, Picot (West) 316 pnt.; 6. Anquetil <Fr.) 336 pnt.; 7. Schel lenberg (Zwits.) 357 pnt.; 8. Planc- kaert (Belg.) 394 pnt.; 9. Keteleer (Belg.) 412 pnt.; 10. Bauvin (Fr.) 425 pnt.; 11. Nencini (It.) 451 pnt.; 12. Defilippis (It.) 478 pnt.; 13. Mahé (Fr.) 480 pnt; 14. Voorting (Ned.) 511 pnt.; 15, Padovan (It.) 533 pnt.; 16. Janssens (Belg.) 540 pnt.; 17. Rohrbach (NOC) 559 pnt.: 18. Darri gade (Fr.) 564 pnt.; 19. Gay (ZW) 575 pnt.; 20. Adriaenssens (Belg.) 583 pnt. Het klassement van de twee cols, welke ln de achttiende etappe, waren opgenomen, luiden: TOURMALET (le categorie): 1. Da Silva (ZW) 10 pnt.; 2. Cerami (Belg.) 9 pnt.; 3. Ferraz (Sp.) 8 pnt.: 4. Dotto (ZO) 7 pnt.; 5. Anglade (ZO) 6 pnt.; 6. Lorono (Sp.) 5 pnt.; 7. Adriaens sens (Belg.) 4 pnt.; 8. Padovan (It.) 3 pnt.; 9. Jean Bobet (He de France) 2 pnt.; 10. Queheille (ZW) 1 pnt. AUBISQUE (le categorie)1. Dotto (ZO) 10 pnt.; 2. Lorono (Sp.) 9 pnt.; 3. Adriaenssens (Belg.) 8 pnt.; 4. Nen cini (It.) 7 pnt.; 5. Rohrbach (NOC) 6 pnt.; 6. Gay (ZW) 5 pnt.; 7. Chris tian (Zwits.) 4 pnt.; 8. Janssens (Belg.) 3 pnt.; 9. Anquetil (Fr.) 2 pnt.; 10. Da Silva (ZW) 1 pnt. Eindklassement bergprijs Het eindklassement voor de grote bergprijs luidt; 1. Nencini (It.) 44 pnt.; 2. Bergaud (Fr.) 43 pnt.; 3. Janssens (Belg.) 32 pnt.; 4; Lorono (Sp.) 24 pnt.; 5. ex aequo Anquetil (Fr.) en Adriaenssens (Belg.) 20 pnt.; 7, Anglade (ZO) 18a pnt.; 3. ex,aequo Dotto (ZO) en Que heille (ZW) beiden 17 pnt.; 10. ex aequo Stablinski (Fr.) en Rohrbach (NOC) beiden 16 pnt.; 19. ex aequo Mahé (Fr.?, Planckaerl (Belg.% Ber- tolo (NOC), Schellenberg 'Zwits.), Ferraz (Sp.) en Stolker (Ned.), al len 8 unt.; 30. ex aequo De Groot (Ned.) Waikowiak (Fr.iRuby (NOC), Voorting (Ned.) en Jesn Bobet (lie de Fr.), allen 3 pnt. Bertolo van de Noord-Oost-Centrale ploeg heeft de strijd gestaakt. De tweede uitvaller in deze etappe was Waikowiak van de Franse nationale ploeg. De prijs voor de meest ongelukkige renner kreeg de Franse regionaal Ber- toio (NOC), die wegens ziekte de strijd heeft moeten staken. De prijs voor de strijdlustigst» renner ging naar Da Silva. Advertentie LM. ESgM VERLOVINGSRINGEN] I DE MOOISTE COLLECTIE DHt'ISPLEIM 24-26 ■g. E—W misuwc BINNENWEG 727 FRANKRIJK Jacques Anquetil Gilbert Bauvin Louis Bergaud Albert Bouvet André Darrigade Jean Forestier Frangois Mahé René Privat Jean Stablinsky FRANKRIJK-WEST Jean Bourles Joseph Groussard Femand Picot Francis Pipelin Pierre Poulingue Joseph Thomin ZWITSERLAND Adolf Christian (Oost) Walter Favre Walter Holenweger Graeser Max Schellenberg N.O. CENTRAAL Marcel Rohrbach Pierre Ruby Antonin Rolland FRANKRIJK-ZUIDWEST Gay Maurice Lamprff Marcel Queheille André Dupré ITALIË Pierino Baffl Mario Baroni Nino Defilippis Tossato Gastone Nencini Arrigo Padovan FRANKRIJK-ZUIDOOST Francis Siguenza Henri Anglade Jean Dotto Chaussabel BELGIË Marcel Janssens Jan Adriaenssens Pino Cerami üesiré Keteleer Joseph Planckaert NEDERLAND Plet van Est Wim van Est Piet de Jongh Jaap Kersten Mies Stolker Gerrit Voorting BLE DE FRANCE Nicolas Barone Jean Bobet Raymond Hoorelbeke André le Dissez Million GEMENGDE PLOEG José da Silva (Portugal) SPANJE Antonio Ferraz Jesus Lorono Carmelo Morales Bernardo Ruiz (Van onze financieel-economiscïie redactie) De financiële toestand van ons land blijft zeer zorgelijk. De - directie van de Nederlandse Bank heeft dinsdagmiddag een verhoging van de rentetarieven, die sinds oktober 1956 onver- anderd waren gebleven, bekendgemaakt. De weekstaat van de laat opnieuw een grote daling van deviezenreserves zien. 'Het voortgezet gebrek aan evenwicht in de Nederlandse volkshuishouding1 aldus de directie van de Nederlandse Bank, 'heeft ln de afgelopen weken geleid tot een toenemend beroep op de Nederlandse Bank en een hernieuwd» daling van de deviezenreserves.' Op grond van deze omstandigheid heeft de Nederlandse Bank besloten in het belang van een herstel van het evenwicht tussen nationale mid delen en nationale bestedingen, baar rentetarieven met een half percent te verhogen. Het wisseldisconto, dat de bank in rekening brengt als banken en ande re bij de geldhandel betrokken in stellingen wissels aan de centrale bank verkopen, om hun eigen kre dietverlening te financieren, is ver hoogd tot 4j percent. Het promessen- disconto is op 45 percent gekomen. De rente voor voorschotten in reke ning-courant voor particulieren is verhoogd tot 5j percent. Het wisseldisconto, dat van 7 april 1953 tot 7 februari 1957 2,5 percent beeft bedragen, was 'op laatstgenoem de datum op 3 percent gebracht, waarna een verdere verhoging tot 3j percent volgde op 25 augustus van bet vorige jaar en tot 3j percent op 22 oktober. De thans genomen maatregel, die voor Amsterdamse geldkringen als een grote verrassing kwam, zal het de staat zeer moeilijk maken in dc ko mende weken de voor de overbrug ging van de schatkisttekorten beno digde middelen op korte termijn aan te trekken. Gevreesd moet ook worden, dat de reeds zeer benarde financiële situatie van vele gemeenten, die thans de wo ningbouw financieren met geld, dat in vele gevallen een opzeggingster mijn heeft van slechts een dag tot een aar, er nog moeilijker door zal worden, omdat een verlenging van deze kredieten nog kostbaarder zal worden. De genomen maatregel heeft bovendien tot doél de voor belening op korte termijn beschikbare midde len in te krimpen. Nog grote schuld De positie van de schatkist blijft zeer moeilijk. Blijkens de weekstaat daalde de schuld bij de Nederlandse Bank met slechts ƒ6 miljoen tot 56 miljoen, terwijl grote betalingen voor de deur staan. De netto deviezenreserve ls met 35 miljoen gedaald tot 695 miljoen, waarvan ƒ26 miljoen in de dollar sfeer. De deviezenreserve is un de maand juli reeds met totaal f 121 miljoen gedaald, waarvan f58 mil joen in de dollarsfeer. De banken hebben in de afgelopen week netto 40 miljoen bij de Neder landse Bank opgenomen. Record op 'Het Atoom* Zondag hebben 11.000 personen een bezoek gebracht aan de tentoonstel ling 'Het Atoom' op Schiphol. Ket grootste deel van dit recordbezoek kwam in de middaguren. Israël zal tn augustus drie nieuwe postzegels uitgeven ter gelegenheid van het nieuwe Joodse jaar 57IS. Zij geven diervoorstellingen (een paard, een leeuw en 'een gazelle). De ontwerpen, zijn van de Haifase tekenares Mirjam Karaly. SOFIA (Reuter, AFP). Drie als anti-stalinisten bekendstaande Bul gaarse leiders zijn verwijderd uit het centrale comité van de communis tische party. Het zijn Georgioe Tsjankow, eerste vice-premier, Dobri Terpetsjew, mi nister van Arbeid en Janko Panow, een gewezen generaal. De drie man nen waren voorstanders van betere betrekkingen met Zuidslavië, Men gelooft, dat zij zich bij ver-, schillende gelegenheden hebben ver zet tegen de „harde'* maatregelen van de stalinistische vice-premier Vulko Tsjervenkow. Vorig jaar werd Tsjervenkow vervangen als minister president, maar hij is vermoedelijk nog steeds de man achter de scher men. die de lakens uitdeelt in Bul garije. Terpetsjew was al eens eerder in ongenade gevallen wegens zijn pro- Zuidslavische houding en Panow, evenals de derde afgezette leider een bekend guerillaleider uit de oorlog, was reeds eenmaal gedegradeerd tot/ gewoon officier. De zuivering wordt in Belgrado gezien als een dankbaar gebruik ma ken door Tsjervenkow van de gjle-, genheid om zich, nu in het Sow; et- blok verwarring heerst over de af zetting van de Russische „anti-par- tijgroep". te bevrijden van de oppo sitie in zijn land.

Het Vrije volk | 1957 | | pagina 2